Pytanie poselskie - O-000118/2016Pytanie poselskie
O-000118/2016

Bezpieczeństwo wewnętrzne w UE - dotychczasowe postępy i wyzwania pozostałe do podjęcia po roku bezprecedensowych zamachów terrorystycznych

6.10.2016

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000118/2016
do Rady
art. 128 Regulaminu PE
Esteban González Pons, Monika Hohlmeier, w imieniu grupy PPE

Po atakach w Paryżu w dniu 13 listopada 2015 r. bezpieczeństwo wewnętrzne znalazło się na szczycie listy priorytetów UE. Rada Europejska w swoich konkluzjach z 17–18 grudnia 2015 r. zobowiązała się do „nieustępliwej walki z terroryzmem” i podkreśliła między innymi pilną potrzebę wzmocnienia przepływu istotnych informacji i ściślejszej współpracy między służbami bezpieczeństwa.

Blisko rok po zamachach paryskich i dokonanych po nich kolejnych 13 atakach terrorystycznych w Europie bezpieczeństwo jest w dalszym ciągu źródłem poważnych obaw obywateli UE. Niezależnie od znaczącego dorobku legislacyjnego w tej dziedzinie wypracowanego w ciągu ostatniego roku, który obejmuje wzmocnienie agencji UE, zwłaszcza Europolu i Eurojustu, stworzenie Europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej oraz przyjęcie unijnej dyrektywy w sprawie danych dotyczących przelotu pasażera, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby osiągnąć unię bezpieczeństwa, którą zapowiedział przewodniczący Komisji w marcu 2016 r. i potwierdził w swoim przemówieniu o stanie Unii wygłoszonym w dniu 14 września 2016 r.

1. Jak Rada ocenia dotychczas osiągnięte postępy, zwłaszcza jeśli chodzi o wymianę informacji między służbami bezpieczeństwa państw członkowskich i ich wkład w bazy danych Europolu i SIS II?

2. Jak Rada zamierza skutecznie zapobiegać radykalizacji w internecie i poza nim?

3. W odróżnieniu do innych działań przestępczych, ataki terrorystyczne wiążą się zwykle z dużą liczbą ofiar, często również wśród obcokrajowców. Niedawne doświadczenia związane z zamachami wskazują, że państwa członkowskie nie posiadają niezbędnych mechanizmów reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, aby szybko i skutecznie uwzględnić specyficzne potrzeby ofiar ataków terrorystycznych i ich najbliższych. Jak Rada zamierza zadbać o to, aby ofiary ataków terrorystycznych i ich rodziny, niezależnie od obywatelstwa, uzyskiwały w przyszłości natychmiastowe niezbędne wsparcie i pomoc, w tym pomoc prawną i medyczną?

4. Udowodniono, że dwóch terrorystów zaangażowanych w zamachy w Paryżu wykorzystało nielegalny napływ migrantów do Europy, przedostając się przez terytorium Grecji, gdzie zarejestrowali się na podstawie fałszywych dokumentów syryjskich, i podróżując szlakami wykorzystywanymi przez uchodźców. Co Rada zamierza zrobić, aby zapobiec wykorzystywaniu szlaków uchodźców przez terrorystów?