Indeks 
Protokol
PDF 246kWORD 161k
Torsdag den 18. september 2014 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Udvalgenes og delegationernes sammensætning
 3.Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (indgivne beslutningsforslag)
 4.EU's reaktion på udbrudet af ebola (indgivne beslutningsforslag)
 5.Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (indgivne beslutningsforslag)
 6.Situationen i Libyen (indgivne beslutningsforslag)
 7.Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (indgivne beslutningsforslag)
 8.EU's årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden (forhandling)
 9.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  9.1.Forfølgelse af menneskerettighedsforkæmpere i Aserbajdsjan
  9.2.Burundi, især sagen om Pierre Claver Mbonimpa
  9.3.Krænkelser af menneskerettighederne i Bangladesh
 10.Afstemningstid
  10.1.Forfølgelse af menneskerettighedsforkæmpere i Aserbajdsjan (afstemning)
  10.2.Burundi, især sagen om Pierre Claver Mbonimpa (afstemning)
  10.3.Krænkelser af menneskerettighederne i Bangladesh (afstemning)
  10.4.Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (afstemning)
  10.5.EU's reaktion på udbrudet af ebola (afstemning)
  10.6.Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (afstemning)
  10.7.Situationen i Libyen (afstemning)
  10.8.Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (afstemning)
  10.9.Delegeret forordning - varer med oprindelse i bestemte AVS-lande (afstemning)
 11.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 12.Stemmeforklaringer
 13.Stemmerettelser og -intentioner
 14.Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning
 15.Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
 16.Modtagne dokumenter
 17.Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
 18.Tidspunkt for næste mødeperiode
 19.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Udvalgenes og delegationernes sammensætning

Efter anmodning fra ECR-, S&D- og EFDD-Gruppen godkendte Parlamentet følgende udnævnelser:

BUDG : Zbigniew Kuźmiuk i stedet for Ryszard Czarnecki

Delegationen for Forbindelserne med Det Panafrikanske Parlament: Linda McAvan

Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling for Middelhavsunionen: David Borrelli i stedet for Kristina Winberg


3. Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 16. september 2014 (punkt 4 i protokollen af 16.9.2014).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Knut Fleckenstein, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ana Gomes, Pier Antonio Panzeri, Ioan Mircea Paşcu, Tonino Picula, Boris Zala, Kati Piri, Marju Lauristin, Liisa Jaakonsaari, Goffredo Maria Bettini, Nicola Caputo, Jo Leinen, Arne Lietz, Francisco Assis, Miroslav Poche, Vilija Blinkevičiūtė og Vincent Peillon for S&D-Gruppen om situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP)) (B8-0118/2014);

- Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Geoffrey Van Orden, Roberts Zīle, Ruža Tomašić, Zdzisław Krasnodębski, Valdemar Tomaševski og Bas Belder for ECR-Gruppen om situationen i Ukraine (2014/2841(RSP)) (B8-0122/2014);

- Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jacek Saryusz-Wolski, Othmar Karas, Andrej Plenković, Sandra Kalniete, Ivo Belet, Jerzy Buzek, David McAllister, Michael Gahler, Anna Maria Corazza Bildt, Andrzej Grzyb, Tunne Kelam, Andrey Kovatchev, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Gabrielius Landsbergis, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Monica Luisa Macovei, Gabriel Mato, György Schöpflin, Davor Ivo Stier, Dubravka Šuica, Jarosław Leszek Wałęsa, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Valdis Dombrovskis, Albert Deß og Lorenzo Cesa for PPE-Gruppen om situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP)) (B8-0123/2014);

- Helmut Scholz, Miloslav Ransdorf, Pablo Iglesias, Kateřina Konečná, Sofia Sakorafa, Emmanouil Glezos, Georgios Katrougkalos, Jiří Maštálka og Martina Michels for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP)) (B8-0125/2014);

- Rebecca Harms, Ulrike Lunacek, Tamás Meszerics, Heidi Hautala, Benedek Jávor, Bas Eickhout, Indrek Tarand og Yannick Jadot for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Ukraine (2014/2841(RSP)) (B8-0127/2014);

- Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Antanas Guoga, Kaja Kallas, Andrus Ansip, Pavel Telička, Nathalie Griesbeck, Juan Carlos Girauta Vidal, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Marietje Schaake, Ivan Jakovčić, Gérard Deprez, Fredrick Federley og Louis Michel for ALDE-Gruppen om situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP)) (B8-0128/2014);

- Valentinas Mazuronis og Iveta Grigule for EFDD-Gruppen om situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (2014/2841(RSP)) (B8-0129/2014).

Afstemning: punkt 10.4 i protokollen af 18.9.2014.


4. EU's reaktion på udbrudet af ebola (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: EU's reaktion på udbrudet af ebola (2014/2842(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 17. september 2014 (punkt 13 i protokollen af 17.9.2014).


Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Nirj Deva og Jan Zahradil for ECR-Gruppen om EU’s reaktion på udbruddet af ebola (2014/2842(RSP)) (B8-0107/2014);

- Michèle Rivasi, Maria Heubuch, Keith Taylor, Judith Sargentini, Jean Lambert, Bart Staes og Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen om EU’s reaktion på udbruddet af ebola (2014/2842(RSP)) (B8-0108/2014);

- Knut Fleckenstein, Kathleen Van Brempt, Norbert Neuser, Matthias Groote, Enrique Guerrero Salom, Linda McAvan, Maria Arena, Marlene Mizzi, Tonino Picula, Nicola Caputo, Christel Schaldemose, Gilles Pargneaux, Kashetu Kyenge, Liisa Jaakonsaari, Glenis Willmott, Andi Cristea og Vilija Blinkevičiūtė for S&D-Gruppen om EU’s reaktion på udbruddet af ebola (2014/2842(RSP)) (B8-0114/2014);

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om EU’s reaktion på ebolaudbruddet (2014/2842(RSP)) (B8-0115/2014);

- Charles Goerens, Gérard Deprez, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Louis Michel, Marietje Schaake, Javier Nart, Dita Charanzová, Catherine Bearder, Robert Rochefort, Frédérique Ries, Marielle de Sarnez, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Martina Dlabajová, Petr Ježek, Fredrick Federley, Andrus Ansip, Gerben-Jan Gerbrandy, Ivan Jakovčić og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen om EU’s reaktion på ebolaudbruddet (2014/2842(RSP)) (B8-0119/2014);

- Fabio De Masi, Sabine Lösing, Merja Kyllönen, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Marie-Christine Vergiat, Younous Omarjee, Lola Sánchez Caldentey, Pablo Echenique, Pablo Iglesias, Teresa Rodriguez-Rubio, Tania González Peñas, Marina Albiol Guzmán, Kateřina Konečná, Marisa Matias, Patrick Le Hyaric, Helmut Scholz, Dimitrios Papadimoulis, Malin Björk, Cornelia Ernst, Sofia Sakorafa, Kostadinka Kuneva, Iosu Juaristi Abaunz, João Ferreira, Inês Cristina Zuber, Miguel Viegas, Emmanouil Glezos, Kostas Chrysogonos, Barbara Spinelli og Martina Michels for GUE/NGL-Gruppen om EU’s reaktion på udbruddet af ebola (2014/2842(RSP)) (B8-0124/2014);

- Davor Ivo Stier, Peter Liese, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Gabrielius Landsbergis, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Françoise Grossetête, Annie Schreijer-Pierik, Philippe Juvin, Cristian Dan Preda, Mariya Gabriel og Francesc Gambús for PPE-Gruppen om EU’s reaktion på udbruddet af ebola (2014/2842(RSP)) (B8-0126/2014).

Afstemning: punkt 10.5 i protokollen af 18.9.2014.


5. Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 17. september 2014 (punkt 15 i protokollen af 17.9.2014).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Charles Tannock, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Anna Elżbieta Fotyga, Peter van Dalen, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Geoffrey Van Orden, Bas Belder og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen om situationen i Irak og Syrien og ISIS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP)) (B8-0109/2014);

- Barbara Lochbihler, Alyn Smith, Klaus Buchner, Bodil Ceballos, Heidi Hautala, Jean Lambert, Tamás Meszerics, Michel Reimon, Judith Sargentini, Ernest Urtasun og Jordi Sebastià for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Irak og Syrien og ISIS' offensiv (2014/2843(RSP)) (B8-0110/2014);

- Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Mariya Gabriel, Andrej Plenković, Tunne Kelam, Francisco José Millán Mon, David McAllister, Michèle Alliot-Marie, László Tőkés, Esther de Lange, Lars Adaktusson, Monica Luisa Macovei, Dubravka Šuica, Jarosław Leszek Wałęsa, György Hölvényi, Davor Ivo Stier, Emil Radev, Philippe Juvin, Gabrielius Landsbergis og Francesc Gambús for PPE-Gruppen om Irak og Syrien og ISIS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP)) (B8-0121/2014);

- Javier Couso Permuy, Pablo Iglesias, Younous Omarjee, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Miloslav Ransdorf, Sabine Lösing, Fabio De Masi, Helmut Scholz, Kostas Chrysogonos, Sofia Sakorafa, Georgios Katrougkalos, Martina Michels og Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Irak og Syrien og ISIS-offensiven (2014/2843(RSP)) (B8-0130/2014);

- Javier Nart, Robert Rochefort, Andrus Ansip, Marielle de Sarnez, Juan Carlos Girauta Vidal, Ramon Tremosa i Balcells, Frédérique Ries, Petr Ježek, Gérard Deprez, Petras Auštrevičius, Johannes Cornelis van Baalen, Ivan Jakovčić, Fredrick Federley, Marietje Schaake og Louis Michel for ALDE-Gruppen om Irak og Syrien og ISIS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP)) (B8-0134/2014);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om situationen i Irak og Syrien og ISIS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP)) (B8-0137/2014);

- Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ana Gomes, Kati Piri, Liisa Jaakonsaari, Gilles Pargneaux, Boris Zala, Goffredo Maria Bettini, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Silvia Costa, Nicola Caputo, Andi Cristea, Demetris Papadakis og Miroslav Poche for S&D-Gruppen om situationen i Irak og Syrien og ISIS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (2014/2843(RSP)) (B8-0138/2014).

Afstemning: punkt 10.6 i protokollen af 18.9.2014.


6. Situationen i Libyen (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Libyen (2014/2844(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 17. september 2014 (punkt 16 i protokollen af 17.9.2014).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Barbara Lochbihler, Tamás Meszerics, Judith Sargentini, Ernest Urtasun, Bodil Ceballos og Ernest Maragall for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0111/2014);

- Ana Gomes, Pier Antonio Panzeri, Miroslav Poche, Nicola Caputo, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Goffredo Maria Bettini, Tonino Picula og Vincent Peillon for S&D-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0120/2014);

- Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Andrej Plenković, David McAllister, Mariya Gabriel, Tokia Saïfi, Philippe Juvin, Davor Ivo Stier, Monica Luisa Macovei, Gabrielius Landsbergis og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0131/2014);

- Charles Tannock, Anna Elżbieta Fotyga, Geoffrey Van Orden og Ruža Tomašić for ECR-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0132/2014);

- Javier Couso Permuy, Neoklis Sylikiotis, Pablo Iglesias, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Miloslav Ransdorf, Sabine Lösing, Fabio De Masi, Kostas Chrysogonos, Sofia Sakorafa og Georgios Katrougkalos for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0133/2014);

- Marietje Schaake, Jozo Radoš, Marielle de Sarnez, Andrus Ansip, Robert Rochefort, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Ivan Jakovčić og Louis Michel for ALDE-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0135/2014);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om situationen i Libyen (2014/2844(RSP)) (B8-0136/2014).

Afstemning: punkt 10.7 i protokollen af 18.9.2014.


7. Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (2014/2845(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 17. september 2014 (punkt 18 i protokollen af 17.9.2014).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Martina Anderson, Neoklis Sylikiotis, Patrick Le Hyaric, Ángela Vallina, Teresa Rodriguez-Rubio, Younous Omarjee, Miguel Viegas, Marisa Matias, Pablo Iglesias, Lola Sánchez Caldentey, Malin Björk, Merja Kyllönen, Marie-Christine Vergiat, João Ferreira, Inês Cristina Zuber, Dimitrios Papadimoulis, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Kostadinka Kuneva, Iosu Juaristi Abaunz, Javier Couso Permuy, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Kostas Chrysogonos, Takis Hadjigeorgiou, Kateřina Konečná, Lidia Senra Rodríguez, Emmanouil Glezos og Eleonora Forenza for GUE/NGL-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gazakrigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0112/2014);

- Tamás Meszerics, Margrete Auken, Keith Taylor, Bart Staes, Ernest Maragall, Ernest Urtasun, Bodil Ceballos, Judith Sargentini, Barbara Lochbihler og Jordi Sebastià for Verts/ALE-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-krigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0113/2014);

- Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-krigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0116/2014);

- Gianni Pittella, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Valentinas Mazuronis, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Nicola Caputo, Gilles Pargneaux, Vincent Peillon, Boris Zala og Miltiadis Kyrkos for S&D-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-krigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0117/2014);

- Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Michèle Alliot-Marie, Andrej Plenković, David McAllister, Mariya Gabriel, Philippe Juvin, Davor Ivo Stier og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-krigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0139/2014);

- Charles Tannock, Bas Belder, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Geoffrey Van Orden og Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-krigen og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0140/2014);

- Annemie Neyts-Uyttebroeck, Louis Michel, Marietje Schaake, Javier Nart, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez og Gérard Deprez for ALDE-Gruppen om Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (2014/2845(RSP)) (B8-0141/2014).

Afstemning: punkt 10.8 i protokollen af 18.9.2014.


8. EU's årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden (forhandling)

Redegørelse ved næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: EU's årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden (2014/2830(RSP))

Neven Mimica (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Andrzej Grzyb for PPE-Gruppen, Elena Valenciano Martínez-Orozco for S&D-Gruppen, Karol Karski for ECR-Gruppen, Charles Goerens for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, Bill Etheridge for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Molly Scott Cato, Jean-Luc Schaffhauser, løsgænger, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Pier Antonio Panzeri, Branislav Škripek, Marietje Schaake, Peter Lundgren, Konstantinos Papadakis, Kinga Gál, Josef Weidenholzer, Ryszard Czarnecki, António Marinho e Pinto, Javier Couso Permuy, Mara Bizzotto, Gabrielius Landsbergis, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Paul Rübig, Francisco Assis, Beatrix von Storch, Martina Anderson, Mariya Gabriel, Richard Howitt, Bas Belder og Ramón Jáuregui Atondo.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andrej Plenković, Renato Soru, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Giulia Moi, Ivan Jakovčić, James Carver, Eduard Kukan, Liisa Jaakonsaari, Pablo Echenique og Soraya Post.

Indlæg af Neven Mimica.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

FORSÆDE: Corina CREŢU
næstformand


9. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 3 i protokollen af 16.9.2014).


9.1. Forfølgelse af menneskerettighedsforkæmpere i Aserbajdsjan

Forslag til beslutning B8-0090/2014, B8-0091/2014, B8-0093/2014, B8-0095/2014, B8-0096/2014 og B8-0098/2014 (2014/2832(RSP))

Indlæg af Ivo Vajgl om afviklingen af forhandlingen.

Arne Gericke, Alexander Graf Lambsdorff, Josef Weidenholzer, Jaromír Štětina, Marie-Christine Vergiat, Ignazio Corrao og Molly Scott Cato forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Kateřina Konečná for GUE/NGL-Gruppen og Ana Gomes.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Ivo Vajgl.

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.1 i protokollen af 18.9.2014.


9.2. Burundi, især sagen om Pierre Claver Mbonimpa

Forslag til beslutning B8-0086/2014, B8-0087/2014, B8-0088/2014, B8-0089/2014, B8-0092/2014, B8-0094/2014 og B8-0106/2014 (2014/2833(RSP))

Ignazio Corrao, Louis Michel, Josef Weidenholzer, Maurice Ponga, Marie-Christine Vergiat og Judith Sargentini forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Bogdan Brunon Wenta for PPE-Gruppen, Kashetu Kyenge for S&D-Gruppen, Francesc Gambús, Goffredo Maria Bettini og Marc Tarabella.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg og Gianluca Buonanno (formanden erklærede sidstnævnte medlems sprogbrug for upassende og opfordrede medlemmet til at give en undskyldning).

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.2 i protokollen af 18.9.2014.


9.3. Krænkelser af menneskerettighederne i Bangladesh

Forslag til beslutning B8-0097/2014, B8-0100/2014, B8-0101/2014, B8-0103/2014, B8-0104/2014 og B8-0105/2014 (2014/2834(RSP))

Charles Tannock, Juan Carlos Girauta Vidal, Josef Weidenholzer, Ivo Belet, Paloma López Bermejo og Jean Lambert forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Seán Kelly for PPE-Gruppen, Liisa Jaakonsaari for S&D-Gruppen, Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Lampros Fountoulis, Cristian Dan Preda, Richard Howitt og Franz Obermayr.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Marc Tarabella.

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.3 i protokollen af 18.9.2014.

(Mødet udsat i afventning af afstemningstiden).

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand


10. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


10.1. Forfølgelse af menneskerettighedsforkæmpere i Aserbajdsjan (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0090/2014, B8-0091/2014, B8-0093/2014, B8-0095/2014, B8-0096/2014, B8-0098/2014 og B8-0099/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0090/2014

(erstatter B8-0090/2014, B8-0091/2014, B8-0093/2014, B8-0095/2014, B8-0096/2014 og B8-0099/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, Tunne Kelam, Monica Luisa Macovei, Petri Sarvamaa, Eduard Kukan, Jeroen Lenaers, Csaba Sógor, Jarosław Leszek Wałęsa, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, László Tőkés og Andrej Plenković for PPE-Gruppen;

Josef Weidenholzer, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Liisa Jaakonsaari, Kati Piri, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Ana Gomes, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Goffredo Maria Bettini og Luigi Morgano for S&D-Gruppen;

Charles Tannock for ECR-Gruppen;

Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Jozo Radoš, Marielle de Sarnez, Marietje Schaake, Pavel Telička, Martina Dlabajová, Juan Carlos Girauta Vidal, Johannes Cornelis van Baalen, Ramon Tremosa i Balcells, Petr Ježek og Ilhan Kyuchyuk for ALDE-Gruppen;

Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen;

Ulrike Lunacek, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler og Ernest Maragall for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0022)

(Forslag til beslutning B8-0098/2014 bortfaldt).

Indlæg
Mario Borghezio.


10.2. Burundi, især sagen om Pierre Claver Mbonimpa (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0086/2014, B8-0087/2014, B8-0088/2014, B8-0089/2014, B8-0092/2014, B8-0094/2014 og B8-0106/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0086/2014/rev.1

(erstatter B8-0086/2014, B8-0087/2014, B8-0088/2014, B8-0089/2014, B8-0092/2014, B8-0094/2014 og B8-0106/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Maurice Ponga, Bogdan Brunon Wenta, Tunne Kelam, Philippe Juvin, Giovanni La Via, Mariya Gabriel, Jeroen Lenaers, Monica Luisa Macovei, Petri Sarvamaa, Seán Kelly, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Dubravka Šuica, Francesc Gambús og Andrej Plenković for PPE-Gruppen;

Josef Weidenholzer, Norbert Neuser, Maria Arena, Kashetu Kyenge, Linda McAvan, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Kati Piri, Liisa Jaakonsaari, Andi Cristea, Marc Tarabella, Hugues Bayet, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Silvia Costa, Luigi Morgano og Goffredo Maria Bettini for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Mark Demesmaeker og Jan Zahradil for ECR-Gruppen;

Louis Michel, Marielle de Sarnez, Marietje Schaake, Pavel Telička, Gérard Deprez, Johannes Cornelis van Baalen, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Alexander Graf Lambsdorff, Izaskun Bilbao Barandica, Fredrick Federley, Jozo Radoš og Javier Nart for ALDE-Gruppen;

Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen;

Judith Sargentini, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2014)0023)


10.3. Krænkelser af menneskerettighederne i Bangladesh (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0097/2014, B8-0100/2014, B8-0101/2014, B8-0103/2014, B8-0104/2014 og B8-0105/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0097/2014/rev.1

(erstatter B8-0097/2014, B8-0100/2014, B8-0101/2014, B8-0103/2014, B8-0104/2014 og B8-0105/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Tunne Kelam, Philippe Juvin, Giovanni La Via, Mariya Gabriel, Jeroen Lenaers, Monica Luisa Macovei, Seán Kelly, Petri Sarvamaa, Eduard Kukan, Jarosław Leszek Wałęsa, Ivo Belet, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda og Andrej Plenković for PPE-Gruppen;

Josef Weidenholzer, Liisa Jaakonsaari, Richard Howitt, Goffredo Maria Bettini, Claude Moraes, Marc Tarabella, Hugues Bayet, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg og Luigi Morgano for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Jana Žitňanská og Nirj Deva for ECR-Gruppen;

Juan Carlos Girauta Vidal, Louis Michel, Marielle de Sarnez, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Johannes Cornelis van Baalen, Cecilia Wikström, Ramon Tremosa i Balcells, Alexander Graf Lambsdorff, Izaskun Bilbao Barandica og Javier Nart for ALDE-Gruppen;

Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen;

Jean Lambert og Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0024)


10.4. Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0118/2014, B8-0122/2014, B8-0123/2014, B8-0125/2014, B8-0127/2014, B8-0128/2014 og B8-0129/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0118/2014/rev.1

(erstatter B8-0118/2014, B8-0122/2014, B8-0123/2014, B8-0127/2014 og B8-0128/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jacek Saryusz-Wolski, Arnaud Danjean, Othmar Karas, Andrej Plenković, Sandra Kalniete, Ivo Belet, Jerzy Buzek, David McAllister, Michael Gahler, Lars Adaktusson, Lorenzo Cesa, Anna Maria Corazza Bildt, Andrzej Grzyb, Tunne Kelam, Andrey Kovatchev, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Gabrielius Landsbergis, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Monica Luisa Macovei, Gabriel Mato, György Schöpflin, Davor Ivo Stier, Dubravka Šuica, Jarosław Leszek Wałęsa, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Valdis Dombrovskis og Ivana Maletić for PPE-Gruppen;

Knut Fleckenstein, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ana Gomes, Pier Antonio Panzeri, Ioan Mircea Paşcu, Tonino Picula, Boris Zala, Kati Piri, Marju Lauristin, Liisa Jaakonsaari, Goffredo Maria Bettini, Nicola Caputo, Arne Lietz, Francisco Assis, Miroslav Poche, Vilija Blinkevičiūtė, Andi Cristea, Marc Tarabella, Afzal Khan og Jo Leinen for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Geoffrey Van Orden, Roberts Zīle, Ruža Tomašić, Dawid Bohdan Jackiewicz, Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Gosiewska, Janusz Wojciechowski og Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen;

Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Antanas Guoga, Kaja Kallas, Andrus Ansip, Pavel Telička, Juan Carlos Girauta Vidal, Ramon Tremosa i Balcells, Nathalie Griesbeck, Marielle de Sarnez, Marietje Schaake, Ivan Jakovčić, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Louis Michel og Martina Dlabajová for ALDE-Gruppen;

Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen;

Valentinas Mazuronis og Iveta Grigule.

Vedtaget (P8_TA(2014)0025)

(Forslag til beslutning B8-0125/2014 og B8-0129/2014 bortfaldt).

Indlæg
Petras Auštrevičius for at stille et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 4, hvilket blev godtaget, og Knut Fleckenstein for at stille et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 10, hvilket blev godtaget.


10.5. EU's reaktion på udbrudet af ebola (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0107/2014, B8-0108/2014, B8-0114/2014, B8-0115/2014, B8-0119/2014, B8-0124/2014 og B8-0126/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0107/2014

(erstatter B8-0107/2014, B8-0108/2014, B8-0114/2014, B8-0119/2014 og B8-0126/2014):

stillet af:

Davor Ivo Stier, Peter Liese, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Gabrielius Landsbergis, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Françoise Grossetête, Annie Schreijer-Pierik, Philippe Juvin, Cristian Dan Preda, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Elisabetta Gardini og Ivana Maletić for PPE-Gruppen;

Knut Fleckenstein, Kathleen Van Brempt, Norbert Neuser, Matthias Groote, Enrique Guerrero Salom, Linda McAvan, Maria Arena, Marlene Mizzi, Tonino Picula, Nicola Caputo, Christel Schaldemose, Gilles Pargneaux, Kashetu Kyenge, Liisa Jaakonsaari, Glenis Willmott, Andi Cristea og Vilija Blinkevičiūtė for S&D-Gruppen;

Nirj Deva og Jan Zahradil for ECR-Gruppen;

Charles Goerens, Gérard Deprez, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Louis Michel, Marietje Schaake, Javier Nart, Dita Charanzová, Catherine Bearder, Robert Rochefort, Frédérique Ries, Marielle de Sarnez, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Martina Dlabajová, Petr Ježek, Fredrick Federley, Andrus Ansip, Gerben-Jan Gerbrandy, Ivan Jakovčić, Kathleen Van Brempt og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen;

Michèle Rivasi, Maria Heubuch, Keith Taylor, Bart Staes, Judith Sargentini, Jean Lambert og Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0026)

(Forslag til beslutning B8-0115/2014 og B8-0124/2014 bortfaldt).

Indlæg
Beatrix von Storch.


10.6. Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0109/2014, B8-0110/2014, B8-0121/2014, B8-0130/2014, B8-0134/2014, B8-0137/2014 og B8-0138/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0109/2014/rev.2

(erstatter B8-0109/2014, B8-0110/2014, B8-0121/2014, B8-0134/2014 og B8-0138/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Mariya Gabriel, Andrej Plenković, Francisco José Millán Mon, David McAllister, Michèle Alliot-Marie, Tunne Kelam, László Tőkés, Esther de Lange, Lars Adaktusson, Monica Luisa Macovei, Dubravka Šuica, Jarosław Leszek Wałęsa, György Hölvényi, Davor Ivo Stier, Emil Radev, Philippe Juvin, Gabrielius Landsbergis, Francesc Gambús, Marijana Petir, Monika Hohlmeier, Ivana Maletić og Anna Záborská for PPE-Gruppen;

Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ana Gomes, Kati Piri, Liisa Jaakonsaari, Gilles Pargneaux, Boris Zala, Goffredo Maria Bettini, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Nicola Caputo, Andi Cristea, Demetris Papadakis, Tonino Picula, Vincent Peillon og Afzal Khan for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen;

Javier Nart, Robert Rochefort, Andrus Ansip, Marielle de Sarnez, Juan Carlos Girauta Vidal, Frédérique Ries, Ramon Tremosa i Balcells, Petr Ježek, Gérard Deprez, Petras Auštrevičius, Johannes Cornelis van Baalen, Ivan Jakovčić, Fredrick Federley, Marietje Schaake og Louis Michel for ALDE-Gruppen;

Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0027)

(Forslag til beslutning B8-0130/2014 og B8-0137/2014 bortfaldt).


10.7. Situationen i Libyen (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0111/2014, B8-0120/2014, B8-0131/2014, B8-0132/2014, B8-0133/2014, B8-0135/2014 og B8-0136/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0111/2014

(erstatter B8-0111/2014, B8-0120/2014, B8-0131/2014, B8-0132/2014 og B8-0135/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Andrej Plenković, David McAllister, Mariya Gabriel, Francisco José Millán Mon, Philippe Juvin, Davor Ivo Stier, Monica Luisa Macovei, Gabrielius Landsbergis, Dubravka Šuica og Ivana Maletić for PPE-Gruppen;

Ana Gomes for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Anna Elżbieta Fotyga og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen;

Marietje Schaake, Jozo Radoš, Marielle de Sarnez, Andrus Ansip, Robert Rochefort, Ramon Tremosa i Balcells, Ivan Jakovčić, Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius og Louis Michel for ALDE-Gruppen;

Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0028)

(Forslag til beslutning B8-0133/2014 og B8-0136/2014 bortfaldt).


10.8. Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0112/2014, B8-0113/2014, B8-0116/2014, B8-0117/2014, B8-0139/2014, B8-0140/2014 og B8-0141/2014

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0112/2014

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0113/2014

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0116/2014

Forkastet

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0117/2014

(erstatter B8-0117/2014, B8-0139/2014, B8-0140/2014 og B8-0141/2014):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Jacek Saryusz-Wolski, Elmar Brok, Michèle Alliot-Marie, Andrej Plenković, David McAllister, Philippe Juvin, Mariya Gabriel, Davor Ivo Stier og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen;

Gianni Pittella, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Nicola Caputo, Gilles Pargneaux, Vincent Peillon, Boris Zala, Miltiadis Kyrkos, Arne Lietz og Afzal Khan for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen;

Annemie Neyts-Uyttebroeck, Louis Michel, Marietje Schaake, Javier Nart, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez og Ramon Tremosa i Balcells for ALDE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao.

Vedtaget (P8_TA(2014)0029)

Indlæg
Alexander Graf Lambsdorff, Knut Fleckenstein og Pervenche Berès om afviklingen af afstemningen.


10.9. Delegeret forordning - varer med oprindelse i bestemte AVS-lande (afstemning)

Forslag til beslutning indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 105, stk. 4, af medlemmerne Helmut Scholz, Marie-Christine Vergiat, Dimitrios Papadimoulis og Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen og Ska Keller for Verts/ALE-Gruppen: Kommissionens delegerede forordning (EU) nr. …/.. af 25. juli 2014 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler, som ændret ved Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 527/2013 af 21. maj 2013 for så vidt angår udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger 2014/2781(DEA) (B8-0081/2014)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Forkastet


11. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


12. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Situationen i Ukraine og forholdet mellem EU og Rusland – (2014/2841(RSP)) – RC-B8-0118/2014
Michela Giuffrida, Elisabetta Gardini, Tatjana Ždanoka og Sirpa Pietikäinen

EU's reaktion på udbrudet af ebola(2014/2842(RSP))RC-B8-0107/2014
Anna Záborská og Sirpa Pietikäinen

Situationen i Irak og Syrien og IS' offensiv, herunder forfølgelsen af mindretal – (2014/2843(RSP)) – RC-B8-0109/2014
Marie-Christine Arnautu, Diane Dodds, Marijana Petir, Csaba Sógor og Anna Záborská

Situationen i Libyen – (2014/2844(RSP)) – RC-B8-0111/2014
Jean-Luc Schaffhauser

Israel og Palæstina efter Gaza-konflikten og EU's rolle – (2014/2845(RSP)) – RC-B8-0117/2014
Matt Carthy, Diane Dodds og Ernest Urtasun.


13. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


14. Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

Formanden gav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 64, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende holdning, grundene til Rådets holdning samt Kommissionens holdning til:

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2001/18/EF for så vidt angår medlemsstaternes mulighed for at begrænse eller forbyde dyrkning af genetisk modificerede organismer (GMO'er) på deres område (10972/3/2014 - C8-0145/2014 - 2010/0208(COD))

henvist til: kor.udv.: ENVI

Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over til at udtale sig, var således at regne fra den 19. september 2014.


15. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Ændring af udvalgshenvisninger

EMPL

- Enkeltmandsselskaber med begrænset ansvar (COM(2014)0212 - C7-0145/2014 - 2014/0120(COD))
henvist til: kor.udv.: JURI
rådg.udv.: EMPL, ITRE, ECON, IMCO.


16. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1) fra Rådet og Kommissionen

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2014/006 FR/PSA) (COM(2014)0560 - C8-0141/2014 - 2014/2076(BUD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

rådg.udv. :

EMPL, REGI

- Forslag til ændringsbudget nr. 2 til det almindelige budget for 2014: Rådets holdning af 14. juli 2014 (12300/2014 - C8-0160/2014 - 2014/2035(BUD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

2) fra medlemmerne

2.1) beslutningsforslag (forretningsordenens artikel 133)

- Gerolf Annemans, Marine Le Pen, Matteo Salvini, Harald Vilimsky og Marcel de Graaff. Forslag til beslutning om manglende gennemsigtighed i forhandlingerne om det transatlantiske handels- og investeringspartnerskab (TTIP) (B8-0078/2014)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om anvendelse af materialereaktioner ved spatiotemporal deformation til udvikling af rene teknologier og bortskaffelse af radioaktive stoffer (B8-0079/2014)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Udo Voigt. Forslag til beslutning om beskyttelse af de grundlæggende rettigheder og menneskerettighederne i Grækenland (B8-0080/2014)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om det dårlige vejr i Norditalien og risiciene for biavl (B8-0083/2014)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om det dårlige vejr og krisen i turistsektoren i regionen Veneto (B8-0084/2014)

henvist til:

kor.udv. :

TRAN

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om krisen i landbrugsfødevaresektoren i Italien og regionen Veneto som følge af den russiske embargo: anmodning om ekstraordinære EU-midler og en EU-støtteplan (B8-0085/2014)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

2.2) forslag til ændring af forretningsordenen (forretningsordenens artikel 227)

- Kazimierz Michał Ujazdowski. Forslag til ændring af Europa-Parlamentets forretningsorden Ændring af artikel 117 (Valg af formand for Kommissionen) og bilag XVI (Retningslinjer for godkendelse af Kommissionen) (B8-0082/2014)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO


17. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 192, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


18. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 20. - 23. oktober 2014.


19. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 12.50.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andrieu, Androulakis, Annemans, Ansip, Arena, Arias Cañete, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balczó, Balz, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buzek, Cadec, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Creţu, Cristea, Crowley, Csáky, Czarnecki, van Dalen, Dalli, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dombrovskis, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Durand, Echenique, Eck, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Fisas Ayxelà, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardini, Gasbarra, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hellvig, Helmer, Herranz García, Hetman, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, Jansen, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Katrougkalos, Kefalogiannis, Kelam, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köstinger, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Bermejo, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lövin, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Moretti, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Mureşan, Mussolini, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Neyts-Uyttebroeck, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Pagazaurtundúa Ruiz, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Paulsen, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Rehn, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodriguez-Rubio, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Sommer, Sonneborn, Soru, Sosa Wagner, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stolojan, von Storch, Stuger, Stylianides, Šuica, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terho, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Troszczynski, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urtasun, Urutchev, Vajgl, Valcárcel, Vălean, Valenciano Martínez-Orozco, Valli, Vallina, Vana, Van Brempt, Vaughan, Väyrynen, Vergiat, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zwiefka

Fritaget:

Bradbourn, Gebhardt, Händel, Hedh, Monteiro de Aguiar, Patriciello, Trüpel

Juridisk meddelelse