Indeks 
Zapisnik
PDF 264kWORD 181k
Utorak, 10. veljače 2015. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Inicijative u okviru rasprave Međunarodne organizacije rada o pravu na štrajk (rasprava)
 4.Europska inicijativa za mlade (izmjena Uredbe o ESF-u) (rasprava)
 5.Promicanje financijskog sudjelovanja zaposlenika (rasprava)
 6.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 7.Prekogranična razmjena informacija o prometnim prekršajima vezanim uz sigurnost prometa na cestama ***I (rasprava)
 8.Stanje u Demokratskoj Republici Kongo (rasprava)
 9.Nedostatna financijska sredstva za Agenciju Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) (rasprava)
 10.Ispravak (članak 231. Poslovnika)
 11.Stanje u Ukrajini (rasprava)
 12.Revizijska konferencija Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT) 2015. godine (rasprava)
 13.Rad Zajedničke parlamentarne skupštine AKP-a i EU-a (rasprava)
 14.Sastav Parlamenta
 15.Sastav međuparlamentarnih izaslanstava
 16.Nulta razina tolerancije prema genitalnom sakaćenju žena (rasprava)
 17.Pristupanje Gabona Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Andore Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Sejšela Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Rusije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Albanije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Singapura Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Maroka Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Armenije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (rasprava)
 18.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 19.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:00 h.

°
° ° °

Govorili su: Alessandra Mussolini o desetom obilježavanju Dana sjećanja na žrtve fojbi i istarsko-dalmatinskog egzodusa, te Ivan Jakovčić o tom govoru.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Burundi: slučaj Boba Rugurike (2015/2561(RSP))

- Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero i Davor Škrlec, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Burundiju, a posebno o slučaju Boba Rugurike (B8-0144/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Jan Zahradil, Ryszard Czarnecki i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Burundiju, a posebno o slučaju Boba Rugurike (B8-0146/2015);

- Javier Nart, Ramon Tremosa i Balcells, Fernando Maura Barandiarán, Ivo Vajgl, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marielle de Sarnez, Pavel Telička, Juan Carlos Girauta Vidal, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Beatriz Becerra Basterrechea, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Marietje Schaake, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Kaja Kallas, Robert Rochefort, Jozo Radoš i Johannes Cornelis van Baalen, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Burundiju: slučaj Boba Rugurike (B8-0148/2015);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Laura Agea, Rosa D'Amato, Dario Tamburrano i Piernicola Pedicini, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Burundiju, protupravnog uhićenju i zatočenju novinara i borca za ljudska prava Boba Rugurike (B8-0152/2015);

- Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Merja Kyllönen, Martina Michels, Younous Omarjee, Sofia Sakorafa, Kostas Chrysogonos i Patrick Le Hyaric, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Burundiju: slučaj Boba Rugurike (B8-0154/2015);

- Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Kashetu Kyenge, Elena Valenciano, Enrico Gasbarra, Marlene Mizzi, Kati Piri, Ana Gomes, Krystyna Łybacka, Michela Giuffrida, Nikos Androulakis, Liisa Jaakonsaari, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Andi Cristea, Claudia Tapardel, Vilija Blinkevičiūtė, Goffredo Maria Bettini, Neena Gill, Miriam Dalli, Tonino Picula, Victor Negrescu, Viorica Dăncilă, Maria Arena, Luigi Morgano, Marc Tarabella, Nicola Caputo, Doru-Claudian Frunzulică i Biljana Borzan, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Burundiju: slučaj Boba Rugurike (B8-0160/2015);

- Cristian Dan Preda, Maurice Ponga, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Mariya Gabriel, Giovanni La Via, Lara Comi, Tunne Kelam, Jiří Pospíšil, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Stanislav Polčák, Francesc Gambús, Jaromír Štětina, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Marijana Petir, Andrej Plenković, Joachim Zeller, Franck Proust, Ivan Štefanec, Seán Kelly, David McAllister, Claude Rolin, József Nagy i Monica Macovei, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Burundiju, a posebno o slučaju Boba Rugurike (B8-0163/2015).

II.   Saudijska Arabija: slučaj Raifa Badawija (2015/2550(RSP))

- Barbara Lochbihler, Alyn Smith, Yannick Jadot, Ernest Urtasun, Helga Trüpel, Bart Staes, Ulrike Lunacek, Igor Šoltes, Jean Lambert, José Bové, Bodil Valero, Margrete Auken, Reinhard Bütikofer, Pascal Durand, Molly Scott Cato, Karima Delli, Ernest Maragall, Tamás Meszerics i Davor Škrlec, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0143/2015);

- Charles Tannock, Ruža Tomašić, Valdemar Tomaševski, Beatrix von Storch i Ryszard Czarnecki, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0145/2015);

- Marietje Schaake, Robert Rochefort, Fernando Maura Barandiarán, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Ivo Vajgl, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marielle de Sarnez, Beatriz Becerra Basterrechea, Pavel Telička, Juan Carlos Girauta Vidal, Fredrick Federley, Kaja Kallas, Petras Auštrevičius, Hilde Vautmans, Ivan Jakovčić, Jozo Radoš, Johannes Cornelis van Baalen, Izaskun Bilbao Barandica, Filiz Hyusmenova, Gérard Deprez, Louis Michel, Martina Dlabajová i Dita Charanzová, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0147/2015);

- Ignazio Corrao, Rosa D'Amato, Tiziana Beghin, Laura Agea, Marco Valli, Fabio Massimo Castaldo, Dario Tamburrano i Piernicola Pedicini, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0149/2015);

- Javier Couso Permuy, Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Ángela Vallina, Marisa Matias, João Ferreira, Inês Cristina Zuber, Miguel Viegas, Fabio De Masi, Younous Omarjee, Lidia Senra Rodríguez, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Neoklis Sylikiotis, Martina Michels, Sabine Lösing, Sofia Sakorafa, Kostas Chrysogonos, Patrick Le Hyaric i Kateřina Konečná, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0151/2015);

- Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Richard Howitt, Ana Gomes, Alessia Maria Mosca, Michela Giuffrida, Kashetu Kyenge, Nikos Androulakis, Liisa Jaakonsaari, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Krystyna Łybacka, Vilija Blinkevičiūtė, Tonino Picula, Goffredo Maria Bettini, Miroslav Poche, Biljana Borzan, Victor Negrescu, Viorica Dăncilă, Marlene Mizzi, Luigi Morgano, Pier Antonio Panzeri, Marc Tarabella, Enrico Gasbarra, Kati Piri, Nicola Caputo, Doru-Claudian Frunzulică i Miriam Dalli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o slučaju Raifa Badawija, Saudijska Arabija (B8-0158/2015);

- Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, Lara Comi, Tunne Kelam, Jiří Pospíšil, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Stanislav Polčák, Francesc Gambús, Csaba Sógor, Jaromír Štětina, Jarosław Wałęsa, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Marijana Petir, Andrej Plenković, Franck Proust, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Seán Kelly, Michaela Šojdrová, Claude Rolin, József Nagy i Monica Macovei, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Saudijskoj Arabiji: slučaj Raifa Badawija (B8-0162/2015).

III.   Masovne grobnice nestalih osoba iz Ashije u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra (2015/2551(RSP))

- Ska Keller, Ernest Urtasun i Davor Škrlec, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0150/2015);

- Charles Tannock, Valdemar Tomaševski, Ruža Tomašić i Notis Marias, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0153/2015);

- Marietje Schaake, Fernando Maura Barandiarán, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Cecilia Wikström, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Gérard Deprez, Beatriz Becerra Basterrechea, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Hilde Vautmans, Marielle de Sarnez, Johannes Cornelis van Baalen i Izaskun Bilbao Barandica, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0155/2015);

- Laura Ferrara, Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Tiziana Beghin, Rosa D'Amato, Dario Tamburrano, Piernicola Pedicini i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0156/2015);

- Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Malin Björk, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, João Ferreira, Inês Cristina Zuber, Miguel Viegas, Sabine Lösing, Martina Michels, Marisa Matias, Ángela Vallina, Lidia Senra Rodríguez, Paloma López Bermejo, Gabriele Zimmer, Sofia Sakorafa, Emmanouil Glezos, Dimitrios Papadimoulis, Kostas Chrysogonos, Kateřina Konečná i Kostadinka Kuneva, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0157/2015);

- Josef Weidenholzer, Michela Giuffrida, Kashetu Kyenge, Nikos Androulakis, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Krystyna Łybacka, Vilija Blinkevičiūtė, Demetris Papadakis, Costas Mavrides, Miroslav Poche, Victor Negrescu, Viorica Dăncilă, Luigi Morgano, Nicola Caputo, Enrico Gasbarra, Doru-Claudian Frunzulică i Biljana Borzan, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0159/2015);

- Cristian Dan Preda, Eleni Theocharous, Lefteris Christoforou, Jiří Pospíšil, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, Lara Comi, Tunne Kelam, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Stanislav Polčák, Francesc Gambús, Inese Vaidere, Jaromír Štětina, Jarosław Wałęsa, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Marijana Petir, Andrej Plenković, Joachim Zeller, Franck Proust, Ivan Štefanec, Seán Kelly, Michaela Šojdrová, Claude Rolin, József Nagy i Monica Macovei, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o masovnim grobnicama u selu Ornithi u okupiranom dijelu Cipra, u kojima se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba iz Assije (B8-0161/2015).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Inicijative u okviru rasprave Međunarodne organizacije rada o pravu na štrajk (rasprava)

Izjava Komisije: Inicijative u okviru rasprave Međunarodne organizacije rada o pravu na štrajk (2015/2553(RSP))

Marianne Thyssen (povjerenica Komisije) dala je izjavu.

Govorili su: Claude Rolin u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck u ime Kluba zastupnika S&D-a, Helga Stevens u ime Kluba zastupnika ECR-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Marian Harkin u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Kostas Chrysogonos u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Jean Lambert u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Laura Ageab u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Lampros Fountoulis, Jiří Pospíšil, Agnes Jongerius, Tania González Peñas, Jane Collins, Edouard Martin, Neoklis Sylikiotis, Ole Christensen, Helmut Scholz, Marita Ulvskog, Miguel Viegas, Jude Kirton-Darling, Josu Juaristi Abaunz, Sergio Gaetano Cofferati, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio António Marinho e Pinto, Guillaume Balas, Sergio Gutiérrez Prieto i Vilija Blinkevičiūtė.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Danuta Jazłowiecka, Marc Tarabella, Ivan Jakovčić, Paloma López Bermejo, Sofia Ribeiro, Jonás Fernández, António Marinho e Pinto, Emmanouil Glezos, Tibor Szanyi i Maria Grapini.

Govorila je Marianne Thyssen.

Rasprava je zaključena.


4. Europska inicijativa za mlade (izmjena Uredbe o ESF-u) (rasprava)

Izjava Komisije: Europska inicijativa za mlade (izmjena Uredbe o ESF-u) (2015/2554(RSP))

Marianne Thyssen (povjerenica Komisije) dala je izjavu.

Govorili su: Lara Comi u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jana Žitňanská u ime Kluba zastupnika ECR-a, Martina Dlabajová u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Patrick Le Hyaric u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Terry Reintke u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jane Collins u ime Kluba zastupnika EFDD-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Liisa Jaakonsaari, Steeve Briois, nezavisni zastupnik, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Victor Negrescu, Elisabeth Morin-Chartier, koja je također odgovorila na dva pitanja koja su podizanjem plave kartice postavili Dubravka Šuica i Bronis Ropė, Maria João Rodrigues, Helga Stevens, Marian Harkin, Paloma López Bermejo, Karima Delli, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomáš Zdechovský, i Mara Bizzotto.

PREDSJEDA: Ryszard CZARNECKI
potpredsjednik

Govorili su: Brando Benifei radi postavljanja pitanja podizanjem plave kartice Mari Bizzotto, koja je na pitanje odgovorika, Verónica Lope Fontagné, Javi López, Richard Sulík, Enrique Calvet Chambon, Ernest Urtasun, Dominique Bilde, Tom Vandenkendelaere, Brando Benifei, Notis Marias, Jean Arthuis, Danuta Jazłowiecka, Marita Ulvskog, Ruža Tomašić, Izaskun Bilbao Barandica, Siegfried Mureşan, Vilija Blinkevičiūtė, Cláudia Monteiro de Aguiar, Krystyna Łybacka, Stanislav Polčák, Agnes Jongerius, Michaela Šojdrová, Glenis Willmott, Eider Gardiazabal Rubial, Maria Arena, Georgi Pirinski, Elena Gentile, Richard Howitt i Lynn Boylan.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Dubravka Šuica, Liisa Jaakonsaari, Angel Dzhambazki, António Marinho e Pinto, Lidia Senra Rodríguez, Bill Etheridge, Milan Zver, Tibor Szanyi, José Inácio Faria, Tania González Peñas i Andrey Novakov.

Govorio je Marianne Thyssen.

Rasprava je zaključena.

Govorio je Seán Kelly o postupku spontanog javljanja za riječ catch the eye (Predsjednik je pojasnio mjerodavne kriterije.).


5. Promicanje financijskog sudjelovanja zaposlenika (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000002/2015) koje je Komisiji postavila Marita Ulvskog u ime Odbora EMPL: Promicanje financijskog sudjelovanja zaposlenika (2014/2987(RSP)) (B8-0103/2015)

Marita Ulvskog obrazložila je pitanje.

Věra Jourová (povjerenica Komisije) odgovorila je na pitanje.

Govorili su: Jeroen Lenaers u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre u ime Kluba zastupnika ECR-a, Ulla Tørnæs u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Tiziana Beghin u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik, Sven Schulze, Brando Benifei, Ruža Tomašić, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Marian Harkin, Joëlle Mélin, Ádám Kósa, Beatrix von Storch, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bronis Ropė, Izaskun Bilbao Barandica, Danuta Jazłowiecka, Romana Tomc, Remo Sernagiotto, Theodor Dumitru Stolojan, Adam Szejnfeld i Francesc Gambús.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Franc Bogovič, Neena Gill, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Inês Cristina Zuber, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Adam Szejnfeld, Igor Šoltes i Sergio Gaetano Cofferati.

Govorio je Věra Jourová.

Rasprava je zaključena.


(Sjednica je prekinuta u 13:35 h, a nastavljena u 15:00 h.)

PREDSJEDA: Adina-Ioana VĂLEAN
potpredsjednica

6. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


7. Prekogranična razmjena informacija o prometnim prekršajima vezanim uz sigurnost prometa na cestama ***I (rasprava)

Izvješće o prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o olakšavanju prekogranične razmjene informacija o prometnim prekršajima vezanim uz sigurnost prometa na cestama [COM(2014)0476 - C8-0113/2014 - 2014/0218(COD)] - Odbor za promet i turizam. Izvjestiteljica: Inés Ayala Sender (A8-0001/2015)

Inés Ayala Sender predstavila je izvješće.

Govorila je Violeta Bulc (povjerenica Komisije).

Govorili su: Georges Bach u ime Kluba zastupnika PPE-a, Ismail Ertug u ime Kluba zastupnika S&D-a, Peter van Dalen u ime Kluba zastupnika ECR-a, Izaskun Bilbao Barandica u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Merja Kyllönen u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bas Eickhout u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Peter Lundgren u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Sylvie Goddyn, nezavisna zastupnica, Wim van de Camp, Lucy Anderson, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bronis Ropė, Kosma Złotowski, Dominique Riquet, Jill Seymour, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Matt Carthy, Georg Mayer, Dieter-Lebrecht Koch, Isabella De Monte, Gesine Meissner, Bruno Gollnisch, Deirdre Clune, Olga Sehnalová, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska i Dubravka Šuica.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Claudia Tapardel, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Miguel Viegas, Igor Šoltes i Nicola Caputo.

Govorili su: Violeta Bulc i Inés Ayala Sender.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.15 zapisnika od 11.2.2015..


8. Stanje u Demokratskoj Republici Kongo (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Demokratskoj Republici Kongo (2015/2552(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dala je izjavu.

Govorili su: Davor Ivo Stier u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kashetu Kyenge u ime Kluba zastupnika S&D-a, Louis Michel u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Lidia Senra Rodríguez u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Judith Sargentini u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, James Carver u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mariya Gabriel, Maria Arena, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Elena Valenciano, Enrique Guerrero Salom i Doru-Claudian Frunzulică.

PREDSJEDA: Rainer WIELAND
potpredsjednik

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Notis Marias, Ivan Jakovčić, Michèle Rivasi, Fabio Massimo Castaldo i Gianluca Buonanno.

Govorio je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.


9. Nedostatna financijska sredstva za Agenciju Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Nedostatna financijska sredstva za Agenciju Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) (2015/2563(RSP))

Johannes Hahn (povjerenik Komisije) dao je izjavu u ime potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su: Mariya Gabriel u ime Kluba zastupnika PPE-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Margrete Auken, Victor Boștinaru u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anders Primdahl Vistisen u ime Kluba zastupnika ECR-a, Fernando Maura Barandiarán u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Martina Anderson u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Margrete Auken u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Fabio Massimo Castaldo u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Eleftherios Synadinos, nezavisni zastupnik, Davor Ivo Stier, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Enrique Guerrero Salom, Ivo Vajgl, Neoklis Sylikiotis, Arne Lietz, Javier Nart, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Arne Gericke, Patrick Le Hyaric, Richard Howitt, Eider Gardiazabal Rubial i Marita Ulvskog.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Franc Bogovič, Nicola Caputo, Josu Juaristi Abaunz i Ignazio Corrao.

Govorio je Johannes Hahn.

Rasprava je zaključena.


10. Ispravak (članak 231. Poslovnika)

Ispravak P8_TA-PROV(2015)0004(COR01) bio je najavljen na jučerašnjoj plenarnoj sjednici (točka 4 zapisnika od 9.2.2015.).

Budući da klub zastupnika ili najmanje 40 zastupnika nisu zatražili glasovanje o ispravku (članak 231. stavak 4. Poslovnika), ispravak se smatra prihvaćenim.

(Sjednica je nakratko prekinuta)


11. Stanje u Ukrajini (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Ukrajini (2015/2560(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dala je izjavu.

Govorili su: Jacek Saryusz-Wolski u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ioan Mircea Paşcu, Knut Fleckenstein u ime Kluba zastupnika S&D-a, Charles Tannock u ime Kluba zastupnika ECR-a, i Johannes Cornelis van Baalen u ime Kluba zastupnika ALDE-a.

PREDSJEDA: Ioan Mircea PAŞCU
potpredsjednik

Govorili su: Helmut Scholz u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Rebecca Harms u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno, Valentinas Mazuronis u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik, Cristian Dan Preda, Victor Boștinaru, Andrzej Duda, Petras Auštrevičius, Miloslav Ransdorf, Heidi Hautala, Mario Borghezio, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Elmar Brok, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Tonino Picula, Mark Demesmaeker, Ivo Vajgl, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Marek Jurek, Reinhard Bütikofer, Jean-Luc Schaffhauser, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Kazimierz Michał Ujazdowski, Andrej Plenković, koji je također odgovorio na dva pitanja koja su podizanjem plave kartice postavili William (The Earl of) Dartmouth i Ivan Jakovčić, Tibor Szanyi, Zdzisław Krasnodębski, Kaja Kallas, koja je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Dariusz Rosati, Peter Eriksson, Aymeric Chauprade, Sandra Kalniete, Andi Cristea, Marek Jurek, Nicolas Bay, Andrea Bocskor, Richard Howitt, Jaromír Štětina, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Beatriz Becerra Basterrechea, Marju Lauristin, Jo Leinen, Eugen Freund i Jean-Luc Schaffhauser, ovaj posljednji o govoru Eugena Freunda.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Anna Záborská, Doru-Claudian Frunzulică, Angel Dzhambazki, Urmas Paet, Inês Cristina Zuber, Fabio Massimo Castaldo i Krisztina Morvai.

Govorila je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.

(Sjednica je prekinuta u 19:25 h, a nastavljena u 19:35 h.)

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik


12. Revizijska konferencija Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT) 2015. godine (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Revizijska konferencija Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT) 2015. godine (2015/2555(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dala je izjavu.

Govorili su: Michael Gahler u ime Kluba zastupnika PPE-a, Ana Gomes u ime Kluba zastupnika S&D-a, Angel Dzhambazki u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sabine Lösing u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bodil Ceballos u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Mike Hookem u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Doru-Claudian Frunzulică, Marek Jurek, Fabio Massimo Castaldo, Jeppe Kofod, Zigmantas Balčytis i Brando Benifei.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Julie Ward, Ivan Jakovčić, João Ferreira i Ignazio Corrao.

Govorila je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.


13. Rad Zajedničke parlamentarne skupštine AKP-a i EU-a (rasprava)

Izvješće o radu Zajedničke parlamentarne skupštine AKP-a i EU-a [2014/2154(INI)] - Odbor za razvoj. Izvjestitelj: Charles Goerens (A8-0012/2015)

Charles Goerens predstavio je izvješće.

Govorio je Neven Mimica (povjerenik Komisije).

Govorili su: Maurice Ponga u ime Kluba zastupnika PPE-a, Louis-Joseph Manscour u ime Kluba zastupnika S&D-a, Arne Gericke u ime Kluba zastupnika ECR-a, Hilde Vautmans u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Lola Sánchez Caldentey u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Judith Sargentini u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Davor Ivo Stier, Norbert Neuser, João Ferreira, Nathan Gill, koji je također odgovorio na dva pitanja koja su podizanjem plave kartice postavili Doru-Claudian Frunzulică i Charles Goerens, Bogdan Brunon Wenta, Kashetu Kyenge, Rosa Estaràs Ferragut, Pedro Silva Pereira, Joachim Zeller, Juan Fernando López Aguilar, Fernando Ruas i Cristian Dan Preda.

PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica

Govorio je Michael Gahler.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Mariya Gabriel, Michela Giuffrida, Notis Marias, Doru-Claudian Frunzulică, Ivan Jakovčić i Victor Negrescu.

Govorili su: Neven Mimica i Charles Goerens.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.21 zapisnika od 11. veljače 2015.


14. Sastav Parlamenta

Nadležna grčka tijela obavijestila su Europski parlament o izboru Steliosa Koulogloua umjesto Georgiosa Katrougkalosa na mjesto zastupnika u Parlamentu s učinkom od 27. siječnja 2015.

Parlament to prima na znanje i u skladu s člankom 7. stavkom 1. Akta od 20. rujna 1976. o izboru zastupnika u Europski parlament neposrednim općim izborima te člankom 4. stavcima 1. i 4. Poslovnika utvrđuje slobodno zastupničko mjesto s učinkom od 27. siječnja 2015.

Sukladno s člankom 3. stavkom 2. Poslovnika, dok se ne provjeri valjanost zastupničkog mandata ili donese odluka o mogućem sporu Stelios Kouloglou sudjeluje na sjednicama Parlamenta i njegovih tijela sa svim pravima koja mu uz to pripadaju pod uvjetom da je prethodno izjavio da ne obnaša dužnost nespojivu s dužnošću zastupnika u Europskom parlamentu.


15. Sastav međuparlamentarnih izaslanstava

Predsjednik je od Kluba zastupnika ECR-a primio sljedeći zahtjev za imenovanje:

Izaslanstvo za odnose s Afganistanom: Amjad Bashir.

To će se imenovanje smatrati odobrenim ako do usvajanja aktualnog zapisnika ne bude zaprimljena nijedna primjedba.


16. Nulta razina tolerancije prema genitalnom sakaćenju žena (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000003/2015) koje je postavila Iratxe García Pérez u ime Odbora FEMM, Komisiji: Nulta razina tolerancije prema genitalnom sakaćenju žena (2014/2988(RSP)) (B8-0104/2015)

Iratxe García Pérez obrazložila je pitanje.

Věra Jourová (povjerenica Komisije) odgovorila je na pitanje.

Govorili su: Constance Le Grip u ime Kluba zastupnika PPE-a, Maria Arena u ime Kluba zastupnika S&D-a, Beatrix von Storch u ime Kluba zastupnika ECR-a, Catherine Bearder u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Malin Björk u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Jordi Sebastià u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Louise Bours u ime Kluba zastupnika EFDD-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Catherine Bearder, Vicky Maeijer, nezavisna zastupnica, Rosa Estaràs Ferragut, Julie Ward, Jana Žitňanská, Beatriz Becerra Basterrechea, Ángela Vallina, Ignazio Corrao, Sylvie Goddyn, Mariya Gabriel, Liliana Rodrigues, Jadwiga Wiśniewska, Eleonora Forenza, Anna Maria Corazza Bildt, Jens Nilsson, Julie Girling, Inês Cristina Zuber, Barbara Matera, Edouard Martin, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Vilija Blinkevičiūtė, Davor Ivo Stier, Michela Giuffrida i Evelyn Regner.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Marijana Petir, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias, Hilde Vautmans, Anna Záborská, Biljana Borzan, Ruža Tomašić, Izaskun Bilbao Barandica, Caterina Chinnici i Mary Honeyball.

Govorila je Věra Jourová.

Rasprava je zaključena.


17. Pristupanje Gabona Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Andore Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Sejšela Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Rusije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Albanije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Singapura Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Maroka Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * - Pristupanje Armenije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (rasprava)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Gabona Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0904 - 2011/0441(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0007/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Andore Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0908 - 2011/0443(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0004/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Sejšela Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0909 - 2011/0444(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0006/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Ruske Federacije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0911 - 2011/0447(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0008/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi država članica da u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Albanije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0912 - 2011/0448(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0002/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Singapura Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0915 - 2011/0450(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0003/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Maroka Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0916 - 2011/0451(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0005/2015)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o izjavi kojom države članice u interesu Europske unije prihvaćaju pristupanje Armenije Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2011)0917 - 2011/0452(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0009/2015)

Heidi Hautala predstavila je izvješća.

Govorila je Věra Jourová (povjerenica Komisije).

Govorili su: Tadeusz Zwiefka u ime Kluba zastupnika PPE-a, Mary Honeyball u ime Kluba zastupnika S&D-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Jadwiga Wiśniewska, Angel Dzhambazki u ime Kluba zastupnika ECR-a, António Marinho e Pinto u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Jiří Maštálka u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Laura Ferrara u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Gilles Lebreton, nezavisni zastupnik, Roberta Metsola, Evelyn Regner, Jana Žitňanská, Catherine Bearder, Petr Mach, Georgios Epitideios, Emil Radev, Sergio Gaetano Cofferati, Marcus Pretzell, Marijana Petir, Jytte Guteland, Jarosław Wałęsa, Peter Jahr, Anna Záborská i Mairead McGuinness.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Csaba Sógor, Caterina Chinnici, Notis Marias, Ignazio Corrao, Ruža Tomašić i Janusz Wojciechowski.

Govorili su: Věra Jourová i Heidi Hautala.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.6 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.7 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.8 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.9 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.10 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.11 zapisnika od 11.2.2015., točka 9.12 zapisnika od 11.2.2015. i točka 9.13 zapisnika od 11.2.2015..


18. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 548.169/OJME).


19. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 23:30 h.

Klaus Welle

Ulrike Lunacek

Glavni tajnik

Potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Agea, Agnew, Aguilera García, Albiol Guzmán, Ali, Aliot, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belet, Bendtsen, Benifei, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borrelli, Borzan, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Valero, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Couso Permuy, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, van Dalen, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Duda, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Faria, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Ford, Forenza, Foster, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Hellvig, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Iturgaiz, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Jongerius, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kukan, Kumpula-Natri, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Millán Mon, van Miltenburg, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermüller, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Rehn, Reid, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tošenovský, Toti, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Crowley, Girauta Vidal, Händel, Jansen, Mizzi, Vergiat, Żółtek

Pravna napomena