Indeks 
Protokol
PDF 280kWORD 187k
Tirsdag den 8. september 2015 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Kloning af dyr, der holdes og reproduceres til landbrugsformål ***I (forhandling)
 4.Den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne ***II (forhandling)
 5.Afstemningstid
  5.1.ILO's konvention om tvangsarbejde for så vidt angår socialpolitik *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.2.Anmodning om ophævelse af Janusz Korwin-Mikkes parlamentariske immunitet *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.3.Den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne ***II (afstemning)
  5.4.Handel med sælprodukter ***I (afstemning)
  5.5.Kloning af dyr, der holdes og reproduceres til landbrugsformål ***I (afstemning)
  5.6.Situationen for de grundlæggende rettigheder i EU (2013-2014) (afstemning)
  5.7.Procedurer og praksis i forbindelse med kommissærhøringer, erfaringer fra 2014 (afstemning)
  5.8.Menneskerettigheder og teknologi i tredjelande (afstemning)
  5.9.Beskyttelse af EU's finansielle interesser: Mod resultatbaseret kontrol med den fælles landbrugspolitik (afstemning)
  5.10.Familieforetagender i Europa (afstemning)
  5.11.Forskning og innovation i den blå økonomi for at skabe vækst og beskæftigelse (afstemning)
  5.12.Fremme af unges iværksættervirksomhed via uddannelse og erhvervsuddannelse (afstemning)
  5.13.På vej mod en integreret tilgang til kulturarv i Europa (afstemning)
  5.14.Opfølgning på det europæiske borgerinitiativ om retten til vand ("Right2Water") (afstemning)
 6.Stemmeforklaringer
 7.Stemmerettelser og -intentioner
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9.Forelæggelse af Rådets holdning til forslaget til det almindelige budget – budgetåret 2016 (forhandling)
 10.Midlertidige foranstaltninger på området international beskyttelse til fordel for Italien og Grækenland * (forhandling)
 11.Den bymæssige dimension af EU's politikker - Investering i job og vækst: fremme af økonomisk, social og territorial samhørighed i Unionen (forhandling)
 12.Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)
 13.Vurdering af det europæiske år for aktiv aldring og solidaritet mellem generationerne (2012) (forhandling)
 14.Fortolkning af forretningsordenen
 15.Fiskeripartnerskabsaftale med Guinea-Bissau: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (henstilling) *** - Fiskeripartnerskabsaftale med Guinea-Bissau: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (betænkning) - Fiskeripartnerskabsaftale med Kap Verde: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (henstilling) *** - Fiskeripartnerskabsftale med Kap Verde: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (betænkning) - Fiskeripartnerskabsaftale med Madagaskar: fiskerimuligheder og finansiel modydelse *** (forhandling)
 16.Gennemførelse af hvidbogen om transport fra 2011 (forhandling)
 17.Opfølgning af indsatsområderne til fremme af de liberale erhverv (forhandling)
 18.Kvinders karrierer inden for videnskab og i universitetsverdenen (kortfattet forelæggelse)
 19.Styrkelse af pigers stilling i EU via uddannelse (kortfattet forelæggelse)
 20.Dagsorden for næste møde
 21.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (2015/2838(RSP))

- Rebecca Harms, Indrek Tarand, Heidi Hautala, Tamás Meszerics, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Ulrike Lunacek og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen om Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (B8-0845/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Karol Karski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Stanisław Ożóg, Zbigniew Kuźmiuk, Zdzisław Krasnodębski, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Roberts Zīle og Arne Gericke for ECR-Gruppen om Rusland, navnlig domfældelsen af Eston Kohver, Oleg Santsov og Alexander Kolchenko (B8-0847/2015);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Daniela Aiuto, Piernicola Pedicini, Kristina Winberg og Peter Lundgren for EFDD-Gruppen om de alvorlige bekymringer, som Den Russiske Føderations tilbageholdelse af og retssager mod Eston Kohver, Oleg Santsov og Alexander Kolchenko giver anledning til (B8-0849/2015);

- Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Andrey Kovatchev, Bogdan Brunon Wenta, Davor Ivo Stier, Ramón Luis Valcárcel Siso, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Artis Pabriks, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, József Nagy, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Roberta Metsola og Anna Maria Corazza Bildt for PPE-Gruppen om Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (B8-0850/2015);

- Helmut Scholz, Patrick Le Hyaric, Marie-Christine Vergiat, Martina Michels, Stelios Kouloglou og Kostas Chrysogonos for GUE/NGL-Gruppen om Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (B8-0851/2015);

- Kaja Kallas, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Urmas Paet, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen om Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (B8-0852/2015);

- Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Liisa Jaakonsaari, Nicola Caputo, Neena Gill, Eric Andrieu, Maria Arena, Roberto Gualtieri, Victor Negrescu, Zigmantas Balčytis, Kati Piri, Hugues Bayet, Sergio Gutiérrez Prieto, Jonás Fernández, Afzal Khan, Eider Gardiazabal Rubial, Anna Hedh, Jeppe Kofod, Brando Benifei, Vincent Peillon, Marlene Mizzi, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Javi López, David Martin, Daciana Octavia Sârbu, Flavio Zanonato, Goffredo Maria Bettini, Andi Cristea, Cătălin Sorin Ivan, Julie Ward, José Blanco López, Csaba Molnár, Tibor Szanyi, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Enrico Gasbarra, Alessia Maria Mosca, Andrea Cozzolino, Viorica Dăncilă, Damiano Zoffoli, Doru-Claudian Frunzulică, Maria Grapini, Theresa Griffin, Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, Sorin Moisă, Tonino Picula, Miroslav Poche og Claudia Tapardel for S&D-Gruppen om Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Alexander Kolchenkos situation (B8-0855/2015).

II.   Angola (2015/2839(RSP))

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto, Geoffrey Van Orden, Ruža Tomašić og Arne Gericke for ECR-Gruppen om Angola (B8-0846/2015);

- Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Igor Šoltes og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen om Angola (B8-0848/2015);

- Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Bogdan Brunon Wenta, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Mariya Gabriel, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, József Nagy, Francesc Gambús, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Lara Comi og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om Angola (B8-0853/2015);

- Javier Nart, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Pavel Telička, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Petras Auštrevičius, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek og Urmas Paet for ALDE-Gruppen om siutationen i Angola (B8-0854/2015);

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara, Laura Agea og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Angola (B8-0857/2015);

- Marisa Matias, Marie-Christine Vergiat og Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen om Angola (B8-0859/2015);

- Ana Gomes, Norbert Neuser, Victor Boştinaru, Josef Weidenholzer, Maria Arena, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Richard Howitt, Liisa Jaakonsaari, Hugues Bayet, Neena Gill, Monika Flašíková Beňová, Miriam Dalli, Roberto Gualtieri, Anna Hedh, Victor Negrescu, Sergio Gutiérrez Prieto, Andrea Cozzolino, David Martin, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Andi Cristea, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Krystyna Łybacka, Vincent Peillon, Nicola Caputo, Cătălin Sorin Ivan, Doru-Claudian Frunzulică, Viorica Dăncilă, Jonás Fernández, Csaba Molnár, Tibor Szanyi, Nicola Danti, Sorin Moisă, Enrico Gasbarra, Kashetu Kyenge, Damiano Zoffoli, Javi López, Michela Giuffrida, Julie Ward, Maria Grapini, Renato Soru, Flavio Zanonato, Theresa Griffin, Demetris Papadakis, Jeppe Kofod, Louis-Joseph Manscour, Marlene Mizzi, Claudia Tapardel, Alessia Maria Mosca, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández og Daciana Octavia Sârbu for S&D-Gruppen om Angola (B8-0861/2015).

III.   Aserbajdsjan (2015/2840(RSP))

- Ulrike Lunacek, Heidi Hautala, Rebecca Harms, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Jordi Sebastià, Igor Šoltes, Helga Trüpel og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Aserbajdsjan (B8-0856/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Hans-Olaf Henkel, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Roberts Zīle, Valdemar Tomaševski og Arne Gericke for ECR-Gruppen om Aserbajdsjan (B8-0858/2015);

- Cristian Dan Preda, Eduard Kukan, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Bogdan Brunon Wenta, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, Mariya Gabriel, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, József Nagy, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Lara Comi og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om Aserbajdsjan (B8-0860/2015);

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Laura Agea for EFDD-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Aserbajdsjan (B8-0862/2015);

- Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Kostas Chrysogonos og Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Aserbajdsjan (B8-0863/2015);

- Marietje Schaake, Frédérique Ries, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Renate Weber, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Juan Carlos Girauta Vidal, Martina Dlabajová, Valentinas Mazuronis, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen om Aserbajdsjan (B8-0864/2015);

- Marlene Mizzi, Pier Antonio Panzeri, Kati Piri, Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Csaba Molnár, Clare Moody, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Julie Ward og Flavio Zanonato for S&D-Gruppen om Aserbajdsjan(B8-0865/2015).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Kloning af dyr, der holdes og reproduceres til landbrugsformål ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om kloning af kvæg, svin, får, geder og dyr af hestefamilien, der holdes og reproduceres til landbrugsformål [2013/0433(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordførere: Giulia Moi og Renate Sommer (A8-0216/2015)

Renate Sommer og Giulia Moi forelagde betænkningen.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen).

Talere: Jude Kirton-Darling (ordfører for udtalelse fra INTA), Pilar Ayuso for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bernd Lucke, Daciana Octavia Sârbu for S&D-Gruppen, James Nicholson for ECR-Gruppen, Ulrike Müller for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Anja Hazekamp for GUE/NGL-Gruppen, Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Fredrick Federley og Gilles Lebreton, John Stuart Agnew for EFDD-Gruppen, Sylvie Goddyn for ENF-Gruppen, Zoltán Balczó, løsgænger, Peter Liese, Clara Eugenia Aguilera García, Janusz Wojciechowski, Fredrick Federley, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Anja Hazekamp, Estefanía Torres Martínez, José Bové, Mireille D'Ornano, Lampros Fountoulis, Herbert Dorfmann, Damiano Zoffoli, Julie Girling, Jan Huitema, Kateřina Konečná, Martin Häusling, Philippe Loiseau, Georgios Epitideios, Giovanni La Via, Eric Andrieu, Bolesław G. Piecha, Frédérique Ries, Lidia Senra Rodríguez, Mairead McGuinness, Jean-Paul Denanot, Beata Gosiewska, Miguel Viegas, Daniel Buda, Christel Schaldemose, Jadwiga Wiśniewska, Annie Schreijer-Pierik og Paolo De Castro.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Talere: Mark Demesmaeker, Stanislav Polčák, Paul Brannen, Christofer Fjellner, Momchil Nekov, Franc Bogovič, Biljana Borzan og Tibor Szanyi.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Bas Belder, Ivan Jakovčić, Kostas Chrysogonos, Bronis Ropė og James Carver.

Talere: Vytenis Povilas Andriukaitis, Giulia Moi og Renate Sommer.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.5 i protokollen af 8.9.2015.


4. Den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne ***II (forhandling)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 515/97 om gensidig bistand mellem medlemsstaternes administrative myndigheder og om samarbejde mellem disse og Kommissionen med henblik på at sikre den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne [2013/0410(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Liisa Jaakonsaari (A8-0234/2015)

Liisa Jaakonsaari forelagde indstillingen ved andenbehandling.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen).

Talere: Ivan Štefanec for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Evelyne Gebhardt for S&D-Gruppen, Daniel Dalton for ECR-Gruppen, Kaja Kallas for ALDE-Gruppen, Lidia Senra Rodríguez for GUE/NGL-Gruppen, Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, Margot Parker for EFDD-Gruppen, Laurenţiu Rebega for ENF-Gruppen, Andreas Schwab, Maria Grapini, Vicky Ford, Marco Zullo, Mylène Troszczynski, Lara Comi, Sergio Gaetano Cofferati, Eva Paunova og Nicola Danti .

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Franc Bogovič, Notis Marias og Stanislav Polčák.

Talere: Vytenis Povilas Andriukaitis og Liisa Jaakonsaari.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.3 i protokollen af 8.9.2015.

(Mødet udsat kl. 11.45 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.00)

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand


5. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


5.1. ILO's konvention om tvangsarbejde for så vidt angår socialpolitik *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om forslag til Rådets afgørelse om bemyndigelse af medlemsstaterne til i Den Europæiske Unions interesse at ratificere 2014-protokollen til Den Internationale Arbejdsorganisations konvention om tvangsarbejde af 1930 for så vidt angår spørgsmål vedrørende socialpolitik [2014/0259(NLE)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Patrick Le Hyaric (A8-0243/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2015)0281)

Parlamentet godkendte forslaget til Rådets afgørelse.


5.2. Anmodning om ophævelse af Janusz Korwin-Mikkes parlamentariske immunitet *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Janusz Korwin-Mikkes immunitet [2015/2102(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Evelyn Regner (A8-0229/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2015)0282)


5.3. Den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 515/97 om gensidig bistand mellem medlemsstaternes administrative myndigheder og om samarbejde mellem disse og Kommissionen med henblik på at sikre den rette anvendelse af told- og landbrugsbestemmelserne [2013/0410(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Liisa Jaakonsaari (A8-0234/2015)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA-PROV(2015)0283)


5.4. Handel med sælprodukter ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1007/2009 om handel med sælprodukter [COM(2015)0045 - C8-0037/2015 - 2015/0028(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Cristian-Silviu Buşoi (A8-0186/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA-PROV(2015)0284)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0284)


5.5. Kloning af dyr, der holdes og reproduceres til landbrugsformål ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om kloning af kvæg, svin, får, geder og dyr af hestefamilien, der holdes og reproduceres til landbrugsformål [2013/0433(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordførere: Giulia Moi og Renate Sommer (A8-0216/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA-PROV(2015)0285)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0285)


5.6. Situationen for de grundlæggende rettigheder i EU (2013-2014) (afstemning)

Betænkning om situationen for de grundlæggende rettigheder i Den Europæiske Union (2013-2014) [2014/2254(INI)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Laura Ferrara (A8-0230/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af PPE-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING FRA LIBE

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0286)


5.7. Procedurer og praksis i forbindelse med kommissærhøringer, erfaringer fra 2014 (afstemning)

Betænkning om procedurer og praksis i forbindelse med kommissærhøringer, erfaringer fra 2014 [2015/2040(INI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Richard Corbett (A8-0197/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0287)


5.8. Menneskerettigheder og teknologi i tredjelande (afstemning)

Betænkning om menneskerettigheder og teknologi: Indvirkningen af udspionerings- og overvågningssystemer på menneskerettighederne i tredjelande [2014/2232(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Marietje Schaake (A8-0178/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0288)


5.9. Beskyttelse af EU's finansielle interesser: Mod resultatbaseret kontrol med den fælles landbrugspolitik (afstemning)

Betænkning om beskyttelse af Den Europæiske Unions finansielle interesser: Mod resultatbaseret kontrol med den fælles landbrugspolitik [2014/2234(INI)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Petri Sarvamaa (A8-0240/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0289)


5.10. Familieforetagender i Europa (afstemning)

Betænkning om familieforetagender i Europa [2014/2210(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Angelika Niebler (A8-0223/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0290)

Indlæg

Sofia Sakorafa havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 29, som blev godtaget.


5.11. Forskning og innovation i den blå økonomi for at skabe vækst og beskæftigelse (afstemning)

Betænkning om udnyttelse af potentialet i forskning og innovation i den blå økonomi til at skabe vækst og beskæftigelse [2014/2240(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: João Ferreira (A8-0214/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0291)


5.12. Fremme af unges iværksættervirksomhed via uddannelse og erhvervsuddannelse (afstemning)

Betænkning om fremme af unges iværksættervirksomhed via uddannelse og erhvervsuddannelse [2015/2006(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Michaela Šojdrová (A8-0239/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0292)


5.13. På vej mod en integreret tilgang til kulturarv i Europa (afstemning)

Betænkning På vej mod en integreret tilgang til kulturarv i Europa [2014/2149(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Mircea Diaconu (A8-0207/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0293)


5.14. Opfølgning på det europæiske borgerinitiativ om retten til vand ("Right2Water") (afstemning)

Betænkning om opfølgning på det europæiske borgerinitiativ om retten til vand ("Right2Water") [2014/2239(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Lynn Boylan (A8-0228/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af PPE-Gruppen og ECR-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING FRA ENVI

Vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0294)

Indlæg

Lynn Boylan havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 92, hvilket ikke var blevet godtaget, eftersom over 40 medlemmer havde modsat sig det.


6. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Indstilling ved andenbehandling: Liisa Jaakonsaari - A8-0234/2015
Morten Messerschmidt, Stanislav Polčák

Betænkning: Cristian-Silviu Buşoi - A8-0186/2015
Neena Gill, Bendt Bendtsen, Morten Messerschmidt, Stanislav Polčák

Betænkning: Giulia Moi og Renate Sommer - A8-0216/2015
Neena Gill, Jiří Pospíšil, Diane Dodds, Andrejs Mamikins, Anneli Jäätteenmäki, Stanislav Polčák

Betænkning: Laura Ferrara - A8-0230/2015
Neena Gill, Dubravka Šuica, Krisztina Morvai, Marijana Petir, Diane Dodds, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Andrejs Mamikins, Bill Etheridge, Stanislav Polčák

Betænkning: Richard Corbett - A8-0197/2015
Richard Corbett for S&D-Gruppen, Stanislav Polčák

Betænkning: Marietje Schaake - A8-0178/2015
Neena Gill, Krisztina Morvai, Monica Macovei, Andrejs Mamikins

Betænkning: Petri Sarvamaa - A8-0240/2015
Estefanía Torres Martínez, Krisztina Morvai, Monica Macovei, Marijana Petir

Betænkning: Angelika Niebler - A8-0223/2015
Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen, Juan Carlos Girauta Vidal, Dubravka Šuica, Deirdre Clune, Notis Marias, Krisztina Morvai, Csaba Sógor, Marijana Petir, Diane Dodds, Andrejs Mamikins

Betænkning: João Ferreira - A8-0214/2015
Dubravka Šuica, Deirdre Clune

Betænkning: Michaela Šojdrová - A8-0239/2015
Jiří Pospíšil, Dubravka Šuica, Deirdre Clune, Notis Marias, Krisztina Morvai, Diane Dodds, Ivana Maletić, Momchil Nekov

Betænkning: Mircea Diaconu - A8-0207/2015
Dubravka Šuica, Notis Marias, Ivana Maletić, Momchil Nekov

Betænkning: Lynn Boylan - A8-0228/2015
Eleonora Forenza, Estefanía Torres Martínez, Marian Harkin, Tonino Picula, Dubravka Šuica, Monica Macovei, Marijana Petir.


7. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 14.45 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


9. Forelæggelse af Rådets holdning til forslaget til det almindelige budget – budgetåret 2016 (forhandling)

Redegørelse fra Rådet: Forelæggelse af Rådets holdning til forslaget til det almindelige budget – budgetåret 2016 (2015/2735(RSP))

Pierre Gramegna (formand for Rådet) afgav redegørelsen.

Indlæg af Corina Crețu (medlem af Kommissionen).

Talere: José Manuel Fernandes og Gérard Deprez (ordførere).

Indlæg af Pierre Gramegna.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


10. Midlertidige foranstaltninger på området international beskyttelse til fordel for Italien og Grækenland * (forhandling)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om midlertidige foranstaltninger til fordel for Italien og Grækenland på området international beskyttelse [COM(2015)0286 - C8-0156/2015 - 2015/0125(NLE)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Ska Keller (A8-0245/2015)

Ska Keller forelagde betænkningen.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Talere: Jeroen Lenaers for PPE-Gruppen, Iliana Iotova for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Angelika Mlinar for ALDE-Gruppen, Kostas Chrysogonos for GUE/NGL-Gruppen, Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Lorenzo Fontana for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Monika Flašíková Beňová, Jussi Halla-aho, Cecilia Wikström, Barbara Spinelli, Jean Lambert, Diane James, Mario Borghezio, Konstantinos Papadakis, Salvatore Domenico Pogliese, Josef Weidenholzer, Notis Marias, Gérard Deprez, Ulrike Lunacek, Kristina Winberg, Vicky Maeijer, Janusz Korwin-Mikke, Ildikó Gáll-Pelcz, Miriam Dalli og Branislav Škripek.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Talere: Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Petr Mach, Lampros Fountoulis, Heinz K. Becker, Kashetu Kyenge, Beatrix von Storch, Bruno Gollnisch, Monika Hohlmeier, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Barbara Spinelli, Juan Fernando López Aguilar, Anders Primdahl Vistisen, Anna Maria Corazza Bildt, Péter Niedermüller, Geoffrey Van Orden, Tomáš Zdechovský, Anna Hedh, Bernd Kölmel, Miltiadis Kyrkos og Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Csaba Sógor, Soraya Post, Ivan Jakovčić, Ernest Urtasun, Bill Etheridge og Krisztina Morvai.

Talere: Dimitris Avramopoulos og Ska Keller.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.10 i protokollen af 9.9.2015.


11. Den bymæssige dimension af EU's politikker - Investering i job og vækst: fremme af økonomisk, social og territorial samhørighed i Unionen (forhandling)

Betænkning om den bymæssige dimension af EU's politikker [2014/2213(INI)] - Regionaludviklingsudvalget. Ordfører: Kerstin Westphal (A8-0218/2015)

Betænkning om Investering i job og vækst: fremme af økonomisk, social og territorial samhørighed i Unionen [2014/2245(INI)] - Regionaludviklingsudvalget. Ordfører: Tamás Deutsch (A8-0173/2015)

Tamás Deutsch og Kerstin Westphal forelagde betænkningerne.

Indlæg af Corina Crețu (medlem af Kommissionen)

Talere: Costas Mavrides (ordfører for udtalelse fra ECON), Danuta Jazłowiecka (ordfører for udtalelse fra EMPL), Evelyn Regner (ordfører for udtalelse fra EMPL), Neoklis Sylikiotis (ordfører for udtalelse fra ITRE ), Silvia Costa (ordfører for udtalelse fra CULT), Julie Girling (ordfører for udtalelse fra FEMM), Jan Olbrycht for PPE-Gruppen, Constanze Krehl for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Andrew Lewer for ECR-Gruppen, Matthijs van Miltenburg for ALDE-Gruppen, Josu Juaristi Abaunz for GUE/NGL-Gruppen og Monika Vana for Verts/ALE-Gruppen.

FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand

Talere: Rosa D'Amato for EFDD-Gruppen, Steeve Briois for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Stanislav Polčák, Lambert van Nistelrooij, Andrea Cozzolino, Ruža Tomašić, Iskra Mihaylova, Martina Michels, Terry Reintke, Bill Etheridge, Olaf Stuger, Joachim Zeller, Edward Czesak, som afviste at besvare et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Ivan Jakovčić, Younous Omarjee, Gerolf Annemans, Ramón Luis Valcárcel Siso, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Mercedes Bresso, Mirosław Piotrowski, Derek Vaughan, Tomasz Piotr Poręba, Monika Smolková, Amjad Bashir, Louis-Joseph Manscour, Tonino Picula, Michela Giuffrida og Georgi Pirinski.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Milan Zver, Nicola Caputo, Notis Marias, Kostas Chrysogonos, Igor Šoltes og Janusz Zemke.

Talere: Corina Crețu, Tamás Deutsch og Kerstin Westphal.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.11 i protokollen af 9.9.2015 og punkt 8.12 i protokollen af 9.9.2015.


12. Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelserne P7_TA(2012)0241(COR02), P7_TA(2013)0491(COR02), P7_TA(2013)0490(COR02), P7_TA(2013)0492(COR03), P7_TA(2013)0494(COR02) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 10 i protokollen af 7.9.2015).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at disse berigtigelser blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås de for vedtaget.


13. Vurdering af det europæiske år for aktiv aldring og solidaritet mellem generationerne (2012) (forhandling)

Betænkning om Rapport om gennemførelsen, resultaterne og den samlede vurdering af det europæiske år for aktiv aldring og solidaritet mellem generationerne (2012) [2014/2255(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Eduard Kukan (A8-0241/2015)

Eduard Kukan forelagde betænkningen.

Indlæg af Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen).

Talere: David Casa for PPE-Gruppen, Vilija Blinkevičiūtė for S&D-Gruppen, Arne Gericke for ECR-Gruppen, Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen, Inês Cristina Zuber for GUE/NGL-Gruppen, Tatjana Ždanoka for Verts/ALE-Gruppen, Dominique Martin for ENF-Gruppen, Thomas Mann og Jutta Steinruck.

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

Talere: Kostadinka Kuneva, Jérôme Lavrilleux, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Elena Gentile, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Marju Lauristin, Romana Tomc, Richard Howitt og Verónica Lope Fontagné.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Lambert van Nistelrooij, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica, Alojz Peterle, Kateřina Konečná, Francisco José Millán Mon og Konstantinos Papadakis.

Talere: Marianne Thyssen og Eduard Kukan.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.13 i protokollen af 9.9.2015.


14. Fortolkning af forretningsordenen

Fortolkningerne af forretningsordnens artikel 130, stk. 3, og artikel 191, som Udvalget for Konstitutionelle Anliggender havde udarbejdet, var blevet meddelt Parlamentet på plenarmødet den foregående dag (punkt 12 i protokollen af 7.9.2015).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var gjort indsigelse mod udvalgets fortolkninger, jf. forretningsordenens artikel 226, stk. 3, ansås de for vedtaget (P8_TA-PROV(2015)0295 og P8_TA-PROV(2015)0296).


15. Fiskeripartnerskabsaftale med Guinea-Bissau: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (henstilling) *** - Fiskeripartnerskabsaftale med Guinea-Bissau: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (betænkning) - Fiskeripartnerskabsaftale med Kap Verde: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (henstilling) *** - Fiskeripartnerskabsftale med Kap Verde: fiskerimuligheder og finansiel modydelse (betænkning) - Fiskeripartnerskabsaftale med Madagaskar: fiskerimuligheder og finansiel modydelse *** (forhandling)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af protokollen om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Republikken Guinea-Bissau [11667/2012 - C8-0278/2014- 2012/0134(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: João Ferreira (A8-0233/2015)

Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af protokollen om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Republikken Guinea-Bissau [2015/2119(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: João Ferreira (A8-0236/2015)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af protokollen mellem Den Europæiske Union og Republikken Kap Verde om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Republikken Kap Verde [15848/2014 - C8-0003/2015 - 2014/0329(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Peter van Dalen (A8-0201/2015)

Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af protokollen mellem Den Europæiske Union og Republikken Kap Verde om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Republikken Kap Verde [2015/2100(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Peter van Dalen (A8-0200/2015)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om undertegnelse på Den Europæiske Unions vegne af protokollen om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Republikken Madagaskar og Det Europæiske Fællesskab [15225/2014 - C8-0002/2015 - 2014/0319(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Ricardo Serrão Santos (A8-0196/2015)

João Ferreira, Peter van Dalen og Ricardo Serrão Santos forelagde betænkningerne.

Indlæg af Karmenu Vella (medlem af Kommissionen).

Talere: José Manuel Fernandes (ordfører for udtalelse fra BUDG), Jean-Paul Denanot (ordfører for udtalelse fra BUDG), Alain Cadec for PPE-Gruppen, Clara Eugenia Aguilera García for S&D-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, Liadh Ní Riada for GUE/NGL-Gruppen, Linnéa Engström for Verts/ALE-Gruppen, Raymond Finch for EFDD-Gruppen, Dominique Bilde for ENF-Gruppen, Gabriel Mato, Ulrike Rodust, António Marinho e Pinto, Ian Hudghton, Marco Affronte, Francisco José Millán Mon, Isabelle Thomas og Werner Kuhn.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Talere: Renata Briano og Jarosław Wałęsa.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Milan Zver, Notis Marias, Gesine Meissner, José Inácio Faria og Igor Šoltes.

Talere: Karmenu Vella, Lidia Senra Rodríguez, Peter van Dalen og Ricardo Serrão Santos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.2 i protokollen af 9.9.2015, punkt 8.3 i protokollen af 9.9.2015, punkt 8.4 i protokollen af 9.9.2015, punkt 8.5 i protokollen af 9.9.2015, punkt 8.5 i protokollen af 9.9.2015 og punkt 8.6 i protokollen af 9.9.2015.


16. Gennemførelse af hvidbogen om transport fra 2011 (forhandling)

Betænkning om gennemførelse af hvidbogen om transport fra 2011: status og vejen frem mod bæredygtig mobilitet [2015/2005(INI)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Wim van de Camp (A8-0246/2015)

Wim van de Camp forelagde betænkningen.

Indlæg af Violeta Bulc (medlem af Kommissionen).

Talere: Markus Pieper for PPE-Gruppen, Kosma Złotowski for ECR-Gruppen, Claudia Tapardel for S&D-Gruppen, Gesine Meissner for ALDE-Gruppen, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Peter Lundgren for EFDD-Gruppen, Marie-Christine Arnautu for ENF-Gruppen, Luis de Grandes Pascual, Ismail Ertug, Jacqueline Foster, Paloma López Bermejo, Daniela Aiuto, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Olga Sehnalová, Jill Seymour, Massimiliano Salini, Agnes Jongerius, Georges Bach og Deirdre Clune.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Cláudia Monteiro de Aguiar, Lucy Anderson, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica, Kateřina Konečná, Dieter-Lebrecht Koch og Inés Ayala Sender.

Talere: Violeta Bulc og Wim van de Camp.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.14 i protokollen af 9.9.2015.


17. Opfølgning af indsatsområderne til fremme af de liberale erhverv (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000080/2015) af Antonio Tajani og Andreas Schwab for PPE-Gruppen, Evelyne Gebhardt for S&D-Gruppen, Dita Charanzová for ALDE-Gruppen og Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen til Kommissionen: Opfølgning af de såkaldte Action Lines for Bolstering the Business of Liberal Professions (indsatsområder til fremme af de liberale erhverv) (2015/2771(RSP)) (B8-0569/2015)

Antonio Tajani og Evelyne Gebhardt begrundede forespørgslen.

Elżbieta Bieńkowska (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Andreas Schwab for PPE-Gruppen, Nicola Danti for S&D-Gruppen, Dita Charanzová for ALDE-Gruppen, Constance Le Grip, Othmar Karas, Massimiliano Salini og Adam Szejnfeld.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Indlæg af Elżbieta Bieńkowska.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


18. Kvinders karrierer inden for videnskab og i universitetsverdenen (kortfattet forelæggelse)

Betænkning om kvinders karrierer inden for videnskab og i universitetsverdenen og de glaslofter, de støder på [2014/2251(INI)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Elissavet Vozemberg-Vrionidi (A8-0235/2015)

Elissavet Vozemberg-Vrionidi foretog forelæggelsen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Therese Comodini Cachia, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias, Eleonora Forenza, Constance Le Grip, Arne Gericke og Jordi Sebastià.

Indlæg af Tibor Navracsics (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.15 i protokollen af 9.9.2015.


19. Styrkelse af pigers stilling i EU via uddannelse (kortfattet forelæggelse)

Betænkning om styrkelse af pigers stilling i EU via uddannelse [2014/2250(INI)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Liliana Rodrigues (A8-0206/2015)

Liliana Rodrigues foretog forelæggelsen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias, Ernest Maragall, Anna Záborská, Branislav Škripek og Arne Gericke.

Indlæg af Tibor Navracsics (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.16 i protokollen af 9.9.2015.


20. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 565.914/OJME).


21. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.35.

Klaus Welle

Antonio Tajani

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Finch, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Picierno, Ruohonen-Lerner, Taylor

Juridisk meddelelse