Indeks 
Protokol
PDF 286kWORD 251k
Torsdag den 10. september 2015 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Andragender
 3.30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) (forhandling)
 4.Kønsdimensionerne i menneskehandel (forhandling)
 5.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  5.1.Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Olexandr Kolchenkos situation
  5.2.Angola
  5.3.Aserbajdsjan
 6.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 7.Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning
 8.Afstemningstid
  8.1.Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Olexandr Kolchenkos situation (afstemning)
  8.2.Angola (afstemning)
  8.3.Aserbajdsjan (afstemning)
  8.4.Migration og flygtninge i Europa (afstemning)
  8.5.EU's rolle i fredsprocessen i Mellemøsten (afstemning)
  8.6.Situationen i Hviderusland (afstemning)
  8.7.Socialt iværksætteri og social innovation til bekæmpelse af arbejdsløshed (afstemning)
  8.8.Skabelse af et konkurrencedygtigt EU-arbejdsmarked for det 21. århundrede (afstemning)
  8.9.30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) (afstemning)
 9.Stemmeforklaringer
 10.Stemmerettelser og -intentioner
 11.Modtagne dokumenter
 12.Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
 13.Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
 14.Tidspunkt for næste mødeperiode
 15.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Andragender

Nedenstående andragender, der i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 215, stk. 6, var optaget i registret på de nedenfor angivne datoer, var henvist til det kompetente udvalg:

Den 8. september 2015

(*) Navn fortroligt

(*) (nr. 0635/2015); (*) (nr. 0636/2015); (*) (nr. 0637/2015); (*) (nr. 0638/2015); (*) (nr. 0639/2015); (*) (nr. 0640/2015); (*) (nr. 0641/2015); (*) (nr. 0642/2015); Flavio Miccono (nr. 0643/2015); (*) (nr. 0644/2015); (*) (nr. 0645/2015); (*) (nr. 0646/2015); (*) (nr. 0647/2015); (*) (nr. 0648/2015); (*) (nr. 0649/2015); Harald Domdey (nr. 0650/2015); (*) (nr. 0651/2015); (*) (nr. 0652/2015); (*) (nr. 0653/2015); (*) (nr. 0654/2015); (*) (nr. 0655/2015); Jens Genzer (nr. 0656/2015); (*) (nr. 0657/2015); (*) (nr. 0658/2015); Inês Isabel de Sá Guimarães Cerqueira (nr. 0659/2015); (*) (nr. 0660/2015); Elena Aureliana Nistor (nr. 0661/2015); (*) (nr. 0662/2015); Oliver Steiner (nr. 0663/2015); Hilmar Werner (nr. 0664/2015); (*) (nr. 0665/2015); (*) (nr. 0666/2015); *) (nr. 0667/2015); Flavio Miccono (nr. 0668/2015); (*) (nr. 0669/2015); (*) (nr. 0670/2015); (*) (nr. 0671/2015); (*) (nr. 0672/2015); Gustavo Revilla Olave (nr. 0673/2015); Sándor Gyenizse (nr. 0674/2015); (*) (nr. 0675/2015); (*) (nr. 0676/2015); (*) (nr. 0677/2015); (*) (nr. 0678/2015); (*) (nr. 0679/2015); Werner Oetken (nr. 0680/2015); (*) (nr. 0681/2015); (*) (nr. 0682/2015); (*) (nr. 0683/2015); José Lacalle Márquez (nr. 0684/2015); (*) (nr. 0685/2015); (*) (nr. 0686/2015); (*) (nr. 0687/2015); (*) (nr. 0688/2015); (*) (nr. 0689/2015); (*) (nr. 0690/2015); Marina Fedorova Orejo (nr. 0691/2015); (*) (nr. 0692/2015); (*) (nr. 0693/2015); (*) (nr. 0694/2015); (*) (nr. 0695/2015); María del Carmen Varela Velo (nr. 0696/2015); (*) (nr. 0697/2015); Angelika Bente (nr. 0698/2015); Jan-Erik Hansen (nr. 0699/2015); Ioan Porumb (nr. 0700/2015); (*) (nr. 0701/2015); (*) (nr. 0702/2015); (*) (nr. 0703/2015); Ben Burgers (nr. 0704/2015); (*) (nr. 0705/2015); (*) (nr. 0706/2015); (*) (nr. 0707/2015); (*) (nr. 0708/2015); Hannes Wilhelm-Kell (nr. 0709/2015); (*) (nr. 0710/2015); Szilvia Németnhné Mucsy (nr. 0711/2015); (*) (nr. 0712/2015); (*) (nr. 0713/2015); (*) (nr. 0714/2015); (*) (nr. 0715/2015); (*) (nr. 0716/2015); (*) (nr. 0717/2015); Horst Murken (nr. 0718/2015); (*) (nr. 0719/2015); Francesca Della Valle (nr. 0720/2015); (*) (nr. 0721/2015); José Alfonso Domínguez Luna (nr. 0722/2015); Adrian Georgiev (nr. 0723/2015); Zoltán Bíró (nr. 0724/2015); Zoran Herak (nr. 0725/2015); Konstantinos Athanassiadis (nr. 0726/2015); (*) (nr. 0727/2015); (*) (nr. 0728/2015); (*) (nr. 0729/2015); Adina Lăcrămioara Șestac (nr. 0730/2015); (*) (nr. 0731/2015); (*) (nr. 0732/2015); (*) (nr. 0733/2015); (*) (nr. 0734/2015); (*) (nr. 0735/2015); José Ortega Ortega (nr. 0736/2015); (*) (nr. 0737/2015); (*) (nr. 0738/2015); (*) (nr. 0739/2015); (*) (nr. 0740/2015); Juan Carlos Riesco García (nr. 0741/2015); (*) (nr. 0742/2015); (*) (nr. 0743/2015); (*) (nr. 0744/2015); (*) (nr. 0745/2015); Renzo Mammini (nr. 0746/2015); (*) (nr. 0747/2015); (*) (nr. 0748/2015); (*) (nr. 0749/2015); Hennie Kokkeler (nr. 0750/2015); (*) (nr. 0751/2015); Laura Folch (nr. 0752/2015); (*) (nr. 0753/2015); (*) (nr. 0754/2015); (*) (nr. 0755/2015); (*) (nr. 0756/2015); Patricia Graham (nr. 0757/2015); (*) (nr. 0758/2015); José Ramón Gil Benito (nr. 0759/2015); Radosław Błaszczyk (nr. 0760/2015); (*) (nr. 0761/2015); (*) (nr. 0762/2015); (*) (nr. 0763/2015); (*) (nr. 0764/2015); (*) (nr. 0765/2015); (*) (nr. 0766/2015); (*) (nr. 0767/2015); (*) (nr. 0768/2015); (*) (nr. 0769/2015); (*) (nr. 0770/2015); (*) (nr. 0771/2015); Jens Genzer (nr. 0772/2015); (*) (nr. 0773/2015); (*) (nr. 0774/2015); (*) (nr. 0775/2015); (*) (nr. 0776/2015); (*) (nr. 0777/2015); Mario Cavaliere (nr. 0778/2015); (*) (nr. 0779/2015); (*) (nr. 0780/2015); Sten Ohman (nr. 0781/2015); Lorenzo Torto (nr. 0782/2015); (*) (nr. 0783/2015); (*) (nr. 0784/2015); (*) (nr. 0785/2015); (*) (nr. 0786/2015); Jens Genzer (nr. 0787/2015); (*) (nr. 0788/2015); Andrei Sumar (nr. 0789/2015); (*) (nr. 0790/2015); Jessica Hernández Rodríguez (nr. 0791/2015); (*) (nr. 0792/2015); (*) (nr. 0793/2015); Joannes Petrus Van den Wittenboer (Intermediary Foundation of the Universal Declaration of Human Rights) (nr. 0794/2015); (*) (nr. 0795/2015); Marco Antonio de Lera Gracia (nr. 0796/2015); (*) (nr. 0797/2015); (*) (nr. 0798/2015); (*) (nr. 0799/2015); (*) (nr. 0800/2015); (*) (nr. 0801/2015); Jan Vavrečka (nr. 0802/2015); (*) (nr. 0803/2015); (*) (nr. 0804/2015); (*) (nr. 0805/2015); (*) (nr. 0806/2015); Massimo Frana (nr. 0807/2015); (*) (nr. 0808/2015); (*) (nr. 0809/2015); (*) (nr. 0810/2015); Jens Genzer (nr. 0811/2015); (*) (nr. 0812/2015); (*) (nr. 0813/2015); (*) (nr. 0814/2015); (*) (nr. 0815/2015); (*) (nr. 0816/2015); Polly Cooper (nr. 0817/2015); (*) (nr. 0818/2015); (*) (nr. 0819/2015); (*) (nr. 0820/2015); Alberto Ravasi (nr. 0821/2015); (*) (nr. 0822/2015); (*) (nr. 0823/2015); (*) (nr. 0824/2015); Paul Cripps (nr. 0825/2015); (*) (nr. 0826/2015); (*) (nr. 0827/2015); (*) (nr. 0828/2015); (*) (nr. 0829/2015); (*) (nr. 0830/2015); (*) (nr. 0831/2015); (*) (nr. 0832/2015); (*) (nr. 0833/2015); (*) (nr. 0834/2015); (*) (nr. 0835/2015); Ioan Benta (nr. 0836/2015); (*) (nr. 0837/2015); (*) (nr. 0838/2015); (*) (nr. 0839/2015); (*) (nr. 0840/2015); (*) (nr. 0841/2015); (*) (nr. 0842/2015); (*) (nr. 0843/2015); (*) (nr. 0844/2015); (*) (nr. 0845/2015); Sandro Matteini (nr. 0846/2015); Flavio Miccono (nr. 0847/2015); (*) (nr. 0848/2015); (*) (nr. 0849/2015); Corina Brâncovici (nr. 0850/2015); (*) (nr. 0851/2015); Johanna Macrae (nr. 0852/2015); (*) (nr. 0853/2015); (*) (nr. 0854/2015); Pierluigi Fermani (nr. 0855/2015); Mateusz Wójtowicz (nr. 0856/2015); Grażyna Barszcz-Winnicka (nr. 0857/2015); (*) (nr. 0858/2015); (*) (nr. 0859/2015); (*) (nr. 0860/2015); Mariela Malamatenova (nr. 0861/2015); (*) (nr. 0862/2015); (*) (nr. 0863/2015); Giuseppe Calamo (nr. 0864/2015); Jens Genzer (nr. 0865/2015); (*) (nr. 0866/2015); (*) (nr. 0867/2015); (*) (nr. 0868/2015); Martin Richter-Trummer (nr. 0869/2015); (*) (nr. 0870/2015); (*) (nr. 0871/2015); (*) (nr. 0872/2015); Giacomo Fiaschi (nr. 0873/2015); Jesús Salido Navarro (nr. 0874/2015); (*) (nr. 0875/2015); (*) (nr. 0876/2015); (*) (nr. 0877/2015); (*) (nr. 0878/2015); (*) (nr. 0879/2015); (*) (nr. 0880/2015).

Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med bestemmelserne i forretningsordenens artikel 215, stk. 13, den 8. september 2015 til det kompetente udvalg havde fremsendt andragender, som Europa-Parlamentet havde modtaget fra fysiske eller juridiske personer, som hverken er borgere i Den Europæiske Union eller har bopæl eller hjemsted i en medlemsstat.


3. 30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) (forhandling)

Betænkning om 30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) [2014/2253(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Kostas Chrysogonos (A8-0242/2015)

Kostas Chrysogonos forelagde betænkningen.

Indlæg af Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen).

Talere: Jytte Guteland (ordfører for udtalelse fra ENVI), Marlene Mizzi (ordfører for udtalelse fra PETI), Traian Ungureanu (ordfører for udtalelse fra LIBE), Fabio Massimo Castaldo (ordfører for udtalelse fra AFCO), Tadeusz Zwiefka for PPE-Gruppen, Evelyn Regner for S&D-Gruppen, Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen, António Marinho e Pinto for ALDE-Gruppen, Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Gilles Lebreton for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, og Therese Comodini Cachia.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Costas Mavrides, Notis Marias og Ivan Jakovčić.

Talere: Frans Timmermans og Kostas Chrysogonos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 10.9.2015.


4. Kønsdimensionerne i menneskehandel (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000079/2015) af Iratxe García Pérez og Catherine Bearder for FEMM til Kommissionen: Kønsdimensionerne i menneskehandel (2015/2744(RSP)) (B8-0568/2015)

Catherine Bearder begrundede spørgsmålet.

Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Anna Maria Corazza Bildt for PPE-Gruppen, Mary Honeyball for S&D-Gruppen, Malin Björk for GUE/NGL-Gruppen, Louise Bours for EFDD-Gruppen, Mara Bizzotto for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Lampros Fountoulis, løsgænger, Anna Hedh, Inês Cristina Zuber, Daniela Aiuto, Eleonora Forenza og Kostadinka Kuneva.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Therese Comodini Cachia, Marlene Mizzi, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Bill Etheridge, Stanislav Polčák, Maria Grapini, Branislav Škripek, Soraya Post og Doru-Claudian Frunzulică.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


5. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 2 i protokollen af 8.9.2015).


5.1. Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Olexandr Kolchenkos situation

Forslag til beslutning (B8-0845/2015), (B8-0847/2015), (B8-0849/2015), (B8-0850/2015), (B8-0851/2015), (B8-0852/2015) og (B8-0855/2015) (2015/2838(RSP))

Mark Demesmaeker, Ignazio Corrao, Tunne Kelam, Merja Kyllönen, Kaja Kallas og Pier Antonio Panzeri forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Pavel Svoboda for PPE-Gruppen, Marju Lauristin for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Pavel Telička for ALDE-Gruppen, Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, Jaromír Štětina, Doru-Claudian Frunzulică, Zdzisław Krasnodębski, Urmas Paet og Kosma Złotowski.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Indrek Tarand.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.1 i protokollen af 10.9.2015.


5.2. Angola

Forslag til beslutning (B8-0846/2015), (B8-0848/2015), (B8-0853/2015), (B8-0854/2015), (B8-0857/2015), (B8-0859/2015) og (B8-0861/2015) (2015/2839(RSP))

Mark Demesmaeker, Judith Sargentini, Davor Ivo Stier, Javier Nart, Ignazio Corrao, Marisa Matias og Pier Antonio Panzeri forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Bogdan Brunon Wenta for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, og Jiří Pospíšil.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák, Doru-Claudian Frunzulică, Charles Tannock, Fabio Massimo Castaldo, Seán Kelly og Notis Marias.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.2 i protokollen af 10.9.2015.


5.3. Aserbajdsjan

Forslag til beslutning (B8-0856/2015), (B8-0858/2015), (B8-0860/2015), (B8-0862/2015), (B8-0863/2015), (B8-0864/2015) og (B8-0865/2015) (2015/2840(RSP))

Ulrike Lunacek, Sajjad Karim, Cristian Dan Preda, Ignazio Corrao, Marie-Christine Vergiat, Marietje Schaake og Josef Weidenholzer forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen, Jordi Sebastià for Verts/ALE-Gruppen, Gianluca Buonanno for ENF-Gruppen, og Seán Kelly.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ramona Nicole Mănescu, Kosma Złotowski, Laura Agea, Jiří Pospíšil, Anneli Jäätteenmäki, Stanislav Polčák og Notis Marias.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.3 i protokollen af 10.9.2015.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Indlæg af James Carver.


6. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


7. Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

Formanden gav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 64, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende holdning, grundene til Rådets holdning samt Kommissionens holdning til:

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EU) nr. 1343/2011 om visse bestemmelser for fiskeri i aftaleområdet for GFCM (Den Almindelige Kommission for Fiskeri i Middelhavet) (08806/1/2015 - C8-0260/2015 - 2014/0213(COD) - 10406/2015 - COM(2015)0354)

henvist til: kor.udv.: PECH

Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over til at udtale sig, var således at regne fra den 11. september 2015.


8. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


8.1. Rusland, navnlig Eston Kohvers, Oleg Santsovs og Olexandr Kolchenkos situation (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0845/2015, B8-0847/2015, B8-0849/2015, B8-0850/2015, B8-0851/2015, B8-0852/2015 og B8-0855/2015 (2015/2838(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0845/2015

(erstatter B8-0845/2015, B8-0847/2015, B8-0850/2015, B8-0852/2015 og B8-0855/2015):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Elmar Brok, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Andrey Kovatchev, Bogdan Brunon Wenta, Davor Ivo Stier, Ramón Luis Valcárcel Siso, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Artis Pabriks, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, József Nagy, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Gabrielius Landsbergis, Adam Szejnfeld, Inese Vaidere, Anna Maria Corazza Bildt og Roberta Metsola for PPE-Gruppen;

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Knut Fleckenstein, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ioan Mircea Paşcu, Elena Valenciano, Nicola Caputo, Neena Gill, Eric Andrieu, Maria Arena, Roberto Gualtieri, Victor Negrescu, Zigmantas Balčytis, Kati Piri, Hugues Bayet, Afzal Khan, Eider Gardiazabal Rubial, Jeppe Kofod, Brando Benifei, Vincent Peillon, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Javi López, David Martin, Daciana Octavia Sârbu, Flavio Zanonato, Andi Cristea, Cătălin Sorin Ivan, Julie Ward, José Blanco López, Tibor Szanyi, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Enrico Gasbarra, Alessia Maria Mosca, Andrea Cozzolino, Viorica Dăncilă, Damiano Zoffoli, Doru-Claudian Frunzulică, Maria Grapini, Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Sorin Moisă, Tonino Picula, Miroslav Poche, Claudia Tapardel, Marju Lauristin, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Emilian Pavel, Liliana Rodrigues og Jutta Steinruck for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Roberts Zīle, Ashley Fox, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Zdzisław Krasnodębski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Karol Karski, Janusz Wojciechowski, Jadwiga Wiśniewska og Branislav Škripek for ECR-Gruppen;

—   Jarosław Kalinowski, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Urmas Paet, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Kaja Kallas, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Urmas Paet, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen;

—   Rebecca Harms, Indrek Tarand, Heidi Hautala, Tamás Meszerics, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Ulrike Lunacek og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0314)

(Forslag til beslutning B8-0849/2015 og B8-0851/2015 bortfaldt).


8.2. Angola (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0846/2015, B8-0848/2015, B8-0853/2015, B8-0854/2015, B8-0857/2015, B8-0859/2015 og B8-0861/2015 (2015/2839(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0846/2015

(erstatter B8-0846/2015, B8-0848/2015, B8-0853/2015, B8-0854/2015, B8-0857/2015, B8-0859/2015 og B8-0861/2015):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Elmar Brok, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Bogdan Brunon Wenta, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Mariya Gabriel, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, József Nagy, Francesc Gambús, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Krzysztof Hetman, Gabrielius Landsbergis, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini og Roberta Metsola for PPE-Gruppen;

—   Ana Gomes, Norbert Neuser, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Afzal Khan, Josef Weidenholzer, Maria Arena, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Liisa Jaakonsaari, Hugues Bayet, Neena Gill, Miriam Dalli, Roberto Gualtieri, Victor Negrescu, Andrea Cozzolino, Eider Gardiazabal Rubial, David Martin, Brando Benifei, Andi Cristea, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Krystyna Łybacka, Vincent Peillon, Nicola Caputo, Cătălin Sorin Ivan, Doru-Claudian Frunzulică, Viorica Dăncilă, Tibor Szanyi, Nicola Danti, Sorin Moisă, Enrico Gasbarra, Kashetu Kyenge, Damiano Zoffoli, Javi López, Michela Giuffrida, Julie Ward, Maria Grapini, Flavio Zanonato, Konstantinos Papadakis, Jeppe Kofod, Marlene Mizzi, Claudia Tapardel, Alessia Maria Mosca, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Elena Valenciano, Andrejs Mamikins, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Momchil Nekov, Emilian Pavel, Jutta Steinruck og Liliana Rodrigues for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Geoffrey Van Orden, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski og Branislav Škripek for ECR-Gruppen;

—   Javier Nart, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Pavel Telička, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Petras Auštrevičius, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová og Gérard Deprez for ALDE-Gruppen;

—   Marisa Matias, Patrick Le Hyaric, Marie-Christine Vergiat og Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen;

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Agea, Laura Ferraraog Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0315)


8.3. Aserbajdsjan (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0856/2015, B8-0858/2015, B8-0860/2015, B8-0862/2015, B8-0863/2015, B8-0864/2015 og B8-0865/2015 (2015/2840(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0856/2015

(erstatter B8-0856/2015, B8-0858/2015, B8-0862/2015, B8-0863/2015, B8-0864/2015 og B8-0865/2015):

stillet af:

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Kati Piri, Josef Weidenholzer, Elena Valenciano, Andrejs Mamikins, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Marju Lauristin, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, David Martin, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Konstantinos Papadakis, Emilian Pavel, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Julie Ward, Flavio Zanonato og Vincent Peillon for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker og Branislav Škripek for ECR-Gruppen;

—   Marietje Schaake, Frédérique Ries, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Renate Weber, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Juan Carlos Girauta Vidal, Martina Dlabajová, Valentinas Mazuronis, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš og Dita Charanzová for ALDE-Gruppen;

—   Marie-Christine Vergiat og Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen;

—   Ulrike Lunacek, Heidi Hautala, Rebecca Harms, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Jordi Sebastià, Helga Trüpel, Igor Šoltes og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Laura Agea for EFDD-Gruppen.

Indlæg af Elmar Brok for at foreslå behandling af emnet i det kompetente udvalg, før det blev sat under afstemning (formanden spurgte, om de politiske grupper var enige i denne ændring af dagsordenen).

Talere: Pier Antonio Panzeri og Ulrike Lunacek, som talte imod forslaget, Notis Marias, som støttede det, og Elena Valenciano, Ignazio Corrao og Rebecca Harms, som talte imod anmodningen. Efter at have konstateret, at nogle politiske grupper var imod forslaget, besluttede formanden at gå over til afstemningen om beslutningsforslaget.

Vedtaget (P8_TA(2015)0316)

(Forslag til beslutning B8-0860/2015 bortfaldt).

Indlæg

Marietje Schaake havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 22, som var blevet godtaget.


8.4. Migration og flygtninge i Europa (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0832/2015, B8-0833/2015, B8-0834/2015, B8-0835/2015, B8-0837/2015, B8-0838/2015 og B8-0842/2015 (2015/2833(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0832/2015

(erstatter B8-0832/2015, B8-0834/2015, B8-0837/2015 og B8-0842/2015):

stillet af:

—   Monika Hohlmeier, Roberta Metsola, Esteban González Pons, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Ivo Belet, Carlos Coelho, Jeroen Lenaers, Milan Zver, Mariya Gabriel, Frank Engel, Anna Maria Corazza Bildt, Michał Boni, Danuta Maria Hübner, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Emil Radev, Alessandra Mussolini, Barbara Matera og Agustín Díaz de Mera García Consuegra for PPE-Gruppen;

—   Gianni Pittella, Enrique Guerrero Salom, Birgit Sippel, Richard Howitt, Knut Fleckenstein og Josef Weidenholzer for S&D-Gruppen;

—   Guy Verhofstadt, Cecilia Wikström, Angelika Mlinar, Gérard Deprez, Filiz Hyusmenova, Louis Michel, Frédérique Ries, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Hilde Vautmans, Marian Harkin og Ivan Jakovčić for ALDE-Gruppen;

—   Judith Sargentini, Ska Keller, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Bodil Valero, Philippe Lamberts, Benedek Jávor, Bart Staes, Margrete Auken, Barbara Lochbihler og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao og Laura Ferrara.

Vedtaget (P8_TA(2015)0317)

(Forslag til beslutning B8-0833/2015, B-0835/2015 og B8-0838/2015 bortfaldt).

Indlæg

Anna Maria Corazza Bildt havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 11, som var blevet godtaget.


8.5. EU's rolle i fredsprocessen i Mellemøsten (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0836/2015, B8-0839/2015, B8-0840/2015, B8-0841/2015, B8-0843/2015 og B8-0844/2015 (2015/2685(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0836/2015

(erstatter B8-0836/2015, B8-0839/2015, B8-0840/2015, B8-0841/2015, B8-0843/2015 og B8-0844/2015):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Elmar Brok, Michèle Alliot-Marie, Gunnar Hökmark, Tokia Saïfi og Tomáš Zdechovský for PPE-Gruppen;

—   Victor Boştinaru, Richard Howitt, Eric Andrieu, Maria Arena, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Monika Flašíková Beňová, Doru Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Juan Fernando López Aguilar, David Martin, Edouard Martin, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Elena Valenciano og Julie Ward for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock og Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen;

—   Hilde Vautmans, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen;

—   Martina Anderson, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Ángela Vallina, Younous Omarjee, Barbara Spinelli, Merja Kyllönen og Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen;

—   Tamás Meszerics, Margrete Auken, Heidi Hautala, Pascal Durand, Jordi Sebastià, Alyn Smith, Igor Šoltes, Reinhard Bütikofer og Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen;

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Daniela Aiuto, Laura Agea, Marco Zanni, Tiziana Beghin, Eleonora Evi og Rosa D'Amato.

Vedtaget (P8_TA(2015)0318)

Indlæg

Martina Anderson, der anmodede om, at afstemningen om ændringsforslag 1 blev foretaget ved navneopråb (formanden tog ikke denne anmodning til følge, eftersom den var blevet indgivet efter tidsfristens udløb).


8.6. Situationen i Hviderusland (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0866/2015, B8-0872/2015, B8-0874/2015, B8-0876/2015, B8-0878/2015, B8-0879/2015 og B8-0880/2015 (2015/2834(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0836/2015

(erstatter B8-0866/2015, B8-0872/2015, B8-0874/2015, B8-0878/2015, B8-0879/2015 og B8-0880/2015):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Jacek Saryusz-Wolski, Sandra Kalniete, Elmar Brok, Andrej Plenković, Jaromír Štětina, Gabrielius Landsbergis, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Tunne Kelam, Andrzej Grzyb, David McAllister, Barbara Kudrycka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jiří Pospíšil, Pavel Svoboda, Pavel Svoboda og Ramón Luis Valcárcel Siso for PPE-Gruppen;

—   Victor Boştinaru, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Pier Antonio Panzeri, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Elena Valenciano, Julie Ward, Josef Weidenholzer og Andrejs Mamikins for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Jurek, Beata Gosiewska, Ryszard Czarnecki, Mark Demesmaeker, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk og Jadwiga Wiśniewska for ECR-Gruppen;

—   Urmas Paet, Petras Auštrevičius, Fernando Maura Barandiarán, Javier Nart, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen;

—   Heidi Hautala og Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen;

—   Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0319)

(Forslag til beslutning B8-0876/2015 bortfaldt).


8.7. Socialt iværksætteri og social innovation til bekæmpelse af arbejdsløshed (afstemning)

Betænkning om socialt iværksætteri og social innovation til bekæmpelse af arbejdsløshed [2014/2236(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Verónica Lope Fontagné (A8-0247/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0320)


8.8. Skabelse af et konkurrencedygtigt EU-arbejdsmarked for det 21. århundrede (afstemning)

Betænkning om skabelse af et konkurrencedygtigt EU-arbejdsmarked for det 21. århundrede: at matche færdigheder og kvalifikationer med efterspørgsel og jobmuligheder som en måde at komme ud af krisen på [2014/2235(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Martina Dlabajová (A8-0222/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af Verts/ALE-Gruppen og S&D-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0321)


8.9. 30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) (afstemning)

Betænkning om 30. og 31. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af EU-retten (2012-2013) [2014/2253(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Kostas Chrysogonos (A8-0242/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0322)


9. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

(Afstemningstid: onsdag 9. september 2015)

Betænkning: Tamás Deutsch - A8-0173/2015
Stanislav Polčák, Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins og Marian Harkin

Betænkning: Eduard Kukan - A8-0241/2015
Jiří Pospíšil, Anna Záborská, Andrejs Mamikins, Marian Harkin og Stanislav Polčák

Betænkning: Wim van de Camp - A8-0246/2015
Andrejs Mamikins

Betænkning: Elissavet Vozemberg-Vrionidi - A8-0235/2015
Michaela Šojdrová, Eleonora Forenza, Marian Harkin, Krisztina Morvai, Klaus Buchner og Marijana Petir

Betænkning: Liliana Rodrigues - A8-0206/2015
Michaela Šojdrová, Eleonora Forenza, Anna Záborská, Marian Harkin og Marijana Petir

(Afstemningstid: torsdag 10. september 2015)

Migration og flygtninge i Europa (2015/2833(RSP)) - RC-B8-0832/2015
Jiří Pospíšil, Miguel Urbán Crespo, Tatjana Ždanoka, Marian Harkin, Zoltán Balczó, Marlene Mizzi, Andrejs Mamikins, Daniel Hannan, Michaela Šojdrová, David Coburn og Steven Woolfe

EU's rolle i fredsprocessen i Mellemøsten (2015/2685(RSP) - RC-B8-0836/2015
Zoltán Balczó, Andrejs Mamikins og Daniel Hannan

Situationen i Hviderusland (2015/2834(RSP)) - RC-B8-0836/2015
Andrejs Mamikins, Daniel Hannan og Marian Harkin

Betænkning: Verónica Lope Fontagné - A8-0247/2015
Marian Harkin og Andrejs Mamikins

Betænkning: Martina Dlabajová - A8-0222/2015
Marian Harkin, Tania González Peñas og Andrejs Mamikins.


10. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


11. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget følgende fra medlemmerne (beslutningsforslag, jf. forretningsordenens artikel 133):

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om vurdering af pålæggelsen af IMU – Imposta Municipale Propria (kommunal ejendomsskat) på tovbaneanlæg i Italien (B8-0723/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

TRAN

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om en aktiv medvirken til kampen mod den islamiske terrorisme fra Tyrkiets side (B8-0724/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om nedbringelse af luftforureningen (B8-0725/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

TRAN

- Alberto Cirio. Forslag til beslutning om muligheden for fakultativt at tilføje ekstra oplysninger om geografisk oprindelsessted med henblik på at forbedre genkendeligheden af landbrugs- og fødevareprodukter samt med henblik på en effektivere markedsføring og en bedre orientering/beskyttelse af forbrugerne (B8-0726/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om brande i sommerperioden (B8-0727/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om Baliaftalen (B8-0728/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

AGRI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om barnebrude (B8-0729/2015)

henvist til:

kor.udv. :

FEMM

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om fedme hos børn (B8-0730/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Dominique Bilde og Sophie Montel. Forslag til beslutning om forbud mod frit salg af limfælder (B8-0731/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

AGRI

- Dominique Bilde og Sophie Montel. Forslag til beslutning om bevaring af bestøvende insekter, herunder særligt honningbier (B8-0732/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

AGRI

- Dominique Bilde og Sophie Montel. Forslag til beslutning om forbud mod den industrielle svinefarm i Poiroux (B8-0733/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

AGRI

- Dominique Bilde, Steeve Briois og Sophie Montel. Forslag til beslutning om forbud mod import af hestekød fra Canada (B8-0734/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

AGRI

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den forenkling af lovgivningen, som Kommissionen har taget initiativ til (B8-0735/2015)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

- Louis Aliot, Gerolf Annemans, Marie-Christine Arnautu, Nicolas Bay, Dominique Bilde, Mara Bizzotto, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Aymeric Chauprade, Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Philippe Loiseau, Sophie Montel, Florian Philippot og Mylène Troszczynski. Forslag til beslutning om kultur og uddannelse i forhandlingerne om det transatlantiske handels- og investeringspartnerskab (TTIP) (B8-0736/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

CULT

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om euroen som spændetrøje for den europæiske økonomi (B8-0737/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om fødevarefattigdom (B8-0738/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om den græske krise: en udgift på over 48 mia. EUR for Italien (B8-0739/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Nicolas Bay, Dominique Bilde, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Edouard Ferrand, Sylvie Goddyn, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om ophævelse af Schengenaftalerne (B8-0740/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om finanskriser og respekt for menneskerettighederne (B8-0741/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

LIBE

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om den illegale indvandring: en krise af historiske dimensioner (B8-0742/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

AFET

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om det gavnlige ved at formanden for Eurogruppen informerer Parlamentet om udfaldet af hvert møde (B8-0744/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om EU's regulering af grænseoverskridende virksomhedsfusioner (B8-0745/2015)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

rådg.udv. :

ECON, IMCO

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om bekæmpelsen af proseccoefterligninger i tredjelande (B8-0746/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

AGRI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om fremme og beskyttelse af traditionelle levnedsmiddelprodukter og levnedsmiddelprodukter af høj kvalitet (B8-0747/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ENVI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om folkenes ret til selvbestemmelse (B8-0748/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om hævninger i pengeautomater og pligten til dokumentation for næringsdrivende og momsregistrerede (B8-0750/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om sanering af industriområder i tilbagegang (B8-0771/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

rådg.udv. :

REGI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om genoptankning af taletidskort til mobiltelefoner (B8-0772/2015)

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om en gældskonference (B8-0774/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om nedbringelse af Grækenlands gæld (B8-0775/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den uholdbare græske gæld (B8-0776/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om opgivelse af de fem formænds plan om at reformere Den Økonomiske og Monetære Union (B8-0777/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

AFCO

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Den Europæiske Unions deltagelse i forhandlingerne i FN om udarbejdelse af juridisk bindende standarder for transnationale virksomheder (B8-0779/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om ansøgningen om at forny undtagelsen om begrænsning af anvendelsen af bly i krystalglasproduktionen (B8-0780/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Dominique Bilde og Sophie Montel. Forslag til beslutning om "udskudte" skattekreditter i bankernes kapital (B8-0781/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om et styrket banktilsyn (B8-0782/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde, Steeve Briois, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om konsekvenserne af dereguleringen af energisektoren (B8-0783/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om indstilling af projektet om kapitalmarkedsunionen (B8-0784/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om nødvendigheden af at indføre regler om salg og overførsel af dele af våben (B8-0785/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

IMCO

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om beskæftigelsen som en absolut prioritet (B8-0786/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om indførelse af en mindedag til ihukommelse af katastrofen i Marcinelle (B8-0787/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

CULT

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om dannelsen af et udvalg til efterforskning af stjålne kulturgoder og ulovlig erhvervelse (B8-0788/2015)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om krigsefterladenskaber (B8-0789/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om flere investeringer og lavere skatter (B8-0790/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om økonomisk selvmord: en stigning på 100 % siden 2012 (B8-0791/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om sjældne sygdomme (B8-0792/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om oprettelse af en fond til beskyttelse af den kunstneriske arv i tilfælde af naturkatastrofer (B8-0793/2015)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

rådg.udv. :

BUDG

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om online-grooming mod personer under 18 år (B8-0794/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om kontrol med lægemidler og deres udbredelse i EU ved hjælp af en universel databank (B8-0795/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om forvaltning af museer og udlån af kunstværker fra deres lagre (B8-0796/2015)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om liberalisering af jernbanesektoren (B8-0797/2015)

henvist til:

kor.udv. :

TRAN

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om understøttelse af mindreårige ofre for vold (B8-0798/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om vandmangel (B8-0799/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om ulovlig handel med dyr (B8-0800/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om overtrædelse nr. 4170 mod Italien (B8-0801/2015)

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

rådg.udv. :

AGRI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om øget kontrol med offentlige entreprenørvirksomheder i EU-landene (B8-0802/2015)

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om systemet med tildeling af stjerner for hotelfaciliteter (B8-0804/2015)

henvist til:

kor.udv. :

TRAN

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om skærpelse af straffene for handel med selskabsdyr og andre dyr (B8-0805/2015)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

rådg.udv. :

ENVI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om Kommissionens nødvendige erkendelse af tillidsforringelsen hos forbrugerne og virksomhederne (B8-0806/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om indstilling af proceduren for Tyrkiets tiltrædelse af Den Europæiske Union (B8-0807/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om en anmodning til Tyrkiet om at ophøre med de militære operationer mod kurderne (B8-0808/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om Polens “nej” til euroen (B8-0809/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om TTIP: flere ulemper end fordele for Europa (B8-0810/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om Italiens status som det euroland, der har det laveste BNP pr. indbygger (B8-0811/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om visse områder i Italien, der er i risiko for permanent underudvikling (B8-0813/2015)

henvist til:

kor.udv. :

REGI

- Dubravka Šuica og Patricija Šulin. Forslag til beslutning om adoption af børn (B8-0814/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dubravka Šuica. Forslag til beslutning om en mere effektiv gennemførelse af foranstaltningerne til beskæftigelse af unge i EU-medlemsstaterne (B8-0815/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

CULT

- Dubravka Šuica og Patricija Šulin. Forslag til beslutning om indførelse af informations- og kommunikationsteknologi (IKT) i europæiske skoler (B8-0816/2015)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Lorenzo Fontana. Forslag til beslutning om en reform af EU's indvandringspolitik (B8-0817/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om nedlæggelse af Det Europæiske Asylstøttekontor (B8-0818/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dubravka Šuica. Forslag til beslutning om visumfritagelse for statsborgere i Den Europæiske Unions medlemsstater, der rejser til Amerikas Forenede Stater (B8-0820/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Gerolf Annemans, Marie-Christine Arnautu, Georges Bach, Dominique Bilde, Mara Bizzotto, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Aymeric Chauprade, Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn, Jean-François Jalkh, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Philippe Loiseau, Dominique Martin, Marlene Mizzi, Bernard Monot, Sophie Montel, Aldo Patriciello, Florian Philippot, Jean-Luc Schaffhauser, Mylène Troszczynski, Ivo Vajgl og Milan Zver. Forslag til beslutning om mishandling af Galgos-mynder i Spanien og nødvendigheden af et omfattende uddannelsesprogram (B8-0821/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

CULT

- Mireille D'Ornano, Edouard Ferrand og Philippe Loiseau. Forslag til beslutning om oprindelsesbetegnelsen "noix de Grenoble" (B8-0822/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI


12. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 52)

Efter Formandskonferencens afgørelse af 9.7.2015

ITRE, IMCO

- På vej mod en akt for det digitale indre marked (2015/2147(INI))
(rådg.udv.: ECON, TRAN, CULT, EMPL, JURI, LIBE)

IMCO

- Tilstrækkeligheden af forbrugerbeskyttelseslovgivningen på det digitale område (2015/2148(INI))
(rådg.udv.: CULT, ITRE, JURI)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 3.9.2015)

AFET

- Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden 2014 og Den Europæiske Unions politik på området (2015/2229(INI))
(rådg.udv.: FEMM, DEVE)

- Gennemførelse og gennemgang af EU-strategeni for Centralasien (2015/2220(INI))
(rådg.udv.: FEMM, DEVE, INTA)

ECON

- Bankunion - Årsberetning 2015 (2015/2221(INI))

- Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: gennemførelse af prioriteterne for 2015 (2015/2210(INI))
(rådg.udv.: FEMM, IMCO, REGI, EMPL, BUDG)

EMPL

- Opfyldelse af målet med hensyn til fattigdomsbekæmpelse på baggrund af de stigende udgifter for husholdningerne (2015/2223(INI))
(rådg.udv.: FEMM)

- Arbejdstagerrepræsention på bestyrelsesplan i Europa (2015/2222(INI))
(rådg.udv.: FEMM, JURI)

ITRE

- Direktivet om energieffektivitet (2012/27/EU) (2015/2232(INI))
(rådg.udv.: ENVI)

REGI

- Nye territoriale udviklingsredskaber i samhørighedspolitikken 2014-2020: Integrerede territoriale investeringer (ITI) og Lokaludvikling styret af lokalsamfundet (2015/2224(INI))
(rådg.udv.: EMPL)

AGRI

- Styrkelse af innovation og økonomisk udvikling i fremtidens europæiske landbrugsdrift (2015/2227(INI))
(rådg.udv.: ENVI)

- Hvordan kan den fælles landbrugspolitik bidrage til jobskabelse i landdistrikterne? (2015/2226(INI))
(rådg.udv.: FEMM, EMPL)

- Teknologiske løsninger for et bæredygtigt landbrug i EU (2015/2225(INI))
(rådg.udv.: ITRE)

FEMM

- Integrering af kønsaspektet i Europa-Parlamentets arbejde (2015/2230(INI))
(rådg.udv.: EMPL)

- Fattigdom: et kønsperspektiv (2015/2228(INI))
(rådg.udv.: DEVE, CULT, EMPL)

PETI

- Betænkning om Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2014 (2015/2231(INI))

Associerede udvalg (forretningsordenens artikel 54)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 9.7.2015)

IMCO (forretningsordenens artikel 54)

- Tilstrækkeligheden af forbrugerbeskyttelseslovgivningen på det digitale område (2015/2148(INI))
(rådg.udv.: CULT, ITRE, JURI (foretningsordenens artikel 54))

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 3.9.2015)

ECON (forretningsordenens artikel 54)

- Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: gennemførelse af prioriteterne for 2015 (2015/2210(INI))
(rådg.udv.: FEMM, IMCO, REGI, EMPL (forretningsordenens artikel 54), BUDG)

EMPL (forretningsordenens artikel 54)

- Opfyldelse af målet med hensyn til fattigdomsbekæmpelse på baggrund af de stigende udgifter for husholdningerne (2015/2223(INI))
(rådg.udv.: FEMM (forretningsordenens artikel 54))

FEMM (forretningsordenens artikel 54)

- Fattigdom: et kønsperspektiv (2015/2228(INI))
(rådg.udv.: DEVE (forretningsordenens artikel 54), CULT, EMPL)

Afgørelse om anvendelse af en procedure med fælles udvalgsmøder (forretningsordenens artikel 55)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 9.7.2015)

ITRE, IMCO (forretningsordenens artikel 55)

- På vej mod en akt for det digitale indre marked (2015/2147(INI)
(rådg.udv.: ECON, TRAN, CULT (forretningsordenens artikel 54), EMPL (forretningsordenens artikel 54), JURI (forretningsordenens artikel 54), LIBE (forretningsordenens artikel 54))

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 108)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 3.9.2015)

INTA

- Henstillinger til Europa-Kommissionen om forhandlingerne om aftale om handel med tjenesteydelser (TISA) (2015/2233(INI))
(rådg.udv.: FEMM, DEVE, EMPL, ECON, LIBE, IMCO, REGI)


13. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 192, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


14. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste møde ville finde sted den 16. september 2015.


15. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 14.00.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Etheridge, Evans, Evi, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Finch, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Kaufmann, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovatchev, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Lamassoure, Lambert, Lange, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Leinen, Lenaers, Le Pen Marine, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McClarkin, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Parker, Paşcu, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vana, Van Bossuyt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Verheyen, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Le Pen Jean-Marie, McAvan, Picierno, Ruohonen-Lerner, Siekierski, Taylor

Juridisk meddelelse