Hakemisto 
Pöytäkirja
PDF 283kWORD 256k
Torstai 10. syyskuuta 2015 - StrasbourgLopullinen painos
1.Istunnon avaaminen
 2.Vetoomukset
 3.30. ja 31. vuosikertomus EU:n oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) (keskustelu)
 4.Ihmiskaupan sukupuolinäkökohdat (keskustelu)
 5.Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (keskustelu)
  5.1.Venäjä, erityisesti Eston Kohverin, Oleh Santsovin ja Olexandr Koltšenkon tapaus
  5.2.Angola
  5.3.Azerbaidžan
 6.Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen
 7.Neuvoston ensimmäisen käsittelyn kanta
 8.Äänestykset
  8.1.Venäjä, erityisesti Eston Kohverin, Oleh Santsovin ja Olexandr Koltšenkon tapaus (äänestys)
  8.2.Angola (äänestys)
  8.3.Azerbaidžan (äänestys)
  8.4.Muuttoliike ja pakolaiset Euroopassa (äänestys)
  8.5.EU:n rooli Lähi-idän rauhanprosessissa (äänestys)
  8.6.Valko-Venäjän tilanne (äänestys)
  8.7.Yhteiskunnallinen yrittäjyys ja sosiaalinen innovointi työttömyyden torjunnassa (äänestys)
  8.8.Kilpailukykyisten unionin työmarkkinoiden luominen 2000-lukua varten (äänestys)
  8.9.30. ja 31. vuosikertomus EU:n oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) (äänestys)
 9.Äänestysselitykset
 10.Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
 11.Vastaanotetut asiakirjat
 12.Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset
 13.Tämän istuntojakson aikana hyväksyttyjen tekstien edelleen välittäminen
 14.Seuraavien istuntojen aikataulu
 15.Istuntokauden keskeyttäminen
 LÄSNÄOLOLISTA


Puhetta johti
varapuhemies Ildikó GÁLL-PELCZ

1. Istunnon avaaminen

Istunto avattiin klo 9.00.


2. Vetoomukset

Seuraavat vetoomukset, jotka on merkitty luetteloon alla ilmoitettuina päivinä työjärjestyksen 215 artiklan 6 kohdan mukaisesti, on lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan:

8. syyskuuta 2015

(*) käsitellään luottamuksellisena

(*) (nro 0635/2015); (*) (nro 0636/2015); (*) (nro 0637/2015); (*) (nro 0638/2015); (*) (nro 0639/2015); (*) (nro 0640/2015); (*) (nro 0641/2015); (*) (nro 0642/2015); Flavio Miccono (nro 0643/2015); (*) (nro 0644/2015); (*) (nro 0645/2015); (*) (nro 0646/2015); (*) (nro 0647/2015); (*) (nro 0648/2015); (*) (nro 0649/2015); Harald Domdey (nro 0650/2015); (*) (nro 0651/2015); (*) (nro 0652/2015); (*) (nro 0653/2015); (*) (nro 0654/2015); (*) (nro 0655/2015); Jens Genzer (nro 0656/2015); (*) (nro 0657/2015); (*) (nro 0658/2015); Inês Isabel de Sá Guimarães Cerqueira (nro 0659/2015); (*) (nro 0660/2015); Elena Aureliana Nistor (nro 0661/2015); (*) (nro 0662/2015); Oliver Steiner (nro 0663/2015); Hilmar Werner (nro 0664/2015); (*) (nro 0665/2015); (*) (nro 0666/2015); *) (nro 0667/2015); Flavio Miccono (nro 0668/2015); (*) (nro 0669/2015); (*) (nro 0670/2015); (*) (nro 0671/2015); (*) (nro 0672/2015); Gustavo Revilla Olave (nro 0673/2015); Sándor Gyenizse (nro 0674/2015); (*) (nro 0675/2015); (*) (nro 0676/2015); (*) (nro 0677/2015); (*) (nro 0678/2015); (*) (nro 0679/2015); Werner Oetken (nro 0680/2015); (*) (nro 0681/2015); (*) (nro 0682/2015); (*) (nro 0683/2015); José Lacalle Márquez (nro 0684/2015); (*) (nro 0685/2015); (*) (nro 0686/2015); (*) (nro 0687/2015); (*) (nro 0688/2015); (*) (nro 0689/2015); (*) (nro 0690/2015); Marina Fedorova Orejo (nro 0691/2015); (*) (nro 0692/2015); (*) (nro 0693/2015); (*) (nro 0694/2015); (*) (nro 0695/2015); María del Carmen Varela Velo (nro 0696/2015); (*) (nro 0697/2015); Angelika Bente (nro 0698/2015); Jan-Erik Hansen (nro 0699/2015); Ioan Porumb (nro 0700/2015); (*) (nro 0701/2015); (*) (nro 0702/2015); (*) (nro 0703/2015); Ben Burgers (nro 0704/2015); (*) (nro 0705/2015); (*) (nro 0706/2015); (*) (nro 0707/2015); (*) (nro 0708/2015); Hannes Wilhelm-Kell (nro 0709/2015); (*) (nro 0710/2015); Szilvia Németnhné Mucsy (nro 0711/2015); (*) (nro 0712/2015); (*) (nro 0713/2015); (*) (nro 0714/2015); (*) (nro 0715/2015); (*) (nro 0716/2015); (*) (nro 0717/2015); Horst Murken (nro 0718/2015); (*) (nro 0719/2015); Francesca Della Valle (nro 0720/2015); (*) (nro 0721/2015); José Alfonso Domínguez Luna (nro 0722/2015); Adrian Georgiev (nro 0723/2015); Zoltán Bíró (nro 0724/2015); Zoran Herak (nro 0725/2015); Konstantinos Athanassiadis (nro 0726/2015); (*) (nro 0727/2015); (*) (nro 0728/2015); (*) (nro 0729/2015); Adina Lăcrămioara Șestac (nro 0730/2015); (*) (nro 0731/2015); (*) (nro 0732/2015); (*) (nro 0733/2015); (*) (nro 0734/2015); (*) (nro 0735/2015); José Ortega Ortega (nro 0736/2015); (*) (nro 0737/2015); (*) (nro 0738/2015); (*) (nro 0739/2015); (*) (nro 0740/2015); Juan Carlos Riesco García (nro 0741/2015); (*) (nro 0742/2015); (*) (nro 0743/2015); (*) (nro 0744/2015); (*) (nro 0745/2015); Renzo Mammini (nro 0746/2015); (*) (nro 0747/2015); (*) (nro 0748/2015); (*) (nro 0749/2015); Hennie Kokkeler (nro 0750/2015); (*) (nro 0751/2015); Laura Folch (nro 0752/2015); (*) (nro 0753/2015); (*) (nro 0754/2015); (*) (nro 0755/2015); (*) (nro 0756/2015); Patricia Graham (nro 0757/2015); (*) (nro 0758/2015); José Ramón Gil Benito (nro 0759/2015); Radosław Błaszczyk (nro 0760/2015); (*) (nro 0761/2015); (*) (nro 0762/2015); (*) (nro 0763/2015); (*) (nro 0764/2015); (*) (nro 0765/2015); (*) (nro 0766/2015); (*) (nro 0767/2015); (*) (nro 0768/2015); (*) (nro 0769/2015); (*) (nro 0770/2015); (*) (nro 0771/2015); Jens Genzer (nro 0772/2015); (*) (nro 0773/2015); (*) (nro 0774/2015); (*) (nro 0775/2015); (*) (nro 0776/2015); (*) (nro 0777/2015); Mario Cavaliere (nro 0778/2015); (*) (nro 0779/2015); (*) (nro 0780/2015); Sten Ohman (nro 0781/2015); Lorenzo Torto (nro 0782/2015); (*) (nro 0783/2015); (*) (nro 0784/2015); (*) (nro 0785/2015); (*) (nro 0786/2015); Jens Genzer (nro 0787/2015); (*) (nro 0788/2015); Andrei Sumar (nro 0789/2015); (*) (nro 0790/2015); Jessica Hernández Rodríguez (nro 0791/2015); (*) (nro 0792/2015); (*) (nro 0793/2015); Joannes Petrus Van den Wittenboer (Intermediary Foundation of the Universal Declaration of Human Rights) (nro 0794/2015); (*) (nro 0795/2015); Marco Antonio de Lera Gracia (nro 0796/2015); (*) (nro 0797/2015); (*) (nro 0798/2015); (*) (nro 0799/2015); (*) (nro 0800/2015); (*) (nro 0801/2015); Jan Vavrečka (nro 0802/2015); (*) (nro 0803/2015); (*) (nro 0804/2015); (*) (nro 0805/2015); (*) (nro 0806/2015); Massimo Frana (nro 0807/2015); (*) (nro 0808/2015); (*) (nro 0809/2015); (*) (nro 0810/2015); Jens Genzer (nro 0811/2015); (*) (nro 0812/2015); (*) (nro 0813/2015); (*) (nro 0814/2015); (*) (nro 0815/2015); (*) (nro 0816/2015); Polly Cooper (nro 0817/2015); (*) (nro 0818/2015); (*) (nro 0819/2015); (*) (nro 0820/2015); Alberto Ravasi (nro 0821/2015); (*) (nro 0822/2015); (*) (nro 0823/2015); (*) (nro 0824/2015); Paul Cripps (nro 0825/2015); (*) (nro 0826/2015); (*) (nro 0827/2015); (*) (nro 0828/2015); (*) (nro 0829/2015); (*) (nro 0830/2015); (*) (nro 0831/2015); (*) (nro 0832/2015); (*) (nro 0833/2015); (*) (nro 0834/2015); (*) (nro 0835/2015); Ioan Benta (nro 0836/2015); (*) (nro 0837/2015); (*) (nro 0838/2015); (*) (nro 0839/2015); (*) (nro 0840/2015); (*) (nro 0841/2015); (*) (nro 0842/2015); (*) (nro 0843/2015); (*) (nro 0844/2015); (*) (nro 0845/2015); Sandro Matteini (nro 0846/2015); Flavio Miccono (nro 0847/2015); (*) (nro 0848/2015); (*) (nro 0849/2015); Corina Brâncovici (nro 0850/2015); (*) (nro 0851/2015); Johanna Macrae (nro 0852/2015); (*) (nro 0853/2015); (*) (nro 0854/2015); Pierluigi Fermani (nro 0855/2015); Mateusz Wójtowicz (nro 0856/2015); Grażyna Barszcz-Winnicka (nro 0857/2015); (*) (nro 0858/2015); (*) (nro 0859/2015); (*) (nro 0860/2015); Mariela Malamatenova (nro 0861/2015); (*) (nro 0862/2015); (*) (nro 0863/2015); Giuseppe Calamo (nro 0864/2015); Jens Genzer (nro 0865/2015); (*) (nro 0866/2015); (*) (nro 0867/2015); (*) (nro 0868/2015); Martin Richter-Trummer (nro 0869/2015); (*) (nro 0870/2015); (*) (nro 0871/2015); (*) (nro 0872/2015); Giacomo Fiaschi (nro 0873/2015); Jesús Salido Navarro (nro 0874/2015); (*) (nro 0875/2015); (*) (nro 0876/2015); (*) (nro 0877/2015); (*) (nro 0878/2015); (*) (nro 0879/2015); (*) (nro 0880/2015).

Puhemies ilmoitti lähettäneensä työjärjestyksen 215 artiklan 13 kohdan mukaisesti 8. syyskuuta 2015 asiasta vastaavaan valiokuntaan sellaisten luonnollisten henkilöiden tai oikeushenkilöiden, jotka eivät ole Euroopan unionin kansalaisia ja joiden asuinpaikka tai sääntömääräinen kotipaikka ei ole missään jäsenvaltiossa, parlamentille esittämät vetoomukset.


3. 30. ja 31. vuosikertomus EU:n oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) (keskustelu)

Mietintö 30. ja 31. vuosikertomuksesta Euroopan unionin oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) [2014/2253(INI)] - Oikeudellisten asioiden valiokunta. Esittelijä: Kostas Chrysogonos (A8-0242/2015)

Kostas Chrysogonos esitteli mietinnön.

Frans Timmermans (komission ensimmäinen varapuheenjohtaja) käytti puheenvuoron.

Puheenvuorot: Jytte Guteland (ENVI-valiokunnan lausunnon valmistelija), Marlene Mizzi (PETI-valiokunnan lausunnon valmistelija), Traian Ungureanu (LIBE-valiokunnan lausunnon valmistelija), Fabio Massimo Castaldo (AFCO-valiokunnan lausunnon valmistelija), Tadeusz Zwiefka PPE-ryhmän puolesta, Evelyn Regner S&D-ryhmän puolesta, Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta, António Marinho e Pinto ALDE-ryhmän puolesta, Heidi Hautala Verts/ALE-ryhmän puolesta, Laura Ferrara EFDD-ryhmän puolesta, Gilles Lebreton ENF-ryhmän puolesta, sitoutumaton Eleftherios Synadinos ja Therese Comodini Cachia.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Seán Kelly, Costas Mavrides, Notis Marias ja Ivan Jakovčić.

Puheenvuorot: Frans Timmermans ja Kostas Chrysogonos.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 10.9.2015, kohta 8.9.


4. Ihmiskaupan sukupuolinäkökohdat (keskustelu)

Suullisesti vastattava kysymys (O-000079/2015) Iratxe García Pérez ja Catherine Bearder FEMM-valiokunnan puolesta komissiolle: Ihmiskaupan sukupuolinäkökohdat (2015/2744(RSP)) (B8-0568/2015)

Catherine Bearder esitteli kysymyksen.

Dimitris Avramopoulos (komission jäsen) vastasi kysymykseen.

Puheenvuorot: Anna Maria Corazza Bildt PPE-ryhmän puolesta, Mary Honeyball S&D-ryhmän puolesta, Malin Björk GUE/NGL-ryhmän puolesta, Louise Bours EFDD-ryhmän puolesta, Mara Bizzotto ENF-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Bill Etheridge, sitoutumaton Lampros Fountoulis, Anna Hedh, Inês Cristina Zuber, Daniela Aiuto, Eleonora Forenza ja Kostadinka Kuneva.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Therese Comodini Cachia, Marlene Mizzi, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Bill Etheridge, Stanislav Polčák, Maria Grapini, Branislav Škripek, Soraya Post ja Doru-Claudian Frunzulică.

Dimitris Avramopoulos käytti puheenvuoron.

Puhetta johti
varapuhemies Antonio TAJANI

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.


5. Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (keskustelu)

(Päätöslauselmaesitysten aiheiden ja laatijoiden osalta katso istunnon pöytäkirja 8.9.2015, kohta 2).


5.1. Venäjä, erityisesti Eston Kohverin, Oleh Santsovin ja Olexandr Koltšenkon tapaus

Päätöslauselmaesitykset B8-0845/2015, B8-0847/2015, B8-0849/2015, B8-0850/2015, B8-0851/2015, B8-0852/2015 ja B8-0855/2015 (2015/2838(RSP))

Mark Demesmaeker, Ignazio Corrao, Tunne Kelam, Merja Kyllönen, Kaja Kallas ja Pier Antonio Panzeri esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Puheenvuorot: Pavel Svoboda PPE-ryhmän puolesta, Marju Lauristin S&D-ryhmän puolesta, Ryszard Czarnecki ECR-ryhmän puolesta, Pavel Telička ALDE-ryhmän puolesta, Heidi Hautala Verts/ALE-ryhmän puolesta, Jaromír Štětina, Doru-Claudian Frunzulică, Zdzisław Krasnodębski, Urmas Paet ja Kosma Złotowski.

Seuraava jäsen käytti "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Indrek Tarand.

Dimitris Avramopoulos (komission jäsen) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 10.9.2015, kohta 8.1.


5.2. Angola

Päätöslauselmaesitykset B8-0846/2015, B8-0848/2015, B8-0853/2015, B8-0854/2015, B8-0857/2015, B8-0859/2015 ja B8-0861/2015 (2015/2839(RSP))

Mark Demesmaeker, Judith Sargentini, Davor Ivo Stier, Javier Nart, Ignazio Corrao, Marisa Matias ja Pier Antonio Panzeri esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Puheenvuorot: Bogdan Brunon Wenta PPE-ryhmän puolesta, Ana Gomes S&D-ryhmän puolesta ja Jiří Pospíšil.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Stanislav Polčák, Doru-Claudian Frunzulică, Charles Tannock, Fabio Massimo Castaldo, Seán Kelly ja Notis Marias.

Dimitris Avramopoulos (komission jäsen) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 10.9.2015, kohta 8.2.


5.3. Azerbaidžan

Päätöslauselmaesitykset B8-0856/2015, B8-0858/2015, B8-0860/2015, B8-0862/2015, B8-0863/2015, B8-0864/2015 ja B8-0865/2015 (2015/2840(RSP))

Ulrike Lunacek, Sajjad Karim, Cristian Dan Preda, Ignazio Corrao, Marie-Christine Vergiat, Marietje Schaake ja Josef Weidenholzer esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Puheenvuorot: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein PPE-ryhmän puolesta, Kati Piri S&D-ryhmän puolesta, Ivo Vajgl ALDE-ryhmän puolesta, Jordi Sebastià Verts/ALE-ryhmän puolesta, Gianluca Buonanno ENF-ryhmän puolesta ja Seán Kelly.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Ramona Nicole Mănescu, Kosma Złotowski, Laura Agea, Jiří Pospíšil, Anneli Jäätteenmäki, Stanislav Polčák ja Notis Marias.

Dimitris Avramopoulos (komission jäsen) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 10.9.2015, kohta 8.3.

Puhetta johti
varapuhemies Ioan Mircea PAŞCU

James Carver käytti puheenvuoron.


6. Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen

Edellisen istunnon pöytäkirja hyväksyttiin.


7. Neuvoston ensimmäisen käsittelyn kanta

Puhemies ilmoitti työjärjestyksen 64 artiklan 1 kohdan mukaisesti vastaanottaneensa seuraavan neuvoston kannan, sen vahvistamiseen johtaneet perusteet ja komission kannan:

- Neuvoston ensimmäisessä käsittelyssä vahvistama kanta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen antamiseksi eräistä kalastusta koskevista säännöksistä GFCM:n (Välimeren yleisen kalastuskomission) sopimusalueella annetun asetuksen (EU) N:o 1343/2011 muuttamisesta (08806/1/2015 - C8-0260/2015 - 2014/0213(COD)- 10406/2015 - COM(2015)0354)

lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: PECH

Kolmen kuukauden määräaika, jonka kuluessa parlamentti antaa lausuntonsa, alkaa näin ollen huomisesta 11. syyskuuta 2015.


8. Äänestykset

Äänestysten kulkua koskevat yksityiskohdat (tarkistukset, erilliset äänestykset, kohta kohdalta ‑äänestykset, ...) esitetään pöytäkirjaan sisältyvässä liitteessä ”Äänestysten tulokset”.

Nimenhuutoäänestysten tulokset, jotka ovat pöytäkirjan liitteenä, ovat saatavana ainoastaan sähköisessä muodossa, ja niihin voi tutustua Europarl-sivustolla.


8.1. Venäjä, erityisesti Eston Kohverin, Oleh Santsovin ja Olexandr Koltšenkon tapaus (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0845/2015, B8-0847/2015, B8-0849/2015, B8-0850/2015, B8-0851/2015, B8-0852/2015 ja B8-0855/2015 (2015/2838(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 1)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0845/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0845/2015, B8-0847/2015, B8-0850/2015, B8-0852/2015 ja B8-0855/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Elmar Brok, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Andrey Kovatchev, Bogdan Brunon Wenta, Davor Ivo Stier, Ramón Luis Valcárcel Siso, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Artis Pabriks, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, József Nagy, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Gabrielius Landsbergis, Adam Szejnfeld, Inese Vaidere, Anna Maria Corazza Bildt ja Roberta Metsola PPE-ryhmän puolesta;

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Knut Fleckenstein, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Ioan Mircea Paşcu, Elena Valenciano, Nicola Caputo, Neena Gill, Eric Andrieu, Maria Arena, Roberto Gualtieri, Victor Negrescu, Zigmantas Balčytis, Kati Piri, Hugues Bayet, Afzal Khan, Eider Gardiazabal Rubial, Jeppe Kofod, Brando Benifei, Vincent Peillon, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Javi López, David Martin, Daciana Octavia Sârbu, Flavio Zanonato, Andi Cristea, Cătălin Sorin Ivan, Julie Ward, José Blanco López, Tibor Szanyi, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Enrico Gasbarra, Alessia Maria Mosca, Andrea Cozzolino, Viorica Dăncilă, Damiano Zoffoli, Doru-Claudian Frunzulică, Maria Grapini, Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Sorin Moisă, Tonino Picula, Miroslav Poche, Claudia Tapardel, Marju Lauristin, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Emilian Pavel, Liliana Rodrigues ja Jutta Steinruck S&D-ryhmän puolesta;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Roberts Zīle, Ashley Fox, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Zdzisław Krasnodębski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Karol Karski, Janusz Wojciechowski, Jadwiga Wiśniewska ja Branislav Škripek ECR-ryhmän puolesta;

—   Jarosław Kalinowski, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Urmas Paet, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Kaja Kallas, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Urmas Paet, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš ja Ivo Vajgl ALDE-ryhmän puolesta;

—   Rebecca Harms, Indrek Tarand, Heidi Hautala, Tamás Meszerics, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Ulrike Lunacek ja Davor Škrlec Verts/ALE-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0314)

(Päätöslauselmaesitykset B8-0849/2015 ja B8-0851/2015 raukesivat.)


8.2. Angola (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0846/2015, B8-0848/2015, B8-0853/2015, B8-0854/2015, B8-0857/2015, B8-0859/2015 ja B8-0861/2015 (2015/2839(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 2)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0846/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0846/2015, B8-0848/2015, B8-0853/2015, B8-0854/2015, B8-0857/2015, B8-0859/2015 ja B8-0861/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Elmar Brok, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Brian Hayes, Claude Rolin, Giovanni La Via, Marijana Petir, Jiří Pospíšil, Bogdan Brunon Wenta, Andrej Plenković, Therese Comodini Cachia, Mariya Gabriel, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, László Tőkés, Monica Macovei, Ivan Štefanec, Jaromír Štětina, David McAllister, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Luděk Niedermayer, József Nagy, Francesc Gambús, Stanislav Polčák, Dubravka Šuica, Krzysztof Hetman, Gabrielius Landsbergis, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini ja Roberta Metsola PPE-ryhmän puolesta;

—   Ana Gomes, Norbert Neuser, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Afzal Khan, Josef Weidenholzer, Maria Arena, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Liisa Jaakonsaari, Hugues Bayet, Neena Gill, Miriam Dalli, Roberto Gualtieri, Victor Negrescu, Andrea Cozzolino, Eider Gardiazabal Rubial, David Martin, Brando Benifei, Andi Cristea, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Krystyna Łybacka, Vincent Peillon, Nicola Caputo, Cătălin Sorin Ivan, Doru-Claudian Frunzulică, Viorica Dăncilă, Tibor Szanyi, Nicola Danti, Sorin Moisă, Enrico Gasbarra, Kashetu Kyenge, Damiano Zoffoli, Javi López, Michela Giuffrida, Julie Ward, Maria Grapini, Flavio Zanonato, Konstantinos Papadakis, Jeppe Kofod, Marlene Mizzi, Claudia Tapardel, Alessia Maria Mosca, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Elena Valenciano, Andrejs Mamikins, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Momchil Nekov, Emilian Pavel, Jutta Steinruck, Liliana Rodrigues S&D-ryhmän puolesta;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Geoffrey Van Orden, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Branislav Škripek ECR-ryhmän puolesta;

—   Javier Nart, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Pavel Telička, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Petras Auštrevičius, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez ALDE-ryhmän puolesta;

—   Marisa Matias, Patrick Le Hyaric, Marie-Christine Vergiat, Barbara Spinelli GUE/NGL-ryhmän puolesta;

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Davor Škrlec Verts/ALE-ryhmän puolesta;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Agea, Laura Ferrara, Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0315)


8.3. Azerbaidžan (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0856/2015, B8-0858/2015, B8-0860/2015, B8-0862/2015, B8-0863/2015, B8-0864/2015 ja B8-0865/2015 (2015/2840(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 3)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0856/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0856/2015, B8-0858/2015, B8-0862/2015, B8-0863/2015, B8-0864/2015 ja B8-0865/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Kati Piri, Josef Weidenholzer, Elena Valenciano, Andrejs Mamikins, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Marju Lauristin, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, David Martin, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Konstantinos Papadakis, Emilian Pavel, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Julie Ward, Flavio Zanonato ja Vincent Peillon S&D-ryhmän puolesta;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker ja Branislav Škripek ECR-ryhmän puolesta;

—   Marietje Schaake, Frédérique Ries, Marielle de Sarnez, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Renate Weber, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Juan Carlos Girauta Vidal, Martina Dlabajová, Valentinas Mazuronis, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš ja Dita Charanzová ALDE-ryhmän puolesta;

—   Marie-Christine Vergiat ja Patrick Le Hyaric GUE/NGL-ryhmän puolesta;

—   Ulrike Lunacek, Heidi Hautala, Rebecca Harms, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Jordi Sebastià, Helga Trüpel, Igor Šoltes ja Davor Škrlec Verts/ALE-ryhmän puolesta;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo ja Laura Agea EFDD-ryhmän puolesta.

Elmar Brok käytti puheenvuoron ehdottaakseen, että asiaa käsitellään toimivaltaisessa valiokunnassa ennen äänestyksen toimittamista (puhemies tiedusteli, suostuvatko poliittiset ryhmät tähän esityslistan muuttamiseen).

Puheenvuorot: Pier Antonio Panzeri ja Ulrike Lunacek, jotka vastustivat ehdotusta, Notis Marias kannattaakseen ehdotusta ja Elena Valenciano, Ignazio Corrao ja Rebecca Harms vastustaakseen ehdotusta. Puhemies päätti toimittaa äänestyksen päätöslauselmaesityksestä todettuaan, että tietyt ryhmät vastustivat ehdotusta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0316)

(Päätöslauselmaesitys B8-0860/2015 raukesi.)

Puheenvuorot

Marietje Schaake esitti 22 kohtaan suullisen tarkistuksen, joka hyväksyttiin.


8.4. Muuttoliike ja pakolaiset Euroopassa (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0832/2015, B8-0833/2015, B8-0834/2015, B8-0835/2015, B8-0837/2015, B8-0838/2015 ja B8-0842/2015 (2015/2833(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 4)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0832/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0832/2015, B8-0834/2015, B8-0837/2015 ja B8-0842/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Monika Hohlmeier, Roberta Metsola, Esteban González Pons, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Ivo Belet, Carlos Coelho, Jeroen Lenaers, Milan Zver, Mariya Gabriel, Frank Engel, Anna Maria Corazza Bildt, Michał Boni, Danuta Maria Hübner, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Emil Radev, Alessandra Mussolini, Barbara Matera ja Agustín Díaz de Mera García Consuegra PPE-ryhmän puolesta.

—   Gianni Pittella, Enrique Guerrero Salom, Birgit Sippel, Richard Howitt, Knut Fleckenstein ja Josef Weidenholzer S&D-ryhmän puolesta;

—   Guy Verhofstadt, Cecilia Wikström, Angelika Mlinar, Gérard Deprez, Filiz Hyusmenova, Louis Michel, Frédérique Ries, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Hilde Vautmans, Marian Harkin ja Ivan Jakovčić ALDE-ryhmän puolesta;

—   Judith Sargentini, Ska Keller, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Bodil Valero, Philippe Lamberts, Benedek Jávor, Bart Staes, Margrete Auken, Barbara Lochbihler ja Heidi Hautala Verts/ALE-ryhmän puolesta;

—   Ignazio Corrao ja Laura Ferrara.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0317)

(Päätöslauselmaesitykset B8-0833/2015, B-0835/2015 ja B8-0838/2015 raukesivat.)

Puheenvuorot

Anna Maria Corazza Bildt esitti 11 kohtaan suullisen tarkistuksen, joka hyväksyttiin.


8.5. EU:n rooli Lähi-idän rauhanprosessissa (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0836/2015, B8-0839/2015, B8-0840/2015, B8-0841/2015, B8-0843/2015 ja B8-0844/2015 (2015/2685(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 5)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0836/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0836/2015, B8-0839/2015, B8-0840/2015, B8-0841/2015, B8-0843/2015 ja B8-0844/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Elmar Brok, Michèle Alliot-Marie, Gunnar Hökmark, Tokia Saïfi ja Tomáš Zdechovský PPE-ryhmän puolesta;

—   Victor Boştinaru, Richard Howitt, Eric Andrieu, Maria Arena, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Monika Flašíková Beňová, Doru Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Juan Fernando López Aguilar, David Martin, Edouard Martin, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Elena Valenciano ja Julie Ward S&D-ryhmän puolesta;

—   Charles Tannock ja Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta;

—   Hilde Vautmans, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička ja Ivo Vajgl ALDE-ryhmän puolesta;

—   Martina Anderson, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Ángela Vallina, Younous Omarjee, Barbara Spinelli, Merja Kyllönen ja Marie-Christine Vergiat GUE/NGL-ryhmän puolesta;

—   Tamás Meszerics, Margrete Auken, Heidi Hautala, Pascal Durand, Jordi Sebastià, Alyn Smith, Igor Šoltes, Reinhard Bütikofer ja Bodil Valero Verts/ALE-ryhmän puolesta;

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Daniela Aiuto, Laura Agea, Marco Zanni, Tiziana Beghin, Eleonora Evi ja Rosa D'Amato.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0318)

Puheenvuorot

Martina Anderson pyysi, että tarkistuksesta 1 toimitettaisiin nimenhuutoäänestys (puhemies ei toteuttanut pyyntöä, sillä sitä ei esitetty määräajassa).


8.6. Valko-Venäjän tilanne (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0866/2015, B8-0872/2015, B8-0874/2015, B8-0876/2015, B8-0878/2015, B8-0879/2015 ja B8-0880/2015 (2015/2834(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 6)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0836/2015

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0866/2015, B8-0872/2015, B8-0874/2015, B8-0878/2015, B8-0879/2015 ja B8-0880/2015):

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Jacek Saryusz-Wolski, Sandra Kalniete, Elmar Brok, Andrej Plenković, Jaromír Štětina, Gabrielius Landsbergis, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Tunne Kelam, Andrzej Grzyb, David McAllister, Barbara Kudrycka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jiří Pospíšil, Pavel Svoboda, Pavel Svoboda ja Ramón Luis Valcárcel Siso PPE-ryhmän puolesta;

—   Victor Boştinaru, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Kashetu Kyenge, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Pier Antonio Panzeri, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Elena Valenciano, Julie Ward, Josef Weidenholzer ja Andrejs Mamikins S&D-ryhmän puolesta;

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Jurek, Beata Gosiewska, Ryszard Czarnecki, Mark Demesmaeker, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk ja Jadwiga Wiśniewska ECR-ryhmän puolesta;

—   Urmas Paet, Petras Auštrevičius, Fernando Maura Barandiarán, Javier Nart, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen ja Valentinas Mazuronis ALDE-ryhmän puolesta;

—   Heidi Hautala ja Rebecca Harms Verts/ALE-ryhmän puolesta;

—    Fabio Massimo Castaldo ja Ignazio Corrao EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0319)

(Päätöslauselmaesitys B8-0876/2015 raukeaa.)


8.7. Yhteiskunnallinen yrittäjyys ja sosiaalinen innovointi työttömyyden torjunnassa (äänestys)

Mietintö yhteiskunnallisesta yrittäjyydestä ja sosiaalisesta innovoinnista työttömyyden torjunnassa [2014/2236(INI)] - Työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunta. Esittelijä: Verónica Lope Fontagné (A8-0247/2015)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 7)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0320)


8.8. Kilpailukykyisten unionin työmarkkinoiden luominen 2000-lukua varten (äänestys)

Mietintö kilpailukykyisten unionin työmarkkinoiden luomisesta 2000-lukua varten: taitojen ja pätevyyksien sovittaminen kysyntään ja työmahdollisuuksiin keinona toipua kriisistä [2014/2235(INI)] - Työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunta. Esittelijä: Martina Dlabajová (A8-0222/2015)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 8)

VAIHTOEHTOINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS (Verts/ALE- ja S&D-ryhmän käsiteltäväksi jättämä)

Hylättiin

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0321)


8.9. 30. ja 31. vuosikertomus EU:n oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) (äänestys)

Mietintö 30. ja 31. vuosikertomuksesta Euroopan unionin oikeuden soveltamisen valvonnasta (2012–2013) [2014/2253(INI)] - Oikeudellisten asioiden valiokunta. Esittelijä: Kostas Chrysogonos (A8-0242/2015)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 9)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2015)0322)


9. Äänestysselitykset

Kirjalliset äänestysselitykset:

Työjärjestyksen 183 artiklassa tarkoitetut kirjalliset äänestysselitykset julkaistaan tämän istunnon sanatarkoissa istuntoselostuksissa.

Suulliset äänestysselitykset:

(Äänestykset keskiviikkona 9. syyskuuta 2015)

Mietintö Tamás Deutsch - A8-0173/2015
Stanislav Polčák, Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins ja Marian Harkin

Mietintö Eduard Kukan - A8-0241/2015
Jiří Pospíšil, Anna Záborská, Andrejs Mamikins, Marian Harkin ja Stanislav Polčák

Mietintö Wim van de Camp - A8-0246/2015
Andrejs Mamikins

Mietintö Elissavet Vozemberg-Vrionidi - A8-0235/2015
Michaela Šojdrová, Eleonora Forenza, Marian Harkin, Krisztina Morvai, Klaus Buchner ja Marijana Petir

Mietintö Liliana Rodrigues - A8-0206/2015
Michaela Šojdrová, Eleonora Forenza, Anna Záborská, Marian Harkin ja Marijana Petir

(Äänestykset torstaina 10. syyskuuta 2015)

Muuttoliike ja pakolaiset Euroopassa (2015/2833(RSP)) - RC-B8-0832/2015
Jiří Pospíšil, Miguel Urbán Crespo, Tatjana Ždanoka, Marian Harkin, Zoltán Balczó, Marlene Mizzi, Andrejs Mamikins, Daniel Hannan, Michaela Šojdrová, David Coburn ja Steven Woolfe

EU:n rooli Lähi-idän rauhanprosessissa (2015/2685(RSP) - RC-B8-0836/2015
Zoltán Balczó, Andrejs Mamikins ja Daniel Hannan

Valko-Venäjän tilanne (2015/2834(RSP)) - RC-B8-0836/2015
Andrejs Mamikins, Daniel Hannan ja Marian Harkin

Mietintö Verónica Lope Fontagné - A8-0247/2015
Marian Harkin ja Andrejs Mamikins

Mietintö Martina Dlabajová - A8-0222/2015
Marian Harkin, Tania González Peñas ja Andrejs Mamikins.


10. Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset

Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset ovat nähtävissä Europarl-verkkosivustolla kohdassa ”Täysistunto”, ”Äänestykset”, ”Äänestysten tulokset (Nimenhuutoäänestysten tulokset)” sekä liitteen ”Nimenhuutoäänestysten tulokset” painetussa versiossa.

Europarlin sähköistä versiota päivitetään säännöllisesti enintään kahden viikon ajan äänestyspäivästä.

Tämän määräajan jälkeen äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevien ilmoitusten luettelo on lopullinen, ja se toimitetaan käännettäväksi ja julkaistavaksi virallisessa lehdessä.


11. Vastaanotetut asiakirjat

Seuraavat asiakirjat on vastaanotettu jäseniltä, päätöslauselmaesitykset (työjärjestyksen 133 artikla):

- Mara Bizzotto. Päätöslauselmaesitys kiinteistöveron ulottamisesta köysiratalaitteistoihin Italiassa (B8-0723/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

lausuntoa varten:

TRAN

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Turkin puutteellisesta yhteistyöstä islamilaisen terrorismin torjunnassa (B8-0724/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AFET

lausuntoa varten:

LIBE

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys ilmansaasteiden vähentämisestä (B8-0725/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

lausuntoa varten:

TRAN

- Alberto Cirio. Päätöslauselmaesitys mahdollisuudesta ottaa käyttöön vapaaehtoisia maantieteellisiä lisämerkintöjä maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden tunnistamisen ja markkinoinnin helpottamiseksi sekä kuluttajien tiedonsaannin ja suojelun parantamiseksi (B8-0726/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys metsäpaloista kesällä (B8-0727/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

lausuntoa varten:

ENVI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys Balin sopimuksesta (B8-0728/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

AGRI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys lapsiavioliitoista (B8-0729/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

FEMM

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys lasten ylipainoisuudesta (B8-0730/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Dominique Bilde ja Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys liima-ansojen vapaan myynnin kieltämisestä (B8-0731/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

lausuntoa varten:

AGRI

- Dominique Bilde ja Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys pölyttäjien ja etenkin mehiläisten suojelemisesta (B8-0732/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

lausuntoa varten:

AGRI

- Dominique Bilde ja Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys Poiroux'n suursikalan kieltämisestä (B8-0733/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

lausuntoa varten:

AGRI

- Dominique Bilde, Steeve Briois ja Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys Kanadasta peräisin olevan hevosenlihan tuontikiellosta (B8-0734/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

AGRI

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys komission aloittamasta lainsäädännön yksinkertaistamisesta (B8-0735/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

JURI

- Louis Aliot, Gerolf Annemans, Marie-Christine Arnautu, Nicolas Bay, Dominique Bilde, Mara Bizzotto, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Aymeric Chauprade, Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Philippe Loiseau, Sophie Montel, Florian Philippot ja Mylène Troszczynski. Päätöslauselmaesitys kulttuurista ja koulutuksesta transatlanttista kauppa- ja investointikumppanuutta (TTIP) koskevissa neuvotteluissa (B8-0736/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

CULT

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys eurosta Euroopan talouden pakkopaitana (B8-0737/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys ravinnon puutteesta (B8-0738/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Kreikan kriisistä, josta on aiheutunut Italialle yli 48 miljardin euron kustannukset (B8-0739/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Nicolas Bay, Dominique Bilde, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Edouard Ferrand, Sylvie Goddyn, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys Schengenin sopimuksen kumoamisesta (B8-0740/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys rahoituskriisistä ja ihmisoikeuksien noudattamisesta (B8-0741/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

lausuntoa varten:

LIBE

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys laittoman maahanmuuton hätätilanteesta: laajuudeltaan historiallinen kriisi (B8-0742/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

lausuntoa varten:

AFET

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys siitä mahdollisuudesta, että euroryhmän puheenjohtaja tiedottaisi parlamentille jokaisen kokouksen tuloksista (B8-0744/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Mara Bizzotto. Päätöslauselmaesitys yhtiöiden rajat ylittäviä sulautumisia koskevasta unionin lainsäädännöstä (B8-0745/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

JURI

lausuntoa varten:

ECON, IMCO

- Mara Bizzotto. Päätöslauselmaesitys EU:n ulkopuolisissa maissa tapahtuvan proseccon väärentämisen torjunnasta (B8-0746/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

AGRI

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys perinteisten, laadukkaiden elintarvikkeiden suojelusta ja niiden myynnin edistämisestä (B8-0747/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

lausuntoa varten:

ENVI

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys kansojen itsemääräämisoikeudesta (B8-0748/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys pankkiautomaattinostoista ja ammatinharjoittajilta ja arvonlisäverotunnisteen haltijoilta vaadittavista perusteluista (B8-0750/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

lausuntoa varten:

LIBE

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys taantuvien teollisuusalueiden kunnostamisesta (B8-0771/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ITRE

lausuntoa varten:

REGI

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys matkapuhelimien prepaid-korttien latauksesta (B8-0772/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

IMCO

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys velkakokouksesta (B8-0774/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Kreikan velkojen leikkaamisesta (B8-0775/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys Kreikan kyvyttömyydestä maksaa lainansa (B8-0776/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys talous- ja rahaliiton uudistamista koskevan Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan, komission puheenjohtajan, Euroopan parlamentin puhemiehen, euroryhmän puheenjohtajan ja EKP:n pääjohtajan suunnitelman hylkäämisestä (B8-0777/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

lausuntoa varten:

AFCO

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys Euroopan unionin osallistumisesta Yhdistyneiden kansakuntien neuvotteluihin oikeudellisesti sitovien normien laatimisesta monikansallisille yrityksille (B8-0779/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys pyynnöstä uusia lyijyn käytön rajoitusta koskeva vapautus kristallilasin valmistuksessa (B8-0780/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Dominique Bilde ja Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys laskennallisista verosaamisista pankkien pääomassa (B8-0781/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys pankkisääntelyn vahvistamisesta (B8-0782/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Dominique Bilde, Steeve Briois, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys energia-alan sääntelyn purkamisen seurauksista (B8-0783/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ITRE

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys pääomamarkkinaunionia koskevan hankkeen lopettamisesta (B8-0784/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys tarpeesta säännellä aseiden myyntiä ja siirtoa osina (B8-0785/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

IMCO

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys työllisyydestä ehdottomana prioriteettina (B8-0786/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys muistopäivän nimeämisestä Marcinellen tragedian muistamiseksi (B8-0787/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

lausuntoa varten:

CULT

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys varastettuja ja laittomasti maasta vietyjä kulttuuriesineitä käsittelevän tutkintakomitean perustamisesta (B8-0788/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

CULT

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys sodan räjähtämättömistä jäänteistä (B8-0789/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys investointien lisäämisestä ja verojen vähentämisestä (B8-0790/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys taloudellisista syistä tehdyistä itsemurhista, joiden määrä on kasvanut 100 prosenttia vuodesta 2012 (B8-0791/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys harvinaisista sairauksista (B8-0792/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Mara Bizzotto. Päätöslauselmaesitys rahaston perustamisesta taideperinnön suojelemiseksi luonnonkatastrofien yhteydessä (B8-0793/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

CULT

lausuntoa varten:

BUDG

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys verkossa tapahtuvasta lasten houkuttelusta seksuaaliseen kanssakäymiseen (B8-0794/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys lääkevalvonnasta ja lääkkeiden jakelusta EU:ssa yleisen tietopankin avulla (B8-0795/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys museoiden varastoissa säilytettävien taideteosten hoidosta ja niiden lainaamisesta toisille museoille (B8-0796/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

CULT

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys rautatiealan avaamisesta kilpailulle (B8-0797/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

TRAN

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys väkivallan uhreiksi joutuneiden lasten tukemisesta (B8-0798/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys veden niukkuudesta (B8-0799/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys eläinten laittomasta kaupasta (B8-0800/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

lausuntoa varten:

ENVI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys Italiaa vastaan käynnistetystä rikkomismenettelystä nro 4170 (B8-0801/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

IMCO

lausuntoa varten:

AGRI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys hankintasopimuksia EU:n jäsenvaltioissa saaneisiin yrityksiin kohdistettavan valvonnan lisäämisestä (B8-0802/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

IMCO

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys hotellien tähtien myöntämisjärjestelmästä (B8-0804/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

TRAN

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys lemmikkieläinten ja muiden eläinten laittomasta kaupasta määrättävien rangaistusten tiukentamisesta (B8-0805/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

JURI

lausuntoa varten:

ENVI

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys kuluttajien ja yritysten luottamuksen vähenemisestä ja siitä, että komission on otettava tämä huomioon (B8-0806/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys Turkin Euroopan unioniin liittymistä koskevien neuvottelujen keskeyttämisestä (B8-0807/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AFET

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Turkille esitetystä kehotuksesta lopettaa sotilaalliset toimet kurdeja vastaan (B8-0808/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AFET

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Puolan ”eistä” eurolle (B8-0809/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys TTIP:stä – Euroopalle enemmän haittaa kuin hyötyä (B8-0810/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

INTA

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys Italian sijoittumisesta euroalueen maista viimeiseksi BKT:tä asukasta kohti tarkasteltaessa (B8-0811/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Gianluca Buonanno. Päätöslauselmaesitys tietyistä pysyvästi alikehittyneisyysriskin alaisista alueista Italiassa (B8-0813/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

REGI

- Dubravka Šuica ja Patricija Šulin. Päätöslauselmaesitys lasten adoptoinnista (B8-0814/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Dubravka Šuica. Päätöslauselmaesitys nuorisotyöttömyystoimien tehokkaammasta täytäntöönpanosta jäsenvaltioissa (B8-0815/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

lausuntoa varten:

CULT

- Dubravka Šuica ja Patricija Šulin. Päätöslauselmaesitys tieto- ja viestintäteknisten (TVT) sovellusten tuomisesta Euroopan kouluihin (B8-0816/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

CULT

- Lorenzo Fontana. Päätöslauselmaesitys EU:n maahanmuuttopolitiikan uudistamisesta (B8-0817/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Dominique Bilde, Sophie Montel ja Florian Philippot. Päätöslauselmaesitys Euroopan turvapaikka-asioiden tukiviraston lakkauttamisesta (B8-0818/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Dubravka Šuica. Päätöslauselmaesitys viisumivapaudesta Euroopan unionin kansalaisille, jotka matkustavat Amerikan yhdysvaltoihin (B8-0820/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Gerolf Annemans, Marie-Christine Arnautu, Georges Bach, Dominique Bilde, Mara Bizzotto, Marie-Christine Boutonnet, Steeve Briois, Aymeric Chauprade, Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn, Jean-François Jalkh, Marine Le Pen, Gilles Lebreton, Philippe Loiseau, Dominique Martin, Marlene Mizzi, Bernard Monot, Sophie Montel, Aldo Patriciello, Florian Philippot, Jean-Luc Schaffhauser, Mylène Troszczynski, Ivo Vajgl ja Milan Zver. Päätöslauselmaesitys vinttikoirien huonosta kohtelusta Espanjassa ja laajan valistusohjelman tarpeesta (B8-0821/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

lausuntoa varten:

CULT

- Mireille D'Ornano, Edouard Ferrand ja Philippe Loiseau. Päätöslauselmaesitys alkuperänimityksestä ”Grenoblen saksanpähkinä” (B8-0822/2015)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI


12. Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset

Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 52 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 9.7.2015)

valiokunnat ITRE, IMCO

- Digitaalisia sisämarkkinoita koskevan säädöksen valmistelu (2015/2147(INI))
(lausuntoa varten: ECON, TRAN, CULT, EMPL, JURI, LIBE)

IMCO-valiokunta

- Kuluttaja-asioiden lainsäädäntökehyksen soveltuvuus digitaaliajalle (2015/2148(INI))
(lausuntoa varten: CULT, ITRE, JURI)

(puheenjohtajakokouksen päätös 3.9.2015)

AFET-valiokunta

- Vuosikertomus ihmisoikeuksista ja demokratiasta maailmassa 2014 ja Euroopan unionin toiminnasta tällä alalla (2015/2229(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, DEVE)

- EU:n ja Keski-Aasian strategian täytäntöönpano ja arviointi (2015/2220(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, DEVE, INTA)

ECON-valiokunta

- Pankkiunioni - Vuosikertomus 2015 (2015/2221(INI))

- Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2015 painopisteiden täytäntöönpano (2015/2210(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, IMCO, REGI, EMPL, BUDG)

EMPL-valiokunta

- Köyhyyden torjuntaa koskevan tavoitteen saavuttaminen kotitalouksien kasvavat menot huomioon ottaen (2015/2223(INI))
(lausuntoa varten: FEMM)

- Työntekijöiden edustus hallintoneuvostojen tasolla Euroopassa (2015/2222(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, JURI)

ITRE-valiokunta

- Energiatehokkuusdirektiivi (2012/27/EU) (2015/2232(INI))
(lausuntoa varten: ENVI)

REGI-valiokunta

- Koheesiopolitiikan 2014–2020 uudet alueellisen kehittämisen välineet: yhdennetyt alueelliset investoinnit ja paikallisyhteisöjen omat kehittämishankkeet (2015/2224(INI))
(lausuntoa varten: EMPL)

AGRI-valiokunta

- Innovoinnin ja talouskehityksen tehostaminen tulevaisuuden tilanhoidossa EU:ssa (2015/2227(INI))
(lausuntoa varten: ENVI)

- Miten YMP voi edistää työpaikkojen luomista maaseutualueilla? (2015/2226(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, EMPL)

- Kestävän maatalouden tekniset ratkaisut EU:ssa (2015/2225(INI))
(lausuntoa varten: ITRE)

FEMM-valiokunta

- Sukupuolten tasa-arvon valtavirtaistaminen Euroopan parlamentin työssä (2015/2230(INI))
(lausuntoa varten: EMPL)

- Köyhyys: sukupuolinäkökulma (2015/2228(INI))
(lausuntoa varten: DEVE, CULT, EMPL)

PETI-valiokunta

- Mietintö Euroopan oikeusasiamiehen vuosikertomuksesta 2014 (2015/2231(INI))

Valiokuntien yhteistyömenettely (työjärjestyksen 54 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 9.7.2015)

IMCO-valiokunta (työjärjestyksen 54 artikla)

- Kuluttaja-asioiden lainsäädäntökehyksen soveltuvuus digitaaliajalle (2015/2148(INI))
(lausuntoa varten: CULT, ITRE, JURI (työjärjestyksen 54 artikla))

(puheenjohtajakokouksen päätös 3.9.2015)

ECON-valiokunta (työjärjestyksen 54 artikla)

- Talouspolitiikan eurooppalainen ohjausjakso: vuoden 2015 painopisteiden täytäntöönpano (2015/2210(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, IMCO, REGI, EMPL (työjärjestyksen 54 artikla), BUDG)

EMPL-valiokunta (työjärjestyksen 54 artikla)

- Köyhyyden torjuntaa koskevan tavoitteen saavuttaminen kotitalouksien kasvavat menot huomioon ottaen (2015/2223(INI))
(lausuntoa varten: FEMM (työjärjestyksen 54 artikla))

FEMM-valiokunta (työjärjestyksen 54 artikla)

- Köyhyys: sukupuolinäkökulma (2015/2228(INI))
(lausuntoa varten: DEVE (työjärjestyksen 54 artikla), CULT, EMPL)

Päätös soveltaa valiokuntien yhteiskokousmenettelyä (työjärjestyksen 55 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 9.7.2015)

valiokunnat ITRE, IMCO (työjärjestyksen 55 artikla)

- Digitaalisia sisämarkkinoita koskevan säädöksen valmistelu (2015/2147(INI))
(lausuntoa varten: ECON, TRAN, CULT (työjärjestyksen 54 artikla), EMPL (työjärjestyksen 54 artikla), JURI (työjärjestyksen 54 artikla), LIBE (työjärjestyksen 54 artikla))

Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 108 artikla)

puheenjohtajakokouksen päätös 3.9.2015)

INTA-valiokunta

- Suositukset Euroopan komissiolle palevlukauppasopimusta (TISA) koskeviin neuvotteluihin (2015/2233(INI))
(lausuntoa varten: FEMM, DEVE, EMPL, ECON, LIBE, IMCO, REGI)


13. Tämän istuntojakson aikana hyväksyttyjen tekstien edelleen välittäminen

Työjärjestyksen 192 artiklan 2 kohdan mukaisesti tämän istunnon pöytäkirja annetaan parlamentin hyväksyttäväksi seuraavan istunnon alussa.

Hyväksytyt tekstit toimitetaan parlamentin hyväksynnällä asianomaisille tahoille.


14. Seuraavien istuntojen aikataulu

Seuraava istunto pidetään 16. syyskuuta 2015.


15. Istuntokauden keskeyttäminen

Euroopan parlamentin istuntokausi julistettiin keskeytetyksi.

Istunto päättyi klo 14.00.

Klaus Welle

Martin Schulz

pääsihteeri

puhemies


LÄSNÄOLOLISTA

Läsnäolijat:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Etheridge, Evans, Evi, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Finch, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Kaufmann, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovatchev, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Lamassoure, Lambert, Lange, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Leinen, Lenaers, Le Pen Marine, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McClarkin, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Parker, Paşcu, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vana, Van Bossuyt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Verheyen, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Estyneet:

Crowley, Le Pen Jean-Marie, McAvan, Picierno, Ruohonen-Lerner, Siekierski, Taylor

Oikeudellinen huomautus