Indeks 
Protokol
PDF 256kWORD 174k
Tirsdag den 24. november 2015 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Status for energiunionen (forhandling)
 4.Forsikringsformidling***I (forhandling)
 5.Afstemningstid
  5.1.Ophævelse af visse Schengenretsakter ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.2.Ophævelse af visse Schengenretsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.3.Ophævelse af visse retsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.4.Medlemskab af den udvidede kommission for konventionen om bevarelse af sydlig tun ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.5.Forsikringsformidling ***I (afstemning)
  5.6.Begrænsning af uligheder med særligt fokus på børnefattigdom (afstemning)
  5.7.Samhørighedspolitikken og marginaliserede samfundsgrupper (afstemning)
  5.8.EU's rolle i FN (afstemning)
 6.Stemmeforklaringer
 7.Stemmerettelser og -intentioner
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9.Erklæring fra formanden
 10.Afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning (forhandling)
 11.Budgetproceduren 2016 - fælles udkast (forhandling)
 12.Forebyggelse af terrororganisationers radikalisering og rekruttering af europæiske borgere (forhandling)
 13.Udvikling af en bæredygtig europæisk industri for uædle metaller - Antidumpingforanstaltninger og deres indvirkning på stålindustrien i EU (forhandling)
 14.En EU-strategiramme for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen 2014-2020 (forhandling)
 15.Forebyggende foranstaltninger til imødegåelse af den kønsbaserede pensionskløft i EU (forhandling)
 16.Dagsorden for næste møde
 17.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.40.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (2015/2968(RSP))

—   Bodil Valero, Eva Joly, Heidi Hautala, Maria Heubuch, Igor Šoltes, Davor Škrlec og Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1258/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1261/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bannerman David Campbell, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen om Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1264/2015);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Jarosław Wałęsa, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Jaromír Štětina, Lefteris Christoforou, Jeroen Lenaers, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Ramón Luis Valcárcel Siso, Roberta Metsola og Therese Comodini Cachia for PPE-Gruppen om Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1265/2015);

—    Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Izaskun Bilbao Barandica, Filiz Hyusmenova, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans og Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen om Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1270/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Victor Negrescu for S&D-Gruppen om situationen i Afghanistan, især drabene i provinsen Zabul (B8-1272/2015).

II.   Cambodja (2015/2969(RSP))

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec og Therese Comodini Cachia for Verts/ALE-Gruppen om Cambodja (B8-1263/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Raffaele Fitto og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen om situationen i Cambodja (B8-1267/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Zanni og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Cambodja (B8-1268/2015);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Jarosław Wałęsa, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Lefteris Christoforou, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Roberta Metsola og Therese Comodini Cachia for PPE-Gruppen om Cambodja (B8-1271/2015);

—   Cecilia Wikström, Filiz Hyusmenova, Izaskun Bilbao Barandica, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Marietje Schaake, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen og Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen om situationen i Cambodja (B8-1273/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Victor Negrescu for S&D-Gruppen om den politiske situation i Cambodja (B8-1274/2015);

—   Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Helmut Scholz, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Sofia Sakorafa, Maria Lidia Senra Rodríguez, Marisa Matias, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Tania González Peñas, Barbara Spinelli, Ángela Vallina og Paloma López Bermejo for GUE/NGL-Gruppen om Cambodja (B8-1277/2015).

III.   Ytringsfrihed i Bangladesh (2015/2970(RSP))

—    Jean Lambert, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01257/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Valli og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01259/2015);

—    Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01260/2015);

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Tadeusz Zwiefka, Jaromír Štětina, Csaba Sógor, Lefteris Christoforou, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Roberta Metsola og Therese Comodini Cachia for PPE-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01262/2015);

—   Marietje Schaake, Juan Carlos Girauta Vidal, Dita Charanzová, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström, Filiz Hyusmenova og Kaja Kallas for ALDE-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01266/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Victor Negrescu for S&D-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01269/2015);

—   Lola Sánchez Caldentey, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Helmut Scholz, Stefan Eck, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Sofia Sakorafa, Marisa Matias, Tania González Peñas, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos og Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen om ytringsfrihed i Bangladesh (B8-01275/2015).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Status for energiunionen (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Status for energiunionen (2015/2737(RSP))

Maroš Šefčovič (næstformand for Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Krišjānis Kariņš for PPE-Gruppen, Dan Nica for S&D-Gruppen, Evžen Tošenovský for ECR-Gruppen, Morten Helveg Petersen for ALDE-Gruppen, Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen, Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen, Dario Tamburrano for EFDD-Gruppen, Barbara Kappel for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hans-Olaf Henkel, Zoltán Balczó, løsgænger, Françoise Grossetête, Matthias Groote, Ian Duncan, Fredrick Federley, Cornelia Ernst, Peter Eriksson, Roger Helmer, Jean-Luc Schaffhauser, Janusz Korwin-Mikke, Jerzy Buzek, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Flavio Zanonato, Hans-Olaf Henkel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Klaus Buchner, Philippe De Backer, Paloma López Bermejo, Bas Eickhout, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Rolandas Paksas, Gianluca Buonanno, Konstantinos Papadakis, Herbert Reul, Theresa Griffin, Ashley Fox, Pavel Telička, João Ferreira, Bronis Ropė, David Coburn, Lampros Fountoulis, András Gyürk, Martina Werner, Nikolay Barekov, Nils Torvalds, Lynn Boylan, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra David Coburn, Indrek Tarand, Pilar del Castillo Vera, Zigmantas Balčytis, Ryszard Czarnecki, Gerben-Jan Gerbrandy, Nikolaos Chountis, Peter Liese, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Paul Rübig, José Blanco López, Notis Marias, José Inácio Faria, Miloslav Ransdorf, Vladimir Urutchev, Carlos Zorrinho, Anneleen Van Bossuyt, Kaja Kallas, Seán Kelly og Miroslav Poche.

FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

Talere: Jadwiga Wiśniewska, Andrzej Grzyb, Edouard Martin, Henna Virkkunen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Miriam Dalli, Janusz Lewandowski, Jeppe Kofod, Markus Pieper, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Claude Turmes, Olle Ludvigsson, Ivo Belet og Lefteris Christoforou.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Francisco José Millán Mon, Costas Mavrides, Ivan Jakovčić, Davor Škrlec, Georgios Kyrtsos og Victor Negrescu.

Indlæg af Maroš Šefčovič.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Talere: Marek Jurek og Maria Grapini om fordelingen af taletiden og afviklingen af forhandlingen (formanden mindede om den gældende procedure).


4. Forsikringsformidling***I (forhandling)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om forsikringsformidling (omarbejdning) [COM(2012)0360 - C7-0180/2012 - 2012/0175(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Werner Langen (A8-0315/2015)

Werner Langen forelagde betænkningen.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

Indlæg af Jonathan Hill (medlem af Kommissionen).

Talere: Burkhard Balz for PPE-Gruppen, Catherine Stihler for S&D-Gruppen, Ashley Fox for ECR-Gruppen, Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, Sven Giegold for Verts/ALE-Gruppen, Steven Woolfe for EFDD-Gruppen, Edouard Ferrand for ENF-Gruppen, Othmar Karas, Olle Ludvigsson, Stanisław Ożóg, Markus Ferber, Roberto Gualtieri, Ildikó Gáll-Pelcz og Romana Tomc.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Isabella De Monte, Notis Marias og Nicola Caputo.

Talere: Jonathan Hill og Werner Langen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.5 i protokollen af 24.11.2015.

(Mødet udsat kl. 12.00)

(Fra kl. 12.00 til 12.30 samledes Parlamentet i anledning af overrækkelsen af LUX-prisen)

(Mødet genoptaget kl. 12.30)

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand


5. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

°
° ° °

Indlæg af João Ferreira for at anmode om en ændring af medlemmernes statut med det formål at give mulighed for i tilfælde af en persons langvarige fravær at lade en anden erstatte vedkommende.


5.1. Ophævelse af visse Schengenretsakter ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om ophævelse af visse retsakter på området frihed, sikkerhed og retfærdighed [COM(2014)0713 - C8-0277/2014- 2014/0337(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Claude Moraes (A8-0250/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0396)


5.2. Ophævelse af visse Schengenretsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om ophævelse af visse retsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager [COM(2014)0714 - C8-0279/2014 - 2014/0338(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Claude Moraes (A8-0251/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0397)


5.3. Ophævelse af visse retsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ophævelse af visse retsakter på området politisamarbejde og retligt samarbejde i straffesager [COM(2014)0715 - C8-0280/2014 - 2014/0339(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Claude Moraes (A8-0252/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0398)


5.4. Medlemskab af den udvidede kommission for konventionen om bevarelse af sydlig tun ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions vegne af aftalen i form af brevveksling mellem Den Europæiske Union og Kommissionen for Bevarelse af Sydlig Tun (CCSBT) om Unionens medlemskab af den udvidede kommission for konventionen om bevarelse af sydlig tun [07134/2015 - C8-0323/2015 - 2015/0036(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Carlos Iturgaiz (A8-0318/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0399)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.


5.5. Forsikringsformidling ***I (afstemning)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om forsikringsformidling (omarbejdning) [COM(2012)0360 - C7-0180/2012 - 2012/0175(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Werner Langen (A8-0315/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2015)0400)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0400)


5.6. Begrænsning af uligheder med særligt fokus på børnefattigdom (afstemning)

Betænkning om begrænsning af uligheder med særligt fokus på børnefattigdom [2014/2237(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Inês Cristina Zuber (A8-0310/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af ENF-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0401)


5.7. Samhørighedspolitikken og marginaliserede samfundsgrupper (afstemning)

Betænkning om samhørighedspolitikken og marginaliserede samfundsgrupper [2014/2247(INI)] - Regionaludviklingsudvalget. Ordfører: Terry Reintke (A8-0314/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0402)


5.8. EU's rolle i FN (afstemning)

Betænkning om EU's rolle i FN - Hvordan EU's udenrigspolitiske mål bedre kan nås [2015/2104(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Paavo Väyrynen (A8-0308/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0403)


6. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Werner Langen - A8-0315/2015
Andrejs Mamikins, Daniel Hannan og Jonathan Arnott

Betænkning: Inês Cristina Zuber - A8-0310/2015
Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Deirdre Clune, Filiz Hyusmenova, Lucy Anderson, Stanislav Polčák, Seán Kelly, Csaba Sógor, Monica Macovei, Daniel Hannan, Diane Dodds og Jonathan Arnott

Betænkning: Terry Reintke - A8-0314/2015
Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák, Monica Macovei, Daniel Hannan, Diane Dodds, James Carver og Jonathan Arnott

Betænkning: Paavo Väyrynen - A8-0308/2015
David Campbell Bannerman, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Deirdre Clune, Jill Seymour, Seán Kelly, Daniel Hannan, Diane Dodds, Jonathan Arnott, Diane James og Bill Etheridge.


7. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.35 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Theresa Griffin havde meddelt, at hun havde været til stede på mødet dagen før, men at hendes navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisten.

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.

°
° ° °

Theresa Griffin havde meddelt, at hun havde været til stede på møderne mandag den 20. oktober 2014, mandag den 24. november 2014, onsdag den 28. januar 2015, mandag den 27. april 2015, mandag den 18. maj 2015, mandag den 6. juli 2015 og mandag den 7. september 2015, men at hendes navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisterne.


9. Erklæring fra formanden

Formanden afgav en erklæring, hvor hun gjorde opmærksom på Parlamentets deltagelse i begivenhederne den 25. november i anledning af den internationale dag for afskaffelse af vold mod kvinder. Hun ærede også Denis Mukwege, modtager af Sakharovprisen i 2014, for hans indsats for congolesiske kvinder.


10. Afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning (forhandling)

Betænkning om afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning [2015/2066(INI)] - . Ordførere: Elisa Ferreira og Michael Theurer (A8-0317/2015)

Elisa Ferreira og Michael Theurer forelagde betænkningen

Indlæg af Pierre Moscovici (medlem af Kommissionen).

Talere: Danuta Maria Hübner for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra João Ferreira, Peter Simon for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Matt Carthy, Ashley Fox for ECR-Gruppen, Sylvie Goulard for ALDE-Gruppen, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, Marco Zanni for EFDD-Gruppen, Bernard Monot for ENF-Gruppen, Burkhard Balz, Anneliese Dodds, Bernd Lucke, Philippe De Backer, Marisa Matias, Sven Giegold, Steven Woolfe, Mario Borghezio, Alain Lamassoure, Hugues Bayet, Zdzisław Krasnodębski, Ramon Tremosa i Balcells, Miguel Viegas, Eva Joly, Luděk Niedermayer, Jeppe Kofod, Pirkko Ruohonen-Lerner, Marian Harkin, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Paloma López Bermejo, Markus Ferber, Sergio Gaetano Cofferati, Peter van Dalen, Nils Torvalds, Othmar Karas, Emmanuel Maurel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gianluca Buonanno, Sander Loones og Esther de Lange.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Talere: Paul Tang, Frank Engel, Pervenche Berès, Ildikó Gáll-Pelcz, Ramón Jáuregui Atondo og Eva Kaili.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivana Maletić, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Kostas Chrysogonos, Ernest Maragall, Marco Valli, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Frank Engel, Barbara Kappel, Romana Tomc, Ana Gomes, Notis Marias og Stanislav Polčák.

Talere: Pierre Moscovici, Elisa Ferreira og Michael Theurer.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.5 i protokollen af 25.11.2015.


11. Budgetproceduren 2016 - fælles udkast (forhandling)

Betænkning om Forligsudvalgets fælles udkast til Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2016 som led i budgetproceduren [14195/2015 - C8-0353/2015 - 2015/2132(BUD)] - Europa-Parlamentets delegation i Forligsudvalget. Ordførere: José Manuel Fernandes og Gérard Deprez (A8-0333/2015)

Jean Arthuis (formand for BUDG), José Manuel Fernandes og Gérard Deprez forelagde betænkningen

Talere: Pierre Gramegna (formand for Rådet) og Kristalina Georgieva (næstformand for Kommissionen).

Talere: Paul Rübig for PPE-Gruppen, Eider Gardiazabal Rubial for S&D-Gruppen, Bernd Kölmel for ECR-Gruppen, Nedzhmi Ali for ALDE-Gruppen, Younous Omarjee for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Maragall for Verts/ALE-Gruppen, Jonathan Arnott for EFDD-Gruppen, Marie-Christine Arnautu for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Marian-Jean Marinescu, Jens Geier, Richard Ashworth, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Indrek Tarand, Marco Zanni, Monika Hohlmeier, Vladimír Maňka, Zbigniew Kuźmiuk, Jan Olbrycht, Daniele Viotti og Lefteris Christoforou.

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

Talere: Isabelle Thomas, Siegfried Mureşan, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Janusz Lewandowski, Inese Vaidere og Tomáš Zdechovský.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivana Maletić, Victor Negrescu, Ruža Tomašić, Miguel Viegas, Gianluca Buonanno og Zoltán Balczó.

Indlæg af Petri Sarvamaa.

Talere: Kristalina Georgieva, Pierre Gramegna og Jean Arthuis.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.4 i protokollen af 25.11.2015.


12. Forebyggelse af terrororganisationers radikalisering og rekruttering af europæiske borgere (forhandling)

Betænkning om forebyggelse af terrororganisationers radikalisering og rekruttering af europæiske borgere [2015/2063(INI)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Rachida Dati (A8-0316/2015)

Rachida Dati forelagde betænkningen.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Talere: Charles Tannock (ordfører for udtalelse fra AFET), Angel Dzhambazki (ordfører for udtalelse fra CULT), Monika Hohlmeier for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Sajjad Karim, Ana Gomes for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kazimierz Michał Ujazdowski, Timothy Kirkhope for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra William (The Earl of) Dartmouth, Maite Pagazaurtundúa Ruiz for ALDE-Gruppen, Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen, Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Kristina Winberg for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gilles Lebreton, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Marina Albiol Guzmán for at protestere mod de efter hendes opfattelse fremmedfjendske udtalelser fra de foregående talere, Zoltán Balczó, løsgænger, og Milan Zver.

FORSÆDE: Ulrike LUNACEK
næstformand

Talere: Josef Weidenholzer, Helga Stevens, Cecilia Wikström, Marie-Christine Vergiat, Judith Sargentini, Gerard Batten, Janice Atkinson, Diane Dodds, Lars Adaktusson, Péter Niedermüller, Monica Macovei, Gérard Deprez, Barbara Spinelli for at protestere mod kommentarerne fra Diane Dodds om partiet Sinn Féin, Eva Joly, Ignazio Corrao, Sophie Montel, Georgios Epitideios, Barbara Kudrycka, Tanja Fajon, Beatrix von Storch, Javier Nart, Bodil Valero, Georg Mayer, Bruno Gollnisch, Tomáš Zdechovský, Iliana Iotova, Kazimierz Michał Ujazdowski, Laurenţiu Rebega, Lampros Fountoulis, Barbara Matera, Marju Lauristin, Marek Jurek, Gianluca Buonanno om en gidseltagning, som var i gang i Roubaix, Nicolas Bay, Francesc Gambús, Juan Fernando López Aguilar, Pál Csáky, Ismail Ertug, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Caterina Chinnici og Bogusław Liberadzki.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, Hilde Vautmans, Nicola Caputo, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Bill Etheridge og Gianluca Buonanno.

Talere: Dimitris Avramopoulos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.7 i protokollen af 25.11.2015.

Formanden udtrykte håb om, at gidseltagningen i Roubaix ville blive afsluttet uden sårede og døde.


13. Udvikling af en bæredygtig europæisk industri for uædle metaller - Antidumpingforanstaltninger og deres indvirkning på stålindustrien i EU (forhandling)

Betænkning om udvikling af en bæredygtig europæisk industri for uædle metaller [2014/2211(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Edouard Martin (A8-0309/2015)

Redegørelse fra Kommissionen: Antidumpingforanstaltninger og deres indvirkning på stålindustrien i EU (2015/2978(RSP))

Edouard Martin forelagde betænkningen.

Indlæg af Elżbieta Bieńkowska (medlem af Kommissionen), som ligeledes foretog redegørelsen.

Indlæg af Krišjānis Kariņš for PPE-Gruppen.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Talere: Dan Nica for S&D-Gruppen, Ashley Fox for ECR-Gruppen, Angelika Mlinar for ALDE-Gruppen, Paloma López Bermejo for GUE/NGL-Gruppen, Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Barbara Kappel for ENF-Gruppen, Massimiliano Salini, Kathleen Van Brempt, Evžen Tošenovský, Fredrick Federley, Eleonora Forenza, Reinhard Bütikofer, Bill Etheridge, Jean-Luc Schaffhauser, Antonio Tajani, Jude Kirton-Darling, Emma McClarkin, Rosa D'Amato, Gianluca Buonanno, Francisco José Millán Mon, Patrizia Toia, Vicky Ford, Theodor Dumitru Stolojan, Martina Werner, Jarosław Wałęsa, José Blanco López, Paul Rübig, Adam Gierek, Pilar Ayuso og Claude Rolin.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák, Maria Arena, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica og Tiziana Beghin.

Talere: Elżbieta Bieńkowska og Edouard Martin.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: mødeperioden december II.


14. En EU-strategiramme for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen 2014-2020 (forhandling)

Betænkning om EU-strategirammen for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen 2014-2020 [2015/2107(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Ole Christensen (A8-0312/2015)

Ole Christensen forelagde betænkningen.

Indlæg af Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen).

Talere: Biljana Borzan (ordfører for udtalelse fra FEMM), Georges Bach for PPE-Gruppen, Jutta Steinruck for S&D-Gruppen, Anthea McIntyre for ECR-Gruppen, Renate Weber for ALDE-Gruppen, Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen, Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen, Laura Agea for EFDD-Gruppen, David Casa, Siôn Simon, Inês Cristina Zuber, Danuta Jazłowiecka, Marita Ulvskog, Jérôme Lavrilleux, Agnes Jongerius, Jeroen Lenaers, Brando Benifei, Sofia Ribeiro og Claude Rolin.

Talere: Marianne Thyssen og Ole Christensen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.8 i protokollen af 25.11.2015.


15. Forebyggende foranstaltninger til imødegåelse af den kønsbaserede pensionskløft i EU (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Forebyggende foranstaltninger til imødegåelse af den kønsbaserede pensionskløft i EU (2015/2971(RSP))

Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz for PPE-Gruppen, Jutta Steinruck for S&D-Gruppen, Marian Harkin for ALDE-Gruppen, Lynn Boylan for GUE/NGL-Gruppen og Maria Arena.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Maria Lidia Senra Rodríguez, Danuta Jazłowiecka og Inês Cristina Zuber.

Indlæg af Marianne Thyssen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


16. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 571.857/OJME).


17. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.20.

Klaus Welle

Alexander Graf Lambsdorff

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Ferreira, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Kudrycka, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Bearder, Crowley, Engström, Konečná, Kyenge, Michels, Picierno, Trüpel, Winkler Hermann

Juridisk meddelelse