Indeks 
Zapisnik
PDF 279kWORD 189k
Utorak, 24. studenog 2015. - StrasbourgZavršno izdanje
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Stanje energetske unije (rasprava)
 4.Posredovanje u osiguranju***I (rasprava)
 5.Glasovanje
  5.1.Stavljanje izvan snage određenih akata iz schengenske pravne stečevine ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.2.Stavljanje izvan snage određenih akata iz schengenske pravne stečevine u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.3.Stavljanje izvan snage određenih akata u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.4.Stjecanje članstva u proširenoj komisiji Konvencije za očuvanje južne plavoperajne tune ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.5.Posredovanje u osiguranju ***I (glasovanje)
  5.6.Smanjenje nejednakosti s posebnim naglaskom na siromaštvo djece (glasovanje)
  5.7.Kohezijska politika i marginalizirane zajednice (glasovanje)
  5.8.Uloga EU-a u okviru UN-a (glasovanje)
 6.Obrazloženja glasovanja
 7.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 8.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 9.Izjava Predsjedništva
 10.Odluke o porezima i ostale mjere slične prirode ili učinka (rasprava)
 11.Proračunski postupak za 2016.: zajednički tekst (rasprava)
 12.Suzbijanje radikalizacije i novačenja europskih građana u terorističke organizacije (rasprava)
 13.Razvoj održive europske industrije osnovnih metala - Antidampinške mjere i njihov utjecaj na industriju čelika u EU-u (rasprava)
 14.Strateški okvir EU-a o zdravlju i sigurnosti na radu 2014. – 2020. (rasprava)
 15.Preventivne mjere za rješavanje problema rodne nejednakosti u pogledu mirovina u EU-u (rasprava)
 16.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 17.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 8:40.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Afganistan, posebno ubojstva u provinciji Zabul (2015/2968(RSP))

—   Bodil Valero, Eva Joly, Heidi Hautala, Maria Heubuch, Igor Šoltes, Davor Škrlec, i Jean Lambert, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o stanju u Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1258/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a o Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1261/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bannerman David Campbell, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1264/2015);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Jarosław Wałęsa, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Michaela Šojdrová, Tadeusz Zwiefka, Jaromír Štětina, Lefteris Christoforou, Jeroen Lenaers, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Ramón Luis Valcárcel Siso, Luis Ramón, Roberta Metsola i Therese Comodini Cachia, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1265/2015);

—    Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Izaskun Bilbao Barandica, Filiz Hyusmenova, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans i Cecilia Wikström, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1270/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli i Victor Negrescu, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o stanju u Afganistanu, posebno ubojstvima u provinciji Zabul (B8-1272/2015).

II.   Kambodža (2015/2969(RSP))

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec i Therese Comodini Cachia, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Kambodži (B8-1263/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Raffaele Fitto i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju u Kambodži (B8-1267/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Zanni i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Kambodži (B8-1268/2015);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Jarosław Wałęsa, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Lefteris Christoforou, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Roberta Metsola i Therese Comodini Cachia, u ime Kluba zastupnika PPE-a, so Kambodži (B8-1271/2015);

—   Cecilia Wikström, Filiz Hyusmenova, Izaskun Bilbao Barandica, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ramon Tremosa i Balcells, Juan Carlos Girauta Vidal, Marietje Schaake, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen i Hilde Vautmans, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o stanju u Kambodži (B8-1273/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli i Victor Negrescu, u ime Kluba zastupnika S&D-a o političkoj situaciji u Kambodži (B8-1274/2015);

—   Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Helmut Scholz, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Sofia Sakorafa, Lidia Senra Rodríguez, Marisa Matias, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Tania González Peñas, Barbara Spinelli, Ángela Vallina i Paloma López Bermejo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a o Kambodži (B8-1277/2015).

III.   Sloboda izražavanja u Bangladešu (2015/2970(RSP))

—    Jean Lambert, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec i Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01257/2015);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Valli i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01259/2015);

—    Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Monica Macovei, Beatrix von Storch, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01260/2015);

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Patricija Šulin, József Nagy, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Giovanni La Via, Davor Ivo Stier, Jiří Pospíšil, Joachim Zeller, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Ildikó Gáll-Pelcz, Andrey Kovatchev, Tunne Kelam, Tadeusz Zwiefka, Jaromír Štětina, Csaba Sógor, Lefteris Christoforou, Luděk Niedermayer, Marijana Petir, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Jeroen Lenaers, Roberta Metsola i Therese Comodini Cachia, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01262/2015);

—   Marietje Schaake, Juan Carlos Girauta Vidal, Dita Charanzová, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström, Filiz Hyusmenova i Kaja Kallas, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01266/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Caterina Chinnici, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli i Victor Negrescu, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01269/2015);

—   Lola Sánchez Caldentey, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Helmut Scholz, Stefan Eck, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Sofia Sakorafa, Marisa Matias, Tania González Peñas, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos i Barbara Spinelli, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o slobodi izražavanja u Bangladešu (B8-01275/2015).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Stanje energetske unije (rasprava)

Izjava Komisije: Stanje energetske unije (2015/2737(RSP))

Maroš Šefčovič (potpredsjednik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Krišjānis Kariņš, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Dan Nica, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Evžen Tošenovský, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Morten Helveg Petersen, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Neoklis Sylikiotis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Claude Turmes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Dario Tamburrano, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Barbara Kappel, u ime Kluba zastupnika ENF-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Hans-Olaf Henkel, Zoltán Balczó, nezavisni zastupnik, Françoise Grossetête, Matthias Groote, Ian Duncan, Fredrick Federley, Cornelia Ernst, Peter Eriksson, Roger Helmer, Jean-Luc Schaffhauser, Janusz Korwin-Mikke, Jerzy Buzek, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Flavio Zanonato, Hans-Olaf Henkel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Klaus Buchner, Philippe De Backer, Paloma López Bermejo, Bas Eickhout, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Rolandas Paksas, Gianluca Buonanno, Konstantinos Papadakis, Herbert Reul, Theresa Griffin, Ashley Fox, Pavel Telička, João Ferreira, Bronis Ropė, David Coburn, Lampros Fountoulis, András Gyürk, Martina Werner, Nikolay Barekov, Nils Torvalds, Lynn Boylan, koja je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio David Coburn, Indrek Tarand, Pilar del Castillo Vera, Zigmantas Balčytis, Ryszard Czarnecki, Gerben-Jan Gerbrandy, Nikolaos Chountis, Peter Liese, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Paul Rübig, José Blanco López, Notis Marias, José Inácio Faria, Miloslav Ransdorf, Vladimir Urutchev, Carlos Zorrinho, Anneleen Van Bossuyt, Kaja Kallas, Seán Kelly i Miroslav Poche.

PREDSJEDA: Rainer WIELAND
potpredsjednik

Govorili su: Jadwiga Wiśniewska, Andrzej Grzyb, Edouard Martin, Henna Virkkunen, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Maria Grapini, Miriam Dalli, Janusz Lewandowski, Jeppe Kofod, Markus Pieper, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Claude Turmes, Olle Ludvigsson, Ivo Belet i Lefteris Christoforou.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Francisco José Millán Mon, Costas Mavrides, Ivan Jakovčić, Davor Škrlec, Georgios Kyrtsos i Victor Negrescu.

Govorio je Maroš Šefčovič.

Rasprava je zaključena.

Govorili su: Marek Jurek i Maria Grapini o raspodjeli vremena za izlaganje i tijeku rasprave (predsjednik je podsjetio na aktualni postupak).


4. Posredovanje u osiguranju***I (rasprava)

Dopunsko izvješće o prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o posredovanju u osiguranju (preinaka) [COM(2012)0360 - C7-0180/2012 - 2012/0175(COD)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelj: Werner Langen (A8-0315/2015)

Werner Langen predstavio je izvješće.

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
potpredsjednik

Govorio je Jonathan Hill (povjerenik Komisije).

Govorili su: Burkhard Balz, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Catherine Stihler, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ashley Fox, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Miguel Urbán Crespo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Sven Giegold, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Steven Woolfe, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Edouard Ferrand, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Othmar Karas, Olle Ludvigsson, Stanisław Ożóg, Markus Ferber, Roberto Gualtieri, Ildikó Gáll-Pelcz i Romana Tomc.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Isabella De Monte, Notis Marias i Nicola Caputo.

Govorili su: Jonathan Hill i Werner Langen.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 5.5 zapisnika od 24.11.2015..

(sjednica je prekinuta u 12 sati)

(od 12 do 12:30 Parlament se sastao povodom dodjele nagrade LUX)

(sjednica je nastavljena u 12:30)

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
potpredsjednik


5. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.

°
° ° °

Govorio je João Ferreira, kako bi zatražio izmjenu Statuta zastupnika koja bi omogućila osiguranje zamjene u slučaju dugotrajnog odsustva.


5.1. Stavljanje izvan snage određenih akata iz schengenske pravne stečevine ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju izvan snage određenih akata u području slobode, sigurnosti i pravde [COM(2014)0713 - C8-0277/2014- 2014/0337(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Claude Moraes (A8-0250/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

PRIJEDLOG KOMISIJE, AMANDMANI, i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0396)


5.2. Stavljanje izvan snage određenih akata iz schengenske pravne stečevine u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju izvan snage određenih akata u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima [COM(2014)0714 - C8-0279/2014 - 2014/0338(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Claude Moraes (A8-0251/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

PRIJEDLOG KOMISIJE, AMANDMANI, i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0397)


5.3. Stavljanje izvan snage određenih akata u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju izvan snage određenih akata u području policijske i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima [COM(2014)0715 - C8-0280/2014 - 2014/0339(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Claude Moraes (A8-0252/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

PRIJEDLOG KOMISIJE, AMANDMANI, i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0398)


5.4. Stjecanje članstva u proširenoj komisiji Konvencije za očuvanje južne plavoperajne tune ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o zaključivanju, u ime Europske unije, Sporazuma u obliku razmjene pisama između Europske unije i Komisije za očuvanje južne plavoperajne tune (CCSBT) u vezi s članstvom Unije u proširenoj komisiji Konvencije za očuvanje južne plavoperajne tune [07134/2015 - C8-0323/2015 - 2015/0036(NLE)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Carlos Iturgaiz (A8-0318/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0399)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


5.5. Posredovanje u osiguranju ***I (glasovanje)

Dopunsko izvješće o prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o posredovanju u osiguranju (preinaka) [COM(2012)0360 - C7-0180/2012 - 2012/0175(COD)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelj: Werner Langen (A8-0315/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobreni s izmjenama (P8_TA(2015)0400)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0400)


5.6. Smanjenje nejednakosti s posebnim naglaskom na siromaštvo djece (glasovanje)

Izvješće o smanjenju nejednakosti s posebnim naglaskom na siromaštvo djece [2014/2237(INI)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestiteljica: Inês Cristina Zuber (A8-0310/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

ALTERNATIVNI PRIJEDLOG REZOLUCIJE (koji je podnio Klub zastupnika ENF-a)

Odbijeno

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0401)


5.7. Kohezijska politika i marginalizirane zajednice (glasovanje)

Izvješće o kohezijskoj politici i marginaliziranim zajednicama [2014/2247(INI)] - Odbor za regionalni razvoj. Izvjestiteljica: Terry Reintke (A8-0314/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0402)


5.8. Uloga EU-a u okviru UN-a (glasovanje)

Izvješće o ulozi EU-a u okviru UN-a – kako na bolji način ostvariti ciljeve vanjske politike EU-a [2015/2104(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Paavo Väyrynen (A8-0308/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0403)


6. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se u doslovnom izvješću s ove dnevne sjednice.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Izvješće Werner Langen - A8-0315/2015
Andrejs Mamikins, Daniel Hannan i Jonathan Arnott

Izvješće Inês Cristina Zuber - A8-0310/2015
Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Deirdre Clune, Filiz Hyusmenova, Lucy Anderson, Stanislav Polčák, Seán Kelly, Csaba Sógor, Monica Macovei, Daniel Hannan, Diane Dodds i Jonathan Arnott

Izvješće Terry Reintke - A8-0314/2015
Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák, Monica Macovei, Daniel Hannan, Diane Dodds, James Carver i Jonathan Arnott

Izvješće Paavo Väyrynen - A8-0308/2015
David Campbell Bannerman, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Deirdre Clune, Jill Seymour, Seán Kelly, Daniel Hannan, Diane Dodds, Jonathan Arnott, Diane James i Bill Etheridge.


7. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 13:35, a nastavljena u 15:05)

PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS
potpredsjednica

8. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Theresa Griffin priopćila je da je bila nazočna, ali da njezino ime nije na popisu nazočnih.

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.

°
° ° °

Theresa Griffin priopćila je da je bila nazočna na sjednicama u ponedjeljak 20. listopada 2014., ponedjeljak 24. studenog 2014., srijedu 28. siječnja 2015., ponedjeljak 27. travnja 2015., ponedjeljak 18. svibnja 2015., ponedjeljak 6. srpnja 2015. i ponedjeljak 7. rujna 2015., ali da njezino ime nije na popisu prisutnih.


9. Izjava Predsjedništva

Predsjednica je podsjetila na to da Parlament sudjeluje u proslavama predviđenima za 25. studeni povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Također je odala priznanje Denisu Mukwegeu, dobitniku nagrade Saharov za 2014., za njegov rad i pomoć ženama Konga.


10. Odluke o porezima i ostale mjere slične prirode ili učinka (rasprava)

Izvješće o odlukama o porezima i ostalim mjerama slične prirode ili učinka [2015/2066(INI)] - . Izvjestitelji: Elisa Ferreira i Michael Theurer (A8-0317/2015)

Elisa Ferreira i Michael Theurer predstavili su izvješće.

Govorio je Pierre Moscovici (povjerenik Komisije).

Govorili su: Danuta Maria Hübner, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio João Ferreira, Peter Simon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Matt Carthy, Ashley Fox, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sylvie Goulard, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Fabio De Masi, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Marco Zanni, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Bernard Monot, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Burkhard Balz, Anneliese Dodds, Bernd Lucke, Philippe De Backer, Marisa Matias, Sven Giegold, Steven Woolfe, Mario Borghezio, Alain Lamassoure, Hugues Bayet, Zdzisław Krasnodębski, Ramon Tremosa i Balcells, Miguel Viegas, Eva Joly, Luděk Niedermayer, Jeppe Kofod, Pirkko Ruohonen-Lerner, Marian Harkin, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Paloma López Bermejo, Markus Ferber, Sergio Gaetano Cofferati, Peter van Dalen, Nils Torvalds, Othmar Karas, Emmanuel Maurel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno, Sander Loones i Esther de Lange.

PREDSJEDA: Ioan Mircea PAŞCU
potpredsjednik

Govorili su: Paul Tang, Frank Engel, Pervenche Berès, Ildikó Gáll-Pelcz, Ramón Jáuregui Atondo i Eva Kaili.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ivana Maletić, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Kostas Chrysogonos, Ernest Maragall, Marco Valli, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Frank Engel, Barbara Kappel, Romana Tomc, Ana Gomes, Notis Marias i Stanislav Polčák.

Govorili su: Pierre Moscovici, Elisa Ferreira i Michael Theurer.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.5 zapisnika od 25.11.2015..


11. Proračunski postupak za 2016.: zajednički tekst (rasprava)

Izvješće o zajedničkom nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2016. koji je prihvatio Odbor za mirenje u okviru proračunskog postupka [14195/2015 - C8-0353/2015 - 2015/2132(BUD)] - Izaslanstvo Europskog parlamenta u Odboru za mirenje. Izvjestitelji: José Manuel Fernandes i Gérard Deprez (A8-0333/2015)

Jean Arthuis (predsjednik Odbora BUDG), José Manuel Fernandes i Gérard Deprez predstavili su izvješće.

Govorili su: Pierre Gramegna (predsjedatelj Vijeća) i Kristalina Georgieva (potpredsjednica Komisije).

Govorili su: Paul Rübig, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Eider Gardiazabal Rubial, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bernd Kölmel, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Nedzhmi Ali, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Younous Omarjee, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ernest Maragall, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jonathan Arnott, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marie-Christine Arnautu, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Eleftherios Synadinos, nezavisni zastupnik, Marian-Jean Marinescu, Jens Geier, Richard Ashworth, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Indrek Tarand, Marco Zanni, Monika Hohlmeier, Vladimír Maňka, Zbigniew Kuźmiuk, Jan Olbrycht, Daniele Viotti i Lefteris Christoforou.

PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

Govorili su: Isabelle Thomas, Siegfried Mureşan, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Janusz Lewandowski, Inese Vaidere i Tomáš Zdechovský.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ivana Maletić, Victor Negrescu, Ruža Tomašić, Miguel Viegas, Gianluca Buonanno i Zoltán Balczó.

Govorio je Petri Sarvamaa.

Govorili su: Kristalina Georgieva, Pierre Gramegna i Jean Arthuis.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.4 zapisnika od 25.11.2015..


12. Suzbijanje radikalizacije i novačenja europskih građana u terorističke organizacije (rasprava)

Izvješće o suzbijanju radikalizacije i novačenja europskih građana u terorističke organizacije [2015/2063(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Rachida Dati (A8-0316/2015)

Rachida Dati predstavila je izvješće.

Govorio je Dimitris Avramopoulos (povjerenik Komisije).

Govorili su: Charles Tannock (izvjestitelj za mišljenje Odbora AFET), Angel Dzhambazki (izvjestitelj za mišljenje Odbora CULT), Monika Hohlmeier, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Sajjad Karim, Ana Gomes, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Kazimierz Michał Ujazdowski, Timothy Kirkhope, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio William (The Earl of) Dartmouth, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Barbara Spinelli, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Jean Lambert, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Kristina Winberg, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gilles Lebreton, Vicky Maeijer, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Marina Albiol Guzmán, kako bi prosvjedovala protiv, prema njezinom mišljenju, ksenofobnih izjava prethodnh govornika, Zoltán Balczó, nezavisni zastupnik, i Milan Zver.

PREDSJEDA: Ulrike LUNACEK
potpredsjednica

Govorili su: Josef Weidenholzer, Helga Stevens, Cecilia Wikström, Marie-Christine Vergiat, Judith Sargentini, Gerard Batten, Janice Atkinson, Diane Dodds, Lars Adaktusson, Péter Niedermüller, Monica Macovei, Gérard Deprez, Barbara Spinelli, kako bi prosvjedovala protiv komentara Diane Dodds u pogledu stranke Sinn Féin, Eva Joly, Ignazio Corrao, Sophie Montel, Georgios Epitideios, Barbara Kudrycka, Tanja Fajon, Beatrix von Storch, Javier Nart, Bodil Valero, Georg Mayer, Bruno Gollnisch, Tomáš Zdechovský, Iliana Iotova, Kazimierz Michał Ujazdowski, Laurenţiu Rebega, Lampros Fountoulis, Barbara Matera, Marju Lauristin, Marek Jurek, Gianluca Buonanno, o talačkoj krizi u Roubaixu, Nicolas Bay, Francesc Gambús, Juan Fernando López Aguilar, Pál Csáky, Ismail Ertug, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Caterina Chinnici i Bogusław Liberadzki.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Hilde Vautmans, Nicola Caputo, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Bill Etheridge, i Gianluca Buonanno.

Govorio je: Dimitris Avramopoulos.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.7 zapisnika od 25.11.2015..

Predsjednica je izrazila nadu da će se talačka kriza u Roubaixu okončati bez ozlijeđenih i mrtvih.


13. Razvoj održive europske industrije osnovnih metala - Antidampinške mjere i njihov utjecaj na industriju čelika u EU-u (rasprava)

Izvješće o razvoju održive europske industrije osnovnih metala [2014/2211(INI)] - Odbor za industriju, istraživanje i energiju. Izvjestitelj: Edouard Martin (A8-0309/2015)

Izjava Komisije: Antidampinške mjere i njihov utjecaj na industriju čelika u EU-u (2015/2978(RSP))

Edouard Martin predstavio je izvješće.

Govorila je Elżbieta Bieńkowska (povjerenica Komisije), koja je također dala i izjavu.

Govorio je Krišjānis Kariņš, u ime Kluba zastupnika PPE-a.

PREDSJEDA: Alexander Graf LAMBSDORFF
potpredsjednik

Govorili su: Dan Nica, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ashley Fox, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Angelika Mlinar, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Paloma López Bermejo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Claude Turmes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, David Borrelli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Barbara Kappel, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Massimiliano Salini, Kathleen Van Brempt, Evžen Tošenovský, Fredrick Federley, Eleonora Forenza, Reinhard Bütikofer, Bill Etheridge, Jean-Luc Schaffhauser, Antonio Tajani, Jude Kirton-Darling, Emma McClarkin, Rosa D'Amato, Gianluca Buonanno, Francisco José Millán Mon, Patrizia Toia, Vicky Ford, Theodor Dumitru Stolojan, Martina Werner, Jarosław Wałęsa, José Blanco López, Paul Rübig, Adam Gierek, Pilar Ayuso i Claude Rolin.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák, Maria Arena, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica i Tiziana Beghin.

Govorili su: Elżbieta Bieńkowska i Edouard Martin.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: tijekom plenarne sjednice prosinac II.


14. Strateški okvir EU-a o zdravlju i sigurnosti na radu 2014. – 2020. (rasprava)

Izvješće o strateškom okviru EU-a o zdravlju i sigurnosti na radu 2014. – 2020. [2015/2107(INI)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestitelj: Ole Christensen (A8-0312/2015)

Ole Christensen predstavio je izvješće.

Govorila je Marianne Thyssen (povjerenica Komisije).

Govorili su: Biljana Borzan (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Georges Bach, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Renate Weber, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Neoklis Sylikiotis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Davor Škrlec, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Laura Agea, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, David Casa, Siôn Simon, Inês Cristina Zuber, Danuta Jazłowiecka, Marita Ulvskog, Jérôme Lavrilleux, Agnes Jongerius, Jeroen Lenaers, Brando Benifei, Sofia Ribeiro i Claude Rolin.

Govorili su: Marianne Thyssen i Ole Christensen.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.8 zapisnika od 25.11.2015..


15. Preventivne mjere za rješavanje problema rodne nejednakosti u pogledu mirovina u EU-u (rasprava)

Izjava Komisije: Preventivne mjere za rješavanje problema rodne nejednakosti u pogledu mirovina u EU-u (2015/2971(RSP))

Marianne Thyssen (povjerenica Komisije) dala je izjavu.

Govorili su: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Marian Harkin, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Lynn Boylan, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, i Maria Arena.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Lidia Senra Rodríguez, Danuta Jazłowiecka i Inês Cristina Zuber.

Govorila je Marianne Thyssen.

Rasprava je zaključena.


16. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 571.857/OJME).


17. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 23:20.

Klaus Welle

Alexander Graf Lambsdorff

glavni tajnik

potpredsjednik


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Kudrycka, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Bearder, Crowley, Engström, Konečná, Kyenge, Michels, Picierno, Trüpel, Winkler Hermann

Pravna napomena