Indeks 
Zapisnik
PDF 303kWORD 223k
Utorak, 15. prosinca 2015. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Preporuka za europodručje - Dovršetak europske ekonomske i monetarne unije (rasprava)
 4.Glasovanje
  4.1.Sporazum sa Švicarskom Konfederacijom o načinima njezina sudjelovanja u Europskom uredu za potporu azilu *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.2.Sporazum između EU-a i Dominike o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.3.Sporazum između EU-a i Vanuatua o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.4.Sporazum između EU-a i Trinidada i Tobaga o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.5.Sporazum između EU-a i Samoe o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.6.Sporazum između EU-a i Grenade o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.7.Sporazum između EU-a i Timor-Lestea o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.8.Sporazum između EU-a i Svete Lucije o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.9.Sporazum između EU-a i Svetog Vincenta i Grenadina o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.10.Sporazum između EU-a i Ujedinjenih Arapskih Emirata o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.11.Memorandum o razumijevanju između Ureda za usklađivanje na unutarnjem tržištu i Eurojusta * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.12.Metode i postupak za stavljanje na raspolaganje tradicionalnih vlastitih sredstava i vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u i BND-u te mjere za zadovoljavanje potreba za gotovinom * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.13.Zahtjev za ukidanje imuniteta Georgiosu Kyrtsosu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.14.Zahtjev za ukidanje imuniteta Steliosu Kouloglouu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.15.Mobilizacija Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji: zahtjev Finske – EGF/2015/005 FI/Računalno programiranje (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  4.16.Žig EU-a ***II (glasovanje)
  4.17.Zakoni država članica koji se odnose na žigove ***II (glasovanje)
  4.18.Sustav kontrole i izvršenja primjenjiv u ribarstvu sjeveroistočnog Atlantika ***I (glasovanje)
  4.19.Obustava izvanrednih trgovinskih mjera u pogledu Bosne i Hercegovine ***I (glasovanje)
  4.20.Strateška suradnja u borbi protiv teških kaznenih djela i terorizma između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Europola * (glasovanje)
  4.21.Ususret europskoj energetskoj uniji (glasovanje)
  4.22.Priprema europske elektroenergetske mreže za 2020. (glasovanje)
  4.23.Provedba europskog mikrofinancijskog instrumenta Progress (glasovanje)
  4.24.Nova zajednička ribarstvena politika: struktura tehničkih mjera i višegodišnjih planova (glasovanje)
 5.Obrazloženja glasovanja
 6.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 7.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 8.Odluka donesena o europskom paketu za granice i obalnu stražu (rasprava)
 9.Ishod konferencije COP21 (rasprava)
 10.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 11.Uvođenje transparentnosti, koordinacije i konvergencije politike poreza na dobit u Uniji (rasprava)
 12.Odnosi EU-a i Kine (rasprava)
 13.Pripreme za Svjetski humanitarni sastanak na vrhu: izazovi i mogućnosti za pružanje humanitarne pomoći (rasprava)
 14.Mobilnost radne snage (rasprava)
 15.Odluka koja je donesena o europskom zakonu o dostupnosti (rasprava)
 16.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 17.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:05 h.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Ibrahim Halawa, kojemu prijeti smrtna kazna (2015/3016(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, David Borrelli i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o slučaju Ibrahima Halawe kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1402/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Monica Macovei, Brian Crowley, Jana Žitňanská, Raffaele Fitto, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Ruža Tomašić i Branislav Škripek, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1403/2015);

—   Judith Sargentini, Davor Škrlec, Klaus Buchner, Jean Lambert, Igor Šoltes, Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Ernest Maragall, Margrete Auken, Bodil Valero, Ernest Urtasun i Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1404/2015);

—   Marian Harkin, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Filiz Hyusmenova, Marielle de Sarnez, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Urmas Paet, Robert Rochefort, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Ivo Vajgl i Jozo Radoš, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1405/2015);

—   Cristian Dan Preda, Seán Kelly, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Brian Hayes, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Jarosław Wałęsa, Claude Rolin, József Nagy, Eduard Kukan, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Ivan Štefanec, Milan Zver, Tomáš Zdechovský, Giovanni La Via, Jeroen Lenaers, Ildikó Gáll-Pelcz, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Mairead McGuinness, Marijana Petir, Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Lefteris Christoforou, Adam Szejnfeld, Michaela Šojdrová, Lara Comi, Therese Comodini Cachia i Romana Tomc, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1406/2015);

—   Lynn Boylan, Patrick Le Hyaric, Marie-Christine Vergiat, Barbara Spinelli, Malin Björk, Younous Omarjee, Martina Anderson, Liadh Ní Riada, Matt Carthy, Paloma López Bermejo, Lidia Senra Rodríguez, Josu Juaristi Abaunz, Javier Couso Permuy, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez i Miguel Urbán Crespo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1407/2015);

—   Victor Boştinaru, Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Nessa Childers, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Louis-Joseph Manscour, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Ibrahimu Halawi, kojemu prijeti smrtna kazna (B8-1408/2015).

II.   Stanje na Maldivima (2015/3017(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o stanju na Maldivima (B8-1409/2015);

—   Barbara Lochbihler, Tamás Meszerics, Michèle Rivasi, Bodil Valero, Heidi Hautala, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Alyn Smith i Jean Lambert, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o stanju na Maldivima (B8-1410/2015);

—   Javier Nart, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Filiz Hyusmenova, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Beatriz Becerra Basterrechea, Marielle de Sarnez, Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Jozo Radoš i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o stanju na Maldivima (B8-1411/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Branislav Škripek, Valdemar Tomaševski, Monica Macovei, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju na Maldivima (B8-1414/2015);

—   Cristian Dan Preda, Eduard Kukan, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Brian Hayes, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Claude Rolin, József Nagy, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Ivan Štefanec, Milan Zver, Tomáš Zdechovský, Giovanni La Via, Jeroen Lenaers, Ildikó Gáll-Pelcz, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Marijana Petir, Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Lefteris Christoforou, Adam Szejnfeld, Seán Kelly, Francesc Gambús, Lara Comi, Therese Comodini Cachia i Romana Tomc, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o stanju na Maldivima (B8-1417/2015);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Barbara Spinelli, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Younous Omarjee, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva i Kostas Chrysogonos, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o stanju na Maldivima (B8-1419/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Nessa Childers, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Louis-Joseph Manscour, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Gilles Pargneaux, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marita Ulvskog, Julie Ward, Damiano Zoffoli, Biljana Borzan i Eider Gardiazabal Rubial, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o stanju na Maldivima (B8-1421/2015).

III.   Malezija (2015/3018(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo i Marco Zanni, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Maleziji (B8-1412/2015);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Maleziji (B8-1413/2015);

—   Barbara Lochbihler, Jean Lambert, Bodil Valero, Heidi Hautala, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Davor Škrlec i Alyn Smith, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Maleziji (B8-1415/2015);

—   Cecilia Wikström, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marielle de Sarnez, Juan Carlos Girauta Vidal, Izaskun Bilbao Barandica, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Jozo Radoš i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Maleziji (B8-1416/2015);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Davor Ivo Stier, Bogdan Brunon Wenta, Brian Hayes, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Jarosław Wałęsa, Claude Rolin, József Nagy, Eduard Kukan, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Ivan Štefanec, Milan Zver, Tomáš Zdechovský, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Marijana Petir, Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Lefteris Christoforou, Adam Szejnfeld, Seán Kelly, Francesc Gambús, Lara Comi, Therese Comodini Cachia i Romana Tomc, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Maleziji (B8-1418/2015);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Younous Omarjee, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Barbara Spinelli, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva i Kostas Chrysogonos, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Maleziji (B8-1420/2015);

—   Pier Antonio Panzeri, Neena Gill, Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Nicola Caputo, Nessa Childers, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Louis-Joseph Manscour, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Gilles Pargneaux, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marita Ulvskog, Julie Ward i Biljana Borzan, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Maleziji (B8-1422/2015).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Preporuka za europodručje - Dovršetak europske ekonomske i monetarne unije (rasprava)

Izjava Komisije: Preporuka za europodručje (2015/3020(RSP))

Pitanje za usmeni odgovor (O-000152/2015) koje je postavio Roberto Gualtieri, u ime Odbora ECON, Komisiji: Dovršetak europske ekonomske i monetarne unije (2015/2936(RSP)) (B8-1113/2015)

Predsjednik dao je kratku izjavu za početak rasprave.

Riječ u preuzeli Jeroen Dijsselbloem (predsjednik Euroskupine) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali izjavu.

Roberto Gualtieri obrazložio je pitanje.

Govorili su: Dariusz Rosati, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Anna Elżbieta Fotyga, Maria João Rodrigues, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Bernd Lucke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Gérard Deprez, koji se osvrnuo na prethodni govor, Sylvie Goulard, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Fabio De Masi, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Georgi Pirinski, Marco Valli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Gerolf Annemans, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik.

Riječ je preuzeo Jeroen Dijsselbloem.

Riječ je preuzela Esther de Lange, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Elisa Ferreira, Sander Loones, Ramon Tremosa i Balcells, Dimitrios Papadimoulis, Sven Giegold, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Liisa Jaakonsaari, Patrick O'Flynn, Bernard Monot, Krisztina Morvai, Theodor Dumitru Stolojan, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Pervenche Berès, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Peter van Dalen, Notis Marias, Michael Theurer, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Maria Grapini, Miguel Viegas, Bas Eickhout, Steven Woolfe, Barbara Kappel, Lampros Fountoulis, Markus Ferber, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Pervenche Berès, i Jakob von Weizsäcker, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Michael Theurer.

Riječ je preuzeo Jeroen Dijsselbloem.

PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

Govorili su: Anna Elżbieta Fotyga, Jean Arthuis, Nikolaos Chountis, Jean-Luc Schaffhauser, Othmar Karas, Alfred Sant, Peter van Dalen i Cora van Nieuwenhuizen.

PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

Govorili su: Luke Ming Flanagan, Mario Borghezio, Tom Vandenkendelaere, Jonás Fernández, Marcus Pretzell, Philippe De Backer, Miguel Urbán Crespo, Florian Philippot, Danuta Maria Hübner, Paul Tang, Richard Sulík, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno, Jérôme Lavrilleux, Costas Mavrides, Joachim Starbatty, Lara Comi, Eva Kaili, Zbigniew Kuźmiuk, Adam Szejnfeld, Neena Gill, Georgios Kyrtsos, Sergio Gutiérrez Prieto, Luděk Niedermayer, Mercedes Bresso, Angelika Niebler, Eva Paunova i Burkhard Balz.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ivana Maletić, Maria Grapini, Ivan Jakovčić, Lidia Senra Rodríguez, Seán Kelly i Liisa Jaakonsaari.

Govorio je Valdis Dombrovskis (potpredsjednik Komisije).

Prijedlog rezolucije koji se podnosi na osnovi članka 128. stavka 5. Poslovnika i kojim se zaključuje rasprava:

—   Roberto Gualtieri, u ime Odbora ECON, o dovršetku europske ekonomske i monetarne unije (2015/2936(RSP)) (B8-1347/2015).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.8 zapisnika od 17.12.2015..

(Sjednica je prije početka glasovanja na trenutak prekinuta.)

PREDSJEDA: Alexander Graf LAMBSDORFF
potpredsjednik


4. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


4.1. Sporazum sa Švicarskom Konfederacijom o načinima njezina sudjelovanja u Europskom uredu za potporu azilu *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Sporazuma između Europske unije i Švicarske Konfederacije o načinima njezina sudjelovanja u Europskom potpornom uredu za azil [18079/2013 - C8-0027/2014 - 2013/0422(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Roberta Metsola (A8-0345/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0424)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.2. Sporazum između EU-a i Dominike o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Zajednice Dominike o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [07189/2015 - C8-0143/2015 - 2015/0050(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0322/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0425)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.3. Sporazum između EU-a i Vanuatua o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Republike Vanuatua o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [07192/2015 - C8-0149/2015 - 2015/0052(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0329/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0426)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.4. Sporazum između EU-a i Trinidada i Tobaga o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Republike Trinidada i Tobaga o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [07196/2015 - C8-0151/2015 - 2015/0054(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0323/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0427)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.5. Sporazum između EU-a i Samoe o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Nezavisne Države Samoe o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [07195/2015 - C8-0146/2015 - 2015/0056(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0320/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0428)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.6. Sporazum između EU-a i Grenade o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Grenade o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [2015/0057(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0326/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0429)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.7. Sporazum između EU-a i Timor-Lestea o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Demokratske Republike Timor-Lestea o izuzeću od obveze posjedovanja vize za kratkotrajni boravak [2015/0058(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0327/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0430)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.8. Sporazum između EU-a i Svete Lucije o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Svete Lucije o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [07187/2015 - C8-0145/2015 - 2015/0060(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0321/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0431)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.9. Sporazum između EU-a i Svetog Vincenta i Grenadina o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Svetog Vincenta i Grenadina o izuzeću od obveze posjedovanja vize za kratkotrajni boravak [07191/2015 - C8-0148/2015 - 2015/0061(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0325/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0432)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.10. Sporazum između EU-a i Ujedinjenih Arapskih Emirata o ukidanju viza za kratkotrajni boravak *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma između Europske unije i Ujedinjenih Arapskih Emirata o ukidanju viza za kratkotrajni boravak [2015/0062(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Mariya Gabriel (A8-0324/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0433)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


4.11. Memorandum o razumijevanju između Ureda za usklađivanje na unutarnjem tržištu i Eurojusta * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o nacrtu provedbene odluke Vijeća kojom se Eurojustu odobrava sklapanje Memoranduma o razumijevanju između Ureda za usklađivanje na unutarnjem tržištu i Eurojusta [11595/2015 - C8-0303/2015 - 2015/0811(CNS)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Kostas Chrysogonos (A8-0353/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0434)


4.12. Metode i postupak za stavljanje na raspolaganje tradicionalnih vlastitih sredstava i vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u i BND-u te mjere za zadovoljavanje potreba za gotovinom * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Vijeća o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) br. 609/2014 o metodama i postupku za stavljanje na raspolaganje tradicionalnih vlastitih sredstava i vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u i BND-u te o mjerama za zadovoljavanje potreba za gotovinom [COM(2015)0447 - C8-0277/2015 - 2015/0204(NLE)] - Odbor za proračune. Izvjestitelji: Gérard Deprez i Janusz Lewandowski (A8-0357/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 12)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0435)


4.13. Zahtjev za ukidanje imuniteta Georgiosu Kyrtsosu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Georgiosu Kyrtsosu [2015/2238(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Evelyn Regner (A8-0358/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 13)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0436)


4.14. Zahtjev za ukidanje imuniteta Steliosu Kouloglouu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Steliosu Kouloglouu [2015/2239(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Pavel Svoboda (A8-0356/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 14)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0437)


4.15. Mobilizacija Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji: zahtjev Finske – EGF/2015/005 FI/Računalno programiranje (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji, u skladu s točkom 13. Međuinstitucionalnog sporazuma od 2. prosinca 2013. između Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije o proračunskoj disciplini, suradnji u proračunskim pitanjima i dobrom financijskom upravljanju (zahtjev Finske – EGF/2015/005 FI/Računalno programiranje) [COM(2015)0553 - C8-0332/2015 - 2015/2298(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Marco Zanni (A8-0362/2015)

(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 15)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2015)0438)


4.16. Žig EU-a ***II (glasovanje)

Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju s ciljem donošenja Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 207/2009 o žigu Zajednice i Uredbe Komisije (EZ) br. 2868/95 o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 40/94 o žigu Zajednice te o stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 2869/95 o pristojbama koje se plaćaju Uredu za usklađivanje na unutarnjem tržištu (žigovi i dizajni) [10373/1/2015 - C8-0351/2015 - 2013/0088(COD)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Cecilia Wikström (A8-0354/2015)

(Majorité qualifiée requise pour rejeter la position du Conseil)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 16)

Proglašen odobrenim (P8_TA(2015)0439)


4.17. Zakoni država članica koji se odnose na žigove ***II (glasovanje)

Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju radi donošenja direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakona država članica koji se odnose na žigove (preinaka) [10374/1/2015 - C8-0352/2015 - 2013/0089(COD)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Cecilia Wikström (A8-0355/2015)

(Majorité qualifiée requise pour rejeter la position du Conseil)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 17)

Proglašen odobrenim (P8_TA(2015)0440)


4.18. Sustav kontrole i izvršenja primjenjiv u ribarstvu sjeveroistočnog Atlantika ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 1236/2010 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavu kontrole i izvršenja primjenjivom na području obuhvaćenom Konvencijom o budućoj multilateralnoj suradnji u ribarstvu sjeveroistočnog Atlantika [COM(2015)0121 - C8-0076/2015 - 2015/0063(COD)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Ole Christensen (A8-0294/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 18)

PRIJEDLOG KOMISIJE

Odobren (P8_TA(2015)0441)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0441)


4.19. Obustava izvanrednih trgovinskih mjera u pogledu Bosne i Hercegovine ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1215/2009 o uvođenju izvanrednih trgovinskih mjera za zemlje i područja koji sudjeluju u Procesu stabilizacije i pridruživanja Europske unije ili su s njim povezani i obustavi njegove primjene u pogledu Bosne i Hercegovine [COM(2014)0386 - C8-0039/2014 - 2014/0197(COD)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Goffredo Maria Bettini (A8-0060/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 19)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren s izmjenama (P8_TA(2015)0442)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0442)


4.20. Strateška suradnja u borbi protiv teških kaznenih djela i terorizma između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Europola * (glasovanje)

Izvješće o Nacrtu provedbene odluke Vijeća kojom se Europskom policijskom uredu (Europol) odobrava sklapanje Sporazuma o strateškoj suradnji u borbi protiv teških kaznenih djela i terorizma između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Europola [10510/2015 - C8-0275/2015 - 2015/0809(CNS)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Alessandra Mussolini (A8-0351/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 20)

PRIJEDLOG KOMISIJE

Odobren (P8_TA(2015)0443)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0443)


4.21. Ususret europskoj energetskoj uniji (glasovanje)

Izvješće o inicijativi „Ususret Europskoj energetskoj uniji” [2015/2113(INI)] - Odbor za industriju, istraživanje i energiju. Izvjestitelj: Marek Józef Gróbarczyk (A8-0341/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 21)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0444)

Govorili su:

Claude Turmes podnio je usmeni amandman na amendeman 71 koji nije prihvaćen jer je više od 40 zastupnika bilo protiv njegovog razmatranja.


4.22. Priprema europske elektroenergetske mreže za 2020. (glasovanje)

Izvješće o ostvarenju cilja od 10% elektroenergetske interkonekcije – priprema europske elektroenergetske mreže za 2020. [2015/2108(INI)] - Odbor za industriju, istraživanje i energiju. Izvjestitelj: Peter Eriksson (A8-0330/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 22)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0445)


4.23. Provedba europskog mikrofinancijskog instrumenta Progress (glasovanje)

Izvješće o provedbi europskog mikrofinancijskog instrumenta Progress [2015/2042(INI)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestitelj: Sven Schulze (A8-0331/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 23)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0446)


4.24. Nova zajednička ribarstvena politika: struktura tehničkih mjera i višegodišnjih planova (glasovanje)

Izvješće o novoj zajedničkoj ribarstvenoj politici (ZRP): struktura tehničkih mjera i višegodišnjih planova [2015/2092(INI)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Gabriel Mato (A8-0328/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 24)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2015)0447)


5. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se u doslovnom izvješću s ove dnevne sjednice.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Preporuka za drugo čitanje Cecilia Wikström - A8-0354/2015
Monica Macovei

Izvješće Alessandra Mussolini - A8-0351/2015
Monica Macovei i Stanislav Polčák

Izvješće Marek Józef Gróbarczyk - A8-0341/2015
Catherine Stihler, Marian Harkin i Stanislav Polčák

Izvješće Peter Eriksson - A8-0330/2015
Jude Kirton-Darling i Marian Harkin

Izvješće Sven Schulze - A8-0331/2015
Marian Harkin

Izvješće Gabriel Mato - A8-0328/2015
Lidia Senra Rodríguez.


6. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 13:45 h, a nastavljena u 15:00 h.)

PREDSJEDA: Adina-Ioana VĂLEAN
potpredsjednica

7. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


8. Odluka donesena o europskom paketu za granice i obalnu stražu (rasprava)

Izjava Komisije: Odluka donesena o europskom paketu za granice i obalnu stražu (2015/2961(RSP))

Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) i Dimitris Avramopoulos (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Esteban González Pons, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tanja Fajon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Timothy Kirkhope, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Cecilia Wikström, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Malin Björk, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Diane James, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Vicky Maeijer, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Bruno Gollnisch, nezavisni zastupnik, Monika Hohlmeier, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Birgit Sippel, Helga Stevens, Angelika Mlinar, Kostas Chrysogonos, Kristina Winberg, Michał Marusik, Georgios Epitideios, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Juan Fernando López Aguilar, Tomáš Zdechovský, radi postavljanja pitanja podizanjem plave kartice Michału Marusiku, koji je na to pitanje odgovorio, Heinz K. Becker, Claude Moraes, Notis Marias, Gérard Deprez, Laura Ferrara, Gilles Lebreton, Sotirios Zarianopoulos, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Sylvie Guillaume, Ulrike Trebesius, Frank Engel, Miriam Dalli, Kinga Gál, Patrizia Toia, Michał Boni, Kashetu Kyenge, koji je odbio odgovoriti na pitanje koje mu je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno, Milan Zver, Mariya Gabriel, Dubravka Šuica, Barbara Kudrycka, Alain Cadec, Anna Maria Corazza Bildt, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Peter Lundgren, Cecilia Wikström, o govoru Petera Lundgrena, i Tomáš Zdechovský.

PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica

Govorili su: Carlos Coelho i Salvatore Domenico Pogliese.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Ana Gomes, Ivan Jakovčić, Inês Cristina Zuber, Igor Šoltes, Zoltán Balczó, Csaba Sógor i Miltiadis Kyrkos.

Govorio je Dimitris Avramopoulos.

Rasprava je zaključena.


9. Ishod konferencije COP21 (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Ishod konferencije COP21 (2015/2960(RSP))

Camille Gira (predsjedatelj Vijeća) i Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Giovanni La Via, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kathleen Van Brempt, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ian Duncan, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Gerben-Jan Gerbrandy, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Anne-Marie Mineur, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Yannick Jadot, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Marco Affronte, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Steeve Briois, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Zoltán Balczó, nezavisni zastupnik, Peter Liese, Matthias Groote, Jadwiga Wiśniewska, José Inácio Faria, Estefanía Torres Martínez, Bas Eickhout, Roger Helmer, Olaf Stuger, Lampros Fountoulis, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Julie Girling, Fredrick Federley, Merja Kyllönen, Benedek Jávor, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Piernicola Pedicini i Ivo Belet.

PREDSJEDA: Alexander Graf LAMBSDORFF
potpredsjednik

Govorili su: Miriam Dalli, Hans-Olaf Henkel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, João Ferreira, Claude Turmes, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Julia Reid, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bernd Lucke, Krišjānis Kariņš, Seb Dance, Jerzy Buzek, Paul Brannen, Karl-Heinz Florenz, Jo Leinen, Seán Kelly, Patrizia Toia, Massimiliano Salini, Nicola Caputo, Pilar del Castillo Vera, Miroslav Poche, Andrzej Grzyb, Nikos Androulakis i Angélique Delahaye, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Csaba Sógor, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias i Izaskun Bilbao Barandica.

Govorili su: Miguel Arias Cañete i Camille Gira.

Rasprava je zaključena.


10. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

Predsjednik je obavijestio o sljedećem:

na dnevnoj sjednici od ponedjeljka 14. prosinca 2015. odbori BUDG i CONT podnijeli su dvije preporuke o tome da se ne ulože prigovori na delegirane akte (točka 7 zapisnika od 14.12.2015.).

U roku od 24 sata određenom člankom 105. Poslovnika na te preporuke nije uložen niti jedan prigovor.

U skladu s time, te se preporuke smatraju prihvaćenima i objavit će se u Usvojenim tekstovima dnevne sjednice od srijede 16. prosinca 2015.


11. Uvođenje transparentnosti, koordinacije i konvergencije politike poreza na dobit u Uniji (rasprava)

Izvješće s preporukama Komisiji o uvođenju transparentnosti, koordinacije i konvergencije politike poreza na dobit u Uniji [2015/2010(INL)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelji: Anneliese Dodds i Luděk Niedermayer (A8-0349/2015)

Anneliese Dodds i Luděk Niedermayer predstavili su izvješće.

Govorio je Christos Stylianides (povjerenik Komisije).

Govorili su: Massimiliano Salini (izvjestitelj za mišljenje Odbora ITRE), Burkhard Balz, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Marco Valli, Hugues Bayet, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Lefteris Christoforou, Bernd Lucke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sylvie Goulard, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Matt Carthy, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Molly Scott Cato, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Marco Valli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Bernard Monot i Othmar Karas.

PREDSJEDA: Rainer WIELAND
potpredsjednik

Govorili su: Olle Ludvigsson, Michael Theurer, Steven Woolfe, Werner Langen, Jeppe Kofod, Sander Loones, Cora van Nieuwenhuizen, Gunnar Hökmark, Sergio Gaetano Cofferati, Pirkko Ruohonen-Lerner, Tibor Szanyi i Elisa Ferreira.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ivana Maletić, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Bronis Ropė, Barbara Kappel, Stanislav Polčák i Ramón Jáuregui Atondo.

Govorili su: Christos Stylianides, Anneliese Dodds i Luděk Niedermayer.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 11.8 zapisnika od 16.12.2015..


12. Odnosi EU-a i Kine (rasprava)

Izvješće o odnosu EU-a i Kine [2015/2003(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Bas Belder (A8-0350/2015)

Bas Belder predstavio je izvješće.

Govorio je Nicolas Schmit (predsjedatelj Vijeća), u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su: Antonio López-Istúriz White, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jo Leinen, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Charles Tannock, u ime Kluba zastupnika ECR-a (predsjednik je zaključio da govornik govori prebrzo da bi prevoditelji mogli na kvalitetan način prevesti njegovo izlaganje, opomenuo ga je i zatim mu oduzeo riječ te ga udaljio iz vijećnice u skladu s člankom 165. Poslovnika), James Carver o govoru Charlesa Tannocka, Urmas Paet, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Takis Hadjigeorgiou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Reinhard Bütikofer, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Fabio Massimo Castaldo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Janusz Korwin-Mikke, nezavisni zastupnik, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Csaba Sógor, Cristian Dan Preda, Victor Boştinaru, Ryszard Czarnecki, James Carver, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Reinhard Bütikofer, Jean-Luc Schaffhauser, Daniel Caspary, Alessia Maria Mosca, Amjad Bashir, Laurenţiu Rebega, Thomas Mann, Neena Gill, Marek Jurek i Tunne Kelam.

PREDSJEDA: Ulrike LUNACEK
potpredsjednica

Govorili su: Ana Gomes, Francisco José Millán Mon, István Ujhelyi, László Tőkés i Patrizia Toia.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Catherine Stihler i Notis Marias.

Govorili su: Nicolas Schmit i Bas Belder.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 11.9 zapisnika od 16.12.2015..


13. Pripreme za Svjetski humanitarni sastanak na vrhu: izazovi i mogućnosti za pružanje humanitarne pomoći (rasprava)

Izvješće o pripremama za Svjetski humanitarni sastanak na vrhu: izazovi i mogućnosti za pružanje humanitarne pomoći [2015/2051(INI)] - Odbor za razvoj. Izvjestitelj: Enrique Guerrero Salom (A8-0332/2015)

Enrique Guerrero Salom predstavio je izvješće.

Govorio je Christos Stylianides (povjerenik Komisije).

Govorili su: Pier Antonio Panzeri (izvjestitelj za mišljenje Odbora AFET), Anna Hedh (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Anna Záborská, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Norbert Neuser, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Arne Gericke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Beatriz Becerra Basterrechea, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Lola Sánchez Caldentey, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mireille D'Ornano, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Davor Ivo Stier, Francisco Assis, Nathan Gill, Maurice Ponga, Josef Weidenholzer i Bogdan Brunon Wenta.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák i Marek Jurek.

Govorili su: Christos Stylianides i Enrique Guerrero Salom.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 11.10 zapisnika od 16.12.2015..

Govorio je Notis Marias o odvijanju postupka spontanog javljanja za riječ „catch the eye”(predsjednica je pojasnila postupak).


14. Mobilnost radne snage (rasprava)

Izjava Komisije: Mobilnost radne snage (2015/2931(RSP))

Marianne Thyssen (povjerenica Komisije) dala je izjavu.

Govorili su: Heinz K. Becker, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Marian Harkin, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Tania González Peñas, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Jean Lambert, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Marita Ulvskog, Arne Gericke, Ulla Tørnæs, Patrick Le Hyaric, Terry Reintke, Elisabeth Morin-Chartier, Georgi Pirinski, Inês Cristina Zuber, Jeroen Lenaers, Agnes Jongerius, Sofia Ribeiro, Siôn Simon i Ádám Kósa.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová i Notis Marias.

Govorila je Marianne Thyssen.

Rasprava je zaključena.


15. Odluka koja je donesena o europskom zakonu o dostupnosti (rasprava)

Izjava Komisije: Odluka koja je donesena o europskom zakonu o dostupnosti (2015/2928(RSP))

Marianne Thyssen (povjerenica Komisije) dala je izjavu.

Govorili su: Rosa Estaràs Ferragut, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Marian Harkin, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Martina Anderson, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ádám Kósa, Catherine Stihler, Helga Stevens i Dita Charanzová.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Olga Sehnalová i Notis Marias.

Govorila je Marianne Thyssen.

Rasprava je zaključena.


16. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 573.461/OJME).


17. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 23:30 h.

Klaus Welle

Ryszard Czarnecki

Glavni tajnik

Potpredsjednik


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, McAllister, McAvan, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zala, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Beghin, Buchner, Crowley, Engström, Koch, Konečná, Lange, Le Pen Marine, Lösing, McClarkin, Obermayr, Picierno, Rodríguez-Piñero Fernández, Scholz, Takkula, Westphal, Winkler Hermann

Pravna napomena