Indeks 
Protokol
PDF 267kWORD 180k
Tirsdag den 19. januar 2016 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3. Status over det luxembourgske formandskab (forhandling)
 4. På vej mod en akt for det digitale indre marked (forhandling)
 5.Afstemningstid
  5.1.Anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.2.Anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.3.Flerårig genopretningsplan for almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet ***I (afstemning)
  5.4. Årsberetning om EU's konkurrencepolitik (afstemning)
  5.5. Betydningen af interkulturel dialog, kulturel mangfoldighed og uddannelse for fremme af EU's grundlæggende værdier (afstemning)
  5.6. Status over og udfordringer for EU's regulering af finansielle tjenesteydelser (afstemning)
  5.7. Eksterne faktorer, som udgør hindringer for kvindelig iværksættervirksomhed i Europa (afstemning)
  5.8. Politikker for kompetenceudvikling til bekæmpelse af ungdomsarbejdsløshed (afstemning)
  5.9. På vej mod en akt for det digitale indre marked (afstemning)
 6.Stemmeforklaringer
 7.Stemmerettelser og -intentioner
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9. Konklusionerne fra Det Europæiske Råds møde (17.-18. december 2015) (forhandling)
 10. Situationen i Polen (forhandling)
 11.Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)
 12. Fredsprocessen i Colombia (forhandling)
 13. Situationen i Syrien (forhandling)
 14.Udvalgenes sammensætning
 15. Situationen i Saudi-Arabien og Iran (forhandling)
 16.Uskyldsformodningen og retten til at være til stede under retssagen i straffesager ***I (forhandling)
 17.Personlige værnemidler ***I - Gasapparater ***I - Tovbaneanlæg ***I (forhandling)
 18.Dagsorden for næste møde
 19.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.05.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (2015/2522(RSP))

—   Indrek Tarand, Jean Lambert, Karima Delli, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec, Ernest Urtasun og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, om situationen for EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0081/2016)

—   Mario Borghezio, Gianluca Buonanno, Mara Bizzotto, Lorenzo Fontana, Matteo Salvini og Gerolf Annemans for ENF-Gruppen, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0084/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0085/2016)

—   Cristian Dan Preda , Lara Comi, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Zver Milan, Ildikó Gáll-Pelcz, Svoboda Pavel, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze,Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc, Elisabetta Gardini og Adam Szejnfeld for PPE-Gruppen, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0090/2016)

—   Urmas Paet, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Dita Charanzová, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Corneli van Baalen, Hilde Vautmans og Valentinas Mazuronis, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0093/2016)

—   Geoffrey Van Orden, Charles Tannock, Beatrix von Storch, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Pirkko Ruohonen-Lerner, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski og Tomasz Piotr Poręba for ECR-Gruppen, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0096/2016)

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen, om EU-borgere under tilbageholdelse i Indien, navnlig italienske, estiske og britiske statsborgere (B8-0099/2016).

II.   Etiopien (2015/2520(RSP))

—   Jordi Sebastià, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Bart Staes, Davor Škrlec, Igor Šoltes og Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen, om Etiopien (B8-0082/2016)

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara, Laura Agea, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen, om Etiopien (B8-0086/2016)

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Arne Gericke, Raffaele Fitto, Beatrix von Storch, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, om Etiopien (B8-0087/2016)

—   Cristian Dan Preda, Mariya Gabriel, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lara Comi, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Milan Zver, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze, Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Luděk Niedermayer, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc og Adam Szejnfeld for PPE-Gruppen, om Etiopien (B8-0091/2016)

—   Hilde Vautmans, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Urmas Paet, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Dita Charanzová, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen, om Etiopien (B8-0095/2016)

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Paloma López Bermejo, Barbara Spinelli, Ángela Vallina, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Patrick Le Hyaric og Younous Omarjee for GUE/NGL-Gruppen, om Etiopien (B8-0100/2016)

—   Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Ana Gomes, Richard Howitt, Josef Weidenholzer, Pier Antonio Panzeri, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen, om Etiopien (B8-0121/2016).

III.   Nordkorea (2015/2521(RSP))

—   Klaus Buchner, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec, Ernest Urtasun og Heidi Hautala, om situationen i Nordkorea (B8-0083/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Rolandas Paksas og Marco Zanni for EFDD-Gruppen, om Nordkorea (B8-0088/2016)

—   Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski og Tomasz Piotr Poręba for ECR-Gruppen, om Nordkorea (B8-0089/2016)

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lara Comi, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Milan Zver, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze, Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Luděk Niedermayer, Paul Rübig, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc, Elisabetta Gardini og Adam Szejnfeld for PPE-Gruppen, om Nordkorea (B8-0092/2016)

—   Hilde Vautmans, Marielle de Sarnez, Urmas Paet, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen, om Nordkorea (B8-0094/2016)

—   Malin Björk, Helmut Scholz, Stefan Eck, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos og Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen, om Nordkorea (B8-0097/2016)

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Ana Gomes, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Fernández Rodríguez-Piñero, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen, om Nordkorea (B8-0098/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3.  Status over det luxembourgske formandskab (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Status over det luxembourgske formandskab (2015/2964(RSP))

Xavier Bettel (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Viviane Reding, for PPE-Gruppen, Mady Delvaux for S&D-Gruppen, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Charles Goerens for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen, Marco Valli for EFDD-Gruppen, Marine Le Pen for ENF-Gruppen, Zoltán Balczó, løsgænger, Tunne Kelam, Alfred Sant, Timothy Kirkhope, Nikolaos Chountis, Mara Bizzotto, Andrejs Mamikins, Gerolf Annemans og Mercedes Bresso.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andreas Schwab, Juan Fernando López Aguilar, Notis Marias, Pervenche Berès, Seán Kelly, Lampros Fountoulis, om fordelingen af taletiden i forbindelse med catch-the-eye-proceduren (formanden gav uddybende oplysninger), og Costas Mavrides.

Talere: Jean-Claude Juncker og Xavier Bettel.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

4.  På vej mod en akt for det digitale indre marked (forhandling)

Betænkning om "På vej mod en akt for det digitale indre marked" [2015/2147(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordførere: Kaja Kallas og Evelyne Gebhardt (A8-0371/2015)

Kaja Kallas og Evelyne Gebhardt forelagde betænkningen

Talere: Renato Soru (ordfører for udtalelse fra ECON), Jutta Steinruck (ordfører for udtalelse fra EMPL), Merja Kyllönen (ordfører for udtalelse fra TRAN), Petra Kammerevert (ordfører for udtalelse fra CULT), Angel Dzhambazki (ordfører for udtalelse fra JURI) og Michał Boni (ordfører for udtalelse fra LIBE).

Taler: Andrus Ansip (næstformand i Kommissionen).

Talere: Henna Virkkunen for PPE-Gruppen, Miapetra Kumpula-Natri for S&D-Gruppen, Vicky Ford for ECR-Gruppen, Dita Charanzová for ALDE-Gruppen, Cornelia Ernst for GUE/NGL-Gruppen, Julia Reda for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Mylène Troszczynski for ENF-Gruppen, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, og Andreas Schwab.

FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

Talere: Dan Nica, Hans-Olaf Henkel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, Yana Toom, Neoklis Sylikiotis, Indrek Tarand, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivana Maletić, Marco Zullo, Barbara Kappel, Krišjānis Kariņš, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Daniel Dalton, Morten Helveg Petersen, Jiří Maštálka, Michel Reimon, Margot Parker, Sabine Verheyen, Emilian Pavel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gianluca Buonanno, Evžen Tošenovský, Marietje Schaake, Roger Helmer, Pilar del Castillo Vera, Olga Sehnalová, Isabella Adinolfi, Lara Comi, Catherine Stihler, Angelika Niebler, Patrizia Toia, Eva Paunova, Silvia Costa, Carlos Coelho, Marita Ulvskog, Seán Kelly, Nicola Danti, Ildikó Gáll-Pelcz, Virginie Rozière, Deirdre Clune, Liisa Jaakonsaari, Anna Maria Corazza Bildt og Carlos Zorrinho.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, José Blanco López, Ruža Tomašić, Bronis Ropė, Csaba Sógor og Maria Grapini.

Talere: Andrus Ansip, Kaja Kallas og Evelyne Gebhardt.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.9 i protokollen af 19.1.2016.

(Mødet udsat kl. 12.20 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.30 )


FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

5. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

Indlæg af Notis Marias for at meddele Parlamentet, at den græske statsborger, Richard Spiros Hagabimana, der var ulovligt fængslet i Burundi, var blevet frikendt og snart ville blive løsladt.


5.1. Anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet [2015/2241(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Heidi Hautala (A8-0004/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

UDKAST TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0001)


5.2. Anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Czesław Adam Siekierskis immunitet [2015/2268(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Heidi Hautala (A8-0005/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

UDKAST TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0002)


5.3. Flerårig genopretningsplan for almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en flerårig genopretningsplan for almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet og om ophævelse af forordning (EF) nr. 302/2009 [COM(2015)0180 - C8-0118/2015 - 2015/0096(COD)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Gabriel Mato (A8-0367/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0003)

Gabriel Mato (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning, jf. forretningsordenens artikel 61, stk. 2.

Parlamentet godkendte anmodningen. Sagen betragtedes derfor som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.


5.4.  Årsberetning om EU's konkurrencepolitik (afstemning)

Betænkning om årsberetning om EU's konkurrencepolitik [2015/2140(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Werner Langen (A8-0368/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0004)


5.5.  Betydningen af interkulturel dialog, kulturel mangfoldighed og uddannelse for fremme af EU's grundlæggende værdier (afstemning)

Betænkning om betydningen af interkulturel dialog, kulturel mangfoldighed og uddannelse for fremme af EU's grundlæggende værdier [2015/2139(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Julie Ward (A8-0373/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af ENF-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING fra CULT-udvalget

Vedtaget (P8_TA(2016)0005)

Indlæg

Julie Ward (ordfører).


5.6.  Status over og udfordringer for EU's regulering af finansielle tjenesteydelser (afstemning)

Betænkning om status over og udfordringer for EU's regulering af finansielle tjenesteydelser: Virkninger og vejen frem mod en mere effektiv EU-ramme for finansiel regulering og en kapitalmarkedsunion [2015/2106(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Burkhard Balz (A8-0360/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0006)


5.7.  Eksterne faktorer, som udgør hindringer for kvindelig iværksættervirksomhed i Europa (afstemning)

Betænkning om eksterne faktorer, som udgør hindringer for kvindelig iværksættervirksomhed i Europa [2015/2111(INI)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Barbara Matera (A8-0369/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0007)


5.8.  Politikker for kompetenceudvikling til bekæmpelse af ungdomsarbejdsløshed (afstemning)

Betænkning om politikker for kompetenceudvikling til bekæmpelse af ungdomsarbejdsløshed [2015/2088(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Marek Plura (A8-0366/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0008)

Indlæg

Syed Kamall om den elektroniske kontrol af afstemningen om punkt 62, 2. del.


5.9.  På vej mod en akt for det digitale indre marked (afstemning)

Betænkning om "På vej mod en akt for det digitale indre marked" [2015/2147(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordførere: Kaja Kallas og Evelyne Gebhardt (A8-0371/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0009)

Indlæg

Evelyne Gebhardt (ordfører) om den franske oversættelse af ændringsforslag 3 og 11.


6. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Gabriel Mato - A8-0367/2015
Richard Corbett, Estefanía Torres Martínez, Andrejs Mamikins, Daniel Hannan og Steven Woolfe

Betænkning: Werner Langen - A8-0368/2015
Richard Corbett, Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Monica Macovei, Seán Kelly, Daniel Hannan, Mairead McGuinness, Diane Dodds, Marian Harkin og Steven Woolfe

Betænkning: Julie Ward - A8-0373/2015
Krisztina Morvai, Marlene Mizzi, Andrejs Mamikins, Csaba Sógor, Marijana Petir, Stanislav Polčák og Diane Dodds

Betænkning: Burkhard Balz - A8-0360/2015
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Monica Macovei, Nicola Caputo, Seán Kelly og Stanislav Polčák

Betænkning: Barbara Matera - A8-0369/2015
Ángela Vallina for GUE/NGL-Gruppen, Anna Maria Corazza Bildt, Jana Žitňanská, Deirdre Clune, Krisztina Morvai, Biljana Borzan, Csaba Sógor, Andrejs Mamikins, Seán Kelly, Marijana Petir, Diane Dodds og Marian Harkin

Betænkning: Marek Plura - A8-0366/2015
Jana Žitňanská, Deirdre Clune, Krisztina Morvai, Ilhan Kyuchyuk, István Ujhelyi, Maria Spyraki, Andrejs Mamikins, Csaba Sógor, Seán Kelly, Jiří Pospíšil, Marijana Petir, Diane Dodds og Marian Harkin

Betænkning: Kaja Kallas og Evelyne Gebhardt - A8-0371/2015
Jiří Pospíšil, Xabier Benito Ziluaga, Krisztina Morvai, Biljana Borzan, Marlene Mizzi, Nicola Caputo, Seán Kelly og Marian Harkin.


7. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 14.35 og genoptaget kl. 15.05 )

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


9.  Konklusionerne fra Det Europæiske Råds møde (17.-18. december 2015) (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Konklusionerne fra Det Europæiske Råds møde (17.-18. december 2015) (2015/2989(RSP))

Donald Tusk (formand for Det Europæiske Råd) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom for S&D-Gruppen, Geoffrey Van Orden for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gerard Batten, Inês Cristina Zuber for GUE/NGL-Gruppen, Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen, Nigel Farage for EFDD-Gruppen, Guy Verhofstadt, om det foregående indlæg, Nigel Farage, om Guy Verhofstadts bemærkninger, Beatrix von Storch, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Ulrike Lunacek, der besvarede spørgsmålet, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Sotirios Zarianopoulos, løsgænger, Guy Verhofstadt og Alain Lamassoure.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Tanja Fajon, Anna Elżbieta Fotyga, Tania González Peñas, Laura Ferrara, Mara Bizzotto, Eleftherios Synadinos, Esteban González Pons, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Paul Rübig, Maria João Rodrigues, Marina Albiol Guzmán, Peter Lundgren, Janice Atkinson, Manolis Kefalogiannis, Knut Fleckenstein, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kazimierz Michał Ujazdowski, Glenis Willmott, Patrizia Toia, Iratxe García Pérez, Iliana Iotova og Elisa Ferreira.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Maria Spyraki, Tibor Szanyi, Ruža Tomašić, Georgios Epitideios og Michaela Šojdrová.

Indlæg af Jean-Claude Juncker.

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

Indlæg af Donald Tusk.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

(Mødet udsat i nogle minutter)


10.  Situationen i Polen (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Situationen i Polen (2015/3031(RSP))

Formanden gav en kort introduktion til forhandlingen.

Bert Koenders (formand for Rådet) og Frans Timmermans (næstformand i Kommissionen) afgav redegørelserne.

Indlæg af Beata Szydło (Polens premierminister).

Talere: Esteban González Pons for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Syed Kamall for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Robert Jarosław Iwaszkiewicz for EFDD-Gruppen, Michał Marusik for ENF-Gruppen, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, Milan Zver, Tanja Fajon, Ryszard Antoni Legutko, Sophia in 't Veld, Barbara Spinelli, Judith Sargentini, Petr Mach, Jean-Luc Schaffhauser, (formanden mindede om, at tilhørerne i tilhørerlogerne skulle afholde sig fra at udtrykke bifald eller mishag), Aymeric Chauprade, Jan Olbrycht, Josef Weidenholzer, Hans-Olaf Henkel, Cecilia Wikström, Patrick Le Hyaric, Josep-Maria Terricabras, Nicolas Bay, Beata Szydło, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, Michał Marusik for ENF-Gruppen, Robert Jarosław Iwaszkiewicz for EFDD-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Ryszard Antoni Legutko for ECR-Gruppen, Enrique Guerrero Salom for S&D-Gruppen, og Esteban González Pons for PPE-Gruppen.

Indlæg af Beata Szydło.

Indlæg af Guy Verhofstadt om Beata Szydłos indlæg, der besvarede bemærkningerne.

Talere: Bert Koenders, Günther Oettinger (medlem af Kommissionen) og Frans Timmermans.

Indlæg af Beata Szydło.

Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: senere mødeperiode.


FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

11. Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelse (P7_TA(2012)0424(COR01)) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 8 i protokollen af 18.1.2016).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at denne berigtigelse blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås den for vedtaget.


12.  Fredsprocessen i Colombia (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Luis de Grandes Pascual for PPE-Gruppen, Ramón Jáuregui Atondo for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, Javier Couso Permuy for GUE/NGL-Gruppen, Jordi Sebastià for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Francisco José Millán Mon, Richard Howitt, Davor Ivo Stier, Carlos Zorrinho, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jonathan Arnott, Tunne Kelam, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Alojz Peterle, Bogdan Brunon Wenta og Adam Szejnfeld.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: José Inácio Faria, Josu Juaristi Abaunz, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Luis de Grandes Pascual, Ernest Urtasun, Fabio Massimo Castaldo, Notis Marias og Maite Pagazaurtundúa Ruiz.

Indlæg af Federica Mogherini.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Luis de Grandes Pascual, Francisco José Millán Mon, Davor Ivo Stier, Agustín Díaz de Mera García Consuegra og Cristian Dan Preda, for PPE-Gruppen, til støtte for fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0041/2016)

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki og Raffaele Fitto, for ECR-Gruppen, om fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0042/2016)

—   Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička og Johannes Cornelis van Baalen, for ALDE-Gruppen, om fredsprocessen i (Colombia 2015/3033(RSP)) (B8-0053/2016)

—   Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Ulrike Lunacek, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Jordi Sebastià, Igor Šoltes, Josep-Maria Terricabras og Bodil Valero, for Verts/ALE-Gruppen, til støtte for fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0054/2016)

—    Javier Couso Permuy, Neoklis Sylikiotis, Paloma López Bermejo, Angela Vallina, Marina Albiol, Sofia Sakorafa, Takis Hadjigeorgiou, Fabio De Masi, Rina Ronja Kari, Helmut Schölz, Katerina Konecna, Jiri Mastalka, Marie-Christine Vergiat, Miguel Urban, Tania González, Xabier Benito, Lola Sánchez, Estefanía Torres, Barbara Spinelli, Inês Zuber, Kostas Chrysogonos, Dimitrios Papadimoulis og Stelios Kouloglou, for GUE/NGL-Gruppen, om fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0055/2016)

—    Ramón Jáuregui Atondo, José Blanco López, Norica Nicolai, Monika Flašíková Beňová, Karoline Graswander-Hainz, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Jude Kirton-Darling, Javi López, Marlene Mizzi, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Elena Valenciano og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, til støtte for fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0061/2016)

—    Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen , om fredsprocessen i Colombia (2015/3033(RSP)) (B8-0062/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.8 i protokollen af 20.1.2016.


13.  Situationen i Syrien (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien (2015/2517(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Mariya Gabriel for PPE-Gruppen, Victor Boştinaru for S&D-Gruppen, Bas Belder for ECR-Gruppen, og Pavel Telička for ALDE-Gruppen.

FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand

Talere: Takis Hadjigeorgiou for GUE/NGL-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Bruno Gollnisch, løsgænger, Jaromír Štětina, Josef Weidenholzer, Marietje Schaake, Marie-Christine Arnautu, Afzal Khan, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jonathan Arnott, Andrea Cozzolino, Eugen Freund og Nikos Androulakis.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Marju Lauristin, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Fabio Massimo Castaldo og Georgios Epitideios.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


14. Udvalgenes sammensætning

Formanden havde fra ECR-Gruppen modtaget følgende anmodninger om udnævnelse:

REGI: Sławomir Kłosowski i stedet for Edward Czesak

ITRE: Edward Czesak

Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.


15.  Situationen i Saudi-Arabien og Iran (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Saudi-Arabien og Iran (2015/2518(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Richard Howitt for S&D-Gruppen, Bas Belder for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, Alyn Smith for Verts/ALE-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, Josef Weidenholzer, Klaus Buchner, Victor Boştinaru, Damiano Zoffoli, Ana Gomes, Alessia Maria Mosca og Andrejs Mamikins.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák, Afzal Khan og Jonathan Arnott.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


16. Uskyldsformodningen og retten til at være til stede under retssagen i straffesager ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om styrkelse af visse aspekter af uskyldsformodningen og retten til at være til stede under retssagen i straffesager [COM(2013)0821 - C7-0427/2013 - 2013/0407(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Nathalie Griesbeck (A8-0133/2015)

Nathalie Griesbeck forelagde betænkningen.

Indlæg af Věra Jourová (medlem af Kommissionen).

Talere: Kinga Gál for PPE-Gruppen, Birgit Sippel for S&D-Gruppen, Kazimierz Michał Ujazdowski for ECR-Gruppen, Gerard Batten for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jiří Pospíšil, Gilles Lebreton for ENF-Gruppen, Alessandra Mussolini, Caterina Chinnici, Tomáš Zdechovský, Daniel Buda og Emil Radev.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Kostas Chrysogonos og Jiří Pospíšil.

Talere: Věra Jourová og Nathalie Griesbeck.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.2 i protokollen af 20.1.2016.

Indlæg af Notis Marias om catch-the-eyeproceduren (formanden mindede om de gældende bestemmelser herfor).


17. Personlige værnemidler ***I - Gasapparater ***I - Tovbaneanlæg ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om personlige værnemidler [COM(2014)0186 - C7-0110/2014 - 2014/0108(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Vicky Ford (A8-0148/2015)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om Europa-Parlamentets og Rådets forordning om gasapparater [COM(2014)0258 - C8-0006/2014 - 2014/0136(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Catherine Stihler (A8-0147/2015)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om tovbaneanlæg [COM(2014)0187 - C7-0111/2014 - 2014/0107(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Antonio López-Istúriz White (A8-0063/2015)

Vicky Ford, Catherine Stihler og Antonio López-Istúriz White forelagde betænkningerne.

Indlæg af Elżbieta Bieńkowska (medlem af Kommissionen).

Talere: Laura Agea (ordfører for udtalelse fra EMPL), Pascal Arimont for PPE-Gruppen, Kerstin Westphal for S&D-Gruppen, Daniel Dalton for ECR-Gruppen, Dita Charanzová for ALDE-Gruppen, Jiří Maštálka for GUE/NGL-Gruppen, Margot Parker for EFDD-Gruppen, Cristian-Silviu Buşoi, Lara Comi, Paul Rübig, Seán Kelly, Alberto Cirio og Jiří Pospíšil.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Talere: Elżbieta Bieńkowska, Vicky Ford, Catherine Stihler og Antonio López-Istúriz White.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.3 i protokollen af 20.1.2016, punkt 7.4 i protokollen af 20.1.2016 og punkt 7.5 i protokollen af 20.1.2016.


18. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 574.582/OJME).


19. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.50.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Lewandowski, Lewer, Liese, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Deprez, Dodds Anneliese, Engström, Händel, Konečná, Liberadzki, Lietz, Lösing, Łybacka, Michels, Paksas, Pietikäinen

Juridisk meddelelse