Indeks 
Zapisnik
PDF 259kWORD 197k
Utorak, 2. veljače 2016. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Uspostava Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada ***I (rasprava)
 4.Usvojena odluka Komisije o paketu mjera o porezu na dobit trgovačkih društava (rasprava)
 5.Svečana sjednica - Estonie
 6.Glasovanje
  6.1.Pravila kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  6.2.Izmjene Protokola o teškim metalima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  6.3.Izmjene Protokola o postojanim organskim onečišćujućim tvarima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  6.4.Sporazum o suradnji između Eurojusta i Ukrajine * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  6.5.Sporazum o suradnji između Eurojusta i Crne Gore * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  6.6.Zahtjev za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu (glasovanje)
  6.7.Zahtjev za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu (glasovanje)
  6.8.Zahtjev za ukidanje imuniteta Florianu Philippotu (glasovanje)
  6.9.Uspostava Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada ***I (glasovanje)
  6.10.Revizija na sredini razdoblja provedbe strategije EU-a o biološkoj raznolikosti (glasovanje)
 7.Obrazloženja glasovanja
 8.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 9.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 10.Izbjeglička kriza, kontrola vanjskih granica i budućnost schengenskog područja - Poštovanje međunarodnog načela zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja - Financiranje Mehanizma potpore Turskoj za pomoć izbjeglicama - Porast rasističke mržnje i nasilja nad izbjeglicama i migrantima diljem Europe (rasprava)
 11.Nova strategija za jednakost spolova i prava žena nakon 2015. (rasprava)
 12.Mjere koje Komisija namjerava poduzeti kako bi postupila u skladu s presudom u predmetu T-521/14, Švedska protiv Komisije (obveza uspostavljanja kriterija za endokrine disruptore) (rasprava)
 13.Transparentnost i kontrola kliničkih ispitivanja (rasprava)
 14.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 15.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Adina-Ioana VĂLEAN
potpredsjednica

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 8:30.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.    Stanje ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (2016/2556(RSP))

—   Rebecca Harms, Heidi Hautala, Bodil Valero, Peter Eriksson, Tamás Meszerics, Bronis Ropė i Igor Šoltes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0173/2016);

—   Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Geoffrey Van Orden, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Angel Dzhambazki, Jana Žitňanská, Zdzisław Krasnodębski, Arne Gericke i Monica Macovei, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0182/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo i Ignazio Corrao, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0183/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Arne Lietz, Jo Leinen, Knut Fleckenstein, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0184/2016);

—   Cristian Dan Preda, Andrej Plenković, Elmar Brok, Davor Ivo Stier, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Anna Maria Corazza Bildt, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia i Roberta Metsola, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0186/2016);

—   Helmut Scholz, Marie-Christine Vergiat, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Younous Omarjee i Kostadinka Kuneva, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0188/2016);

—   Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Urmas Paet, Robert Rochefort, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o stanju ljudskih prava na Krimu, posebno kada je riječ o krimskim Tatarima (B8-0190/2016).

II.   Bahrein: slučaj Muhameda Ramadana (2016/2557(RSP))

—   Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Bodil Valero i Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0174/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a,o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0192/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Elena Valenciano, Ana Gomes, Alessia Maria Mosca, Afzal Khan, Eric Andrieu, Knut Fleckenstein, Jo Leinen, Arne Lietz, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0194/2016);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Eva Paunova, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia, Joachim Zeller, Elisabetta Gardini i Roberta Metsola, u ime Kluba zastupnika PPE-a o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0195/2016);

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Beatrix von Storch, Jana Žitňanská, Monica Macovei, Arne Gericke i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0196/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Paloma López Bermejo, Marisa Matias, Ángela Vallina, Maria Lidia Senra Rodríguez, Younous Omarjee, Barbara Spinelli, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou i Kostadinka Kuneva, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0197/2016);

—   Marietje Schaake, Izaskun Bilbao Barandica, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Bahreinu: slučaj Muhameda Ramadana (B8-0198/2016).

III.   Slučaj nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (2016/2558(RSP))

—   Reinhard Bütikofer, Helga Trüpel, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Bodil Valero i Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0175/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi i Marco Valli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0176/2016);

—   Jo Leinen, Pier Antonio Panzeri, Knut Fleckenstein, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Arne Lietz, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Josef Weidenholzer i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0185/2016);

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Milan Zver, Lara Comi, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Therese Comodini Cachia, Elisabetta Gardini, Joachim Zeller i Roberta Metsola, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0187/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Valdemar Tomaševski, Arne Gericke, Roberts Zīle i Beatrix von Storch, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0189/2016);

—   Lola Sánchez Caldentey, Marie-Christine Vergiat, Martina Anderson, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Malin Björk, Stefan Eck, Younous Omarjee, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou i Kostadinka Kuneva, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0191/2016);

—   José Inácio Faria, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Pavel Telička, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o slučaju nestalih izdavača knjiga u Hong Kongu (B8-0193/2016).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Uspostava Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada ***I (rasprava)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada [COM(2014)0221 - C7-0144/2014 - 2014/0124(COD)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestitelj: Georgi Pirinski (A8-0172/2015)

Georgi Pirinski predstavio je izvješće.

Govorila je Marianne Thyssen (povjerenica Komisije).

Govorili su: Dennis de Jong (izvjestitelj za mišljenje Odbora IMCO), Kostadinka Kuneva (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Romana Tomc, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jutta Steinruck, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koja je također odgovorila na dva pitanja koja su podizanjem plave kartice postavili Tibor Szanyi i Bill Etheridge, Marian Harkin, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Rina Ronja Kari, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Terry Reintke, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jane Collins, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Dominique Martin, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik, Thomas Mann, Marita Ulvskog, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio James Carver, Czesław Hoc, Enrique Calvet Chambon, João Pimenta Lopes, Igor Šoltes, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Tiziana Beghin, Joëlle Mélin, Lampros Fountoulis, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Jérôme Lavrilleux, Agnes Jongerius, Ulrike Trebesius, António Marinho e Pinto, Patrick Le Hyaric, Verónica Lope Fontagné, Vilija Blinkevičiūtė, Zdzisław Krasnodębski, Filiz Hyusmenova, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Brando Benifei, Helga Stevens, Izaskun Bilbao Barandica, Sofia Ribeiro, Evelyn Regner, Claude Rolin, Javi López, Anne Sander, Siôn Simon, Sven Schulze, Csaba Sógor i Tom Vandenkendelaere.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Krzysztof Hetman, Maria Grapini, Michaela Šojdrová, Notis Marias i Neoklis Sylikiotis.

Govorio je Bill Etheridge o odvijanju postupka spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) tijekom ove rasprave (predsjednica ga je objasnila).

Govorili su: Marianne Thyssen i Georgi Pirinski.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 6.9 zapisnika od 2.2.2016..


4. Usvojena odluka Komisije o paketu mjera o porezu na dobit trgovačkih društava (rasprava)

Izjava Komisije: Usvojena odluka Komisije o paketu mjera o porezu na dobit trgovačkih društava (2016/2980(RSP))

Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorio je Alain Lamassoure, u ime Kluba zastupnika PPE-a.

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

Govorili su: Elisa Ferreira, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Sander Loones, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Michael Theurer, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Fabio De Masi, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Eva Joly, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Tim Aker, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Barbara Kappel, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik, Pablo Zalba Bidegain, Peter Simon, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Lefteris Christoforou, Ashley Fox, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Cora van Nieuwenhuizen, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Marisa Matias, Molly Scott Cato, Marco Zanni, Bernard Monot, Luděk Niedermayer, Hugues Bayet, Marian Harkin, Miguel Viegas, Philippe Lamberts, Petr Mach, Dariusz Rosati, Jeppe Kofod, Pirkko Ruohonen-Lerner, Markus Ferber, Emmanuel Maurel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Philippe Lamberts, Peter van Dalen, Othmar Karas, Sergio Gaetano Cofferati, Gunnar Hökmark, Neena Gill, Siegfried Mureşan, Paul Tang, Burkhard Balz, Ramón Jáuregui Atondo, Evelyn Regner i Tibor Szanyi.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ivana Maletić, Notis Marias, Maria Grapini, Ernest Urtasun i Kostas Chrysogonos.

Govorio je Pierre Moscovici.

Rasprava je zaključena.


PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

5. Svečana sjednica - Estonie

Od 12:00 do 12:30 Europski parlament sastaje se na svečanoj sjednici povodom posjeta Toomasa Hendrika Ilvesa, predsjednika Republike Estonije.


PREDSJEDA: Dimitrios PAPADIMOULIS
potpredsjednik

Govorila je Janice Atkinson.

6. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


6.1. Pravila kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o Zakoniku Unije o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) (kodificirani tekst) [COM(2015)0008 - C8-0008/2015 - 2015/0006(COD)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Heidi Hautala (A8-0359/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0025)


6.2. Izmjene Protokola o teškim metalima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o prihvaćanju izmjena Protokola o teškim metalima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine [08648/2015 - C8-0157/2015 - 2014/0359(NLE)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestitelj: Giovanni La Via (A8-0002/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0026)

Parlament je odobrio prihvaćanje amandmana na Protokol.


6.3. Izmjene Protokola o postojanim organskim onečišćujućim tvarima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o prihvaćanju izmjena Protokola o postojanim organskim onečišćujućim tvarima iz 1998. uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine [08651/2015 - C8-0158/2015 - 2014/0358(NLE)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestitelj: Giovanni La Via (A8-0001/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0027)

Parlament je odobrio prihvaćanje amandmana na Protokol.


6.4. Sporazum o suradnji između Eurojusta i Ukrajine * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o nacrtu provedbene odluke Vijeća kojom se Eurojustu odobrava sklapanje sporazuma o suradnji između Eurojusta i Ukrajine [2015/0810(CNS)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Sylvia-Yvonne Kaufmann (A8-0007/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0028)


6.5. Sporazum o suradnji između Eurojusta i Crne Gore * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o nacrtu provedbene odluke Vijeća kojom se Eurojustu odobrava sklapanje sporazuma o suradnji između Eurojusta i Crne Gore [11596/2015 - C8-0299/2015 - 2015/0812(CNS)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Nathalie Griesbeck (A8-0008/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0029)


6.6. Zahtjev za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu (glasovanje)

Zahtjev za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu [2015/2313(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Kostas Chrysogonos (A8-0015/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen (P8_TA(2016)0030)


6.7. Zahtjev za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Robertu Jarosławu Iwaszkiewiczu [2015/2240(IMM)] – Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Kostas Chrysogonos (A8-0016/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen (P8_TA(2016)0031)


6.8. Zahtjev za ukidanje imuniteta Florianu Philippotu (glasovanje)

Zahtjev za ukidanje imuniteta Florianu Philippotu [2015/2267(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Laura Ferrara (A8-0014/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen (P8_TA(2016)0032)


6.9. Uspostava Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Europske platforme za poboljšanje suradnje u području sprečavanja i odvraćanja od neprijavljenog rada [COM(2014)0221 - C7-0144/2014 - 2014/0124(COD)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestitelj: Georgi Pirinski (A8-0172/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren s izmjenama (P8_TA(2016)0033)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0033)


6.10. Revizija na sredini razdoblja provedbe strategije EU-a o biološkoj raznolikosti (glasovanje)

Izvješće o reviziji na sredini razdoblja provedbe strategije EU-a o biološkoj raznolikosti [2015/2137(INI)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestitelj: Mark Demesmaeker (A8-0003/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0034)


7. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se u doslovnom izvješću s ove dnevne sjednice.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Izvješće Georgi Pirinski - A8-0172/2015
Michela Giuffrida, Tania González Peñas, István Ujhelyi, Daniel Hannan, Danuta Jazłowiecka, Morten Messerschmidt, Andrejs Mamikins, Marian Harkin, Stanislav Polčák, Seán Kelly i Bill Etheridge

Izvješće Mark Demesmaeker - A8-0003/2016
Michela Giuffrida, Catherine Stihler, Andrejs Mamikins, Marian Harkin, Bendt Bendtsen, Stanislav Polčák i Seán Kelly.


8. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 13:15, a nastavljena u 15:05.)

PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica

9. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.

Govorio je Lampros Fountoulis kako bi se usprotivio tvrdnjama Gabriele Zimmer, od ponedjeljka, u vezi s prosvjedom u Ateni koji je ona nazvala protuizbjegličkim.


10. Izbjeglička kriza, kontrola vanjskih granica i budućnost schengenskog područja - Poštovanje međunarodnog načela zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja - Financiranje Mehanizma potpore Turskoj za pomoć izbjeglicama - Porast rasističke mržnje i nasilja nad izbjeglicama i migrantima diljem Europe (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Izbjeglička kriza, kontrola vanjskih granica i budućnost schengenskog područja (2016/2559(RSP))

Izjave Vijeća i Komisije: Poštovanje međunarodnog načela zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja (2016/2535(RSP))

Izjave Vijeća i Komisije: Financiranje Mehanizma potpore Turskoj za pomoć izbjeglicama (2016/2528(RSP))

Izjave Vijeća i Komisije: Porast rasističke mržnje i nasilja nad izbjeglicama i migrantima diljem Europe (2016/2563(RSP))

Bert Koenders (predsjedatelj Vijeća) i Dimitris Avramopoulos (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Dimitrios Papadimoulis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Rebecca Harms, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Laura Ferrara, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Vicky Maeijer, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Bruno Gollnisch, nezavisni zastupnik, Esteban González Pons, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Tanja Fajon, Timothy Kirkhope, Alexander Graf Lambsdorff, Cornelia Ernst, Judith Sargentini, Paul Nuttall, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jean-Paul Denanot, Lorenzo Fontana, Janusz Korwin-Mikke i Monika Hohlmeier.

PREDSJEDA: Ioan Mircea PAŞCU
potpredsjednik

Govorili su: Maria Grapini i Cornelia Ernst kako bi podizanjem plave kartice postavile dva pitanja Moniki Hohlmeier, na koja je ona odgovorila, Victor Boştinaru, Bernd Kölmel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Liisa Jaakonsaari, Cecilia Wikström, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Zdzisław Krasnodębski, Malin Björk, koja odbija pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavio Marek Jurek, Jean Lambert, Peter Lundgren, Gilles Lebreton, Konstantinos Papadakis, Marian-Jean Marinescu, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Costas Mavrides, Isabelle Thomas, Anna Elżbieta Fotyga, Sophia in 't Veld, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Martina Anderson, Ska Keller, Jonathan Arnott, Laurenţiu Rebega, Aymeric Chauprade, Mariya Gabriel, Josef Weidenholzer, Helga Stevens, koja je također odgovorila na dva pitanja koja su podizanjem plave kartice postavili Alexander Graf Lambsdorff i Sophia in 't Veld, Pavel Telička, Marina Albiol Guzmán, Bodil Valero, Marco Zanni, Louis Aliot, Georgios Epitideios, Kinga Gál, Knut Fleckenstein, Jussi Halla-aho, Marielle de Sarnez, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Diane James, Marie-Christine Vergiat, Eva Joly, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gianluca Buonanno, Gerolf Annemans, Kristina Winberg, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Olaf Stuger, Udo Voigt, Jan Olbrycht, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Péter Niedermüller, Monica Macovei, koja je također odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Filiz Hyusmenova, Takis Hadjigeorgiou, Ernest Urtasun, Diane James, Auke Zijlstra, Jeroen Lenaers, Claude Moraes, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Alessandra Mussolini, Charles Tannock, Maite Pagazaurtundúa Ruiz i Eleonora Forenza.

PREDSJEDA: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
potpredsjednica

Govorili su: Ernest Maragall, Georgios Epitideios, radi postavljanja pitanja podizanjem plave kartice Eleonori Forenza, koja je na pitanje odgovorila, Marie-Christine Arnautu, Frank Engel, Elena Valenciano, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Lampros Fountoulis, Jan Zahradil, Gérard Deprez, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Sofia Sakorafa, Franz Obermayr, Nadine Morano, Birgit Sippel, koja odbija pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavila Monika Hohlmeier, Richard Ashworth, Ivo Vajgl, Tania González Peñas, Franz Obermayr o prethodnom govoru, Mara Bizzotto, Cristian Dan Preda, Richard Howitt, Ryszard Czarnecki, Morten Helveg Petersen, Josu Juaristi Abaunz, Nicolas Bay, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Eider Gardiazabal Rubial, Amjad Bashir, João Pimenta Lopes, Sophie Montel, Barbara Kudrycka, Iliana Iotova, Angel Dzhambazki, Reimer Böge, Kati Piri, Peter van Dalen, Carlos Coelho, Jens Geier, Notis Marias, Georgios Kyrtsos, Daniele Viotti, Nikolay Barekov, Milan Zver, Juan Fernando López Aguilar, Marek Jurek, Barbara Matera, Jean-Paul Denanot, Lefteris Christoforou, Soraya Post, Emil Radev, Miriam Dalli, Renate Sommer, Jeppe Kofod, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Cécile Kashetu Kyenge, Ingeborg Gräßle, Roberta Metsola, José Manuel Fernandes i Anna Maria Corazza Bildt.

PREDSJEDA: Ryszard CZARNECKI
potpredsjednik

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Anna Hedh, Hilde Vautmans, Kostas Chrysogonos, Zoltán Balczó, Bronis Ropė, Krzysztof Hetman i Ana Gomes.

Govorili su: Johannes Hahn (povjerenik Komisije), Dimitris Avramopoulos i Bert Koenders.

Rasprava je zaključena.


11. Nova strategija za jednakost spolova i prava žena nakon 2015. (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000006/2016) koje je postavio Iratxe García Pérez, u ime Odbora FEMM, Komisiji: Nova strategija za jednakost spolova i prava žena nakon 2015. (2016/2526(RSP)) (B8-0103/2016)

Iratxe García Pérez obrazložila je pitanje.

Vytenis Povilas Andriukaitis (povjerenik Komisije) odgovorio je na pitanje.

Govorili su: Constance Le Grip, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Maria Noichl, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Angelika Mlinar, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Malin Björk, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Terry Reintke, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Daniela Aiuto, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Anna Záborská, Maria Arena, Arne Gericke, Louise Bours, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Liliana Rodrigues, Michaela Šojdrová, Viorica Dăncilă, Marijana Petir, Vilija Blinkevičiūtė, Barbara Matera i Anna Hedh.

PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

Govorili su: Csaba Sógor, Julie Ward, Biljana Borzan, Evelyn Regner i Siôn Simon, koji je odbio pitanje koje je podizanjem plave kartice htio postaviti Arne Gericke.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Patricija Šulin, Nicola Caputo, Notis Marias, Ernest Urtasun, Stanislav Polčák i Ruža Tomašić.

Govorio je Vytenis Povilas Andriukaitis.

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 128. stavka 5. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

Daniela Aiuto i Marco Zullo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o novoj strategiji za prava žena i jednakost spolova u Europi nakon 2015. (2016/2526(RSP)) (B8-0148/2016);   

— Maria Arena, Maria Noichl, Biljana Borzan, Vilija Blinkevičiūtė, Nessa Childers, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Iratxe García Pérez, Evelyne Gebhardt, Liisa Jaakonsaari, Kashetu Kyenge, Linda McAvan, Pina Picierno i Josef Weidenholzer, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Angelika Mlinar, Catherine Bearder, Izaskun Bilbao Barandica i Sophia in 't Veld, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Malin Björk, Eleonora Forenza, Stefan Eck, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Ángela Vallina, Sofia Sakorafa, Cornelia Ernst, Paloma López Bermejo, Josu Juaristi Abaunz, Martina Anderson, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Kostadinka Kuneva, Dimitrios Papadimoulis, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez i Maria Lidia Senra Rodríguez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Terry Reintke i Ernest Urtasun, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o novoj strategiji za prava žena i jednakost spolova u Europi nakon 2015. (2016/2526(RSP)) (B8-0150/2016);

Constance Le Grip, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o novoj strategiji za prava žena i jednakost spolova u Europi nakon 2015. (2016/2526(RSP)) (B8-0163/2016)

Beatrix von Storch, o novoj strategiji za prava žena i jednakost spolova u Europi nakon 2015. (2016/2526(RSP)) (B8-0164/2016).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 8.9 zapisnika od 3.2.2016..


12. Mjere koje Komisija namjerava poduzeti kako bi postupila u skladu s presudom u predmetu T-521/14, Švedska protiv Komisije (obveza uspostavljanja kriterija za endokrine disruptore) (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000003/2016) koje je postavio Matthias Groote, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Gerben-Jan Gerbrandy, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Merja Kyllönen, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, i Piernicola Pedicini, u ime Kluba zastupnika EFDD-a Komisiji: Mjere koje Komisija namjerava poduzeti kako bi postupila u skladu s presudom u predmetu T-521/14, Švedska protiv Komisije (2016/2536(RSP)) (B8-0107/2016)

Jytte Guteland, Gerben-Jan Gerbrandy, Michèle Rivasi i Merja Kyllönen obrazložili su pitanje.

Vytenis Povilas Andriukaitis (povjerenik Komisije) odgovorio je na pitanje.

Govorili su: Jens Gieseke, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Pavel Poc, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Stefan Eck, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Eleonora Evi, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Margrete Auken, Ivo Belet, Daciana Octavia Sârbu, Bart Staes, Cristian-Silviu Buşoi, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Michèle Rivasi, Nicola Caputo, Martin Häusling, Pascal Arimont, Biljana Borzan, Max Andersson, Alojz Peterle, Christel Schaldemose, Sirpa Pietikäinen i Soledad Cabezón Ruiz.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Anna Záborská, Notis Marias, Frédérique Ries, João Ferreira, Rosa D'Amato i Stanislav Polčák.

Govorio je Vytenis Povilas Andriukaitis.

Rasprava je zaključena.


13. Transparentnost i kontrola kliničkih ispitivanja (rasprava)

Izjava Komisije: Transparentnost i kontrola kliničkih ispitivanja (2016/2534(RSP))

Vytenis Povilas Andriukaitis (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Matthias Groote, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Frédérique Ries, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Anja Hazekamp, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Michèle Rivasi, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Piernicola Pedicini, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Julia Reid, José Manuel Fernandes, Soledad Cabezón Ruiz, Carlos Zorrinho, Nicola Caputo i Marju Lauristin.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák, Notis Marias i João Ferreira.

Govorio je Vytenis Povilas Andriukaitis.

Rasprava je zaključena.


14. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 576.422/OJME).


15. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 23:00.

Klaus Welle

Ildikó Gáll-Pelcz

glavni tajnik

potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giuffrida, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Crowley, Dodds Anneliese, Engström, Giménez Barbat, Konečná, Le Pen Jean-Marie, McGuinness, Melior, Michels, Vallina, Verheyen

Pravna napomena