Indeks 
Protokol
PDF 284kWORD 197k
Tirsdag den 12. april 2016 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration (forhandling)
 4.Foranstaltninger til afhjælpning af krisen i den europæiske landbrugssektor (forhandling)
 5.Afstemningstid
  5.1.Ordninger for varer med oprindelse i bestemte AVS-lande ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.2.Fiskeripartnerskabsaftale med Danmark og Grønland: fiskerimuligheder og den finansielle modydelse *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.3.Aftale mellem EU og Macao om visse aspekter af lufttrafik *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.4.Minimumsnormalsatsen for moms * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.5.Aftale om strategisk samarbejde mellem Den Føderative Republik Brasilien og Europol * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.6.Anmodning om ophævelse af Hermann Winklers immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.7.De Forenede Nationers havretskonvention: fiskerimæssige aspekter (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.8.Avlsdyr og reproduktionsmateriale herfra ***I (afstemning)
  5.9.Situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration (afstemning)
  5.10.Årsrapporterne 2012-2013 om nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (afstemning)
  5.11.Programmet for målrettet og effektiv regulering (afstemning)
  5.12.Fremskridt i retning af bedre regulering af det indre marked (afstemning)
  5.13.EU-undervisning i skolen (afstemning)
  5.14.Erasmus+ og andre redskaber til fremme af mobiliteten i forbindelse med erhvervsuddannelse (afstemning)
  5.15.EU's rolle i forbindelse med de internationale finansielle, monetære og regulerende institutioner og organer (afstemning)
  5.16.Ikke-industrielt kystfiskeri i fiskeriafhængige områder (afstemning)
  5.17.Den fælles fiskeripolitiks eksterne dimension, herunder fiskeriaftaler (afstemning)
 6.Stemmeforklaringer
 7.Stemmerettelser og -intentioner
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9.Terrorbekæmpelse efter de seneste terrorangreb (forhandling)
 10.De eksisterende foranstaltningers formålstjenlighed over for skatteunddragelse og pengehvidvaskning i lyset af de seneste Panama Papers-afsløringer (forhandling)
 11.Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)
 12.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)
 13.Vedtagen beslutning om politik for gennemsigtighed på skatteområdet (forhandling)
 14.Vigtigste aspekter og grundlæggende valg i forbindelse med den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (artikel 36 TEU) (forhandling)
 15.Situationen i Nagorno-Karabakh (forhandling)
 16.Aftale om politisk dialog og samarbejde mellem EU og Cuba (forhandling)
 17.EU i et foranderligt globalt miljø – en tættere forbundet, mere konfliktfyldt og mere kompleks verden (forhandling)
 18.Gennemførelse og gennemgang af EU-strategien for Centralasien (forhandling)
 19.Dagsorden for næste møde
 20.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.30.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (2016/2644(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi, Isabella Adinolfi, Marco Valli og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0466/2016)

—   Jean Lambert, Barbara Lochbihler, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Heidi Hautala og Brois Ropé, for Verts/ALE-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0467/2016)

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli, for S&D-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0468/2016)

—   Cristian Dan Preda, György Hölvényi, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Michèle Alliot-Marie, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Claude Rolin, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Michaela Šojdrová, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Luděk Niedermayer, Seán Kelly, Elisabetta Gardini, Mariya Gabriel og Francisco José Millán Mon, for PPE-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0471/2016)

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bas Belder, Raffaele Fitto, Sajjad Karim, Peter van Dalen, Valdemar Tomaševski, Ian Duncan, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Arne Gericke, Branislav Škripek, Zdzisław Krasnodębski, Geoffrey Van Orden, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Jana Žitňanská og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0474/2016)

—   Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Miguel Urbán Crespo, Xavier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Marisa Matias, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva og Helmut Scholz, for GUE/NGL-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0475/2016)

—   Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Izaskun Bilbao Barandica, Ramon Tremosa i Balcells, Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Javier Nart og Gérard Deprez, for ALDE-Gruppen, om Pakistan, navnlig angrebet i Lahore (B8-0476/2016).

II.   Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (2016/2648(RSP))

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Raffaele Fitto, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Arne Gericke, Ruža Tomašić og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0469/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0470/2016)

—   Ulrike Lunacek, Bodil Valero, Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Terry Reintke, Ernest Urtasun, Jordi Sebastià, Josep-Maria Terricabras og Molly Scott Cato, for Verts/ALE-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0472/2016)

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward og Flavio Zanonato, for S&D-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0473/2016)

—   Cristian Dan Preda, Gabriel Mato, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Claude Rolin, Jarosław Wałęsa, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Luděk Niedermayer, Seán Kelly, Elisabetta Gardini og Francisco José Millán Mon, for PPE-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0477/2016)

—   Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Ángela Vallina, Stelios Kouloglou, Helmut Scholz og Kostadinka Kuneva, for GUE/NGL-Gruppen, om Honduras: Situationen for forkæmpere for oprindelige folk og LGBTI-personer (B8-0480/2016)

—   Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Enrique Calvet Chambon, Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marielle De Sarnez, Marietje Schaake, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Ramon Tremosa i Balcells, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis Van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Kaja Kallas, Javier Nart og Gérard Deprez, for ALDE-Gruppen, om Honduras: Situationen for menneskerettighedsforkæmpere (B8-0482/2016).

III.   Nigeria (2016/2649(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara, Laura Agea, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om Nigeria (B8-0478/2016)

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Peter van Dalen, Arne Gericke, Geoffrey Van Orden, Zdzisław Krasnodębski, Valdemar Tomaševski, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga og Jana Žitňanská, for ECR-Gruppen, om Nigeria (B8-0479/2016)

—   Jean Lambert, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Michèle Rivasi, Bart Staes, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Tamás Meszerics, Jordi Sebastià, Davor Škrlec, Bodil Valero, Igor Šoltes og Bronis Ropė, for Verts/ALE-Gruppen, om Nigeria (B8-0481/2016)

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli, for S&D-Gruppen, om Nigeria (B8-0483/2016)

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Maurice Ponga, Claude Rolin, Jarosław Wałęsa, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, György Hölvényi, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Michaela Šojdrová, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Ludek Niedermayer, Seán Kelly, Mariya Gabriel, Francisco José Millán Mon og Elisabetta Gardini for PPE-Gruppen, om Nigeria (B8-0484/2016)

—   Lola Sánchez Caldentey, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Barbara Spinelli, Paloma López Bermejo, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Marisa Matias, Marina Albiol GuzmánJavier Couso Permuy, Ángela Vallina, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga og Maria Lidia Senra Rodríguez, for GUE/NGL-Gruppen, om flytningen af børn i det nordlige Nigeria efter Boko Harams angreb (B8-0485/2016)

—   Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Mazuronis Valentinas, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Ramon Tremosa i Balcells, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis Van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Javier Nart og Gérard Deprez for ALDE-Gruppen, om Nigeria (B8-0486/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration (forhandling)

Betænkning om situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration [2015/2095(INI)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordførere: Roberta Metsola og Cécile Kashetu Kyenge (A8-0066/2016)

Roberta Metsola og Cécile Kashetu Kyenge forelagde betænkningen.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Talere: Demetris Papadakis (ordfører for udtalelse fra AFET), Beatriz Becerra Basterrechea (ordfører for udtalelse fra DEVE), Gérard Deprez (ordfører for udtalelse fra BUDG), Elisabeth Morin-Chartier (ordfører for udtalelse fra EMPL), Merja Kyllönen (ordfører for udtalelse fra TRAN), Andrea Cozzolino (ordfører for udtalelse fra REGI), Mary Honeyball (ordfører for udtalelse fra FEMM), Marlene Mizzi (ordfører for udtalelse fra PETI), Elissavet Vozemberg-Vrionidi for PPE-Gruppen, Tanja Fajon for S&D-Gruppen, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen, Ska Keller for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Konstantinos Papadakis, løsgænger, Artis Pabriks, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Knut Fleckenstein, Timothy Kirkhope, Nathalie Griesbeck, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Marina Albiol Guzmán, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Alessandra Mussolini, Bodil Valero, Kristina Winberg, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, Lorenzo Fontana, Eleftherios Synadinos, Michał Boni, Péter Niedermüller, Eleni Theocharous, Angelika Mlinar, Kostas Chrysogonos, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Gerard Batten, Janice Atkinson, Barbara Matera, Juan Fernando López Aguilar, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Jussi Halla-aho, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Sofia Sakorafa, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janice Atkinson, Gilles Lebreton, Milan Zver, Patrizia Toia, Branislav Škripek, Ivan Jakovčić, Nicolas Bay, Tomáš Zdechovský, Elly Schlein, Kazimierz Michał Ujazdowski, Barbara Kudrycka, Javi López, Kinga Gál, Ana Gomes, Anna Záborská, Soraya Post, Lara Comi, Enrique Guerrero Salom, Salvatore Domenico Pogliese og Iliana Iotova.

FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

Talere: Georgios Kyrtsos, Caterina Chinnici, Maria João Rodrigues, Jens Geier, Luigi Morgano, Pervenche Berès og Tonino Picula.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, Arne Lietz, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica og Neoklis Sylikiotis.

Indlæg af Krisztina Morvai om afviklingen af catch-the-eye-proceduren (formanden forklarede proceduren).

Talere: Dimitris Avramopoulos, Roberta Metsola og Cécile Kashetu Kyenge.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.9 i protokollen af 12.4.2016.


4. Foranstaltninger til afhjælpning af krisen i den europæiske landbrugssektor (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000055/2016) af Czesław Adam Siekierski, for AGRI, til Kommissionen: Foranstaltninger til afhjælpning af krisen i den europæiske landbrugssektor (2016/2611(RSP)) (B8-0352/2016)

Czesław Adam Siekierski begrundede spørgsmålet.

Phil Hogan (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Albert Deß for PPE-Gruppen, Paolo De Castro for S&D-Gruppen, James Nicholson for ECR-Gruppen, og Jan Huitema for ALDE-Gruppen.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Talere: Maria Lidia Senra Rodríguez for GUE/NGL-Gruppen, Martin Häusling for Verts/ALE-Gruppen, John Stuart Agnew for EFDD-Gruppen, Edouard Ferrand for ENF-Gruppen, Diane Dodds, løsgænger, Michel Dantin, Eric Andrieu, Beata Gosiewska, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Ulrike Müller, Luke Ming Flanagan, Maria Heubuch, Mara Bizzotto, Georgios Epitideios, Herbert Dorfmann, Clara Eugenia Aguilera García, Richard Ashworth, Jasenko Selimovic, Estefanía Torres Martínez, Bronis Ropė, Mairead McGuinness, Viorica Dăncilă, Zbigniew Kuźmiuk, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hilde Vautmans, Hannu Takkula, Matt Carthy, Esther Herranz García, Maria Noichl, Jørn Dohrmann, Daniel Buda, Marc Tarabella, Bas Belder, Elisabeth Köstinger, Paul Brannen, Marijana Petir, Nicola Caputo, Annie Schreijer-Pierik og Sofia Ribeiro.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Peter Jahr, Michela Giuffrida, Ivan Jakovčić og Seán Kelly.

Indlæg af Phil Hogan.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

Talere: Ana Gomes, der anmodede formanden, Martin Schulz, om at gribe ind over for de angolesiske myndigheder imod domfældelsen over en gruppe forkæmpere for demokrati i Angola og situationen for Nuno Dala, en af gruppens medlemmer, der på indeværende tidspunkt er gået i sultestrejke (formanden lovede at videregive anmodningen), Piernicola Pedicini, der meddelte, at de italienske medlemmer af EFDD-Gruppen i sorg over Gianroberto Casaleggios død, medgrundlægger af "Movimento 5 Stelle" i Italien, ikke ville tage ordet under dagens forhandlinger (formanden kondolerede endnu en gang gruppens medlemmer), og Olaf Stuger, om resultatet af folkeafstemningen om associeringsaftalen mellem EU og Ukraine, der fandt sted onsdag den 6. april 2016 i Nederlandene.


5. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


5.1. Ordninger for varer med oprindelse i bestemte AVS-lande ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler (omarbejdning) [COM(2015)0282 - C8-0154/2015 - 2015/0128(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Jarosław Wałęsa (A8-0010/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0094)

Indlæg

Jarosław Wałęsa (ordfører), inden afstemningen.


5.2. Fiskeripartnerskabsaftale med Danmark og Grønland: fiskerimuligheder og den finansielle modydelse *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions vegne af protokollen om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab på den ene side og den danske regering og det grønlandske landsstyre på den anden side [11634/2015 - C8-0377/2015 - 2015/0152(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Marco Affronte (A8-0067/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0095)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.


5.3. Aftale mellem EU og Macao om visse aspekter af lufttrafik *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen om visse aspekter af lufttrafik mellem Den Europæiske Union og regeringen for Folkerepublikken Kinas særlige administrative region Macao [05255/2014 - C8-0040/2015 - 2012/0015(NLE)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Dieter-Lebrecht Koch (A8-0072/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0096)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.


5.4. Minimumsnormalsatsen for moms * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Rådets direktiv om ændring af direktiv 2006/112/EF om det fælles merværdiafgiftssystem for så vidt angår varigheden af forpligtelsen til at overholde et minimumsniveau for normalsatsen [COM(2015)0646 - C8-0009/2016 - 2015/0296(CNS)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Peter Simon (A8-0063/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0097)


5.5. Aftale om strategisk samarbejde mellem Den Føderative Republik Brasilien og Europol * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om udkast til Rådets gennemførelsesafgørelse om godkendelse af Den Europæiske Politienheds (Europols) indgåelse af aftalen om strategisk samarbejde mellem Den Føderative Republik Brasilien og Europol [13980/2015 - C8-0010/2016 - 2016/0801(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Claude Moraes (A8-0070/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0098)


5.6. Anmodning om ophævelse af Hermann Winklers immunitet (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Hermann Winklers immunitet [2016/2000(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Angel Dzhambazki (A8-0062/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0099)


5.7. De Forenede Nationers havretskonvention: fiskerimæssige aspekter (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om fiskerimæssige aspekter i forbindelse med den internationale aftale om havets biologiske mangfoldighed i områder uden for national jurisdiktion, De Forenede Nationers havretskonvention [2015/2109(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Norica Nicolai (A8-0042/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0100)


5.8. Avlsdyr og reproduktionsmateriale herfra ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om zootekniske og genealogiske betingelser for handel med og import til Unionen af avlsdyr og reproduktionsmateriale herfra [COM(2014)0005 - C7-0032/2014 - 2014/0032(COD)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Michel Dantin (A8-0288/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0101)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0101)

Indlæg

Michel Dantin (ordfører), inden afstemningen.


5.9. Situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration (afstemning)

Betænkning om situationen i Middelhavet og behovet for en holistisk EU-tilgang til migration [2015/2095(INI)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordførere: Roberta Metsola og Cécile Kashetu Kyenge (A8-0066/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0102)


5.10. Årsrapporterne 2012-2013 om nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (afstemning)

Betænkning om årsrapporterne 2012-2013 om nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet [2014/2252(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Sajjad Karim (A8-0301/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0103)


5.11. Programmet for målrettet og effektiv regulering (afstemning)

Betænkning om programmet for målrettet og effektiv regulering (REFIT): Status og udsigter for fremtiden [2014/2150(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Sylvia-Yvonne Kaufmann (A8-0208/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0104)

Indlæg

Sylvia-Yvonne Kaufmann (Ordfører), inden afstemningen.


5.12. Fremskridt i retning af bedre regulering af det indre marked (afstemning)

Betænkning om fremskridt i retning af bedre regulering af det indre marked [2015/2089(INI)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Anneleen Van Bossuyt (A8-0278/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0105)


5.13. EU-undervisning i skolen (afstemning)

Betænkning om EU-undervisning i skolen [2015/2138(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Damian Drăghici (A8-0021/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af ENF-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING (CULT)

Vedtaget (P8_TA(2016)0106)


5.14. Erasmus+ og andre redskaber til fremme af mobiliteten i forbindelse med erhvervsuddannelse (afstemning)

Betænkning om Erasmus+ og andre redskaber til fremme af mobiliteten i forbindelse med erhvervsuddannelse – en livslang læringstilgang [2015/2257(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Ernest Maragall (A8-0049/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0107)


5.15. EU's rolle i forbindelse med de internationale finansielle, monetære og regulerende institutioner og organer (afstemning)

Betænkning om EU's rolle i forbindelse med de internationale finansielle, monetære og regulerende institutioner og organer [2015/2060(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Sylvie Goulard (A8-0027/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 15)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0108)


5.16. Ikke-industrielt kystfiskeri i fiskeriafhængige områder (afstemning)

Betænkning om innovation og diversificering af det ikke-industrielle kystfiskeri i fiskeriafhængige områder [2015/2090(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Ruža Tomašić (A8-0044/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 16)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0109)


5.17. Den fælles fiskeripolitiks eksterne dimension, herunder fiskeriaftaler (afstemning)

Betænkning om fælles regler for gennemførelsen af den fælles fiskeripolitiks eksterne dimension, herunder fiskeriaftaler [2015/2091(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Linnéa Engström (A8-0052/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 17)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0110)


6. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Norica Nicolai - A8-0042/2016
Daniel Hannan, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stanislav Polčák og Andrejs Mamikins

Betænkning: Roberta Metsola og Cécile Kashetu Kyenge - A8-0066/2016
Krisztina Morvai, Michela Giuffrida, Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Steven Woolfe og Andrejs Mamikins

Betænkning: Sajjad Karim - A8-0301/2015
Krisztina Morvai, Monica Macovei og Andrejs Mamikins

Betænkning: Sylvia-Yvonne Kaufmann - A8-0208/2015
Stefano Maullu, Monica Macovei, Jiří Pospíšil, Seán Kelly og Andrejs Mamikins

Betænkning: Anneleen Van Bossuyt - A8-0278/2015
Krisztina Morvai, Catherine Stihler, Jiří Pospíšil, Seán Kelly og Andrejs Mamikins

Betænkning: Damian Drăghici - A8-0021/2016
Krisztina Morvai, Jan Zahradil, Michela Giuffrida, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Catherine Stihler, Jiří Pospíšil, Momchil Nekov, Marek Jurek, Seán Kelly, Steven Woolfe og Andrejs Mamikins

Betænkning: Ernest Maragall - A8-0049/2016
Monica Macovei, Krisztina Morvai, Catherine Stihler, Michela Giuffrida, Branislav Škripek, Tania González Peñas, Ilhan Kyuchyuk, Jiří Pospíšil, Theodoros Zagorakis, Momchil Nekov og Andrejs Mamikins

Betænkning: Sylvie Goulard - A8-0027/2016
Monica Macovei, Krisztina Morvai og Andrejs Mamikins

Betænkning: Ruža Tomašić - A8-0044/2016
Maria Lidia Senra Rodríguez, Michela Giuffrida, Estefanía Torres Martínez, Andrejs Mamikins og Seán Kelly

Betænkning: Linnéa Engström - A8-0052/2016
Michela Giuffrida og Andrejs Mamikins.


7. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 14.30 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


9. Terrorbekæmpelse efter de seneste terrorangreb (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Terrorbekæmpelse efter de seneste terrorangreb (2016/2646(RSP))

Jeanine Hennis-Plasschaert (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jan Philipp Albrecht, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Syed Kamall for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jan Philipp Albrecht, Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Neoklis Sylikiotis, som besvarede det, Diane James for EFDD-Gruppen, Marcel de Graaff for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hilde Vautmans, Lampros Fountoulis, løsgænger, Esteban González Pons, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Lampros Fountoulis, Marc Tarabella, Mark Demesmaeker, Sophia in 't Veld, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Steven Woolfe, Cornelia Ernst, Eva Joly, Florian Philippot, Zoltán Balczó, Monika Hohlmeier, Kathleen Van Brempt, Gérard Deprez, Jan Philipp Albrecht, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janice Atkinson, Gerolf Annemans, Ivo Belet, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Birgit Sippel, Petr Ježek, Gianluca Buonanno, Ana Gomes, om Gianluca Buonannos indlæg, Rachida Dati, Tanja Fajon, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Milan Zver, Roberta Metsola, Caterina Chinnici, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Péter Niedermüller, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, og Elissavet Vozemberg-Vrionidi.

FORSÆDE: Ulrike LUNACEK
næstformand

Talere: Axel Voss, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Elisabetta Gardini, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Paulo Rangel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Dubravka Šuica, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Kinga Gál, Othmar Karas, Barbara Matera, Michał Boni, Tomáš Zdechovský og Anna Maria Corazza Bildt, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Csaba Sógor, Ioan Mircea Paşcu, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Javier Couso Permuy, Franz Obermayr og Diane Dodds.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

Indlæg af Jeanine Hennis-Plasschaert.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


10. De eksisterende foranstaltningers formålstjenlighed over for skatteunddragelse og pengehvidvaskning i lyset af de seneste Panama Papers-afsløringer (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: De eksisterende foranstaltningers formålstjenlighed over for skatteunddragelse og pengehvidvaskning i lyset af de seneste Panama Papers-afsløringer (2016/2647(RSP))

Jeanine Hennis-Plasschaert (formand for Rådet) og Pierre Moscovici (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Pablo Zalba Bidegain for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra David Casa, Bernd Lucke for ECR-Gruppen, Sylvie Goulard for ALDE-Gruppen, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, og Steven Woolfe for EFDD-Gruppen.

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

Talere: Bernard Monot for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jérôme Lavrilleux, Lampros Fountoulis, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janusz Korwin-Mikke, Luděk Niedermayer, Elisa Ferreira, Sander Loones, Michael Theurer, Marisa Matias, Sven Giegold, Barbara Kappel, David Casa, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Eduard Kukan, Peter Simon, Pirkko Ruohonen-Lerner, Miguel Viegas, Eva Joly, Hugues Bayet, Monica Macovei, Miguel Urbán Crespo, Molly Scott Cato, Jeppe Kofod, Jean-Luc Mélenchon, Ernest Maragall, Ramón Jáuregui Atondo, Ana Gomes og Pervenche Berès.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Romana Tomc, Nicola Caputo, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Kostas Chrysogonos, Judith Sargentini, Ivana Maletić, Maria Grapini og Tibor Szanyi.

Talere: Pierre Moscovici, Věra Jourová (medlem af Kommissionen) og Jeanine Hennis-Plasschaert.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


11. Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelserne P8_TA(2015)0439(COR01) og P8_TA(2015)0440(COR01) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 9 i protokollen af 11.4.2016).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at disse berigtigelser blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås de for vedtaget.


12. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)

Formanden for Udvalgsformandskonferencen havde i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 105, stk. 6, orienteret Parlamentets formand om, at der ikke var gjort indsigelse mod:

henstillingen fra IMCO om ikke at gøre indsigelse mod Kommissionens delegerede forordning af 5. april 2016 om berigtigelse af delegeret forordning (EU) 2015/2446 til supplering af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 952/2013 med nærmere regler angående visse bestemmelser i EU-toldkodeksen (2016/2639(DEA)) (B8-0452/2016).

Såfremt ingen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer inden for en frist på 24 timer gør indsigelse mod denne henstilling, anses den for vedtaget. Den vil i modsat fald blive sat under afstemning.

H
enstillingen kan findes på websiden ”Europarl” under den indeværende mødeperiode.


13. Vedtagen beslutning om politik for gennemsigtighed på skatteområdet (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Vedtagen beslutning om politik for gennemsigtighed på skatteområdet (2016/2552(RSP))

Jonathan Hill (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Indlæg af Pablo Zalba Bidegain for PPE-Gruppen.

FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand

Talere: Elisa Ferreira for S&D-Gruppen, Sander Loones for ECR-Gruppen, Michael Theurer for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Jonathan Arnott for EFDD-Gruppen, Werner Langen, Evelyn Regner, Zdzisław Krasnodębski, Rina Ronja Kari, Pascal Durand, Theodor Dumitru Stolojan, Sergio Gaetano Cofferati, Dariusz Rosati, Peter Simon, Brian Hayes, Emmanuel Maurel, Pavel Svoboda, Anneliese Dodds, Tom Vandenkendelaere, Romana Tomc, Tadeusz Zwiefka, Deirdre Clune og Angelika Niebler.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Paloma López Bermejo, Notis Marias og Kostas Chrysogonos.

Indlæg af Jonathan Hill.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


14. Vigtigste aspekter og grundlæggende valg i forbindelse med den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (artikel 36 TEU) (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Vigtigste aspekter og grundlæggende valg i forbindelse med den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (artikel 36 TEU) (2016/2564(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Elmar Brok for PPE-Gruppen, Knut Fleckenstein for S&D-Gruppen, Geoffrey Van Orden for ECR-Gruppen, Jozo Radoš for ALDE-Gruppen, Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen, Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Cristian Dan Preda, Victor Boştinaru, Anna Elżbieta Fotyga, Reinhard Bütikofer, Jonathan Arnott, Franz Obermayr, Janusz Korwin-Mikke og Sandra Kalniete.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Richard Howitt, Marek Jurek, Krisztina Morvai, Michael Gahler, Ioan Mircea Paşcu, Francisco José Millán Mon, Afzal Khan, Arnaud Danjean, Francisco Assis, Eduard Kukan og David McAllister.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Henna Virkkunen, Notis Marias og Andrej Plenković.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


15. Situationen i Nagorno-Karabakh (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Nagorno-Karabakh (2016/2650(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Victor Boştinaru for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Petras Auštrevičius for ALDE-Gruppen, Josu Juaristi Abaunz for GUE/NGL-Gruppen, Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, Jonathan Arnott for EFDD-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Jaromír Štětina, Bogusław Liberadzki, Angel Dzhambazki, Frank Engel, Andi Cristea, Sajjad Karim, Ramona Nicole Mănescu, Boris Zala og Eleni Theocharous.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Eduard Kukan, Costas Mavrides og Marek Jurek.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


16. Aftale om politisk dialog og samarbejde mellem EU og Cuba (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Aftale om politisk dialog og samarbejde mellem EU og Cuba (2016/2651(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Francisco José Millán Mon for PPE-Gruppen, Ramón Jáuregui Atondo for S&D-Gruppen, Bas Belder for ECR-Gruppen, Pavel Telička for ALDE-Gruppen, Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Davor Ivo Stier, Pina Picierno, Izaskun Bilbao Barandica, Jarosław Wałęsa og Norbert Neuser.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Brian Hayes, Notis Marias og Marina Albiol Guzmán.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


17. EU i et foranderligt globalt miljø – en tættere forbundet, mere konfliktfyldt og mere kompleks verden (forhandling)

Betænkning om EU i et foranderligt globalt miljø – en tættere forbundet, mere konfliktfyldt og mere kompleks verden [2015/2272(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Sandra Kalniete (A8-0069/2016)

Sandra Kalniete forelagde betænkningen.

Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Talere: Brian Hayes (ordfører for udtalelse fra DEVE), Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Anna Elżbieta Fotyga for ECR-Gruppen, Ilhan Kyuchyuk for ALDE-Gruppen, Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Francisco José Millán Mon, Richard Howitt, Mark Demesmaeker, Paavo Väyrynen, Andrej Plenković og Liisa Jaakonsaari.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Georgi Pirinski og Notis Marias.

Talere: Federica Mogherini og Sandra Kalniete.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 11.10 i protokollen af 13.4.2016.


18. Gennemførelse og gennemgang af EU-strategien for Centralasien (forhandling)

Betænkning om gennemførelse og gennemgang af EU-strategien for Centralasien [2015/2220(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Tamás Meszerics (A8-0051/2016)

Tamás Meszerics forelagde betænkningen.

Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Talere: Julie Girling (ordfører for udtalelse fra FEMM), Eduard Kukan for PPE-Gruppen, Juan Fernando López Aguilar for S&D-Gruppen, Karol Karski for ECR-Gruppen, Ilhan Kyuchyuk for ALDE-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Ramona Nicole Mănescu, Andrejs Mamikins, Joachim Zeller og Brando Benifei.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Talere: Federica Mogherini og Tamás Meszerics.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 11.11 i protokollen af 13.4.2016.


19. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 579.940/OJME).


20. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 24.00.

Klaus Welle

Ildikó Gáll-Pelcz

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Radev, Radoš, Rangel, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dalli, Quisthoudt-Rowohl, Saryusz-Wolski, Vallina

Juridisk meddelelse