Indeks 
Zapisnik
PDF 282kWORD 201k
Utorak, 12. travnja 2016. - StrasbourgZavršno izdanje
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Stanje na Sredozemlju i potreba za cjelovitim pristupom EU-a migraciji (rasprava)
 4.Mjere za ublažavanje krize u europskom poljoprivrednom sektoru (rasprava)
 5.Glasovanje
  5.1.Proizvodi podrijetlom iz određenih država AKP-a ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.2.Sporazum o partnerstvu u ribarstvu s Danskom i Grenlandom: ribolovne mogućnosti i financijski doprinos *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.3.Sporazum između EU-a i Macaa o određenim aspektima usluga u zračnom prometu *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.4.Najniža standardna stopa PDV-a * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.5.Sporazum o strateškoj suradnji između Brazila i Europola * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.6.Zahtjev za ukidanje imuniteta Hermannu Winkleru (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.7.Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora: aspekti ribarstva (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  5.8.Uzgojno valjane životinje i njihov genetski materijal ***I (glasovanje)
  5.9.Stanje na Sredozemlju i potreba za cjelovitim pristupom EU-a migraciji (glasovanje)
  5.10.Godišnja izvješća za 2012. i 2013. o supsidijarnosti i proporcionalnosti (glasovanje)
  5.11.Program za primjerenost i učinkovitost propisa (glasovanje)
  5.12.Ususret boljem reguliranju jedinstvenog tržišta (glasovanje)
  5.13.Učenje o EU-u u školama (glasovanje)
  5.14.Erasmus+ i ostale mjere za poticanje mobilnosti u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (glasovanje)
  5.15.Uloga Unije u okviru međunarodnih financijskih, monetarnih i regulatornih institucija i tijela (glasovanje)
  5.16.Mali obalni ribolov u regijama koje ovise o ribolovu (glasovanje)
  5.17.Vanjska dimenzija zajedničke ribarstvene politike, uključujući sporazume o ribarstvu (glasovanje)
 6.Obrazloženja glasovanja
 7.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 8.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 9.Protuterorističke aktivnosti nakon nedavnih terorističkih napada (rasprava)
 10.Učinkovitost postojećih mjera protiv utaje poreza i pranja novca u svjetlu nedavne objave tzv. panamskih dokumenata (rasprava)
 11.Ispravci (članak 231. Poslovnika)
 12.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 13.Usvojena odluka o poreznoj transparentnosti u javnom sektoru (rasprava)
 14.Glavni aspekti i osnovna opredjeljenja zajedničke vanjske i sigurnosne politike i zajedničke sigurnosne i obrambene politike (članak 36. UEU-a) (rasprava)
 15.Stanje u Gorskom Karabahu (rasprava)
 16.Sporazum o političkom dijalogu i suradnji između EU-a i Kube (rasprava)
 17.EU u globalnom okruženju koje se mijenja – povezaniji, konfliktniji i kompleksniji svijet (rasprava)
 18.Provedba i preispitivanje strategije EU-a za srednju Aziju (rasprava)
 19.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 20.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 8:30.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Pakistan, posebice napad u Lahoreu (2016/2644(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi, Isabella Adinolfi, Marco Valli i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Pakistanu, posebice napadu u Lahoreu (B8-0466/2016);

—   Jean Lambert, Barbara Lochbihler, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Heidi Hautala i Brois Ropé, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Pakistanu, posebice napadu u Lahoreu (B8-0467/2016);

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Pakistanu, posebice napadu u Lahoreu (B8-0468/2016);

—   Cristian Dan Preda, György Hölvényi, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Michèle Alliot-Marie, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Claude Rolin, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Michaela Šojdrová, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Luděk Niedermayer, Seán Kelly, Elisabetta Gardini, Mariya Gabriel i Francisco José Millán Mon, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Pakistanz, posebice napadz u Lahoreu (B8-0471/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bas Belder, Raffaele Fitto, Sajjad Karim, Peter van Dalen, Valdemar Tomaševski, Ian Duncan, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Arne Gericke, Branislav Škripek, Zdzisław Krasnodębski, Geoffrey Van Orden, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Jana Žitňanská i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Pakistan, posebice napadu u Lahoreu (B8-0474/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Miguel Urbán Crespo, Xavier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Marisa Matias, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva i Helmut Scholz, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Pakistanu, posebice napadu u Lahoreu (B8-0475/2016);

—   Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Izaskun Bilbao Barandica, Ramon Tremosa i Balcells, Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Javier Nart i Gérard Deprez, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Pakistanu, posebice napadu u Lahoreu (B8-0476/2016).

II.   Honduras: položaj branitelja ljudskih prava (2016/2648(RSP))

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Raffaele Fitto, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Arne Gericke, Ruža Tomašić i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0469/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo i Isabella Adinolfi u ime Kluba zastupnika EFDD-a,o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0470/2016);

—   Ulrike Lunacek, Bodil Valero, Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Terry Reintke, Ernest Urtasun, Jordi Sebastià, Josep-Maria Terricabras i Molly Scott Cato, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0472/2016);

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward i Flavio Zanonato, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0473/2016);

—   Cristian Dan Preda, Gabriel Mato, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Claude Rolin, Jarosław Wałęsa, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Luděk Niedermayer, Seán Kelly, Elisabetta Gardini i Francisco José Millán Mon, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0477/2016);

—   Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Ángela Vallina, Stelios Kouloglou, Helmut Scholz i Kostadinka Kuneva, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Hondurasu: položaj branitelja prava autohtonih naroda i prava pripadnika zajednice LGBTI (B8-0480/2016);

—   Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Enrique Calvet Chambon, Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marielle De Sarnez, Marietje Schaake, Valentinas Mazuronis, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Ramon Tremosa i Balcells, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis Van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Kaja Kallas, Javier Nart i Gérard Deprez, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Hondurasu: položaj branitelja ljudskih prava (B8-0482/2016).

III.   Nigerija (2016/2649(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara, Laura Agea, Isabella Adinolfi i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Nigerija (B8-0478/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Peter van Dalen, Arne Gericke, Geoffrey Van Orden, Zdzisław Krasnodębski, Valdemar Tomaševski, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga i Jana Žitňanská, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Nigerija (B8-0479/2016);

—   Jean Lambert, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Michèle Rivasi, Bart Staes, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Tamás Meszerics, Jordi Sebastià, Davor Škrlec, Bodil Valero, Igor Šoltes i Bronis Ropė, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Nigerija (B8-0481/2016);

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Cécile Kashetu Kyenge, Arne Lietz, Juan Fernando López Aguilar, Olle Ludvigsson, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato i Damiano Zoffoli, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Nigeriji (B8-0483/2016);

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Patricija Šulin, Bogdan Brunon Wenta, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller, Tunne Kelam, Ildikó Gáll-Pelcz, Lara Comi, József Nagy, Milan Zver, Marijana Petir, Giovanni La Via, Maurice Ponga, Claude Rolin, Jarosław Wałęsa, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso, Adam Szejnfeld, Eva Paunova, György Hölvényi, Tomáš Zdechovský, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Pavel Svoboda, Andrey Novakov, Romana Tomc, Ivan Štefanec, David McAllister, Michaela Šojdrová, Salvatore Cicu, Lefteris Christoforou, Anna Záborská, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Csaba Sógor, Ivana Maletić, Ludek Niedermayer, Seán Kelly, Mariya Gabriel, Francisco José Millán Mon i Elisabetta Gardini u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Nigeriji (B8-0484/2016);

—   Lola Sánchez Caldentey, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Barbara Spinelli, Paloma López Bermejo, Sofia Sakorafa, Lynn Boylan, Martina Anderson, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Marisa Matias, Marina Albiol GuzmánJavier Couso Permuy, Ángela Vallina, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga i Maria Lidia Senra Rodríguez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o raseljavanju djece u sjevernoj Nigeriji nakon napada skupine Boko Haram (B8-0485/2016);

—   Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Mazuronis Valentinas, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Martina Dlabajová, Ramon Tremosa i Balcells, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Carolina Punset, Johannes Cornelis Van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Javier Nart i Gérard Deprez u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Nigeriji (B8-0486/2016).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Stanje na Sredozemlju i potreba za cjelovitim pristupom EU-a migraciji (rasprava)

Izvješće o stanju na Sredozemlju i potrebi za cjelovitim pristupom EU-a migraciji [2015/2095(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelji: Roberta Metsola i Cécile Kashetu Kyenge (A8-0066/2016)

Roberta Metsola i Cécile Kashetu Kyenge predstavile su izvješće.

Govorio je Dimitris Avramopoulos (povjerenik Komisije).

Govorili su: Demetris Papadakis (izvjestitelj za mišljenje Odbora AFET), Beatriz Becerra Basterrechea (izvjestiteljica za mišljenje Odbora DEVE), Gérard Deprez (izvjestitelj za mišljenje Odbora BUDG), Elisabeth Morin-Chartier (izvjestiteljica za mišljenje Odbora EMPL), Merja Kyllönen (izvjestiteljica za mišljenje Odbora TRAN), Andrea Cozzolino (izvjestitelj za mišljenje Odbora REGI), Mary Honeyball (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Marlene Mizzi (izvjestiteljica za mišljenje Odbora PETI), Elissavet Vozemberg-Vrionidi, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tanja Fajon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Helga Stevens, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Cecilia Wikström, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Barbara Spinelli, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Vicky Maeijer, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Konstantinos Papadakis, nezavisni zastupnik, Artis Pabriks, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini, Knut Fleckenstein, Timothy Kirkhope, Nathalie Griesbeck, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Marek Jurek, Marina Albiol Guzmán, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Alessandra Mussolini, Bodil Valero, Kristina Winberg, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Liisa Jaakonsaari, Lorenzo Fontana, Eleftherios Synadinos, Michał Boni, Péter Niedermüller, Eleni Theocharous, Angelika Mlinar, Kostas Chrysogonos, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Gerard Batten, Janice Atkinson, Barbara Matera, Juan Fernando López Aguilar, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, Jussi Halla-aho, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Sofia Sakorafa, koja je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Janice Atkinson, Gilles Lebreton, Milan Zver, Patrizia Toia, Branislav Škripek, Ivan Jakovčić, Nicolas Bay, Tomáš Zdechovský, Elly Schlein, Kazimierz Michał Ujazdowski, Barbara Kudrycka, Javi López, Kinga Gál, Ana Gomes, Anna Záborská, Soraya Post, Lara Comi, Enrique Guerrero Salom, Salvatore Domenico Pogliese i Iliana Iotova.

PREDSJEDA: Dimitrios PAPADIMOULIS
potpredsjednik

Govorili su: Georgios Kyrtsos, Caterina Chinnici, Maria João Rodrigues, Jens Geier, Luigi Morgano, Pervenche Berès i Tonino Picula.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Arne Lietz, Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica i Neoklis Sylikiotis.

Govorio je Krisztina Morvai o odvijanju postupka spontanog javljanja za riječ ("catch the eye") (Predsjednik je objasnio mjerodavni postupak).

Govorili su: Dimitris Avramopoulos, Roberta Metsola i Cécile Kashetu Kyenge.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 5.9 zapisnika od 12.4.2016..


4. Mjere za ublažavanje krize u europskom poljoprivrednom sektoru (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000055/2016) koje je postavio Czesław Adam Siekierski, u ime Odbora AGRI, Komisiji: Mjere za ublažavanje krize u europskom poljoprivrednom sektoru (2016/2611(RSP)) (B8-0352/2016)

Czesław Adam Siekierski obrazložio je pitanje.

Phil Hogan (povjerenik Komisije) odgovorio je na pitanje.

Govorili su: Albert Deß, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Paolo De Castro, u ime Kluba zastupnika S&D-a, James Nicholson, u ime Kluba zastupnika ECR-a, i Jan Huitema, u ime Kluba zastupnika ALDE-a.

PREDSJEDA: Alexander Graf LAMBSDORFF
potpredsjednik

Govorili su: Maria Lidia Senra Rodríguez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Martin Häusling, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, John Stuart Agnew, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Edouard Ferrand, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Diane Dodds, nezavisna zastupnica, Michel Dantin, Eric Andrieu, Beata Gosiewska, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Ulrike Müller, Luke Ming Flanagan, Maria Heubuch, Mara Bizzotto, Georgios Epitideios, Herbert Dorfmann, Clara Eugenia Aguilera García, Richard Ashworth, Jasenko Selimovic, Estefanía Torres Martínez, Bronis Ropė, Mairead McGuinness, Viorica Dăncilă, Zbigniew Kuźmiuk, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Hilde Vautmans, Hannu Takkula, Matt Carthy, Esther Herranz García, Maria Noichl, Jørn Dohrmann, Daniel Buda, Marc Tarabella, Bas Belder, Elisabeth Köstinger, Paul Brannen, Marijana Petir, Nicola Caputo, Annie Schreijer-Pierik i Sofia Ribeiro.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Peter Jahr, Michela Giuffrida, Ivan Jakovčić i Seán Kelly.

Govorio je Phil Hogan.

Rasprava je zaključena.

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
potpredsjednik

Govorili su: Ana Gomes, koja je zatražila od predsjednika Martina Schulza da kod angolskih vlasti intervenira zbog presude izrečene skupini boraca za demokraciju u Angoli te zbog stanja u kojem se nalazi jedan od članova te skupine, Nuno Dala, koji trenutačno štrajka glađu (Predsjednik je pristao prenijeti zahtjev), Piernicola Pedicini, kako bi najavio da se, u znak žalosti zbog preminuća Gianroberta Casaleggia, suosnivača talijanskog „Movimento 5 Stelle”, talijanski članovi Kluba zastupnika EFDD-a neće javljati za riječ tijekom današnjih rasprava (Predsjednik je ponovno uputio izraze svoje sućuti članovima Kluba) i Olaf Stuger, o rezultatim referenduma o sporazumu o pridruživanju Europske unije i Ukrajine koji je u srijedu 6. travnja održan u Nizozemskoj.


5. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


5.1. Proizvodi podrijetlom iz određenih država AKP-a ***I (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni aranžmana za proizvode podrijetlom iz određenih država koje pripadaju Skupini afričkih, karipskih i pacifičkih država (AKP) predviđenih u sporazumima o uspostavi ili koji vode uspostavi sporazumâ o gospodarskom partnerstvu (preinaka) [COM(2015)0282 - C8-0154/2015 - 2015/0128(COD)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Jarosław Wałęsa (A8-0010/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0094)

Govorili su:

Jarosław Wałęsa (izvjestitelj), prije glasovanja.


5.2. Sporazum o partnerstvu u ribarstvu s Danskom i Grenlandom: ribolovne mogućnosti i financijski doprinos *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Protokola o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti i financijskog doprinosa predviđenih Sporazumom o partnerstvu u ribarstvu između Europske zajednice, s jedne strane, i Vlade Danske i Lokalne vlade Grenlanda, s druge strane [11634/2015 - C8-0377/2015 - 2015/0152(NLE)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Marco Affronte (A8-0067/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0095)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


5.3. Sporazum između EU-a i Macaa o određenim aspektima usluga u zračnom prometu *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Sporazuma o određenim aspektima usluga u zračnom prometu između Europske unije i Vlade Posebnog upravnog područja Macao Narodne Republike Kine [05255/2014 - C8-0040/2015 - 2012/0015(NLE)] - Odbor za promet i turizam. Izvjestitelj: Dieter-Lebrecht Koch (A8-0072/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0096)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.


5.4. Najniža standardna stopa PDV-a * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost, u vezi s trajanjem obveze poštivanja najniže standardne stope [COM(2015)0646 - C8-0009/2016 - 2015/0296(CNS)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelj: Peter Simon (A8-0063/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)

PRIJEDLOG KOMISIJE, AMANDMANI i NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0097)


5.5. Sporazum o strateškoj suradnji između Brazila i Europola * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o nacrtu provedbene odluke Vijeća kojom se Europskom policijskom uredu (Europol) odobrava sklapanje Sporazuma o strateškoj suradnji između Savezne Republike Brazila i Europola [13980/2015 - C8-0010/2016 - 2016/0801(CNS)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Claude Moraes (A8-0070/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0098)


5.6. Zahtjev za ukidanje imuniteta Hermannu Winkleru (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Hermannu Winkleru [2016/2000(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0062/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0099)


5.7. Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora: aspekti ribarstva (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o aspektima ribarstva obuhvaćenima međunarodnim sporazumom o morskoj biološkoj raznolikosti u područjima izvan nacionalne jurisdikcije, Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora [2015/2109(INI)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestiteljica: Norica Nicolai (A8-0042/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0100)


5.8. Uzgojno valjane životinje i njihov genetski materijal ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zootehničkim i genealoškim uvjetima za trgovanje uzgojno valjanim životinjama i njihovim genetskim materijalom kao i njihovom uvozu u Uniju [COM(2014)0005 - C7-0032/2014 - 2014/0032(COD)] - Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj. Izvjestitelj: Michel Dantin (A8-0288/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren s izmjenama (P8_TA(2016)0101)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0101)

Govorili su:

Michel Dantin (izvjestitelj), prije glasovanja.


5.9. Stanje na Sredozemlju i potreba za cjelovitim pristupom EU-a migraciji (glasovanje)

Izvješće o stanju na Sredozemlju i potrebi za cjelovitim pristupom EU-a migraciji [2015/2095(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljice: Roberta Metsola i Cécile Kashetu Kyenge (A8-0066/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0102)


5.10. Godišnja izvješća za 2012. i 2013. o supsidijarnosti i proporcionalnosti (glasovanje)

Izvješće o godišnjim izvješćima za 2012. i 2013. o supsidijarnosti i proporcionalnosti [2014/2252(INI)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Sajjad Karim (A8-0301/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0103)


5.11. Program za primjerenost i učinkovitost propisa (glasovanje)

Izvješće o Programu za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT): Trenutačno stanje i izgledi za budućnost [2014/2150(INI)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Sylvia-Yvonne Kaufmann (A8-0208/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0104)

Govorili su:

Sylvia-Yvonne Kaufmann (izvjestiteljica), prije glasovanja.


5.12. Ususret boljem reguliranju jedinstvenog tržišta (glasovanje)

Izvješće o temi Ususret boljem reguliranju jedinstvenog tržišta [2015/2089(INI)] - Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača. Izvjestiteljica: Anneleen Van Bossuyt (A8-0278/2015)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 12.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0105)


5.13. Učenje o EU-u u školama (glasovanje)

Izvješće o učenju o EU-u u školama [2015/2138(INI)] - Odbor za kulturu i obrazovanje. Izvjestitelj: Damian Drăghici (A8-0021/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 13.)

ALTERNATIVNI PRIJEDLOG REZOLUCIJE (podnesen od strane Kluba zastupnika ENF-a)

Odbijeno

PRIJEDLOG REZOLUCIJE Odbora CULT

Usvojen (P8_TA(2016)0106)


5.14. Erasmus+ i ostale mjere za poticanje mobilnosti u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (glasovanje)

Izvješće o programu Erasmus+ i ostalim mjerama za poticanje mobilnosti u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja – pristup koji se temelji na cjeloživotnom učenju [2015/2257(INI)] - Odbor za kulturu i obrazovanje. Izvjestitelj: Ernest Maragall (A8-0049/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 14.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0107)


5.15. Uloga Unije u okviru međunarodnih financijskih, monetarnih i regulatornih institucija i tijela (glasovanje)

Izvješće o ulozi Unije u okviru međunarodnih financijskih, monetarnih i regulatornih institucija i tijela [2015/2060(INI)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestiteljica: Sylvie Goulard (A8-0027/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 15.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0108)


5.16. Mali obalni ribolov u regijama koje ovise o ribolovu (glasovanje)

Izvješće o inovacijama i diversifikaciji malog obalnog ribolova u regijama koje ovise o ribolovu [2015/2090(INI)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestiteljica: Ruža Tomašić (A8-0044/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 16.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0109)


5.17. Vanjska dimenzija zajedničke ribarstvene politike, uključujući sporazume o ribarstvu (glasovanje)

Izvješće o zajedničkim pravilima u pogledu primjene vanjske dimenzije zajedničke ribarstvene politike, uključujući sporazume o ribarstvu [2015/2091(INI)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestiteljica: Linnéa Engström (A8-0052/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 17.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0110)


6. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se u doslovnom izvješću s ove dnevne sjednice.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Izvješće Norica Nicolai - A8-0042/2016
Daniel Hannan, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stanislav Polčák i Andrejs Mamikins

Izvješće Roberta Metsola i Cécile Kashetu Kyenge - A8-0066/2016
Krisztina Morvai, Michela Giuffrida, Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Steven Woolfe i Andrejs Mamikins

Izvješće Sajjad Karim - A8-0301/2015
Krisztina Morvai, Monica Macovei i Andrejs Mamikins

Izvješće Sylvia-Yvonne Kaufmann - A8-0208/2015
Stefano Maullu, Monica Macovei, Jiří Pospíšil, Seán Kelly i Andrejs Mamikins

Izvješće Anneleen Van Bossuyt - A8-0278/2015
Krisztina Morvai, Catherine Stihler, Jiří Pospíšil, Seán Kelly i Andrejs Mamikins

Izvješće Damian Drăghici - A8-0021/2016
Krisztina Morvai, Jan Zahradil, Michela Giuffrida, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Catherine Stihler, Jiří Pospíšil, Momchil Nekov, Marek Jurek, Seán Kelly, Steven Woolfe i Andrejs Mamikins

Izvješće Ernest Maragall - A8-0049/2016
Monica Macovei, Krisztina Morvai, Catherine Stihler, Michela Giuffrida, Branislav Škripek, Tania González Peñas, Ilhan Kyuchyuk, Jiří Pospíšil, Theodoros Zagorakis, Momchil Nekov i Andrejs Mamikins

Izvješće Sylvie Goulard - A8-0027/2016
Monica Macovei, Krisztina Morvai i Andrejs Mamikins

Izvješće Ruža Tomašić - A8-0044/2016
Maria Lidia Senra Rodríguez, Michela Giuffrida, Estefanía Torres Martínez, Andrejs Mamikins i Seán Kelly

Izvješće Linnéa Engström - A8-0052/2016
Michela Giuffrida i Andrejs Mamikins.


7. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 14:30, a nastavljena u 15:05.)

PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

8. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


9. Protuterorističke aktivnosti nakon nedavnih terorističkih napada (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Protuterorističke aktivnosti nakon nedavnih terorističkih napada (2016/2646(RSP))

Jeanine Hennis-Plasschaert (predsjedateljica Vijeća) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jan Philipp Albrecht, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je također odgovorio na pitanje koje podizanjem plave kartice posatvio Jan Philipp Albrecht, Neoklis Sylikiotis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, radi postavljanja pitanja podizanjem plave kartice Neoklis Sylikiotis, koji je na pitanje odgovorio, Diane James, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marcel de Graaff, u ime Kluba zastupnika ENF-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Hilde Vautmans, Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik, Esteban González Pons, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Lampros Fountoulis, Marc Tarabella, Mark Demesmaeker, Sophia in 't Veld, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Steven Woolfe, Cornelia Ernst, Eva Joly, Florian Philippot, Zoltán Balczó, Monika Hohlmeier, Kathleen Van Brempt, Gérard Deprez, Jan Philipp Albrecht, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Janice Atkinson, Gerolf Annemans, Ivo Belet, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Birgit Sippel, Petr Ježek, Gianluca Buonanno, Ana Gomes, o izjavi Gianluce Buonanna, Rachida Dati, Tanja Fajon, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Milan Zver, Roberta Metsola, Caterina Chinnici, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Péter Niedermüller, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bill Etheridge, i Elissavet Vozemberg-Vrionidi.

PREDSJEDA: Ulrike LUNACEK
potpredsjednica

Govorili su: Axel Voss, koji odbija pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavila Sophia in 't Veld, Elisabetta Gardini, koja odbija pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavila Sophia in 't Veld, Paulo Rangel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Sophia in 't Veld, Dubravka Šuica, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivan Jakovčić, Kinga Gál, Othmar Karas, Barbara Matera, Michał Boni, Tomáš Zdechovský i Anna Maria Corazza Bildt, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Maria Grapini.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Csaba Sógor, Ioan Mircea Paşcu, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Javier Couso Permuy, Franz Obermayr i Diane Dodds.

Govorio je Dimitris Avramopoulos (povjerenik Komisije).

PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

Govorio je Jeanine Hennis-Plasschaert.

Rasprava je zaključena.


10. Učinkovitost postojećih mjera protiv utaje poreza i pranja novca u svjetlu nedavne objave tzv. panamskih dokumenata (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Učinkovitost postojećih mjera protiv utaje poreza i pranja novca u svjetlu nedavne objave tzv. panamskih dokumenata (2016/2647(RSP))

Jeanine Hennis-Plasschaert (predsjedateljica Vijeća) i Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Pablo Zalba Bidegain, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio David Casa, Bernd Lucke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sylvie Goulard, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Fabio De Masi, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Steven Woolfe, u ime Kluba zastupnika EFDD-a.

PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

Govorili su: Bernard Monot, u ime Kluba zastupnika ENF-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jérôme Lavrilleux, Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Janusz Korwin-Mikke, Luděk Niedermayer, Elisa Ferreira, Sander Loones, Michael Theurer, Marisa Matias, Sven Giegold, Barbara Kappel, David Casa, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Eduard Kukan, Peter Simon, Pirkko Ruohonen-Lerner, Miguel Viegas, Eva Joly, Hugues Bayet, Monica Macovei, Miguel Urbán Crespo, Molly Scott Cato, Jeppe Kofod, Jean-Luc Mélenchon, Ernest Maragall, Ramón Jáuregui Atondo, Ana Gomes i Pervenche Berès.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Romana Tomc, Nicola Caputo, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Kostas Chrysogonos, Judith Sargentini, Ivana Maletić, Maria Grapini i Tibor Szanyi.

Govorili su: Pierre Moscovici, Věra Jourová (povjerenica Komisije) i Jeanine Hennis-Plasschaert.

Rasprava je zaključena.


11. Ispravci (članak 231. Poslovnika)

Ispravci (P8_TA(2015)0439(COR01) i P8_TA(2015)0440(COR01)) objavljeni su na jučerašnjoj plenarnoj sjednici (točka 9 zapisnika od 11.4.2016.).

Budući da u skladu s člankom 231. stavkom 4. Poslovnika klub zastupnika ili najmanje 40 zastupnika nisu zatražili glasovanje o tim ispravcima, oni se smatraju prihvaćenima.


12. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

U skladu s člankom 105. stavkom 6. Poslovnika, predsjednik Konferencije predsjednika odbora obavijestio je predsjednika Parlamenta da nije uložen nijedan prigovor na:

preporuka Odbora IMCO, o neulaganju prigovora na Delegiranu uredbu Komisije od 5. travnja 2016.o ispravku Delegirane uredbe (EU) 2015/2446 o dopuni Uredbe (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o detaljnim pravilima koja se odnose na pojedine odredbe Carinskog zakonika Unije (2016/2639(DEA)) (B8-0452/2016).

Preporuka se smatra prihvaćenom ako nijedan klub zastupnika ili najmanje četrdeset zastupnika u roku od dvadeset i četiri sata na nju ne ulože prigovor. U suprotnom se slučaju o njoj glasuje.

Preporuka je dostupna na internetskoj stranici Europarl.


13. Usvojena odluka o poreznoj transparentnosti u javnom sektoru (rasprava)

Izjava Komisije: Usvojena odluka o poreznoj transparentnosti u javnom sektoru (2016/2552(RSP))

Jonathan Hill (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorio je Pablo Zalba Bidegain, u ime Kluba zastupnika PPE-a.

PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

Govorili su: Elisa Ferreira, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Sander Loones, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Michael Theurer, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Dimitrios Papadimoulis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ernest Urtasun, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jonathan Arnott, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Werner Langen, Evelyn Regner, Zdzisław Krasnodębski, Rina Ronja Kari, Pascal Durand, Theodor Dumitru Stolojan, Sergio Gaetano Cofferati, Dariusz Rosati, Peter Simon, Brian Hayes, Emmanuel Maurel, Pavel Svoboda, Anneliese Dodds, Tom Vandenkendelaere, Romana Tomc, Tadeusz Zwiefka, Deirdre Clune i Angelika Niebler.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Paloma López Bermejo, Notis Marias i Kostas Chrysogonos.

Govorio je Jonathan Hill.

Rasprava je zaključena.


14. Glavni aspekti i osnovna opredjeljenja zajedničke vanjske i sigurnosne politike i zajedničke sigurnosne i obrambene politike (članak 36. UEU-a) (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Glavni aspekti i osnovna opredjeljenja zajedničke vanjske i sigurnosne politike i zajedničke sigurnosne i obrambene politike (članak 36. UEU-a) (2016/2564(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dao je izjavu.

Govorili su: Elmar Brok, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Knut Fleckenstein, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Geoffrey Van Orden, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Jozo Radoš, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Sabine Lösing, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bodil Valero, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, James Carver, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik, Cristian Dan Preda, Victor Boştinaru, Anna Elżbieta Fotyga, Reinhard Bütikofer, Jonathan Arnott, Franz Obermayr, Janusz Korwin-Mikke i Sandra Kalniete.

PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica

Govorili su: Richard Howitt, Marek Jurek, Krisztina Morvai, Michael Gahler, Ioan Mircea Paşcu, Francisco José Millán Mon, Afzal Khan, Arnaud Danjean, Francisco Assis, Eduard Kukan i David McAllister.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Henna Virkkunen, Notis Marias i Andrej Plenković.

Govorila je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.


15. Stanje u Gorskom Karabahu (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Gorskom Karabahu (2016/2650(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dala je izjavu.

Govorili su: Cristian Dan Preda, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Victor Boştinaru, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Charles Tannock, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Petras Auštrevičius, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Josu Juaristi Abaunz, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jonathan Arnott, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Jean-Luc Schaffhauser, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Jaromír Štětina, Bogusław Liberadzki, Angel Dzhambazki, Frank Engel, Andi Cristea, Sajjad Karim, Ramona Nicole Mănescu, Boris Zala i Eleni Theocharous.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Eduard Kukan, Costas Mavrides i Marek Jurek.

PREDSJEDA: Ryszard CZARNECKI
potpredsjednik

Govorila je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.


16. Sporazum o političkom dijalogu i suradnji između EU-a i Kube (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Sporazum o političkom dijalogu i suradnji između EU-a i Kube (2016/2651(RSP))

Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dala je izjavu.

Govorili su: Francisco José Millán Mon, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Ramón Jáuregui Atondo, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bas Belder, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Pavel Telička, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Sofia Sakorafa, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ernest Urtasun, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Davor Ivo Stier, Pina Picierno, Izaskun Bilbao Barandica, Jarosław Wałęsa i Norbert Neuser.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Brian Hayes, Notis Marias i Marina Albiol Guzmán.

Govorila je Federica Mogherini.

Rasprava je zaključena.


17. EU u globalnom okruženju koje se mijenja – povezaniji, konfliktniji i kompleksniji svijet (rasprava)

Izvješće o EU-u u globalnom okruženju koje se mijenja – povezaniji, konfliktniji i kompleksniji svijet [2015/2272(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestiteljica: Sandra Kalniete (A8-0069/2016)

Sandra Kalniete predstavio je izvješće.

Govorio je Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku).

Govorili su: Brian Hayes (izvjestitelj za mišljenje Odbora DEVE), Cristian Dan Preda, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Ana Gomes, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anna Elżbieta Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Ilhan Kyuchyuk, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Sabine Lösing, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, James Carver, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Francisco José Millán Mon, Richard Howitt, Mark Demesmaeker, Paavo Väyrynen, Andrej Plenković i Liisa Jaakonsaari.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Georgi Pirinski i Notis Marias.

Govorile su: Federica Mogherini i Sandra Kalniete.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 11.10 zapisnika od 13.4.2016..


18. Provedba i preispitivanje strategije EU-a za srednju Aziju (rasprava)

Izvješće o provedbi i preispitivanju strategije EU-a za srednju Aziju [2015/2220(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Tamás Meszerics (A8-0051/2016)

Tamás Meszerics predstavio je izvješće.

Govorila je Federica Mogherini (potpredsjednica Komisije / Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku).

Govorili su: Julie Girling (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Eduard Kukan, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Juan Fernando López Aguilar, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Karol Karski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Ilhan Kyuchyuk, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Helmut Scholz, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, James Carver, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Ramona Nicole Mănescu, Andrejs Mamikins, Joachim Zeller i Brando Benifei.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Notis Marias.

Govorili su: Federica Mogherini i Tamás Meszerics.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 11.11 zapisnika od 13.4.2016..


19. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 579.940/OJME).


20. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 24:00.

Klaus Welle

IIldikó Gáll-Pelcz

glavni tjnik

potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Radev, Radoš, Rangel, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Crowley, Dalli, Quisthoudt-Rowohl, Saryusz-Wolski, Vallina

Pravna napomena