Indeks 
Protokol
PDF 306kWORD 85k
Onsdag den 23. november 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)
 4.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)
 5.Modtagne dokumenter
 6.Bevillingsoverførsler
 7.Emissioner af visse luftforurenende stoffer (forhandling)
 8.Resultatet af COP 22 i Marrakesh (forhandling)
 9.Udvalgenes og delegationernes sammensætning
 10.Afstemningstid
  10.1.Parlamentets mødekalender - 2018 (afstemning)
  10.2.Domstolens udtalelse om foreneligheden med traktaterne af den påtænkte aftale mellem Canada og Den Europæiske Union om en samlet økonomi- og handelsaftale (CETA) (afstemning)
  10.3.Emissioner af visse luftforurenende stoffer ***I (afstemning)
  10.4.Færdiggørelse af Basel III (afstemning)
  10.5.Gennemførelsen af den fælles sikkerheds- og forsvarspolitik (afstemning)
  10.6.EU’s strategiske kommunikation til bekæmpelse af tredjemands propaganda mod EU (afstemning)
  10.7.Tegnsprog og professionelle tegnsprogstolke (afstemning)
  10.8.Indsigelse jf. artikel 106: fornyelse af godkendelsen af det aktive stof bentazon (afstemning)
 11.Stemmeforklaringer
 12.Stemmerettelser og -intentioner
 13.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 14.EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (forhandling)
 15.Makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan ***I (forhandling)
 16.På vej mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig (forhandling)
 17.Arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) ***I (forhandling)
 18.EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter (forhandling)
 19.Nye muligheder for små transportvirksomheder (forhandling)
 20.Internationale luftfartsaftaler (forhandling)
 21.Europæisk energisikkerhed (forhandling)
 22.Dagsorden for næste møde
 23.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (2016/2990(RSP))

—   Bodil Valero, Reinhard Bütikofer, Helga Trüpel, Ernest Urtasun, Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes og Jakop Dalunde for Verts/ALE-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1256/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Valdemar Tomaševski og Arne Gericke, for ECR-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1257/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1258/2016);

—   Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt og Therese Comodini Cachia, for PPE-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1259/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Silvia Costa, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1263/2016);

—   Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos og Barbara Spinelli, for GUE/NGL-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1269/2016);

—   Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (B8-1272/2016).

II.   Situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (2016/2991(RSP))

—   Barbara Lochbihler, Ulrike Lunacek, Molly Scott Cato, Ernest Urtasun, Bart Staes, Josep-Maria Terricabras og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1260/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská og Arne Gericke, for ECR-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1262/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1265/2016);

—   Cristian Dan Preda, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Ramón Luis Valcárcel Siso og Therese Comodini Cachia, for PPE-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1268/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Silvia Costa, Miriam Dalli, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Eva Kaili, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1271/2016);

—   Xabier Benito Ziluaga, Marina Albiol Guzmán, Eleonora Forenza, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Miguel Urbán Crespo, Younous Omarjee, Merja Kyllönen, Paloma López Bermejo, Ángela Vallina, Marisa Matias, Javier Couso Permuy, João Pimenta Lopes, Maria Lidia Senra Rodríguez, Kateřina Konečná, Stelios Kouloglou, Barbara Spinelli og Kostadinka Kuneva, for GUE/NGL-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1274/2016);

—   António Marinho e Pinto, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (B8-1275/2016).

III.   Tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (2016/2992(RSP))

—   Rebecca Harms, Heidi Hautala, Tamás Meszerics, Indrek Tarand, Barbara Lochbihler og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1261/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Zdzisław Krasnodębski og Arne Gericke, for ECR-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1264/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi, for EFDD-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1266/2016);

—   Cristian Dan Preda, Jaromír Štětina, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt, Ramón Luis Valcárcel Siso og Therese Comodini Cachia, for PPE-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1267/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Silvia Costa, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1270/2016);

—   Johannes Cornelis van Baalen, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Fredrick Federley, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (B8-1273/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)

Følgende udkast til gennemførelsesforanstaltninger var blevet fremsendt til Parlamentet som led i forskriftsproceduren med kontrol:

- Kommissionens forordning om afvisning af en sundhedsanprisning af fødevarer, der henviser til en reduceret risiko for sygdom (D045163/01 - 2016/2967(RPS) - frist: 28 januar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI (associeret udvalg)
rådg.udv.: IMCO (associeret udvalg)

- Kommissionens forordning om fastsættelse af en netregel om kapacitetstildelingsmekanismer i gastransmissionssystemer og ophævelse af Kommissionens forordning (EU) nr. 984/2013 (D046046/03 - 2016/2975(RPS) - frist: 5 februar 2017)
henvist til kor. udv. ITRE

- Kommissionens forordning om fastsættelse af en netregel for harmoniserede transmissionstakststrukturer for gas (D046047/02 - 2016/2974(RPS) - frist: 4 februar 2017)
henvist til kor. udv. ITRE

- Kommissionens direktiv om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/43/EF for så vidt angår listen over forsvarsrelaterede produkter (D046504/01 - 2016/2969(RPS) - frist: 28 januar 2017)
henvist til kor. udv. IMCO

- Kommissionens forordning om ændring af bilag II, III og IV til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 396/2005 for så vidt angår maksimalgrænseværdierne for restkoncentrationer af aminopyralid, azoxystrobin, cyantraniliprol, cyflufenamid, cyproconazol, diethofencarb, dithiocarbamater, fluazifop-P, fluopyram, haloxyfop, isofetamid, metalaxyl, prohexadion, propaquizafop, pyrimethanil, Trichoderma atroviride stamme SC1 og zoxamid i eller på visse produkter (D047109/02 - 2016/2996(RPS) - frist: 17 januar 2017)
henvist til kor. udv. ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af bilag II, III og V til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 396/2005 for så vidt angår maksimalgrænseværdierne for bifenthrin, carbetamid, cinidon-ethyl, fenpropimorph og triflusulfuron i eller på visse produkter (D047111/02 - 2016/2977(RPS) - frist: 9 januar 2017)
henvist til kor. udv. ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 178/2002 for så vidt angår navnene på og kompetenceområderne for ekspertpanelerne under Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (D047383/01 - 2016/2968(RPS) - frist: 28 januar 2017)
henvist til kor. udv. ENVI

- Kommissionens forordning om udpegelse af EU-referencelaboratoriet for fåre- og gedepest, om fastsættelse af yderligere ansvarsområder og opgaver for dette laboratorium og om ændring af bilag VII til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 882/2004 (D047457/02 - 2016/2964(RPS) - frist: 25 januar 2017)
henvist til kor. udv. ENVI

- Kommissionens forordning om ændring, med henblik på tilpasning til den tekniske og videnskabelige udvikling, af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1272/2008 om klassificering, mærkning og emballering af stoffer og blandinger (D047643/02 - 2016/2979(RPS) - frist: 10 februar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI (associeret udvalg)
rådg.udv.: IMCO (associeret udvalg)

- Kommissionens direktiv om fjerde tilpasning til den videnskabelige og tekniske udvikling af bilagene til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2008/68/EF om indlandstransport af farligt gods (D047673/01 - 2016/2970(RPS) - frist: 30 november 2016)
henvist til kor. udv. TRAN

- Kommissionens forordning om berigtigelse af den lettiske sprogudgave af forordning (EF) nr. 152/2009 om prøveudtagnings- og analysemetoder til offentlig kontrol af foder (D047687/02 - 2016/2965(RPS) - frist: 26 januar 2017)
henvist til kor. udv. ENVI


4. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)

Udkast til delegerede retsakter modtaget af Parlamentet:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1308/2013 for så vidt angår EU-støtte til uddeling af frugt og grøntsager, bananer og mælk i undervisningsinstitutioner og om ændring af forordning (EU) nr. 907/2014 (C(2016)06853 - 2016/2973(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 3. november 2016
Henvist til kor. udv.: AGRI

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 575/2013 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder vedrørende supplerende udgående pengestrømme svarende til det behov for sikkerhedsstillelse, der skyldes virkningen af et negativt markedsscenario på kreditinstitutters derivattransaktioner (C(2016)06867 - 2016/2972(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 31. oktober 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Kommissionens delegerede forordning (EU) 2015/2195 om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1304/2013 om Den Europæiske Socialfond for så vidt angår definitionen af standardskalaerne for enhedsomkostninger og faste beløb med henblik på Kommissionens refusion af udgifter til medlemsstaterne (C(2016)06906 - 2016/2971(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 31. oktober 2016
Henvist til kor. udv.: EMPL

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 652/2014 om bestemmelser vedrørende forvaltning af udgifter i tilknytning til fødevarekæden, dyresundhed og dyrevelfærd samt til plantesundhed og planteformeringsmateriale ved supplering af listen over dyresygdomme og zoonoser i bilaget (C(2016)07007 - 2016/2976(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 4. november 2016
Henvist til kor. udv.: AGRI (forretningsordenens artikel 54), ENVI (forretningsordenens artikel 54)

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om yderligere præcisering af indholdet af indberetningen af internaliserede afviklinger (C(2016)07147 - 2016/2982(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 11. november 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning (EU) om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 for så vidt angår parametrene for beregning af bøder for afviklingsfejl samt CSD'ers aktiviteter i værtslande (C(2016)07154 - 2016/2985(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 11. november 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om visse tilsynsmæssige krav for værdipapircentraler og udpegede kreditinstitutter, der leverer bankmæssige accessoriske tjenesteydelser (C(2016)07158 - 2016/2983(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 11. november 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 af 23. juli 2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for krav vedrørende tilladelse, tilsyn og drift i forbindelse med værdipapircentraler (C(2016)07159 - 2016/2984(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 11. november 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

Udkast til delegerede retsakter, for hvilke fristen var blevet ændret fra 1 til 3 måneder på det kompetente udvalgs anmodning:

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Kommissionens delegerede forordning (EU) nr. 148/2013 om udbygning af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 648/2012 om OTC-derivater, centrale modparter og transaktionsregistre for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for de minimumsoplysninger, der skal indberettes til transaktionsregistre - C(2016)06624 – 2016/2950(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 19. oktober 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv. ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2013/36/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder vedrørende vurderingsstandarder for benchmarkporteføljer og procedurer for udveksling af vurderinger - C(2016)06703(DEA) – 2016/2963(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 24. oktober 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv. ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 575/2013 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder vedrørende supplerende udgående pengestrømme svarende til det behov for sikkerhedsstillelse, der skyldes virkningen af et negativt markedsscenario på kreditinstitutters derivattransaktioner - C(2016)06867 – 2016/2972(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 31. oktober 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv. ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om yderligere præcisering af indholdet af indberetningen af internaliserede afviklinger - C(2016)07147 – 2016/2982(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 14. november 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om visse tilsynsmæssige krav for værdipapircentraler og udpegede kreditinstitutter, der leverer bankmæssige accessoriske tjenesteydelser - C(2016)07158 – 2016/2983(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 14. november 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 909/2014 af 23. juli 2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for krav vedrørende tilladelse, tilsyn og drift i forbindelse med værdipapircentraler - C(2016)07159 – 2016/2984(DEA)
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 14. november 2016 på det kormpetente udvalgs anmodning
Henvist til kor. udv.: ECON

Kommissionens afgørelse om at trække følgende delegerede retsakter tilbage:

- Tilbagetrækning af delegeret forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Namibia - C(2016)7060 – Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04166 – 2016/2840(DEA)
Dato for modtagelse: 9. november 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

- Tilbagetrækning af delegeret forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Ghana - C(2016)07049 – Kommissionens delegerede forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04165 – 2016/2833(DEA)
Dato for modtagelse: 9. november 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

- Tilbagetrækning af delegeret forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Swaziland - C(2016)7061 – Kommissionens delegerede forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04168 – 2016/2834(DEA)
Dato for modtagelse: 9. november 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

- Tilbagetrækning af delegeret forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Elfenbenskysten – C(2016)07062 – Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04172 – 2016/2841(DEA)
Dato for modtagelse: 9. november 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

- Tilbagetrækning af delegeret forordning af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Botswana - C(2016)07065 – Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04171 – 2016/2838(DEA)
Dato for modtagelse: 9. november 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

Udkast til delegeret retsakt, for hvilket fristen for at gøre indsigelse var blevet forlænget på det kompetente udvalgs anmodning:

- Kommissionens delegerede forordning om den fælles overvågnings- og evalueringsramme som omhandlet i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 514/2014 [om almindelige bestemmelser om Asyl-, Migrations- og Integrationsfonden og om instrumentet for finansiel støtte til politisamarbejde, forebyggelse og bekæmpelse af kriminalitet samt krisestyring] C(2016)06265 - 2016/2926(DEA)
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 3. oktober 2016
Forlængelse af indsigelsesfristen: 2 måneder
Henvist til kor. udv.: LIBE


5. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget følgende dokumenter:

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-08/A/16 – Revisionsretten (N8-0079/2016 - C8-0432/2016 - 2016/2277(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-09/C/16 – Revisionsretten (N8-0080/2016 - C8-0433/2016 - 2016/2278(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-10/C/16 – Revisionsretten (N8-0081/2016 - C8-0434/2016 - 2016/2279(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-11/A/16 – Revisionsretten (N8-0082/2016 - C8-0435/2016 - 2016/2280(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-12/T/16 – Revisionsretten (N8-0083/2016 - C8-0436/2016 - 2016/2281(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel 3/2016 – Den Europæiske Ombudsmand (N8-0084/2016 - C8-0437/2016 - 2016/2282(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 4/2016 – Regionsudvalget (N8-0085/2016 - C8-0440/2016 - 2016/2283(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 5/2016 – Regionsudvalget (N8-0086/2016 - C8-0441/2016 - 2016/2284(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 6/2016 – Regionsudvalget (N8-0087/2016 - C8-0442/2016 - 2016/2285(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 7/2016 – Regionsudvalget (N8-0088/2016 - C8-0443/2016 - 2016/2286(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 8/2016 – Regionsudvalget (N8-0089/2016 - C8-0444/2016 - 2016/2287(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 1/2016 – Regionsudvalget (N8-0090/2016 - C8-0446/2016 - 2016/2288(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel INF 6/2016 - Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (N8-0091/2016 - C8-0447/2016 - 2016/2289(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel DEC 1/2016 - Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (N8-0092/2016 - C8-0448/2016 - 2016/2290(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel INF 7/2016 - Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (N8-0093/2016 - C8-0449/2016 - 2016/2291(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel INF 2/2016 – EU-Udenrigstjenesten (N8-0094/2016 - C8-0450/2016 - 2016/2292(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 33/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0095/2016 - C8-0451/2016 - 2016/2293(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 32/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0096/2016 - C8-0452/2016 - 2016/2296(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 31/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0097/2016 - C8-0453/2016 - 2016/2297(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 34/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0099/2016 - C8-0461/2016 - 2016/2299(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 35/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0100/2016 - C8-0465/2016 - 2016/2300(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG


6. Bevillingsoverførsler

Rådet havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 4, i finansforordningen underrettet budgetmyndigheden om godkendelsen af bevillingsoverførsel DEC 23/2016, DEC 24/2016, DEC 29/2016 og DEC 30/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen besluttet at godkende Kommissionens bevillingoverførsel DEC 23/2016, DEC 24/2016, DEC 28/2016, DEC 29/2016, DEC 30/2016, DEC 32/2016 og DEC 33/2016 - Sektion III – Kommissionen.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalgs bevillingsoverførsel INF 5/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Domstolens bevillingsoverførsel INF 5/2016, INF 6/2016 et INF 7/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod EU-Udenrigstjenestens bevillingsoverførsel INF 2/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Regionudvalgets bevillingsoverførsel INF 4/2016, INF 5/2016, INF 6/2016, INF 7/2016 og INF 8/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalgs bevillingsoverførsel INF 6/2016 og INF 7/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Den Europæiske Ombudsmands bevillingsoverførsel INF 3/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen, besluttet ikke at gøre indsigelse mod Revisionsrettens bevillingsoverførsel V/AB-08/A/16, V/AB-09/C/16, V/AB-10/C/16, V/AB-11/A/16 og V/AB-12/T/16.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen besluttet at godkende Regionsudvalgets bevillingoverførsel DEC 1/2016.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen besluttet at godkende Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalgs bevillingoverførsel DEC 1/2016


7. Emissioner af visse luftforurenende stoffer (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om nedbringelse af nationale emissioner af visse luftforurenende stoffer og om ændring af direktiv 2003/35/EF [COM(2013)0920 - C7-0004/2014- 2013/0443(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Julie Girling (A8-0249/2015)

Julie Girling forelagde betænkningen.

Indlæg af Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen).

Talere: Adam Gierek (ordfører for udtalelse fra ITRE ), Jan Huitema (ordfører for udtalelse fra AGRI), Jens Gieseke for PPE-Gruppen, Seb Dance for S&D-Gruppen, Jadwiga Wiśniewska for ECR-Gruppen, Catherine Bearder for ALDE-Gruppen, Kateřina Konečná for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen, Mireille D'Ornano for ENF-Gruppen, Zoltán Balczó, løsgænger, Peter Liese, Miriam Dalli, Mark Demesmaeker, Gerben-Jan Gerbrandy, Eleonora Forenza, Martin Häusling, John Stuart Agnew, Lampros Fountoulis, Françoise Grossetête, Christel Schaldemose, Beata Gosiewska, Frédérique Ries, Julia Reid, Giovanni La Via, Karin Kadenbach, Pilar Ayuso, Damiano Zoffoli, Fredrick Federley, Annie Schreijer-Pierik, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Carlos Zorrinho og Dubravka Šuica.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Maria Grapini, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Seán Kelly, Nicola Caputo og Gesine Meissner.

Talere: Miguel Arias Cañete og Julie Girling.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.3 i protokollen af 23.11.2016.


8. Resultatet af COP 22 i Marrakesh (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Resultatet af COP 22 i Marrakesh (2016/2995(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Giovanni La Via for PPE-Gruppen, Jo Leinen for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Estefanía Torres Martínez for GUE/NGL-Gruppen, Claude Turmes for Verts/ALE-Gruppen, Marco Affronte for EFDD-Gruppen, Angelo Ciocca for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Claude Turmes og Giovanni La Via, Peter Liese, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi og Takis Hadjigeorgiou, Kathleen Van Brempt, Peter van Dalen, Kateřina Konečná, Bas Eickhout, Roger Helmer, Olaf Stuger, Seán Kelly, Enrique Guerrero Salom, Notis Marias, Neoklis Sylikiotis, Gilles Lebreton, Jerzy Buzek, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Michèle Rivasi, Miriam Dalli, Maria Lidia Senra Rodríguez, Elisabeth Köstinger, Christel Schaldemose, Michel Dantin og Linda McAvan.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo, Izaskun Bilbao Barandica, Laura Ferrara, Eleftherios Synadinos, Dubravka Šuica, Jean-Paul Denanot og Karin Kadenbach.

Talere: Miguel Arias Cañete og Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


9. Udvalgenes og delegationernes sammensætning

Formanden havde fra PPE-Gruppen modtaget følgende anmodninger om udnævnelse:

ECON: Gabriel Mato i stedet for Pablo Zalba Bidegain

Undersøgelsesudvalget til Undersøgelse af Påstande om Overtrædelser af og Fejl og Forsømmelser i forbindelse med Gennemførelsen af EU-Retten for så vidt angår Hvidvaskning af Penge, Skatteundgåelse og Skatteunddragelse: Gabriel Mato i stedet for Pablo Zalba Bidegain

Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling: Esther Herranz García i stedet for Pablo Zalba Bidegain

Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Chile: Esther Herranz García i stedet for Pablo Zalba Bidegain

Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.

      (Mødet udsat kl. 11.50.)

(Fra kl. 12 til kl. 12.30 samledes Parlamentet i anledning af overrækkelsen af LUX-prisen)


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

10. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

°
° ° °

Talere: Mario Borghezio om de efter hans mening fornærmende bemærkninger, som var faldet på gårsdagens møde om den udnævnte amerikanske præsident (formanden tog dette til efterretning) og Ulrike Trebesius om, at det ændringsforslag, som hendes gruppe havde fremsat til Parlamentets mødekalender, ikke kunne behandles (formanden forklarede årsagen hertil).


10.1. Parlamentets mødekalender - 2018 (afstemning)

Parlamentets mødekalender - 2018 (2016/2987(RSO)) : se forslaget fra Formandskonferencen (punkt 6 i protokollen af 21.11.2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

Erklæret godkendt.

Europa-Parlamentets mødekalender for 2018 var derfor fastsat som følger::

—   fra 15. til 18. januar

—   fra 5. til 8. februar

—   den 28. februar og 1. marts

—   fra 12. til 15. marts

—   fra 16. til 19. april

—   den 2. og 3. maj

—   fra 28. til 31. maj

—   fra 11. til 14. juni

—   fra 2. til 5. juli

—   fra 10. til 13. september

—   fra 1. til 4. oktober

—   fra 22. til 25. oktober

—   fra 12. til 15. november

—   den 28. og 29. november

—   fra 10. til 13. december


10.2. Domstolens udtalelse om foreneligheden med traktaterne af den påtænkte aftale mellem Canada og Den Europæiske Union om en samlet økonomi- og handelsaftale (CETA) (afstemning)

Forslag til beslutning, jf. forretningsordenens artikel 108, stk.6, om indhentning af Domstolens udtalelse om foreneligheden med traktaterne af den påtænkte aftale mellem Canada og Den Europæiske Union om en samlet økonomi- og handelsaftale (CETA) (2016/2981(RSP)) (B8-1220/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

Talere:: Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen for at stille forslag om, at afstemningen skulle udsættes, jf. forretningsordenens artikel 190, stk. 4, Alexander Graf Lambsdorff imod og Anne-Marie Mineur for dette forslag.

Parlamentet forkastede forslaget ved VE (225 for, 439 imod, 35 hverken/eller).

FORSLAG TIL BESLUTNING fremsat af mere end 76 medlemmer

Forkastet


10.3. Emissioner af visse luftforurenende stoffer ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om nedbringelse af nationale emissioner af visse luftforurenende stoffer og om ændring af direktiv 2003/35/EF [COM(2013)0920 - C7-0004/2014- 2013/0443(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Julie Girling (A8-0249/2015)

Forhandlingen fandt sted den 28. oktober 2015 (punkt 6 i protokollen af 28.10.2015)

Afstemningen var blevet udsat ved mødet den 28. oktober 2015 (punkt 7.7 i protokollen af 28.10.2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0438)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0438)


10.4. Færdiggørelse af Basel III (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1226/2016 (2016/2959(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0439)


10.5. Gennemførelsen af den fælles sikkerheds- og forsvarspolitik (afstemning)

Betænkning om gennemførelsen af den fælles sikkerheds- og forsvarspolitik (på grundlag af årsrapporten fra Rådet til Europa-Parlamentet om den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik) [2016/2067(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Ioan Mircea Paşcu (A8-0317/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0440)

Indlæg

Bodil Valero havde fremsat et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 10. Det mundtlige ændringsforslag var blevet godkendt.

Ioan Mircea Paşcu (ordfører) efter afstemningen.


10.6. EU’s strategiske kommunikation til bekæmpelse af tredjemands propaganda mod EU (afstemning)

Betænkning om EU's strategiske kommunikation til bekæmpelse af tredjemands propaganda mod EU [2016/2030(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Anna Elżbieta Fotyga (A8-0290/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0441)


10.7. Tegnsprog og professionelle tegnsprogstolke (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1230/2016 (2016/2952(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0442)


10.8. Indsigelse jf. artikel 106: fornyelse af godkendelsen af det aktive stof bentazon (afstemning)

Forslag til beslutning, jf. forretningsordenens artikel 106, stk. 2 og 3, om forslag til Kommissionens gennemførelsesforordning om fornyelse af godkendelsen af det aktive stof bentazon, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler, og om ændring af bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (D047341/00 – 2016/2978(RSP)) – ENVI. Ordfører: Pavel Poc (B8-1228/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0443)


FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

11. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Parlamentets mødekalender - 2018
Peter Jahr, Daniel Hannan og Jonathan Arnott

Domstolens udtalelse om foreneligheden med traktaterne af den påtænkte aftale mellem Canada og Den Europæiske Union om en samlet økonomi- og handelsaftale (CETA) - (2016/2981(RSP)) - B8-1220/2016
Lola Sánchez Caldentey

Betænkning: Julie Girling - A8-0249/2015
Molly Scott Cato, Monica Macovei, Daniel Hannan, Stanislav Polčák og Seán Kelly

Færdiggørelse af Basel III - (2016/2959(RSP)) - B8-1226/2016
Monica Macovei, Daniel Hannan og Seán Kelly

Betænkning: Ioan Mircea Paşcu - A8-0317/2016
Lynn Boylan, Monica Macovei, Ilhan Kyuchyuk, Daniel Hannan og Jonathan Arnott

Betænkning: Anna Elżbieta Fotyga - A8-0290/2016
Monica Macovei, Michał Marusik, Momchil Nekov, Marek Jurek, Daniel Hannan, Jonathan Arnott, Seán Kelly, Diane James og Steven Woolfe

Tegnsprog og professionelle tegnsprogstolke - (2016/2952(RSP)) - B8-1230/2016
Seán Kelly.

°
° ° °

Indlæg af Jonathan Arnott.


12. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.50 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

13. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


14. EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000121/2016) af Anna Maria Corazza Bildt, Barbara Matera, Constance Le Grip, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Carlos Coelho, Birgit Collin-Langen, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Ingeborg Gräßle, Monika Hohlmeier, Elisabeth Köstinger, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jeroen Lenaers, Elisabeth Morin-Chartier, Siegfried Mureşan, Alessandra Mussolini, Jan Olbrycht, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Franck Proust, Sofia Ribeiro, Tokia Saïfi, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Romana Tomc, Vladimir Urutchev, Axel Voss, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Theodoros Zagorakis, Tomáš Zdechovský og Milan Zver, for PPE-Gruppen, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Iratxe García Pérez, Maria Arena, Birgit Sippel, Claude Moraes, Eric Andrieu, Lucy Anderson, Hugues Bayet, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Viorica Dăncilă, Jean-Paul Denanot, Tanja Fajon, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kyrkos, Olle Ludvigsson, Edouard Martin, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Soraya Post, Evelyn Regner, Virginie Rozière, Liliana Rodrigues og Julie Ward, for S&D-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea, Angelika Mlinar, Hilde Vautmans og Cecilia Wikström, for ALDE-Gruppen, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Terry Reintke, Josep-Maria Terricabras og Ernest Urtasun, for Verts/ALE-Gruppen, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Kateřina Konečná, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Jiří Maštálka og Marie-Christine Vergiat, for GUE/NGL-Gruppen, Helga Stevens og Julie Girling, til Rådet: EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen om forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1805/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000122/2016) af Anna Maria Corazza Bildt, Barbara Matera, Constance Le Grip, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Carlos Coelho, Birgit Collin-Langen, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Ingeborg Gräßle, Monika Hohlmeier, Elisabeth Köstinger, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jeroen Lenaers, Elisabeth Morin-Chartier, Siegfried Mureşan, Alessandra Mussolini, Jan Olbrycht, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Franck Proust, Sofia Ribeiro, Tokia Saïfi, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Romana Tomc, Vladimir Urutchev, Axel Voss, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Theodoros Zagorakis, Tomáš Zdechovský og Milan Zver, for PPE-Gruppen, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Iratxe García Pérez, Maria Arena, Birgit Sippel, Claude Moraes, Eric Andrieu, Lucy Anderson, Hugues Bayet, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Viorica Dăncilă, Jean-Paul Denanot, Tanja Fajon, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kyrkos, Olle Ludvigsson, Edouard Martin, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Soraya Post, Evelyn Regner, Virginie Rozière, Liliana Rodrigues og Julie Ward, for S&D-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea, Angelika Mlinar, Hilde Vautmans og Cecilia Wikström, for ALDE-Gruppen, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Terry Reintke, Josep-Maria Terricabras og Ernest Urtasun, for Verts/ALE-Gruppen, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Kateřina Konečná, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Jiří Maštálka og Marie-Christine Vergiat, for GUE/NGL-Gruppen, Helga Stevens og Julie Girling, til Kommissionen: EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen om forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1806/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000143/2016) af Arne Gericke, Julie Girling og Helga Stevens, for ECR-Gruppen, til Rådet: EU's tiltrædelse af Istanbul-konventionen om forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1815/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000144/2016) af Arne Gericke, Julie Girling og Helga Stevens, for ECR-Gruppen, til Kommissionen: EU's tiltrædelse af Istanbul-konventionen om forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1816/2016)

Anna Maria Corazza Bildt, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Angelika Mlinar, Terry Reintke, Malin Björk og Helga Stevens begrundede forespørgslerne.

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Věra Jourová (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålene.

Talere: Constance Le Grip for PPE-Gruppen, Iratxe García Pérez for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Kostadinka Kuneva for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Daniela Aiuto for EFDD-Gruppen, Janice Atkinson for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Julie Girling, Diane Dodds, løsgænger, Mariya Gabriel, Tanja Fajon, Arne Gericke, Izaskun Bilbao Barandica, Ángela Vallina, Florent Marcellesi, Beatrix von Storch, Steeve Briois, Eleftherios Synadinos, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Maria Arena, Jadwiga Wiśniewska, Hilde Vautmans, Eleonora Forenza, Sophie Montel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Anna Maria Corazza Bildt, Anna Záborská, Josef Weidenholzer, Branislav Škripek, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Stefan Eck, Carlos Coelho, Liliana Rodrigues, Marek Jurek, Michaela Šojdrová, Sylvie Guillaume, Vilija Blinkevičiūtė, Soraya Post, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Patrizia Toia, Cécile Kashetu Kyenge og Pier Antonio Panzeri.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Csaba Sógor.

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Takis Hadjigeorgiou, Gesine Meissner, Caterina Chinnici, João Pimenta Lopes og Nicola Caputo.

Indlæg af Věra Jourová.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Julie Girling, Daniel Dalton, Arne Gericke, Jussi Halla-aho, Marek Jurek, Monica Macovei, Branislav Škripek, Kazimierz Michał Ujazdowski, Anders Primdahl Vistisen, Jadwiga Wiśniewska, Jana Žitňanská, Angel Dzhambazki og Urszula Krupa, for ECR-Gruppen, om EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1229/2016);

—   Anna Maria Corazza Bildt, Constance Le Grip, Barbara Matera, Monika Hohlmeier, Esteban González Pons, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Csaba Sógor, Rachida Dati, Alessandra Mussolini, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Sirpa Pietikäinen, Rosa Estaràs Ferragut og Tomáš Zdechovský, for PPE-Gruppen, Christine Revault D’Allonnes Bonnefoy, Maria Arena, Birgit Sippel, Iratxe García Pérez, Afzal Khan, Pina Picierno, Georgi Pirinski, Liisa Jaakonsaari, Demetris Papadakis, Eric Andrieu, Marc Tarabella, Ana Gomes, Pervenche Berès, Sergio Gutiérrez Prieto, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Elly Schlein, Josef Weidenholzer, Claude Moraes, Miltiadis Kyrkos, Olga Sehnalová, Juan Fernando López Aguilar, Cécile Kashetu Kyenge, Sylvie Guillaume, Momchil Nekov, Hugues Bayet, Jytte Guteland, Siôn Simon, Tanja Fajon, Vilija Blinkevičiūtė, Soraya Post, Jens Nilsson, Anna Hedh, Kati Piri, Agnes Jongerius, Marju Lauristin, Péter Niedermüller, Marlene Mizzi, Olle Ludvigsson, Zigmantas Balčytis, Maria Noichl, Vincent Peillon, Brando Benifei, Liliana Rodrigues, Krystyna Łybacka, Julie Ward, Karoline Graswander-Hainz, Mady Delvaux, Elena Valenciano, Monika Smolková, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Marita Ulvskog, Biljana Borzan, Miriam Dalli og Edouard Martin, for S&D-Gruppen, Angelika Mlinar, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Dita Charanzová, Frédérique Ries, Louis Michel og Viktor Uspaskich, for ALDE-Gruppen, Jiří Maštálka, Malin Björk, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Sofia Sakorafa, Ángela Vallina, Paloma López Bermejo, Kateřina Konečná, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stefan Eck, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Anja Hazekamp, Josu Juaristi Abaunz, Eleonora Forenza, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo og Xabier Benito Ziluaga, for GUE/NGL-Gruppen, Ulrike Lunacek og Terry Reintke, for Verts/ALE-Gruppen, om EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (2016/2966(RSP)) (B8-1235/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.8 i protokollen af 24.11.2016.


15. Makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om yderligere makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan [COM(2016)0431 - C8-0242/2016 - 2016/0197(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Emmanuel Maurel (A8-0296/2016)

Emmanuel Maurel forelagde betænkningen.

Indlæg af Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).

Talere: Salvatore Cicu for PPE-Gruppen, David Martin for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Marielle de Sarnez for ALDE-Gruppen, Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen, Tiziana Beghin for EFDD-Gruppen, Edouard Ferrand for ENF-Gruppen, Daniel Caspary, Bernd Lange, Branislav Škripek, Santiago Fisas Ayxelà, Alessia Maria Mosca, Jarosław Wałęsa, Pedro Silva Pereira, Mariya Gabriel og Michela Giuffrida.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Eleftherios Synadinos, Caterina Chinnici, Ilhan Kyuchyuk, Notis Marias og Nicola Caputo.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Igor Šoltes og Krzysztof Hetman.

Talere: Igor Šoltes, Krzysztof Hetman, Jyrki Katainen og Emmanuel Maurel.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.4 i protokollen af 24.11.2016.


16. På vej mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig (forhandling)

Betænkning om vejen mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig [2016/2033(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Werner Langen (A8-0307/2016)

Werner Langen forelagde betænkningen og besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Richard Sulík.

Indlæg af Nedzhmi Ali (ordfører for udtalelse fra CONT).

Indlæg af Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).

Talere: Luděk Niedermayer for PPE-Gruppen, Tibor Szanyi for S&D-Gruppen, Stanisław Ożóg for ECR-Gruppen, Petr Ježek for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Luděk Niedermayer, Martina Anderson for GUE/NGL-Gruppen, Molly Scott Cato for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Patrick O'Flynn for EFDD-Gruppen, Barbara Kappel for ENF-Gruppen, Steven Woolfe, Dariusz Rosati, Pervenche Berès, Richard Sulík, Cora van Nieuwenhuizen, Luke Ming Flanagan, Ernest Maragall, Marco Zanni, Georgios Epitideios, Othmar Karas, Anneliese Dodds, Zbigniew Kuźmiuk, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Jean-Paul Denanot, Hugues Bayet og Doru-Claudian Frunzulică.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Bogdan Andrzej Zdrojewski, Nicola Caputo, Notis Marias, Igor Šoltes, Andrey Novakov, Caterina Chinnici, Ivana Maletić, Maria Grapini, Stanislav Polčák og Brian Hayes.

Talere: Jyrki Katainen og Werner Langen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.10 i protokollen af 24.11.2016.


17. Arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) [COM(2014)0167 - C7-0112/2014- 2014/0091(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Brian Hayes (A8-0011/2016)

Brian Hayes forelagde betænkningen.

Indlæg af Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).

Talere: Jeroen Lenaers (ordfører for udtalelse fra EMPL), Sirpa Pietikäinen (ordfører for udtalelse fra FEMM), Burkhard Balz for PPE-Gruppen, Paul Tang for S&D-Gruppen, Ashley Fox for ECR-Gruppen, Cora van Nieuwenhuizen for ALDE-Gruppen, Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Sotirios Zarianopoulos, løsgænger, Theodor Dumitru Stolojan, Neena Gill, Sofia Ribeiro og Thomas Mann.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Talere: Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen) og Brian Hayes.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.5 i protokollen af 24.11.2016.

FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand


18. EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter (forhandling)

Betænkning om EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter [2016/2076(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Catherine Bearder (A8-0303/2016)

Catherine Bearder forelagde betænkningen.

Indlæg af Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).

Talere: Brian Hayes (ordfører for udtalelse fra DEVE), Emma McClarkin (ordfører for udtalelse fra INTA), som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Franz Obermayr, Ricardo Serrão Santos (ordfører for udtalelse fra PECH), Kostas Chrysogonos (ordfører for udtalelse fra JURI), Marijana Petir for PPE-Gruppen, Susanne Melior for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Stefan Eck for GUE/NGL-Gruppen, Benedek Jávor for Verts/ALE-Gruppen, Marco Affronte for EFDD-Gruppen, Mireille D'Ornano for ENF-Gruppen, Norbert Lins, Miriam Dalli, Julie Girling, Anja Hazekamp, Michèle Rivasi, Franz Obermayr, Annie Schreijer-Pierik, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Stefan Eck, Karin Kadenbach, Martin Häusling, Philippe Loiseau, Francesc Gambús, Renata Briano, Max Andersson, Sirpa Pietikäinen og Florent Marcellesi.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Caterina Chinnici, Notis Marias, Merja Kyllönen, Stanislav Polčák og Nicola Caputo.

Talere: Jyrki Katainen og Catherine Bearder.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.11 i protokollen af 24.11.2016.


19. Nye muligheder for små transportvirksomheder (forhandling)

Betænkning om nye muligheder for små transportvirksomheder, herunder samarbejdsbaserede forretningsmodeller [2015/2349(INI)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Dominique Riquet (A8-0304/2016)

Dominique Riquet forelagde betænkningen.

Indlæg af Violeta Bulc (medlem af Kommissionen).

Talere: Elena Gentile (ordfører for udtalelse fra EMPL), Luis de Grandes Pascual for PPE-Gruppen, Maria Grapini for S&D-Gruppen, Kosma Złotowski for ECR-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, og Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen.

FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

Talere: Karima Delli for Verts/ALE-Gruppen, Daniela Aiuto for EFDD-Gruppen, Wim van de Camp, Inés Ayala Sender, Angel Dzhambazki, Pavel Telička, Jill Seymour, Dieter-Lebrecht Koch, Claudia Țapardel, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Isabella De Monte og Henna Virkkunen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andor Deli, Notis Marias og Krzysztof Hetman.

Talere: Violeta Bulc og Dominique Riquet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.12 i protokollen af 24.11.2016.


20. Internationale luftfartsaftaler (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000128/2016) af Michael Cramer, for TRAN, til Kommissionen: Internationale luftfartsaftaler (2016/2961(RSP)) (B8-1807/2016)

Michael Cramer begrundede spørgsmålet.

Violeta Bulc (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Wim van de Camp for PPE-Gruppen, Isabella De Monte for S&D-Gruppen, Jacqueline Foster for ECR-Gruppen, Pavel Telička for ALDE-Gruppen, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Daniela Aiuto for EFDD-Gruppen, Andor Deli, Inés Ayala Sender, Kosma Złotowski, Matthijs van Miltenburg, Deirdre Clune og Izaskun Bilbao Barandica.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Indlæg af Violeta Bulc.

Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 128, stk. 5.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: mødeperioden i december.


21. Europæisk energisikkerhed (forhandling)

Redegørelse ved Kommissionen: Europæisk energisikkerhed (2016/2994(RSP))

Violeta Bulc (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Krišjānis Kariņš for PPE-Gruppen, Flavio Zanonato for S&D-Gruppen, Anna Elżbieta Fotyga for ECR-Gruppen, Kaja Kallas for ALDE-Gruppen, Xabier Benito Ziluaga for GUE/NGL-Gruppen, Klaus Buchner for Verts/ALE-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, Jerzy Buzek, José Blanco López, Janusz Lewandowski og Gunnar Hökmark.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Maria Spyraki, Notis Marias og Krzysztof Hetman.

Indlæg af Violeta Bulc.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


22. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 593.806/OJJE).


23. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 22.45.

Klaus Welle

Ryszard Czarnecki

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Patriciello, Maydell, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Boutonnet, Collins, Crowley, Le Pen, Maeijer, Maštálka, Matera, Messerschmidt, Nart, Parker, Radev, Rochefort, Taylor, Westphal

Juridisk meddelelse