Indiċi 
Minuti
PDF 318kWORD 86k
L-Erbgħa, 23 ta' Novembru 2016 - StrasburguVerżjoni finali
1.Ftuħ tas-seduta
 2.Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem u tal-prinċipji tad-demokrazija u tal-istat tad-dritt (tħabbir tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa)
 3.Miżuri ta' implimentazzjoni (Artikolu 106 tar-Regoli ta' Proċedura)
 4.Atti delegati (Artikolu 105(6) tar-Regoli ta' Proċedura)
 5.Dokumenti mressqa
 6.Trasferiment ta' approprjazzjonijiet
 7.Emissjonijiet ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja (dibattitu)
 8.Eżitu tal-COP 22 f'Marakex (dibattitu)
 9.Kompożizzjoni tal-kumitati u tad-delegazzjonijiet
 10.Ħin tal-votazzjonijiet
  10.1.Kalendarju tas-sessjonijiet parzjali tal-Parlament – 2018 (votazzjoni)
  10.2.Opinjoni tal-Qorti tal-Ġustizzja dwar il-kompatibbiltà mat-Trattati tal-ftehim propost bejn il-Kanada u l-Unjoni Ewropea dwar Ftehim Ekonomiku u Kummerċjali Komprensiv (CETA) (votazzjoni)
  10.3.Emissjonijiet ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja ***I (votazzjoni)
  10.4.Finalizzazzjoni ta' Basel III (votazzjoni)
  10.5.L-implimentazzjoni tal-Politika ta' Sigurtà u ta' Difiża Komuni (votazzjoni)
  10.6.Komunikazzjoni strateġika tal-UE biex tikkontrobatti l-propaganda kontriha minn partijiet terzi (votazzjoni)
  10.7.Il-lingwa tas-sinjali u l-interpreti professjonali tal-lingwa tas-sinjali (votazzjoni)
  10.8.Oġġezzjoni skont l-Artikolu 106: Tiġdid tal-approvazzjoni tas-sustanza attiva bentażon (votazzjoni)
 11.Spjegazzjonijiet tal-vot
 12.Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot
 13.Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti
 14.L-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (dibattitu)
 15.Assistenza makrofinanzjarja lill-Ġordan ***I (dibattitu)
 16.Lejn sistema definittiva ta' VAT u l-ġlieda kontra l-frodi tal-VAT (dibattitu)
 17.L-attivitajiet u s-superviżjoni ta’ istituzzjonijiet għall-provvista ta’ rtirar okkupazzjonali ***I (dibattitu)
 18.Pjan ta' azzjoni tal-UE kontra t-traffikar ta' organiżmi selvaġġi (dibattitu)
 19.Opportunitajiet ġodda għal impriżi żgħar tat-trasport (dibattitu)
 20.Ftehimiet dwar l-avjazzjoni internazzjonali (dibattitu)
 21.Sigurtà tal-Enerġija Ewropea (dibattitu)
 22.L-aġenda tas-seduta li jmiss
 23.Għeluq tas-seduta
 REĠISTRU TAL-ATTENDENZA


PRESIDENZA: Antonio TAJANI
Viċi President

1. Ftuħ tas-seduta

Ħin tal-ftuħ tas-seduta: 09.00.


2. Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem u tal-prinċipji tad-demokrazija u tal-istat tad-dritt (tħabbir tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa)

Il-Membri jew il-gruppi politiċi li ġejjin talbu li jiġi organizzat dibattitu ta' dan it-tip, skont l-Artikolu 135 tar-Regoli ta' Proċedura, dwar il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li ġejjin:

I.   Il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (2016/2990(RSP))

—   Bodil Valero, Reinhard Bütikofer, Helga Trüpel, Ernest Urtasun, Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes u Jakop Dalunde f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1256/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Valdemar Tomaševski u Arne Gericke, f'isem il-Grupp ECR, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1257/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo u Isabella Adinolfi f'isem il-Grupp EFDD, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1258/2016);

—   Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt u Therese Comodini Cachia, f'isem il-Grupp PPE, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1259/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Silvia Costa, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho, f'isem il-Grupp S&D, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1263/2016);

—   Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos u Barbara Spinelli, f'isem il-Grupp GUE/NGL, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1269/2016);

—   Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE, dwar il-każ ta' Gui Minhai, pubblikatur inkarċerat fiċ-Ċina (B8-1272/2016).

II.   Is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (2016/2991(RSP))

—   Barbara Lochbihler, Ulrike Lunacek, Molly Scott Cato, Ernest Urtasun, Bart Staes, Josep-Maria Terricabras u Igor Šoltes f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fil-Brażil (B8-1260/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská u Arne Gericke, f'isem il-Grupp ECR, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1262/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1265/2016);

—   Cristian Dan Preda, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Ramón Luis Valcárcel Siso u Therese Comodini Cachia, f'isem il-Grupp PPE, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1268/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Silvia Costa, Miriam Dalli, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Eva Kaili, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho, f'isem il-Grupp S&D, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1271/2016);

—   Xabier Benito Ziluaga, Marina Albiol Guzmán, Eleonora Forenza, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Miguel Urbán Crespo, Younous Omarjee, Merja Kyllönen, Paloma López Bermejo, Ángela Vallina, Marisa Matias, Javier Couso Permuy, João Pimenta Lopes, Maria Lidia Senra Rodríguez, Kateřina Konečná, Stelios Kouloglou, Barbara Spinelli u Kostadinka Kuneva, f'isem il-Grupp GUE/NGL, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1274/2016);

—   António Marinho e Pinto, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE, dwar is-sitwazzjoni tal-Guarani-Kaiowa fl-Istat Brażiljan ta' Mato Grosso Do Sul (B8-1275/2016).

III.   Il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (2016/2992(RSP))

—   Rebecca Harms, Heidi Hautala, Tamás Meszerics, Indrek Tarand, Barbara Lochbihler u Igor Šoltes f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1261/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Zdzisław Krasnodębski u Arne Gericke, f'isem il-Grupp ECR, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1264/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo u Isabella Adinolfi, f'isem il-Grupp EFDD, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1266/2016);

—   Cristian Dan Preda, Jaromír Štětina, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt, Ramón Luis Valcárcel Siso u Therese Comodini Cachia, f'isem il-Grupp PPE, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1267/2016);

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Silvia Costa, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Jens Nilsson, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Soraya Post, Liliana Rodrigues, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Patrizia Toia, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho, f'isem il-Grupp S&D, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1270/2016);

—   Johannes Cornelis van Baalen, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Fredrick Federley, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE, dwar il-każ ta' Ildar Dadin, priġunier minħabba twemmin fir-Russja (B8-1273/2016).

Il-ħin għad-diskorsi se jiġi allokat skont l-Artikolu 162 tar-Regoli ta' Proċedura.


3. Miżuri ta' implimentazzjoni (Artikolu 106 tar-Regoli ta' Proċedura)

Intbagħtu lill-Parlament l-abbozzi ta' miżuri ta' implimentazzjoni li ġejjin li jaqgħu taħt il-proċedura regolatorja bi skrutinju:

- Regolament tal-Kummissjoni li jiċħad li jawtorizza indikazzjoni dwar is-saħħa magħmula fuq l-ikel u li jirreferi għat-tnaqqis tar-riskju ta' mard (D045163/01 - 2016/2967(RPS) - skadenza: 28 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI (kumitat assoċjat)
opinjoni: IMCO (kumitat assoċjat)

- Regolament tal-Kummissjoni li jistabbilixxi Kodiċi tan-Netwerk dwar il-Mekkaniżmi ta' Allokazzjoni tal-Kapaċità fis-Sistemi ta' Trażmissjoni tal-Gass u li jħassar ir-Regolament tal-Kummissjoni (UE) Nru 984/2013 (D046046/03 - 2016/2975(RPS) - skadenza: 5 ta' Frar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ITRE

- Regolament tal-Kummissjoni li jistabbilixxi kodiċi tan-netwerk dwar strutturi tariffarji armonizzati għat-trażmissjoni tal-gass (D046047/02 - 2016/2974(RPS) - skadenza: 4 ta' Frar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ITRE

- Direttiva tal-Kummissjoni li temenda d-Direttiva 2009/43/KE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward tal-lista ta' prodotti relatati mad-difiża (D046504/01 - 2016/2969(RPS) - skadenza: 28 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : IMCO

- Regolament tal-Kummissjoni li jemenda l-Annessi II, III u IV tar-Regolament (KE) Nru 396/2005 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill f'dak li għandu x'jaqsam mal-livelli massimi ta' residwi għall-amminopiralid, għall-ażossistrobina, għaċ-ċjantraniliprol, għaċ-ċiflufenammid, għaċ-ċiprokonażol, għad-dietofenkarb, għad-ditijokarbamati, għall-fluważifop-P, għall-fluwopiram, għall-alossifop, għall-isofetammid, għall-metalaksil, għall-proeżadjon, għall-propakwiżafop, għall-pirimetanil, għat-Trichoderma atroviride tar-razza SC1 u għaż-żoksamid f'ċerti prodotti jew fuqhom (D047109/02 - 2016/2996(RPS) - skadenza: 17 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI

- Regolament tal-Kummissjoni li jemenda l-Annessi II, III u V tar-Regolament (KE) Nru 396/2005 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill f'dak li għandu x'jaqsam mal-livelli massimi ta' residwi għall-bifentrin, għall-karbetammid, għaċ-ċinidon-etil, għall-fenpropimorf u għat-triflusulfuron f'ċerti prodotti jew fuqhom (D047111/02 - 2016/2977(RPS) - skadenza: 9 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI

- Regolament tal-Kummissjoni li jemenda r-Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill (KE) Nru 178/2002 fir-rigward tal-ismijiet u tal-oqsma ta' kompetenza tal-bordijiet xjentifiċi tal-Awtorità Ewropea dwar is-Sigurtà fl-Ikel (D047383/01 - 2016/2968(RPS) - skadenza: 28 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI

- Regolament tal-Kummissjoni li jaħtar il-laboratorju ta' referenza tal-UE għall-pesta tal-annimali ruminanti ż-żgħar, li jistabbilixxi responsabbiltajiet u kompiti supplimentari għal dan il-laboratorju u li jemenda l-Anness VII tar-Regolament (KE) Nru 882/2004 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill (D047457/02 - 2016/2964(RPS) - skadenza: 25 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI

- Regolament tal-Kummissjoni li jemenda, għall-finijiet tal-adattament tiegħu għall-progress tekniku u xjentifiku, ir-Regolament (KE) Nru 1272/2008 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar il-klassifikazzjoni, l-ittikkettar u l-imballaġġ tas-sustanzi u t-taħlitiet (D047643/02 - 2016/2979(RPS) - skadenza: 10 ta' Frar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI (kumitat assoċjat)
opinjoni: IMCO (kumitat assoċjat)

- Direttiva tal-Kummissjoni li tadatta għar-raba' darba l-Annessi tad-Direttiva 2008/68/KE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-trasport intern ta' oġġetti perikolużi skont il-progress xjentifiku u tekniku (D047673/01 - 2016/2970(RPS) - skadenza: 30 ta' Novembru 2016)
irriferut lill-kumitat responsabbli : TRAN

- Regolament tal-Kummissjoni li jikkoreġi l-verżjoni tal-lingwa Latvjana tar-Regolament (KE) Nru 152/2009 li jistabbilixxi l-metodi ta' teħid ta' kampjuni u analiżi għall-kontroll uffiċjali tal-għalf (D047687/02 - 2016/2965(RPS) - skadenza: 26 ta' Jannar 2017)
irriferut lill-kumitat responsabbli : ENVI


4. Atti delegati (Artikolu 105(6) tar-Regoli ta' Proċedura)

L-abbozzi ta' atti delegati ntbagħtu lill-Parlament:

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 1308/2013 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill f'dak li għandu x'jaqsam mal-għajnuna tal-Unjoni għall-provvista ta' frott u ħxejjex, banana u ħalib fl-istabbilimenti edukattivi u li jemenda r-Regolament (UE) Nru 907/2014 (C(2016)06853 - 2016/2973(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahrejn, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tat-3 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: AGRI

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 575/2013 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward ta' standards tekniċi regolatorji għal flussi ta' ħruġ ta' likwidità addizzjonali li jikkorrispondu għal ħtiġijiet ta' kollateral li jirriżultaw mill-impatt ta' xenarju negattiv tas-suq fuq it-tranżazzjonijiet derivattivi ta' istituzzjoni (C(2016)06867 - 2016/2972(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahar, li jiddekorri mid-data ta' riċeviment tal-31 ta' Ottubru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda r-Regolament Delegat tal-Kummissjoni (UE) 2015/2195 li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 1304/2013 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar il-Fond Soċjali Ewropew, fejn tidħol id-definizzjoni ta' skali standard tal-kostijiet tal-unità u ta' somom f'daqqa għar-rimborż mill-Kummissjoni tan-nefqa lill-Istati Membri (C(2016)06906 - 2016/2971(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahrejn, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tal-31 ta' Ottubru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: EMPL

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness II tar-Regolament (UE) Nru 652/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jistabbilixxi dispożizzjonijiet għall-ġestjoni tan-nefqa marbuta mal-katina alimentari, mas-saħħa tal-annimali u mat-trattament xieraq tal-annimali, u marbuta mas-saħħa tal-pjanti u mal-materjal riproduttiv tal-pjanti, billi tiġi ssupplimentata l-lista tal-mard tal-annimali u taż-żoonożi f'dak l-Anness (C(2016)07007 - 2016/2976(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahrejn, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tal-4 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: AGRI (Artikolu 54 tar-Regoli ta' Proċedura), ENVI (Artikolu 54 tar-Regoli ta' Proċedura)

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward tal-istandards tekniċi regolatorji li jispeċifikaw ulterjorment il-kontenut tar-rappurtar dwar is-saldi internalizzati (C(2016)07147 – 2016/2982(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahar, li jiddekorri mid-data ta' riċeviment tal-11 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward tal-parametri għall-kalkolu ta' penali fi flus għal fallimenti tas-saldu u l-operazzjonijiet tas-CSDs fi Stati Membri ospitanti (C(2016)07154 - 2016/2985(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tal-11 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward ta' standards tekniċi regolatorji dwar ċerti rekwiżiti prudenzjali għal depożitorji ċentrali tat-titoli u istituzzjonijiet ta' kreditu ddeżinjati li joffru servizzi anċillari ta' tip bankarju (C(2016)07158 - 2016/2983(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahar, li jiddekorri mid-data ta' riċeviment tal-11 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill tat-23 ta' Lulju 2014 fir-rigward ta' standards tekniċi regolatorji dwar ir-rekwiżiti ta' awtorizzazzjoni, superviżorji u operazzjonali għal depożitarji ċentrali tat-titoli (C(2016)07159 - 2016/2984(DEA))
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahar, li jiddekorri mid-data ta' riċeviment tal-11 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

Abbozzi ta' atti delegati li għalihom it-terminu ġie modifikat minn xahar għal 3 xhur fuq talba tal-kumitat responsabbli:

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda r-Regolament ta’ Delega tal-Kummissjoni (UE) Nru 148/2013 li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 648/2012 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar derivati OTC, kontropartijiet ċentrali u repożitorji tad-dejta dwar ittranżazzjonijiet fir-rigward ta’ standards tekniċi regolatorji dwar id-dettalji minimi tad-dejta li trid tiġi rrapportata lir-repożitorji tad-dejta dwar it-tranżazzjonijiet - C(2016)06624 – 2016/2950(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tad-19 ta' Ottubru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta d-Direttiva 2013/36/UE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward tal-istandards tekniċi regolatorji għall-valutazzjoni komparattiva tal-istandards ta' valutazzjoni tal-portafoll u l-proċeduri ta’ kondiviżjoni ta’ valutazzjoni - C(2016)06703(DEA) – 2016/2963(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tal-24 ta' Ottubru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 575/2013 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward ta’ standards tekniċi regolatorji għal flussi ta’ ħruġ ta’ likwidità addizzjonali li jikkorrispondu għal ħtiġijiet ta’ kollateral li jirriżultaw mill-impatt ta’ xenarju negattiv tas-suq fuq it-tranżazzjonijiet derivattivi ta’ istituzzjoni - C(2016)06867 – 2016/2972(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tal-31 ta' Ottubru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward tal-istandards tekniċi regolatorji li jispeċifikaw ulterjorment il-kontenut tar-rappurtar dwar is-saldi internalizzati - C(2016)07147 – 2016/2982(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment ta 14 ta' Novembru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill fir-rigward ta’ standards tekniċi regolatorji dwar ċerti rekwiżiti prudenzjali għal depożitorji ċentrali tat-titoli u istituzzjonijiet ta’ kreditu ddeżinjati li joffru servizzi anċillari ta’ tip bankarju - C(2016)07158 – 2016/2983(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment ta 14 ta' Novembru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jissupplimenta r-Regolament (UE) Nru 909/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill tat-23 ta’ Lulju 2014 dwar l-istandards tekniċi regolatorji dwar l-awtorizzazzjoni, is-superviżjoni u r-rekwiżiti operazzjonali għad-depożitorji ċentrali tat-titoli - C(2016)07159 – 2016/2984(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: 3 xhur, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment ta 14 ta' Novembru 2016 fuq talba tal-kumitat kompetenti
Irriferut lill-kumitat responsabbli: ECON

Deċiżjoni tal-Kummissjoni dwar l-irtirar ta'dawn l-atti delegati:

- Irtirar tar-Regolament Delegat tat-8 ta' Lulju 2016 li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 fir-rigward tan-Namibja - C(2016)7060 – Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 li japplika l-arranġamenti għall-prodotti li joriġinaw f'ċerti stati li huma parti mill-Grupp ta' Stati Afrikani, Karibej u Paċifiċi (AKP) previsti fi ftehim li jistabbilixxu, jew li jwasslu biex jiġu stabbiliti, Ftehim ta' Sħubija Ekonomika - C(2016)04166 – 2016/2840(DEA)
Data ta' riċeviment: 9 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: INTA

- Irtirar tar-Regolament Delegat tat-8 ta' Lulju 2016 li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 fir-rigward tal-Ghana- C(2016)07049 – Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 li japplika l-arranġamenti għall-prodotti li joriġinaw f'ċerti stati li huma parti mill-Grupp ta' Stati Afrikani, Karibej u Paċifiċi (AKP) previsti fi ftehim li jistabbilixxu, jew li jwasslu biex jiġu stabbiliti, Ftehim ta' Sħubija Ekonomika - C(2016)04165 – 2016/2833(DEA)
Data ta' riċeviment: 9 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: INTA

Irtirar tar-Regolament Delegat tat-8 ta' Lulju 2016 li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 fir-rigward tas-Swaziland - C(2016)07061 – Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 li japplika l-arranġamenti għall-prodotti li joriġinaw f'ċerti stati li huma parti mill-Grupp ta' Stati Afrikani, Karibej u Paċifiċi (AKP) previsti fi ftehim li jistabbilixxu, jew li jwasslu biex jiġu stabbiliti, Ftehim ta' Sħubija Ekonomika - C(2016)04168 – 2016/2834(DEA)
Data ta' riċeviment: 9 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: INTA

- Irtirar tar-Regolament Delegat tat-8 ta' Lulju 2016 li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 fir-rigward tal-Kosta tal-Avorju - C(2016)07062 – Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 li japplika l-arranġamenti għall-prodotti li joriġinaw f'ċerti stati li huma parti mill-Grupp ta' Stati Afrikani, Karibej u Paċifiċi (AKP) previsti fi ftehim li jistabbilixxu, jew li jwasslu biex jiġu stabbiliti, Ftehim ta' Sħubija Ekonomika - C(2016)04172 – 2016/2841(DEA)
Data ta' riċeviment: 9 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: INTA

- Irtirar tar-Regolament Delegat tat-8 ta' Lulju 2016 li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 fir-rigward tal-Botswana - C(2016)07065 – Regolament Delegat tal-Kummissjoni li jemenda l-Anness I tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1528/2007 li japplika l-arranġamenti għall-prodotti li joriġinaw f'ċerti stati li huma parti mill-Grupp ta' Stati Afrikani, Karibej u Paċifiċi (AKP) previsti fi ftehim li jistabbilixxu, jew li jwasslu biex jiġu stabbiliti, Ftehim ta' Sħubija Ekonomika - C(2016)04171 – 2016/2838(DEA)
Data ta' riċeviment: 9 ta' Novembru 2016
Irriferut lill-kumitat responsabbli: INTA

Abbozz ta' att delegat li għalih it-terminu għall-oġġezzjonijiet ġie prorogat fuq it-talba tal-kumitat responsabbli:

- Regolament Delegat tal-Kummissjoni dwar il-qafas komuni ta' monitoraġġ u evalwazzjoni previst fir-Regolament (UE) Nru 514/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li (jistabbilixxi dispożizzjonijiet ġenerali dwar il-Fond għall-Ażil, il-Migrazzjoni u l-Integrazzjoni u dwar l-istrument għal appoġġ finanzjarju għall-kooperazzjoni tal-pulizija, il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-kriminalità, u l-ġestjoni tal-kriżijiet) C(2016)06265 - 2016/2926(DEA)
Terminu għall-oġġezzjonijiet: xahrejn, li jiddekorru mid-data ta' riċeviment tat-3 ta' Ottubru 2016
Proroga tat-terminu għal oġġezzjoni: xahrejn
Irriferut lill-kumitat responsabbli: LIBE


5. Dokumenti mressqa

Tressqu d-dokumenti segwenti:

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet V/AB-08/A/16 - Il-Qorti tal-Awdituri (N8-0079/2016 - C8-0432/2016 - 2016/2277(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet V/AB-09/C/16 - Il-Qorti tal-Awdituri (N8-0080/2016 - C8-0433/2016 - 2016/2278(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet V/AB-10/C/16 - Il-Qorti tal-Awdituri (N8-0081/2016 - C8-0434/2016 - 2016/2279(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet V/AB-11/A/16 - Il-Qorti tal-Awdituri (N8-0082/2016 - C8-0435/2016 - 2016/2280(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet V/AB-12/T/16 - Il-Qorti tal-Awdituri (N8-0083/2016 - C8-0436/2016 - 2016/2281(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet 3/2016 - L-Ombudsman Ewropew (N8-0084/2016 - C8-0437/2016 - 2016/2282(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 4/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0085/2016 - C8-0440/2016 - 2016/2283(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 5/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0086/2016 - C8-0441/2016 - 2016/2284(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 6/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0087/2016 - C8-0442/2016 - 2016/2285(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 7/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0088/2016 - C8-0443/2016 - 2016/2286(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 8/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0089/2016 - C8-0444/2016 - 2016/2287(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 1/2016 - Il-Kumitat tar-Reġjuni (N8-0090/2016 - C8-0446/2016 - 2016/2288(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 6/2016 - Il-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew (N8-0091/2016 - C8-0447/2016 - 2016/2289(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 1/2016 - Il-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew (N8-0092/2016 - C8-0448/2016 - 2016/2290(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 7/2016 - Il-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew (N8-0093/2016 - C8-0449/2016 - 2016/2291(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet INF 2/2016 - SEAE (N8-0094/2016 - C8-0450/2016 - 2016/2292(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 33/2016 - Taqsima III - Il-Kummissjoni (N8-0095/2016 - C8-0451/2016 - 2016/2293(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 32/2016 - Taqsima III - Il-Kummissjoni (N8-0096/2016 - C8-0452/2016 - 2016/2296(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 31/2016 - Taqsima III - Il-Kummissjoni (N8-0097/2016 - C8-0453/2016 - 2016/2297(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 34/2016 – Taqsima III – Il-Kummissjoni (N8-0099/2016 - C8-0461/2016 - 2016/2299(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG

- Proposta għal trasferiment ta' approprjazzjonijiet DEC 35/2016 - Taqsima III - Il-Kummissjoni (N8-0100/2016 - C8-0465/2016 - 2016/2300(GBD))

irriferut

responsabbli :

BUDG


6. Trasferiment ta' approprjazzjonijiet

Bi qbil mal-Artikolu 27(4) tar-Regolament Finanzjarju, il-Kunsill tal-Unjoni Ewropea informa lill-awtorità baġitarja dwar l-approvazzjoni tat-trasferimenti ta' approprjazzjonijiet DEC 23/2016, DEC 24/2016, DEC 29/2016 u DEC 30/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 27(3) tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li japprova t-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Kummissjoni Ewropea DEC 23/2016, DEC 24/2016, DEC 28/2016, DEC 29/2016, DEC 30/2016, DEC 32/2016 u DEC 33/2016 – Taqsima III – Il-Kummissjoni.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew INF 5/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Qorti tal-Ġustizzja INF 5/2016, INF 6/2016 u INF 7/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tas-Servizz Ewropew għall-Azzjoni Esterna INF 2/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferimenti ta' approprjazzjonijiet tal-Kumitat tar-Reġjuni INF 4/2016, INF 5/2016, INF 6/2016, INF 7/2016 u INF 8/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferimenti ta' approprjazzjonijiet tal-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew INF 6/2016 u INF 7/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Ombudsman Ewropew INF 3/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 25 tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li ma joħroġx oġġezzjonijiet għat-trasferimenti ta' approprjazzjonijiet tal-Qorti tal-Awdituri V/AB-08/A/16, V/AB-09/C/16, V/AB-10/C/16, V/AB-11/A/16 u V/AB-12/T/16.

Bi qbil mal-Artikolu 27(3) tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li japprova t-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Kumitat tar-Reġjuni DEC 1/2016.

Bi qbil mal-Artikolu 27(3) tar-Regolament Finanzjarju, il-Kumitat għall-Baġits iddeċieda li japprova t-trasferiment ta' approprjazzjonijiet tal-Kumitat Ekonomiku u Soċjali Ewropew DEC 1/2016


7. Emissjonijiet ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja (dibattitu)

Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-tnaqqis ta' emissjonijiet nazzjonali ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja u li temenda d-Direttiva 2003/35/KE [COM(2013)0920 - C7-0004/2014- 2013/0443(COD)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta' l-Ikel. Rapporteur: Julie Girling (A8-0249/2015)

Julie Girling ippreżentat ir-rapport.

Intervent ta': Miguel Arias Cañete (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Adam Gierek (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat ITRE), Jan Huitema (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat AGRI), Jens Gieseke f'isem il-Grupp PPE, Seb Dance f'isem il-Grupp S&D, Jadwiga Wiśniewska f'isem il-Grupp ECR, Catherine Bearder f'isem il-Grupp ALDE, Kateřina Konečná f'isem il-Grupp GUE/NGL, Bas Eickhout f'isem il-Grupp Verts/ALE, Piernicola Pedicini f'isem il-Grupp EFDD, Mireille D'Ornano f'isem il-Grupp ENF, Zoltán Balczó Membru mhux affiljat, Peter Liese, Miriam Dalli, Mark Demesmaeker, Gerben-Jan Gerbrandy, Eleonora Forenza, Martin Häusling, John Stuart Agnew, Lampros Fountoulis, Françoise Grossetête, Christel Schaldemose, Beata Gosiewska, Frédérique Ries, Julia Reid, Giovanni La Via, Karin Kadenbach, Pilar Ayuso, Damiano Zoffoli, Fredrick Federley, Annie Schreijer-Pierik, li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Tibor Szanyi, Carlos Zorrinho u Dubravka Šuica.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Maria Grapini, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Seán Kelly, Nicola Caputo u Gesine Meissner.

Interventi ta': Miguel Arias Cañete u Julie Girling.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 10.3 tal-Minuti ta' 23.11.2016.


8. Eżitu tal-COP 22 f'Marakex (dibattitu)

Dikjarazzjonijiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Eżitu tal-COP 22 f'Marakex (2016/2995(RSP))

Ivan Korčok (President fil-kariga tal-Kunsill) u Miguel Arias Cañete (Membru tal-Kummissjoni) għamlu d-dikjarazzjonijiet.

PRESIDENZA: Sylvie GUILLAUME
Viċi President

Interventi ta': Giovanni La Via f'isem il-Grupp PPE, Jo Leinen f'isem il-Grupp S&D, Julie Girling f'isem il-Grupp ECR, Gerben-Jan Gerbrandy f'isem il-Grupp ALDE, Estefanía Torres Martínez f'isem il-Grupp GUE/NGL, Claude Turmes f'isem il-Grupp Verts/ALE, Marco Affronte f'isem il-Grupp EFDD, Angelo Ciocca f'isem il-Grupp ENF, li wieġeb ukoll żewġ mistoqsijiet "karta blu" ta' Claude Turmes u Giovanni La Via, Peter Liese, li wieġeb ukoll żewġ mistoqsijiet "karta blu" ta' Tibor Szanyi u Takis Hadjigeorgiou, Kathleen Van Brempt, Peter van Dalen, Kateřina Konečná, Bas Eickhout, Roger Helmer, Olaf Stuger, Seán Kelly, Enrique Guerrero Salom, Notis Marias, Neoklis Sylikiotis, Gilles Lebreton, Jerzy Buzek, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Michèle Rivasi, Miriam Dalli, Maria Lidia Senra Rodríguez, Elisabeth Köstinger, Christel Schaldemose, Michel Dantin u Linda McAvan.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Nicola Caputo, Izaskun Bilbao Barandica, Laura Ferrara, Eleftherios Synadinos, Dubravka Šuica, Jean-Paul Denanot u Karin Kadenbach.

Interventi ta': Miguel Arias Cañete u Ivan Korčok.

Id-dibattitu ngħalaq.


9. Kompożizzjoni tal-kumitati u tad-delegazzjonijiet

Il-President irċieva t-talbiet ta' ħatra li ġejjin mill-Grupp PPE:

Kumitat ECON: Gabriel Mato minflok Pablo Zalba Bidegain

Kumitat ta' Inkjesta inkarigat biex jinvestiga allegazzjonijiet ta' kontravvenzjoni u ta' amministrazzjoni ħażina fl-applikazzjoni tad-dritt tal-Unjoni b'rabta mal-ħasil tal-flus, l-evitar tat-taxxa u l-evażjoni tat-taxxa: Gabriel Mato minflok Pablo Zalba Bidegain

Delegazzjoni għall-Assemblea Parlamentari Ewro-Latino-Amerikana: Esther Herranz García minflok Pablo Zalba Bidegain

Delegazzjoni għall-Kumitat Parlamentari Konġunt UE-Ċilì: Esther Herranz García minflok Pablo Zalba Bidegain

Dawn il-ħatriet ser jitqiesu ratifikati jekk ma tiġix ippreżentata oġġezzjoni minn issa sal-approvazzjoni ta' dawn il-Minuti.

(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 11.50.)

(Bejn 12 u n-12.30, il-Parlament se jiltaqa' biex jagħti l-Premju LUX.)


PRESIDENZA: Martin SCHULZ
President

10. Ħin tal-votazzjonijiet

Ir-riżultati ddettaljati tal-votazzjonijiet (emendi, votazzjonijiet separati u votazzjonijiet maqsuma, eċċ.) jidhru fl-Anness “Riżultati tal-Votazzjonijiet”, mehmuż mal-Minuti.

Ir-riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet, fl-anness tal-Minuti, huma disponibbli biss f'verżjoni elettronika u jistgħu jiġu kkonsultati fuq is-sit Europarl.

°
° ° °

Interventi ta': Mario Borghezio dwar il-kummenti, li hu jqis bħala offensivi, li saru lbieraħ waqt is-sessjoni dwar il-President Elett tal-Istati Uniti (il-President ħa nota ta' dan), u Ulrike Trebesius dwar l-inammissibilità tal-emenda li l-grupp tagħha ressaq għall-kalendarju tal-Parlament (il-President spjega r-raġunijiet tiegħu).


10.1. Kalendarju tas-sessjonijiet parzjali tal-Parlament – 2018 (votazzjoni)

Kalendarju tas-sessjonijiet parzjali tal-Parlament – 2018 (2016/2987(RSO)): ara l-proposta tal-Konferenza tal-Presidenti (punt 6 tal-Minuti ta' 21.11.2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 1)

Dikjarat approvat.

Għalhekk il-kalendarju tas-sessjonijiet parzjali tal-Parlament Ewropew għall-2018 ġie stabbilit kif ġej:

- mill-15 sat-18 ta' Jannar

- mill-5 sat-8 ta' Frar

- it-28 ta' Frar u l-1 ta' Marzu

- mit-12 sal-15 ta' Marzu

- mis-16 sad-19 ta' April

- it-2 u t-3 ta' Mejju

- mit-28 sal-31 ta' Mejju

- mill-11 sal-14 ta' Ġunju

- mit-2 sal-5 ta' Lulju

- mill-10 sat-13 ta' Settembru

- mill-1 sal-4 ta' Ottubru

- mit-22 sal-25 ta' Ottubru

- mit-12 sal-15 ta' Novembru

- fit-28 u d-29 ta' Novembru

- mill-10 sat-13 ta' Diċembru


10.2. Opinjoni tal-Qorti tal-Ġustizzja dwar il-kompatibbiltà mat-Trattati tal-ftehim propost bejn il-Kanada u l-Unjoni Ewropea dwar Ftehim Ekonomiku u Kummerċjali Komprensiv (CETA) (votazzjoni)

Mozzjoni għal riżoluzzjoni mressqa skont l-Artikolu 108(6) tar-Regoli ta' Proċedura dwar talba għal opinjoni tal-Qorti tal-Ġustizzja dwar il-kompatibilità mat-Trattati tal-ftehim propost bejn il-Kanada u l-Unjoni Ewropea dwar Ftehim Ekonomiku u Kummerċjali Komprensiv (CETA) (2016/2981(RSP)) (B8-1220/2016 )

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 2)

Interventi ta': Heidi Hautala f'isem il-Grupp Verts/ALE biex tressaq mozzjoni biex il-votazzjoni tiġi posposta, bi qbil mal-Artikolu 190(4) tar-Regoli ta' Proċedura, Alexander Graf Lambsdorff kontra u Anne-Marie Mineur favur din il-mozzjoni.

Il-Parlament irrifjuta din il-mozzjoni permezz ta' VE (225 favur, 439 kontra, 35 astensjoni).

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI mressqa minn aktar minn 76 Membru

Rifjut


10.3. Emissjonijiet ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja ***I (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-tnaqqis ta' emissjonijiet nazzjonali ta' ċerti sustanzi li jniġġsu fl-arja u li temenda d-Direttiva 2003/35/KE [COM(2013)0920 - C7-0004/2014- 2013/0443(COD)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta' l-Ikel. Rapporteur: Julie Girling (A8-0249/2015)

Id-dibattitu sar fid-data 28 ta' Ottubru 2015 (punt 6 tal-Minuti ta' 28.10.2015)

Il-votazzjoni ġiet posposta waqt is-seduta tad-data 28 ta' Ottubru 2015 (punt 7.7 tal-Minuti ta' 28.10.2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 3)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

Approvazzjoni b'emendi (P8_TA(2016)0438)

ABBOZZ TA' RIŻOLUZZJONI LEĠIŻLATTIVA

Adozzjoni (P8_TA(2016)0438)


10.4. Finalizzazzjoni ta' Basel III (votazzjoni)

Mozzjoni għal riżoluzzjoni B8-1226/2016 (2016/2959(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 4)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0439)


10.5. L-implimentazzjoni tal-Politika ta' Sigurtà u ta' Difiża Komuni (votazzjoni)

Rapport dwar l-implimentazzjoni tal-Politika ta' Sigurtà u ta' Difiża Komuni (abbażi tar-Rapport Annwali tal-Kunsill lill-Parlament Ewropew dwar il-Politika Estera u ta' Sigurtà Komuni) [2016/2067(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Barranin. Rapporteur: Ioan Mircea Paşcu (A8-0317/2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 5)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0440)

Interventi

Bodil Valero ressaq emenda orali għall-emenda 10. L-emenda orali ġiet aċċettata.

Ioan Mircea Paşcu (rapporteur), wara l-votazzjoni.


10.6. Komunikazzjoni strateġika tal-UE biex tikkontrobatti l-propaganda kontriha minn partijiet terzi (votazzjoni)

Rapport dwar Komunikazzjoni strateġika tal-UE biex tikkontrobatti l-propaganda kontriha minn partijiet terzi [2016/2030(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Barranin. Rapporteur: Anna Elżbieta Fotyga (A8-0290/2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 6)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0441)


10.7. Il-lingwa tas-sinjali u l-interpreti professjonali tal-lingwa tas-sinjali (votazzjoni)

Mozzjoni għal riżoluzzjoni B8-1230/2016 (2016/2952(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 7)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0442)


10.8. Oġġezzjoni skont l-Artikolu 106: Tiġdid tal-approvazzjoni tas-sustanza attiva bentażon (votazzjoni)

Mozzjoni għal riżoluzzjoni mressqa skont l-Artikolu 106(2) u (3) tar-Regoli ta' Proċedura dwar l-abbozz ta' regolament ta' implimentazzjoni tal-Kummissjoni dwar it-tiġdid tal-approvazzjoni tas-sustanza attiva bentażon, skont ir-Regolament (KE) Nru 1107/2009 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-tqegħid fis-suq ta' prodotti għall-protezzjoni tal-pjanti u li jemenda l-Anness tar-Regolament ta' Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) Nru 540/2011 (D047341/00 – 2016/2978(RSP)) – Kumitat ENVI. Rapporteur: Pavel Poc (B8-1228/2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 8)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0443)


PRESIDENZA: Ryszard CZARNECKI
Viċi President

11. Spjegazzjonijiet tal-vot

Spjegazzjonijiet bil-miktub tal-vot:

L-ispjegazzjonijiet tal-vot li tressqu bil-miktub, bi qbil mal-Artikolu 183 tar-Regoli ta' Proċedura, jidhru fir-rapport verbatim ta' din is-seduta.

Spjegazzjonijiet orali tal-vot:

Kalendarju tas-sessjonijiet parzjali tal-Parlament – 2018
Peter Jahr, Daniel Hannan u Jonathan Arnott

Opinjoni tal-Qorti tal-Ġustizzja dwar il-kompatibbiltà mat-Trattati tal-ftehim propost bejn il-Kanada u l-Unjoni Ewropea dwar Ftehim Ekonomiku u Kummerċjali Komprensiv (CETA) - (2016/2981(RSP)) - B8-1220/2016
Lola Sánchez Caldentey

Rapport Julie Girling - A8-0249/2015
Molly Scott Cato, Monica Macovei, Daniel Hannan, Stanislav Polčák et Seán Kelly

Finalizzazzjoni ta' Basel III - (2016/2959(RSP)) - B8-1226/2016
Monica Macovei, Daniel Hannan u Seán Kelly

Rapport Ioan Mircea Paşcu - A8-0317/2016
Lynn Boylan, Monica Macovei, Ilhan Kyuchyuk, Daniel Hannan u Jonathan Arnott

Rapport Anna Elżbieta Fotyga - A8-0290/2016
Monica Macovei, Michał Marusik, Momchil Nekov, Marek Jurek, Daniel Hannan, Jonathan Arnott, Seán Kelly, Diane James u Steven Woolfe

Il-lingwa tas-sinjali u l-interpreti professjonali tal-lingwa tas-sinjali - (2016/2952(RSP)) - B8-1230/2016
Seán Kelly.

°
° ° °

Intervent ta': Jonathan Arnott.


12. Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot

Il-korrezzjonijiet għall-voti u l-intenzjonijiet tal-vot jidhru fuq il-Europarl, "Plenarja", "Votazzjonijiet", "Riżultati tal-Votazzjonijiet" (Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet) u fil-verżjoni stampata tal-anness "Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet".

Il-verżjoni elettronika fuq is-sit Europarl tiġi aġġornata regolarment tul perjodu ta' mhux aktar minn ġimagħtejn wara l-ġurnata tal-votazzjoni.

Wara li jgħaddi dan il-perjodu, il-korrezzjonijiet u l-intenzjonijiet tal-vot jiġu ffinalizzati sabiex isiru t-traduzzjonijiet u jiġu ppubblikati f'Il-Ġurnal Uffiċjali.


(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 13.50. Ħin li fih tkompliet is-seduta: 15.00)

PRESIDENZA: Ildikó GÁLL-PELCZ
Viċi President

13. Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti

Il-Minuti tas-seduta preċedenti ġew approvati.


14. L-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (dibattitu)

Mistoqsija bi tweġiba orali (O-000121/2016) imressqa minn Anna Maria Corazza Bildt, Barbara Matera, Constance Le Grip, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Carlos Coelho, Birgit Collin-Langen, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Ingeborg Gräßle, Monika Hohlmeier, Elisabeth Köstinger, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jeroen Lenaers, Elisabeth Morin-Chartier, Siegfried Mureşan, Alessandra Mussolini, Jan Olbrycht, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Franck Proust, Sofia Ribeiro, Tokia Saïfi, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Romana Tomc, Vladimir Urutchev, Axel Voss, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Theodoros Zagorakis, Tomáš Zdechovský u Milan Zver, f'isem il-Grupp PPE, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Iratxe García Pérez, Maria Arena, Birgit Sippel, Claude Moraes, Eric Andrieu, Lucy Anderson, Hugues Bayet, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Viorica Dăncilă, Jean-Paul Denanot, Tanja Fajon, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kyrkos, Olle Ludvigsson, Edouard Martin, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Soraya Post, Evelyn Regner, Virginie Rozière, Liliana Rodrigues u Julie Ward, f'isem il-Grupp S&D, Beatriz Becerra Basterrechea, Angelika Mlinar, Hilde Vautmans u Cecilia Wikström, f'isem il-Grupp ALDE, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Terry Reintke, Josep-Maria Terricabras u Ernest Urtasun, f'isem il-Grupp Verts/ALE, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Kateřina Konečná, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Jiří Maštálka u Marie-Christine Vergiat, f'isem il-Grupp GUE/NGL, Helga Stevens u Julie Girling, lill-Kunsill: L-adeżjoni tal-UE mal-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1805/2016)

Mistoqsija bi tweġiba orali (O-000122/2016) imressqa minn Anna Maria Corazza Bildt, Barbara Matera, Constance Le Grip, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Carlos Coelho, Birgit Collin-Langen, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Ingeborg Gräßle, Monika Hohlmeier, Elisabeth Köstinger, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jeroen Lenaers, Elisabeth Morin-Chartier, Siegfried Mureşan, Alessandra Mussolini, Jan Olbrycht, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Franck Proust, Sofia Ribeiro, Tokia Saïfi, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Romana Tomc, Vladimir Urutchev, Axel Voss, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Theodoros Zagorakis, Tomáš Zdechovský u Milan Zver, f'isem il-Grupp PPE, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Iratxe García Pérez, Maria Arena, Birgit Sippel, Claude Moraes, Eric Andrieu, Lucy Anderson, Hugues Bayet, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Viorica Dăncilă, Jean-Paul Denanot, Tanja Fajon, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kyrkos, Olle Ludvigsson, Edouard Martin, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Soraya Post, Evelyn Regner, Virginie Rozière, Liliana Rodrigues u Julie Ward, f'isem il-Grupp S&D, Beatriz Becerra Basterrechea, Angelika Mlinar, Hilde Vautmans u Cecilia Wikström, f'isem il-Grupp ALDE, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Terry Reintke, Josep-Maria Terricabras u Ernest Urtasun, f'isem il-Grupp Verts/ALE, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Kateřina Konečná, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Jiří Maštálka u Marie-Christine Vergiat, f'isem il-Grupp GUE/NGL, Helga Stevens u Julie Girling, lill-Kummissjoni: L-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1806/2016)

Mistoqsija bi tweġiba orali (O-000143/2016) imressqa minn Arne Gericke, Julie Girling u Helga Stevens, f'isem il-Grupp ECR, lill-Kunsill: L-adeżjoni tal-UE mal-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1815/2016)

Mistoqsija bi tweġiba orali (O-000144/2016) imressqa minn Arne Gericke, Julie Girling u Helga Stevens, f'isem il-Grupp ECR, lill-Kummissjoni: L-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1816/2016)

Anna Maria Corazza Bildt, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Angelika Mlinar, Terry Reintke, Malin Björk u Helga Stevens daħlu aktar fil-fond dwar il-mistoqsijiet.

Ivan Korčok (President fil-kariga tal-Kunsill) u Věra Jourová (Membru tal-Kummissjoni) wieġbu l-mistoqsijiet.

Interventi ta': Constance Le Grip f'isem il-Grupp PPE, Iratxe García Pérez f'isem il-Grupp S&D, Julie Girling f'isem il-Grupp ECR, Beatriz Becerra Basterrechea f'isem il-Grupp ALDE, Kostadinka Kuneva f'isem il-Grupp GUE/NGL, Ernest Urtasun f'isem il-Grupp Verts/ALE, Daniela Aiuto f'isem il-Grupp EFDD, Janice Atkinson f'isem il-Grupp ENF, li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Julie Girling, Diane Dodds Membru mhux affiljata, Mariya Gabriel, Tanja Fajon, Arne Gericke, Izaskun Bilbao Barandica, Ángela Vallina, Florent Marcellesi, Beatrix von Storch, Steeve Briois, Eleftherios Synadinos, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Maria Arena, Jadwiga Wiśniewska, Hilde Vautmans, Eleonora Forenza, Sophie Montel, li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Anna Maria Corazza Bildt, Anna Záborská, Josef Weidenholzer, Branislav Škripek, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Maria Grapini, Stefan Eck, Carlos Coelho, Liliana Rodrigues, Marek Jurek, Michaela Šojdrová, Sylvie Guillaume, Vilija Blinkevičiūtė, Soraya Post, Maria Noichl, Péter Niedermüller, Patrizia Toia, Cécile Kashetu Kyenge u Pier Antonio Panzeri.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Csaba Sógor.

PRESIDENZA: David-Maria SASSOLI
Viċi President

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Notis Marias, Takis Hadjigeorgiou, Gesine Meissner, Caterina Chinnici, João Pimenta Lopes u Nicola Caputo.

Intervent ta': Věra Jourová.

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa sabiex jingħalaq id-dibattitu skont l-Artikolu 128(5) tar-Regoli ta' Proċedura:

—   Julie Girling, Daniel Dalton, Arne Gericke, Jussi Halla-aho, Marek Jurek, Monica Macovei, Branislav Škripek, Kazimierz Michał Ujazdowski, Anders Primdahl Vistisen, Jadwiga Wiśniewska, Jana Žitňanská, Angel Dzhambazki u Urszula Krupa, f'isem il-Grupp ECR, dwar l-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1229/2016);

—   Anna Maria Corazza Bildt, Constance Le Grip, Barbara Matera, Monika Hohlmeier, Esteban González Pons, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Csaba Sógor, Rachida Dati, Alessandra Mussolini, Mariya Gabriel, Francesc Gambús, Sirpa Pietikäinen, Rosa Estaràs Ferragut u Tomáš Zdechovský, f'isem il-Grupp PPE, Christine Revault D’Allonnes Bonnefoy, Maria Arena, Birgit Sippel, Iratxe García Pérez, Afzal Khan, Pina Picierno, Georgi Pirinski, Liisa Jaakonsaari, Demetris Papadakis, Eric Andrieu, Marc Tarabella, Ana Gomes, Pervenche Berès, Sergio Gutiérrez Prieto, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Elly Schlein, Josef Weidenholzer, Claude Moraes, Miltiadis Kyrkos, Olga Sehnalová, Juan Fernando López Aguilar, Cécile Kashetu Kyenge, Sylvie Guillaume, Momchil Nekov, Hugues Bayet, Jytte Guteland, Siôn Simon, Tanja Fajon, Vilija Blinkevičiūtė, Soraya Post, Jens Nilsson, Anna Hedh, Kati Piri, Agnes Jongerius, Marju Lauristin, Péter Niedermüller, Marlene Mizzi, Olle Ludvigsson, Zigmantas Balčytis, Maria Noichl, Vincent Peillon, Brando Benifei, Liliana Rodrigues, Krystyna Łybacka, Julie Ward, Karoline Graswander-Hainz, Mady Delvaux, Elena Valenciano, Monika Smolková, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Marita Ulvskog, Biljana Borzan, Miriam Dalli u Edouard Martin, f'isem il-Grupp S&D, Angelika Mlinar, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Dita Charanzová, Frédérique Ries, Louis Michel u Viktor Uspaskich, f'isem il-Grupp ALDE, Jiří Maštálka, Malin Björk, Kostadinka Kuneva, Merja Kyllönen, Sofia Sakorafa, Ángela Vallina, Paloma López Bermejo, Kateřina Konečná, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stefan Eck, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Anja Hazekamp, Josu Juaristi Abaunz, Eleonora Forenza, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo u Xabier Benito Ziluaga, f'isem il-Grupp GUE/NGL, Ulrike Lunacek u Terry Reintke, f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar l-adeżjoni tal-UE għall-Konvenzjoni ta' Istanbul dwar il-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq in-nisa (2016/2966(RSP)) (B8-1235/2016).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.8 tal-Minuti ta' 24.11.2016.


15. Assistenza makrofinanzjarja lill-Ġordan ***I (dibattitu)

Rapport dwar il-proposta għal deciżjoni tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li tipprevedi assistenza mikrofinanzjarja lir-Renju Ħaxemita tal-Ġordan [COM(2016)0431 - C8-0242/2016 - 2016/0197(COD)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Emmanuel Maurel (A8-0296/2016)

Emmanuel Maurel ippreżenta r-rapport.

Intervent ta': Jyrki Katainen (Viċi President tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Salvatore Cicu f'isem il-Grupp PPE, David Martin f'isem il-Grupp S&D, Ryszard Czarnecki f'isem il-Grupp ECR, Marielle de Sarnez f'isem il-Grupp ALDE, Patrick Le Hyaric f'isem il-Grupp GUE/NGL, Tiziana Beghin f'isem il-Grupp EFDD, Edouard Ferrand f'isem il-Grupp ENF, Daniel Caspary, Bernd Lange, Branislav Škripek, Santiago Fisas Ayxelà, Alessia Maria Mosca, Jarosław Wałęsa, Pedro Silva Pereira, Mariya Gabriel u Michela Giuffrida.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Eleftherios Synadinos, Caterina Chinnici, Ilhan Kyuchyuk, Notis Marias u Nicola Caputo.

PRESIDENZA: Ioan Mircea PAŞCU
Viċi President

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Igor Šoltes u Krzysztof Hetman.

Interventi ta': Igor Šoltes, Krzysztof Hetman, Jyrki Katainen u Emmanuel Maurel.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.4 tal-Minuti ta' 24.11.2016.


16. Lejn sistema definittiva ta' VAT u l-ġlieda kontra l-frodi tal-VAT (dibattitu)

Rapport dwar "Lejn sistema definittiva ta' VAT u l-ġlieda kontra l-frodi tal-VAT" [2016/2033(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Werner Langen (A8-0307/2016)

Werner Langen ippreżenta r-rapport u wieġeb għal mistoqsija "karta blu" ta' Richard Sulík.

Intervent ta': Nedzhmi Ali (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat CONT).

Intervent ta': Jyrki Katainen (Viċi President tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Luděk Niedermayer f'isem il-Grupp PPE, Tibor Szanyi f'isem il-Grupp S&D, Stanisław Ożóg f'isem il-Grupp ECR, Petr Ježek f'isem il-Grupp ALDE, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Luděk Niedermayer, Martina Anderson f'isem il-Grupp GUE/NGL, Molly Scott Cato f'isem il-Grupp Verts/ALE, li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Patrick O'Flynn f'isem il-Grupp EFDD, Barbara Kappel f'isem il-Grupp ENF, Steven Woolfe, Dariusz Rosati, Pervenche Berès, Richard Sulík, Cora van Nieuwenhuizen, Luke Ming Flanagan, Ernest Maragall, Marco Zanni, Georgios Epitideios, Othmar Karas, Anneliese Dodds, Zbigniew Kuźmiuk, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Jean-Paul Denanot, Hugues Bayet u Doru-Claudian Frunzulică.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Bogdan Andrzej Zdrojewski, Nicola Caputo, Notis Marias, Igor Šoltes, Andrey Novakov, Caterina Chinnici, Ivana Maletić, Maria Grapini, Stanislav Polčák u Brian Hayes.

Interventi ta': Jyrki Katainen u Werner Langen.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.10 tal-Minuti ta' 24.11.2016.


17. L-attivitajiet u s-superviżjoni ta’ istituzzjonijiet għall-provvista ta’ rtirar okkupazzjonali ***I (dibattitu)

Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-attivitajiet u s-superviżjoni ta’ istituzzjonijiet għall-provvista ta’ rtirar okkupazzjonali (riformulazzjoni). [COM(2014)0167 - C7-0112/2014- 2014/0091(COD)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Brian Hayes (A8-0011/2016)

Brian Hayes ippreżenta r-rapport.

Intervent ta': Jyrki Katainen (Viċi President tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Jeroen Lenaers (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat EMPL), Sirpa Pietikäinen (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat FEMM), Burkhard Balz f'isem il-Grupp PPE, Paul Tang f'isem il-Grupp S&D, Ashley Fox f'isem il-Grupp ECR, Cora van Nieuwenhuizen f'isem il-Grupp ALDE, Miguel Urbán Crespo f'isem il-Grupp GUE/NGL, Bas Eickhout f'isem il-Grupp Verts/ALE, Sotirios Zarianopoulos Membru mhux affiljat, Theodor Dumitru Stolojan, Neena Gill, Sofia Ribeiro u Thomas Mann.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Notis Marias.

Interventi ta': Jyrki Katainen (Viċi President tal-Kummissjoni) u Brian Hayes.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.5 tal-Minuti ta' 24.11.2016.

PRESIDENZA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
Viċi President


18. Pjan ta' azzjoni tal-UE kontra t-traffikar ta' organiżmi selvaġġi (dibattitu)

Rapport dwar il-pjan ta' azzjoni tal-UE kontra t-traffikar ta' organiżmi selvaġġi [2016/2076(INI)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta' l-Ikel. Rapporteur: Catherine Bearder (A8-0303/2016)

Catherine Bearder ippreżentat ir-rapport.

Intervent ta': Jyrki Katainen (Viċi President tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Brian Hayes (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat DEVE), Emma McClarkin (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat INTA), li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Franz Obermayr, Ricardo Serrão Santos (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat PECH), Kostas Chrysogonos (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat JURI), Marijana Petir f'isem il-Grupp PPE, Susanne Melior f'isem il-Grupp S&D, Mark Demesmaeker f'isem il-Grupp ECR, Gerben-Jan Gerbrandy f'isem il-Grupp ALDE, Stefan Eck f'isem il-Grupp GUE/NGL, Benedek Jávor f'isem il-Grupp Verts/ALE, Marco Affronte f'isem il-Grupp EFDD, Mireille D'Ornano f'isem il-Grupp ENF, Norbert Lins, Miriam Dalli, Julie Girling, Anja Hazekamp, Michèle Rivasi, Franz Obermayr, Annie Schreijer-Pierik, li wieġbet ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Stefan Eck, Karin Kadenbach, Martin Häusling, Philippe Loiseau, Francesc Gambús, Renata Briano, Max Andersson, Sirpa Pietikäinen u Florent Marcellesi.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Caterina Chinnici, Notis Marias, Merja Kyllönen, Stanislav Polčák u Nicola Caputo.

Interventi ta': Jyrki Katainen u Catherine Bearder.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.11 tal-Minuti ta' 24.11.2016.


19. Opportunitajiet ġodda għal impriżi żgħar tat-trasport (dibattitu)

Rapport dwar opportunitajiet ġodda għal negozji żgħar ta' trasport, inkluż mudelli ta' negozju kollaborattivi [2015/2349(INI)] - Kumitat għat-Trasport u t-Turiżmu. Rapporteur: Dominique Riquet (A8-0304/2016)

Dominique Riquet ippreżenta r-rapport.

Intervent ta': Violeta Bulc (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Elena Gentile (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat EMPL), Luis de Grandes Pascual f'isem il-Grupp PPE, Maria Grapini f'isem il-Grupp S&D, Kosma Złotowski f'isem il-Grupp ECR, Izaskun Bilbao Barandica f'isem il-Grupp ALDE, u Merja Kyllönen f'isem il-Grupp GUE/NGL.

PRESIDENZA: Rainer WIELAND
Viċi President

Interventi ta': Karima Delli f'isem il-Grupp Verts/ALE, Daniela Aiuto f'isem il-Grupp EFDD, Wim van de Camp, Inés Ayala Sender, Angel Dzhambazki, Pavel Telička, Jill Seymour, Dieter-Lebrecht Koch, Claudia Țapardel, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Isabella De Monte u Henna Virkkunen.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Andor Deli, Notis Marias u Krzysztof Hetman.

Interventi ta': Violeta Bulc u Dominique Riquet.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.12 tal-Minuti ta' 24.11.2016.


20. Ftehimiet dwar l-avjazzjoni internazzjonali (dibattitu)

Mistoqsija bi tweġiba orali (O-000128/2016) imressqa minn Michael Cramer, f'isem il-Kumitat TRAN, lill-Kummissjoni: Ftehimiet internazzjonali dwar l-avjazzjoni (2016/2961(RSP)) (B8-1807/2016)

Michael Cramer daħal aktar fil-fond dwar il-mistoqsija.

Violeta Bulc (Membru tal-Kummissjoni) wieġbet il-mistoqsija.

Interventi ta': Wim van de Camp f'isem il-Grupp PPE, Isabella De Monte f'isem il-Grupp S&D, Jacqueline Foster f'isem il-Grupp ECR, Pavel Telička f'isem il-Grupp ALDE, Merja Kyllönen f'isem il-Grupp GUE/NGL, Daniela Aiuto f'isem il-Grupp EFDD, Andor Deli, Inés Ayala Sender, Kosma Złotowski, Matthijs van Miltenburg, Deirdre Clune u Izaskun Bilbao Barandica.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Notis Marias.

Intervent ta': Violeta Bulc.

Il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li għandhom jitressqu bi qbil mal-Artikolu 128(5) tar-Regoli ta' Proċedura se jitħabbru aktar tard.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: sessjoni parzjali ta' Diċembru.


21. Sigurtà tal-Enerġija Ewropea (dibattitu)

Dikjarazzjoni tal-Kummissjoni: Sigurtà tal-Enerġija Ewropea (2016/2994(RSP))

Violeta Bulc (Membru tal-Kummissjoni) għamlet id-dikjarazzjoni.

Interventi ta': Krišjānis Kariņš f'isem il-Grupp PPE, Flavio Zanonato f'isem il-Grupp S&D, Anna Elżbieta Fotyga f'isem il-Grupp ECR, Kaja Kallas f'isem il-Grupp ALDE, Xabier Benito Ziluaga f'isem il-Grupp GUE/NGL, Klaus Buchner f'isem il-Grupp Verts/ALE, Jean-Luc Schaffhauser f'isem il-Grupp ENF, Janusz Korwin-Mikke Membru mhux affiljat, Jerzy Buzek, José Blanco López, Janusz Lewandowski u Gunnar Hökmark.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Maria Spyraki, Notis Marias u Krzysztof Hetman.

Intervent ta': Violeta Bulc.

Id-dibattitu ngħalaq.


22. L-aġenda tas-seduta li jmiss

L-aġenda tas-seduta tal-għada ġiet iffinalizzata (dokument "Aġenda" PE 593.806/OJJE).


23. Għeluq tas-seduta

Ħin li fih ingħalqet is-seduta: 22.45.

Klaus Welle

Ryszard Czarnecki

Segretarju Ġenerali

Viċi President


REĠISTRU TAL-ATTENDENZA

Preżenti:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Patriciello, Maydell, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Skużati:

Boutonnet, Collins, Crowley, Le Pen, Maeijer, Maštálka, Matera, Messerschmidt, Nart, Parker, Radev, Rochefort, Taylor, Westphal

Avviż legali