Indeks 
Protokol
PDF 311kWORD 90k
Torsdag den 24. november 2016 - StrasbourgEndelig udgave
1.Åbning af mødet
 2.Situationen i Syrien (indgivne beslutningsforslag)
 3.Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (indgivne beslutningsforslag)
 4.Situationen i Belarus (indgivne beslutningsforslag)
 5.Andragender
 6.Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 (forhandling)
 7.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  7.1.Tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina
  7.2.Situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul
  7.3.Tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland
 8.Afstemningstid
  8.1.Tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (afstemning)
  8.2.Situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (afstemning)
  8.3.Tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (afstemning)
  8.4.Makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan ***I (afstemning)
  8.5.Arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) ***I (afstemning)
  8.6.Situationen i Syrien (afstemning)
  8.7.Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (afstemning)
  8.8.EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (afstemning)
  8.9.Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 (afstemning)
  8.10.På vej mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig (afstemning)
  8.11.EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter (afstemning)
  8.12.Nye muligheder for små transportvirksomheder (afstemning)
  8.13.Situationen i Belarus (afstemning)
 9.Stemmeforklaringer
 10.Stemmerettelser og -intentioner
 11.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 12.Adgang til energi i udviklingslandene (forhandling)
 13.Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
 14.Modtagne dokumenter
 15.Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
 16.Tidspunkt for næste mødeperiode
 17.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Situationen i Syrien (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien (2016/2933(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 22. november 2016 (punkt 9 i protokollen af 22.11.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Mario Borghezio, Mylène Troszczynski, Marie-Christine Arnautu for ENF-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1123/2016);

—   Charles Tannock, Geoffrey Van Orden, Angel Dzhambazki, Branislav Škripek, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Valdemar Tomaševski, Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1249/2016);

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Lorenzo Cesa, Traian Ungureanu, Tunne Kelam, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Antonio Tajani, Fernando Ruas, Ivo Belet, Daniel Caspary, Anna Maria Corazza Bildt, László Tőkés, Eduard Kukan for PPE-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1250/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Isabella Adinolfi, Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1251/2016);

—   Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1252/2016);

—   Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sergio Gutiérrez Prieto, Eva Kaili, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Elena Valenciano, Julie Ward, Carlos Zorrinho, Knut Fleckenstein, Andrejs Mamikins for S&D-Gruppen, (2016/2933(RSP)) (B8-1253/2016);

—   Barbara Lochbihler, Alyn Smith, Bodil Valero, Igor Šoltes, Yannick Jadot, Bart Staes, Judith Sargentini, Rebecca Harms, Helga Trüpel for Verts/ALE-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1254/2016);

—   Javier Couso Permuy, João Pimenta Lopes, João Ferreira, Miguel Viegas for GUE/NGL-Gruppen, om situationen i Syrien (2016/2933(RSP)) (B8-1255/2016).

Afstemning: punkt 8.6 i protokollen af 24.11.2016.


3. Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 22. november 2016 (punkt 10 i protokollen af 22.11.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Rebecca Harms, Ska Keller, Bodil Valero, Ernest Maragall, Ulrike Lunacek, Barbara Lochbihler, Josep-Maria Terricabras, Helga Trüpel, Pascal Durand, Igor Šoltes, Heidi Hautala, Eva Joly, Bart Staes, Molly Scott Cato, Judith Sargentini, Klaus Buchner, Jean Lambert og Michèle Rivasi for Verts/ALE-Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1276/2016);

—   Guy Verhofstadt, Alexander Graf Lambsdorff, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Hannu Takkula, Pavel Telička og Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1277/2016);

—   Takis Hadjigeorgiou, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Malin Björk, Marisa Matias, Martina Michels, Cornelia Ernst, Helmut Scholz, Ángela Vallina, Marina Albiol Guzmán, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Barbara Spinelli, Josu Juaristi Abaunz, Thomas Händel, Eleonora Forenza, Anne-Marie Mineur, Dennis de Jong, Jaromír Kohlíček, Kateřina Konečná, Lola Sánchez Caldentey, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez og Xabier Benito Ziluaga for GUE/NGL-Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1278/2016);

—   Marine Le Pen, Marcel de Graaff, Harald Vilimsky, Mireille D’Ornano, Edouard Ferrand, Mario Borghezio, Gerolf Annemans, Janice Atkinson, Marcus Pretzell, Jean-Luc Schaffhauser, Laurenţiu Rebega, Michał Marusik og Matteo Salvini for ENF.Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1279/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Isabella Adinolfi, Rolandas Paksas og Beatrix von Storch for EFDD-Gruppen, om situationen i Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1280/2016);

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić og Jan Zahradil for ECR-Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1281/2016);

—   Cristian Dan Preda, Renate Sommer og Elmar Brok for PPE-Gruppen, om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1282/2016);

—   Gianni Pittella, Kati Piri, Knut Fleckenstein, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jean-Paul Denanot, Doru-Claudian Frunzulică, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Miapetra Kumpula-Natri, Cécile Kashetu Kyenge, Marju Lauristin, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Alessia Maria Mosca, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Pina Picierno, Miroslav Poche, Gabriele Preuß, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Paul Tang, Marc Tarabella og Elena Valenciano for S&D-Gruppen om forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP)) (B8-1283/2016).

Afstemning: punkt 8.7 i protokollen af 24.11.2016.


4. Situationen i Belarus (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Belarus (2016/2934(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 26. oktober 2016 (punkt 14 i protokollen af 26.10.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Heidi Hautala, Rebecca Harms, Bronis Ropė og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1232/2016);

—   Knut Fleckenstein, Andrejs Mamikins, Jens Nilsson, Zigmantas Balčytis, Vilija Blinkevičiūtė, Tanja Fajon, Doru-Claudian Frunzulică, Karoline Graswander-Hainz, Anna Hedh, Miroslav Poche, Marlene Mizzi, Tibor Szanyi, Julie Ward, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer og Miriam Dalli for S&D-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1233/2016);

—   Bogdan Andrzej Zdrojewski, Jacek Saryusz-Wolski, Sandra Kalniete, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Arnaud Danjean, David McAllister, Tunne Kelam, Algirdas Saudargas, Jaromír Štětina, Lorenzo Cesa, Lars Adaktusson, Eduard Kukan, Alojz Peterle, Dubravka Šuica, Andrzej Grzyb, Laima Liucija Andrikienė, Andrey Kovatchev, Traian Ungureanu, Fernando Ruas, Julia Pitera, Barbara Kudrycka, Daniel Caspary og Agnieszka Kozłowska-Rajewicz for PPE-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1234/2016);

—   Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Ivan Jakovčić, Urmas Paet, Jozo Radoš og Pavel Telička for ALDE-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1237/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1238/2016);

—   Helmut Scholz, Jiří Maštálka og Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, om Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1239/2016);

—   Charles Tannock, Anna Elżbieta Fotyga, Mark Demesmaeker, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Angel Dzhambazki, Kazimierz Michał Ujazdowski og Marek Jurek for ECR-Gruppen, om situationen i Hviderusland (2016/2934(RSP)) (B8-1240/2016).

Afstemning: punkt 8.13 i protokollen af 24.11.2016.


5. Andragender

Nedenstående andragender, der i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 215, stk. 6, var optaget i registret på de nedenfor angivne datoer, var henvist til det kompetente udvalg:

Den 22. november 2016

(*) Navn fortroligt.

(*) (nr. 1126/2016); (*) (nr. 1127/2016); Fabrizio Eleuteri (nr. 1128/2016); Orazio Olivari (nr. 1129/2016); Jonathan Knight (nr. 1130/2016); Georgios Kornelakis (nr. 1131/2016); (*) (nr. 1132/2016); (*) (nr. 1133/2016); (*) (nr. 1134/2016); Dolors Verdaguer Soler (nr. 1135/2016); Gaetano Cortese (nr. 1136/2016); Gaetano Cortese (nr. 1137/2016); Gaetano Cortese (nr. 1138/2016); (*) (nr. 1139/2016); (*) (nr. 1140/2016); (*) (nr. 1141/2016); Jonathan Gutteridge (nr. 1142/2016); (*) (nr. 1143/2016); (*) (nr. 1144/2016); (*) (nr. 1145/2016); Bastian Auser (nr. 1146/2016); (*) (nr. 1147/2016); Gnaneshwer Jadav (nr. 1148/2016); (*) (nr. 1149/2016); Thomas Lappe (nr. 1150/2016); Francesco Fornari (nr. 1151/2016); (*) (nr. 1152/2016); (*) (nr. 1153/2016); (*) (nr. 1154/2016); Pedro Preto Paulo (nr. 1155/2016); Marco Jäger (nr. 1156/2016); (*) (nr. 1157/2016); (*) (nr. 1158/2016); Emanuela Marchetta (nr. 1159/2016); Gabriel Vasiloiu (nr. 1160/2016); Maurizio Michele Sapio (nr. 1161/2016); (*) (nr. 1162/2016); Evangelos Tsiompanidis (nr. 1163/2016); (*) (nr. 1164/2016); Ileana Izverniceanu (OCU (Organización de Consumidores y Usuarios)) (nr. 1165/2016); (*) (nr. 1166/2016); Massimo D'Agostino (nr. 1167/2016); Isabel Rubio Pérez (nr. 1168/2016); (*) (nr. 1169/2016); (*) (nr. 1170/2016); (*) (nr. 1171/2016); (*) (nr. 1172/2016); (*) (nr. 1173/2016); Cristian Mihai Făgădar (nr. 1174/2016); (*) (nr. 1175/2016); Gaetano Cortese (nr. 1176/2016); Isaac Ibáñez García (nr. 1177/2016); (*) (nr. 1178/2016); (*) (nr. 1179/2016); Kurt Gommeringer (nr. 1180/2016); (*) (nr. 1181/2016); Christine Beksgaard Jensen (nr. 1182/2016); Claire Monks (nr. 1183/2016); Maria Barbara Cerminara (nr. 1184/2016); Víctor Delgado Santiago (nr. 1185/2016); (*) (nr. 1186/2016); Remus Roman (nr. 1187/2016); Francesc M Herrero Ricós (nr. 1188/2016); Christopher Moore (nr. 1189/2016); (*) (nr. 1190/2016); (*) (nr. 1191/2016); (*) (nr. 1192/2016); (*) (nr. 1193/2016); (*) (nr. 1194/2016); (*) (nr. 1195/2016); (*) (nr. 1196/2016); Paolo Malaraggia (nr. 1197/2016); (*) (nr. 1198/2016); Jörg Prahl (nr. 1199/2016); (*) (nr. 1200/2016); Ghiță Daniel (nr. 1201/2016); Paola Bellone (nr. 1202/2016); (*) (nr. 1203/2016); Lorella Dapporto (nr. 1204/2016); Ada Raggi (nr. 1205/2016); Umberto Lanzi (nr. 1206/2016); Rene Vandi (nr. 1207/2016); Giancarlo Ripa (nr. 1208/2016); Riccardo Bertilotti (nr. 1209/2016).

Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med bestemmelserne i forretningsordenens artikel 215, stk. 13, den 22. november 2016 til det kompetente udvalg havde fremsendt andragender, som Europa-Parlamentet havde modtaget fra fysiske eller juridiske personer, som hverken er borgere i Den Europæiske Union eller har bopæl eller hjemsted i en medlemsstat.


6. Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 (forhandling)

Betænkning om Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 [2016/2150(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Notis Marias (A8-0331/2016)

Notis Marias forelagde betænkningen.

Talere: Emily O'Reilly (Ombudsmand) og Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen).

Talere: Julia Pitera for PPE-Gruppen, Miriam Dalli for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, Ángela Vallina for GUE/NGL-Gruppen, Margrete Auken for Verts/ALE-Gruppen, Eleonora Evi for EFDD-Gruppen, Sylvie Goddyn for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Peter Jahr, Soledad Cabezón Ruiz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Beatriz Becerra Basterrechea, Kostadinka Kuneva, Michèle Rivasi, Laurenţiu Rebega, Heinz K. Becker, Jude Kirton-Darling, Anneli Jäätteenmäki, Martina Anderson, Pál Csáky, Edouard Martin, Jarosław Wałęsa, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg og Michela Giuffrida.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Caterina Chinnici, Juan Fernando López Aguilar og Nicola Caputo.

Talere: Frans Timmermans, Emily O'Reilly og Notis Marias.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 24.11.2016.


7. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 2 i protokollen af 23.11.2016).


7.1. Tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina

Forslag til beslutning B8-1256/2016, B8-1257/2016, B8-1258/2016, B8-1259/2016, B8-1263/2016, B8-1269/2016, B8-1272/2016 (2016/2990(RSP))

Jakop Dalunde, Bas Belder, Ignazio Corrao, Lars Adaktusson, Pier Antonio Panzeri og Malin Björk forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Tomáš Zdechovský for PPE-Gruppen, Jo Leinen for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Urmas Paet for ALDE-Gruppen, og Diane James, løsgænger.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Talere: Pavel Svoboda og Nicola Caputo.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová og Notis Marias.

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.1 i protokollen af 24.11.2016.


7.2. Situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul

Forslag til beslutning B8-1260/2016, B8-1262/2016, B8-1265/2016, B8-1268/2016, B8-1271/2016, B8-1274/2016, B8-1275/2016 (2016/2991(RSP))

Molly Scott Cato, Mark Demesmaeker, Ignazio Corrao, Sofia Ribeiro, Francisco Assis, Xabier Benito Ziluaga og António Marinho e Pinto forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Stanislav Polčák for PPE-Gruppen, Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, og Josef Weidenholzer.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: José Inácio Faria, Maria Lidia Senra Rodríguez og Notis Marias.

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.2 i protokollen af 24.11.2016.


7.3. Tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland

Forslag til beslutning B8-1261/2016, B8-1264/2016, B8-1266/2016, B8-1267/2016, B8-1270/2016, B8-1273/2016 (2016/2992(RSP))

Mark Demesmaeker, Heidi Hautala, Jaromír Štětina, Pier Antonio Panzeri og Petras Auštrevičius forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg for S&D-Gruppen, Monica Macovei for ECR-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Pavel Svoboda og Stanislav Polčák.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil og Nicola Caputo.

Indlæg af Neven Mimica (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.3 i protokollen af 24.11.2016.

(Mødet udsat kl. 11.30 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.00)


FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

8. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


8.1. Tilfældet Gui Minha, den fængslede forlægger i Kina (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1256/2016, B8-1257/2016, B8-1258/2016, B8-1259/2016, B8-1263/2016, B8-1269/2016 og B8-1272/2016 (2016/2990(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1256/2016

(erstatter B8-1256/2016, B8-1257/2016, B8-1258/2016, B8-1259/2016, B8-1263/2016, B8-1269/2016 og B8-1272/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Lars Adaktusson, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt, Ivan Štefanec, David McAllister, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Ramona Nicole Mănescu, Therese Comodini Cachia og Inese Vaidere, for PPE-Gruppen;

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Maria Arena, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Nicola Danti, Isabella De Monte, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Eva Kaili, Cécile Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Vladimír Maňka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Julie Ward, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bas Belder, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto og Branislav Škripek, for ECR-Gruppen;

—   Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen;

—   Malin Björk, Marie-Christine Vergiat, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo og Merja Kyllönen, for GUE/NGL-Gruppen;

—   Bodil Valero og Jakop Dalunde, for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi, for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0444)


8.2. Situationen for Guarani-Kaiowá-samfundet i den brasilianske delstat Mato Grosso Do Sul (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1260/2016, B8-1262/2016, B8-1265/2016, B8-1268/2016, B8-1271/2016, B8-1274/2016 og B8-1275/2016 (2016/2991(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1260/2016

(erstatter B8-1260/2016, B8-1262/2016, B8-1265/2016, B8-1268/2016, B8-1271/2016, B8-1274/2016 og B8-1275/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, Joachim Zeller, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Anna Záborská, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Ivan Štefanec, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Therese Comodini Cachia, Ramona Nicole Mănescu og Inese Vaidere, for PPE-Gruppen;

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Miriam Dalli, Doru-Claudian Frunzulică, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Eva Kaili, Cécile Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Vladimír Maňka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Julie Ward, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Notis Marias, Angel Dzhambazki og Branislav Škripek, for ECR-Gruppen;

—   António Marinho e Pinto, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Fredrick Federley, Ramon Tremosa i Balcells, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Viktor Uspaskich og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen;

—   Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Kateřina Konečná, Marisa Matias og Merja Kyllönen, for GUE/NGL-Gruppen;

—   Ernest Urtasun og Molly Scott Cato, for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi, for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0445)


8.3. Tilfældet Ildar Dadin, samvittighedsfange i Rusland (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1261/2016, B8-1264/2016, B8-1266/2016, B8-1267/2016, B8-1270/2016 og B8-1273/2016 (2016/2992(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1261/2016

(erstatter B8-1261/2016, B8-1264/2016, B8-1267/2016, B8-1270/2016 og B8-1273/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jaromír Štětina, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Tomáš Zdechovský, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Claude Rolin, Milan Zver, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Dubravka Šuica, Michaela Šojdrová, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Adam Szejnfeld, Tadeusz Zwiefka, Csaba Sógor, Anna Maria Corazza Bildt, Therese Comodini Cachia, Ivan Štefanec, David McAllister, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Ramona Nicole Mănescu og Inese Vaidere, for PPE-Gruppen.

—   Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Maria Arena, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Nicola Danti, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cécile Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Vladimír Maňka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Demetris Papadakis, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Julie Ward, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Geoffrey Van Orden, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Zdzisław Krasnodębski og Arne Gericke, for ECR-Gruppen;

—   Johannes Cornelis van Baalen, Ramon Tremosa i Balcells, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Fredrick Federley, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen;

—   Heidi Hautala og Rebecca Harms, for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0446)

(Forslag til beslutning B8-1266/2016 bortfaldt).


8.4. Makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om yderligere makroøkonomisk bistand til Det Hashemitiske Kongerige Jordan [COM(2016)0431 - C8-0242/2016 - 2016/0197(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Emmanuel Maurel (A8-0296/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0447)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0447)


8.5. Arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om arbejdsmarkedsrelaterede pensionskassers aktiviteter og tilsynet hermed (omarbejdning) [COM(2014)0167 - C7-0112/2014- 2014/0091(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Brian Hayes (A8-0011/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0448)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0448)


8.6. Situationen i Syrien (afstemning)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien (2016/2933(RSP))

Forhandlingen fandt sted den 22. november 2016 (punkt 9 i protokollen af 22.11.2016).

Der var blevet givet meddelelse om beslutningsforslag den 24. november 2016 (punkt 2 i protokollen af 24.11.2016).

Forslag til beslutning B8-1123/2016, B8-1249/2016, B8-1250/2016, B8-1251/2016, B8-1252/2015, B8-1253/2016, B8-1254/2016 og B8-1255/2016

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-1123/2016

Forkastet

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1249/2016

(erstatter B8-1249/2016, B8-1250/2016, B8-1252/2015, B8-1253/2016 og B8-1254/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Lorenzo Cesa, Traian Ungureanu, Tunne Kelam, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Antonio Tajani, Fernando Ruas, Ivo Belet, Daniel Caspary, László Tőkés, Eduard Kukan og Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, for PPE-Gruppen;

—   Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Tanja Fajon, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Doru-Claudian Frunzulică, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cécile Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Vladimír Maňka, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Pier Antonio Panzeri, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Pavel Poc, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella og Julie Ward, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Branislav Škripek og Raffaele Fitto, for ECR-Gruppen;

—   Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans og Cecilia Wikström, for ALDE-Gruppen;

—   Barbara Lochbihler, for Verts/ALE-Gruppen;

—   Merja Kyllönen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0449)

(Forslag til beslutning B8-1251/2016 og B8-1255/2016 bortfaldt).


8.7. Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (afstemning)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet (2016/2993(RSP))

Forhandlingen fandt sted den 22. november 2016 (punkt 10 i protokollen af 22.11.2016).

Der var blevet givet meddelelse om beslutningsforslag den 24. november 2016 (punkt 3 i protokollen af 24.11.2016).

Forslag til beslutning B8-1276/2016, B8-1277/2016, B8-1278/2016, B8-1279/2016, B8-1280/2016, B8-1281/2016, B8-1282/2016 og B8-1283/2016

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1276/2016

(erstatter B8-1276/2016, B8-1277/2016, B8-1278/2016, B8-1281/2016, B8-1282/2016 og B8-1283/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Renate Sommer, Elmar Brok og Michaela Šojdrová, for PPE-Gruppen;

—   Gianni Pittella, Kati Piri, Knut Fleckenstein, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Nicola Danti, Isabella De Monte, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Cécile Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Vladimír Maňka, Costas Mavrides, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Paul Tang, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Boris Zala og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen;

—   Guy Verhofstadt, Alexander Graf Lambsdorff, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans og Cecilia Wikström, for ALDE-Gruppen;

—   Takis Hadjigeorgiou, Kateřina Konečná, Merja Kyllönen, Barbara Spinelli, Neoklis Sylikiotis, Eleonora Forenza, Marie-Christine Vergiat, Younous Omarjee, Sofia Sakorafa, Helmut Scholz, Marisa Matias, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey og Estefanía Torres Martínez, for GUE/NGL-Gruppen;

—   Rebecca Harms, Ska Keller, Bodil Valero, Ernest Maragall, Ulrike Lunacek, Barbara Lochbihler, Josep-Maria Terricabras, Helga Trüpel, Igor Šoltes, Heidi Hautala, Bart Staes, Molly Scott Cato, Judith Sargentini, Klaus Buchner og Jean Lambert, for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0450)

(Forslag til beslutning B8-1279/2016 og B8-1280/2016 bortfaldt).


8.8. EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1229/2016 og B8-1235/2016 (2016/2966(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-1229/2016

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-1235/2016

Vedtaget (P8_TA(2016)0451)

Indlæg

Anna Maria Corazza Bildt efter afstemningen.


8.9. Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 (afstemning)

Betænkning om Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2015 [2016/2150(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Notis Marias (A8-0331/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0452)

Indlæg

Notis Marias (ordfører) efter afstemningen.


8.10. På vej mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig (afstemning)

Betænkning om vejen mod et endeligt momssystem og bekæmpelse af momssvig [2016/2033(INI)] Ordfører: Werner Langen (A8-0307/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0453)


8.11. EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter (afstemning)

Betænkning om EU's handlingsplan for bekæmpelse af ulovlig handel med vilde dyr og planter [2016/2076(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Catherine Bearder (A8-0303/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0454)


8.12. Nye muligheder for små transportvirksomheder (afstemning)

Betænkning om nye muligheder for små transportvirksomheder, herunder samarbejdsbaserede forretningsmodeller [2015/2349(INI)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Dominique Riquet (A8-0304/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0455)


8.13. Situationen i Belarus (afstemning)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Belarus (2016/2934(RSP))

Forhandlingen fandt sted den 26. oktober 2016 (punkt 14 i protokollen af 26.10.2016).

Der var blevet givet meddelelse om beslutningsforslag den 24. november 2016 (punkt 4 i protokollen af 24.11.2016).

Forslag til beslutning B8-1232/2016, B8-1233/2016, B8-1234/2016, B8-1237/2016, B8-1238/2016, B8-1239/2016 og B8-1240/2016 (2016/2934(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1232/2016

(erstatter B8-1232/2016, B8-1233/2016, B8-1234/2016, B8-1237/2016 og B8-1240/2016):

stillet af:

—   Bogdan Andrzej Zdrojewski, Jacek Saryusz-Wolski, Sandra Kalniete, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jerzy Buzek, Michael Gahler, David McAllister, Tunne Kelam, Algirdas Saudargas, Jaromír Štětina, Lorenzo Cesa, Lars Adaktusson, Eduard Kukan, Alojz Peterle, Dubravka Šuica, Andrzej Grzyb, Laima Liucija Andrikienė, Andrey Kovatchev, Traian Ungureanu, Fernando Ruas, Julia Pitera, Barbara Kudrycka, Daniel Caspary og Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, for PPE-Gruppen;

—   Clara Eugenia Aguilera García, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Miapetra Kumpula-Natri, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Vincent Peillon, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Elena Valenciano, Julie Ward, Carlos Zorrinho, Andrejs Mamikins, Knut Fleckenstein, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández og Jens Nilsson, for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Jurek og Zdzisław Krasnodębski, for ECR-Gruppen;

—   Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, José Inácio Faria, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Cecilia Wikström, for ALDE-Gruppen;

—   Heidi Hautala, Rebecca Harms og Igor Šoltes, for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0456)

(Forslag til beslutning B8-1238/2016 og B8-1239/2016 bortfaldt).


FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

9. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Emmanuel Maurel - A8-0296/2016
Jiří Pospíšil, Jan Zahradil, Daniel Hannan og Stanislav Polčák

Betænkning: Brian Hayes - A8-0011/2016
Seán Kelly

Situationen i Syrien - (2016/2933(RSP)) - B8-1123/2016 - RC-B8-1249/2016
Branislav Škripek, Jiří Pospíšil, Jan Zahradil, Angel Dzhambazki, Danuta Jazłowiecka, Ivo Vajgl og Seán Kelly

Forbindelserne mellem EU og Tyrkiet - (2016/2993(RSP)) - RC-B8-1276/2016
Jiří Pospíšil, Jan Zahradil, Sotirios Zarianopoulos, Angel Dzhambazki, Peter Jahr, Ivo Vajgl og Seán Kelly

EU's tiltrædelse af Istanbulkonventionen til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder - (2016/2966(RSP)) - B8-1229/2016 - B8-1235/2016
Seán Kelly

Betænkning: Werner Langen - A8-0307/2016
Monica Macovei, Marian Harkin, Danuta Jazłowiecka og Seán Kelly

Betænkning: Catherine Bearder - A8-0303/2016
Jiří Pospíšil

Betænkning: Dominique Riquet - A8-0304/2016
Danuta Jazłowiecka og Seán Kelly

Betænkning: Notis Marias - A8-0331/2016
Jiří Pospíšil og Peter Jahr

Situationen i Belarus - (2016/2934(RSP)) - RC-B8-1232/2016
Jiří Pospíšil, Jacek Saryusz-Wolski og Bogdan Andrzej Zdrojewski.


10. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.35 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

11. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


12. Adgang til energi i udviklingslandene (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000134/2016) af Linda McAvan, for DEVE, til Kommissionen: Adgang til energi i udviklingslandene (2016/2885(RSP)) (B8-1809/2016)

Bogdan Brunon Wenta (for stilleren) begrundede spørgsmålet.

Neven Mimica (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Bogdan Andrzej Zdrojewski for PPE-Gruppen, Gilles Pargneaux for S&D-Gruppen, Czesław Hoc for ECR-Gruppen, Jozo Radoš for ALDE-Gruppen, Lola Sánchez Caldentey for GUE/NGL-Gruppen, Florent Marcellesi for Verts/ALE-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Andrejs Mamikins, Ivan Jakovčić, Marina Albiol Guzmán og Xabier Benito Ziluaga.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Indrek Tarand.

Indlæg af Neven Mimica.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Linda McAvan, for DEVE, om adgang til energi i udviklingslandene (2016/2885(RSP)) (B8-1227/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: Næste mødeperiode.


13. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 52)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 27. oktober 2016)

EMPL

- Bekæmpelse af uligheder som et middel til at stimulere jobskabelse og vækst (2016/2269(INI))
(rådg.udv.: ECON)

- Mindsteindkomstpolitik som et redskab til bekæmpelse af fattigdom (2016/2270(INI))
(rådg.udv.: ECON)

ITRE

- Digitalisering af EU's industri (COM(2016)0180 - 2016/2271(INI))
(rådg.udv.: CULT, EMPL, IMCO, TRAN)

udvalg ITRE, IMCO

- Onlineplatforme og det digitale indre marked (COM(2016)0288 - 2016/2276(INI))
(rådg.udv.: EMPL, REGI)

IMCO

- Europæiske standarder - gennemførelse af forordning (EU) Nr. 1025/2012 (2016/2274(INI))
(rådg.udv.: INTA, TRAN, ITRE)


- EU-handlingsplan for e-forvaltning 2016-2020 (COM(2016)0179 - 2016/2273(INI))
(rådg.udv.: ITRE, JURI)

- Længere levetid for produkter: fordele for forbrugere og virksomheder (2016/2272(INI))
(rådg.udv.: ENVI, ITRE)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 17. november 2016)

INTA

- Den internationale handels og EU's handelspolitikkers indvirkning på globale værdikæder (2016/2301(INI))
(rådg.udv.: DEVE, EMPL, ITRE)

ECON

- Europæisk semester for samordning af de økonomiske politikker: Årlig vækstundersøgelse 2017 (2016/2306(INI))
(rådg.udv.: REGI, BUDG)

EMPL

- Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: Beskæftigelse og sociale aspekter i den årlige vækstundersøgelse for 2017 (2016/2307(INI))
(rådg.udv.: FEMM, CULT, BUDG)

ITRE

- Internetkonnektivitet med henblik på vækst, konkurrencedygtighed og samhørighed: et europæisk gigabitsamfund og 5G (2016/2305(INI))
(rådg.udv.: CULT, IMCO, TRAN, REGI)

REGI

- Det rette finansieringsmiks for Europas regioner: afbalancering af finansielle instrumenter og tilskud i EU's samhørighedspolitik (2016/2302(INI))
(rådg.udv.: AGRI, ITRE, BUDG)

- Fremtidsperspektiver for den tekniske bistand inden for rammerne af samhørighedspolitikken (2016/2303(INI))
(rådg.udv.: BUDG)

- Større partnerengagement og større synlighed i forbindelse med gennemførelsen af de europæiske struktur- og investeringsfonde (2016/2304(INI))
(rådg.udv.: EMPL, BUDG)

Ændringer i udvalgshenvisninger (forretningsordenens artikel 53)

AFET

- På vej mod en ny ramme for handel mellem EU og Tyrkiet med henblik på at styrke de bilaterale handelsforbindelser og modernisere toldunionen (2016/2031(INI))
henvist til kor. udv. : INTA
rådg.udv.: AFET, EMPL

DEVE

- Palmeolie og rydning af regnskove (2016/2222(INI))
henvist til kor. udv. : ENVI
rådg.udv.: DEVE, AGRI, INTA

udvalg DEVE, INTA

- EU's flagskibsinitiativ for beklædningssektoren (2016/2140(INI))
henvist til kor. udv. : DEVE
rådg.udv.: EMPL, INTA

EMPL

- Tilladt brug af værker og andet ophavsretsbeskyttet og på anden vis beskyttet indhold for personer, der er blinde, synshæmmede eller på anden måde læsehandicappede og om ændring af direktiv 2001/29/EF om harmonisering af visse aspekter af ophavsret og beslægtede rettigheder i informationssamfundet (COM(2016)0596 - C8-0381/2016 - 2016/0278(COD))
henvist til kor. udv. : JURI
rådg.udv.: PETI, CULT, EMPL, INTA

- Grænseoverskridende udveksling mellem EU og tredjelande af eksemplarer i tilgængeligt format af værker og andet ophavsretsbeskyttet og på anden vis beskyttet indhold for personer, der er blinde, synshæmmede eller på anden måde læsehandicappede (COM(2016)0595 - C8-0380/2016 - 2016/0279(COD))
henvist til kor. udv. : JURI
rådg.udv.: PETI, CULT, EMPL, INTA


udvalg ENVI, EMPL

- Indgåelse af en samlet økonomi- og handelsaftale mellem Canada på den ene side og Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den anden side (10975/2016 - C8-0438/2016 - 2016/0205(NLE))
henvist til kor. udv. : INTA
rådg.udv.: AFET, ENVI, EMPL

Associerede udvalg (forretningsordenens artikel 54)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 27. oktober 2016)

IMCO (forretningsordenens artikel 54)

- Europæiske standarder - gennemførelse af forordning (EU) Nr. 1025/2012 (2016/2274(INI))
(rådg.udv.: INTA, TRAN, ITRE (forretningsordenens artikel 54))

- EU-handlingsplan for e-forvaltning 2016-2020 (COM(2016)0179 - 2016/2273(INI))
(rådg.udv.: ITRE (forretningsordenens artikel 54), JURI (forretningsordenens artikel 54))

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 17. november 2016)

ECON (forretningsordenens artikel 54)

- Europæisk semester for samordning af de økonomiske politikker: Årlig vækstundersøgelse 2017 (2016/2306(INI))
(rådg.udv.: REGI, BUDG (forretningsordenens artikel 54))

EMPL (forretningsordenens artikel 54)

- Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: Beskæftigelse og sociale aspekter i den årlige vækstundersøgelse for 2017 (2016/2307(INI))
(rådg.udv.: FEMM, CULT, BUDG (forretningsordenens artikel 54))


REGI (forretningsordenens artikel 54)

- Det rette finansieringsmiks for Europas regioner: afbalancering af finansielle instrumenter og tilskud i EU's samhørighedspolitik (2016/2302(INI))
(rådg.udv.: AGRI, ITRE, BUDG (forretningsordenens artikel 54))

Afgørelse om anvendelse af en procedure med fælles udvalgsmøder (forretningsordenens artikel 55)

(Efter Formandskonferencens afgørelse af 27. oktober 2016)

- Onlineplatforme og det digitale indre marked (COM(2016)0288 - - 2016/2276(INI))
udvalg: ITRE, IMCO
(rådg.udv.: EMPL, REGI)

Ændring af proceduretype

Ny proceduretype 2016/2237(INL) i stedet for 2016/2237(INI) (meddelt den 6. oktober 2016):

- En statut for social- og solidaritetsbaserede virksomheder (2016/2237(INL))


14. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1) fra Rådet og Kommissionen

- Forslag til ændringsbudget nr. 4 til det almindelige budget for 2016: Ajourføring af bevillinger for at afspejle den seneste udvikling i migrations- og sikkerhedsspørgsmål, reduktion af betalings- og forpligtelsesbevillinger som led i den samlede overførsel, forlængelse af EFSI, ændring af stillingsfortegnelsen for Frontex og ajourføring af indtægter (egne indtægter) (13583/2016 - C8-0459/2016 - 2016/2257(BUD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

rådg.udv. :

PECH, AGRI, ENVI, ITRE, ECON, LIBE, TRAN, REGI

- Forslag til ændringsbudget nr. 5 til det almindelige budget for 2016: Gennemførelse af afgørelse 2014/335/EU om egne indtægter efter afslutningen af ratifikationsprocessen og afgørelsens ikrafttrædelse den 1. oktober 2016 (13584/2016 - C8-0462/2016 - 2016/2258(BUD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Unionens vegne af tiltrædelsesprotokollen til handelsaftalen mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Colombia og Peru på den anden side for at tage hensyn til Ecuadors tiltrædelse af aftalen (07620/2016 - C8-0463/2016 - 2016/0092(NLE))

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

DEVE, AFET

- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions vegne af den udvidede partnerskabs- og samarbejdsaftale mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Republikken Kasakhstan på den anden side (12409/2016 - C8-0469/2016 - 2016/0166(NLE))

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

DEVE, INTA

- Forslag til Rådets direktiv om et fælles konsolideret selskabsskattegrundlag (COM(2016)0683 - C8-0471/2016 - 2016/0336(CNS))

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

JURI, IMCO

- Forslag til Rådets direktiv om et fælles selskabsskattegrundlag (COM(2016)0685 - C8-0472/2016 - 2016/0337(CNS))

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

JURI, IMCO

- Ændringsbudget nr. 6 til det almindelige budget for 2016, der ledsager forslaget om at anvende Den Europæiske Unions Solidaritetsfond til at yde bistand til Tyskland (13852/2016 - C8-0473/2016 - 2016/2268(BUD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

rådg.udv. :

REGI

2) fra medlemmerne følgende beslutningsforslag (forretningsordenens artikel 133)

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om lukning af Det Europæiske Arbejdsmiljøagentur (B8-1024/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

BUDG

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Bosnien-Hercegovinas tildeling af status som kandidatland til medlemskab af EU (B8-1112/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Det Forenede Kongeriges aktivering af proceduren for udtrædelse af EU (B8-1113/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO

- Dominique Martin. Forslag til beslutning om den europæiske sociale søjle og de nationale kompetencer (B8-1114/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

ECON

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om fremme af alternativer til dyreforsøg (B8-1117/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ITRE

- Dominique Martin. Forslag til beslutning om den ulige økonomiske udvikling mellem EU's medlemsstater (B8-1118/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om forordning (EU) nr. 1291/2013 om Horisont 2020 – rammeprogram for forskning og innovation (B8-1119/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

rådg.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om støtten til dagbladet l'Humanité (B8-1137/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

rådg.udv. :

IMCO

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om oprettelse af 200 stillinger som grænsevagter (B8-1138/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dominique Martin. Forslag til beslutning om integration af migranter i landdistrikterne (B8-1139/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om handelsaftalen mellem Den Europæiske Union og Japan (B8-1140/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Kommissionens forslag vedrørende videnskabelige kriterier for identificering af hormonforstyrrende stoffer i pesticider (B8-1141/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om finansieringsmetoder for investeringer i infrastruktur og energiomstilling (B8-1142/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Dominique Martin. Forslag til beslutning om TTIP og beskyttelsen af AOC'er (B8-1145/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

INTA

- Dominique Bilde og Sylvie Goddyn. Forslag til beslutning om beskyttelse af akvakultur såsom skaldyropdræt, krebseavl, fiskeopdræt og algebrug (B8-1146/2016)

henvist til:

kor.udv. :

PECH

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om forordning (EU) nr. 1295/2013 om oprettelse af programmet Et Kreativt Europa (2014-2020) (B8-1147/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om landbrugere, som tvinges til at forlade deres landbrug før pensionsalderen (B8-1148/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

rådg.udv. :

AGRI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om situationen for skibsværfterne i Saint-Nazaire (B8-1149/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Bernard Monot. Forslag til beslutning om de stresstests, som blev gennemført af ECB og EBA i 2016 (B8-1150/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Europa-Kommissionens strategi for at dæmme op for offentliggørelsen af interne eller fortrolige dokumenter (B8-1151/2016)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om støtte til museer, teatre og kulturinstitutioner, som er truet af lukning (B8-1152/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Kommissionens forslag om at begrænse menneskers eksponering for acrylamid (B8-1153/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om lukning af Den Europæiske Unions Agentur for Grundlæggende Rettigheder (B8-1154/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

BUDG

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om lukning af EU-Fiskerikontrolagenturet (B8-1155/2016)

henvist til:

kor.udv. :

PECH

rådg.udv. :

BUDG

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om lukning af Det Europæiske Luftfartssikkerhedsagentur (B8-1156/2016)

henvist til:

kor.udv. :

TRAN

rådg.udv. :

BUDG

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den uro på de finansielle markeder, som Deutsche Bank har skabt (B8-1157/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om attentaterne mod religiøse samfund, som forfølges af Islamisk Stat, og navnlig det jødiske samfund (B8-1174/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

AFET

- Dominique Bilde og Steeve Briois. Forslag til beslutning om almindelig adgang til videregående uddannelser for personer med handicap (B8-1175/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

CULT

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om lukning af Det Europæiske Asylstøttekontor (B8-1176/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

BUDG

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den italienske bankkrise og balancerne i Target2-systemet (B8-1177/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om planen om en europæisk skat (B8-1178/2016)

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om modernisering af lovgivningen om medicinsk udstyr (B8-1179/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Regionsudvalgets uforholdsmæssigt store udgifter (B8-1180/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CONT

rådg.udv. :

REGI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om oprettelse af et fælles forsvar (B8-1181/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om eskaleringen af krigen i Yemen (B8-1182/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om anmodning om særlige midler til at støtte medlemsstaterne i forbindelse med håndteringen af udgifter til lægebehandling af ældre (B8-1184/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om evalueringen af retsstatsprincippet i Polen (B8-1185/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om store koncerners skatteundgåelse (B8-1186/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den økonomiske ulighed, som den fælles valuta har skabt (B8-1187/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om gennemførelse af foranstaltninger med henblik på at stimulere kvinders erhvervsmæssige integration i IKT-sektoren og få dem til at interessere sig for uddannelser inden for IT og innovation (B8-1188/2016)

henvist til:

kor.udv. :

FEMM

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om integration af flygtninge på arbejdsmarkedet (B8-1189/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

LIBE

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den fælles skrivelse fra transportministrene fra otte medlemsstater vedrørende illoyal konkurrence i vejtransportsektoren (B8-1190/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

TRAN

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om forlængelse af EU's sanktioner over for Rusland og deres indvirkning på medlemsstaternes økonomi (B8-1191/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Mireille D'Ornano. Forslag til beslutning om forekomsten af hiv i fængslerne (B8-1192/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

LIBE

- Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn og Jean-François Jalkh. Forslag til beslutning om fødevaretilsætningsstofferne E 249 og E 250 (B8-1193/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mireille D'Ornano, Edouard Ferrand, Sylvie Goddyn, Jean-François Jalkh og Philippe Loiseau. Forslag til beslutning om Drosophila suzukii (B8-1194/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mireille D'Ornano, Sylvie Goddyn og Jean-François Jalkh. Forslag til beslutning om screening for zikavirus (B8-1195/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om indførelse af et fælles europæisk skatteregistreringsnummer (B8-1196/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Dominique Bilde og Mireille D'Ornano. Forslag til beslutning om anvendelse af behandlet husspildevand (B8-1197/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om beskyttelse af menneskerettighederne i Tyrkiet (B8-1198/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om anmodningen om øget finansiel støtte til fordel for de befolkninger, der er ramt af naturfænomenet El Niño, samt om nedsættelsen af en ekspertgruppe med henblik på indførelse af nye dyrkningsteknikker i de berørte områder (B8-1199/2016)

henvist til:

kor.udv. :

DEVE

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om forvaltningen af EU-støtte bestemt til at bistå Balkanlandes tiltrædelse af Den Europæiske Union (B8-1200/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

BUDG

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om mindskelse af den digitale kløft i landdistrikterne (B8-1201/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om planen for omfordeling af migranter (B8-1202/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Mireille D'Ornano, Edouard Ferrand og Philippe Loiseau. Forslag til beslutning om canis lupus’ status som beskyttet art (B8-1204/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om beslaglæggelse af landarealer i Cambodja til sukker til EU (B8-1205/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om anmodning om dybtgående undersøgelser til overvågning af isdækket i det arktiske område (B8-1206/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om reformen af Basel III-aftalen (B8-1207/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om den trussel, som kapitlet om investeringer i handelsaftalen mellem EU og Canada udgør for medlemsstaterne (B8-1208/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Mireille D'Ornano, Edouard Ferrand, Sylvie Goddyn, Jean-François Jalkh og Philippe Loiseau. Forslag til beslutning om Cydalima perspectalis (B8-1209/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ENVI

- Mireille D'Ornano og Jean-François Jalkh. Forslag til beslutning om antibiotikaresistens (B8-1210/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om genoprettelse af forbindelserne med Iran (B8-1211/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om fængslede journalister i Tyrkiet (B8-1212/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Schengensystemets ophør (B8-1213/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dominique Bilde og Jean-Luc Schaffhauser. Forslag til beslutning om bekæmpelse af Boko Haram (B8-1214/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Mara Bizzotto, Mario Borghezio, Angelo Ciocca, Lorenzo Fontana og Matteo Salvini. Forslag til beslutning om annullering af de statsgældsbeviser, som ECB har opkøbt og ligger inde med (B8-1215/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON


15. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 192, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


16. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 30. november 2016 - 1. december 2016.


17. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 16.05.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, van Baalen, Bach, Balas, Balczó, Balz, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Eck, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Evans, Evi, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill, Gill CBE, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Edouard, Martusciello, Matias, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Mureşan, Muselier, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Maydell, Pavel, Pedicini, Petersen, Petir, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Pogliese, Polčák, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Boutonnet, Collins, Crowley, Le Pen Jean-Marie, Maeijer, Maštálka, Matera, Messerschmidt, Nart, Parker, Radev, Rochefort, Taylor, Westphal

Juridisk meddelelse