Indeks 
Zapisnik
PDF 270kWORD 81k
Srijeda, 14. lipnja 2017. - StrasbourgZavršno izdanje
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (odobrenje) (članak 69.c Poslovnika)
 4.Izmjena dnevnog reda
 5.Priprema sastanka Europskog vijeća 22. i 23. lipnja (rasprava)
 6.Odluka predsjednika Trumpa da povuče SAD iz klimatskog sporazuma COP21 (rasprava)
 7.Svečana sjednica - Côte d'Ivoire
 8.Glasovanje
  8.1.Obvezujuće godišnje smanjenje emisija stakleničkih plinova kako bi se ispunile obveze u okviru Pariškog sporazuma ***I (glasovanje)
  8.2.Zahtjev za ukidanje imuniteta Rolandasu Paksasu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.3.Zahtjev za ukidanje imuniteta Mylène Troszczynski (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.4.Zahtjev za ukidanje imuniteta Jean-Marieju Le Penu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.5.Prigovor na Delegiranu uredbu: zeleno plaćanje (glasovanje)
  8.6.Potreba za strategijom EU-a kojom bi se otklonile i spriječile razlike u mirovinama muškaraca i žena (glasovanje)
  8.7.Izvješće o Srbiji za 2016. (glasovanje)
  8.8.Izvješće o Kosovu za 2016. (glasovanje)
  8.9.Izvješće o bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji za 2016. (glasovanje)
  8.10.Stanje u Demokratskoj Republici Kongo (glasovanje)
  8.11.Stanje provedbe Pakta o održivosti za Bangladeš (glasovanje)
 9.Obrazloženja glasovanja
 10.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 11.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 12.Prijenos odobrenih sredstava
 13.Podnošenje dokumenata
 14.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 15.Rekonstrukcija Europe utemeljene na vrijednostima, učinkovitim demokratskim institucijama i promicanju gospodarskog prosperiteta u pravednom i povezanom društvu (tematska rasprava)
 16.Daljnji koraci u vezi s Panamskim dokumentima i vladavina prava na Malti (rasprava)
 17.Provedba Europskog fonda za strateška ulaganja (rasprava)
 18.Strana ulaganja u strateške sektore (mjere EU-a) (rasprava)
 19.Siromaštvo djece (rasprava)
 20.Europski program za ekonomiju suradnje - Internetske platforme i jedinstveno digitalno tržište (rasprava)
 21.Sastav Parlamenta
 22.Sastav odbora i izaslanstava
 23.Oporezivanje luka (rasprava)
 24.Statut i financiranje europskih političkih stranaka i zaklada (rasprava)
 25.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 26.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:05 h.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Slučaj azerbajdžanskog novinara Afgana Muhtarlija (2017/2722(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Urszula Krupa, Arne Gericke, Monica Macovei, Branislav Škripek, Ruža Tomašić i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0414/2017);

—   Ulrike Lunacek, Rebecca Harms i Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao i Fabio Massimo Castaldo, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0415/2017);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post, Ana Gomes i Kati Piri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0416/2017);

—   Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Johannes Cornelis van Baalen, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Gérard Deprez, María Teresa Giménez Barbat, Martina Dlabajová, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Paavo Väyrynen, Ramon Tremosa i Balcells, Cecilia Wikström i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0417/2017);

—   Helmut Scholz, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Merja Kyllönen, Martina Michels, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas i Barbara Spinelli, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0418/2017);

—   Cristian Dan Preda, Željana Zovko, Sandra Kalniete, Mairead McGuinness, Brian Hayes, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Ivan Štefanec, Milan Zver, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Krzysztof Hetman, Jarosław Wałęsa, Sven Schulze, Ivana Maletić, Tomáš Zdechovský, Claude Rolin, Romana Tomc, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Eduard Kukan, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Luděk Niedermayer, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Michaela Šojdrová, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Deirdre Clune, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Laima Liucija Andrikienė, Jaromír Štětina, Jiří Pospíšil, Andrey Kovatchev, Seán Kelly i Ramón Luis Valcárcel Siso, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o slučaju Afgana Muhtarlija i stanju medija u Azerbajdžanu (B8-0420/2017).

II.   Pakistan, posebno položaj branitelja ljudskih prava i smrtna kazna (2017/2723(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Urszula Krupa, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Arne Gericke, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Branislav Škripek, Notis Marias, Ruža Tomašić i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0419/2017);

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Bodil Valero, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Igor Šoltes i Bronis Ropė, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0421/2017);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post i Neena Gill, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0422/2017);

—   Jozo Radoš, Ilhan Kyuchyuk, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Johannes Cornelis van Baalen, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Gérard Deprez, María Teresa Giménez Barbat, Martina Dlabajová, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Ramon Tremosa i Balcells, Cecilia Wikström, Nedzhmi Ali i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0423/2017);

—   Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Merja Kyllönen, Sabine Lösing, Marina Albiol Guzmán, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Dimitrios Papadimoulis, Kostadinka Kuneva i Stelios Kouloglou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0427/2017);

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Sandra Kalniete, Mairead McGuinness, Brian Hayes, Lefteris Christoforou, József Nagy, Marijana Petir, Ivan Štefanec, Milan Zver, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Patricija Šulin, Krzysztof Hetman, Jarosław Wałęsa, Željana Zovko, Sven Schulze, Ivana Maletić, Tomáš Zdechovský, Claude Rolin, Romana Tomc, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Eduard Kukan, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Michaela Šojdrová, Deirdre Clune, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Laima Liucija Andrikienė, Jaromír Štětina, Jiří Pospíšil, Andrey Kovatchev, Seán Kelly i Ramón Luis Valcárcel Siso, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Pakistanu, posebno položaju branitelja ljudskih prava i smrtnoj kazni (B8-0429/2017).

III.   Stanje ljudskih prava u Indoneziji (2017/2724(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Urszula Krupa, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Arne Gericke, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Geoffrey Van Orden, Notis Marias, Branislav Škripek, Ruža Tomašić i Valdemar Tomaševski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0424/2017);

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec i Igor Šoltes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao i Fabio Massimo Castaldo, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0425/2017);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post i David Martin, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0426/2017);

—   Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Gérard Deprez, María Teresa Giménez Barbat, Martina Dlabajová, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Ramon Tremosa i Balcells i Cecilia Wikström , u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0428/2017);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Marina Albiol Guzmán, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Dimitrios Papadimoulis, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos i Barbara Spinelli , u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0430/2017);

—   Cristian Dan Preda, Esther de Lange, Jeroen Lenaers, Sandra Kalniete, Mairead McGuinness, Brian Hayes, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Milan Zver, Dubravka Šuica, Pavel Svoboda, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Krzysztof Hetman, Jarosław Wałęsa, Željana Zovko, Sven Schulze, Tomáš Zdechovský, Ivana Maletić, Claude Rolin, Romana Tomc, László Tőkés, Bogdan Brunon Wenta, Eduard Kukan, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Giovanni La Via, Deirdre Clune, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Laima Liucija Andrikienė, Jaromír Štětina, Jiří Pospíšil, Andrey Kovatchev, Seán Kelly i Ramón Luis Valcárcel Siso , u ime Kluba zastupnika PPE-a, o stanju ljudskih prava u Indoneziji (B8-0431/2017).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (odobrenje) (članak 69.c Poslovnika)

Predsjednik je priopćio da od zastupnika ili kubova zastupnika koji dosežu barem srednji prag nije primio zahtjev u vezi s odlukama o stupanju u međuinstitucijske pregovore koje su objavljene u zapisniku od ponedjeljka 12. lipnja 2017. (točka 7 zapisnika od 12.6.2017.).

Odbori BUDG, CONT, LIBE i ENVI mogli su stoga započeti pregovore nakon isteka roka utvrđenog člankom 69.c stavkom 2. Poslovnika.


4. Izmjena dnevnog reda

U skladu s člankom 9. stavkom 8. Poslovnika i nakon savjetovanja s klubovima zastupnika, predsjednik je predložio sljedeću izmjenu dnevnog reda:

- nakon što ih je usvojio Odbor za pravna pitanja, Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Rolandasu Paksasu [2016/2070(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0219/2017), Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Mylène Troszczynski [2017/2019(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Tadeusz Zwiefka (A8-0218/2017), Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Jean-Marieju Le Penu [2017/2020(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Evelyn Regner (A8-0217/2017) uvršteni su u glasovanje u srijedu 14. lipnja 2017.

- nakon što ih je usvojio Odbor za pravna pitanja, Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Marine Le Pen [2017/2021(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Sajjad Karim (A8-0223/2017) uvršteno je u glasovanje u četvrtak 15. lipnja 2017.

Parlament se s time složio.

Dnevni red je u skladu s time izmijenjen.


5. Priprema sastanka Europskog vijeća 22. i 23. lipnja (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Priprema sastanka Europskog vijeća 22. i 23. lipnja (2017/2625(RSP))

Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali su izjave.

Govorio je Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a.

Predsjednik je izrazio solidarnost sa stanovnicima Londona gdje je u požaru koji je izbio u stambenoj zgradi stradalo više osoba.

Govorili su: Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Gabriele Zimmer, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Nigel Farage, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marcel de Graaff, u ime Kluba zastupnika ENF-a, i Krisztina Morvai, nezavisna zastupnica.

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

Govorili su: Herbert Reul, Maria João Rodrigues, Helga Stevens, David Coburn, o odvijanju rasprave, Josu Juaristi Abaunz, Laura Ferrara, Edouard Ferrand, Steven Woolfe, Janusz Lewandowski, Tanja Fajon, Franck Proust, Josef Weidenholzer, Esteban González Pons, Ramón Jáuregui Atondo, Elisabetta Gardini i Cécile Kashetu Kyenge.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Mairead McGuinness, Juan Fernando López Aguilar, Marek Jurek i Diane James.

Govorila je Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.

(Sjednica je nakratko prekinuta)


PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

6. Odluka predsjednika Trumpa da povuče SAD iz klimatskog sporazuma COP21 (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Odluka predsjednika Trumpa da povuče SAD iz klimatskog sporazuma COP21 (2017/2629(RSP))

Predsjednik je dao uvodnu izjavu.

Hilda Heine (predsjednica Republike Maršalovi Otoci) dala je izjavu.

Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Julie Girling, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Catherine Bearder, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Kateřina Konečná, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, i Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a.

PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS
potpredsjednica

Govorili su: Rosa D'Amato, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Harald Vilimsky, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Bruno Gollnisch, nezavisni zastupnik, Françoise Grossetête, Kathleen Van Brempt, Hans-Olaf Henkel, Marisa Matias, Bas Eickhout, Roger Helmer, Janice Atkinson, Peter Liese, Miriam Dalli, Jadwiga Wiśniewska, Yannick Jadot, Marie-Christine Arnautu, Adina-Ioana Vălean, Gilles Pargneaux, Ivo Belet, Jeppe Kofod, Francesc Gambús i Jo Leinen.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Giovanni La Via, Maria Grapini, Neoklis Sylikiotis, Piernicola Pedicini, Eleftherios Synadinos, Elmar Brok i José Blanco López.

Govorili su: Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije) i Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.

(Sjednica je nakratko prekinuta)

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik


7. Svečana sjednica - Côte d'Ivoire

Od 12:00 h do 12:30 h, Europski parlament sastaje se na svečanoj sjednici povodom govora Alassana Ouattare, predsjednika Republike Côte d'Ivoire.


PREDSJEDA: Dimitrios PAPADIMOULIS
potpredsjednik

Govorila je Beatrix von Storch.

8. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


8.1. Obvezujuće godišnje smanjenje emisija stakleničkih plinova kako bi se ispunile obveze u okviru Pariškog sporazuma ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. za otpornu energetsku uniju i ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma te o izmjeni Uredbe (EU) br. 525/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o mehanizmu za praćenje i izvješćivanje o emisijama stakleničkih plinova i za izvješćivanje o drugim informacijama u vezi s klimatskim promjenama [COM(2016)0482 - C8-0331/2016 - 2016/0231(COD)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestitelj: Gerben-Jan Gerbrandy (A8-0208/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren (P8_TA(2017)0256)

Govorila je Adina-Ioana Vălean (predsjednica Odbora ENVI), nakon glasovanja, te zatražila da se predmet uputi nadležnom odboru na međuinstitucijske pregovore u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika. Parlament je odobrio zahtjev.


8.2. Zahtjev za ukidanje imuniteta Rolandasu Paksasu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Rolandasu Paksasu [2016/2070(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0219/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2017)0257)


8.3. Zahtjev za ukidanje imuniteta Mylène Troszczynski (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Mylène Troszczynski [2017/2019(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Tadeusz Zwiefka (A8-0218/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2017)0258)


8.4. Zahtjev za ukidanje imuniteta Jean-Marieju Le Penu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o zahtjevu za ukidanje imuniteta Jean-Marieju Le Penu [2017/2020(IMM)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Evelyn Regner (A8-0217/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2017)0259)


8.5. Prigovor na Delegiranu uredbu: zeleno plaćanje (glasovanje)

Prijedlog rezolucije koji je u skladu s člankom 105. stavkom 3. Poslovnika podnio Czesław Adam Siekierski, u ime Odbora AGRI, o Delegiranoj uredbi Komisije od 15. veljače 2017. o izmjeni Delegirane uredbe (EU) br. 639/2014 u pogledu kontrolnih mjera koje se odnose na uzgoj konoplje, određene odredbe o plaćanjima za ekologizaciju, plaćanje za mlade poljoprivrednike koji imaju kontrolu nad pravnom osobom, izračun jediničnog iznosa u okviru dobrovoljne proizvodno vezane potpore, dijelove prava na plaćanje i određene zahtjeve za obavješćivanje koji se odnose na program jedinstvenih plaćanja po površini i dobrovoljnu proizvodno vezanu potporu te o izmjeni Priloga X. Uredbi (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (2017/2571(DEA)) (B8-0395/2017)

(Potrebna kvalificirana većina za usvajanje prijedloga rezolucije)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Odbijeno


8.6. Potreba za strategijom EU-a kojom bi se otklonile i spriječile razlike u mirovinama muškaraca i žena (glasovanje)

Izvješće o potrebi za strategijom EU-a kojom bi se otklonile i spriječile razlike u mirovinama muškaraca i žena [2016/2061(INI)] - Odbor za prava žena i jednakost spolova. Izvjestiteljica: Constance Le Grip (A8-0197/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2017)0260)


8.7. Izvješće o Srbiji za 2016. (glasovanje)

Izvješće o Srbiji za 2016. [2016/2311(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: David McAllister (A8-0063/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2017)0261)


8.8. Izvješće o Kosovu za 2016. (glasovanje)

Izvješće o Izvješću Komisije o Kosovu za 2016. [2016/2314(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestiteljica: Ulrike Lunacek (A8-0062/2017)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2017)0262)


8.9. Izvješće o bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji za 2016. (glasovanje)

Izvješće o izvješću Komisije o bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji za 2016. [2016/2310(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Ivo Vajgl (A8-0055/2017)

Rasprava je održana 5. travnja 2017. (točka 21 zapisnika od 5.4.2017.).

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2017)0263)


8.10. Stanje u Demokratskoj Republici Kongo (glasovanje)

Prijedlozi rezolucija B8-0397/2017, B8-0398/2017, B8-0399/2017, B8-0400/2017, B8-0401/2017 i B8-0402/2017 (2017/2703(RSP))

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10.)

PRIJEDLOG ZAJEDNIČKE REZOLUCIJE RC-B8-0397/2017

(koji zamjenjujeB8-0397/2017, B8-0398/2017, B8-0399/2017, B8-0400/2017, B8-0401/2017 i B8-0402/2017):

koji su podnijeli sljedeći zastupnici:

—   Michael Gahler, Bogdan Brunon Wenta, Mariya Gabriel, Paul Rübig, Cristian Dan Preda, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, György Hölvényi, Maurice Ponga, Joachim Zeller, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Željana Zovko, Brian Hayes, Ádám Kósa, Anna Záborská, Adam Szejnfeld, Dariusz Rosati, Francesc Gambús, Julia Pitera, Andrzej Grzyb, Jarosław Wałęsa, Ivo Belet, Tomáš Zdechovský, Rosa Estaràs Ferragut, Claude Rolin, Andrey Kovatchev i José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, u ime Kluba zastupnika PPE-a,

—   Elena Valenciano, Soraya Post, Cécile Kashetu Kyenge i Maria Arena, u ime Kluba zastupnika S&D-a,

—   Charles Tannock, Arne Gericke, Notis Marias, Anna Elżbieta Fotyga i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a,

—   Hilde Vautmans, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Patricia Lalonde, Gérard Deprez, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a,

—   Marie-Christine Vergiat, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a,

—   Maria Heubuch, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a,

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Isabella Adinolfi, Laura Agea, Piernicola Pedicini i Laura Ferrara.

Usvojen (P8_TA(2017)0264)


8.11. Stanje provedbe Pakta o održivosti za Bangladeš (glasovanje)

Prijedlog rezolucije koji su nakon pitanja za usmeni odgovor B8-0217/2017, u skladu s člankom 128. stavkom 5. Poslovnika podnijeli Bernd Lange i Sajjad Karim, u ime Odbora INTA, o trenutačnom stanju provedbe Pakta o održivosti za Bangladeš (2017/2636(RSP)) (B8-0396/2017)

Rasprava je održana 17. svibnja 2017. (točka 21 zapisnika od 17.5.2017.).

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2017)0265)


9. Obrazloženja glasovanja

Obrazloženja glasova u pisanom obliku:

Obrazloženja glasova u pisanom obliku u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta u dijelu namijenjenom zastupnicima.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Izvješće: Gerben-Jan Gerbrandy - A8-0208/2017
Petras Auštrevičius, Adam Szejnfeld, Daniel Hannan, Mairead McGuinness, Deirdre Clune, Jadwiga Wiśniewska, Maria Grapini, Seán Kelly, Marian Harkin, Michaela Šojdrová, Peter Jahr

Izvješće: Constance Le Grip - A8-0197/2017
Jadwiga Wiśniewska, Urszula Krupa, Tania González Peñas, Deirdre Clune, Maria Grapini, Ramón Jáuregui Atondo, Marian Harkin

Izvješće: David McAllister - A8-0063/2017
Petras Auštrevičius, Krisztina Morvai, Angel Dzhambazki, Zoltán Balczó, Tomáš Zdechovský, Jasenko Selimovic, Jiří Pospíšil, Csaba Sógor

Izvješće: Ulrike Lunacek - A8-0062/2017
Jasenko Selimovic, Ilhan Kyuchyuk, Tomáš Zdechovský, Angel Dzhambazki, Jiří Pospíšil

Izvješće: Ivo Vajgl - A8-0055/2017
Jasenko Selimovic, Angel Dzhambazki, Ilhan Kyuchyuk, Maria Spyraki, Tomáš Zdechovský

Prijedlog rezolucije o stanju u Demokratskoj Republici Kongu (2017/2703(RSP)) (B8-0402/2017)
José Inácio Faria

Prijedlog rezolucije o trenutačnom stanju provedbe Pakta o održivosti za Bangladeš (2017/2636(RSP)) (B8-0396/2017)
José Inácio Faria.


10. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 14:15 h, a nastavljena u 15:00 h.)

PREDSJEDA: Alexander Graf LAMBSDORFF
potpredsjednik

11. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


12. Prijenos odobrenih sredstava

U skladu s člankom 25. Financijske uredbe Odbor za proračune nije uložio prigovor na prijenos odobrenih sredstava Europskog gospodarskog i socijalnog odbora INF 1/2017.


13. Podnošenje dokumenata

Podneseni su sljedeći dokumenti Vijeća i Komisije:

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava DEC 08/2017 - dio III. - Komisija (N8-0020/2017 - C8-0177/2017 - 2017/2081(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava DEC 09/2017 - dio III. - Komisija (N8-0021/2017 - C8-0178/2017 - 2017/2082(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava DEC 10/2017 - dio III. - Komisija (N8-0022/2017 - C8-0185/2017 - 2017/2090(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava DEC 11/2017 - dio III. - Komisija (N8-0023/2017 - C8-0186/2017 - 2017/2091(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 1/2017 – Odbor regija (N8-0029/2017 - C8-0187/2017 - 2017/2092(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 2/2017 – Odbor regija (N8-0030/2017 - C8-0188/2017 - 2017/2093(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 3/2017 – Odbor regija (N8-0031/2017 - C8-0189/2017 - 2017/2094(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG


14. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

Parlamentu je dostavljen sljedeći nacrt delegiranog akta:

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni priloga I. i II. Uredbi (EU) br. 510/2011 Europskog parlamenta i Vijeća u svrhu njihove prilagodbe promjeni regulatornog ispitnog postupka za mjerenje CO2 iz lakih gospodarskih vozila (C(2017)03489 - 2017/2716(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 2. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, ITRE (članak 54. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni priloga I. i II. Uredbi (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća kako bi se prilagodili promjeni regulatornog ispitnog postupka za mjerenje emisija CO2 iz lakih vozila (C(2017)03492 - 2017/2718(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 2. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, ITRE (članak 54. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se detaljnije određuju dodatni objektivni kriteriji za primjenu povlaštene stope likvidnosnih odljeva ili priljeva za prekogranične neiskorištene kreditne ili likvidnosne linije unutar grupe ili institucionalnog sustava zaštite (C(2017)03522 - 2017/2713(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 31. svibnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ECON

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Direktive 2010/40/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pružanja informacija o multimodalnim putovanjima na razini EU-a (C(2017)03574 - 2017/2714(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 31. svibnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: TRAN

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1215/2009 u pogledu trgovinskih povlastica odobrenih Kosovu* nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju, s jedne strane, i Kosova, s druge strane (C(2017)03631 - 2017/2719(DEA))

* Ovim se nazivom ne dovode u pitanje stajališta o statusu te je on u skladu s RVSUN-om 1244 (1999) i mišljenjem Međunarodnog suda o proglašenju neovisnosti Kosova.


Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 2. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: INTA, AFET (članak 54. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 609/2013 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na posebne zahtjeve u pogledu sastojaka i informacija za zamjenu za cjelodnevnu prehranu pri redukcijskoj dijeti (C(2017)03664 - 2017/2717(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 2. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2015/35 u pogledu izračuna regulatornih kapitalnih zahtjeva za određene kategorije imovine koje drže društva za osiguranje i reosiguranje (infrastrukturna poduzeća) (C(2017)03673 - 2017/2738(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 3 mjeseca od dana primitka 8. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ECON

- Delegirana odluka Komisije o dopuni Direktive (EU) 2016/797 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu posebnih ciljeva kad je riječ o izradi nacrta, donošenju i preispitivanju tehničkih specifikacija za interoperabilnost (C(2017)03800 - 2017/2734(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 8. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: TRAN

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 600/2014 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu izuzeća određenih središnjih banaka trećih zemalja od zahtjeva za transparentnost prije i poslije trgovanja pri provedbi monetarne politike, devizne politike i politike financijske stabilnosti (C(2017)03890 - 2017/2741(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 3 mjeseca od dana primitka 12. lipnja 2017.

upućeno nadležnom odboru: ECON


15. Rekonstrukcija Europe utemeljene na vrijednostima, učinkovitim demokratskim institucijama i promicanju gospodarskog prosperiteta u pravednom i povezanom društvu (tematska rasprava)

Rekonstrukcija Europe utemeljene na vrijednostima, učinkovitim demokratskim institucijama i promicanju gospodarskog prosperiteta u pravednom i povezanom društvu (2017/2706(RSP))

Govorila je Sophia in 't Veld kako bi započeo raspravu.

Govorili su: Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća) i Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije).

Govorili su: Rosa Estaràs Ferragut, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tanja Fajon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Roberts Zīle, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Martina Anderson, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Raymond Finch, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Auke Zijlstra, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Eleftherios Synadinos, nezavisni zastupnik, Carlos Coelho, Péter Niedermüller, Ryszard Czarnecki, Cecilia Wikström, Kostas Chrysogonos, Peter Lundgren, Georg Mayer, Zoltán Balczó, Csaba Sógor, Jo Leinen, Ulrike Trebesius, Marina Albiol Guzmán, Beatrix von Storch, Marco Zanni, Maria Grapini, Peter van Dalen, Pedro Silva Pereira, Kazimierz Michał Ujazdowski, Tibor Szanyi i Patrizia Toia.

Govorili su: Frans Timmermans i Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.


16. Daljnji koraci u vezi s Panamskim dokumentima i vladavina prava na Malti (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Daljnji koraci u vezi s Panamskim dokumentima i vladavina prava na Malti (2017/2694(RSP))

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća), Joseph Muscat (malteški permijer) i Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jeppe Kofod, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bernd Lucke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Petr Ježek, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Fabio De Masi, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Sven Giegold, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, David Coburn, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Barbara Kappel, u ime Kluba zastupnika ENF-a, i Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik.

PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

Govorili su: David Casa, Alfred Sant, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Csaba Sógor, Pirkko Ruohonen-Lerner, Michael Theurer, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Alexander Graf Lambsdorff, Eva Joly, Mario Borghezio, Steven Woolfe, Werner Langen, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Nuno Melo, Miriam Dalli, Monica Macovei, Nils Torvalds, Gilles Lebreton, Dariusz Rosati, Ramón Jáuregui Atondo, Angel Dzhambazki, Roberta Metsola, Marlene Mizzi, Markus Ferber, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Paul Tang i Paulo Rangel.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Nuno Melo, Ana Gomes, Takis Hadjigeorgiou, Romana Tomc, Juan Fernando López Aguilar, Tibor Szanyi i Doru-Claudian Frunzulică.

Govorili su: Pierre Moscovici, Joseph Muscat i Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.


17. Provedba Europskog fonda za strateška ulaganja (rasprava)

Izvješće o provedbi Europskog fonda za strateška ulaganja [2016/2064(INI)] - Odbor za proračune - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelji: José Manuel Fernandes i Udo Bullmann (A8-0200/2017)

José Manuel Fernandes i Udo Bullmann predstavili su izvješće.

PREDSJEDA: Ulrike LUNACEK
potpredsjednica

Govorili su: Marian-Jean Marinescu (izvjestitelj za mišljenje Odbora ITRE), Inés Ayala Sender (izvjestiteljica za mišljenje Odbora TRAN) i Dominique Riquet (izvjestitelj za mišljenje Odbora TRAN).

Govorio je Pierre Moscovici (povjerenik Komisije).

Govorili su: Emmanuel Maurel (izvjestitelj za mišljenje Odbora INTA), Hannu Takkula (izvjestitelj za mišljenje Odbora CONT), Romana Tomc (izvjestiteljica za mišljenje Odbora EMPL), Nicola Danti (izvjestitelj za mišljenje Odbora IMCO), Mercedes Bresso (izvjestiteljica za mišljenje Odbora REGI), Jill Evans (izvjestiteljica za mišljenje Odbora CULT), Brian Hayes, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Eider Gardiazabal Rubial, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Roberts Zīle, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Nils Torvalds, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Liadh Ní Riada, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Marco Valli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Jean-Luc Schaffhauser, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Lefteris Christoforou, Pedro Silva Pereira, Stanisław Ożóg, Ramon Tremosa i Balcells, Miguel Viegas, Jordi Solé, Gabriel Mato, Jean-Paul Denanot, Sander Loones, Georgios Kyrtsos, Hugues Bayet, Zbigniew Kuźmiuk, Siegfried Mureşan, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tibor Szanyi, Eva Kaili, Othmar Karas, Daniele Viotti, Lambert van Nistelrooij i Georgi Pirinski.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Eleftherios Synadinos, Krzysztof Hetman, Tibor Szanyi, Ivana Maletić i Maria Grapini.

Govorili su: Pierre Moscovici, José Manuel Fernandes i Udo Bullmann.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.5 zapisnika od 15.6.2017..

(Sjednica je nakratko prekinuta)


PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica

18. Strana ulaganja u strateške sektore (mjere EU-a) (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Strana ulaganja u strateške sektore (mjere EU-a) (2017/2730(RSP))

Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća) i Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Daniel Caspary, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Bernd Lange, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Liadh Ní Riada, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Reinhard Bütikofer, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Bruno Gollnisch, nezavisni zastupnik, Tokia Saïfi, Emmanuel Maurel i Andreas Schwab.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Franck Proust.

Govorili su: Pierre Moscovici i Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.


19. Siromaštvo djece (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Siromaštvo djece (2017/2731(RSP))

Helena Dalli (predsjedateljica Vijeća) i Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Claude Rolin, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Vilija Blinkevičiūtė, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Enrique Calvet Chambon, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, João Pimenta Lopes, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Jean Lambert, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Laura Agea, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Michaela Šojdrová, Sergio Gutiérrez Prieto, Margot Parker, Elena Gentile i Julie Ward.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: José Inácio Faria, Caterina Chinnici, Arne Gericke, Paloma López Bermejo, Georgios Epitideios, Ruža Tomašić, Romana Tomc, Nicola Caputo, Seán Kelly i Olga Sehnalová.

Govorili su: Pierre Moscovici i Helena Dalli.

Rasprava je zaključena.


20. Europski program za ekonomiju suradnje - Internetske platforme i jedinstveno digitalno tržište (rasprava)

Izvješće o Europskom programu za ekonomiju suradnje [2017/2003(INI)] - Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača. Izvjestitelj: Nicola Danti (A8-0195/2017)

Izvješće o internetskim platformama i jedinstvenom digitalnom tržištu [2016/2276(INI)] - Odbor za industriju, istraživanje i energiju - Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača. Izvjestitelji: Henna Virkkunen i Philippe Juvin (A8-0204/2017)

Nicola Danti, Henna Virkkunen i Philippe Juvin predstavili su izvješće.

Govorili su: Joachim Schuster (izvjestitelj za mišljenje Odbora EMPL) i Dario Tamburrano (izvjestitelj za mišljenje Odbora ITRE).

Govorio je Pierre Moscovici (povjerenik Komisije).

Govorila je Tania González Peñas (izvjestiteljica za mišljenje Odbora TRAN).

PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS
potpredsjednica

Govorili su: Axel Voss (izvjestitelj za mišljenje Odbora JURI), Anna Maria Corazza Bildt, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Sergio Gutiérrez Prieto, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Daniel Dalton, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Dita Charanzová, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Curzio Maltese, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Igor Šoltes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Marco Zullo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mylène Troszczynski, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik, Andreas Schwab, José Blanco López, Anneleen Van Bossuyt, Kaja Kallas, Michel Reimon, Petr Mach, Anne Sander, Josef Weidenholzer, Francesc Gambús, Isabella De Monte, Michał Boni, Christel Schaldemose i Michaela Šojdrová.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Seán Kelly, Caterina Chinnici, Stanislav Polčák, Claudia Țapardel i Olga Sehnalová.

Govorili su: Pierre Moscovici, Nicola Danti, Henna Virkkunen i Philippe Juvin.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.6 i točka 7.7 zapisnika od 15.6.2017..


21. Sastav Parlamenta

Nadležna nizozemska tijela obavijestila su Europski parlament o izboru André Elissen umjesto Vicky Maeijer na mjesto zastupnika u Parlamentu s učinkom od 13. lipnja 2017.

Sukladno s člankom 3. stavkom 2. Poslovnika, dok se ne provjeri valjanost zastupničkog mandata ili donese odluka o mogućem sporu André Elissen sudjeluje na sjednicama Parlamenta i njegovih tijela sa svim pravima koja mu uz to pripadaju pod uvjetom da je prethodno izjavio da ne obnaša dužnost nespojivu s dužnošću zastupnika u Europskom parlamentu.


22. Sastav odbora i izaslanstava

Predsjednik je od Klubova zastupnika PPE i S&D primio sljedeće zahtjeve za imenovanje:

Odbor AFET: Clare Moody

pododbor za sigurnost i obranu: Clare Moody

Izaslanstvo u Odboru za stabilizaciju i pridruživanje Crne Gore EU-u: David Martin

Izaslanstvo u Zajedničkoj parlamentarnoj skupštini AKP-a i EU-a: Carlos Iturgaiz umjesto Esther Herranz Garcíje.

Ta će se imenovanja smatrati odobrenima ako do usvajanja aktualnog zapisnika ne bude zaprimljena nijedna primjedba.


23. Oporezivanje luka (rasprava)

Izjava Komisije: Oporezivanje luka (2017/2704(RSP))

Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Wim van de Camp, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kathleen Van Brempt, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Mark Demesmaeker, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Gesine Meissner, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, João Pimenta Lopes, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Karima Delli, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Angelo Ciocca, u ime Kluba zastupnika ENF-a.

(Sjednica je nakratko prekinuta)

Govorili su: Ivo Belet, Bogusław Liberadzki, Renaud Muselier, Seán Kelly i Franck Proust.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Stanislav Polčák.

Govorio je Pierre Moscovici.

Rasprava je zaključena.


24. Statut i financiranje europskih političkih stranaka i zaklada (rasprava)

Izjava Komisije: Statut i financiranje europskih političkih stranaka i zaklada (2017/2733(RSP))

Pierre Moscovici (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Rainer Wieland, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Mercedes Bresso, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jan Zahradil, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Helmut Scholz, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Josep-Maria Terricabras, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jonathan Arnott, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Pavel Svoboda, Claudia Țapardel i György Schöpflin.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák i Georgios Epitideios.

Govorio je Pierre Moscovici.

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 123. stavka 2. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Rainer Wieland, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Mercedes Bresso, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Josep-Maria Terricabras, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o financiranju političkih stranaka i političkih zaklada na europskoj razini (2017/2733(RSP)) (B8-0405/2017);

—   Beatrix von Storch, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o financiranju političkih stranaka i političkih zaklada na europskoj razini (2017/2733(RSP)) (B8-0406/2017).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.9 zapisnika od 15.9.2017..


25. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 605.662/OJJE).


26. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 22:45 h.

Klaus Welle

Evelyne Gebhardt

glavni tajnik

potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Collin-Langen, Collins, Comi, Corazza Bildt, Corbett, Cornillet, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule-Pēterse, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Hannan, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Hübner, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kohn, Kölmel, Konečná, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kouroumbashev, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lalonde, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Melior, Melo, Messerschmidt, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petir, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Post, Preda, Preuß, Procter, Proust, Radev, Radoš, Rangel, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault d'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salafranca Sánchez-Neyra, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Solé, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Bettini, Cofferati, Crowley, Händel, Kirton-Darling, Korwin-Mikke, Le Pen, Maydell, Mélin, Mosca, Punset, Taylor, Žitňanská

Pravna napomena