Hakemisto 
Pöytäkirja
PDF 271kWORD 81k
Torstai 14. syyskuuta 2017 - StrasbourgLopullinen painos
1.Istunnon avaaminen
 2.Vetoomukset
 3.Uusi osaamisohjelma Euroopalle (keskustelu)
 4.NordStream 2 (keskustelu)
 5.Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (keskustelu)
  5.1.Kambodža ja erityisesti Kem Sokhan tapaus
  5.2.Gabon: opposition tukahduttaminen
  5.3.Laos ja erityisesti Somphone Phimmasonen, Lod Thammavongin ja Soukane Chaithadin tapaukset
 6.Valiokuntien kokoonpano
 7.Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (jatkoa keskustelulle)
  7.1.Myanmar ja erityisesti rohingyojen tilanne
 8.Äänestykset
  8.1.Tuotteiden ja palvelujen esteettömyysvaatimukset ***I (äänestys)
  8.2.Kambodža ja erityisesti Kem Sokhan tapaus (äänestys)
  8.3.Gabon: opposition tukahduttaminen (äänestys)
  8.4.Laos ja erityisesti Somphone Phimmasonen, Lod Thammavongin ja Soukane Chaithadin tapaukset (äänestys)
  8.5.Myanmar ja erityisesti rohingyojen tilanne (äänestys)
  8.6.EU:n ja Chilen sopimus luomutuotteiden kaupasta *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys)
  8.7.EU:n ja Chilen assosiaatiosopimukseen liitettävä pöytäkirja (Kroatian liittyminen) *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys)
  8.8.EU:n ja Chilen assosiaatiosopimuksen kauppapilarin nykyaikaistaminen (äänestys)
  8.9.Euroopan tilasto-ohjelman jatkaminen vuoteen 2020 ***I (äänestys)
  8.10.Eurooppalaiset riskipääomarahastot ja eurooppalaiset yhteiskunnalliseen yrittäjyyteen erikoistuneet rahastot ***I (äänestys)
  8.11.Pohjanmeren pohjakalakantoja ja näitä kantoja hyödyntäviä kalastuksia koskeva monivuotinen suunnitelma ***I (äänestys)
  8.12.Toimielinten välisten neuvottelujen aloittamista koskeva päätös: Vakautta ja rauhaa edistävän välineen perustaminen (äänestys)
  8.13.EU:n toimielinten avoimuus, vastuuvelvollisuus ja lahjomattomuus (äänestys)
  8.14.Erasmus+ -ohjelman tulevaisuus (äänestys)
  8.15.Uusi osaamisohjelma Euroopalle (äänestys)
 9.Äänestysselitykset
 10.Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
 11.Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen
 12.Ensisijaiset tiedustelut (keskustelu)
  12.1.UNRWA:n lopettaminen
  12.2.Tulipalot Euroopan unionissa tänä kesänä
 13.Vastaanotetut asiakirjat
 14.Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset
 15.Tämän istuntojakson aikana hyväksyttyjen tekstien edelleen välittäminen
 16.Seuraavien istuntojen aikataulu
 17.Istuntokauden keskeyttäminen
 LÄSNÄOLOLISTA


Puhetta johti
varapuhemies Ulrike LUNACEK

1. Istunnon avaaminen

Istunto avattiin klo 8.30.


2. Vetoomukset

Seuraavat vetoomukset, jotka on merkitty luetteloon alla mainittuina päivämäärinä työjärjestyksen 215 artiklan 9 ja 10 kohdan mukaisesti, on lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan:

8. syyskuuta 2017

(*) käsitellään luottamuksellisena

(*) (nro 1569/2016); (*) (nro 0601/2017); Alan Ainsworth (nro 0602/2017); Paul Tamblin (nro 0603/2017); (*) (nro 0604/2017); (*) (nro 0605/2017); Francisca Rodríguez (nro 0606/2017); Johannes Schidlowski (nro 0607/2017); (*) (nro 0608/2017); (*) (nro 0609/2017); (*) (nro 0610/2017); Pablo Gómez Iglesias (nro 0611/2017); Gredo Förster (nro 0612/2017); Preda Daniela (nro 0613/2017); Marco Santini (nro 0614/2017); (*) (nro 0615/2017); Frederik Ereu (nro 0616/2017); José Manuel Martín Álvarez (nro 0617/2017); Luis Molina (nro 0618/2017); Evangelos Tsiompanidis (Αγροτικο κτηνοτροφικο κομμα ελλαδασ) (nro 0619/2017); Jürgen F Keller (nro 0620/2017); Valentina Rossi (nro 0621/2017); Fynn Brackmann (nro 0622/2017); (*) (nro 0623/2017); Mario Assirelli (nro 0624/2017); (*) (nro 0625/2017); Josef Kipperer (nro 0626/2017); João Almeida (nro 0627/2017); Patricia Lefranc (nro 0628/2017); (*) (nro 0629/2017); (*) (nro 0630/2017); (*) (nro 0631/2017); (*) (nro 0632/2017); (*) (nro 0633/2017); (*) (nro 0634/2017); (*) (nro 0635/2017); (*) (nro 0636/2017); Marius Coman (nro 0637/2017); Flannán Ó Coileáin (nro 0638/2017); (*) (nro 0639/2017); Carlo Pari (103 allekirjoittanutta) (nro 0640/2017); (*) (nro 0641/2017); (*) (nro 0642/2017); (*) (nro 0643/2017); Alberto de la Peña Guillén (nro 0644/2017); Marc Smets (nro 0645/2017); Dario Mangili (nro 0646/2017); (*) (nro 0647/2017); (*) (nro 0648/2017); (*) (nro 0649/2017); (*) (nro 0650/2017); Fotios Batzios (nro 0651/2017); (*) (nro 0652/2017); (*) (nro 0653/2017); (*) (nro 0654/2017); (*) (nro 0655/2017); José Manuel Martín Álvarez (nro 0656/2017); Arianna Paciucci (nro 0657/2017); (*) (nro 0658/2017); Edi Morini (nro 0659/2017); Athanasios Geromoschos (nro 0660/2017); Francesco Cerchio (nro 0661/2017); (*) (nro 0662/2017); (*) (nro 0663/2017); (*) (nro 0664/2017); Marcos Diéguez Vidal (nro 0665/2017); (*) (nro 0666/2017); (*) (nro 0667/2017); (*) (nro 0668/2017); Jochen Hörner (nro 0669/2017); Maureen McGuire (nro 0670/2017); José Manuel Martín Álvarez (nro 0671/2017); Jakub Muszynski (nro 0672/2017); (*) (nro 0673/2017); Mario Zaccone (nro 0674/2017); (*) (nro 0675/2017); Oleksiy Chuyev (nro 0676/2017); Cornelis Wilt Epema (nro 0677/2017); (*) (nro 0678/2017); Rosamaria Ciancaglini (Studio Legale Associato Ciancaglini Rossi) (nro 0679/2017); (*) (nro 0680/2017); (*) (nro 0681/2017); (*) (nro 0682/2017); Luca Quagliano (nro 0683/2017); José Domingo Varón Serrano (nro 0684/2017); Simon Baraldi (nro 0685/2017); Simon Baraldi (nro 0686/2017); (*) (nro 0687/2017); Nadia Yahyajedidi (nro 0688/2017); (*) (nro 0689/2017); (*) (nro 0690/2017); (*) (nro 0691/2017); (*) (nro 0692/2017); (*) (nro 0693/2017); Samuel Martín-Sosa (Ecologistas en Acción) (nro 0694/2017); (*) (nro 0695/2017); Cristian Dima (nro 0696/2017); Samuel Martín-Sosa (Ecologistas en Acción) (nro 0697/2017); Orhan Tahir (nro 0698/2017); (*) (nro 0699/2017); (*) (nro 0700/2017); Giancarlo Ferrandino (46 allekirjoittanutta) (nro 0701/2017); (*) (nro 0702/2017); Evangelos Tsiompanidis (Αγροτικο Κτηνοτροφικο Κομμα Ελλαδασ) (nro 0703/2017); Umberto Pagano (89 allekirjoittanutta) (nro 0704/2017); (*) (nro 0705/2017); (*) (nro 0706/2017); Alexander Sigismund Gruber (nro 0707/2017); (*) (nro 0708/2017); Martin Micallef (nro 0709/2017); (*) (nro 0710/2017); (*) (nro 0711/2017); (*) (nro 0712/2017); David Sakho (nro 0713/2017); (*) (nro 0714/2017); Martin Micallef (nro 0715/2017); (*) (nro 0716/2017); Flavio Miccono (nro 0717/2017); José María Castilla Baró (nro 0718/2017); Santi Delia (nro 0719/2017); María Elisa Pavón Mulero (nro 0720/2017); (*) (nro 0721/2017); (*) (nro 0722/2017); (*) (nro 0723/2017); Christiana Marie Gauci Sciberras (nro 0724/2017); Geoffrey Arnold (nro 0725/2017); (*) (nro 0726/2017); (*) (nro 0727/2017); (*) (nro 0728/2017); Michael Ashbrook (Non-permanent Staff Forum) (nro 0729/2017); Adonis Böving (nro 0730/2017); Francisco J. Ventura Sanjuan (nro 0731/2017); Daniel Osca Hernández (nro 0732/2017); (*) (nro 0733/2017); (*) (nro 0734/2017); (*) (nro 0735/2017); José Ramón Gil Benito (nro 0736/2017); (*) (nro 0737/2017); (*) (nro 0738/2017); (*) (nro 0739/2017); (*) (nro 0740/2017); (*) (nro 0741/2017); (*) (nro 0742/2017).

Puhemies lähetti työjärjestyksen 215 artiklan 15 kohdan mukaisesti 8. syyskuuta 2017 asiasta vastaavaan valiokuntaan sellaisten luonnollisten henkilöiden tai oikeushenkilöiden, jotka eivät ole Euroopan unionin kansalaisia ja joiden asuinpaikka tai sääntömääräinen kotipaikka ei ole missään jäsenvaltiossa, parlamentille esittämät vetoomukset.


3. Uusi osaamisohjelma Euroopalle (keskustelu)

Mietintö uudesta osaamisohjelmasta Euroopalle [2017/2002(INI)] - Työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunta - Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta. Esittelijät: Martina Dlabajová ja Momchil Nekov (A8-0276/2017)

Martina Dlabajová ja Momchil Nekov esittelivät mietinnön.

Miguel Arias Cañete (komission jäsen) käytti puheenvuoron.

Puheenvuorot: Maria Grapini (IMCO-valiokunnan lausunnon valmistelija), Michaela Šojdrová PPE-ryhmän puolesta, Jana Žitňanská ECR-ryhmän puolesta, Nikolaos Chountis GUE/NGL-ryhmän puolesta, Jill Evans Verts/ALE-ryhmän puolesta, Isabella Adinolfi EFDD-ryhmän puolesta, Mara Bizzotto ENF-ryhmän puolesta, joka kieltäytyi sinisen kortin kysymyksestä, jonka halusi esittää Silvia Costa, Emilian Pavel S&D-ryhmän puolesta ja sitoutumaton Eleftherios Synadinos.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Bogdan Brunon Wenta, Silvia Costa, Ruža Tomašić, Ilhan Kyuchyuk, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Nicola Caputo, Notis Marias, Georgios Epitideios ja Julie Ward.

Puheenvuorot: Miguel Arias Cañete, Martina Dlabajová ja Momchil Nekov.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 8.15.


4. NordStream 2 (keskustelu)

Komission julkilausuma: NordStream 2 (2017/2832(RSP))

Miguel Arias Cañete (komission jäsen) antoi julkilausuman.

Puheenvuorot: Manfred Weber PPE-ryhmän puolesta, Jeppe Kofod S&D-ryhmän puolesta, Zdzisław Krasnodębski ECR-ryhmän puolesta, Morten Helveg Petersen ALDE-ryhmän puolesta, Xabier Benito Ziluaga GUE/NGL-ryhmän puolesta, Reinhard Bütikofer Verts/ALE-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Maria Grapini, Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta, Michał Marusik ENF-ryhmän puolesta, sitoutumaton Lampros Fountoulis, joka kieltäytyi sinisen kortin kysymyksestä, jonka halusi esittää Michaela Šojdrová, Bogusław Liberadzki, Hans-Olaf Henkel, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Tibor Szanyi, ja Fredrick Federley.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Jerzy Buzek, Nicola Caputo, Marek Jurek, Stanislav Polčák, Costas Mavrides, Tunne Kelam ja Tibor Szanyi.

Miguel Arias Cañete käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.


5. Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (keskustelu)

(Päätöslauselmaesitysten aiheiden ja laatijoiden osalta katso istunnon pöytäkirja 13.9.2017, kohta 2).


5.1. Kambodža ja erityisesti Kem Sokhan tapaus

Päätöslauselmaesitykset B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0508/2017, B8-0509/2017, B8-0510/2017, B8-0511/2017 (2017/2829(RSP))

Barbara Lochbihler, David Martin ja Marie-Christine Vergiat esittelivät päätöslauselmaesitykset B8-0506/2017, B8-0507/2017 ja B8-0508/2017.

Puhetta johti
varapuhemies Ryszard CZARNECKI

Notis Marias, Petras Auštrevičius, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Ramon Tremosa i Balcells, ja Tunne Kelam esittelivät päätöslauselmaesitykset B8-0509/2017, B8-0510/2017 ja B8-0511/2017.

Stanislav Polčák PPE-ryhmän puolesta käytti puheenvuoron.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Jiří Pospíšil, Fabio Massimo Castaldo, José Inácio Faria, Michaela Šojdrová ja Bogdan Brunon Wenta.

Federica Mogherini (komission varapuheenjohtaja / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 8.2.


5.2. Gabon: opposition tukahduttaminen

Päätöslauselmaesitykset B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017, B8-0526/2017 (2017/2830(RSP))

Ignazio Corrao, Jo Leinen, Marie-Christine Vergiat, Yannick Jadot, Notis Marias, Hilde Vautmans ja Joachim Zeller esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Pavel Svoboda PPE-ryhmän puolesta käytti puheenvuoron.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Krzysztof Hetman, Jean-Paul Denanot ja Cécile Kashetu Kyenge.

Federica Mogherini (komission varapuheenjohtaja / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 8.3.


5.3. Laos ja erityisesti Somphone Phimmasonen, Lod Thammavongin ja Soukane Chaithadin tapaukset

Päätöslauselmaesitykset B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0518/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017, B8-0523/2017 (2017/2831(RSP))

Barbara Lochbihler, Marc Tarabella, Miguel Urbán Crespo, Mark Demesmaeker, Frédérique Ries ja Tomáš Zdechovský esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Seuraava jäsen käytti "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Notis Marias.

Federica Mogherini (komission varapuheenjohtaja / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 8.4.

(Keskustelun loppu, katso istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 7)


6. Valiokuntien kokoonpano

Puhemies on vastaanottanut PPE- ja ECR-ryhmiltä seuraavat nimityksiä koskevat pyynnöt:

IMCO-valiokunta: Pascal Arimont

IMCO-valiokunta: John Flackin tilalle Nosheena Mobarik


7. Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (jatkoa keskustelulle)

(Keskustelun alku, katso istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 5)


7.1. Myanmar ja erityisesti rohingyojen tilanne

Päätöslauselmaesitykset B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017, B8-0531/2017 (2017/2838(RSP))

Barbara Lochbihler, Pier Antonio Panzeri, Younous Omarjee, Amjad Bashir, Urmas Paet ja Cristian Dan Preda esittelivät päätöslauselmaesitykset.

Puheenvuorot: Csaba Sógor PPE-ryhmän puolesta, Soraya Post S&D-ryhmän puolesta ja Miguel Urbán Crespo GUE/NGL-ryhmän puolesta.

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: José Inácio Faria, Julie Ward, Notis Marias, Hilde Vautmans, Jean Lambert, Ignazio Corrao, Jiří Pospíšil, Wajid Khan ja Nicola Caputo.

Federica Mogherini (komission varapuheenjohtaja / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.

Äänestys: istunnon pöytäkirja 14.9.2017, kohta 8.5.


Puhetta johti
varapuhemies Ioan Mircea PAŞCU

8. Äänestykset

Äänestysten kulkua koskevat yksityiskohdat (tarkistukset, erilliset äänestykset, kohta kohdalta ‑äänestykset, ...) esitetään pöytäkirjaan sisältyvässä liitteessä ”Äänestysten tulokset”.

Nimenhuutoäänestysten tulokset, jotka ovat pöytäkirjan liitteenä, ovat saatavana ainoastaan sähköisessä muodossa, ja niihin voi tutustua Europarl-sivustolla.


8.1. Tuotteiden ja palvelujen esteettömyysvaatimukset ***I (äänestys)

Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi tuotteiden ja palvelujen esteettömyysvaatimuksia koskevien jäsenvaltioiden lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten lähentämisestä [COM(2015)0615 - C8-0387/2015 - 2015/0278(COD)] - Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta. Esittelijä: Morten Løkkegaard (A8-0188/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 1)

KOMISSION EHDOTUS ja TARKISTUKSET

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0347)

Morten Løkkegaard käytti äänestyksen jälkeen puheenvuoron ja pyysi, että asia palautetaan asiasta vastaavaan valiokuntaan toimielinten välisiä neuvotteluja varten työjärjestyksen 59 artiklan 4 kohdan mukaisesti. Parlamentti hyväksyi pyynnön.

Puheenvuoro:

Richard Corbett äänestyksen aikana äänestyksen kulusta.


8.2. Kambodža ja erityisesti Kem Sokhan tapaus (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0508/2017, B8-0509/2017, B8-510/2017 ja B8-0511/2017 (2017/2829(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 2)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0506/2017

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0509/2017, B8-510/2017 ja B8-0511/2017)

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Sandra Kalniete, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Michaela Šojdrová, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Deirdre Clune, Seán Kelly, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Csaba Sógor, Julia Pitera, Stanislav Polčák, Patricija Šulin, Mairead McGuinness, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra ja Inese Vaidere PPE-ryhmän puolesta

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja David Martin S&D-ryhmän puolesta

—   Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Charles Tannock, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Notis Marias, Urszula Krupa ja Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta

—   Petras Auštrevičius, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova ja Valentinas Mazuronis ALDE-ryhmän puolesta

—   Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Davor Škrlec, Michel Reimon ja Reinhard Bütikofer Verts/ALE-ryhmän puolesta

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao ja Laura Ferrara EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0348)

(Päätöslauselmaesitys B8-0508/2017 raukesi.)


8.3. Gabon: opposition tukahduttaminen (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017 ja B8-0526/2017 (2017/2819(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 3)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0512/2017

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017 ja B8-0526/2017)

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Joachim Zeller, Sandra Kalniete, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Maurice Ponga, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Eduard Kukan, Seán Kelly, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin, Mairead McGuinness ja Inese Vaidere PPE-ryhmän puolesta

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja Jo Leinen S&D-ryhmän puolesta

—   Anna Elżbieta Fotyga, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Valdemar Tomaševski, Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Karol Karski ja Charles Tannock ECR-ryhmän puolesta

—   Hilde Vautmans, Urmas Paet, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova ja Valentinas Mazuronis ALDE-ryhmän puolesta

—   Marie-Christine Vergiat, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Miguel Urbán Crespo, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas ja Xabier Benito Ziluaga GUE/NGL-ryhmän puolesta

—   Yannick Jadot, Michèle Rivasi, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Eva Joly, Florent Marcellesi, Bodil Valero, Barbara Lochbihler, Bart Staes, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Bronis Ropė ja Jordi Solé Verts/ALE-ryhmän puolesta

—   Isabella Adinolfi, Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara ja Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0349)


8.4. Laos ja erityisesti Somphone Phimmasonen, Lod Thammavongin ja Soukane Chaithadin tapaukset (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0518/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017 ja B8-0523/2017 (2017/2831(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 4)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0513/2017

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017 ja B8-0523/2017)

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Ramona Nicole Mănescu, Sandra Kalniete, David McAllister, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Michaela Šojdrová, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Seán Kelly, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin, Mairead McGuinness, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra ja Inese Vaidere PPE-ryhmän puolesta

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru ja Soraya Post S&D-ryhmän puolesta

—   Charles Tannock, Monica Macovei, Branislav Škripek, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Raffaele Fitto, Notis Marias ja Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta

—   Frédérique Ries, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova ja Valentinas Mazuronis ALDE-ryhmän puolesta

—   Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Michel Reimon, Davor Škrlec ja Reinhard Bütikofer Verts/ALE-ryhmän puolesta

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao ja Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0350)

(Päätöslauselmaesitys B8-0518/2017 raukesi.)


8.5. Myanmar ja erityisesti rohingyojen tilanne (äänestys)

Päätöslauselmaesitykset B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017 ja B8-0531/2017 (2017/2838(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 5)

YHTEINEN PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS RC-B8-0525/2017

(korvaa päätöslauselmaesitykset B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017 ja B8-0531/2017)

seuraavien jäsenten käsiteltäväksi jättämä:

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Sandra Kalniete, David McAllister, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, Dubravka Šuica, Sven Schulze, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Ivo Belet, Deirdre Clune, Seán Kelly, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin ja Mairead McGuinness PPE-ryhmän puolesta

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja Neena Gill S&D-ryhmän puolesta

—   Branislav Škripek, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Sajjad Karim, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Anna Elżbieta Fotyga, Zdzisław Krasnodębski, Urszula Krupa ja Monica Macovei ECR-ryhmän puolesta

—   Urmas Paet, Hilde Vautmans, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Marietje Schaake, Filiz Hyusmenova ja Valentinas Mazuronis ALDE-ryhmän puolesta

—   Younous Omarjee, Lola Sánchez Caldentey, Eleonora Forenza, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez ja Xabier Benito Ziluaga GUE/NGL-ryhmän puolesta

—   Barbara Lochbihler, Jean Lambert, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Bart Staes, Davor Škrlec, Michel Reimon, Judith Sargentini, Indrek Tarand, Reinhard Bütikofer ja Michèle Rivasi Verts/ALE-ryhmän puolesta

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao ja Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta.

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0351)


8.6. EU:n ja Chilen sopimus luomutuotteiden kaupasta *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys)

Suositus esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja Chilen tasavallan välisen, luonnonmukaisesti tuotettujen tuotteiden kauppaa koskevan sopimuksen tekemisestä [05530/2017 - C8-0144/2017 - 2016/0383(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0257/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 6)

ESITYS NEUVOSTON PÄÄTÖKSEKSI

Hyväksyttiin kertaäänestyksessä (P8_TA(2017)0352)

Parlamentti antoi hyväksyntänsä sopimuksen tekemiselle.


8.7. EU:n ja Chilen assosiaatiosopimukseen liitettävä pöytäkirja (Kroatian liittyminen) *** (työjärjestyksen 150 artikla) (äänestys)

Suositus esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan yhteisön ja sen jäsenvaltioiden sekä Chilen tasavallan välisestä assosiaatiosta tehtyyn sopimukseen Kroatian tasavallan Euroopan unioniin liittymisen huomioon ottamiseksi liitettävän kolmannen lisäpöytäkirjan tekemisestä Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden puolesta [06750/2017 - C8-0225/2017 - 2017/0042(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0277/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 7)

ESITYS NEUVOSTON PÄÄTÖKSEKSI

Hyväksyttiin kertaäänestyksessä (P8_TA(2017)0353)

Parlamentti antoi hyväksyntänsä pöytäkirjan tekemiselle.


8.8. EU:n ja Chilen assosiaatiosopimuksen kauppapilarin nykyaikaistaminen (äänestys)

Mietintö Euroopan parlamentin suosituksesta neuvostolle, komissiolle ja Euroopan ulkosuhdehallinnolle EU:n ja Chilen assosiaatiosopimuksen kauppapilarin nykyaikaistamista koskevista neuvotteluista [2017/2057(INI)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0267/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 8)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0354)


8.9. Euroopan tilasto-ohjelman jatkaminen vuoteen 2020 ***I (äänestys)

Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi Euroopan tilasto-ohjelmasta 2013–2017 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 99/2013 muuttamisesta jatkamalla Euroopan tilasto-ohjelmaa vuosina 2018–2020 [COM(2016)0557 - C8-0367/2016 - 2016/0265(COD)] - Talous- ja raha-asioiden valiokunta. Esittelijä: Roberto Gualtieri (A8-0158/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 9)

KOMISSION EHDOTUS ja TARKISTUKSET

ALUSTAVA SOPIMUS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0355)


8.10. Eurooppalaiset riskipääomarahastot ja eurooppalaiset yhteiskunnalliseen yrittäjyyteen erikoistuneet rahastot ***I (äänestys)

Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi eurooppalaisista riskipääomarahastoista annetun asetuksen (EU) N:o 345/2013 ja eurooppalaisista yhteiskunnalliseen yrittäjyyteen erikoistuneista rahastoista annetun asetuksen (EU) N:o 346/2013 muuttamisesta [COM(2016)0461 - C8-0320/2016 - 2016/0221(COD)] - Talous- ja raha-asioiden valiokunta. Esittelijä: Sirpa Pietikäinen (A8-0120/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 10)

KOMISSION EHDOTUS ja TARKISTUKSET

ALUSTAVA SOPIMUS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0356)


8.11. Pohjanmeren pohjakalakantoja ja näitä kantoja hyödyntäviä kalastuksia koskeva monivuotinen suunnitelma ***I (äänestys)

Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi Pohjanmeren pohjakalakantoja ja näitä kantoja hyödyntäviä kalastuksia koskevasta monivuotisesta suunnitelmasta sekä neuvoston asetuksen (EY) N:o 676/2007 ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1342/2008 kumoamisesta [COM(2016)0493 - C8-0336/2016 - 2016/0238(COD)] - Kalatalousvaliokunta. Esittelijä: Ulrike Rodust (A8-0263/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 11)

KOMISSION EHDOTUS ja TARKISTUKSET

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0357)

Ulrike Rodust käytti äänestyksen jälkeen puheenvuoron ja pyysi, että asia palautetaan asiasta vastaavaan valiokuntaan toimielinten välisiä neuvotteluja varten työjärjestyksen 59 artiklan 4 kohdan mukaisesti. Parlamentti hyväksyi pyynnön.


8.12. Toimielinten välisten neuvottelujen aloittamista koskeva päätös: Vakautta ja rauhaa edistävän välineen perustaminen (äänestys)

Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi vakautta ja rauhaa edistävän välineen perustamisesta 11 päivänä maaliskuuta 2014 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 230/2014 muuttamisesta [COM(2016)0447 - C8-0264/2016- 2016/0207(COD)] - Ulkoasiainvaliokunta. Esittelijä: Arnaud Danjean (A8-0261/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 12)

TOIMIELINTEN VÄLISTEN NEUVOTTELUJEN ALOITTAMISTA KOSKEVA PÄÄTÖS

Hyväksyttiin

Puheenvuorot:

Ennen äänestystä Arnaud Danjean (esittelijä), Heidi Hautala, Federica Mogherini (komission varapuheenjohtaja / ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) ja Matt Carthy.


8.13. EU:n toimielinten avoimuus, vastuuvelvollisuus ja lahjomattomuus (äänestys)

Mietintö EU:n toimielinten avoimuudesta, vastuuvelvollisuudesta ja lahjomattomuudesta [2015/2041(INI)] - Perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunta. Esittelijä: Sven Giegold (A8-0133/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 13)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0358)


8.14. Erasmus+ -ohjelman tulevaisuus (äänestys)

Päätöslauselmaesitys B8-0495/2017 (2017/2740(RSP))

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 14)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0359)


8.15. Uusi osaamisohjelma Euroopalle (äänestys)

Mietintö uudesta osaamisohjelmasta Euroopalle [2017/2002(INI)] - Työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunta - Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta. Esittelijät: Martina Dlabajová ja Momchil Nekov (A8-0276/2017)

(yksinkertainen enemmistö)
(äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 15)

PÄÄTÖSLAUSELMAESITYS

Hyväksyttiin (P8_TA(2017)0360)


9. Äänestysselitykset

Kirjalliset äänestysselitykset:

Työjärjestyksen 183 artiklassa tarkoitetut kirjalliset äänestysselitykset ovat saatavilla jäsenten sivuilla parlamentin verkkosivustolla.

Suulliset äänestysselitykset:

Mietintö Morten Løkkegaard - A8-0188/2017
Monica Macovei

Suositus Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández - A8-0257/2017
Tiziana Beghin

Mietintö Sven Giegold - A8-0133/2017
Monica Macovei, Monika Smolková ja Angel Dzhambazki

Päätöslauselmaesitys Erasmus+-ohjelman tulevaisuudesta (2017/2740(RSP)) (B8-0495/2017)
Monica Macovei, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Angel Dzhambazki, Csaba Sógor ja Monika Smolková

Mietintö Martina Dlabajová ja Momchil Nekov - A8-0276/2017
Angel Dzhambazki, Momchil Nekov, Csaba Sógor ja Monika Smolková.


10. Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset

Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset ovat nähtävissä Europarl-verkkosivustolla kohdassa ”Täysistunto”, ”Äänestykset”, ”Äänestysten tulokset (Nimenhuutoäänestysten tulokset)” sekä liitteen ”Nimenhuutoäänestysten tulokset” painetussa versiossa.

Europarlin sähköistä versiota päivitetään säännöllisesti enintään kahden viikon ajan äänestyspäivästä.

Tämän määräajan jälkeen äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevien ilmoitusten luettelo on lopullinen, ja se toimitetaan käännettäväksi ja julkaistavaksi virallisessa lehdessä.


(Istunto keskeytettiin klo 13.05 ja sitä jatkettiin klo 15.00.)

Puhetta johti
varapuhemies Rainer WIELAND

11. Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen

Edellisen istunnon pöytäkirja hyväksyttiin.


12. Ensisijaiset tiedustelut (keskustelu)

Kirjallisesti vastattavat ensisijaiset tiedustelut, joista keskustellaan


12.1. UNRWA:n lopettaminen

Kirjallisesti vastattava ensisijainen tiedustelu, josta keskustellaan (O-000061/2017) Beatrix von Storch, Robert Jarosław Iwaszkiewicz EFDD-ryhmän puolesta komissiolle: UNRWA:n lopettaminen (2017/2843(RSP)) (B8-0325/2017)

Corina Crețu (komission jäsen) käytti puheenvuoron.

Puheenvuorot: Fernando Ruas PPE-ryhmän puolesta (puhemies keskeytti puhujan täsmentääkseen keskustelun aiheen) Victor Boştinaru S&D-ryhmän puolesta, Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta, Jozo Radoš ALDE-ryhmän puolesta, Eleonora Forenza ja Cristian Dan Preda.

Seuraava jäsen käytti "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Ivan Jakovčić (puhemies tästä ensisijaisesta tiedustelusta käytävän keskustelun kulusta).

Puheenvuorot: William (The Earl of) Dartmouth ja Cristian Dan Preda puhemiehen puheenvuorosta.

Corina Crețu käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.


12.2. Tulipalot Euroopan unionissa tänä kesänä

Kirjallisesti vastattava ensisijainen tiedustelu, josta keskustellaan (O-000063/2017) – Nicola Caputo, Fernando Ruas, Ivan Jakovčić, Eric Andrieu, Clara Eugenia Aguilera García, Ana Gomes, Renata Briano, Simona Bonafè, Ricardo Serrão Santos, Gilles Pargneaux, Pina Picierno, Ivica Tolić, Aldo Patriciello, Biljana Borzan, Claudia Țapardel, Dubravka Šuica, Brando Benifei, Doru-Claudian Frunzulică, Alberto Cirio, Liliana Rodrigues, Barbara Spinelli, Andrea Cozzolino, Michela Giuffrida, Tonino Picula, Damiano Zoffoli, Daniele Viotti, Isabella De Monte, Martin Häusling, Monica Macovei, Takis Hadjigeorgiou, Željana Zovko, Merja Kyllönen, Igor Šoltes, Luigi Morgano, Silvia Costa, Elena Gentile, Alessandra Mussolini, Momchil Nekov, Salvatore Domenico Pogliese, Peter Kouroumbashev, Stefano Maullu, Marijana Petir, Franz Obermayr, Tibor Szanyi, Miltiadis Kyrkos, Stelios Kouloglou, Viorica Dăncilă, Eleonora Forenza, Curzio Maltese, Piernicola Pedicini, Manolis Kefalogiannis, Barbara Kappel ja Enrique Guerrero Salom komissiolle: Tulipalot Euroopan unionissa tänä kesänä (2017/2842(RSP)) (B8-0327/2017)

Nicola Caputo esitteli kysymyksen.

Corina Crețu (komission jäsen) vastasi kysymykseen.

Puheenvuorot: Željana Zovko PPE-ryhmän puolesta, Fernando Ruas, Urszula Krupa ECR-ryhmän puolesta, Ivan Jakovčić ALDE-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Petras Auštrevičius, João Pimenta Lopes GUE/NGL-ryhmän puolesta ja William (The Earl of) Dartmouth EFDD-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Andrejs Mamikins (puhemies täsmensi William (The Earl of) Dartmouthin puheenvuoroa).

Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Marc Tarabella, Angel Dzhambazki, Jozo Radoš ja Eleonora Forenza myös William (The Earl of) Dartmouthin puheenvuorosta.

Corina Crețu käytti puheenvuoron.

Keskustelu julistettiin päättyneeksi.


13. Vastaanotetut asiakirjat

Seuraavat asiakirjat on vastaanotettu:

1) neuvostolta ja komissiolta

- Ehdotus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi EU:n matkustustieto- ja -lupajärjestelmän (ETIAS) perustamisesta ja asetuksen (EU) 2016/794 muuttamisesta (N8-0050/2017 - C8-0306/2017 - 2016/0357B(COD))

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

lausuntoa varten:

BUDG

2) jäseniltä, päätöslauselmaesitykset (työjärjestyksen 133 artikla)

- Stefano Maullu. Päätöslauselmaesitys välineistä, joiden avulla voidaan taata syyrialaislasten psykologinen toipuminen (B8-0433/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

DEVE

lausuntoa varten:

AFET

- Marie-Christine Arnautu. Päätöslauselmaesitys komission Unkaria, Tšekin tasavaltaa ja Puolaa vastaan käynnistämistä niiden muuttoliikepolitiikkaa koskevista rikkomusmenettelyistä (B8-0441/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Sophie Montel. Päätöslauselmaesitys työlainsäädäntöä ja minimipalkkaa koskevasta suosituksesta (B8-0442/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

EMPL

- Dominique Martin. Päätöslauselmaesitys taloudellisesta eriarvoisuudesta ja älykkäästä protektionismista (B8-0443/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Ivan Jakovčić ja Jozo Radoš. Päätöslauselmaesitys kalan kulutuksen edistämisestä (B8-0452/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

lausuntoa varten:

PECH

- Isabella Adinolfi. Päätöslauselmaesitys Yulinin festivaalista (B8-0453/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys melusaasteesta (B8-0457/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Lorenzo Fontana. Päätöslauselmaesitys mahdollisten sopimattomien kaupallisten käytäntöjen ehkäisemisestä ja varmentamisesta (B8-0458/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

lausuntoa varten:

IMCO

- Laura Agea, Daniela Aiuto, Tiziana Beghin, David Borrelli, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Rosa D'Amato, Eleonora Evi, Laura Ferrara, Giulia Moi, Piernicola Pedicini, Dario Tamburrano, Marco Valli ja Marco Zullo. Päätöslauselmaesitys finanssipoliittisen sopimuksen ja vakaussopimuksen Euroopan unionin oikeudelliseen kehykseen sisällyttämistä vastaan (B8-0478/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ECON

- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys suojatun alkuperänimityksen (SAN) ”mozzarella di Bufala” suojelusta (B8-0479/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AGRI

lausuntoa varten:

ENVI

- Dominique Martin. Päätöslauselmaesitys komission nimityksistä virastojen johtajiksi (B8-0480/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Paloma López Bermejo ja Maria Lidia Senra Rodríguez. Päätöslauselmaesitys Länsi-Saharan aluevesien liittämistä koskevasta Marokon kuningaskunnan päätöksestä (B8-0481/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

AFET

- Joëlle Mélin. Päätöslauselmaesitys Välimeren saasteongelmasta (B8-0482/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Ivan Jakovčić ja Jozo Radoš. Päätöslauselmaesitys alueellisten ja vähemmistökielten edistämisestä ja suojelemisesta EU:ssa (B8-0483/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

CULT

- Nicola Caputo. Päätöslauselmaesitys EU:n lainsäädännön soveltamisen valvonnasta (B8-0484/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

JURI

- Mara Bizzotto. Päätöslauselmaesitys väkivallan ja hyväksikäytön uhreiksi joutuneista lapsista Euroopassa (B8-0485/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

LIBE

- Dominique Bilde. Päätöslauselmaesitys dementiasta (B8-0486/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI

- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys keinotekoisesti ruskettavien laitteiden terveysriskeistä (B8-0487/2017)

lähetetty

asiasta vastaavaan valiokuntaan:

ENVI


14. Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset

Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 52 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 7. syyskuuta 2017)

CONT-valiokunta
- Vuosittainen kertomus EIP:n rahoitustoiminnan valvonnasta 2016 (2017/2190(INI))
(lausuntoa varten: INTA)

ECON-valiokunta
- EU:n kilpailupolitiikkaa koskeva vuosikertomus (2017/2191(INI))
(lausuntoa varten: AGRI, INTA, IMCO)

Valiokuntaan lähettäminen (muutosten jälkeen) (työjärjestyksen 53 artikla)

ENVI-valiokunta

- Euroopan vammaisstrategian täytäntöönpano (SWD(2017)0029 - 2017/2127(INI))
lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: EMPL
lausuntoa varten: PETI, FEMM, CULT, ENVI, LIBE

Valiokuntien yhteistyömenettely (työjärjestyksen 54 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 7. syyskuuta 2017)

ENVI-valiokunta

- Vanhempien ja hoitajien työ- ja yksityiselämän tasapaino (COM(2017)0253 - C8-0137/2017 - 2017/0085(COD))
(lausuntoa varten: JURI, FEMM
(työjärjestyksen 54 artikla))

Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 108 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 7. syyskuuta 2017)

INTA-valiokunta

- Suositus neuvostolle Uuden-Seelannin kanssa käytäviä kauppaneuvotteluja koskevasta ehdotetusta neuvottelumandaatista (2017/2193(INI))
(lausuntoa varten: AGRI)

- Suositus neuvostolle Australian kanssa käytäviä kauppaneuvotteluja koskevasta ehdotetusta mandaatista (2017/2192(INI))
(lausuntoa varten: AGRI)

Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 113 artikla)

(puheenjohtajakokouksen päätös 7. syyskuuta 2017)

FEMM-valiokunta

- Suositus neuvostolle EU:n painopisteistä naisten asemaa käsittelevän Yhdistyneiden kansakuntien toimikunnan 62. istuntoa varten (2017/2194(INI))


15. Tämän istuntojakson aikana hyväksyttyjen tekstien edelleen välittäminen

Työjärjestyksen 192 artiklan 2 kohdan mukaisesti tämän istunnon pöytäkirja annetaan parlamentin hyväksyttäväksi seuraavan istunnon alussa.

Hyväksytyt tekstit toimitetaan parlamentin hyväksynnällä asianomaisille tahoille.


16. Seuraavien istuntojen aikataulu

Seuraavat istunnot pidetään 2.–5. lokakuuta 2017.


17. Istuntokauden keskeyttäminen

Euroopan parlamentin istuntokausi julistettiin keskeytetyksi.

Istunto päättyi klo 15.55.

Klaus Welle

Antonio Tajani

pääsihteeri

puhemies


LÄSNÄOLOLISTA

Läsnäolijat:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Beňová, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bullock, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Corazza Bildt, Corbett, Cornillet, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Elissen, Engel, Engström, Epitideios, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Finch, Fisas Ayxelà, Fjellner, Flack, Flanagan, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Freund, Frunzulică, Gahler, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule-Pēterse, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Halla-aho, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Henkel, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hortefeux, Howarth, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jamet, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kohn, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Kouloglou, Kouroumbashev, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lalonde, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, de Lange, Langen, Lavrilleux, Lechevalier, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matias, Mato, Matthews, Maullu, Maurel, Mavrides, Maydell, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Mobarik, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Nart, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pitera, Pittella, Plura, Poc, Poche, Polčák, Ponga, Pospíšil, Post, Preda, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Revault d'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salafranca Sánchez-Neyra, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Solé, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Torres Martínez, Torvalds, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Brempt, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vieu, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zammit Dimech, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Estyneet:

Balz, Cadec, Crowley, Le Pen, Punset, Seymour

Oikeudellinen huomautus