Indiċi 
Minuti
PDF 283kWORD 82k
Il-Ħamis, 14 ta' Settembru 2017 - StrasburguVerżjoni finali
1.Ftuħ tas-seduta
 2.Petizzjonijiet
 3.Aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa (dibattitu)
 4.NordStream 2 (dibattitu)
 5.Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem, tad-demokrazija u tal-istat ta' dritt (dibattitu)
  5.1.Kambodja: b'mod partikolari l-każ ta' Kem Sokha
  5.2.Gabon: trażżin tal-oppożizzjoni
  5.3.Laos: b'mod partikolari l-każijiet ta' Somphone Phimmasone, Lod Thammavong u Soukane Chaithad
 6.Kompożizzjoni tal-kumitati
 7.Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem, tad-demokrazija u tal-istat ta' dritt (kumplament tad-dibattitu)
  7.1.Myanmar, b'mod partikolari s-sitwazzjoni tar-Rohingya
 8.Ħin tal-votazzjonijiet
  8.1.Rekwiżiti ta' aċċessibbiltà għall-prodotti u għas-servizzi ***I (votazzjoni)
  8.2.Kambodja: b'mod partikolari l-każ ta' Kem Sokha (votazzjoni)
  8.3.Gabon: trażżin tal-oppożizzjoni (votazzjoni)
  8.4.Laos: b'mod partikolari l-każijiet ta' Somphone Phimmasone, Lod Thammavong u Soukane Chaithad (votazzjoni)
  8.5.Myanmar, b'mod partikolari s-sitwazzjoni tar-Rohingya (votazzjoni)
  8.6.Ftehim UE-Ċilì dwar il-kummerċ ta' prodotti organiċi *** (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)
  8.7.Protokoll għall-Ftehim li jistabbilixxi assoċjazzjoni UE-Ċilì (adeżjoni tal-Kroazja) *** (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)
  8.8.Il-modernizzazzjoni tal-pilastru tal-kummerċ tal-Ftehim ta' Assoċjazzjoni UE-Ċilì (votazzjoni)
  8.9.Estensjoni tal-programm statistiku Ewropew sal-2020 ***I (votazzjoni)
  8.10.Fondi Ewropej ta' kapital ta' riskju u fondi ta' intraprenditorija soċjali Ewropej ***I (votazzjoni)
  8.11.Pjan pluriennali għall-istokkijiet demersali fil-Baħar tat-Tramuntana u s-sajd li jisfrutta dawk l-istokkijiet ***I (votazzjoni)
  8.12.Deċiżjoni għal dħul f'negozjati interistituzjonali: Stabbiliment ta' strument li jikkontribwixxi għall-istabbiltà u l-paċi (votazzjoni)
  8.13.It-trasparenza, ir-responsabbiltà u l-integrità fl-istituzzjonijiet tal-UE (votazzjoni)
  8.14.Il-futur tal-programm Erasmus+ (votazzjoni)
  8.15.Aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa (votazzjoni)
 9.Spjegazzjonijiet tal-vot
 10.Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot
 11.Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti
 12.Interpellanzi maġġuri (dibattitu)
  12.1.Abolizzjoni tal-UNRWA
  12.2.Nirien fl-Unjoni Ewropea dan is-sajf
 13.Dokumenti mressqa
 14.Deċiżjonijiet dwar ċerti dokumenti
 15.Trażmissjoni tat-testi adottati waqt is-seduta li għaddejja
 16.Kalendarju tas-seduti li jmiss
 17.Interruzzjoni tas-sessjoni
 REĠISTRU TAL-ATTENDENZA


PRESIDENZA: Ulrike LUNACEK
Viċi President

1. Ftuħ tas-seduta

Ħin tal-ftuħ tas-seduta: 08.30.


2. Petizzjonijiet

Il-petizzjonijiet li ġejjin, li ddaħħlu fir-reġistru fid-dati indikati hawn taħt, bi qbil mal-Artikolu 215(9) u (10) tar-Regoli ta' Proċedura, tressqu quddiem il-kumitat responsabbli:

Data: 8 ta' Settembru 2017

(*) Isem kunfidenzjali

(*) (nru 1569/2016); (*) (nru 0601/2017); Alan Ainsworth (nru 0602/2017); Paul Tamblin (nru 0603/2017); (*) (nru 0604/2017); (*) (nru 0605/2017); Francisca Rodríguez (nru 0606/2017); Johannes Schidlowski (nru 0607/2017); (*) (nru 0608/2017); (*) (nru 0609/2017); (*) (nru 0610/2017); Pablo Gómez Iglesias (nru 0611/2017); Gredo Förster (nru 0612/2017); Preda Daniela (nru 0613/2017); Marco Santini (nru 0614/2017); (*) (nru 0615/2017); Frederik Ereu (nru 0616/2017); José Manuel Martín Álvarez (nru 0617/2017); Luis Molina (nru 0618/2017); Evangelos Tsiompanidis (Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδας) (nru 0619/2017); Jürgen F Keller (nru 0620/2017); Valentina Rossi (nru 0621/2017); Fynn Brackmann (nru 0622/2017); (*) (nru 0623/2017); Mario Assirelli (nru 0624/2017); (*) (nru 0625/2017); Josef Kipperer (nru 0626/2017); João Almeida (nru 0627/2017); Patricia Lefranc (nru 0628/2017); (*) (nru 0629/2017); (*) (nru 0630/2017); (*) (nru 0631/2017); (*) (nru 0632/2017); (*) (nru 0633/2017); (*) (nru 0634/2017); (*) (nru 0635/2017); (*) (nru 0636/2017); Marius Coman (nru 0637/2017); Flannán Ó Coileáin (nru 0638/2017); (*) (nru 0639/2017); Carlo Pari (103 firem) (nru 0640/2017); (*) (nru 0641/2017); (*) (nru 0642/2017); (*) (nru 0643/2017); Alberto de la Peña Guillén (nru 0644/2017); Marc Smets (nru 0645/2017); Dario Mangili (nru 0646/2017); (*) (nru 0647/2017); (*) (nru 0648/2017); (*) (nru 0649/2017); (*) (nru 0650/2017); Fotios Batzios (nru 0651/2017); (*) (nru 0652/2017); (*) (nru 0653/2017); (*) (nru 0654/2017); (*) (nru 0655/2017); José Manuel Martín Álvarez (nru 0656/2017); Arianna Paciucci (nru 0657/2017); (*) (nru 0658/2017); Edi Morini (nru 0659/2017); Athanasios Geromoschos (nru 0660/2017); Francesco Cerchio (nru 0661/2017); (*) (nru 0662/2017); (*) (nru 0663/2017); (*) (nru 0664/2017); Marcos Diéguez Vidal (nru 0665/2017); (*) (nru 0666/2017); (*) (nru 0667/2017); (*) (nru 0668/2017); Jochen Hörner (nru 0669/2017); Maureen McGuire (nru 0670/2017); José Manuel Martín Álvarez (nru 0671/2017); Jakub Muszynski (nru 0672/2017); (*) (nru 0673/2017); Mario Zaccone (nru 0674/2017); (*) (nru 0675/2017); Oleksiy Chuyev (nru 0676/2017); Cornelis Wilt Epema (nru 0677/2017); (*) (nru 0678/2017); Rosamaria Ciancaglini (Studio Legale Associato Ciancaglini Rossi) (nru 0679/2017); (*) (nru 0680/2017); (*) (nru 0681/2017); (*) (nru 0682/2017); Luca Quagliano (nru 0683/2017); José Domingo Varón Serrano (nru 0684/2017); Simon Baraldi (nru 0685/2017); Simon Baraldi (nru 0686/2017); (*) (nru 0687/2017); Nadia Yahyajedidi (nru 0688/2017); (*) (nru 0689/2017); (*) (nru 0690/2017); (*) (nru 0691/2017); (*) (nru 0692/2017); (*) (nru 0693/2017); Samuel Martín-Sosa (Ecologistas en Acción) (nru 0694/2017); (*) (nru 0695/2017); Cristian Dima (nru 0696/2017); Samuel Martín-Sosa (Ecologistas en Acción) (nru 0697/2017); Orhan Tahir (nru 0698/2017); (*) (nru 0699/2017); (*) (nru 0700/2017); Giancarlo Ferrandino (46 firma) (nru 0701/2017); (*) (nru 0702/2017); Evangelos Tsiompanidis (Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδας) (nru 0703/2017); Umberto Pagano (89 firma) (nru 0704/2017); (*) (nru 0705/2017); (*) (nru 0706/2017); Alexander Sigismund Gruber (nru 0707/2017); (*) (nru 0708/2017); Martin Micallef (nru 0709/2017); (*) (nru 0710/2017); (*) (nru 0711/2017); (*) (nru 0712/2017); David Sakho (nru 0713/2017); (*) (nru 0714/2017); Martin Micallef (nru 0715/2017); (*) (nru 0716/2017); Flavio Miccono (nru 0717/2017); José María Castilla Baró (nru 0718/2017); Santi Delia (nru 0719/2017); María Elisa Pavón Mulero (nru 0720/2017); (*) (nru 0721/2017); (*) (nru 0722/2017); (*) (nru 0723/2017); Christiana Marie Gauci Sciberras (nru 0724/2017); Geoffrey Arnold (nru 0725/2017); (*) (nru 0726/2017); (*) (nru 0727/2017); (*) (nru 0728/2017); Michael Ashbrook (Non-permanent Staff Forum) (nru 0729/2017); Adonis Böving (nru 0730/2017); Francisco J. Ventura Sanjuan (nru 0731/2017); Daniel Osca Hernández (nru 0732/2017); (*) (nru 0733/2017); (*) (nru 0734/2017); (*) (nru 0735/2017); José Ramón Gil Benito (nru 0736/2017); (*) (nru 0737/2017); (*) (nru 0738/2017); (*) (nru 0739/2017); (*) (nru 0740/2017); (*) (nru 0741/2017); (*) (nru 0742/2017).

Il-President ħabbar li fid-data 8 ta' Settembru 2017, skont id-dispożizzjonijiet tal-Artikolu 215(15) tar-Regoli ta' Proċedura, irrefera lill-kumitat responsabbli l-petizzjonijiet mibgħuta minn persuni fiżiċi jew ġuridiċi li la jkunu ċittadini tal-Unjoni Ewropea u lanqas ikunu residenti fi Stat Membru, u lanqas ma jkollhom l-uffiċċju reġistrat fi Stat Membru.


3. Aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa (dibattitu)

Rapport dwar aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa [2017/2002(INI)] - Kumitat għall-Impjiegi u l-Affarijiet Soċjali - Kumitat għall-Kultura u l-Edukazzjoni. Rapporteurs: Martina Dlabajová u Momchil Nekov (A8-0276/2017)

Martina Dlabajová u Momchil Nekov ippreżentaw ir-rapport.

Intervent ta': Miguel Arias Cañete (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Maria Grapini (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat IMCO), Michaela Šojdrová f'isem il-Grupp PPE, Jana Žitňanská f'isem il-Grupp ECR, Nikolaos Chountis f'isem il-Grupp GUE/NGL, Jill Evans f'isem il-Grupp Verts/ALE, Isabella Adinolfi f'isem il-Grupp EFDD, Mara Bizzotto f'isem il-Grupp ENF, li rrifjutat mistoqsija "karta blu" ta' Silvia Costa, Emilian Pavel f'isem il-Grupp S&D, u Eleftherios Synadinos Membru mhux affiljat.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Bogdan Brunon Wenta, Silvia Costa, Ruža Tomašić, Ilhan Kyuchyuk, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Nicola Caputo, Notis Marias, Georgios Epitideios u Julie Ward.

Interventi ta': Miguel Arias Cañete, Martina Dlabajová u Momchil Nekov.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.15 tal-Minuti ta' 14.9.2017.


4. NordStream 2 (dibattitu)

Dikjarazzjoni tal-Kummissjoni: NordStream 2 (2017/2832(RSP))

Miguel Arias Cañete (Membru tal-Kummissjoni) għamel id-dikjarazzjoni.

Interventi ta': Manfred Weber f'isem il-Grupp PPE, Jeppe Kofod f'isem il-Grupp S&D, Zdzisław Krasnodębski f'isem il-Grupp ECR, Morten Helveg Petersen f'isem il-Grupp ALDE, Xabier Benito Ziluaga f'isem il-Grupp GUE/NGL, Reinhard Bütikofer f'isem il-Grupp Verts/ALE, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Maria Grapini, Rolandas Paksas f'isem il-Grupp EFDD, Michał Marusik f'isem il-Grupp ENF, Lampros Fountoulis Membru mhux affiljat, li rrifjuta mistoqsija "karta blu" ta' Michaela Šojdrová, Bogusław Liberadzki, Hans-Olaf Henkel, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Tibor Szanyi, u Fredrick Federley.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Jerzy Buzek, Nicola Caputo, Marek Jurek, Stanislav Polčák, Costas Mavrides, Tunne Kelam u Tibor Szanyi.

Intervent ta': Miguel Arias Cañete.

Id-dibattitu ngħalaq.


5. Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem, tad-demokrazija u tal-istat ta' dritt (dibattitu)

(Għat-titoli u l-awturi tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni, ara punt 2 tal-Minuti ta' 13.9.2017.)


5.1. Kambodja: b'mod partikolari l-każ ta' Kem Sokha

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0508/2017, B8-0509/2017, B8-0510/2017, B8-0511/2017 (2017/2829(RSP))

Barbara Lochbihler, David Martin u Marie-Christine Vergiat ppreżentaw il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0506/2017, B8-0507/2017 u B8-0508/2017.

PRESIDENZA: Ryszard CZARNECKI
Viċi President

Notis Marias, Petras Auštrevičius, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Ramon Tremosa i Balcells, u Tunne Kelam ippreżentaw il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0509/2017, B8-0510/2017 u B8-0511/2017.

Intervent ta': Stanislav Polčák f'isem il-Grupp PPE.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Jiří Pospíšil, Fabio Massimo Castaldo, José Inácio Faria, Michaela Šojdrová u Bogdan Brunon Wenta.

Intervent ta': Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.2 tal-Minuti ta' 14.9.2017.


5.2. Gabon: trażżin tal-oppożizzjoni

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017, B8-0526/2017 (2017/2830(RSP))

Ignazio Corrao, Jo Leinen, Marie-Christine Vergiat, Yannick Jadot, Notis Marias, Hilde Vautmans u Joachim Zeller ippreżentaw il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni.

Intervent ta': Pavel Svoboda f'isem il-Grupp PPE.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Krzysztof Hetman, Jean-Paul Denanot u Cécile Kashetu Kyenge.

Intervent ta': Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.3 tal-Minuti ta' 14.9.2017.


5.3. Laos: b'mod partikolari l-każijiet ta' Somphone Phimmasone, Lod Thammavong u Soukane Chaithad

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0518/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017, B8-0523/2017 (2017/2831(RSP))

Barbara Lochbihler, Marc Tarabella, Miguel Urbán Crespo, Mark Demesmaeker, Frédérique Ries u Tomáš Zdechovský ippreżentaw il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Notis Marias.

Intervent ta': Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.4 tal-Minuti ta' 14.9.2017.

(Għall-kumplament tad-dibattitu ara l-punt 7 tal-Minuti ta' 14.9.2017)


6. Kompożizzjoni tal-kumitati

Le Président irċieva mill-Gruppi PPE u ECR it-talbiet ta' ħatra li ġejjin:

Kumitat IMCO: Pascal Arimont

Kumitat IMCO: Nosheena Mobarik minflok John Flack


7. Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem, tad-demokrazija u tal-istat ta' dritt (kumplament tad-dibattitu)

(Għall-bidu tad-dibattitu ara l-punt 5 tal-Minuti ta' 14.9.2017)


7.1. Myanmar, b'mod partikolari s-sitwazzjoni tar-Rohingya

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017, B8-0531/2017 (2017/2838(RSP))

Barbara Lochbihler, Pier Antonio Panzeri, Younous Omarjee, Amjad Bashir, Urmas Paet u Cristian Dan Preda ppreżentaw il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni.

Interventi ta': Csaba Sógor f'isem il-Grupp PPE, Soraya Post f'isem il-Grupp S&D, u Miguel Urbán Crespo f'isem il-Grupp GUE/NGL.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': José Inácio Faria, Julie Ward, Notis Marias, Hilde Vautmans, Jean Lambert, Ignazio Corrao, Jiří Pospíšil, Wajid Khan u Nicola Caputo.

Intervent ta': Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 8.5 tal-Minuti ta' 14.9.2017.


PRESIDENZA: Ioan Mircea PAŞCU
Viċi President

8. Ħin tal-votazzjonijiet

Ir-riżultati ddettaljati tal-votazzjonijiet (emendi, votazzjonijiet separati u votazzjonijiet maqsuma, eċċ.) jidhru fl-Anness “Riżultati tal-Votazzjonijiet”, mehmuż mal-Minuti.

Ir-riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet, fl-anness tal-Minuti, huma disponibbli biss f'verżjoni elettronika u jistgħu jiġu kkonsultati fuq is-sit Europarl.


8.1. Rekwiżiti ta' aċċessibbiltà għall-prodotti u għas-servizzi ***I (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-approssimazzjoni tal-liġijiet, tar-regolamenti u tad-dispożizzjonijiet amministrattivi tal-Istati Membri fir-rigward tar-rekwiżiti ta' aċċessibbiltà għall-prodotti u għas-servizzi [COM(2015)0615 - C8-0387/2015 - 2015/0278(COD)] - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteur: Morten Løkkegaard (A8-0188/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 1)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

Approvazzjoni (P8_TA(2017)0347)

Intervent ta' Morten Løkkegaard, wara l-votazzjoni, biex jitlob li l-kwistjoni tiġi riferuta lill-kumitat responsabbli għal negozjati interistituzzjonali, skont l-Artikolu 59(4) tar-Regoli ta' Proċedura. Il-Parlament approva t-talba.

Interventi

Richard Corbett, waqt il-votazzjoni, dwar l-iżvolġiment tal-votazzjoni.


8.2. Kambodja: b'mod partikolari l-każ ta' Kem Sokha (votazzjoni)

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0508/2017, B8-0509/2017, B8-510/2017 u B8-0511/2017 (2017/2829(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 2)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI KONĠUNTA RC-B8-0506/2017

(flok B8-0506/2017, B8-0507/2017, B8-0509/2017, B8-510/2017 u B8-0511/2017):

imressqa mill-Membri li ġejjin:

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Sandra Kalniete, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Michaela Šojdrová, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Deirdre Clune, Seán Kelly, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Csaba Sógor, Julia Pitera, Stanislav Polčák, Patricija Šulin, Mairead McGuinness, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra u Inese Vaidere, f'isem il-Grupp PPE;

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post u David Martin, f'isem il-Grupp S&D;

—   Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Charles Tannock, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Notis Marias, Urszula Krupa u Angel Dzhambazki, f'isem il-Grupp ECR;

—   Petras Auštrevičius, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE;

—   Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Davor Škrlec, Michel Reimon u Reinhard Bütikofer, f'isem il-Grupp Verts/ALE;

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao u Laura Ferrara, f'isem il-Grupp EFDD.

Adozzjoni (P8_TA(2017)0348)

(Il-mozzjoni għal riżoluzzjoni B8-0508/2017 iddekadiet.)


8.3. Gabon: trażżin tal-oppożizzjoni (votazzjoni)

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017 u B8-0526/2017 (2017/2819(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 3)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI KONĠUNTA RC-B8-0512/2017

(flok B8-0512/2017, B8-0514/2017, B8-0515/2017, B8-0520/2017, B8-0522/2017, B8-0524/2017 u B8-0526/2017):

imressqa mill-Membri li ġejjin:

—   Cristian Dan Preda, Joachim Zeller, Sandra Kalniete, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Maurice Ponga, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Eduard Kukan, Seán Kelly, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin, Mairead McGuinness u Inese Vaidere, f'isem il-Grupp PPE;

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post u Jo Leinen, f'isem il-Grupp S&D;

—   Anna Elżbieta Fotyga, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Valdemar Tomaševski, Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Karol Karski u Charles Tannock, f'isem il-Grupp ECR;

—   Hilde Vautmans, Urmas Paet, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE;

—   Marie-Christine Vergiat, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Miguel Urbán Crespo, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas u Xabier Benito Ziluaga, f'isem il-Grupp GUE/NGL;

—   Yannick Jadot, Michèle Rivasi, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Eva Joly, Florent Marcellesi, Bodil Valero, Barbara Lochbihler, Bart Staes, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Bronis Ropė u Jordi Solé, f'isem il-Grupp Verts/ALE;

—   Isabella Adinolfi, Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD.

Adozzjoni (P8_TA(2017)0349)


8.4. Laos: b'mod partikolari l-każijiet ta' Somphone Phimmasone, Lod Thammavong u Soukane Chaithad (votazzjoni)

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0518/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017 u B8-0523/2017 (2017/2831(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 4)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI KONĠUNTA RC-B8-0513/2017

(flok B8-0513/2017, B8-0517/2017, B8-0519/2017, B8-0521/2017 u B8-0523/2017):

imressqa mill-Membri li ġejjin:

—   Cristian Dan Preda, Ramona Nicole Mănescu, Sandra Kalniete, David McAllister, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Dubravka Šuica, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, László Tőkés, Sven Schulze, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Michaela Šojdrová, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Seán Kelly, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin, Mairead McGuinness, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra u Inese Vaidere, f'isem il-Grupp PPE;

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru u Soraya Post, f'isem il-Grupp S&D;

—   Charles Tannock, Monica Macovei, Branislav Škripek, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Raffaele Fitto, Notis Marias u Angel Dzhambazki, f'isem il-Grupp ECR;

—   Frédérique Ries, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Norica Nicolai, Filiz Hyusmenova u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE;

—   Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Michel Reimon, Davor Škrlec u Reinhard Bütikofer, f'isem il-Grupp Verts/ALE;

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD.

Adozzjoni (P8_TA(2017)0350)

(Il-mozzjoni għal riżoluzzjoni B8-0518/2017 iddekadiet.)


8.5. Myanmar, b'mod partikolari s-sitwazzjoni tar-Rohingya (votazzjoni)

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017 u B8-0531/2017 (2017/2838(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 5)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI KONĠUNTA RC-B8-0525/2017

(flok B8-0525/2017, B8-0527/2017, B8-0528/2017, B8-0529/2017, B8-0530/2017 u B8-0531/2017):

imressqa mill-Membri li ġejjin:

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Sandra Kalniete, David McAllister, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Luděk Niedermayer, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Željana Zovko, Marijana Petir, Claude Rolin, Francis Zammit Dimech, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, Dubravka Šuica, Sven Schulze, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Adam Szejnfeld, Elisabetta Gardini, Ramona Nicole Mănescu, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Eduard Kukan, Ivo Belet, Deirdre Clune, Seán Kelly, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Julia Pitera, Patricija Šulin u Mairead McGuinness, f'isem il-Grupp PPE;

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post u Neena Gill, f'isem il-Grupp S&D;

—   Branislav Škripek, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Sajjad Karim, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Anna Elżbieta Fotyga, Zdzisław Krasnodębski, Urszula Krupa u Monica Macovei, f'isem il-Grupp ECR;

—   Urmas Paet, Hilde Vautmans, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Marietje Schaake, Filiz Hyusmenova u Valentinas Mazuronis, f'isem il-Grupp ALDE;

—   Younous Omarjee, Lola Sánchez Caldentey, Eleonora Forenza, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez u Xabier Benito Ziluaga; f'isem il-Grupp GUE/NGL;

—   Barbara Lochbihler, Jean Lambert, Bodil Valero, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Solé, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Sven Giegold, Bart Staes, Davor Škrlec, Michel Reimon, Judith Sargentini, Indrek Tarand, Reinhard Bütikofer u Michèle Rivasi, f'isem il-Grupp Verts/ALE;

—   Isabella Adinolfi, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD.

Adozzjoni (P8_TA(2017)0351)


8.6. Ftehim UE-Ċilì dwar il-kummerċ ta' prodotti organiċi *** (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)

Rakkomandazzjoni dwar l-abbozz ta' deċiżjoni tal-Kunsill dwar il-konklużjoni tal-Ftehim bejn l-Unjoni Ewropea u r-Repubblika taċ-Ċilì dwar il-kummerċ ta' prodotti organiċi [05530/2017 - C8-0144/2017 - 2016/0383(NLE)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0257/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 6)

ABBOZZ TA' DEĊIŻJONI TAL-KUNSILL

Adozzjoni b'votazzjoni unika (P8_TA(2017)0352)

Il-Parlament ta l-approvazzjoni tiegħu għall-konklużjoni tal-ftehim.


8.7. Protokoll għall-Ftehim li jistabbilixxi assoċjazzjoni UE-Ċilì (adeżjoni tal-Kroazja) *** (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)

Rakkomandazzjoni dwar l-abbozz ta' deċiżjoni tal-Kunsill dwar il-konklużjoni, f'isem l-Unjoni Ewropea u l-Istati Membri tagħha, tat-Tielet Protokoll Addizzjonali għall-Ftehim li jistabbilixxi assoċjazzjoni bejn il-Komunità Ewropea u l-Istati Membri tagħha, minn naħa waħda, u r-Repubblika taċ-Ċilì, min-naħa l-oħra, sabiex jittieħed kont tal-adeżjoni mal-Unjoni Ewropea tar-Repubblika tal-Kroazja [06750/2017 - C8-0225/2017 - 2017/0042(NLE)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0277/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 7)

ABBOZZ TA' DEĊIŻJONI TAL-KUNSILL

Adozzjoni b'votazzjoni unika (P8_TA(2017)0353)

Il-Parlament ta l-approvazzjoni tiegħu għall-konklużjoni tal-protokoll.


8.8. Il-modernizzazzjoni tal-pilastru tal-kummerċ tal-Ftehim ta' Assoċjazzjoni UE-Ċilì (votazzjoni)

Rapport fuq ir-rakkomandazzjoni tal-Parlament Ewropew lill-Kunsill, lill-Kummissjoni u lis-Servizz Ewropew għall-Azzjoni Esterna dwar in-negozjati rigward il-modernizzazzjoni tal-pilastru tal-kummerċ tal-Ftehim ta' Assoċjazzjoni UE-Ċilì [2017/2057(INI)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández (A8-0267/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 8)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2017)0354)


8.9. Estensjoni tal-programm statistiku Ewropew sal-2020 ***I (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jemenda r-Regolament (UE) Nru 99/2013 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar il-programm statistiku Ewropew tal-2013-2017, billi jestendih għall-2018-2020 [COM(2016)0557 - C8-0367/2016 - 2016/0265(COD)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Roberto Gualtieri (A8-0158/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 9)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

FTEHIM PROVVIŻORJU

Approvazzjoni (P8_TA(2017)0355)


8.10. Fondi Ewropej ta' kapital ta' riskju u fondi ta' intraprenditorija soċjali Ewropej ***I (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jemenda r-Regolament (UE) Nru 345/2013 dwar fondi Ewropej ta' kapital ta' riskju u r-Regolament (UE) Nru 346/2013 dwar il-fondi ta' intraprenditorija soċjali Ewropej [COM(2016)0461 - C8-0320/2016 - 2016/0221(COD)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Sirpa Pietikäinen (A8-0120/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 10)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

FTEHIM PROVVIŻORJU

Approvazzjoni (P8_TA(2017)0356)


8.11. Pjan pluriennali għall-istokkijiet demersali fil-Baħar tat-Tramuntana u s-sajd li jisfrutta dawk l-istokkijiet ***I (votazzjoni)

Rapport dwar proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-istabbiliment ta' pjan pluriennali għall-istokkijiet demersali fil-Baħar tat-Tramuntana u s-sajd li jisfrutta dawk l-istokkijiet u li jħassar ir-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 676/2007 u r-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1342/2008 [COM(2016)0493 - C8-0336/2016 - 2016/0238(COD)] - Kumitat għas-Sajd. Rapporteur: Ulrike Rodust (A8-0263/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 11)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

Approvazzjoni (P8_TA(2017)0357)

Intervent ta' Ulrike Rodust, wara l-votazzjoni, biex titlob li l-kwistjoni tiġi riferuta lill-kumitat responsabbli għal negozjati interistituzzjonali, skont l-Artikolu 59(4) tar-Regoli ta' Proċedura. Il-Parlament approva t-talba.


8.12. Deċiżjoni għal dħul f'negozjati interistituzjonali: Stabbiliment ta' strument li jikkontribwixxi għall-istabbiltà u l-paċi (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jemenda r-Regolament (UE) Nru 230/2014 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill tal-11 ta' Marzu 2014 li jistabbilixxi strument li jikkontribwixxi għall-istabbilità u l-paċi [COM(2016)0447 - C8-0264/2016- 2016/0207(COD)] - Kumitat għall-Affarijiet Barranin. Rapporteur: Arnaud Danjean (A8-0261/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 12)

DEĊIŻJONI GĦAL DĦUL F'NEGOZJATI INTERISTITUZZJONALI

Approvazzjoni

Interventi

Qabel il-votazzjoni, Arnaud Danjean (rapporteur), Heidi Hautala, Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà), u Matt Carthy.


8.13. It-trasparenza, ir-responsabbiltà u l-integrità fl-istituzzjonijiet tal-UE (votazzjoni)

Rapport dwar it-trasparenza, ir-responsabbiltà u l-integrità fl-istituzzjonijiet tal-UE [2015/2041(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Kostituzzjonali. Rapporteur: Sven Giegold (A8-0133/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 13)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2017)0358)


8.14. Il-futur tal-programm Erasmus+ (votazzjoni)

Mozzjoni għal riżoluzzjoni B8-0495/2017 (2017/2740(RSP))

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 14)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2017)0359)


8.15. Aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa (votazzjoni)

Rapport dwar aġenda ġdida għall-ħiliet għall-Ewropa [2017/2002(INI)] - Kumitat għall-Impjiegi u l-Affarijiet Soċjali - Kumitat għall-Kultura u l-Edukazzjoni. Rapporteurs: Martina Dlabajová u Momchil Nekov (A8-0276/2017)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 15)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2017)0360)


9. Spjegazzjonijiet tal-vot

Spjegazzjonijiet tal-vot bil-miktub:

L-ispjegazzjonijiet tal-vot li tressqu bil-miktub, bi qbil mal-Artikolu 183 tar-Regoli ta' Proċedura, jidhru fil-paġni tal-Membri fis-sit tal-Parlament.

Spjegazzjonijiet tal-vot orali:

Rapport Morten Løkkegaard - A8-0188/2017
Monica Macovei

Rakkomandazzjoni Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández - A8-0257/2017
Tiziana Beghin

Rapport Sven Giegold - A8-0133/2017
Monica Macovei, Monika Smolková u Angel Dzhambazki

Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-futur tal-programm Erasmus+ (2017/2740(RSP)) (B8-0495/2017)
Monica Macovei, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Angel Dzhambazki, Csaba Sógor u Monika Smolková

Rapport Martina Dlabajová u Momchil Nekov - A8-0276/2017
Angel Dzhambazki, Momchil Nekov, Csaba Sógor u Monika Smolková.


10. Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot

Il-korrezzjonijiet għall-voti u l-intenzjonijiet tal-vot jidhru fuq is-sit Europarl, "Plenarja", "Votazzjonijiet", "Riżultati tal-Votazzjonijiet" (Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet) u fil-verżjoni stampata tal-anness "Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet".

Il-verżjoni elettronika fuq is-sit Europarl tiġi aġġornata regolarment tul perjodu ta' mhux aktar minn ġimagħtejn wara l-ġurnata tal-votazzjoni.

Wara li jgħaddi dan il-perjodu, il-korrezzjonijiet għall-voti u l-intenzjonijiet tal-vot jiġu ffinalizzati sabiex isiru t-traduzzjonijiet u jiġu ppubblikati f'Il-Ġurnal Uffiċjali.


(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 13.05. Ħin li fih tkompliet is-seduta: 15.00)

PRESIDENZA: Rainer WIELAND
Viċi President

11. Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti

Il-Minuti tas-seduta preċedenti ġew approvati.


12. Interpellanzi maġġuri (dibattitu)

Interpellanzi maġġuri għal tweġiba bil-miktub b’dibattitu


12.1. Abolizzjoni tal-UNRWA

Interpellanza maġġuri għal tweġiba bil-miktub b'dibattitu (O-000061/2017) ta' Beatrix von Storch, Robert Jarosław Iwaszkiewicz f'isem il-Grupp EFDD, lill-Kummissjoni: Abolizzjoni tal-UNRWA (2017/2843(RSP)) (B8-0325/2017)

Intervent ta': Corina Crețu (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Fernando Ruas f'isem il-Grupp PPE (il-President interrompa lill-kelliem biex jikkjarifika s-suġġett tad-dibattitu), Victor Boştinaru f'isem il-Grupp S&D, Angel Dzhambazki f'isem il-Grupp ECR, Jozo Radoš f'isem il-Grupp ALDE, Eleonora Forenza u Cristian Dan Preda.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Ivan Jakovčić (il-President dwar l-iżvolġiment tad-dibattitu dwar din l-interpellanza maġġuri)

Interventi ta': William (The Earl of) Dartmouth u Cristian Dan Preda dwar l-affermazzjonijiet tal-President.

Intervent ta': Corina Crețu.

Id-dibattitu ngħalaq.


12.2. Nirien fl-Unjoni Ewropea dan is-sajf

Interpellanza maġġuri għal tweġiba bil-miktub b'dibattitu (O-000063/2017) de Nicola Caputo, Fernando Ruas, Ivan Jakovčić, Eric Andrieu, Clara Eugenia Aguilera García, Ana Gomes, Renata Briano, Simona Bonafè, Ricardo Serrão Santos, Gilles Pargneaux, Pina Picierno, Ivica Tolić, Aldo Patriciello, Biljana Borzan, Claudia Țapardel, Dubravka Šuica, Brando Benifei, Doru-Claudian Frunzulică, Alberto Cirio, Liliana Rodrigues, Barbara Spinelli, Andrea Cozzolino, Michela Giuffrida, Tonino Picula, Damiano Zoffoli, Daniele Viotti, Isabella De Monte, Martin Häusling, Monica Macovei, Takis Hadjigeorgiou, Željana Zovko, Merja Kyllönen, Igor Šoltes, Luigi Morgano, Silvia Costa, Elena Gentile, Alessandra Mussolini, Momchil Nekov, Salvatore Domenico Pogliese, Peter Kouroumbashev, Stefano Maullu, Marijana Petir, Franz Obermayr, Tibor Szanyi, Miltiadis Kyrkos, Stelios Kouloglou, Viorica Dăncilă, Eleonora Forenza, Curzio Maltese, Piernicola Pedicini, Manolis Kefalogiannis, Barbara Kappel u Enrique Guerrero Salom, lill-Kummissjoni: Nirien fl-Unjoni Ewropea dan is-sajf (2017/2842(RSP)) (B8-0327/2017)

Nicola Caputo daħal aktar fil-fond dwar il-mistoqsija.

Corina Crețu (Membru tal-Kummissjoni) wieġbet il-mistoqsija.

Interventi ta': Željana Zovko f'isem il-Grupp PPE, Fernando Ruas, Urszula Krupa f'isem il-Grupp ECR, Ivan Jakovčić f'isem il-Grupp ALDE, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Petras Auštrevičius, João Pimenta Lopes f'isem il-Grupp GUE/NGL, u William (The Earl of) Dartmouth f'isem il-Grupp EFDD, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Andrejs Mamikins (il-President għamel xi kjarifiki dwar l-affermazzjonijiet ta' William (The Earl of) Dartmouth).

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Marc Tarabella, Angel Dzhambazki, Jozo Radoš u Eleonora Forenza, ukoll dwar l-affermazzjonijiet ta' William (The Earl of) Dartmouth.

Intervent ta': Corina Crețu.

Id-dibattitu ngħalaq.


13. Dokumenti mressqa

Tressqu d-dokumenti segwenti:

1) mill-Kunsill u mill-Kummissjoni

- Proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jistabbilixxi Sistema Ewropea ta' Informazzjoni u ta' Awtorizzazzjoni għall-Ivvjaġġar (ETIAS) u li jemenda r-Regolament (UE) 2016/794 (N8-0050/2017 - C8-0306/2017 - 2016/0357B(COD))

irriferut

responsabbli:

LIBE

opinjoni:

BUDG

2) mill-Membri: mozzjonijiet għal riżoluzzjoni (Artikolu 133 tar-Regoli ta' Proċedura)

- Stefano Maullu. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar strumenti biex jiġi żgurat l-irkupru psikoloġiku tal-minorenni Sirjani (B8-0433/2017)

irriferut

responsabbli:

DEVE

opinjoni:

AFET

- Marie-Christine Arnautu. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-proċedimenti ta' ksur imnedija mill-Kummissjoni fil-konfront tal-Ungerija, ir-Repubblika Ċeka u l-Polonja b'rabta mal-politiki migratorji tagħhom (B8-0441/2017)

irriferut

responsabbli:

LIBE

- Sophie Montel. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar ir-rakkomandazzjoni li tikkonċerna l-Kodiċi tax-Xogħol u l-paga minima (B8-0442/2017)

irriferut

responsabbli:

EMPL

- Dominique Martin. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar l-inugwaljanzi ekonomiċi u l-protezzjoniżmu intelliġenti (B8-0443/2017)

irriferut

responsabbli:

ECON

- Ivan Jakovčić u Jozo Radoš. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-promozzjoni tal-konsum tal-ħut (B8-0452/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI

opinjoni:

PECH

- Isabella Adinolfi. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-Festival ta' Yulin (B8-0453/2017)

irriferut

responsabbli:

AGRI

- Aldo Patriciello. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar is-saħħa u t-tniġġis akustiku (B8-0457/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI

- Lorenzo Fontana. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-prevenzjoni u d-detezzjoni ta' prattiki kummerċjali inġusti eventwali (B8-0458/2017)

irriferut

responsabbli:

ECON

opinjoni:

IMCO

- Laura Agea, Daniela Aiuto, Tiziana Beghin, David Borrelli, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Rosa D'Amato, Eleonora Evi, Laura Ferrara, Giulia Moi, Piernicola Pedicini, Dario Tamburrano, Marco Valli u Marco Zullo. Mozzjoni għal riżoluzzjoni kontra l-integrazzjoni tal-"Patt Fiskali" (Trattat dwar l-Istabbiltà, il-Koordinazzjoni u l-Governanza fl-Unjoni Ekonomika u Monetarja) fil-qafas ġuridiku tal-Unjoni Ewropea (B8-0478/2017)

irriferut

responsabbli:

ECON

- Aldo Patriciello. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-ħarsien tal-Mozzarella di Bufala Campana DOP (B8-0479/2017)

irriferut

responsabbli:

AGRI

opinjoni:

ENVI

- Dominique Martin. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-ħatra mill-Kummissjoni ta' diretturi ta' aġenzija (B8-0480/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI

- Paloma López Bermejo u Maria Lidia Senra Rodríguez. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar l-annessjoni tal-ilmijiet territorjali tas-Saħara tal-Punent mir-Renju tal-Marokk (B8-0481/2017)

irriferut

responsabbli:

AFET

- Joëlle Mélin. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-problema tat-tniġġis fil-Baħar Mediterran (B8-0482/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI

- Ivan Jakovčić u Jozo Radoš. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-protezzjoni u l-promozzjoni ta' lingwi reġjonali u minoritarji fl-UE (B8-0483/2017)

irriferut

responsabbli:

CULT

- Nicola Caputo. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-monitoraġġ tal-applikazzjoni tad-dritt tal-UE (B8-0484/2017)

irriferut

responsabbli:

JURI

- Mara Bizzotto. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar it-tfal vittmi ta' vjolenza u moħqrija fl-Ewropa (B8-0485/2017)

irriferut

responsabbli:

LIBE

- Dominique Bilde. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar id-demenzja (B8-0486/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI

- Mireille D'Ornano. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-perikli għas-saħħa mill-użu ta' tagħmir ta' smurija tal-ġilda artifiċjali (B8-0487/2017)

irriferut

responsabbli:

ENVI


14. Deċiżjonijiet dwar ċerti dokumenti

Deċiżjoni biex jiġu ppreparati rapporti ta' inizjattiva (Artikolu 52 tar-Regoli ta' Proċedura)

(B'segwitu għad-deċiżjoni tal-Konferenza tal-Presidenti tad-data 7 ta' Settembru 2017)

Kumitat CONT
- Rapport annwali dwar il-kontroll tal-attivitajiet finanzjarji tal-BEI għall-2016 (2017/2190(INI))
(opinjoni: INTA)

Kumitat ECON
- Rapport annwali dwar il-Politika tal-Kompetizzjoni (2017/2191(INI))
(opinjoni: AGRI, INTA, IMCO)

Modifiki tal-konsultazzjonijiet mal-Kumitati (Artikolu 53 tar-Regoli ta' Proċedura)

Kumitat ENVI

- L-implimentazzjoni tal-Istrateġija Ewropea tad-Diżabilità (SWD(2017)0029 - 2017/2127(INI))
irriferut lill-kumitat responsabbli: EMPL
opinjoni: PETI, FEMM, CULT, ENVI, LIBE

Kumitati assoċjati (Artikolu 54 tar-Regoli ta' Proċedura)

(B'segwitu għad-deċiżjoni tal-Konferenza tal-Presidenti tad-data 7 ta' Settembru 2017)

Kumitat ENVI
- Bilanċ bejn ix-xogħol u l-ħajja privata għall-ġenituri u l-persuni li jindukraw (COM(2017)0253 - C8-0137/2017 - 2017/0085(COD))
(opinjoni: JURI, FEMM (Artikolu 54 tar-Regoli ta' Proċedura))

Deċiżjoni biex jiġu ppreparati rapporti ta' inizjattiva (Artikolu 108 tar-Regoli ta' Proċedura)

(B'segwitu għad-deċiżjoni tal-Konferenza tal-Presidenti tad-data 7 ta' Settembru 2017)

Kumitat INTA

- Rakkomandazzjoni lill-Kunsill dwar il-mandat ta' negozjar propost għal negozjati kummerċjali ma' New Zealand (2017/2193(INI))
(opinjoni: AGRI)

- Rakkomandazzjoni lill-Kunsill dwar il-mandat ta' negozjar propost għal negozjati kummerċjali mal-Awstralja (2017/2192(INI))
(opinjoni: AGRI)

Deċiżjoni biex jiġu ppreparati rapporti ta' inizjattiva (Artikolu 113 tar-Regoli ta' Proċedura)

(B'segwitu għad-deċiżjoni tal-Konferenza tal-Presidenti tad-data 7 ta' Settembru 2017)

Kumitat FEMM

- Rakkomandazzjoni lill-Kunsill dwar il-prijoritajiet tal-UE għat-62 sessjoni tal-Kummissjoni tan-NU dwar l-Istatus tan-Nisa (2017/2194(INI))


15. Trażmissjoni tat-testi adottati waqt is-seduta li għaddejja

Il-Minuti ta' din is-seduta se jiġu ppreżentati lill-Parlament għall-approvazzjoni tiegħu fil-bidu tas-seduta li jmiss, bi qbil mal-Artikolu 192(2) tar-Regoli ta' Proċedura.

Bil-qbil tal-Parlament, it-testi li jiġu adottati se jintbagħtu minnufih lid-destinatarji msemmija fihom.


16. Kalendarju tas-seduti li jmiss

Is-seduti li jmiss se jsiru mid-data 2 sad-data 5 ta' Ottubru 2017.


17. Interruzzjoni tas-sessjoni

Is-sessjoni tal-Parlament Ewropew ġiet interrotta.

Ħin li fih ingħalqet is-seduta: 15.55.

Klaus Welle

Antonio Tajani

Segretarju Ġenerali

President


REĠISTRU TAL-ATTENDENZA

Preżenti:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Beňová, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bullock, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Corazza Bildt, Corbett, Cornillet, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Elissen, Engel, Engström, Epitideios, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Finch, Fisas Ayxelà, Fjellner, Flack, Flanagan, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Freund, Frunzulică, Gahler, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule-Pēterse, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Halla-aho, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Henkel, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hortefeux, Howarth, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jamet, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kohn, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Kouloglou, Kouroumbashev, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lalonde, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, de Lange, Langen, Lavrilleux, Lechevalier, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matias, Mato, Matthews, Maullu, Maurel, Mavrides, Maydell, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Mobarik, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Nart, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pitera, Pittella, Plura, Poc, Poche, Polčák, Ponga, Pospíšil, Post, Preda, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Revault d'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salafranca Sánchez-Neyra, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Solé, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Torres Martínez, Torvalds, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Brempt, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vieu, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zammit Dimech, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Skużati:

Balz, Cadec, Crowley, Le Pen, Punset, Seymour

Avviż legali