Hakemisto 
 Edellinen 
 Seuraava 
 Koko teksti 
Pöytäkirja
Keskiviikko 12. joulukuuta 2018 - StrasbourgLopullinen painos

3. Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (käsiteltäväksi jätetyt päätöslauselmaesitykset)

Seuraavat jäsenet tai poliittiset ryhmät ovat esittäneet työjärjestyksen 135 artiklan mukaisesti pyynnön ottaa kyseiseen keskusteluun seuraavat päätöslauselmaesitykset:

I.   Iran ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapaus (2018/2967(RSP))

—   Heidi Hautala, Klaus Buchner, Margrete Auken, Romeo Franz, Linnéa Engström, Terry Reintke, Bodil Valero ja Barbara Lochbihler Verts/ALE-ryhmän puolesta, Fabio Massimo Castaldo ja Ignazio Corrao Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0562/2018)

—   Charles Tannock, Karol Karski, Branislav Škripek, Ryszard Czarnecki, Valdemar Tomaševski, Bas Belder, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Urszula Krupa, Pirkko Ruohonen Lerner ja Raffaele Fitto ECR-ryhmän puolesta Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0563/2018)

—   Cornelia Ernst, Sofia Sakorafa, Marie Christine Vergiat, Malin Björk, Luke Ming Flanagan, Merja Kyllönen ja Patrick Le Hyaric GUE/NGL-ryhmän puolesta Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0564/2018)

—   Victor Boştinaru, Soraya Post, Ana Gomes ja Elena Valenciano S&D-ryhmän puolesta Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0565/2018)

—   Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Nadja Hirsch, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Hilde Vautmans ja Mirja Vehkaperä ALDE-ryhmän puolesta Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0566/2018)

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, José Ignacio Salafranca Sánchez Neyra, David McAllister, Francisco José Millán Mon, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Elisabetta Gardini, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Roberta Metsola, Milan Zver, Jaromír Štětina, Lorenzo Cesa, Michaela Šojdrová, Adam Szejnfeld, Patricija Šulin, Giovanni La Via, Ivana Maletić, Deirdre Clune, Anders Sellström, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Ivo Belet, Marijana Petir, Laima Liucija Andrikienė, Inese Vaidere ja Ramón Luis Valcárcel Siso PPE-ryhmän puolesta Iranista ja erityisesti Nasrin Sotoudehin tapauksesta (B8-0567/2018).

II.   Egypti ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanne (2018/2968(RSP))

—   Jordi Solé, Ana Miranda, Margrete Auken, Jakop Dalunde, Bodil Valero ja Barbara Lochbihler Verts/ALE-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0568/2018)

—   Charles Tannock, Bas Belder, Ryszard Czarnecki, Branislav Škripek, Pirkko Ruohonen Lerner, Valdemar Tomaševski, Monica Macovei, Ruža Tomašić ja Urszula Krupa ECR-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0569/2018)

—   Rolandas Paksas, Ignazio Corrao ja Fabio Massimo Castaldo EFDD-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0576/2018)

—   Miguel Urbán Crespo, Marie Christine Vergiat, Eleonora Forenza, Barbara Spinelli, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva ja Luke Ming Flanagan GUE/NGL-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0578/2018)

—   Soraya Post ja Elena Valenciano S&D-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0579/2018)

—   Marietje Schaake, Pavel Telička, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Nadja Hirsch, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Hilde Vautmans ja Mirja Vehkaperä ALDE-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0580/2018)

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elisabetta Gardini, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Roberta Metsola, Milan Zver, Lorenzo Cesa, Adam Szejnfeld, Richard Sulík, Deirdre Clune, Ivana Maletić, Anders Sellström, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Ivo Belet, Marijana Petir, Laima Liucija Andrikienė ja Inese Vaidere PPE-ryhmän puolesta Egyptistä ja erityisesti ihmisoikeuksien puolustajien tilanteesta (B8-0581/2018).

III.    Tansania (2018/2969(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Branislav Škripek, Valdemar Tomaševski, Notis Marias, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Pirkko Ruohonen Lerner ja Raffaele Fitto ECR-ryhmän puolesta Tansaniasta (B8-0570/2018)

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Bodil Valero, Davor Škrlec, Bart Staes, Terry Reintke, Barbara Lochbihler ja Jordi Solé Verts/ALE-ryhmän puolesta Fabio Massimo Castaldo ja Ignazio Corrao Tansaniasta (B8-0571/2018)

—   Marie Christine Vergiat, Malin Björk, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Paloma López Bermejo, Patrick Le Hyaric, Marina Albiol Guzmán, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou ja Emmanuel Maurel GUE/NGL-ryhmän puolesta Tansaniasta (B8-0572/2018)

—   Victor Boştinaru, Soraya Post, Daniele Viotti, David Martin ja Elena Valenciano S&D-ryhmän puolesta Tansaniasta (B8-0573/2018)

—   Louis Michel, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans ja Mirja Vehkaperä ALDE-ryhmän puolesta Tansaniasta (B8-0574/2018)

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, David McAllister, Francisco José Millán Mon, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Roberta Metsola, Milan Zver, Lorenzo Cesa, Adam Szejnfeld, Richard Sulík, Giovanni La Via, Ivana Maletić, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Inese Vaidere ja Laima Liucija PPE-ryhmän puolesta Tansaniasta (B8-0575/2018).

Puheaika jaetaan työjärjestyksen 162 artiklan mukaisesti.

Päivitetty viimeksi: 25. huhtikuuta 2019Oikeudellinen huomautus