Indeks 
Zapisnik
PDF 302kWORD 81k
Srijeda, 12. prosinca 2018. - StrasbourgZavršno izdanje
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Izjava Predsjedništva
 3.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 4.Paket mjera za jedinstveno tržište (podneseni prijedlozi rezolucija)
 5.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 6.Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)
 7.Rasprava o budućnosti Europe s predsjednikom Cipra Nikosom Anastasiadesom (rasprava)
 8.Nastavak dnevne sjednice
 9.Dodjela nagrade „Saharov” (svečana sjednica)
 10.Izjava Predsjedništva
 11.Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (članak 69.c Poslovnika) (odobrenje)
 12.Glasovanje
  12.1.Nacrt izmjene proračuna br. 6/2018: smanjenje odobrenih sredstava za plaćanje i odobrenih sredstava za preuzimanje obveza (vlastita sredstva) (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.2.Mobilizacija instrumenta fleksibilnosti za financiranje hitnih proračunskih mjera za suočavanje s postojećim izazovima migracija, priljeva izbjeglica i sigurnosnih prijetnji (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.3.Mobilizacija Fonda solidarnosti Europske unije kako bi se u okviru općeg proračuna Unije za 2019. omogućila isplata predujmova (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.4.Novi opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2019. - svi dijelovi (glasovanje)
  12.5.Novi opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2019. (glasovanje)
  12.6.Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.7.Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana (rezolucija) (glasovanje)
  12.8.Sporazum o strateškom partnerstvu između EU-a i Japana *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.9.Sporazum o strateškom partnerstvu između EU-a i Japana (rezolucija) (glasovanje)
  12.10.Euro-mediteranski sporazum o zračnom prometu između EU-a i Jordana (pristupanje Hrvatske) *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  12.11.Uspostava Obzora Europa – utvrđivanje pravila za sudjelovanje i širenje rezultata ***I (glasovanje)
  12.12.Program za provedbu Obzora Europa ***I (glasovanje)
  12.13.Paket mjera za jedinstveno tržište (glasovanje)
  12.14.Zaključci i preporuke Posebnog odbora za terorizam (glasovanje)
  12.15.Godišnje izvješće o provedbi zajedničke vanjske i sigurnosne politike (glasovanje)
  12.16.Godišnje izvješće o provedbi zajedničke sigurnosne i obrambene politike (glasovanje)
  12.17.Godišnje izvješće o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu za 2017. i politici Europske unije u tom području (glasovanje)
 13.Obrazloženja glasovanja
 14.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 15.Nastavak dnevne sjednice
 16.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 17.Uključivanje radnika i građana u pravednu tranziciju za sigurniji planet (tematska rasprava)
 18.Zajednički sustav poreza na digitalne usluge kojim se oporezuju prihodi od pružanja određenih digitalnih usluga * - Oporezivanje dobiti trgovačkih društava od znatne digitalne prisutnosti * (rasprava)
 19.Glasovanje
  19.1.Uspostava Europskog fonda za obranu ***I (glasovanje)
  19.2.Uspostavljanje Instrumenta za povezivanje Europe ***I (glasovanje)
  19.3.Sporazum o pridruživanju između EU-a i Ukrajine (glasovanje)
 20.Obrazloženja glasovanja
 21.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 22.Nastavak dnevne sjednice
 23.Sukob interesa i zaštita proračuna EU-a u Češkoj Republici (rasprava)
 24.Ubrzani postupak rješavanja trgovačkih sporova (rasprava)
 25.Djelovanje Europskog ombudsmana tijekom 2017. (rasprava)
 26.Ishod razmatranja Odbora za predstavke 2017. (rasprava)
 27.Sastav kubova zastupnika
 28.Uspostavljanje svemirskog programa Unije i Agencije Europske unije za svemirski program ***I (rasprava)
 29.Uspostava programa Digitalna Europa za razdoblje 2021.–2027. ***I (rasprava)
 30.Podnošenje dokumenata
 31.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 32.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 10:10.


2. Izjava Predsjedništva

Predsjednik je dao izjavu o sinoćnjem terorističkom napadu u kojem je više osoba smrtno stradalo i ranjeno. Predsjednik je istaknuo da grad Strasbourg ima simboličku dimenziju i da je važno nastaviti unatoč prijetnjama. U tom duhu, rad Parlamenta nastavlja se. Predsjednik je u ime institucije izrazio sućut obiteljima žrtava.


3. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Iran, posebno slučaj Nasrin Sotoudeh (2018/2967(RSP))

—   Heidi Hautala, Klaus Buchner, Margrete Auken, Romeo Franz, Linnéa Engström, Terry Reintke, Bodil Valero et Barbara Lochbihler, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Fabio Massimo Castaldo i Ignazio Corrao, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0562/2018);

—   Charles Tannock, Karol Karski, Branislav Škripek, Ryszard Czarnecki, Valdemar Tomaševski, Bas Belder, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Urszula Krupa, Pirkko Ruohonen Lerner i Raffaele Fitto, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0563/2018);

—   Cornelia Ernst, Sofia Sakorafa, Marie Christine Vergiat, Malin Björk, Luke Ming Flanagan, Merja Kyllönen i Patrick Le Hyaric, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0564/2018);

—   Victor Boştinaru, Soraya Post, Ana Gomes i Elena Valenciano, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0565/2018);

—   Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Nadja Hirsch, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Hilde Vautmans i Mirja Vehkaperä, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0566/2018);

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, José Ignacio Salafranca Sánchez Neyra, David McAllister, Francisco José Millán Mon, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Elisabetta Gardini, Jarosław Wałęsa, Pavel Svoboda, Roberta Metsola, Milan Zver, Jaromír Štětina, Lorenzo Cesa, Michaela Šojdrová, Adam Szejnfeld, Patricija Šulin, Giovanni La Via, Ivana Maletić, Deirdre Clune, Anders Sellström, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Ivo Belet, Marijana Petir, Laima Liucija Andrikienė, Inese Vaidere i Ramón Luis Valcárcel Siso, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Iranu, posebno slučaju Nasrin Sotoudeh (B8-0567/2018).

II.   Egipat, posebno položaj boraca za ljudska prava (2018/2968(RSP))

—   Jordi Solé, Ana Miranda, Margrete Auken, Jakop Dalunde, Bodil Valero i Barbara Lochbihler, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0568/2018);

—   Charles Tannock, Bas Belder, Ryszard Czarnecki, Branislav Škripek, Pirkko Ruohonen Lerner, Valdemar Tomaševski, Monica Macovei, Ruža Tomašić i Urszula Krupa, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0569/2018);

—   Rolandas Paksas, Ignazio Corrao, i Fabio Massimo Castaldo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0576/2018);

—   Miguel Urbán Crespo, Marie Christine Vergiat, Eleonora Forenza, Barbara Spinelli, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva i Luke Ming Flanagan, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0578/2018);

—   Soraya Post et Elena Valenciano, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0579/2018);

—   Marietje Schaake, Pavel Telička, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Nadja Hirsch, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Hilde Vautmans i Mirja Vehkaperä, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0580/2018);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elisabetta Gardini, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Roberta Metsola, Milan Zver, Lorenzo Cesa, Adam Szejnfeld, Richard Sulík, Deirdre Clune, Ivana Maletić, Anders Sellström, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Ivo Belet, Marijana Petir, Laima Liucija Andrikienė i Inese Vaidere, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Egiptu, posebno položaju boraca za ljudska prava (B8-0581/2018).

III.    Tanzanija (2018/2969(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Branislav Škripek, Valdemar Tomaševski, Notis Marias, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Pirkko Ruohonen Lerner i Raffaele Fitto, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Tanzaniji (B8-0570/2018);

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Bodil Valero, Davor Škrlec, Bart Staes, Terry Reintke, Barbara Lochbihler et Jordi Solé, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Fabio Massimo Castaldo i Ignazio Corrao, o Tanzaniji (B8-0571/2018);

—   Marie Christine Vergiat, Malin Björk, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Paloma López Bermejo, Patrick Le Hyaric, Marina Albiol Guzmán, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou i Emmanuel Maurel, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-au ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Tanzaniji (B8-0572/2018);

—   Victor Boştinaru, Soraya Post, Daniele Viotti, David Martin i Elena Valenciano, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Tanzaniji (B8-0573/2018);

—   Louis Michel, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Gesine Meissner, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans i Mirja Vehkaperä, u ime Kluba zastupnika ALDE-au ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Tanzaniji (B8-0574/2018);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, David McAllister, Francisco José Millán Mon, Jarosław Wałęsa, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Roberta Metsola, Milan Zver, Lorenzo Cesa, Adam Szejnfeld, Richard Sulík, Giovanni La Via, Ivana Maletić, Deirdre Clune, Andrey Kovatchev, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Inese Vaidere i Laima Liucija, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Tanzaniji (B8-0575/2018).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


4. Paket mjera za jedinstveno tržište (podneseni prijedlozi rezolucija)

Izjava Komisije: Paket mjera za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP))

Rasprava je održana 28. studenog 2018. (točka 19 zapisnika od 28.11.2018.)

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 123. stavka 2. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Dita Charanzová, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o paketu mjera za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP)) (B8-0557/2018);

—   Andreas Schwab, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o paketu za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP)) (B8-0558/2018);

—   Nicola Danti, u ime Kluba zastupnika S&D-a o paketu mjera za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP)) (B8-0559/2018);

—   Anneleen Van Bossuyt i Daniel Dalton, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o paketu mjera za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP)) (B8-0560/2018)

Glasovanje: točka 12.13 zapisnika od 12.12.2018..


5. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

Parlamentu su dostavljeni sljedeći nacrti delegiranih akata:

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Direktive (EU) 2015/2366 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na regulatorne tehničke standarde kojima se utvrđuju tehnički zahtjevi za izradu i održavanje elektroničkog središnjeg registra i upravljanje njime u području platnih usluga i za pristup informacijama koje su u njemu sadržane (C(2018)07666 - 2018/2963(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 29. studenog 2018.

upućeno nadležnom odboru: ECON

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Delegirane uredbe (EU) br. 1062/2014 u pogledu određenih kombinacija aktivne tvari/vrste proizvoda za koje je nadležno tijelo Ujedinjene Kraljevine određeno kao nadležno ocjenjivačko tijelo (C(2018)07778 - 2018/2961(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 28. studenog 2018.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Delegiranoj uredbi Komisije od o izmjeni Uredbe (EZ) br. 138/2004 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu upućivanja na Europski sustav nacionalnih i regionalnih računa u Europskoj uniji (C(2018)07910 - 2018/2964(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 3. prosinca 2018.

upućeno nadležnom odboru: AGRI


6. Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)

Parlamentu su proslijeđeni sljedeći nacrti provedbenih mjera koje su obuhvaćene regulatornim postupkom s kontrolom:

- Uredba Komisije o izmjeni Priloga VI. Direktivi 2007/59/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o davanju ovlaštenja strojovođama koji upravljaju lokomotivama i vlakovima na željezničkom sustavu Zajednice (D059071/02 - 2018/2966(RPS) - rok: 5. ožujka 2019.)
upućeno nadležnom odboru: TRAN

- Odluka Komisije o izmjeni odluka (EU) 2017/1214, (EU) 2017/1215, (EU) 2017/1216, (EU) 2017/1217, (EU) 2017/1218 i (EU) 2017/1219 (D059248/02 - 2018/2962(RPS) - rok: 28. veljače 2019.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI


7. Rasprava o budućnosti Europe s predsjednikom Cipra Nikosom Anastasiadesom (rasprava)

Rasprava o budućnosti Europe s predsjednikom Cipra Nikosom Anastasiadesom (2018/2797(RSP))

Govorio je Nicos Anastasiades (predsjednik Republike Cipar) koji je, među ostalim, snažno osudio jučerašnji napad u Strasbourgu i izrazio sućut obiteljima žrtava.

Govorio je Jyrki Katainen (potpredsjednik Komisije) koji se, također, u pogledu napada složio s prethodnim govornikom.

Govorili su Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Victor Boştinaru, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Eleni Theocharous, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Javier Nart, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Neoklis Sylikiotis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Nicolas Bay, u ime Kluba zastupnika ENF-a, i Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik.

Govorio je Nicos Anastasiades.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Ramón Luis Valcárcel Siso, Demetris Papadakis, Dimitrios Papadimoulis, Esteban González Pons, Costas Mavrides, Takis Hadjigeorgiou, Françoise Grossetête, Konstantinos Papadakis, Lefteris Christoforou i Juan Fernando López Aguilar.

Govorio je Nicos Anastasiades.

Rasprava je zaključena.

(Dnevna sjednica nakratko je prekinuta)

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik


8. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 12:08.


9. Dodjela nagrade „Saharov” (svečana sjednica)

Održana je svečana sjednica Parlamenta povodom dodjele nagrade Saharov ukrajinskom redatelju Olegu Sencovu. Njega su na dodjeli predstavljali Natalija Kaplan i Dmitrij Dinze, s obzirom na to da se dobitnik nagrade i dalje nalazi u zatvoru.


10. Izjava Predsjedništva

Predsjednik je dao izjavu u kojoj je odao počast žrtvama napada počinjenog jučer u Strasbourgu.

U Parlamentu je održana minuta šutnje.

Govorili su, na tu temu, Catherine Bearder, Franck Proust, Udo Bullmann i Dobromir Sośnierz.


11. Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (članak 69.c Poslovnika) (odobrenje)

Predsjednik je objavio da je primio zahtjev klubova zastupnika GUE/NGL i Verts/ALE da se glasuje o odluci Komisije da započne međuinstitucijske pregovore na temelju Izvješća o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 575/2013 u pogledu minimalnog pokrića gubitka za neprihodujuće izloženosti (COM(2018)0134 - C8-0117/2018 – 2018/0060(COD)). Izvjestitelji: Roberto Gualtieri i Esther de Lange (A8-0440/2018)), objavljene u zapisniku od ponedjeljka, 10. prosinca 2018. (točka 7 zapisnika od 10.12.2018.).

Glasovanje će se održati sutra, u skladu s člankom 69.c stavkom 2. Poslovnika.

Predsjednik je objavio da nije primio zahtjev određenog broja zastupnika ili jednog odnosno nekoliko klubova zastupnika koji dosežu barem niski prag u pogledu drugih odluka o stupanju u međuinstitucijske pregovore najavljene u zapisniku od ponedjeljka 10. prosinca 2018. (točka 7 zapisnika od 10.12.2018.).

Odbori REGI, ECON, ITRE, LIBE, JURI, IMCO i AFCO stoga su nakon isteka roka iz članka 69.c stavka 2. Poslovnika mogli stupiti u pregovore.

°
° ° °

Govorili su Angelo Ciocca, Edouard Martin, Brando Benifei i Olaf Stuger.


12. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su samo u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta.


12.1. Nacrt izmjene proračuna br. 6/2018: smanjenje odobrenih sredstava za plaćanje i odobrenih sredstava za preuzimanje obveza (vlastita sredstva) (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o stajalištu Vijeća o nacrtu izmjene proračuna br. 6/2018 Europske unije za financijsku godinu 2018.: smanjenje odobrenih sredstava za plaćanje i odobrenih sredstava za preuzimanje obveza u skladu s ažuriranim predviđanjima rashoda i ažuriranjem prihoda (vlastita sredstva) [13961/2018 - C8-0488/2018 - 2018/2244(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Siegfried Mureşan (A8-0399/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0500)


12.2. Mobilizacija instrumenta fleksibilnosti za financiranje hitnih proračunskih mjera za suočavanje s postojećim izazovima migracija, priljeva izbjeglica i sigurnosnih prijetnji (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji instrumenta fleksibilnosti za financiranje hitnih proračunskih mjera za suočavanje s postojećim izazovima migracija, priljeva izbjeglica i sigurnosnih prijetnji [COM(2018)0901 - C8-0492/2018 - 2018/2274(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Daniele Viotti (A8-0455/2018)

(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0501)


12.3. Mobilizacija Fonda solidarnosti Europske unije kako bi se u okviru općeg proračuna Unije za 2019. omogućila isplata predujmova (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji Fonda solidarnosti Europske unije kako bi se u okviru općeg proračuna Unije za 2019. omogućila isplata predujmova [COM(2018)0281 - C8-0221/2018 - 2018/2074(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Lefteris Christoforou (A8-0453/2018)

(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0502)

Govorili su:

Lefteris Christoforou (izvjestitelj).


12.4. Novi opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2019. - svi dijelovi (glasovanje)

(većina zastupnika u Parlamentu)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)


12.5. Novi opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2019. (glasovanje)

Izvješće o stajalištu Vijeća o drugom nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2019. [15205/2018 - C8-0499/2018- 2018/2275(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelji: Daniele Viotti i Paul Rübig (A8-0454/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0503)

Govorili su:

Juliane Bogner-Strauss (predsjedateljica Vijeća), koja je istaknula dobru suradnju institucija u proračunskom postupku 2019., i Jean Arthuis (predsjednik Odbora BUDG).

Prije nego što je potpisao proračun za financijsku godinu 2019., Predsjednik je dao sljedeću izjavu:

„Parlament je stajalište Vijeća od 11. prosinca 2018. odobrio bez izmjena. U skladu s člankom 314. ugovora o funkcioniranju Europske unije, proračunski postupak za financijsku godinu 2019. može se, dakle, smatrati završenim. Izjavljujem da je proračun Unije za financijsku godinu 2019. konačno usvojen.”

Predsjednik je proračun potpisao u prisutnosti Jeana Arthuisa te Danielea Viottija i Paula Rübiga (izvjestitelja za opći proračun) i Jensa Geiera (potpredsjednika Odbora BUDG).

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik


12.6. Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i Japana [07964/2018 - C8-0382/2018- 2018/0091(NLE)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Pedro Silva Pereira (A8-0366/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

NACRT ODLUKE VIJEĆA

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0504)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.

Govorili su:

Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je zatražio da se u skladu s člankom 190. Poslovnika i untaoč zahtjevu odgodi galsovanje o dvama izvješćima Pedra Silva Pereire (A8-0366/2018 i A8-0367/2018) i Pedro Silva Pereira (izvjestitelj).

Parlement je poimeničnim glasovanjem odbio zahtjev (163 glasova za, 486 protiv, 11 suzdržanih).


12.7. Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana (rezolucija) (glasovanje)

Izvješće koje sadrži Prijedlog nezakonodavne rezolucije o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i Japana [2018/0091M(NLE)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Pedro Silva Pereira (A8-0367/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0505)


12.8. Sporazum o strateškom partnerstvu između EU-a i Japana *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske Unije, Sporazuma o strateškom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Japana, s druge strane [08462/2018 - C8-0417/2018 - 2018/0122(NLE)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Alojz Peterle (A8-0383/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)

NACRT ODLUKE VIJEĆA

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0506)

Parlament je odobrio sklapanje sporazuma.

Govorio je:

Alojz Peterle (izvjestitelj), nakon glasovanja.


12.9. Sporazum o strateškom partnerstvu između EU-a i Japana (rezolucija) (glasovanje)

Izvješće koje sadrži Prijedlog nezakonodavne rezolucije o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma o strateškom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Japana, s druge strane [2018/0122M(NLE)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Alojz Peterle (A8-0385/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0507)


12.10. Euro-mediteranski sporazum o zračnom prometu između EU-a i Jordana (pristupanje Hrvatske) *** (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Preporuka o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Unije i njezinih država članica, Protokola o izmjeni Euro-mediteranskog sporazuma o zračnom prometu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Hašemitske Kraljevine Jordana, s druge strane, kako bi se uzelo u obzir pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji [07067/2015 - C8-0189/2016 - 2015/0003(NLE)] - Odbor za promet i turizam. Izvjestitelj: Keith Taylor (A8-0371/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10.)

NACRT ODLUKE VIJEĆA

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0508)

Parlament je odobrio sklapanje protokola.


12.11. Uspostava Obzora Europa – utvrđivanje pravila za sudjelovanje i širenje rezultata ***I (glasovanje)

Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Obzora Europa – Okvirnog programa za istraživanja i inovacije te o utvrđivanju pravila za sudjelovanje i širenje rezultata [COM(2018)0435 - C8-0252/2018 - 2018/0224(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestitelj: Dan Nica (A8-0401/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren (P8_TA(2018)0509)

Govorio je Dan Nica (izvjestitelj) kako bi zatražio da se predmet uputi nadležnom odboru na međuinstitucijske pregovore u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika. Parlament je odobrio zahtjev.


12.12. Program za provedbu Obzora Europa ***I (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi posebnog programa za provedbu Obzora Europa – Okvirnog programa za istraživanja i inovacije [COM(2018)0436 - C8-0253/2018 - 2018/0225(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestitelj: Christian Ehler (A8-0410/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 12.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren (P8_TA(2018)0510)

Govorio je Christian Ehler (izvjestitelj), koji je zatražio da se to pitanje vrati nadležnom odboru radi međuinstitucijskih pregovora, u skladu s člankom 59., stavkom 4. Poslovnika. Parlament je odobrio zahtjev.


12.13. Paket mjera za jedinstveno tržište (glasovanje)

Izjava Komisije: Paket mjera za jedinstveno tržište (2018/2903(RSP))

Rasprava je održana 28. studenog 2018. (točka 19. zapisnika od 28.11.2018.)

Prijedlozi rezolucija B8-0557/2018, B8-0558/2018, B8-0559/2018 i B8-0560/2018

Prijedlozi rezolucija objavljeni su12. prosinca 2018. (točka 4. zapisnika od 12.12.2018.)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 13.)

PRIJEDLOG ZAJEDNIČKE REZOLUCIJE RC-B8-0557/2018

(koji zamjenjujeB8-0557/2018 i B8-0558/2018)

koji su podnijeli sljedeći zastupnici:

—   Andreas Schwab i Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, u ime Kluba zastupnika PPE-a

—   Dita Charanzová, u ime Kluba zastupnika ALDE-a.

Usvojen (P8_TA(2018)0511)

(Prijedlozi rezolucija B8-0559/2018 i B8-0560/2018 se ne razmatraju.)

Govorili su:

Nicola Danti predložio je usmeni amandman na amandman 5, koji je usvojen.

PREDSJEDA: Fabio Massimo CASTALDO
potpredsjednik


12.14. Zaključci i preporuke Posebnog odbora za terorizam (glasovanje)

Izvješće o zaključcima i preporukama Posebnog odbora za terorizam [2018/2044(INI)] - . Izvjestitelji: Monika Hohlmeier i Helga Stevens (A8-0374/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 14.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0512)

Govorili su:

Monika Hohlmeier (izvjestiteljica) i Claude Moraes (predsjednik Odbora LIBE), prije glasovanja.


12.15. Godišnje izvješće o provedbi zajedničke vanjske i sigurnosne politike (glasovanje)

Godišnje izvješće o provedbi zajedničke vanjske i sigurnosne politike [2018/2097(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: David McAllister (A8-0392/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 15.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0513)


12.16. Godišnje izvješće o provedbi zajedničke sigurnosne i obrambene politike (glasovanje)

Izvješće o Godišnjem izvješću o provedbi zajedničke sigurnosne i obrambene politike [2018/2099(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Ioan Mircea Paşcu (A8-0375/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 16.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0514)


12.17. Godišnje izvješće o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu za 2017. i politici Europske unije u tom području (glasovanje)

Izvješće o Godišnjem izvješću o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu za 2017. i politici Europske unije u tom području [2018/2098(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Petras Auštrevičius (A8-0373/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 17.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0515)


13. Obrazloženja glasovanja

Obrazloženja glasova u pisanom obliku:

Obrazloženja glasova u pisanom obliku u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta u dijelu namijenjenom zastupnicima.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Usmena obrazloženja glasovanja održat će se u četvrtak 13. prosinca 2018.


14. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja).

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 14:36.)

PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME
potpredsjednica


15. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 15:03.


16. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


17. Uključivanje radnika i građana u pravednu tranziciju za sigurniji planet (tematska rasprava)

Uključivanje radnika i građana u pravednu tranziciju za sigurniji planet (2017/2973(RSP))

Govorila je Kathleen Van Brempt kako bi pokrenula raspravu koju je predložio Klub zastupnika S&D-a.

Govorile su: Juliane Bogner-Strauss (predsjedateljica Vijeća) i Marianne Thyssen (povjerenica Komisije).

Govorili su: Franck Proust, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Eric Andrieu, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Zbigniew Kuźmiuk, u ime Kluba zastupnika ECR-a, António Marinho e Pinto, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Marie-Pierre Vieu, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Dario Tamburrano, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mylène Troszczynski, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Lukas Mandl, Mercedes Bresso, Michèle Rivasi, Joëlle Mélin, Jerzy Buzek, Christine Revault d'Allonnes Bonnefoy i Bogusław Liberadzki.

Govorile su: Marianne Thyssen i Juliane Bogner-Strauss.

Rasprava je zaključena.


18. Zajednički sustav poreza na digitalne usluge kojim se oporezuju prihodi od pružanja određenih digitalnih usluga * - Oporezivanje dobiti trgovačkih društava od znatne digitalne prisutnosti * (rasprava)

Izvješće o Prijedlogu direktive Vijeća o zajedničkom sustavu poreza na digitalne usluge kojim se oporezuju prihodi od pružanja određenih digitalnih usluga [COM(2018)0148 - C8-0137/2018 - 2018/0073(CNS)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelj: Paul Tang (A8-0428/2018)

Izvješće o Prijedlogu direktive Vijeća o utvrđivanju pravila o oporezivanju dobiti trgovačkih društava od znatne digitalne prisutnosti [COM(2018)0147 - C8-0138/2018 - 2018/0072(CNS)] - Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku. Izvjestitelj: Dariusz Rosati (A8-0426/2018)

Paul Tang predstavio je svoje izvješće.

PREDSJEDA: Pavel TELIČKA
potpredsjednik

Dariusz Rosati predstavio je svoje izvješće.

Govorili su: Juliane Bogner-Strauss (predsjedateljica Vijeća) i Günther Oettinger (povjerenik Komisije).

Govorili su: Gabriel Mato, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Evelyn Regner, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bernd Lucke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Petr Ježek, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Martin Schirdewan, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Eva Joly, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Marco Zanni, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Bruno Gollnisch, nezavisni zastupnik, Luděk Niedermayer, Jeppe Kofod, Ralph Packet, António Marinho e Pinto, Marisa Matias, Sven Giegold, Bernard Monot, Marie-Christine Arnautu, Lampros Fountoulis, Alain Lamassoure, Pervenche Berès, Emmanuel Maurel, Dobromir Sośnierz, Othmar Karas, Gunnar Hökmark i Tom Vandenkendelaere.

Govorili su: Günther Oettinger, Juliane Bogner-Strauss, Paul Tang i Dariusz Rosati.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.6 zapisnika od 13.12.2018. i točka 9.7 zapisnika od 13.12.2018..

PREDSJEDA: Dimitrios PAPADIMOULIS
potpredsjednik


19. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


19.1. Uspostava Europskog fonda za obranu ***I (glasovanje)

Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Europskog fonda za obranu [COM(2018)0476 - C8-0268/2018 - 2018/0254(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestitelj: Zdzisław Krasnodębski (A8-0412/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 18.)

PRIJEDLOG ZA ODBIJANJE PRIJEDLOGA KOMISIJE

Odbijeno

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren (P8_TA(2018)0516)

Govorio je Zdzisław Krasnodębski (izvjestitelj) kako bi zatražio da se predmet uputi nadležnom odboru na međuinstitucijske pregovore u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika. Parlament je odobrio zahtjev.

Govorili su:

Rainer Wieland i Fabio Massimo Castaldo.


19.2. Uspostavljanje Instrumenta za povezivanje Europe ***I (glasovanje)

Izvješće o Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju Instrumenta za povezivanje Europe i stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 [COM(2018)0438 - C8-0255/2018 - 2018/0228(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku - Odbor za promet i turizam. Izvjestitelji: Henna Virkkunen, Marian-Jean Marinescu i Pavel Telička (A8-0409/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 19.)

PRIJEDLOG KOMISIJE i AMANDMANI

Odobren (P8_TA(2018)0517)

Govorio je Marian-Jean Marinescu (izvjestitelj) kako bi zatražio da se predmet uputi nadležnom odboru na međuinstitucijske pregovore u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika. Parlament je odobrio zahtjev.


19.3. Sporazum o pridruživanju između EU-a i Ukrajine (glasovanje)

Izvješće o provedbi Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Ukrajine [2017/2283(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Michael Gahler (A8-0369/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 20.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0518)


20. Obrazloženja glasovanja

Obrazloženja glasova u pisanom obliku:

Obrazloženja glasova u pisanom obliku u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta u dijelu namijenjenom zastupnicima.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Usmena obrazloženja glasovanja održat će se u četvrtak13. prosinca 2018.


21. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja).

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 18:04 h.)


PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

22. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 18:08.


23. Sukob interesa i zaštita proračuna EU-a u Češkoj Republici (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Sukob interesa i zaštita proračuna EU-a u Češkoj Republici (2018/2975(RSP))

Juliane Bogner-Strauss (predsjedateljica Vijeća) i Günther Oettinger (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Ingeborg Gräßle, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Inés Ayala Sender, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomáš Zdechovský, Jan Zahradil, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jiří Maštálka, Nils Torvalds, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Michaela Šojdrová, Dennis de Jong, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bart Staes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jiří Payne, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Gilles Lebreton, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Stanislav Polčák, Bogusław Liberadzki, Martina Dlabajová, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jiří Pospíšil, Kateřina Konečná, Julia Reda, Bill Etheridge, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský, Miroslav Poche, Dita Charanzová, Reinhard Bütikofer, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Kateřina Konečná, Fabio Massimo Castaldo, Pavel Telička i Eva Joly.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Jiří Pospíšil, Olga Sehnalová, Michaela Šojdrová i Pavel Svoboda.

Govorili su: Günther Oettinger i Juliane Bogner-Strauss.

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 123. stavka 2. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Ingeborg Gräßle i Petri Sarvamaa, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o sukobima interesa i zaštiti proračuna EU-a u Češkoj (2018/2975(RSP)) (B8-0582/2018);

—   Bart Staes, Julia Reda i Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o sukobima interesa i zaštiti proračuna EU-a u Češkoj (2018/2975(RSP)) (B8-0583/2018);

—   Dennis de Jong, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o sukobima interesa i zaštiti proračuna EU-a u Češkoj (2018/2975(RSP)) (B8-0584/2018)

—   Nedzhmi Ali i Morten Løkkegaard, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o sukobima interesa i zaštiti proračuna EU-a u Češkoj (2018/2975(RSP)) (B8-0585/2018).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.13 zapisnika od 13.12.2018..


24. Ubrzani postupak rješavanja trgovačkih sporova (rasprava)

Izvješće s preporukama Komisiji o ubrzanom postupku rješavanju trgovačkih sporova [2018/2079(INL)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Tadeusz Zwiefka (A8-0396/2018)

Tadeusz Zwiefka predstavio je izvješće.

Govorila je Věra Jourová (povjerenica Komisije).

Govorili su: Pavel Svoboda, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Sergio Gaetano Cofferati, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jiří Maštálka, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, i Bogusław Liberadzki.

Govorili su: Věra Jourová i Tadeusz Zwiefka.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.2 zapisnika od 13.12.2018..


25. Djelovanje Europskog ombudsmana tijekom 2017. (rasprava)

Izvješće o godišnjem izvješću o djelovanju Europskog ombudsmana tijekom 2017. godine [2018/2105(INI)] - Odbor za predstavke. Izvjestiteljica: Eleonora Evi (A8-0411/2018)

Eleonora Evi predstavila je izvješće.

Govorila je Emily O'Reilly (Europska ombudsmanica).

PREDSJEDA: Fabio Massimo CASTALDO
potpredsjednik

Govorila je Věra Jourová (povjerenica Komisije).

Govorili su Lukas Mandl, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Michela Giuffrida, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Notis Marias, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Ángela Vallina, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Margrete Auken, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Dobromir Sośnierz, nezavisni zastupnik, Pál Csáky, Bogusław Liberadzki, Helga Stevens, Martina Anderson, Caterina Chinnici, Pirkko Ruohonen-Lerner i Matt Carthy.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Jarosław Wałęsa i Juan Fernando López Aguilar.

Govorile su Věra Jourová i O'Reilly Emily.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.14 zapisnika od 13.12.2018..


26. Ishod razmatranja Odbora za predstavke 2017. (rasprava)

Izvješće o ishodu razmatranja Odbora za predstavke tijekom 2017. godine [2018/2104(INI)] - Odbor za predstavke. Izvjestiteljica: Cecilia Wikström (A8-0404/2018)

Pál Csáky (zamjenik izvjestiteljice) predstavio je izvješće.

Govorila je Věra Jourová (povjerenica Komisije).

Govorili su: Jarosław Wałęsa, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Michela Giuffrida, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Notis Marias, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Ángela Vallina, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ana Miranda, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Eleonora Evi, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Csaba Sógor, Andrejs Mamikins, Helga Stevens i Bogusław Liberadzki.

Govorili su: Věra Jourová i Pál Csáky.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.14 zapisnika od 13.12.2018..


27. Sastav kubova zastupnika

Diane James više nije nezavisna zastupnica. Na dan 13. prosinca 2018. postala je članicom Kluba EFDD-a.


28. Uspostavljanje svemirskog programa Unije i Agencije Europske unije za svemirski program ***I (rasprava)

Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju svemirskog programa Unije i Agencije Europske unije za svemirski program te o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 912/2010, (EU) br. 1285/2013, (EU) br. 377/2014 i Odluke 541/2014/EU [COM(2018)0447 - C8-0258/2018 - 2018/0236(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestitelj: Massimiliano Salini (A8-0405/2018)

Massimiliano Salini predstavio je izvješće.

Govorila je Elżbieta Bieńkowska (povjerenica Komisije).

Govorili su: John Howarth (izvjestitelj za mišljenje odbora BUDG), Werner Kuhn, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Evžen Tošenovský, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Caroline Nagtegaal, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Davor Škrlec, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Dario Tamburrano, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Carlos Zorrinho i Flavio Zanonato.

PREDSJEDA: Evelyne GEBHARDT
potpredsjednica

Govorili su: Paul Rübig radi postavljanja pitanja podizanjem plave kartice Flavio Zanonato, koji je na pitanje odgovorio, i Momchil Nekov.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Notis Marias.

Govorili su: Elżbieta Bieńkowska i Massimiliano Salini.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.3 zapisnika od 13.12.2018..


29. Uspostava programa Digitalna Europa za razdoblje 2021.–2027. ***I (rasprava)

Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Digitalna Europa za razdoblje 2021.–2027. [COM(2018)0434 - C8-0256/2018 - 2018/0227(COD)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestiteljica: Angelika Mlinar (A8-0408/2018)

Angelika Mlinar predstavila je izvješće.

Govorio je Bogusław Sonik (izvjestitelj za mišljenje Odbora CULT).

Govorio je Mariya Gabriel (povjerenica Komisije).

Govorili su: Paul Rübig (izvjestitelj za mišljenje Odbora BUDG), Jeroen Lenaers (izvjestitelj za mišljenje Odbora LIBE), Pilar del Castillo Vera, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Carlos Zorrinho, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Dario Tamburrano, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, i Momchil Nekov.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Notis Marias.

Govorili su: Mariya Gabriel i Angelika Mlinar.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 9.4 zapisnika od 13.12.2018..


30. Podnošenje dokumenata

Podneseni su sljedeći dokumenti:

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 3/2018 - dio IV. - Sud Europske unije (N8-0127/2018 - C8-0490/2018 - 2018/2272(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 4/2018 - dio IV. - Sud Europske unije (N8-0128/2018 - C8-0491/2018 - 2018/2273(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava br. 2/2018 - ESVD (N8-0129/2018 - C8-0493/2018 - 2018/2276(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava no 3/2018. - dio IX. - Europski nadzornik za zaštitu podataka (N8-0130/2018 - C8-0498/2018 - 2018/2278(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG


31. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 631.718/OJJE).


32. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 22:46.

Klaus Welle

Pavel Telička

glavni tajnik

potpredsjednik


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Ademov, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balczó, Barekov, Bashir, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Beňová, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bullock, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Colombier, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Deß, Detjen, Deutsch, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Didier, Dlabajová, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Elissen, Engel, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Federley, Fernandes, Fernández, Ferrandino, Ferreira, Finch, Fitto, Fjellner, Flack, Flanagan, Fleckenstein, Florenz, Forenza, Foster, Fountoulis, Fox, Franz, Freund, Frunzulică, Gabelic, Gahler, Gál, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Gehrold, Geier, Gentile, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Gill Nathan, Giménez Barbat, Giuffrida, Gloanec Maurin, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Gräzin, Griesbeck, Griffin, Grigule-Pēterse, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Hansen, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hirsch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Howarth, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jahr, Jakovčić, James, Jamet, Járóka, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Karlsson, Karski, Katainen, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Klinz, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kohn, Kölmel, Konečná, Kósa, Köster, Kouloglou, Kouroumbashev, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lancini, Lange, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Lechevalier, Le Hyaric, Lenaers, Leontini, Lewandowski, Liberadzki, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Mamikins, Mandl, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Matthews, Maullu, Maurel, Mavrides, Maydell, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Metz, Meuthen, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Miranda, Mitrofanovs, Mizzi, Mlinar, Mobarik, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Mussolini, Nagtegaal, Nagy, Nart, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, Olbrycht, Omarjee, Packet, Padar, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Palmer, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Pavel, Payne, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Polčák, Ponga, Popa, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Procter, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Radtke, Rangel, Rebega, Reda, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Revault d'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Šadurskis, Saïfi, Sakorafa, Salini, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schirdewan, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Scottà, Sehnalová, Selimovic, Sellström, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Solé, Sommer, Sonik, Sonneborn, Sośnierz, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Vehkaperä, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vieu, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Waitz, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wölken, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zammit Dimech, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Złotowski, Zoană, Zoffoli, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Comi, Crowley, Deprez, Fotyga, Ivan, Le Pen, Michels, Monteiro de Aguiar, Ożóg, Tolić, Torres Martínez, Zimmer, Žitňanská

Posljednje ažuriranje: 25. travnja 2019.Pravna napomena