Hakemisto 
 Edellinen 
 Seuraava 
 Koko teksti 
Pöytäkirja
Keskiviikko 17. heinäkuuta 2019 - Strasbourg

2. Keskustelu ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista (käsiteltäväksi jätetyt päätöslauselmaesitykset)

Seuraavat jäsenet tai poliittiset ryhmät ovat esittäneet työjärjestyksen 144 artiklan mukaisesti pyynnön järjestää tällainen keskustelu seuraavista päätöslauselmaesityksistä:

I.   Hongkongin tilanne (2019/2732(RSP))

—   Reinhard Bütikofer, Heidi Hautala, Alyn Smith, Henrike Hahn, Hannah Neumann, Alexandra Louise Phillips, Gina Dowding, Saskia Bricmont, Ernest Urtasun, Viola von Cramon ja Pierrette Herzberger-Fofana Verts/ALE-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0013/2019)

—   Anna Fotyga, Geoffrey Van Orden, Ryszard Czarnecki, Angel Dzhambazki, Charlie Weimers, Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová, Witold Jan Waszczykowski ja Valdemar Tomaševski ECR-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0015/2019)

—   Kati Piri ja Tonino Picula S&D-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0017/2019)

—   Idoia Villanueva Ruiz, Manuel Bompard, Younous Omarjee, Leila Chaibi, Miguel Urbán Crespo, María Eugenia Rodriguez Palop, Manon Aubry, Stelios Kouloglou ja Anne-Sophie Pelletier GUE/NGL-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0019/2019)

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Antonio Tajani, Romana Tomc, Eva Maydell, Andrius Kubilius, Roberta Metsola, Adam Jarubas, Krzysztof Hetman, Milan Zver, Ivan Štefanec, Andrey Kovatchev, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Michaela Šojdrová, Željana Zovko, David McAllister, Andrzej Halicki, Isabel Wiseler Lima, Loránt Vincze, Dubravka Šuica, David Lega, Arba Kokalari ja Sandra Kalniete PPE-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0021/2019)

—   Antony Hook, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Catherine Chabaud, Olivier Chastel, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Knotek, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Hilde Vautmans ja Marie Pierre Vedrenne Renew-ryhmän puolesta Hongkongin tilanteesta (B9-0023/2019)

II.   Tilanne Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (2019/2733(RSP))

—   Tineke Strik, Saskia Bricmont, Diana Riba i Giner, Gwendoline Delbos Corfield, Magid Magid, Damien Carême, Yannick Jadot, Rasmus Andresen, Margrete Auken, Monika Vana, Catherine Rowett, Petra De Sutter, Alexandra Geese, Alice Kuhnke, Hannah Neumann, Erik Marquardt, Katrin Langensiepen, Henrike Hahn, Molly Scott Cato, Anna Cavazzini, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Niklas Nienaß, Gina Dowding, Ernest Urtasun, Ellie Chowns, Grace O'Sullivan, Scott Ainslie, Salima Yenbou, Caroline Roose, Sarah Wiener, Reinhard Bütikofer ja Pierrette Herzberger Fofana Verts/ALE-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0014/2019)

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Geoffrey Van Orden, Ryszard Czarnecki, Assita Kanko, Ruža Tomašić, Jan Zahradil, Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Witold Jan Waszczykowski ja Valdemar Tomaševski ECR-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0024/2019)

—   Susanna Ceccardi, Gerolf Annemans, Georg Mayer, Lars Patrick Berg, Peter Kofod ja Jérôme Rivière ID-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0026/2019)

—   Kati Piri ja Nacho Sanchez Amor S&D-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0027/2019)

—   Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Marisa Matias, Pernando Barrena Arza, José Gusmão, Luke Ming Flanagan, Younous Omarjee, Manuel Bompard, Giorgos Georgiou, Niyazi Kizilyürek, Leila Chaibi, Malin Björk, Manon Aubry, Konstantinos Arvanitis, Özlem Demirel, Sira Rego, Stelios Kouloglou ja Anne Sophie Pelletier GUE/NGL-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0028/2019)

—   Michael Gahler, Isabel Wiseler Lima, Antonio Tajani, Tomáš Zdechovský, Romana Tomc, Eva Maydell, Roberta Metsola, Andrey Kovatchev, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Michaela Šojdrová, Andrzej Halicki, Loránt Vincze, Karoline Edtstadler, David Lega ja Sandra Kalniete PPE-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0029/2019)

—   Sheila Ritchie, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Catherine Chabaud, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Sophia in 't Veld, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Jan Christoph Oetjen, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, Stéphane Séjourné, Susana Solís Pérez, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Hilde Vautmans ja Marie Pierre Vedrenne Renew-ryhmän puolesta tilanteesta Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla (B9-0030/2019)

III.   Venäjä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanne (2019/2734(RSP))

—   Heidi Hautala, Sergey Lagodinsky, Catherine Rowett, Viola Von Cramon Taubadel, Petra De Sutter, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Henrike Hahn, Michael Bloss, Reinhard Bütikofer, Hannah Neumann, Gina Dowding ja Bronis Ropė Verts/ALE-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0012/2019)

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Jacek Saryusz Wolski, Ryszard Czarnecki, Geoffrey Van Orden, Charlie Weimers, Zdzisław Krasnodębski, Ruža Tomašić, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil, Evžen Tošenovský ja Witold Jan Waszczykowski ECR-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0016/2019)

—   Kati Piri ja Isabel Santos S&D-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0018/2019)

—   Marisa Matias, Younous Omarjee, Manuel Bompard, Leila Chaibi, Manon Aubry, Stelios Kouloglou ja Anne Sophie Pelletier GUE/NGL-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0020/2019)

—   Antonio Tajani, Tomáš Zdechovský, Romana Tomc, Eva Maydell, Andrius Kubilius, Roberta Metsola, Adam Jarubas, Krzysztof Hetman, Milan Zver, Ivan Štefanec, Andrey Kovatchev, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Michaela Šojdrová, Željana Zovko, Róża Thun und Hohenstein, David McAllister, Andrzej Halicki, Isabel Wiseler Lima, Loránt Vincze, Dubravka Šuica, David Lega, Arba Kokalari ja Sandra Kalniete PPE-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0022/2019)

—   Ramona Strugariu, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Jordi Cañas, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache ja Marie Pierre Vedrenne Renew-ryhmän puolesta Venäjästä ja erityisesti ympäristöaktivistien ja ukrainalaisten poliittisten vankien tilanteesta (B9-0025/2019).

Puheaika jaetaan työjärjestyksen 171 artiklan mukaisesti.

Päivitetty viimeksi: 28. marraskuuta 2019Oikeudellinen huomautus