Indeks 
Protokol
PDF 259kWORD 76k
Torsdag den 18. juli 2019 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Situationen i Venezuela (indgivne beslutningsforslag)
 3.Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  3.1.Situationen i Hong Kong
  3.2.Situationen ved grænsen mellem USA og Mexico
 4.Velkomstord
 5.Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (fortsat forhandling)
  5.1.Rusland, navnlig situationen for miljøaktivister og ukrainske politiske fanger
 6.Udvalgenes og delegationernes sammensætning
 7.Afstemningstid
  7.1.Situationen i Hong Kong (afstemning)
  7.2.Situationen ved grænsen mellem USA og Mexico (afstemning)
  7.3.Rusland, navnlig situationen for miljøaktivister og ukrainske politiske fanger (afstemning)
  7.4.Situationen i Venezuela (afstemning)
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9.Godkendelse af protokollen fra dette møde og fremsendelse af vedtagne tekster
 10.Stemmeforklaringer
 11.Stemmerettelser og -intentioner
 12.Tidspunkt for næste mødeperiode
 13.Andragender
 14.Modtagne dokumenter
 15.Hævelse af mødet
 16.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Dita CHARANZOVÁ
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 10.03.


2. Situationen i Venezuela (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Venezuela (2019/2730(RSP))

Forhandlingen fandt sted den 16. juli 2019 (punkt 14 i protokollen af 16.7.2019).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 132, stk. 2):

—   Esteban González Pons, Michael Gahler, Dolors Montserrat, Leopoldo López Gil, Cláudia Monteiro de Aguiar, Antonio López Istúriz White, Nuno Melo, Paulo Rangel, Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Pilar del Castillo Vera, Javier Zarzalejos, Francisco José Millán Mon, Antonio Tajani og Isabel Wiseler Lima for PPE-Gruppen om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0006/2019)

—   Molly Scott Cato, Anna Cavazzini, Jutta Paulus, Hannah Neumann, Pierrette Herzberger Fofana og Viola Von Cramon Taubadel for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0007/2019)

—   Anna Fotyga, Hermann Tertsch, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Geoffrey Van Orden, Assita Kanko, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Ryszard Czarnecki, Nicola Procaccini, Raffaele Stancanelli, Carlo Fidanza, Alexandr Vondra og Charlie Weimers for ECR-Gruppen om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0008/2019)

—   Kati Piri, Tonino Picula, Javi López og Isabel Santos for S&D-Gruppen om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0009/2019)

—   Dita Charanzová, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Catherine Bearder, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Catherine Chabaud, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Martina Dlabajová, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Samira Rafaela, Frédérique Ries, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Hilde Vautmans og Marie Pierre Vedrenne for Gruppen Renew om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0010/2019)

—   Manu Pineda Marín, Mick Wallace, Younous Omarjee, Clare Daly, Manuel Bompard, Giorgos Georgiou, Niyazi Kizilyürek, Leila Chaibi, Özlem Demirel, Sandra Pereira, Manon Aubry og Sira Rego for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Venezuela (2019/2730(RSP)) (B9-0011/2019).

Afstemning: punkt 7.4 i protokollen af 18.7.2019.


3. Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 2 i protokollen af 17.7.2019).


3.1. Situationen i Hong Kong

Forslag til beslutning B9-0013/2019, B9-0015/2019, B9-0017/2019, B9-0019/2019, B9-0021/2019 og B9-0023/2019 (2019/2732(RSP))

Reinhard Bütikofer, Anna Fotyga, Tonino Picula, Miguel Urbán Crespo, Krzysztof Hetman og Antony Hook forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Seán Kelly for PPE-Gruppen, Neena Gill for S&D-Gruppen og Jordan Bardella for ID-Gruppen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil, Maria Grapini og Phil Bennion.

Taler: Christos Stylianides (medlem af Kommissionen, for næstformand for Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.1 i protokollen af 18.7.2019.


3.2. Situationen ved grænsen mellem USA og Mexico

Forslag til beslutning B9-0014/2019, B9-0024/2019, B9-0026/2019, B9-0027/2019, B9-0028/2019, B9-0029/2019 og B9-0030/2019 (2019/2733(RSP))

Tineke Strik, Hermann Tertsch, Nacho Sánchez Amor, Miguel Urbán Crespo, Isabel Wiseler-Lima og Sheila Ritchie forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Michael Gahler for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Karen Melchior for Renew-Gruppen, Susanna Ceccardi for ID-Gruppen, Derk Jan Eppink for ECR-Gruppen, Manu Pineda for GUE/NGL-Gruppen, Ioannis Lagos, løsgænger, og Maria Arena.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Jackie Jones og Irina Von Wiese.

Taler: Christos Stylianides (medlem af Kommissionen, for næstformand for Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.2 i protokollen af 18.7.2019.

(Fortsættelse af forhandlingen: se punkt 5 i protokollen af 18.7.2019)


4. Velkomstord

Formanden bød på Parlamentets vegne velkommen til en delegation fra Ukraine, under ledelse af Petro Porochenko, som havde taget plads i den officielle loge.


5. Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (fortsat forhandling)

(Begyndelsen af forhandlingen: punkt 3 i protokollen af 18.7.2019)

(Emner til og forslagsstillere af beslutningsforslag, se punkt 2 i protokollen af 17.7.2019).


5.1. Rusland, navnlig situationen for miljøaktivister og ukrainske politiske fanger

Forslag til beslutning B9-0012/2019, B9-0016/2019, B9-0018/2019, B9-0020/2019 og B9-0022/2019 (2019/2734(RSP))

Catherine Rowett, Anna Fotyga, Isabel Santos, Michael Gahler og Ramona Strugariu forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Andrius Kubilius for PPE-Gruppen, Sergey Lagodinsky for Verts/ALE-Gruppen, Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen, Sandra Pereira for GUE/NGL-Gruppen og Bronis Ropė.

Taler: Christos Stylianides (medlem af Kommissionen, for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.3 i protokollen af 18.7.2019.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Talere: Sophia in 't Veld, Claire Fox (formanden gav præciserende oplysninger), Romeo Franz og Marco Zanni.


6. Udvalgenes og delegationernes sammensætning

På anmodning af S&D-Gruppen godkendte Parlamentet afgørelsen om følgende ændring og udnævnelser:

Delegationen for Forbindelserne med Afghanistan: Biljana Borzan var ikke længere medlem

Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling Euronest: Maria Grapini og Cristian Terheş.


7. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Parlamentets websted.


7.1. Situationen i Hong Kong (afstemning)

Forslag til beslutning B9-0013/2019, B9-0015/2019, B9-0017/2019, B9-0019/2019, B9-0021/2019 og B9-0023/2019

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B9-0013/2019

(erstatter B9-0013/2019, B9-0015/2019, B9-0017/2019, B9-0021/2019 og B9-0023/2019):

stillet af:

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Antonio Tajani, Romana Tomc, Eva Maydell, Andrius Kubilius, Roberta Metsola, Krzysztof Hetman, Adam Jarubas, Milan Zver, Ivan Štefanec, Andrey Kovatchev, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Michaela Šojdrová, Željana Zovko, David McAllister, Andrzej Halicki, Isabel Wiseler-Lima, Loránt Vincze, Karoline Edtstadler, Dubravka Šuica, David Lega, Arba Kokalari, Sandra Kalniete, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Benoît Lutgen og Inese Vaidere for PPE-Gruppen

—   Kati Piri og Tonino Picula for S&D-Gruppen

—   Antony Hook, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Catherine Chabaud, Olivier Chastel, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Mauri Pekkarinen, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie-Pierre Vedrenne for Gruppen Renew

—   Reinhard Bütikofer, Ernest Urtasun, Viola Von Cramon-Taubadel, Monika Vana, Hannah Neumann og Gina Dowding for Verts/ALE-Gruppen

—   Anna Fotyga, Jadwiga Wiśniewska, Alexandr Vondra, Beata Kempa, Valdemar Tomaševski, Evžen Tošenovský, Assita Kanko og Charlie Weimers for ECR-Gruppen

—   Fabio Massimo Castaldo.

Vedtaget (P9_TA(2019)0004)

(Forslag til beslutning B9-0019/2019 bortfaldt).


7.2. Situationen ved grænsen mellem USA og Mexico (afstemning)

Forslag til beslutning B9-0014/2019, B9-0024/2019, B9-0026/2019, B9-0027/2019, B9-0028/2019, B9-0029/2019 og B9-0030/2019

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B9-0014/2019

(erstatter B9-0014/2019, B9-0027/2019 og B9-0030/2019):

stillet af:

—    Kati Piri og Nacho Sánchez Amor for S&D-Gruppen

—    Sheila Ritchie, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Sophia in ’t Veld, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Jan-Christoph Oetjen, Maite Pagazaurtundúa, Mauri Pekkarinen, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Stéphane Séjourné, Susana Solís Pérez, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie-Pierre Vedrenne for Gruppen Renew

—    Tineke Strik, Damien Carême, Yannick Jadot, Margrete Auken, Monika Vana, Catherine Rowett, Alexandra Geese, Alice Kuhnke, Hannah Neumann, Erik Marquardt, Katrin Langensiepen, Molly Scott Cato, Gina Dowding, Ernest Urtasun og Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P9_TA(2019)0005)

(Forslag til beslutning B9-0024/2019, B9-0026/2019, B9-0028/2019 og B9-0029/2019 bortfaldt).

Indlæg

Martin Horwood om afviklingen af afstemningstiden (formanden gav præciserende oplysninger).


7.3. Rusland, navnlig situationen for miljøaktivister og ukrainske politiske fanger (afstemning)

Forslag til beslutning B9-0012/2019, B9-0016/2019, B9-0018/2019, B9-0020/2019, B9-0022/2019 og B9-0025/2019

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B9-0012/2019

(erstatter B9-0012/2019, B9-0016/2019, B9-0018/2019, B9-0022/2019 og B9-0025/2019):

stillet af:

—   Michael Gahler, Antonio Tajani, Tomáš Zdechovský, Romana Tomc, Eva Maydell, Andrius Kubilius, Roberta Metsola, Adam Jarubas, Krzysztof Hetman, Milan Zver, Ivan Štefanec, Andrey Kovatchev, Peter Pollák, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Michaela Šojdrová, Željana Zovko, Róża Thun und Hohenstein, David McAllister, Andrzej Halicki, Isabel Wiseler-Lima, Loránt Vincze, Karoline Edtstadler, Dubravka Šuica, David Lega, Arba Kokalari, Sandra Kalniete, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil og Inese Vaidere for PPE-Gruppen

—   Kati Piri og Isabel Santos for S&D-Gruppen

—   Ramona Strugariu, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Jordi Cañas, Catherine Chabaud, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache og Marie-Pierre Vedrenne for Gruppen Renew

—   Catherine Rowett, Sergey Lagodinsky, Alyn Smith, Markéta Gregorová, Reinhard Bütikofer, Gina Dowding, Hannah Neumann, Petra De Sutter og Viola Von Cramon-Taubadel for Verts/ALE-Gruppen

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Ruža Tomašić, Zdzisław Krasnodębski, Assita Kanko, Evžen Tošenovský, Witold Jan Waszczykowski, Charlie Weimers, Jan Zahradil og Alexandr Vondra for ECR-Gruppen.

Vedtaget (P9_TA(2019)0006)

(Forslag til beslutning B9-0020/2019 bortfaldt).

Indlæg

Petras Auštrevičius, før afstemningen.


7.4. Situationen i Venezuela (afstemning)

Forslag til beslutning B9-0006/2019, B9-0007/2019, B9-0008/2019, B9-0009/2019, B9-0010/2019 og B9-0011/2019

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B9-0006/2019

(erstatter B9-0006/2019, B9-0008/2019, B9-0009/2019 og B9-0010/2019):

stillet af:

—   Esteban González Pons, Michael Gahler, Dolors Montserrat, Leopoldo López Gil, Cláudia Monteiro de Aguiar, Antonio López-Istúriz White, Paulo Rangel, Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Pilar del Castillo Vera, Javier Zarzalejos, Francisco José Millán Mon, Antonio Tajani, Isabel Wiseler-Lima, Daniel Caspary og Nuno Melo for PPE-Gruppen

—   Kati Piri, Javi López, Tonino Picula og Isabel Santos for S&D-Gruppen

—   Dita Charanzová, Andrus Ansip, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Cañas, Olivier Chastel, Dacian Cioloș, Martina Dlabajová, Pascal Durand, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Cristian Ghinea, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Jan-Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Dragoş Pîslaru, Samira Rafaela, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Stéphane Séjourné, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Dragoş Tudorache, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie-Pierre Vedrenne for Gruppen Renew

—   Anna Fotyga, Hermann Tertsch, Karol Karski, Kosma Złotowski, Jadwiga Wiśniewska, Carlo Fidanza, Nicola Procaccini, Charlie Weimers, Raffaele Stancanelli, Alexandr Vondra, Ruža Tomašić, Assita Kanko og Beata Kempa for ECR-Gruppen.

Vedtaget (P9_TA(2019)0007)

(Forslag til beslutning B9-0007/2019 og B9-0011/2019 bortfaldt).


8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Formanden foreslog Parlamentet at fravige forretningsordenens artikel 202, stk. 3, og allerede nu godkende protokollen fra det foregående møde.

Parlamentet gav sit samtykke til denne procedure og godkendte protokollen.


9. Godkendelse af protokollen fra dette møde og fremsendelse af vedtagne tekster

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 202, stk. 3, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


10. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 194, var tilgængelige på medlemmernes sider på Parlamentets websted.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Situationen i Venezuela - RC-B9-0006/2019
Angel Dzhambazki


11. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Parlamentets hjemmeside under ”Plenarmøder”, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb).

Den elektroniske udgave vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


12. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 16. september 2019 - 19. september 2019.


13. Andragender

Nedenstående andragender var optaget i registret på de nedenfor angivne datoer og var henvist til det kompetente udvalg i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 226, stk. 9 og 10:

Den 16. juli 2019

(*) Navn fortroligt

Kevin Schmid (nr. 0297/2019); (*) (nr. 0298/2019); (*) (nr. 0299/2019); (*) (nr. 0300/2019); (*) (nr. 0301/2019); (*) (nr. 0302/2019); Bert Vanhelmont (nr. 0303/2019); Salvatore Abalsamo (nr. 0304/2019); (*) (nr. 0305/2019); (*) (nr. 0306/2019); Rauta Dănuț Cătălin (nr. 0307/2019); (*) (nr. 0308/2019); (*) (nr. 0309/2019); Belén Moreno Solano (nr. 0310/2019); Aakash Basu (nr. 0311/2019); (*) (nr. 0312/2019); Raina Mihailova (nr. 0313/2019); Ian Miles (nr. 0314/2019); (*) (nr. 0315/2019); Diyan Yanchev (nr. 0316/2019); (*) (nr. 0317/2019); Jānis Kuzins (nr. 0318/2019); (*) (nr. 0319/2019); Johann Dooh (nr. 0320/2019); (*) (nr. 0321/2019); (*) (nr. 0322/2019); Hermann Winkler (Quizomat s.r.o.) (nr. 0323/2019); (*) (nr. 0324/2019); Richard Hajek (nr. 0325/2019); Vincenzo Rizzo (nr. 0326/2019); Steve Mason (nr. 0327/2019); Esther Lorente (nr. 0328/2019); Nuno Veríssimo Pereira (nr. 0329/2019); Marios Achelleos (nr. 0330/2019); Elena Blanco Fuente (nr. 0331/2019); (*) (nr. 0332/2019); Roberto Valentini (nr. 0333/2019); (*) (nr. 0334/2019); Eduardo Velázquez (nr. 0335/2019); (*) (nr. 0336/2019); (*) (nr. 0337/2019); Steffen Müer (nr. 0338/2019); Josef Kamhuber (nr. 0339/2019); Antonia de los Ángeles Agular López (nr. 0340/2019); (*) (nr. 0341/2019); (*) (nr. 0342/2019); Jorge Monteiro (nr. 0343/2019); (*) (nr. 0344/2019); (*) (nr. 0345/2019); Mekhmed Dermendzhi (nr. 0346/2019); Bert Vanhelmont (nr. 0347/2019); Renato Lelli (nr. 0348/2019); Enrico Semeraro (nr. 0349/2019); (*) (nr. 0350/2019); (*) (nr. 0351/2019); (*) (nr. 0352/2019); Joseph-Christos Kondylakis (nr. 0353/2019); Joan Simonet Pons (nr. 0354/2019); Eleni Portaliou (nr. 0355/2019); (*) (nr. 0356/2019); Roman Mazur (nr. 0357/2019); Aĭfer Mekhmed (nr. 0358/2019); Bernard Gallay (nr. 0359/2019); Miguelina Sandoval Aquino (nr. 0360/2019); Miquel Peralta Pujol (nr. 0361/2019); (*) (nr. 0362/2019); Giovanni Bonvento (nr. 0363/2019); (*) (nr. 0364/2019); Wigcher Geert Spanninga (nr. 0365/2019); Martin Jürgens (nr. 0366/2019); (*) (nr. 0367/2019); (*) (nr. 0368/2019); Thomas Pfister (nr. 0369/2019); Lucas Estagnasié (nr. 0370/2019); Stephan Szalay (nr. 0371/2019); Allan Jørgensen (nr. 0372/2019); (*) (nr. 0373/2019); György Palla (nr. 0374/2019); (*) (nr. 0375/2019); Ahmad Aziz (nr. 0376/2019); José Antonio Maciá Gómez (nr. 0377/2019); (*) (nr. 0378/2019); Zhivko Avdziev (nr. 0379/2019); Andrew Mccormick (nr. 0380/2019); (*) (nr. 0381/2019); Bert Van Nispen (nr. 0382/2019); (*) (nr. 0383/2019); (*) (nr. 0384/2019); Ahmad Aziz (nr. 0385/2019); (*) (nr. 0386/2019); Cristian Secară (nr. 0387/2019); Păun Dan Alexandru (nr. 0388/2019); (*) (nr. 0389/2019); (*) (nr. 0390/2019); (*) (nr. 0391/2019); (*) (nr. 0392/2019); Venancio Prieto Acosta (nr. 0393/2019); Sándor Bobály (nr. 0394/2019); (*) (nr. 0395/2019); (*) (nr. 0396/2019); (*) (nr. 0397/2019); Ioan Dănuț Voda (nr. 0398/2019); Helena Gawron (nr. 0399/2019); Mika Kallio (nr. 0400/2019); (*) (nr. 0401/2019); Guillaume Boraud (nr. 0402/2019); Alban Asani (nr. 0403/2019); (*) (nr. 0404/2019); (*) (nr. 0405/2019); (*) (nr. 0406/2019); Christoph Klein (nr. 0407/2019); Carlo Pollice (nr. 0408/2019); (*) (nr. 0409/2019); (*) (nr. 0410/2019); Florian Herzberg (nr. 0411/2019); Vicente Vargas (nr. 0412/2019); Nial Pickering (nr. 0413/2019); (*) (nr. 0414/2019); Noël Lucia (nr. 0415/2019); Mario Fuchs (nr. 0416/2019); Michele Campanelli (nr. 0417/2019); Charles Litster (nr. 0418/2019); Carlos Carriço (nr. 0419/2019); Juan Manuel Arnal Lizarraga (nr. 0420/2019); (*) (nr. 0421/2019); (*) (nr. 0422/2019); (*) (nr. 0423/2019); Maurizio Scazzeri (nr. 0424/2019); (*) (nr. 0425/2019); Sascha Simon (nr. 0426/2019); Patricio Oschlies Serrano (nr. 0427/2019); Giampiero Tola (nr. 0428/2019); (*) (nr. 0429/2019); Zoltán Erdős (nr. 0430/2019); Jānis Kuzins (nr. 0431/2019); Celine Li Voge (nr. 0432/2019); Emanuela Agnese Basilicata (nr. 0433/2019); Arianna Campagnuolo (nr. 0434/2019); Arianna Campagnuolo (nr. 0435/2019); Giovanni Bonvento (nr. 0436/2019); Kristian Stoynov (nr. 0437/2019); Mario Giancola (nr. 0438/2019); Robert Finke (nr. 0439/2019); Ahmad Aziz (nr. 0440/2019); Diana Hidan (nr. 0441/2019); (*) (nr. 0442/2019); Lorenzo Stroppolo (nr. 0443/2019); (*) (nr. 0444/2019); (*) (nr. 0445/2019); (*) (nr. 0446/2019); (*) (nr. 0447/2019); (*) (nr. 0448/2019); (*) (nr. 0449/2019); Joseph-Christos Kondylakis (nr. 0450/2019); (*) (nr. 0451/2019); (*) (nr. 0452/2019); Carlos Carriço (nr. 0453/2019); (*) (nr. 0454/2019); (*) (nr. 0455/2019); (*) (nr. 0456/2019); (*) (nr. 0457/2019); (*) (nr. 0458/2019); (*) (nr. 0459/2019); Fabio Cavallazzi (nr. 0460/2019); (*) (nr. 0461/2019); Guy Froment (nr. 0462/2019); Kamil Aleksander Martinez Kazmierczuk (nr. 0463/2019); José Augusto Dos Santos Silva (nr. 0464/2019); (*) (nr. 0465/2019); Elena Parente (nr. 0466/2019); (*) (nr. 0467/2019); Gabriela Ionescu (nr. 0468/2019); Glauco Marras (nr. 0469/2019); (*) (nr. 0470/2019); Valentina Manfredini (nr. 0471/2019); Elhar Muminovic (nr. 0472/2019); Patrick Vanhoudt (nr. 0473/2019); Vlad Dogaru (nr. 0474/2019); José Manuel Santos Sánchez (nr. 0475/2019); Holger Lüers (nr. 0476/2019); Gustavo Adolfo Serrano Hidalgo (nr. 0477/2019); (*) (nr. 0478/2019); (*) (nr. 0479/2019); Valentin Leupolt (nr. 0480/2019); Georges Papageorgiou (nr. 0481/2019); Davide Boni (nr. 0482/2019); Victor Negrescu (nr. 0483/2019); Martin Jürgens (nr. 0484/2019); Paraskevas Louloudakis (nr. 0485/2019); Lara Méndez (nr. 0486/2019); Joseph-Christos Kondylakis (nr. 0487/2019); Guido Schulz (nr. 0488/2019); (*) (nr. 0489/2019); Stefan Thien (nr. 0490/2019); Xavi Galindo Ozuna (nr. 0491/2019); (*) (nr. 0492/2019); (*) (nr. 0493/2019); Sándor Tóth (nr. 0494/2019); Sándor Tóth (nr. 0495/2019); Elhar Muminovic (nr. 0496/2019); Sándor Tóth (nr. 0497/2019); Sean Pearce (nr. 0498/2019); (*) (nr. 0499/2019); (*) (nr. 0500/2019); Carmen Espósito (nr. 0501/2019); (*) (nr. 0502/2019); Olga Biskou (nr. 0503/2019); Mieczysław Zych (nr. 0504/2019); Philipp Schmagold (nr. 0505/2019); Ton Vervloet (nr. 0506/2019); Joseph-Christos Kondylakis (nr. 0507/2019); (*) (nr. 0508/2019); Bojan Barišič (nr. 0509/2019); (*) (nr. 0510/2019); (*) (nr. 0511/2019); Bruno Piketty (nr. 0512/2019); Paula Echenique (nr. 0513/2019); (*) (nr. 0514/2019); Víctor Manuel Soriano i Piqueras (nr. 0515/2019); Naomi Willemsen (nr. 0516/2019); (*) (nr. 0517/2019); Polonia Castellanos (nr. 0518/2019); Manuel Pardos Vicente (nr. 0519/2019); María José Estopa Jiménez (nr. 0520/2019); (*) (nr. 0521/2019); (*) (nr. 0522/2019); (*) (nr. 0523/2019); Sándor Tóth (nr. 0524/2019); (*) (nr. 0525/2019); Jan-Erik Hansen (nr. 0526/2019); (*) (nr. 0527/2019); Marta Cànaves Oriol (nr. 0528/2019); (*) (nr. 0529/2019); (*) (nr. 0530/2019); (*) (nr. 0531/2019); (*) (nr. 0532/2019); Elisa De Pirro (nr. 0533/2019); Michael Watts (nr. 0534/2019); Tito Rodrigues (nr. 0535/2019); Franz Josef Glasl (nr. 0536/2019); (*) (nr. 0537/2019); Marios Achelleos (nr. 0538/2019); Gabrielle Dieckmann (nr. 0539/2019); Thomas Bublitz (nr. 0540/2019); (*) (nr. 0541/2019); (*) (nr. 0542/2019); (*) (nr. 0543/2019); (*) (nr. 0544/2019); (*) (nr. 0545/2019); Ton Vervloet (nr. 0546/2019); Michael Hubmann (nr. 0547/2019); Nicolas Laarman (nr. 0548/2019); (*) (nr. 0549/2019); (*) (nr. 0550/2019); (*) (nr. 0551/2019); (*) (nr. 0552/2019); (*) (nr. 0553/2019); Krzysztof Grabowski (nr. 0554/2019); (*) (nr. 0555/2019); (*) (nr. 0556/2019); Dániel Farkas (nr. 0557/2019); (*) (nr. 0558/2019); (*) (nr. 0559/2019); Timothée Galvaire (nr. 0560/2019); (*) (nr. 0561/2019); (*) (nr. 0562/2019); (*) (nr. 0563/2019); (*) (nr. 0564/2019); (*) (nr. 0565/2019); (*) (nr. 0566/2019); Christoph Klein (nr. 0567/2019); (*) (nr. 0568/2019); (*) (nr. 0569/2019); (*) (nr. 0570/2019); (*) (nr. 0571/2019); Per Thomas Nilsson (nr. 0572/2019); (*) (nr. 0573/2019); (*) (nr. 0574/2019); Bernard Rosic (nr. 0575/2019); Susanne Kumlin (nr. 0576/2019); Ahmad Aziz (nr. 0577/2019); Gredo Förster (nr. 0578/2019); Mathias Weiß (nr. 0579/2019); Jiří Ježek (nr. 0580/2019); (*) (nr. 0581/2019); (*) (nr. 0582/2019); Alejandro Domínguez (nr. 0583/2019); Remo Pulcini (nr. 0584/2019); Jürgen Wippler (nr. 0585/2019); Petcu-Nedelcu Steluța (nr. 0586/2019); (*) (nr. 0587/2019); (*) (nr. 0588/2019); (*) (nr. 0589/2019); (*) (nr. 0590/2019); Guy Froment (nr. 0591/2019).

Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med bestemmelserne i forretningsordenens artikel 226, stk. 15, den 16. juli 2019 til det kompetente udvalg havde fremsendt andragender, som Europa-Parlamentet havde modtaget fra fysiske eller juridiske personer, som hverken er borgere i Den Europæiske Union eller har bopæl eller hjemsted i en medlemsstat.


14. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1) fra andre institutioner

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om ændring af afgørelse (EU) 2019/276 for så vidt angår tilpasninger af de beløb, der anvendes via fleksibilitetsinstrumentet for 2019 for at klare de aktuelle udfordringer vedrørende migration, tilstrømningen af flygtninge og sikkerhedstrusler (COM(2019)0600 - C9-0029/2019 - 2019/2039(BUD))

henvist til:

kor.udv.:

BUDG

- Forslag til Rådets gennemførelsesafgørelse om godkendelse af Eurojusts indgåelse af samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Serbien (10334/2019 - C9-0041/2019 - 2019/0807(CNS))

henvist til:

kor.udv.:

LIBE

rådg.udv.:

AFET, JURI

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (omarbejdning) (COM(2019)0331 - C9-0042/2019 - 2019/0151(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 145, stk. 1, og artikel 146, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget om dette forslag.

henvist til:

kor.udv.:

ITRE

rådg.udv.:

BUDG, CONT, CULT, JURI

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om den strategiske innovationsdagsorden for Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (EIT) for 2021-2027: Styrke Europas innovationstalent og -kapacitet (COM(2019)0330 - C9-0043/2019 - 2019/0152(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 145, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg om dette forslag.

henvist til:

kor.udv.:

ITRE

rådg.udv.:

BUDG, CULT, JURI

- Udnævnelse af et medlem af Kommissionen – Ioan Mircea PAŞCU (RO) (11038/2019 - C9-0044/2019 - 2019/0808(NLE))

henvist til:

kor.udv.:

REGI

- Udnævnelse af et medlem af Kommissionen – Kadri SIMSON (EE) (11039/2019 - C9-0045/2019 - 2019/0809(NLE))

henvist til:

kor.udv.:

ITRE

rådg.udv.:

IMCO

- Rådets henstilling om udnævnelse af formanden for Den Europæiske Centralbank (N9-0023/2019 - C9-0048/2019 - 2019/0810(NLE))

henvist til:

kor.udv.:

ECON

2) fra medlemmerne

- Mireille D'Ornano. Forslag til beslutning om behovet for bedre kontrol med skibe, der transporterer farligt gods (B8-0237/2019)

henvist til:

kor.udv.:

TRAN

rådg.udv.:

ENVI

- Dominique Martin. Forslag til beslutning om solidaritetsskat og sociale anliggender (B8-0261/2019)

henvist til:

kor.udv.:

EMPL

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om støtte til den italienske og europæiske frugt- og grøntsektor (B8-0262/2019)

henvist til:

kor.udv.:

AGRI

rådg.udv.:

INTA

- Mario Borghezio og Oscar Lancini. Forslag til beslutning om beskyttelse af antikvitetsmarkederne (B8-0263/2019)

henvist til:

kor.udv.:

IMCO

rådg.udv.:

CULT

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om bevarelse af den europæiske religiøse arv (B8-0264/2019)

henvist til:

kor.udv.:

CULT

- Stefano Maullu. Forslag til beslutning om indførelse af undervisning i dam i skolen (B8-0265/2019)

henvist til:

kor.udv.:

CULT

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om optagelse af katedralhåndværksatelieres knowhow på UNESCO's liste over immateriel kulturarv (B8-0266/2019)

henvist til:

kor.udv.:

CULT

- Brando Benifei, Fabio Massimo Castaldo, Raffaele Fitto, Theresa Griffin, Oscar Lancini, Fulvio Martusciello, Aldo Patriciello, Pina Picierno, Massimiliano Salini, David Maria Sassoli, Patrizia Toia, Romana Tomc og Adina-Ioana Vălean. Forslag til beslutning om indførelse af en europæisk dag for gennemførelse af behandling (B9-0002/2019)

henvist til:

kor.udv.:

ENVI

- Dominique Bilde. Forslag til beslutning om fistulering af køer i forskningsmæssigt øjemed (B9-0004/2019)

henvist til:

kor.udv.:

AGRI


15. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 11.36.


16. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Klaus Welle

David Maria Sassoli

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adamowicz, Ademov, Adinolfi Isabella, Adinolfi Matteo, Agius Saliba, Aguilar, Aguilera, Al-Sahlani, Alexandrov Yordanov, Alfonsi, Alieva-Veli, Allard, Amaro, Ameriks, Anderson Christine, Anderson Martina, Andresen, Andrieu, Androuët, Androulakis, Annemans, Ansip, Ara-Kovács, Arena, Arias Echeverría, Arimont, Arłukowicz, Armand, Arvanitis, Asimakopoulou, Aubry, Auken, Auštrevičius, Avram, Azmani, Baldassarre, Balt, Bardella, Barley, Barrena Arza, Bartolo, Băsescu, Basso, Bauzá Díaz, Bay, Bearder, Beck, Beghin, Beigneux, Bellamy, Benea, Benifei, Benjumea Benjumea, Bennion, Beňová, Bentele, Berendsen, Berger, Bergkvist, Bernhuber, Bielan, Bijoux, Bilbao Barandica, Bilčík, Bilde, Bischoff, Biteau, Bizzotto, Björk, Blaga, Blaško, Blinkevičiūtė, Bloss, Bocskor, Bogdan, Bompard, Bonafè, Bonfrisco, Borchia, Borzan, Botenga, Botoş, Bourgeois, Boyer, Breyer, Brglez, Bricmont, Brudziński, Bruna, Brunet, Buchheit, Buchner, Buda, Bullmann, Bullock, Bunting, Burkhardt, Buschmann, Buxadé Villalba, Buzek, Calenda, Campomenosi, Cañas, Canfin, Carême, Caroppo, Carthy, Carvalho, Casa, Casanova, Caspary, Castaldo, Cavazzini, Ceccardi, Cerdas, Chabaud, Chahim, Chaibi, Chastel, Chinnici, Chowns, Christensen, Christoforou, Cimoszewicz, Ciuhodaru, Číž, Colin-Oesterlé, Collard, Conte, Corbett, Cormand, Corrao, Cozzolino, Crețu, Cseh, Cutajar, Czarnecki, van Dalen, Dalli, Daly, D'Amato, Dance, Danielsson, Danjean, Da Re, Daubney, David, Davies, De Castro, Decerle, Delbos-Corfield, Deli, Delli, De Lucy, De Man, Demirel, Deparnay-Grunenberg, De Sutter, Dhamija, Didier, Dlabajová, Dobrev, Dodds, Doleschal, Donáth, Donato, Dorfmann, Dreosto, Duda, Düpont, Durá Ferrandis, Durand, Ďuriš Nicholsonová, Dzhambazki, Edtstadler, Ehler, Eickhout, England Kerr, Eppink, Ernst, Eroglu, Ertug, Estaràs Ferragut, Evans, Evi, Evren, Farreng, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrandino, Ferrara, Ferreira, Fest, Fidanza, Fiocchi, Fitto, Fitzgerald, Flanagan, Flego, Fotyga, Fourlas, Fox, Frankowski, Franssen, Franz, Freund, Fritzon, Fuglsang, Furore, Gade, Gahler, Gál, Gálvez Muñoz, Gamon, Gancia, García Del Blanco, García-Margallo y Marfil, García Muñoz, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Garicano, Garraud, Gebhardt, Geese, Geier, Gemma, Georgiou, Georgoulis, Ghinea, Giarrusso, Gibson, Giegold, Gieseke, Gill Neena, Gill Nathan, Glancy, Glück, Glucksmann, Goerens, González, González Casares, González Pons, Grapini, Gregorová, Griffin, Griset, Grošelj, Grudler, Gualmini, Guerreiro, Guetta, Guillaume, Gusmão, Guteland, Gyöngyösi, Hahn Svenja, Hahn Henrike, Haider, Hajšel, Hakkarainen, Halicki, Hansen, Harris, Häusling, Hautala, Hava, Hayer, Hazekamp, Heaver, Heide, Heinäluoma, Herbst, Herzberger-Fofana, Hetman, Hidvéghi, Hlaváček, Hohlmeier, Hojsík, Holmgren, Hölvényi, Homs Ginel, Hook, Hortefeux, Horwood, Howarth, Hristov, Hübner, Huhtasaari, Huitema, Ijabs, Incir, in 't Veld, Jadot, Jahr, Jakeliūnas, Jalkh, Jamet, Járóka, Jarubas, Jones, Jongerius, Jordan, Joron, Joveva, Juknevičienė, Jurgiel, Jurzyca, Juvin, Kaili, Kalinowski, Kaljurand, Kalniete, Kammerevert, Kanev, Kanko, Karleskind, Karlsbro, Karski, Katainen, Kefalogiannis, Kelleher, Keller Fabienne, Keller Ska, Kelly, Kempa, Kirton-Darling, Kizilyürek, Kloc, Knotek, Kofod, Kohut, Kokalari, Kokkalis, Kolaja, Kolakušić, Konečná, Konstantinou, Kopacz, Kopcińska, Körner, Kósa, Köster, Kouloglou, Kountoura, Kovařík, Kovatchev, Krah, Krasnodębski, Krehl, Kruk, Kubilius, Kuhnke, Kuhs, Kuźmiuk, Kympouropoulos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lagodinsky, Lagos, Lalucq, Lancini, Lange, Langensiepen, Laporte, Larrouturou, Lebreton, Lechanteux, Lega, Leitão Marques, Lenaers, Liberadzki, Liese, Limmer, Lins, Lizzi, Loiseau, Long, Longworth, López, López Gil, López-Istúriz White, Lowe, Luena, Łukacijewska, Lundgren, Lutgen, McGuinness, McIntyre, McLeod, Madison, Maestre Martín De Almagro, Magid, Maldeikienė, Maldonado López, Manda, Manders, Mandl, Mariani, Marinescu, Marquardt, Marques Margarida, Marques Pedro, Martusciello, Matias, Matić, Maurel, Mavrides, Maxová, Mayer, Mazurek, Mažylis, Meimarakis, Melbārde, Melchior, Mélin, Melo, Metsola, Metz, Meuthen, Michels, Mihaylova, Mikser, Millán Mon, Miller, Mobarik, Modig, Mohammed, Molnár, Monteith, Montserrat, Moraes, Morano, Moreno Sánchez, Moretti, Mortler, Możdżanowska, Müller, Mummery, Mureşan, Nagtegaal, Neumann, Neuser, Newton Dunn, Nica, Nienaß, Niinistö, Nikolaou-Alavanos, Noichl, Novak, Novakov, O'Sullivan, Oetjen, Olbrycht, Olekas, Olivier, Omarjee, Overgaard Nielsen, Paet, Pagazaurtundúa, Palmer, Panza, Papadakis Demetris, Papadakis Kostas, Papadimoulis, Patten, Paulus, Pedicini, Pekkarinen, Peksa, Pelletier, Penkova, Pereira Sandra, Pereira Lídia, Peter-Hansen, Petersen, Phillips Alexandra Louise Rosenfield, Phillips Alexandra Lesley, Picula, Pieper, Pignedoli, Pineda, Pisapia, Pîslaru, Pizarro, Plumb, Polčák, Polfjärd, Porritt, Pospíšil, Procaccini, Pugh, Radačovský, Radev, Radtke, Rafaela, Rafalska, Rangel, Rees-Mogg, Regimenti, Regner, Rego, Reil, Reintke, Ressler, Ries, Rinaldi, Riquet, Ritchie, Rivasi, Rivière, Rodríguez-Piñero, Rodríguez Palop, Rodríguez Ramos, Rónai, Rondinelli, Rooken, Roos, Roose, Ropė, Rougé, Rowett, Rowland, Ruissen, Ruiz Devesa, Rzońca, Salini, Sánchez Amor, Sander, Sant, Santos, Sardone, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Satouri, Schaldemose, Schieder, Schirdewan, Schmiedtbauer, Schmit, Schneider, Scholz, Schreijer-Pierik, Schreinemacher, Schulze, Schwab, Scott Cato, Seekatz, Séjourné, Semsrott, Sidl, Sikorski, Silva Pereira, Šimečka, Simon, Sinčić, Skyttedal, Slabakov, Smeriglio, Smith, Šojdrová, Sokol, Solís Pérez, Sonneborn, Spurek, Spyraki, Stancanelli, Stanishev, Stedman-Bryce, Štefanec, Ştefănuță, Stegrud, Strik, Strugariu, Šuica, Szydło, Tajani, Tarabella, Tardino, Tennant, Terheş, Tertsch, Thaler, Thun und Hohenstein, Tinagli, Tobé, Tobiszowski, Toia, Tomac, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torvalds, Tošenovský, Tóth, Toussaint, Tovaglieri, Trillet-Lenoir, Tudorache, Tudose, Uhrík, Urbán Crespo, Urtasun, Ušakovs, Vaidere, Vălean, Vana, Van Brempt, Vandendriessche, Van Orden, Van Overtveldt, Van Sparrentak, Vautmans, Vedrenne, Verheyen, Verhofstadt, Vilimsky, Villumsen, Vincze, Virkkunen, Vitanov, Voaden, Vollath, Von Cramon-Taubadel, Von Wiese, Vozemberg-Vrionidi, Vrecionová, Vuolo, Wallace, Walsh, Walsmann, Warborn, Ward, Waszczykowski, Weber, Weimers, Weiss, Wells, Wiener, Wiezik, Winkler, Winzig, Wiseler-Lima, Wiśniewska, Wölken, Wolters, Yenbou, Yon-Courtin, Yoncheva, Zacharopoulou, Zagorakis, Zahradil, Zalewska, Zanni, Zarzalejos, Ždanoka, Zdechovský, Zimniok, Złotowski, Zoido Álvarez, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver

Fritaget:

Dionísio Bradford, Grant, McAllister, Ochojska, Zambelli

Seneste opdatering: 28. november 2019Juridisk meddelelse