2. Ehdotus valtuutuksen antamiseksi aloittaa neuvottelut uudesta kumppanuudesta Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistyneen kuningaskunnan kanssa (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: Ehdotus valtuutuksen antamiseksi aloittaa neuvottelut uudesta kumppanuudesta Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistyneen kuningaskunnan kanssa (2020/2557(RSP))
Nikolina Brnjac (neuvoston puheenjohtaja) ja Ursula von der Leyen (komission puheenjohtaja) antoivat julkilausumat.
Puheenvuorot: David McAllister PPE-ryhmän puolesta, Iratxe García Pérez S&D-ryhmän puolesta, Nathalie Loiseau Renew-ryhmän puolesta, Peter Kofod ID-ryhmän puolesta, Philippe Lamberts Verts/ALE-ryhmän puolesta, Derk Jan Eppink ECR-ryhmän puolesta, Martin Schirdewan GUE/NGL-ryhmän puolesta ja Christophe Hansen.
Puhetta johti varapuhemies Klára DOBREV
Puheenvuorot: Pedro Silva Pereira, Morten Petersen, Nicolas Bay, Terry Reintke, Zdzisław Krasnodębski, Idoia Villanueva Ruiz, Antonio Tajani, Bernd Lange, Luis Garicano, Marco Campomenosi, Geert Bourgeois, Helmut Scholz, Esteban González Pons, Tonino Picula, Liesje Schreinemacher, Ivan David, Jorge Buxadé Villalba, Danuta Maria Hübner, Paolo De Castro, Barry Andrews, Harald Vilimsky, João Ferreira, Siegfried Mureşan, Evin Incir, Sophia in 't Veld, Markus Buchheit, François-Xavier Bellamy, Christel Schaldemose, Paulo Rangel, Clara Aguilera, Luděk Niedermayer, Johan Danielsson, Kris Peeters ja Francisco José Millán Mon.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Juan Fernando López Aguilar, Mairead McGuinness, Mick Wallace, Victor Negrescu, Eugen Tomac, Bogdan Rzońca, Clare Daly, Alexander Alexandrov Yordanov ja Robert Hajšel.
Michel Barnier (suhteita Yhdistyneeseen kuningaskuntaan käsittelevän työryhmän johtaja) käytti puheenvuoron.
Puhetta johti varapuhemies Katarina BARLEY
Nikolina Brnjac käytti puheenvuoron.
Työjärjestyksen 132 artiklan 2 kohdan mukaisesti käsiteltäväksi jätetystä päätöslauselmaesityksestä ilmoitetaan myöhemmin.
Puhemies on vastaanottanut S&D-ryhmältä seuraavan päätöksen valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpanon muuttamisesta:
ENVI-valiokunta: Rovana Plumbin tilalle Tudor Ciuhodaru
Päätös tulee voimaan tänään.
4. EU:n ja Vietnamin välinen vapaakauppasopimus *** - EU:n ja Vietnamin välinen vapaakauppasopimus (päätöslauselma) - EU:n ja Vietnamin välinen sijoitussuojasopimus *** - EU:n ja Vietnamin välinen sijoitussuojasopimus (päätöslauselma)(keskustelu)
Suositus esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja Vietnamin sosialistisen tasavallan välisen vapaakauppasopimuksen tekemisestä [06050/2019 - C9-0023/2019- 2018/0356(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Geert Bourgeois (A9-0003/2020)
Mietintö, johon sisältyy päätöslauselmaesitys, joka ei liity lainsäädäntöön, esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja Vietnamin sosialistisen tasavallan välisen vapaakauppasopimuksen tekemisestä [2018/0356M(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Geert Bourgeois (A9-0017/2020)
Suositus esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Vietnamin sosialistisen tasavallan välisen investointisuojasopimuksen tekemisestä unionin puolesta [05931/2019 - C9-0020/2019- 2018/0358(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Geert Bourgeois (A9-0002/2020)
Mietintö, johon sisältyy päätöslauselmaesitys, joka ei liity lainsäädäntöön, esityksestä neuvoston päätökseksi Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Vietnamin sosialistisen tasavallan välisen sijoitussuojasopimuksen tekemisestä Euroopan unionin puolesta [2018/0358M(NLE)] - Kansainvälisen kaupan valiokunta. Esittelijä: Geert Bourgeois (A9-0014/2020)
Geert Bourgeois esitteli suositukset ja mietinnöt.
Phil Hogan (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Puheenvuorot: Isabel Wiseler-Lima (AFET-valiokunnan lausunnon valmistelija), Tomas Tobé (DEVE-valiokunnan lausunnon valmistelija), Pietro Bartolo (PECH-valiokunnan lausunnon valmistelija), Iuliu Winkler PPE-ryhmän puolesta, Bernd Lange S&D-ryhmän puolesta, Karin Karlsbro Renew-ryhmän puolesta, Danilo Oscar Lancini ID-ryhmän puolesta, Saskia Bricmont Verts/ALE-ryhmän puolesta, Jan Zahradil ECR-ryhmän puolesta, Emmanuel Maurel GUE/NGL-ryhmän puolesta, sitoutumaton Tiziana Beghin, Christophe Hansen, Patrizia Toia, Svenja Hahn, Herve Juvin, Anna Cavazzini, Mazaly Aguilar, Ivan Vilibor Sinčić, Jörgen Warborn, Raphaël Glucksmann, Marie-Pierre Vedrenne, Roman Haider, Yannick Jadot, Eugen Jurzyca, Miroslav Radačovský, Sven Simon, Nicola Danti, Dita Charanzová, Marco Campomenosi, Heidi Hautala, Adam Bielan, Enikő Győri, Inma Rodríguez-Piñero, Pierre Karleskind, Maximilian Krah, Markéta Gregorová, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Sven Simon, Carlo Fidanza, Anna-Michelle Asimakopoulou, Marianne Vind, Angelika Winzig, Seán Kelly, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Željana Zovko, Hildegard Bentele ja Lídia Pereira.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Clare Daly, Izaskun Bilbao Barandica, Maria Arena, Mick Wallace, Jordi Cañas, Bogdan Rzońca ja Helmut Scholz.
Puhemies ilmoitti, että hän on päättänyt määrätä Ioannis Lagosille työjärjestyksen 176 artiklan 1 kohdan mukaisesti seuraamuksen tämän häirittyä istuntoa 29. tammikuuta 2020 käyttämällä loukkaavaa kieltä ja esittelemällä valtion lippua symbolisoivaa paperia ja repimällä sen.
Seuraamus koostuu päivärahan pidättämisestä seitsemän päivän ajaksi ja määräaikaisesta kiellosta osallistua parlamentin ja sen elinten toimintaan neljän peräkkäisen päivän ajan 11. helmikuuta 2020 alkaen.
Tästä päätöksestä on ilmoitettu tänään asianomaiselle jäsenelle, joka voi työjärjestyksen mukaisesti hakea siihen puhemiehistöltä muutosta.
7. Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen
Edellisen istunnon pöytäkirja hyväksyttiin.
8. Euroopan keskuspankki - vuosikertomus 2018 (keskustelu)
Mietintö Euroopan keskuspankin vuosikertomuksesta 2018 [2019/2129(INI)] - Talous- ja raha-asioiden valiokunta. Esittelijä: Costas Mavrides (A9-0016/2020)
Costas Mavrides esitteli mietinnön.
Puheenvuorot: Christine Lagarde (Euroopan keskuspankin pääjohtaja) ja Valdis Dombrovskis (komission johtava varapuheenjohtaja).
Markus Ferber PPE-ryhmän puolesta käytti puheenvuoron.
Puhetta johti varapuhemies Othmar KARAS
Puheenvuorot: Jonás Fernández S&D-ryhmän puolesta, Luis Garicano Renew-ryhmän puolesta, Gunnar Beck ID-ryhmän puolesta, Stasys Jakeliūnas Verts/ALE-ryhmän puolesta, Johan Van Overtveldt ECR-ryhmän puolesta, Dimitrios Papadimoulis GUE/NGL-ryhmän puolesta, sitoutumaton Márton Gyöngyösi, Sirpa Pietikäinen, Irene Tinagli, Stéphanie Yon-Courtin, Hélène Laporte, Sven Giegold, Piernicola Pedicini, Stefan Berger, Pedro Silva Pereira, Engin Eroglu, Antonio Maria Rinaldi, Frances Fitzgerald, Alfred Sant, Roman Haider, Aurore Lalucq, Paul Tang ja Agnès Evren.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Georgios Kyrtsos, Margarida Marques, Billy Kelleher, João Ferreira, Fabio Massimo Castaldo, Seán Kelly ja Domènec Ruiz Devesa.
Puheenvuorot: Valdis Dombrovskis, Christine Lagarde ja Costas Mavrides.
9. Venezuelan tilanteen johdosta määrättävistä rajoittavista toimenpiteistä annetun neuvoston päätöksen (YUTP) 2017/2074 rikkominen - luetteloon merkityn henkilön laiton tulo EU:n jäsenvaltion alueelle (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: Venezuelan tilanteen johdosta määrättävistä rajoittavista toimenpiteistä annetun neuvoston päätöksen (YUTP) 2017/2074 rikkominen - luetteloon merkityn henkilön laiton tulo EU:n jäsenvaltion alueelle (2020/2564(RSP))
Josep Borrell Fontelles (komission varapuheenjohtaja / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) antoi julkilausuman.
Puhetta johti varapuhemies Rainer WIELAND
Puheenvuorot: Dolors Montserrat PPE-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Cristina Maestre Martín De Almagro, Javier Moreno Sánchez S&D-ryhmän puolesta, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Mick Wallace (puhemies huomautti tälle tämän kielenkäytöstä ja kehotti palaamaan järjestykseen), Jordi Cañas Renew-ryhmän puolesta, Ernest Urtasun Verts/ALE-ryhmän puolesta, Hermann Tertsch ECR-ryhmän puolesta, Idoia Villanueva Ruiz GUE/NGL-ryhmän puolesta, Leopoldo López Gil, Mónica Silvana González, Dita Charanzová, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Ibán García Del Blanco, ja Javi López, joka lisäksi kieltäytyi sinisen kortin kysymyksestä, jonka hänelle halusi esittää Hermann Tertsch.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Juan Fernando López Aguilar, João Ferreira, Sira Rego ja Clare Daly.
Josep Borrell Fontelles käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
10. Yhdysvaltojen Lähi-itää koskeva suunnitelma: kansainvälisen oikeuden mukainen EU:n vastine (keskustelu)
Komission varapuheenjohtajan / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma: Yhdysvaltojen Lähi-itää koskeva suunnitelma: kansainvälisen oikeuden mukainen EU:n vastine (2020/2559(RSP))
Josep Borrell Fontelles (komission varapuheenjohtaja / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) antoi julkilausuman.
Puheenvuorot: Anna-Michelle Asimakopoulou PPE-ryhmän puolesta, Kati Piri S&D-ryhmän puolesta, Hilde Vautmans Renew-ryhmän puolesta, Anna Bonfrisco ID-ryhmän puolesta, Reinhard Bütikofer Verts/ALE-ryhmän puolesta, Charlie Weimers ECR-ryhmän puolesta, Manu Pineda GUE/NGL-ryhmän puolesta, Lukas Mandl, Sven Mikser, Bernard Guetta, Jaak Madison, Margrete Auken, Bert-Jan Ruissen, Niyazi Kizilyürek, Evin Incir, Nicolaus Fest, Mounir Satouri, Tanja Fajon, Laura Huhtasaari, Ernest Urtasun, Brando Benifei ja Tonino Picula.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Milan Zver, Domènec Ruiz Devesa, Nicolae Ştefănuță, Beata Kempa, Silvia Modig ja Lefteris Nikolaou-Alavanos.
Josep Borrell Fontelles käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
11. Syyrian tämänhetkinen turvallisuustilanne (keskustelu)
Komission varapuheenjohtajan / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma: Syyrian tämänhetkinen turvallisuustilanne (2020/2560(RSP))
Josep Borrell Fontelles (komission varapuheenjohtaja / unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja) antoi julkilausuman.
Puhetta johti varapuhemies Ewa KOPACZ
Puheenvuorot: Michaela Šojdrová PPE-ryhmän puolesta, Kati Piri S&D-ryhmän puolesta, Hilde Vautmans Renew-ryhmän puolesta, Thierry Mariani ID-ryhmän puolesta, Hannah Neumann Verts/ALE-ryhmän puolesta, Angel Dzhambazki ECR-ryhmän puolesta, Giorgos Georgiou GUE/NGL-ryhmän puolesta, Isabel Santos, Jan-Christoph Oetjen, Ivan David, Assita Kanko, Nikolaj Villumsen, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Mick Wallace, Tonino Picula ja Raphaël Glucksmann.
12. Uusi kattava EU–Afrikka-strategia (keskustelu)
Suullisesti vastattava kysymys O-000007/2020 – Tomas Tobé DEVE-valiokunnan puolesta komissiolle: Uusi kattava EU-Afrikka-strategia (B9-0006/2020)
Tomas Tobé esitteli kysymyksen.
Jutta Urpilainen (komission jäsen) vastasi kysymykseen.
Puheenvuorot: Hildegard Bentele PPE-ryhmän puolesta, Udo Bullmann S&D-ryhmän puolesta, Charles Goerens Renew-ryhmän puolesta, Dominique Bilde ID-ryhmän puolesta, Pierrette Herzberger-Fofana Verts/ALE-ryhmän puolesta, Jadwiga Wiśniewska ECR-ryhmän puolesta, Miguel Urbán Crespo GUE/NGL-ryhmän puolesta, Carlos Zorrinho, Chrysoula Zacharopoulou, Maria Arena, María Soraya Rodríguez Ramos, Giuliano Pisapia ja Samira Rafaela.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Francisco José Millán Mon, Maria Manuel Leitão Marques, Beata Kempa, Silvia Modig, Deirdre Clune, Clare Daly ja Krzysztof Hetman.
Jutta Urpilainen käytti puheenvuoron.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
13. Antisemitismin, rasismin ja vihan torjunta Euroopassa (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: Antisemitismin, rasismin ja vihan torjunta Euroopassa (2020/2524(RSP))
Nikolina Brnjac (neuvoston puheenjohtaja) antoi julkilausuman.
Puhetta johti varapuhemies Othmar KARAS
Věra Jourová (komission varapuheenjohtaja) antoi julkilausuman.
Puheenvuorot: Roberta Metsola PPE-ryhmän puolesta, Kati Piri S&D-ryhmän puolesta, Frédérique Ries Renew-ryhmän puolesta, Filip De Man ID-ryhmän puolesta, Sergey Lagodinsky Verts/ALE-ryhmän puolesta, Nicola Procaccini ECR-ryhmän puolesta, Cornelia Ernst GUE/NGL-ryhmän puolesta, sitoutumaton Laura Ferrara, Peter Pollák, Juan Fernando López Aguilar, Anna Júlia Donáth, Susanna Ceccardi, Alice Kuhnke, Joachim Stanisław Brudziński, Clara Ponsatí Obiols, Alexandr Vondra, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Stanislav Polčák, Anna-Michelle Asimakopoulou, Sylwia Spurek, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Joachim Stanisław Brudziński, Jean-Paul Garraud, Helmut Geuking, Nuno Melo, Łukasz Kohut, Nicolaus Fest, Lena Düpont, Rasa Juknevičienė, Michaela Šojdrová, Magdalena Adamowicz, Peter van Dalen, Balázs Hidvéghi, Arba Kokalari ja Asim Ademov.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Krzysztof Hetman, Milan Brglez, Ilhan Kyuchyuk, Pierrette Herzberger-Fofana, Gilles Lebreton, Ruža Tomašić, Sandra Pereira ja Vlad-Marius Botoş.
Puheenvuorot: Věra Jourová ja Nikolina Brnjac.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
14. Valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpano
Puhemies on vastaanottanut PPE-ryhmältä seuraavat päätökset valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpanon muuttamisesta:
ECON-valiokunta: Ralf Seekatz
ENVI-valiokunta: Christian Doleschal
ITRE-valiokunta: Hildegard Bentele
LIBE-valiokunta: Lívia Járóka
SEDE-alivaliokunta: Michael Gahler
Päätökset tulevat voimaan tänään.
15. Oikeusvaltioon edelleen kohdistuva uhka Puolassa (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: Oikeusvaltioon edelleen kohdistuva uhka Puolassa (2020/2561(RSP))
Nikolina Brnjac (neuvoston puheenjohtaja) ja Věra Jourová (komission varapuheenjohtaja) antoivat julkilausumat.
Roberta Metsola PPE-ryhmän puolesta käytti puheenvuoron.
Puhetta johti varapuhemies Nicola BEER
Puheenvuorot: Juan Fernando López Aguilar S&D-ryhmän puolesta, Michal Šimečka Renew-ryhmän puolesta, Hynek Blaško ID-ryhmän puolesta, Terry Reintke Verts/ALE-ryhmän puolesta, Beata Szydło ECR-ryhmän puolesta, Konstantinos Arvanitis GUE/NGL-ryhmän puolesta, sitoutumaton Carles Puigdemont i Casamajó, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Domènec Ruiz Devesa, Andrzej Halicki, Katarina Barley, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Patryk Jaki, Ramona Strugariu, joka lisäksi kieltäytyi sinisen kortin kysymyksestä, jonka hänelle halusi esittää Jadwiga Wiśniewska, Tineke Strik, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Jadwiga Wiśniewska, Esteban González Pons, Robert Biedroń, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Joanna Kopcińska, Fabienne Keller, Vladimír Bilčík, Lukas Mandl, Siegfried Mureşan, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Anna Zalewska, Jiří Pospíšil ja Radosław Sikorski.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Irena Joveva, Maximilian Krah ja Ruža Tomašić.
Puheenvuorot: Didier Reynders (komission jäsen) ja Nikolina Brnjac.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
16. Parlamentin kokoonpano
Eurooppa-neuvoston 28. kesäkuuta 2018 tekemän päätöksen mukaisesti ja Yhdistyneen kuningaskunnan erottua Euroopan unionista 31. tammikuuta 2020 Alankomaiden toimivaltaiset viranomaiset ovat ilmoittaneet, että Bart Groothuis, Dorein Rookmaker ja Marcel De Graaff ovat tulleet valituiksi Euroopan parlamenttiin 1. helmikuuta 2020 alkaen.
Työjärjestyksen 3 artiklan 2 kohdan mukaisesti niin kauan kuin jäsenten valtakirjoja ei ole tarkastettu tai niitä koskevia muistutuksia ratkaistu, he osallistuvat parlamentin ja sen elinten istuntoihin ja heillä on kaikki jäsenille kuuluvat oikeudet edellyttäen, että he ovat ensin allekirjoittaneet ilmoituksen siitä, ettei heillä ole Euroopan parlamentin jäsenen tehtävän kanssa yhteensopimattomia tehtäviä.
17. Lemmikkieläinten laiton kauppa EU:ssa (keskustelu)
Suullisesti vastattava kysymys O-000010/2020 – Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Martin Hojsík, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Jadwiga Wiśniewska, Anja Hazekamp ja Eleonora Evi ENVI-valiokunnan puolesta neuvostolle: EU:n sisämarkkinoiden ja kuluttajien oikeuksien suojelu lemmikkieläinten laittoman kaupan kielteisiltä vaikutuksilta (B9-0003/2020)
Suullisesti vastattava kysymys O-000011/2020 – Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Martin Hojsík, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Jadwiga Wiśniewska, Anja Hazekamp ja Eleonora Evi ENVI-valiokunnan puolesta komissiolle: EU:n sisämarkkinoiden ja kuluttajien oikeuksien suojelu lemmikkieläinten laittoman kaupan kielteisiltä vaikutuksilta (B9-0004/2020)
Stanislav Polčák esitteli kysymykset.
Nikolina Brnjac (neuvoston puheenjohtaja) ja Stella Kyriakides (komission jäsen) vastasivat kysymyksiin.
Puheenvuorot: Liudas Mažylis PPE-ryhmän puolesta, Sylwia Spurek S&D-ryhmän puolesta, Martin Hojsík Renew-ryhmän puolesta, Marco Dreosto ID-ryhmän puolesta, Francisco Guerreiro Verts/ALE-ryhmän puolesta, Anja Hazekamp GUE/NGL-ryhmän puolesta, Eleonora Evi, Pascal Arimont, Tudor Ciuhodaru, Jan Huitema, Tilly Metz, Antoni Comín i Oliveres, Sunčana Glavak ja Isabella Adinolfi.
Pyynnöstä myönnettävät puheenvuorot: Jiří Pospíšil ja Petras Auštrevičius.
Puheenvuorot: Stella Kyriakides ja Nikolina Brnjac.
Työjärjestyksen 128 artiklan 5 kohdan mukaisesti keskustelun päätteeksi käsiteltäväksi jätetty päätöslauselmaesitys:
— Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Martin Hojsík, Jadwiga Wiśniewska, Anja Hazekamp ja Eleonora Evi ENVI-valiokunnan puolestaEU:n sisämarkkinoiden ja kuluttajien oikeuksien suojelusta lemmikkieläinten laittoman kaupan kielteisiltä vaikutuksilta (2019/2814(RSP)) (B9-0088/2020).
Työjärjestyksen 202 artiklan 3 kohdan mukaisesti tämän istunnon pöytäkirja annetaan parlamentin hyväksyttäväksi seuraavan istunnon iltapäiväosuuden alussa.
19. Seuraavan istunnon esityslista
Huomisen istunnon esityslista on vahvistettu (ks. "Esityslista"PE 647.408/OJME).