Назад 
 Напред 
Правилник за дейността на Европейския парламент
9-ти парламентарен мандат - Декември, 2019
EPUB 174kPDF 862k
СЪДЪРЖАНИЕ
БЕЛЕЖКА КЪМ ЧИТАТЕЛЯ
СБОРНИК НА ОСНОВНИТЕ ПРАВНИ АКТОВЕ СВЪРЗАНИ С ПРАВИЛНИКА ЗА ДЕЙНОСТТА

ДЯЛ V : ОТНОШЕНИЯ С ДРУГИТЕ ИНСТИТУЦИИ И ОРГАНИ
ГЛАВА 8 : СЕЗИРАНЕ НА СЪДА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Член 149 : Производства пред Съда на Европейския съюз

1.   В предвидените в Договорите и в статута на Съда на Европейския съюз срокове за предявяване на искове от институциите на Съюза или от физически или юридически лица Парламентът прави преглед на законодателството на Съюза и неговото прилагане, за да се гарантира пълното зачитане на разпоредбите на Договорите, по-специално в частта им относно правата на Парламента.

2.   Ако счита, че е налице нарушение на правото на Съюза, комисията, компетентна по правните въпроси, докладва на Парламента, при необходимост устно. По целесъобразност, комисията, компетентна по правните въпроси, може да изслуша становищата на комисията, компетентна по въпроса.

3.   Председателят предявява иск от името на Парламента в съответствие с препоръката на комисията, компетентна по правните въпроси.

В началото на следващата месечна сесия председателят може да сезира Парламента с въпроса за поддържането на иска. Ако Парламентът вземе решение да не поддържа иска с мнозинство от подадените гласове, председателят оттегля иска.

Ако председателят предяви иск противно на препоръката на компетентната комисия по правните въпроси, в началото на следващата сесия той сезира Парламента с въпроса за поддържането на иска.

4.   Председателят, след като се консултира с комисията, компетентна по правните въпроси, представя бележки или встъпва от името на Парламента в съдебни производства.

Ако председателят възнамерява да се отклони от препоръката на комисията, компетентна по правните въпроси, той я информира за това и отнася въпроса за разглеждане от Председателския съвет, като излага своите мотиви.

Когато Председателският съвет счита, че по изключение Парламентът не следва да представя бележки или да встъпва по дело пред Съда на Европейския съюз, в което под въпрос е поставена действителността на приет от Парламента акт, въпросът незабавно се отнася до Парламента за обсъждане.

Никоя от разпоредбите на Правилника за дейността не възпрепятства комисията, компетентна по правните въпроси, да взема решения относно подходящата процедура за своевременно предаване на нейната препоръка в неотложни случаи.

Когато е необходимо да се вземе решение относно това дали Парламентът следва да упражни правата си пред Съда на Европейския съюз и въпросният акт не попада в обхвата на член 149 от Правилника за дейността, процедурата, предвидена в настоящия член, следва да се прилага mutatis mutandis.

5.   В неотложни случаи председателят може, след като се консултира, по възможност, с председателя и докладчика на комисията, компетентна по правните въпроси, да предприеме предохранителни действия с оглед на спазването на съответните срокове. В такива случаи процедурата, предвидена в параграф 3 или 4, според случая, се прилага при първа възможност.

6.   Комисията, компетентна по правните въпроси, определя принципите, които ще използва при прилагането от своя страна на настоящия член.

Последно осъвременяване: 19 декември 2019 г.Правна информация - Политика за поверителност