TOP

 

Home - ElectionsHome - European ParliamentPrevious Menu European Parliament elections 1999
Belgium

DanskDeutschEllinikaEnglishEspañolFrançaisItalianoNederlandsPortuguêsSuomiSvenska

 

FLEMISH

CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ (Christian Democrats)

SMET Miet    b. 5.4.1943. Social worker. Former Minister and Secretary of State for Environment and Women's Rights. Minister for Employment since 1992.

*THYSSEN Marianne    b. 24.7.1956. Lawyer. Former Minister. Vice-president of Party since 1996. MEP since 1991.

VAN HECKE Johan    b. 2.12.1954. Teacher. Minister from 1985-97. Former Party President.

Vlaamse Liberalen en Dem (Liberals)

*DE CLERCQ Willy    b. 8.7.1927. Lawyer. Former Minister and Deputy Minister. Former President of Party. Former President of ELDR Group. Former European Commissioner for External Relations. MEP from 1979-81 and since 1989. President of the Legal Committee of the outgoing Parliament.

*NEYTS-UYTTEBROECK    b. 17.6.1944. Former teacher and party worker. Former
    Annemie        Member of the national parliament. President and Vice- president of Party. Former Secretary of State for the Brussels region. MEP since 1994.

STERCKX Dirk    b. 25.9.1946. Former teacher, journalist and television presenter.

SOCIALISTISCHE PARTIJ (Socialists)

VANDENBROUCKE Frank    b. 21.10.1955. Economist. Former President of Party. Former Minister of Foreign Affairs.

*VAN LANCKER Anne    b. 4.3.1954. Former lecturer and party worker. MEP since 1994.

VLAAMS BLOK (Far Right)

*DILLEN Karel    b. 16.10.1925. Retired accountant. Former Member of the national parliament and Senator. Former President of Group. MEP since 1989.


 

*VANHECKE Frank    b. 30.5.1959. President of Party since 1996. MEP since 1994.

AGALEV (Greens)

SÖRENSEN Patsy    b. 1.10.1952. Teacher. Mayor of Antwerp.

VANDER TAELEN Luckas    b. 21.1.1958. Journalist and televison reporter.

VOLKSUNIE (National party)

ANCIAUX Bert    b. 11.9.1959. Lawyer. Former Councillor and Mayor of Brussels. Founder and former President of Party. Minister since 1995.

*MAES Nelly    b. 25.2.1941. Former teacher. Member of national parliament and Senator. Also was a member of Flemish parliamanet. Vice President of party since 1995. MEP since 1998.

FRENCH

PARTI SOCIALISTE (Socialists)

BUSQUIN Philippe    b. 6.6.1941. President of Parti Socialiste since 1992 and Vice President of Socialist International and Party of European Socialists. Mayor. Former regional and federal minister

*DESAMA Claude    b. 9.10.1942. University lecturer. MEP since 1988.

THIELEMANS Freddy    b. 11.9.1944. Former teacher. Mayor and President of the Socialist Party of Brussels and regional deputy for Brussels since 1995.

PRL-FDF-MCC (Liberals)

*DEPREZ Gérard    b. 13.8.1943. Former academic in sociology. President of the party 1981-1996 and MEP since 1984.

DUCARME Daniel    b. 8.3.1954. Mayor. Former deputy and minister and other posts in the Liberal party.

RIES Fréderique    b. 14.5.1959. Journalist.


 

PARTI SOCIAL CHRÉTIEN (Christian Democrats)

HANSENNE Michel    b. 23.3.1940. Political posts within the Parti Social-Chretien and ministerial positions. 1989-1999 Director general of the Bureau international de travail (International Labour Office)

ECOLO (Greens)

FRASSONI Monica    b. 10.9.1963 in Mexico. Italian. Secretary General of Young European Federalists. Worked in the Green Group in the EP since 1990. Worked in non-governmental youth work. Member of the Italian Greens since 1997.

JONCKHEER Pierre    b. 10.5.1951. Senator and President of the Greens in the Senate. Federal Secretary and party spokesperson 1988-89.

*LANNOYE Paul    b. 22.6.1939. Scientist. Former senator. Founder member of the party. MEP since 1989 and President of Green Group in Parliament 1992-94.

GERMAN REGION

CHRISTLISCHE SOZIALE PARTEI (Christian Democrats)

*GROSCH Mathieu    b. 14.9.1950. Mayor of Kelmis. Minister of the German speaking community of Belgium 1986-90. President of the Council of the German speaking community 1990-94. MEP since 1994.

*re-elected
NB. the dual mandate is not permitted in Belgium

 

|WebMaster|Guide|© European Parliament|