TOP

 

Home - ElectionsHome - European ParliamentPrevious Menu European Parliament elections 1999
Denmark

DanskDeutschEllinikaEnglishEspañolFrançaisItalianoNederlandsPortuguêsSuomiSvenska

 

SOCIALDEMOKRATIET (Social Democrats)

*BLAK Freddy    b. 8.3.1945. Fitter. Trade Unionist. MEP since 1989.

LUND Torben    b. 6.11.1950. Lawyer. Former local councillor. Member of the national parliament 1981-98. Former Minister of Health.

THORNING-SCHMIDT Helle    b. 14.12.1966. Political scientist.

DET RADICAL VENSTRE (Radical Liberals)

*DYBKJÆR Lone    b. 23.5.1940. Engineer. Member of the national parliament 1973-77 and 1979-94. Former Minister of Environment. MEP since 1994.

DET KONSERVATIVE FOLKEPARTI (Conservatives)

*ROVSING Christian    b. 2.11.1936. Engineer. Businessman. Former member of the regional council in Copenhagen. MEP since 1989.

SOCIALISTISK FOLKEPARTI (Left Socialists)

**FRAHM Pernille    b. 1.4.1954. Teacher. Member of the national parliament since 1998.

JUNI BEVÆGELSEN (Anti-EU movement)

*BONDE Jens-Peter    b. 27.3.1948. Journalist. MEP since 1979. Chairman of the Group of Independents for a Europe of Nations in out-going Parliament.

OKKING Jens    Actor and writer.

*SANDBÆK Ulla    b. 1.4.1943. Church Minister. MEP since 1989.

FOLKEBEVÆGELSEN MOD (Anti-EU)

*KRARUP Ole    b. 17.3.1935. Lawyer. University Professor. MEP since 1994.


 

DANSK FOLKEPARTI (Danish People's Party)

CAMRE Mogens    b. 29.3.1936. Economist. Previously member of the national parliament for the Social Democrats.

VENSTRE (Liberals)

ANDREASEN Ole    b. 30.7.1939. Journalist. Deputy general manager in the Carlsberg Group. Former member of a municipal council.

BUSK Niels        b. 2.8.1942. Farmer. Reserve officer.

(*)**HAARDER Bertel    b. 7.9.1944. Political Scientist. Member of the national parliament since 1975. Former Minister of Education and Research. MEP since 1994. Vice-President for the European Parliament.

JENSEN Anne E    b. 17.8.1951. Economist. Journalist.

*RIIS-JØRGENSEN Karin    b. 7.11.1952. Lawyer. Works for an international accountancy office. MEP since 1994.

* re-elected
**dual mandate

 

|WebMaster|Guide|© European Parliament|