TOP

 

Home - ElectionsHome - European ParliamentPrevious Menu Europaparlamentsval 1999
Sverige

DanskDeutschEllinikaEnglishEspañolFrançaisItalianoNederlandsPortuguêsSuomiSvenska

 

SOCIALDEMOKRATISKA ARBETARPARTIET (S)

ANDERSSON, Jan* Född den 17 mars 1947. Lärarutbildning. Riksdagsledamot 1988-1995. Tidigare ordförande för Statens Handikappråd. LEP sedan den 1 januari 1995.

FÄRM, Göran Född den 17 oktober 1949. Journalist. Tidigare informationschef på Riksbyggen. Egen företagare inom information/media. Kommunalråd i Norrköping 1994-1998.

HEDKVIST PETERSEN, Ewa Född den 15 januari 1952. Socionom. Vice ordförande för Svenska Filminstitutet sedan 1996. Riksdagsledamot 1985-1994.

HULTHÉN, Annelie* Född den 17 juli 1960. Studier i statsvetenskap. Riksdagsledamot 1987- 1991 och 1994-1995. LEP sedan den 9 oktober 1995.

SCHORI, Pierre Född den 14 oktober 1938. Fil. mag. Kabinettssekreterare i UD 1982-1991. Riksdagsledamot 1991-1994. Minister för internationellt utvecklingssamarbete, stf utrikesminister sedan 1994.

THEORIN, Maj-Britt* Född den 22 december 1932. Realexamen, Filosofie hedersdoktor. Riksdagsledamot 1971-1995. Ambassadör och ordförande i den svenska nedrustningsdelegationen i Genève 1982-1991. President för Internationella fredsbyrån i Genève sedan 1992. Ordförande för FN:s expertkommissioner om kärnvapen 1989-1990, om militära resurser och miljön 1990-1991 samt om jämställdhet 1994. Ordförande för Parliamentarians for Global Action sedan 1995. LEP sedan den 1 januari 1995.

 

MODERATERNA (M)

ARVIDSSON, Per-Arne Född den 24 september 1950. Leg läkare. Överläkare. Landstingspolitiker. Ledamot av partistyrelsen.

BURENSTAM LINDER, Staffan* Född den 18 september 1931. Professor. Ekonomie doktor. Riksdagsledamot 1969-1986. Handelsminister 1976-1978, 1979-1981. Rektor för Handelshögskolan i Stockholm 1986-1995. Ordförande för Riksbanksfullmäktige 1991-1994. LEP sedan den 9 oktober 1995.

CARLSSON, Gunilla* Född den 11 maj 1963. Företagsekonom. Tidigare ekonomichef och revisor. LEP sedan den 9 oktober 1995.

CEDERSCHIÖLD, Charlotte* Född den 28 september 1944. Fil. kand. Riksdagsledamot 1988-1995. Vice ordförande i Europeiska kvinnounionen. LEP sedan den 1 januari 1995.

STENMARCK, Per* Född den 29 januari 1951. Resebyråtjänsteman. Riksdagsledamot 1979- 1995. LEP sedan den 1 januari 1995.

 

VÄNSTERPARTIET (V)

ERIKSSON, Marianne* Född den 17 maj 1952. Fritidspedagog. Politisk sekreterare. Ledamot av Vänsterpartiets kvinnopolitiska utskott. LEP sedan den 9 oktober 1995.

SCHMID, Herman Född den 31 december 1939. Fil. Lic. i sociologi/Lektor i sociologi vid Roskilde universitetscenter. Rektor för Bona Folkhögskola i Motala 1984-1990. Medlem av partistyrelsen 1990-1998.

SJÖSTEDT, Jonas* Född den 25 december 1964. Metallarbetare. Ledamot av Vänsterpartiets programkommission. LEP sedan den 9 oktober 1995.

 

FOLKPARTIET LIBERALERNA (FP)

MALMSTRÖM, Cecilia Född 1969. Fil.dr. Universitetslektor. Ledamot i Regionfullmäktige för Västra Götalands län sedan 1998.

PAULSEN, Marit Född 1939. Författare/Egen företagare. Ledamot av Malungs kommunfullmäktige 1976-1980. F.d. ordförande för Nätverk för Europa.

SCHMIDT, Olle Född den 22 juli 1949. Fil. mag. Lärarexamen. Kommunal tjänsteman. Ledamot av Malmö kommunfullmäktige 1988-1991 samt sedan 1994. Riksdagsledamot 1991- 1994. Ledamot av partistyrelsen sedan 1995. Tidigare bl.a. informatör, journalist, ombudsman och regeringstjänsteman.

 

MILJÖPARTIET DE GRÖNA (MP)

GAHRTON, Per* Född den 2 februari 1943. Fil.dr. i sociologi. Författare. Riksdagsledamot 1976-1979 (för FP), 1988-1991, 1994-1995. Styrelseledamot i Miljöpartiet. LEP sedan den 1 januari 1995.

SCHÖRLING, Inger* Född den 7 mars 1946. Universitetsstudier i biologi, geologi och kulturgeografi. Kooperativ rådgivare/kulturgeograf. Riksdagsledamot 1988-1991. Ledamot av partistyrelsen 1988-1992. LEP sedan den 9 oktober 1995.

 

KRISTDEMOKRATERNA (KD)

SACRÉDEUS, Lennart Född den 17 juni 1957. Gymnasielärare i samhällskunskap, historia och religion. Kommunalråd i Mora; blev ledamot av Mora kommunfullmäktige 1986. Kyrkopolitiskt engagerad sedan 1985. Medlem av kristdemokraternas partistyrelse sedan 1986. Tidigare medlem av Kyrkans Ungdoms förbundsstyrelse.

WIJKMAN, Anders Född den 14 november 1944. Fil. kand. Ambassadör vid utrikesdepartementet sedan 1998 med ansvar för miljö- och utvecklingsfrågor. Riksdagsledamot 1971-1978 (för S). Generalsekreterare i Svenska Röda korset (1979-1988) och Svenska Naturskyddsföreningen (1989-1991). Biträdande generalsekreterare i FN 1995-1997.

CENTERPARTIET (C)

OLSSON, Karl-Erik* Född den 23 februari 1938. Lantbrukare. Riksdagsledamot 1976-1979 och 1985-1995; ordförande riksdagens jordbruksutskott. Jordbruksminister 1991-1994. LEP sedan den 1 januari 1995.

 

|WebMaster|Guide|© Parlement européen|