Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Životní prostředí, změna klimatu a energie  

Ochrana životního prostředí a boj proti změně klimatu

 

Evropský parlament stanul v čele celosvětové reakce na změnu klimatu tím, že schválil nové právní předpisy, které pomohou omezit emise skleníkových plynů a  směrovat EU k nízkouhlíkovému hospodářství, jež bude méně závislé na nákladném dovozu fosilních paliv.


Poslanci EP se detailně věnovali přezkoumání odvětví dopravy a energetiky tak, aby Evropská unie vyráběla více úsporných osobních automobilů, lehkých užitkových vozidel a motocyklů, a investovala do alternativních paliv, která nezatěžují planetu.


Při omezování hrozeb pro životní prostředí a úspěšné zasazování se o čistší ovzduší, půdu a vodu znějí hlavní hesla Parlamentu „bezpečnost především“ a „prevence je lepší než léčba".

 

1. Boj proti změně klimatu a prosazování čistší energie

Změna klimatu, snad největší výzva dnešní doby týkající se životního prostředí, zůstává v centru pozornosti Evropského parlamentu, protože tvoří průlomové právní předpisy Evropské unie a vybízí k vytvoření prozřetelné politiky v oblasti klimatu na úrovni EU i na mezinárodní úrovni. Poslanci na summitech o klimatu Organizace spojených národů důsledně požadovali, aby Evropská unie a mezinárodní partneři projevili více ambicí na cestě k celosvětově závazné dohodě o klimatu, jež má být uzavřena do roku 2015.


Po stanovení významných cílů EU do roku 2020, například snížit emise skleníkových plynů o 20 % a získávat 20 % energie z obnovitelných zdrojů, obrátil Parlament svou pozornost k dalším nezbytným opatřením. Mezi ně patří zmrazení plánů na vydávání některých CO2 povolenek ze systému EU pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů tak, aby došlo k znovuobnovení motivačního efektu, a aby i firmy měly motivaci investovat do nízkouhlíkových inovací. Poslanci také bojují za stanovení nových, ambicióznějších cílů v oblasti změn klimatu pro období 2020-2030.

 

Čisté a účinné zdroje energie


Nový právní předpis o energetické účinnosti pomůže spotřebitelům snížit účty za energie a Evropské unii jako celku dosáhnout svého cíle v oblasti změny klimatu, kterým je omezení spotřeby energie do roku 2020 o 20 %. Schválená povinná opatření na úsporu energie – včetně renovace veřejných budov, systémů úspor energie pro energetické společnosti a energetických auditů pro všechny velké podniky – by mohla ušetřit až 50 miliard eur ročně a vytvořit několik tisíc nových „zelených“ pracovních míst.


Stavební předpisy budou vyžadovat, aby všechny nové budovy měly téměř nulovou spotřebu energie a aby byly pravidelně prováděny kontroly ohřívačů a systémů klimatizace.


Povinné označování domácích spotřebičů energetickými štítky pomůže spotřebitelům posoudit náklady na jejich provoz. Tím, že se Parlament úspěšně zasadil o přísnější požadavky na ekodesign, nebo přísnější normy pro fluorované plyny používané v klimatizacích a chladničkách, pomáhá také zajistit, že se spotřebitelé mohou rozhodnout informovaně a šetrně vůči klimatu.


V rámci přezkumu předpisů pro biopaliva Parlament podpořil vývoj ekologičtějších výrobků druhé generace, které berou v úvahu dopad biopaliv na změny ve využívání půdy. Bedlivě take sledoval otázky týkající se břidlicového plynu a vyzval členské státy, aby zajistily důkladná pravidla pro hydraulické štěpení. Zároveň požadoval komplexní unijní přezkum právních předpisů o chemických látkách a vodě, aby bylo zajištěno, že zohledňují využívání tohoto nového zdroje energie.


Zabezpečení dodávek plynu


Evropské domácnosti se již nemusí obávat toho, že v budoucnosti během krize v dodávkách plynu dojde k jejich přerušení, a to díky tomu, že Parlament schválil legislativní opatření týkající se koordinace a propojení v rámci celé EU.

 

Cílem nových předpisů je snížit zranitelnost v případě budoucích narušení dodávek a podpořit rozvoj infrastruktury na vnitrostátní a unijní úrovni. Tržní mechanismy zůstávají na prvním místě, domácnosti však budou během krize chráněny přednostně.


Doprava: zajištění lepší palivové účinnosti


Evropský parlament usiloval o právní předpisy na podporu inovací a snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) z nových osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel do roku 2020. To omezí dopad silniční dopravy v EU na klima a zároveň poskytnout motoristům lepší palivovou účinnost. Silniční doprava je druhým největším zdrojem emisí skleníkových plynů v EU, hned za výrobou energie. Její podíl tvoří přibližně pětinu celkových emisí CO2 vytvářených v Evropské unii.


Byla zavedena nová pravidla pro výrobu ekologičtějších – a také bezpečnějších – motocyklů. Poslanci vytvořili společný systém pro schvalování typu dvoukolových motorových vozidel, který se vztahuje na vše od mopedů až po těžké motocykly.


Ceny silničních poplatků pro nákladní přepravu byly původně stanoveny tak, aby pokrývaly pouze náklady na infrastrukturu. Nyní budou zohledňovat také náklady spojené s hlukovým znečištěním a znečištěním ovzduší. Parlament přijal předpisy k dosažení rovnováhy mezi hospodářskými zájmy zemí na okraji EU a environmentálními potřebami.


Poslanci úspěšně prosadili čistší pohonné hmoty pro plavidla a vyvíjí rovněž tlak na uzavření celosvětových dohod, které by zajistily omezení emisí z lodního a leteckého odvětví.

 
 

2. Ochrana životního prostředí

Průmyslové znečištění


Více než 50 000 průmyslových zařízení od tepelných elektráren až po velkovýkrmny vepřů bude muset splnit přísnější pravidla, jejichž cílem je ochrana před znečišťováním ovzduší, půdy a vody. Právní předpis se vztahuje i na škodliviny, jako jsou oxid siřičitý a oxidy dusíku.


Europoslanci dále schválili legislativu, která ukončí zbavování se starých lodí registrovaných v EU na pobřeží nečlenských zemí a zajistí jejich recyklaci v EU schválených zařízeních po celém světě.


Přísnější opatření proti nelegální těžbě


Parlament zvýšil pokuty uvalené na EU dodavatele dřeva vytěženého z nelegálních zdrojů a tím omezil škody způsobené ilegální těžbou dřeva. Tyto peněžní tresty nyní budou odrážet reálné náklady na životní prostředí a ekonomiku způsobené ilegální těžbou a zajistí, že na každém stupni dodavatelského řetězce prodávané dřevo v EU pochází z legálních zdrojů.


Elektronický odpad


Parlament přijal právní předpisy zabývající se množstvím elektronického odpadu produkovaného v EU. Členské státy budou mít povinnost shromažďovat a recyklovat více vyhozených chladniček, telefonů a dalšího elektronického odpadu. Poslancům Evropského parlamentu se podařilo usnadnit spotřebitelům vracení menších výrobků a ztížit bezohledným provozovatelům nelegální vývoz elektronického odpadu z EU.


Úniky ropy a nebezpečných chemických látek – znečišťovatel platí


Parlament schválil právní předpis, podle kterého budou ropné a plynárenské společnosti muset nést náklady na odstranění jakéhokoli možného narušení životního prostředí a budou muset disponovat prostředky na úhradu těchto nákladů. V opačném případě jim nebude uděleno povolení k těžbě ve vodách EU.


Poslanci Evropského aktualizovali legislativu týkající se chemických látek tak, aby došlo ke snížení rizik pro ekosystémy a veřejné zdraví. Například nová pravidla pro výrobky proti škůdcům zakazují nejvíce nebezpečné látky a požadují hledání alternativ pro ty problematické chemické látky, které se stále ještě používají.

 

V důsledku katastrofálního úniku červeného kalu, ke kterému došlo v Maďarsku, zpřísnil Parlament také pravidla pro kontroly závodů pracujících s nebezpečnými chemikáliemi a zajistil právo občanů na informace o takových závodech v blízkosti jejich bydliště.