Otse peamenüüsse (vajuta "Sisene")
Lehekülje sisu juurde (klõpsake nupul "Sisene")
Otse muude veebisaitide loetellu (vajuta "Sisene")
Naistepäev
Aktuaalne :

Naistepäev - Soolise võrdõiguslikkuse nimel

Naiste õigused / Võrdsed võimalused 07-03-2014 - 13:52 / Ajakohastatud: 07-03-2014 - 16:10
 
 

Euroopa Parlamendi jaoks on sooline võrdõiguslikkus tähtsal kohal ning naiste vastu suunatud vägivald on soopõhise diskrimineerimise üks kõige valulikumaid ilminguid. Selle probleemiga tegelemiseks ja lahenduste leidmiseks on laupäeval, 8. märtsil, tähistatav naistepäev tänavu pühendatud naistevastase vägivalla tõkestamisele. (Loe lähemalt: Väljakutse kõigile: hoiame ära naistevastase vägivalla)

Naistevastane vägivald ei tähenda mitte ainult lõhutud perekondi ja rikutud elusid, vaid ka suurt majanduslikku kahju, mis ulatub ELis ühes aastas 228 miljardi euroni. Laupäeval, 8. märtsil tähistatava naistepäeva eel nõuab Euroopa Parlament, et ELis jõustataks naistevastase vägivallaga võitlemise ühtne strateegia. Raportöör Antonyia Parvanova sõnul on pea pooled Euroopa naistest puutunud oma elu jooksul kokku vägivallaga. (Loe lähemalt: Parvanova: ligi pooled Euroopa naistest on kogenud elu jooksul vägivalda)

Vägivallaohvrid, eelkõige koduvägivalla eest põgenevad naised ja lapsed kogevad tihti, et ühe liikmesriigi tsiviilasjas kohaldatud kaitsemeetmetest ei ole teises liikmesriigis enam abi. Kolmapäeval, 22. mail kiitis EP aga heaks õigusloome, mille alusel hakkavad kaitsemeetmed kehtima üle kogu ELi. Raportöörid Antonio López-Istúriz White ja Antonyia Parvanova rääkisid lähemalt, mil moel võidavad jälitamise, ahistamise ja soolise vägivalla ohvrid. (Loe lähemalt: Vägivallaohvrite kaitsemeetmed hakkavad kehtima kogu ELis)

Naiste vastu suunatud vägivald on inimõiguste rikkumine, mis piirab naiste osalemist majandustegevuses, poliitikas ning kultuuri- ja sotsiaalelus. 8. märtsil tähistatava naistepäeva tänavune fookus on suunatud naistevastase vägivallaga võitlemisele ning Euroopa Parlament korraldab sel puhul mitmeid teemakohaseid üritusi. Uuri lähemalt. (Loe lähemalt: Naistepäev 2014 – naiste vastu suunatud vägivalla tõkestamine)

Parlamendi Facebooki-lehel toimus kolmapäeval, 5. märtsil, veebivestlus naiste õiguste komisjoni juhi Mikael Gustafssoniga, kelle sõnul on naistevastane vägivald soolise ebavõrdsuse otsene ilming. EP Facebooki-lehe fännid uurisid saadikult, kuidas tagada liikmesriikides meeste ja naiste võrdsus ja muuta Euroopas naiste stereotüüpe. (Loe lähemalt: Mikael Gustafsson Facebookis: naistevastane vägivald näitab soolist ebavõrdsust)

Naistepäev 2013 on pühendatud naistele majanduskriisis. Sooline ebavõrdsus on tööturul alati eksisteerinud ja kriis on seda pigem võimendanud – väga vähesed naised jõuavad firmade tippjuhtkonda ja palgalõhe on ühes aastas meeste kasuks ligi 8000 eurot. Meie infograafik annab ülevaate kitsaskohtadest naiste karjääriredelil. (Loe lähemalt: Infograafik soolisest ebavõrdsusest tööturul )

Viide : 20140304TST37502
 
 
Küsimused naiste õiguste komisjoni juhile
 

Mikael Gustafsson lahendustest, mis aitavad kaotada naistevastase vägivalla (07.03.2014)

 
Koduvägivald
 

Belgias kogeb oma elu jooksul vägivalda iga kolmas naine. EuroparlTV kohtus naistega, kes püüavad oma elu uuesti üles ehitada. (26.02.2013)

 
Välkmeeleavaldus
 

Parlamendis 2013. aastal toimunud välkmeeleavaldus naistevastase vägivalla tõkestamiseks (04.02.2013)