Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Przewodniczący

Parlament europejski: jak wybierzemy...
 1. Przewodniczący parlamentu europejskiego
  Jeden przewodniczący
  2,5
  -roczna, odnawialna kadencja
  • Procedura wyboru:
   Kandydat, który uzyska absolutną większość głosów w głosowaniu tajnym, zostaje wybrany na stanowisko przewodniczącego. Jeśli nie jest możliwe uzyskanie odpowiedniej większości po trzech turach głosowania, w czwartej biorą udział tylko dwaj kandydaci, którzy otrzymali największe poparcie.
  • Obowiązki :
   Przewodniczący kieruje pracami Parlamentu, prowadzi obrady oraz ogłasza przyjęcie budżetu UE. Reprezentuje Parlament w kontaktach międzynarodowych oraz w relacjach z innymi instytucjami unijnymi.
  Wiceprzewodniczący
  14 wiceprzewodniczących
  Wybierani podczas pojedynczego głosowania
  Obowiązki:
  Przejmują kompetencje przewodniczącego w przypadku jego nieobecności. Przewodniczący PE może także przekazać im część obowiązków, w tym reprezentowanie Parlamentu podczas spotkań i ceremonii.
  • Źródła: Regulamin Parlamentu Europejskiego
Martin Schulz
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Niemcy
 

Martin Schulz rozpoczął swoją polityczną karierę w wieku 19 lat, gdy dołączył do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Mając 31 lat, został najmłodszym w historii burmistrzem w Würselen w Nadrenii Północnej-Westfalii. W 1994 r., Schulz uzyskał mandat eurodeputowanego, a dziesięć lat później został liderem grupy politycznej Socjaldemokratów (S&D). Od 17 stycznia 2012 r. do końca 7. kadencji pełnił obowiązki przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, które przejął z rąk Jerzego Buzka. 1 lipca 2014 r. został ponownie wybrany na to stanowisko.

 

“Czy to nie Europa odwraca się od swoich obywateli?” – pytanie, zadane przez Dunkę podczas jednej z debat, dotyczących coraz mniejszego zaangażowania obywateli w sprawy Europy, na długo dało do myślenia Martinowi Schulzowi. “To stwierdzenie naprawdę mnie dotknęło” – mówi nam w wywiadzie, przeprowadzonym kilka miesięcy później. "Mam nadzieję, że nie jest to prawda. Musimy jednak wziąć ten komentarz pod uwagę i zrobić co w naszej mocy, by Unia Europejska nie legła w gruzach”. (Przeczytaj więcej: Martin Schulz: Europa musi być bliżej obywateli)

We wtorek rano, posłowie ponownie wybrali Martina Schulza na stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, na kolejne 2,5 roku. Martin Schulz, pięćdziesięcioośmioletni poseł z Niemiec, będzie stał na czele Parlamentu do stycznia 2017 roku. Został wybrany 409 głosami, przy 612 ważnych głosach, oddanych podczas pierwszej tury głosowania. (Przeczytaj więcej: Martin Schulz ponownie Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego)

Dot. : 20140627TST50806