Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)
Czy wiesz, co jesz?
Najważniejszy temat :

Jakość życia - Czy wiesz, co jesz?

Prawa obywatelskie / Konsumenci / Środowisko / Zdrowie publiczne / Bezpieczeństwo żywności 22-01-2014 - 19:10 / Ostatnia aktualizacja: 28-01-2014 - 09:58
 
 

Co dla Ciebie znaczy hasło: “jakość życia”? Bezpieczną żywność? Dostępność opieki medycznej? Czyste powietrze, którym oddychasz? Skuteczną ochronę konsumenta? Czy może pewność, że nikt nie wykorzysta w nieodpowiedni sposób Twoich danych? Parlament Europejski mierzy wysoko, by jakość życia Europejczyków z każdym rokiem stawała się coraz lepsza. Czytaj dalej i śledź na żywo czwartą konferencję ReACT, 23 stycznia o 20:00 w Rzymie! (Przeczytaj więcej: Jakość życia: od bezpieczeństwa żywności po ochronę danych)

Rzymianie zawsze wiedzieli, jak czerpać z życia to, co najlepsze i to właśnie dlatego w stolicy Włoch Parlament Europejski zorganizował czwartą odsłonę konferencji ReAct skupiającą się tym razem na kwestii jakości życia Europejczyków. 23 stycznia, w historycznym budynku studia filmowego Cinecittà uczestnicy spotkania dyskutowali o zdrowiu, bezpieczeństwie żywności i środowisku. (Przeczytaj więcej: #ReActRoma: razem, by poprawić jakość życia)

Najbardziej niebezpieczne tworzywa oraz niektóre dodatki i rodzaje toreb plastikowych powinny zostać wycofane do 2020 roku, w ramach europejskiej strategii zredukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych i ich wpływu na środowisko, ogłosił Parlament w rezolucji przyjętej we wtorek. UE powinna także wprowadzić wiążące cele dotyczące recyklingu, uznali posłowie. (Przeczytaj więcej: Odpady z tworzyw sztucznych: Parlament ogłasza alarm)

Palacze okazali się odporni na kampanie społeczne wzywające do rzucenia nałogu. Zawiodły umieszczane na opakowaniach produktów tytoniowych zdjęcia zajętych przez raka płuc oraz napisy mówiące o tragicznych skutkach palenia. Mimo to UE nie daje za wygraną i przedstawia propozycje nowych przepisów, mających na celu poprawienie alarmujących danych dotyczących śmiertelności uzależnionych od nikotyny Europejczyków. Zobacz naszą infografikę i śledź na żywo dzisiejsze wysłuchanie publiczne w PE. (Przeczytaj więcej: Palenie: czy nowe regulacje wyrwą nas z paskudnego nałogu?)

Parliament endorsed draft rules defining pollen as a natural constituent of honey, rather than an ingredient, in a vote on Wednesday. This means that GM pollen has to be labelled if it makes up more than 0.9% of the honey. (Przeczytaj więcej: Parliament clarifies labelling rules for honey if contaminated by GM pollen )

Przy porannej filiżance kakao niewielu z nas myśli pewnie o tym, jak wiele wysiłku kosztuje sporządzenie tego smacznego napoju. A także o tym, że do pracy na części plantacji kakaowców w Afryce Zachodniej zmusza się dzieci. Parlament Europejski ma uchwalić w tym tygodniu rezolucję potępiającą to zjawisko. Eurodeputowani zdecydują także, czy dadzą zielone światło porozumieniu mającemu usprawnić i uczynić bardziej przejrzystym handel w tym sektorze. (Przeczytaj więcej: "Nie" dla pracy dzieci na plantacjach kakao )

Boisz się, że telefon może wybuchnąć Ci tuż przy uchu? Chcesz mieć pewność, że zabawki, którymi bawi się Twoje dziecko, są w pełni bezpieczne? Komisja ds. ochrony konsumentów przyjęła dziś dwa projekty, zawierające nowe rozwiązania, na mocy których klienci otrzymają dokładne informacje o tym, co kupują, a same produkty poddawane będą bardziej rygorystycznym testom. O szczegółach rozmawialiśmy ze sprawozdawczyniami – Christel Schalemose (S&D) i Sirpą Pietikäinen (EPP). (Przeczytaj więcej: Produkty godne zaufania - czyli jak poprawić bezpieczeństwo kupujących)

Woda jest niezbędnym elementem w naszym życiu. Deputowani komisji PE ds. ochrony środowiska przyjęli w tym tygodniu sprawozdanie austriackiego chadeka Richarda Seebera. Tekst ten ma na celu stworzenie solidnych i ambitnych podstaw legislacyjnych dla długoterminowej zintegrowanej gospodarki wodnej w UE. Sprawdź naszą infografikę, aby zrozumieć, dlaczego jest to aż tak ważne. (Przeczytaj więcej: Woda na wagę złota)

Reforma wspólnej polityki rybołówstwa, łącznie ze środkami przeciw przełowieniu oraz zakazem pozbywania się na morzu niechcianych a już złowionych ryb, spełniająca najważniejsze postulaty Parlamentu, została przyjęta w głosowaniu, we wtorek. Zasady oznakowania sprzedawanych ryb również zostały zmienione, zapewniając konsumentom dokładniejsze informacje. Nowe przepisy, które powinny pozwolić na bardziej zrównoważone rybołówstwo, zaczną obowiązywać od początku 2014 roku. (Przeczytaj więcej: Zielone światło dla nowej zrównoważonej polityki rybołówstwa od 2014 roku)

Posłowie wezwali Komisję Europejską do zamknięcia unijnego rynku dla genetycznie modyfikowanej kukurydzy “Pioneer 1507”. Odporna na owadzie szkodniki roślina może bowiem okazać się zagrożeniem dla części motyli i ciem – argumentowano w przyjętej w czwartek rezolucji. “Brakuje dowodów świadczących o jej nieszkodliwości, dlatego nie możemy dopuścić do autoryzacji” – mówiła Dagmar Roth-Behrendt – posłanka, która wraz z komisją ochrony środowiska opowiedziała się za zablokowaniem wniosku producenta. (Przeczytaj więcej: "Nie" dla kukurydzy GMO. Brakuje dowodów na jej nieszkodliwość)

Dot. : 20140120TST33101
 
 
Jakość życia. Mierzmy wysoko.
 

Co robi Parlament Europejski, aby poprawić jakość życia? Sprawdź w filmiku.

 
Od A do Z: E jak etykiety
 

Podobno jesteśmy tym, co jemy, ale skąd możemy wiedzieć, co tak naprawdę wchodzi w skład produktów, które spożywamy?

 
42% Europejczyków
jest otyłych
(Przeczytaj więcej)
30% Europejek
cierpi z powodu otyłości
(Przeczytaj więcej)