Europarl  
 
Italien
Grunddata
Fördelning på partigrupper
Utveckling av valdeltagande
Kandidatlista
Belgien
Tjeckien
Danmark
Tyskland
Estland
Grekland
Spanien
Frankrike
Irland
Cypern
Lettland
Litauen
Luxemburg
Ungern
Malta
Nederländerna
Österrike
Polen
Portugal
Slovenien
Slovakien
Finland
Sverige
Storbritannien
 
 


Webbkarta Rättsligt meddelande
     
Startsida >> Din röst i Europa >> Italien >> Kandidatlista

Italien - 09/06/2004


I. ITALIENORD - OCCIDENTALE : 20 seats
(Lombardie; Piémont ; Ligurie ; Val d'Aoste)
PARTIS REPRESENTES AU PE OU AFFILIES A L'UN DE SES GROUPES
a. FI - FORZA ITALIA (PPE-DE)
1. Silvio BERLUSCONI 11. Fabrizia CARMINATI
2. Gabriele ALBERTINI 12. Alessandro CECCHI PAONE
3. Guido PODESTA’ 13. Carlo Junior COSTANZIA DI CASTIGLIONE
4. Francesco FIORI 14. Susanna CREPERIO VERRATTI
5. Jas GAWRONSKY 15. Luigi FLORIO
6. Mario MANTOVANI 16. Paola IANNACE
7. Mario Walter MAURO 17. Carmela LOIACANI
8. Roberto Antonio BERUTTI 18. Franco MALERBA
9. Anna Cinzia BONFRISCO 19. Paolo SOLETTA
10. Giorgio BONGIORNO 20. Iva ZANICCHI
b. UDC - UNIONE DEI DEMOCRATICI CRISTIANI E DEI DEMOCRATICI DI CENTRO (PPE-DE)
1. Giuseppe (Marco) FOLLINI 11. Enzo BOSIO
2. Terensio DELFINO 12. Carmelo CARABETTA
3. Bruno TABACCI 13. Massimiliano CODORO
4. Vittorio ADOLFO 14. Giancarlo GALLI
5. Vito BONSIGNORE 15. Nicola GRITTI
6. Gianfranco ROTONDI 16. Pietro MARCAZZAN
7. Mario SCOTTI 17. Grazia Donata MINA
8. Milena BERTANI 18. Maria Rosaria (Rosa) PARLATI
9. Flavio ACCORNERO 19. Ugo POLETTI
10. Valter BOERO 20. Deodato SCANDEREBECH
c. AP- UDEUR - ALLEANZA POPOLARE -UNIONE DEMOCRATICI EUROPEI (PPE-DE)
1. Lorenzo ACQUARONE 11. Simonetta CORAZZA
2. Nicodemo FILIPPELLI 12. Lucia FOLLI
3. Domenico GALBIATI 13. Tibaldeo Paolo FRANZINI
4. Sergio DEORSOLA 14. Susanna FUCINI
5. Maurizio SALA 15. Roberta GASCO
6. Antonio (Nuccio) FAVA 16. Roberto GARGIULO
7. Giliolo BADILINI 17. Giuseppe MAMMERO
8. Domenico CARBONE 18. Silvano MANTOVANI
9. Claudia CASALINI 19. Chiara PARENTE
10. Rosa CHIERICATI 20. Mario SECCO
d. PARTITO PENSIONATI (PPE-DE)
1. Carlo FATUZZO 11. Mario BARCA
2. Lino MISEROTTI 12. Aquilino GARGANTINI
3. Giuseppe ITALIA 13. Mauro ROSSI
4. Luigi FERONE 14. Giorgio GRASSINO
5. Giacinto BOLDRINI 15. Silvia METRA
6. Pericle BARLUSCONI 16. Costantino AMITI
7. Franca CECCHETTI 17. Giovanni DEVECCHI
8. Giuseppe REGGIO 18. Franco SELVA
9. Emanuela ROCCHI 19. Federico BENVENUTI
10. Manlio MAURIELLO 20. Riccardo FERRARI
e. UNITI NELL'ULIVO ( DS [PSE]- DL- La Margherita [PPE-DE /ELDR]- SDI [PSE] - MRE [ELDR])
1. Pier Luigi BERSANI (DS) 11. Filippo FIANDROTTI (SDI)
2. Patrizia TOIA (DL- La Margherita) 12. Giuseppe (Deo) FOGLIAZZA
3. Michele SANTORO (indépendant) 13. Marco FORMENTINI (DL-La Margherita [ELDR])
4. Pia LOCATELLI (SDI) 14. Aldo GANDOLFI (Libertà e Giustizia)
5. Andrea BENEDINO (DS) 15. Pier Antonio PANZERI
6. Mercedes BRESSO (DS) 16. Giovanni (Gianni) RIVERA (DL-La Margherita)
7. Massimiliano COSTA (DL- La Margherita) 17. Mme Giovanna (Gianna) SENESI (DL- La Margherita)
8. Chiara CREMONESI (DS) 18. M. Gianluca SUSTA (DL-La Margherita)
9. Vittorio DOTTI (MRE) 19. Mme Marta VINCENZI (DS)
10. Francesco FERRARI (DL-La Margherita) 20. M. Antonino ZANIBONI (DL-La Margherita)
f. SOCIETA' CIVILE DI PIETRO [ELDR] -OCCHETTO
1. Antonio DI PIETRO 11. Paolo CAMPAGNA
2. Achille OCCHETTO 12. Andrea CARDILLI
3. Giorgio CALO' 13. Augusto FIERRO
4. Giulietto CHIESA 14. Diego Carlo Federico LO PRESTI
5. Diego NOVELLI 15. Mariateresa MARENGHI
6. Cornelio VELTRI 16. Stefano MONGIARDO
7. Cayetana (Tana) DE ZULUETA 17. Marco NERVEGNA
8. Rosangela BALZANO 18. Francesco PARDI
9. Romana BERTOLI 19. Marisa PORCU
10. Elena BOIERO 20. Luigina RAVERA
g. SOCIALISTI UNITI PER L'EUROPA (ELDR): NPSI [ELDR] + Unità Socialista [no mep]
1. Chiara MORONI (NPSI) 11. Maria Teresa CHERCHI (NPSI)
2. Claudio SIGNORILE (Unità Socialista) 12. Fabrizio Franco COMAITA(NPSI)
3. Vittorio Michele (Bobo) CRAXI (NPSI) 13. Carlo COMINI (NPSI)
4. Attilio BASTIANINI (Indépendant liberal) 14. Carlo DEBENEDETTI (NPSI)
5. Giovanni ALOISI (Unità Socialista) 15. Matteo FUSARO (NPSI)
6. Sauro Giuseppe BARUZZO (NPSI) 16. Porzia (Maria) MIRARCHI (NPSI)
7. Cinzia BENVENUTO (NPSI) 17. Claudia NENNI (NPSI)
8. Alvaro BONAVOGLIA (Unità Socialista) 18. Aldo OLIVIERI (NPSI)
9. Felice BORGOGLIO (Unità Socialista) 19. Antonio PALMIERI (NPSI)
10. Andrea BUFFONI (NPSI) 20. Antonia SUARDI (Unità Socialista)
h. PRI I Liberal SGARBI (ELDR)
1. Vittorio SGARBI (Liberal Sgarbi) 11. Maria Emma GALBASSINI (Liberal Sgarbi)
2. Lilia ALBERGHINA (PRI) 12. Sergio LEALI (Liberal Sgarbi)
3. Annamaria ANDREOLI (Liberal Sgarbi) 13. Pietro Paolo MENNEA (sortant indépendant) (Liberal Sgarbi)
4. Pasquale BARBATANO (PRI) 14. Andrea MIELI (Liberal Sgarbi)
5. Gianluca BUONANNO (Liberal Sgarbi) 15. Francesco MUSCIA (PRI)
6. Santino CAMONITA (PRI) 16. Gianna PARRI (PRI)
7. Giovanni Giulio CONTI (Liberal Sgarbi) 17. Alessandra PAVESE (Liberal Sgarbi)
8. Barbara CORBIBIERO (PRI) 18. Stefano SALVI (Liberal Sgarbi)
9. Luca D'AURIA (PRI) 19. Patrizia TOMACELLI (Liberal Sgarbi)
10. Paolo FRATTINI (Liberal Sgarbi) 20. Franco ZUNINO (Liberal Sgarbi)
i. RC - SINISTRA EUROPEA - RIFONDAZIONE COMUNISTA (GUE/NGL)
1. Fausto BERTINOTTI 11. Luigi GUASCO
2. Vittorio Emanuele AGNOLETTO 12. Giorgio MAGNI
3. Enrico Maria ARCHETTI MAESTRI 13. Luigi MINGHETTI
4. Eleonora ARTESIO 14. Rocco PAPANDREA
5. Marco CALDIROLI 15. Marilde PROVERA
6. Cinzia COLOMBO 16. Valter SARESINI
7. Simona COLZANI 17. Giovanna (Gianna)TANGOLO
8. Pasquale DI TOMASO 18. Davide Maria (Atomo) TINELLI
9. Valeria FARALDI 19. Piero VALLEISE
10. Celeste GROSSI 20. Adriana ZARRI
j. PdCI - COMUNISTI ITALIANI (GUE/NGL)
1. Armando COSSUTTA 11. Maria Rosalba CARENA
2. Gianteresio (Gianni) VATTIMO (sortant PSE) 12. Pietro (Piero) CASACCIA
3. Marco RIZZO 13. Franco CASALINO
4. Anna Maria BERNASCONI 14. Leon FONTANA
5. Gaetano LIGUORI 15. Carla MOSCATELLI
6. Vauro SENESI 16. Maria Agostina PELLEGATTI
7. Alberto (Bebo) STORTI 17. Monica PERUGINI
8. Piergiorgio BERGONZI 18. Nadia STANZIOLA
9. Tirreno BIANCHI 19. Mirella STRANI
10. Maria Antonietta CAMPETTI 20. Alessandro VALENZANO
k. Fed. Verdi - FEDERAZIONE DEI VERDI (Verts/ALE)
1. Alfono PECORARO SCANIO 11. Giuseppe CARAVITA
2. Monica FRASSONI 12. Graziella CROCI
3. Cristina MORELLI 13. Ester ERMONDI
4. Laura CIMA 14. Valentina GIANNINI
5. Gabriele BAGNASCO 15. Claudio MARTINI
6. Ugo VENTURELLA 16. Marco MOLGORA
7. Stefano APUZZO 17. Mara MORI
8. Cinzia BARONE 18. Giovanni NIGRO
9. Maurizio BARUFFI 19. Michela PAPAVASSILIOU
10. Alessia BERNARDELLI 20. Ugo ZAMBURRU
l. AN - ALLEANZA NAZIONALE (UEN)
1. Gianfranco FINI 11. Corrado GHIRARDELLI
2. Cristiana MUSCARDINI 12. Romano Maria LA RUSSA
3. Mirko TREMAGLIA 13. Gianni MANCUSO
4. Antonio Francecso Giovanni MUSSA 14. Vittorio PESATO
5. Domenico ALOISI 15. Anna Maria ROMANO
6. Paola BULBARELLI 16. Corrado ROTTI
7. Barbara BONINO 17. Carla SPAGNOLI
8. Patrizia D'ONOFRIO VENTRICE 18. Antonella TOSI
9. Gianfranco GADOLLA 19. Livio TOSI
10. Giacomo GATTI 20. Renzo TOSOLINI
m. PATTO SEGNI (UEN)-SCOGNAMIGLIO
1. Carlo Luigi SCOGNAMIGLIO PASINI 11. Anna Maria LELLA
2. Mariotto (Mario) SEGNI 12. Giovanni MANZO
3. Maria Grazia BARBIERI 13. Giuseppe Angelo MAZZARELLO
4. Pierluigi CASTALDI 14. Maria MIANULLI
5. Ida CASTIGLIONI 15. Giuseppe MORRONE
6. Maddalena Maria Laura CORVI MORA 16. Roberto MUSSANO
7. Emilio CUPOLO 17. Filippo NERI
8. Marcello DAMIANI 18. Stefano PEDICA
9. Patrizia FORTE 19. Roberto PORTINARI
10. Luciano GARATTI 20. Mariella SAPONARA
n. LISTA BONINO (NI)
1. Emma BONINO 11. Ennio Maria BOGLINO
2. Maurizio TURCO 12. Deborah CIANFANELLI
3. Giacinto (Marco) PANNELLA 13. Donatella CORLEO
4. Marco CAPPATO 14. Marcello CRIVELLINI
5. Benedetto DELLA VEDOVA 15. Patrizia DE FUSCO
6. Rita BERNARDINI 16. Giulio MANFREDI
7. Massimo BORDIN 17. Vanna PEREGO
8. Sergio D'ELIA 18. Sergio ROVASIO
9. Franca Letizia ANGIOLILLO 19. Domenica (Dominique) VELATI
10. Guido BIANCARDI 20. Silvio VIALE
o. LN - LEGA NORD (NI)
1. Umberto BOSSI 11. Luciana FROSIO RONCALLI
2. Francesco Enrico SPERONI 12. Aldo Luigi FUMAGALLI
3. Mario BORGHEZIO 13. Sara FUMAGALLI
4. Roberto ANELLI 14. Marina LAZZATI
5. Michele BERETTA 15. Marco PREIONI
6. Daniela BERRI 16. Monica RIZZI
7. Lorenzo BODEGA 17. Giovanni ROBUSTI
8. Silvana Andraina COMAROLI 18. Gianantonio Umberto ROSA
9. Angelo DE BIASIO 19. Mauro ROSSI
10. Bruno FERRACCIOLI 20. Mattteo SALVINI
PARTIS NON REPRESENTES AU PE
a. ALTERNATIVA SOCIALE - con Alessandra MUSSOLINI
1. Alessandra Mussolini 11. Domenico SOLLECITO
2. Adriano TILGHER 12. Stelio Franco TRAVERSA
3. Roberto FIORE 13. Cristina AVVIGNANO
4. Roberto AGNELLINI 14. Carlo BONFANTI
5. Giulio Maria TAM 15. Virginio VERNIER
6. Gianmario INVERNIZZI 16. Ivana MAFFEI
7. Duilio CANU 17. Stefano SAIJA
8. Angelo RICCOBALDI 18. Giancarlo BORLUZZI
9. Fidalma RUGGIERO 19. Marinella MONZA
10. Patrizia ZAFFERANI 20. Francesca RICCIARDI
b. LISTA CONSUMATORI
1. Carlo RIENZI 8. Orazio DE GIOVANNI
2. Marco DONZELLI 9. Settimio GRIMALDI
3. Tiziana SORRIENTO 10. Patrizia MACCHINI
4. Domenico PISCIOTTA 11. Vincenzo RIENZI
5. Antonella BASILE 12. Giancarlo TRAVAGIN
6. Flavio BIRAGHI 13. Alberto UVA
7. Daniela BRICCA 14. Estevan VELARDI
c. FIAMMA TRICOLORE
1. Luca ROMAGNOLI 11. Massimo CESATI
2. Alessandro DELICATO 12. Maurizio COLLI
3. Massimo BOSSO 13. Geniuccio CHIERICO
4. Dario FRATTINI 14. Stefania GEMELLI
5. Giorgio TIGANO 15. Vito Nicola GROSSO
6. Giovanni BOTTAZZI 16. Umberto Sandro MASSIMINO
7. Annamaria BANFI 17. Grazia MICCOLI
8. Giorgio BISSACCO 18. Sandra MOLINARI
9. Annamaria BRIOLA 19. Mara PAVLOVIC
10. Antonio CARAMASCHI 20. Maurizio ZINGALES
d. ABOLIZIONE SCORPORO VERDI VERDI
1. Alessandro LUPI 4. Giorgia ROCCHETTA
2. Anacleta SALVETTI 5. Massimiliano SOCCO
3. Cristina Ilaria PANZERA 6. Maurizio LUPI
e. ALLEANZA LOMBARDA AUTONOMIA
1. Elidio DE PAOLI (Lega per l’Autonomia Alleanza Lombarda) 10. Elita SAVEGNAGO
2. Claudia CONCONI 11. Aldo MARTELLO
3. Giuseppe CUSCHERA 12. Angelo FIACCABRINO
4. Gianpiero RIVA VERCELLOTTI 13. Rosalia TARUFFI
5. Anna BELLI 14. Fabrizio Carlo GARGHETTI
6. Tommaso SCARDICCHIO 15. Ugo SARAO
7. Gianluca FORIERI 16. Ciro DE VINCENZO
8. Dino TROTASONI 17. Oscar IARDINO
9. Paola GHIGNONE 18. Eva ROSSI (Lega Pensionati)
f. UV- UNION VALDOTAINE
1. Guido GRIMOD 3. Ornella Vittoria DEPAOLI
2. Mariano ALLOCCO 4. 
g. PAESE NUOVO
1. Alberto Rosario ALESSI 11. Massimo DEMARZIANI
2. Paolo SABA 12. Gianni LISIGNOLI
3. Paolo PASTORELLI (sortant PPE-DE) 13. Carla Maria LUDOVICO
4. Cateno Roberto DE LUCA 14. Aurora MATERA
5. Salvatore VILLA 15. Francesco PERINI
6. Paolo DUFOUR 16. Annamaria TANCA
7. Annunziata AMATO 17. Mario MAIDA
8. Nicola Antonio CARRARA 18. Emanuela TRICOMI
9. Graziano CREPALDI 19. Piercarlo VINCENZI
10. Carolina CAPRANI 20. Bernardo RIZZI
h. MOVIMENTO IDEA SOCIALE RAUTI
1. Maria Lorena COLOMBO 3. Stefano CHINELLI
2. Riccardo MICALEF 4. 
i. NO EURO
1. Renzo RABELLINO 11. Flavio CERONI
2. Mario DI SPIGNA 12. Gaetano CRIPPA
3. Flavio FERRARIO 13. Mariangela FRASCELLA
4. Angelo BARAGGIA 14. Maria Daniela GHIRARDINI
5. Massimiliano (Max) LODA 15. Daniela LICATA
6. Maria Graziella SCHIAVI 16. Franco POLETTI
7. Rosanna ARNULFO 17. Anna CERON
8. Alberto Maria BOSISIO 18. Gianfranco ROSSO
9. Alberto CANTU' 19. Claudio SPALETRA
10. Flavio Luigi CARRETTA 20. Frida VALENTINI

II. ITALIE NORD-ORIENTALE : 15 seats
(Vénétie, Frioul Vénétie Julienne, Emilie Romagne, Trentin Haut Adige)
PARTIS REPRESENTES AU PE OU AFFILIES A L'UN DE SES GROUPES
a. FI - FORZA ITALIA (PPE-DE)
1. Silvio BERLUSCONI 9. Federico FRONZONI
2. Renato BRUNETTA 10. Elisabetta GARDINI
3. Giorgio LISI 11. Alcide GAVA
4. Giacomo SANTINI 12. Girolamo GIGLIO
5. Amalia SARTORI 13. Tonino LAMBORGHINI
6. Giorgio CAROLLO 14. Chiara POCATERRA
7. Manuela DI CENTA 15. Santa ZANNIER
8. Simona FEDE 16. 
b. UDC - UNIONE DEI DEMOCRATICI CRISTIANI E DEI DEMOCRATICI DI CENTRO (PPE-DE)
1. Carlo GIOVANARDI 9. Iles BRAGHETTO
2. Luca VOLONTE' 10. Maria Antonietta CASTAGNOLI
3. Gian Luigi MAGRI 11. Antonio DE POLI
4. Anna Maria LEONE 12. Gina FASAN
5. Adolfo (Nino) CRISTOFORI 13. Roberto MOLINARO
6. Ivo TAROLLI 14. Rita MUCCINI
7. Davide TORRINI 15. Ida ZANETTI
8. Franco BOZZOLIN 16. 
c. AP-UDEUR - ALLEANZA POPOLARE - UNIONE DEMOCRATICI EUROPEI (PPE-DE)
1. Giovanni FONTANA 9. Vincenzo IANUALE
2. Mauro FABRIS 10. Annalisa MARSAN
3. Paolo MENGOLI 11. Antonietta MASSARO
4. Danilo BERTOLI 12. Diego MECHI
5. Antonio BALZANI 13. Salvatore SOLIMENO
6. Roberto BERVEGLIERI 14. Maurizio TOCCOLI
7. Stefano FELLETTI 15. Vittoria VITALE
8. Rolando FERRARESE 16. 
d. SVP - PARTITO POPOLARE SUDTIROLESE (PPE-DE)
1. Michael (Michl) EBNER 6. Giovanna KRAPF in BERNARDI
2. Drago STOKA 7. Tanja MESSNER
3. Ugo Angelo ROSSI 8. Thomas MUSSNER
4. Ingomar GATTERER 9. Sieglinde NIEDERSTATTER in FAUSTER
5. Andrea GRUBER 10. Harald STAUDER
e. PARTITO PENSIONATI (PPE-DE)
1. Carlo FATUZZO 9. Simone BASCHIERA
2. Lino MISEROTTI 10. Maria Luisa ANTONIAZZI
3. Giuseppe ITALIA 11. Luciana CORTI
4. Luigi FERONE 12. Egidia BARATTA
5. Silvana SONVICO 13. Alfa ORLANDI
6. Michele MOTTA 14. Michela IZZO
7. Benito ROSSI 15. 
8. Daniela FERRONATO 16. 
f. UNITI NELL'ULIVO ( DS [PSE]- DL- La Margherita [PPE-DE /ELDR]- SDI [PSE] - MRE [ELDR])
1. Enrico LETTA (La Margherita) 9. Daria DOLFINI (DS)
2. Giovanni BERLINGUER (DS) 10. Daniela MENEGUZZI (DS)
3. Paolo COSTA (La Margherita [ELDR) 11. Carlo PEGORER (DS)
4. Donata GOTTARDI (indépendante) 12. Vittorio PRODI (La Margherita)
5. Dietlinde (Lilly) GRUBER (indépendante) 13. Maria Grazia TAMPIERI (DS)
6. Paola CAMPANA (MRE) 14. Paolo ZANCA (SDI)
7. Loredana AURELIO in CELEGATO (SDI) 15. Secondo (Mauro) ZANI (DS)
8. M. Giuseppe DETOMAS (La Margherita) 16. 
g. SOCIETA' CIVILE DI PIETRO [ELDR] -OCCHETTO
1. Antonio DI PIETRO 9. Vincenzo CRETELLA
2. Achille OCCHETTO 10. Rosa MAGGIO in SLABY
3. Francesco PARDI 11. Angelo MORINI
4. Rosario (Gianfranco) MASCIA 12. Franco NESTORI
5. Silvana MURA 13. Liliana RAGNINI
6. Ernesto PALLOTTA 14. Dacia VALENT
7. Giulietto CHIESA 15. Lorenzo VIGNA
8. Paola BALDASSARRI 16. 
h. SOCIALISTI UNITI PER L'EUROPA (ELDR): NPSI [ELDR] + Unità Socialista [no mep]
1. Emanuela CECCHETTIN (Unità Socialista) 9. Domiziano MANCARUSO (NPSI)
2. Gianni DE MICHELIS (NPSI) 10. Giuseppe NANNI (NPSI)
3. Gianfranco CARBONE (Unità Socialista) 11. Renato PAPA (NPSI)
4. Nadia ROMEO (NPSI) 12. Elisabetta ROCCO (NPSI)
5. Renza BERTOLINI (NPSI) 13. Giuseppe ROMANI (NPSI)
6. Corrado DE NICOLA (NPSI) 14. Pietro Giorgio SCHIZZI (NPSI)
7. Dolves GUIDI (NPSI) 15. Renzo VERNIER (NPSI)
8. Lauretta IURETIG (NPSI) 16. 
i. PRI - I Liberal SGARBI (ELDR)
1. Vittorio SGARBI (Liberal Sgarbi) 9. Giovanna LASAGNA (Liberal Sgarbi)
2. Oliviero (Widmer) VALBONESI (PRI) 10. Renato LELLI (PRI)
3. Marco BENEDETTI (PRI) 11. Pietro Paolo MENNEA (sortant indépendat) (Liberal Sgarbi)
4. Attilio CENNI (Liberal Sgarbi) 12. Gianantonio MINGOZZI (PRI)
5. Nicholas FARRELL (Liberal Sgarbi) 13. Roberto OSTI (Liberal Sgarbi)
6. Fauzia GAVIOLI ved. COLLETTI (Liberal Sgarbi) 14. Aldo PAGANO (PRI)
7. Fausto GUARESCHI (Liberal Sgarbi) 15. Andreina ZITELLI (PRI)
8. Alfonso LANZARA (PRI) 16. 
j. RC - SINISTRA EUROPEA - RIFONDAZIONE COMUNISTA (GUE/NGL)
1. Fausto BERTINOTTI 9. Fausto GIANELLI
2. Roberto MUSACCHIO 10. Raniero LA VALLE
3. Roberto ANTONAZ 11. Gemma LUNIAN
4. Lidia Menapace BRISCA 12. Leonardo MASELLA
5. Igor CANCIANI 13. Laura SARTORI
6. Christian DAL GRANDE 14. Mamadou SECK
7. Tiziana DAL PRA 15. Rina ZARDETTO
8. Silvia FEDERICI 16. 
k. PdCI - COMUNISTI ITALIANI (GUE/NGL)
1. Oliviero DILIBERTO 9. Spartaco MARANGONI
2. Giuseppina MARCIALIS 10. Miria PONTAROLLO
3. Gino BARSELLA 11. Fabrizio RAPPINI
4. Alberto BUVONI 12. Ferdando ROSSI
5. Carlo CARLINI 13. Stojan SPETIC
6. Marcella DI FOLCO 14. Gabriella TRAVERSO
7. Loredana DOLCI 15. Giuliana ZAGABRIA
8. Franco FOCARETA 16. 
l. Fed. Verdi - FEDERAZIONE DEI VERDI (Verts/ALE)
1. Gianfranco BETTIN 9. Silvana COLLODO
2. Josef (Sepp) KUSSTATSCHER 10. Mariapia COVRE
3. Daniela GUERRA 11. Alisa DEL RE
4. Gianluca BORGHI 12. Luciano GUERRINI
5. Olivia (Iva) BERASI 13. Laura MANCUSO
6. Maurizio ROZZA 14. Giuseppina MONTANARI
7. Rodolfo (Ro) MARCENARO 15. Rosanna ROSATO
8. Maddalena ALDEGHERI 16. 
m. AN -Casa delle Libertà - ALLEANZA NAZIONALE (UEN)
1. Gianfranco FINI 9. Sergio DRESSI
2. Adolfo URSO 10. Marta FAROLFI
3. Filippo BERSELLI 11. Paolo Eliezer FOA'
4. Sergio Antonio BERLATO 12. Giorgio HOLZMANN
5. Maria Ida GERMONTANI 13. Massimo GIORGETTI
6. Franco BARITUSSIO 14. Bruno MORETTI
7. Anna BONAMIGO 15. Leda TIRELLI
8. Maria Luisa COPPOLA 16. 
n. PATTO SEGNI (UEN)- SCOGNAMIGLIO
1. Carlo Luigi SCOGNAMIGLIO PASINI 9. Marco MARUCCO
2. Mariotto SEGNI 10. Paola MELOGRANI
3. Aventino FRAU 11. Silvia MOSCATI
4. Luigi BELVEDERI 12. Gianni PORZI
5. Anna BENAZZI 13. Oriella SCATTOLIN
6. Alessia CISILINO 14. Maurizio SCHENAL
7. Francesco DALLA VECCHIA 15. FaustoTACCONI
8. Eugenio GIULIANELLI 16. 
o. LISTA BONINO (NI)
1. Emma BONINO 9. Werther BONINO
2. Marco CAPPATO 10. Angela FURLAN
3. Giacinto (Marco) PANNELLA 11. Monica MISCHIATTI
4. Daniele CAPEZZONE 12. Erika PIAN
5. Massimo BORDIN 13. Antonella SPOLAOR
6. Sergio D'ELIA 14. Christina SPONZA
7. Marco BELTRANDI 15. Elisabetta ZAMPARUTTI
8. Paolo BERNARDINI 16. 
p. LN - LEGA NORD (NI)
1. Umberto BOSSI 9. Pietro FONTANINI
2. Gian Paolo GOBBO 10. Manuela LANZARIN
3. Angelo ALESSANDRI 11. Marina MAGGIOLI
4. Giorgia ANDREUZZA 12. Mariella MAZZETTO
5. Erminio Enzo BOSO 13. Marco POTTINO
6. Roberto CIAMBETTI 14. Nicoletta RINALDI
7. Mario DE NALE 15. Liviana SCATTOLON
8. Enzo FLEGO 16. 
PARTIS NON REPRESENTES AU PE
a. ALTERNATIVA SOCIALE- con AlessandaraMUSSOLINI
1. Alessandra MUSSOLINI 9. Maria Luisa TOMMASINI
2. Roberto FIORE 10. Alessandra ROSSI
3. Adriano TILGHER 11. Alessandra CERVI
4. Monia CARAMMA 12. Adele BALLARDINI
5. Nicola FARRARESE 13. Alex CIONI
6. Roberto BUSSINELLO 14. Davide FABBRI
7. Laura PENAZZI 15. Sebastiano SFERRAZZO
8. Gianni CORREGGIARI 16. 
b. FIAMMA TRICOLORE
1. Luca ROMAGNOLI 9. Massimo ZANNONI
2. Rosalba SANTACROCE 10. Giovanni CRETOSI BISSI
3. Luciano COSTA 11. Nelba Haydee ESPINOZA SEPULVEDA
4. Vittorio CIOFFI 12. Niccolò ALES
5. Giancarlo BIANCONI 13. Mario MANTERO
6. Stefano SALME' 14. Elisa MARCHESI
7. Azia SANTINI 15. Susana VEDOVATO
8. Luigi TOSIN 16. 
d. ABOLIZIONE SCORPORO VERDI VERDI
1. Maurizio LUPI 4. Giorgia ROCCHETTA
2. Anacleta SALVETTI 5. Massimiliano SOCCO
3. Cristina Ilaria PANZERA 6. 
e. ALLEANZA LOMBARDA AUTONOMIA
1. Eva KLOTZ (Union für Südtirol) 9. Marina Maria DESSABO (Liga Fronte Veneto)
2. Ettore BEGGIATO (Liga Fronte Veneto) 10. Francesco FALEZZA (Liga Fronte Veneto)
3. Valentino PERIN (Liga Fronte Veneto) 11. Innocente SCARDONI
4. Carlo LOMBA 12. Luigi RAGAZZI
5. Ferdando RASTELLI 13. Debora GAMBA (Liga Fronte Veneto)
6. Laura TAMBURINI 14. Giampaolo BORSETTO (Liga Fronte Veneto)
7. Gianpaolo BUCCIOL (Liga Fronte Veneto) 15. Eva ROSSI (Lega Pensionati)
8. Andrea DALL'O (Liga Fronte Veneto) 16. 
f. PAESE NUOVO
1. Maria Vittoria CAVINA 8. Tonino CASARI BARIANI
2. Cateno Roberto DE LUCA 9. Stefano CUSUMANO
3. Alberto Rosario ALESSI 10. Giannino FORSANIER
4. Romina ASCENZI in RANALLI 11. Rocco MILANO
5. Rita BONFIOLI 12. Angelo SANDRI
6. Nello BONI 13. Patrizia SOLERA
7. Massimo Giuseppe BON 14. 
g. MOVIMENTO IDEA SOCIALE RAUTI
1. Vittorio BOLESO 3. Giancarlo DEMURTAS
2. Marialuisa MOLINARI 4. 

III. ITALIE CENTRALE: 15 seats
(Marche ; Ombrie ; Latium ; Toscane)
PARTIS REPRESENTES AU PE OU AFFILIES A L'UN DE SES GROUPES
a. FI - FORZA ITALIA (PPE-DE)
1. Silvio BERLUSCONI 9. Stefano CRISCI
2. Antonio TAJANI 10. Pietro FAZZI
3. Paolo BARTOLOZZI 11. Stefania FUSCAGNI
4. Enrico FERRI 12. Eleonora GUCCIARDINI
5. Stefano ZAPPALA’ 13. Anna BEZZICHERI ved. RENZONI
6. Anna AMICI 14. Maria ROSI in PASSARO
7. Alfredo ANTONIOZZI 15. Francesca SCOPELLITI
8. Luigi CAPPUGI 16. 
b. UDC - UNIONE DEI DEMOCRATICI CRISTIANI E DEI DEMOCRATICI DI CENTRO (PPE-DE)
1. Carlo CASINI 8. Mino Erasmo DAMATO
2. Mauro CUTRUFO 9. Sergio FILIPPONI
3. Luciano CIOCCHETTI 10. Francesco MASSI
4. Armando DIONISI 11. Sandra MONACELLI
5. Alessandro FORLANI 12. Daniela MUSUMECI in BASSI LUCIANI
6. Anna Teresa FORMISANO 13. Alessandra NECCI
7. Maria Rosaria (Saia) SACCUCCI ABBATE 14. Riccardo PAOLINI
c. AP-UDEUR - ALLEANZA POPOLARE - UNIONE DEMOCRATICI EUROPEI (PPE-DE)
1. Clemente MASTELLA 9. Simone GARGANO
2. Fabrizio FABBRINI 10. Maria Maddalena LA MARRA
3. Fabrizio CAPUCCI 11. Domenico LINI
4. Gaetano ORRICO 12. Maurizio MARIANI
5. Aldo TESEI 13. Barbara MASSACCESI
6. Gabriella CENERI 14. Roberto ROSSI
7. Antonio D’ANGIO’ 15. Luigi SANTEDICOLA
8. Venanzio DE RIENZO 16. 
d. PARTITO PENSIONATI (PPE-DE)
1. Carlo FATUZZO 9. Pietro DE TROVATO
2. Lino MISEROTTI 10. Simone BASCHIERA
3. Giuseppe ITALIA 11. Barbara CAMPI
4. Luigi FERONE 12. Giulia RICCIARDI
5. Roberto OLIVATO 13. Giovanni TROMBINO
6. Fabio NARDINI 14. Ivana BUGNOTTO
7. Giuseppe FALCONI 15. Angela MAZZULLO
8. Rita SANTUARI 16. 
e. UNITI NELL'ULIVO ( DS [PSE]- DL- La Margherita [PPE-DE /ELDR]- SDI [PSE] - MRE [ELDR])
1. Dietlinde (Lilly) GRUBER (indépendante) 9. Monica GIUNTINI (DS)
2. Pasqualina NAPOLETANO (DS) 10. Catiuscia MARINI (DS)
3. Luciana SBARBATI (MRE) 11. Lorella MERCANTI (indépendant)
4. Lapo PISTELLI (La Margherita) 12. Azzurra MUNNO (La Margherita)
5. Rapisardo ANTINUCCI (SDI) 13. Guido SACCONI (DS)
6. Fabio CIANI (La Margherita) 14. Massimo TOSCHI (indépendant)
7. Valeria GANGEMI (indépendant) 15. Nicola ZINGARETTI (DS)
8. Oriano GIOVANELLI (DS) 16. 
f. SOCIETA' CIVILE DI PIETRO [ELDR] -OCCHETTO
1. Achille OCCHETTO 9. Giovanna TATO'
2. Antonio DI PIETRO 10. Franco CASAGLIERI
3. Cajetana (Tana) DE ZULUETA 11. Roberto CRISAFI
4. Francesco PARDI 12. Gianfranco D'ATRI
5. Antonio FALOMI 13. Annamaria GIRLANDA
6. Francesco PAOLA 14. Paolo NOVASELICH
7. Giulietto CHIESA 15. Liliana Amelia PIPIERI
8. Massimo CAPONNETTO 16. 
g. SOCIALISTI UNITI PER L'EUROPA (ELDR): NPSI [ELDR] + Unità Socialista [no mep]
1. Claudio SIGNORILE (Unità Socialista) 9. Paola DEL BRUNO (NPSI)
2. Lucio BARANI (NPSI) 10. Fernando MUCCI (Unità Socialista)
3. Alessandro BATTILOCCHIO (NPSI) 11. Roberto PARENTI (NPSI)
4. Mario Silla BAGLIONI (NPSI) 12. Rossella POMPEO (NPSI)
5. Emanuela CAPUANI (NPSI) 13. Angelo TIRABOSCHI (Unità Socialista)
6. Doriana CHIODO (Unità Socialista) 14. Mario TRAMONTANA (NPSI)
7. Emma COSTANTINO (NPSI) 15. Antonio VENTO (NPSI)
8. Giuseppe DE BERNARDIS (NPSI) 16. 
h. PRI I Liberal SGARBI (ELDR)
1. Carlo RIPA DI MEANA (Liberal Sgarbi) 9. Gino GIARDI (PRI)
2. Vittorio SGARBI (Liberal Sgarbi) 10. Iole GRANITI (PRI)
3. Bruno TREZZA (PRI) 11. Sandra MARRAGHINI (PRI)
4. Mauro APARO (PRI) 12. Pietro Paolo MENNEA (sortant indépendant) (Liberal Sgarbi)
5. Daniela BELARDINELLI (Liberal Sgarbi) 13. Roberta RICCI (PRI)
6. Dante BENEDINI (PRI) 14. Ettore SALETTI (PRI)
7. Gelasio GAETANI LOVATELLI (Liberal Sgarbi) 15. Giorgio UGGERI (PRI)
8. Maurizio GIANFELICI (PRI) 16. 
i. RC - SINISTRA EUROPEA - RIFONDAZIONE COMUNISTA (GUE/NGL)
1. Fausto BERTINOTTI 9. Renzo MAFFEI
2. Luisa MORGANTINI 10. Alfio NICOTRA
3. Mohamed Karem AGREBI 11. Simona RICOTTI
4. Nancy Jo BAILEY 12. Massimiliano SMERIGLIO
5. Salvatore CANNAVO' 13. Luigi SORGE
6. Giuseppe CARROCCIA 14. Claudia VERNARELLI
7. Nunzio D'ERME 15. Stefano VINTI
8. Debora LUZI 16. 
j. PdCI - COMUNISTI ITALIANI (GUE/NGL)
1. Oliviero DILIBERTO 9. Carmela LO GIUDICE SERGI
2. Icacopo VENIER 10. Mario MICHELANGELI
3. Luigi CANCRINI 11. Rosanna MORONI
4. Umberto GUIDONI 12. Gabriella PISTONE
5. David BELCARI 13. Bassam Abdulrahim SALEH
6. Eleonora BEMI 14. Vauro SENESI
7. Claudia COLOMBATI 15. Mario TORELLI
8. Angelo COSTANTINI 16. 
k. Fed. Verdi - FEDERAZIONE DEI VERDI (Verts/ALE)
1. Alfono PECORARO SCANIO 9. Rodrigo Agustin Francisco RIVAS MORALES
2. Angelo BONELLI 10. Pietro D'ANGELO
3. Paola BALDELLI 11. Maria Domenica BONCOMPAGNI
4. Fabio ROGGIOLANI 12. Filomena DE LUCIA
5. Christophe GIRARD 13. Laura BARTOLI
6. Marco MORUZZI 14. Irene BERLINGO'
7. Tommaso FRANCI 15. Luigi GUARRERA
8. Livio GIULIANI 16. 
l. AN - ALLEANZA NAZIONALE (UEN)
1. Gianfranco FINI 9. Marzia Lavinia FREZZA
2. Altero MATTEOLI 10. Diego NARGISO
3. Roberta ANGELILLI 11. Fabio RAMPELLI
4. Francesco (Franz) TURCHI 12. Alessandra ROMAGNOLI MECACCI
5. Ginetta BERGODI 13. Antonio SCIARRETTA
6. Clarissa BURT 14. Solvi STUBING
7. Fabio EUSEBI 15. Aldo TRACCHEGIANI
8. Alessandro FOGLIETTA 16. 
m. PATTO SEGNI (UEN) -SCOGNAMIGLIO
1. Mariotto SEGNI 9. Gianni CERINI
2. Carlo Luigi SCOGNAMIGLIO PASINI 10. Giorgio CHITI
3. Stefano PEDICA 11. Carlo GIULIANI
4. Umberto CAMPINI 12. Mauro GRAMAGLIA
5. Roberto LOMBARDI 13. Pietro PAGANINI
6. Alessandra D'ALESSANDRO in BROSCH 14. Deanna SERCHI in FINESCHI
7. Chiara ANGUISSOLA D'ALTOE' 15. Federica SILVESTRINI
8. Elena Jolanda CERIA 16. 
n. LISTA BONINO (NI)
1. Emma BONINO 9. Sergio D'ELIA
2. Maurizio TURCO 10. Antonio BACCHI
3. Giacinto (Marco) PANNELLA 11. Sabrina DI GIULIO
4. Daniele CAPEZZONE 12. Mirella PARACHINI
5. Gianfranco DELL'ALBA 13. Laura PISTONI
6. Olivier DUPUIS 14. Donatella PORETTI
7. Rita BERNARDINI 15. Giulia SIMI
8. Massimo BORDIN 16. 
p. LN - LEGA NORD (NI)
1. Umberto BOSSI 9. Domenico DI FONSO
2. Lillio SFORZA MARESCOTTI RUSPOLI 10. Franca VENNARINI
3. Moreno MENCONI 11. Giorgio CANCELLIERI
4. Giacomo CHIAPPORI 12. Graziella FEZIA
5. Francesco MIROBALLO 13. Silvana LANDI
6. Franco MARSILI 14. Gianna GIUNCHI
7. Nicoletta GIOVANELLI 15. Luciana BERTOLINI
8. Clara RINALDO in MODENA 16. 
PARTIS NON REPRESENTES AU PE
a. ALTERNATIVA SOCIALE- con Alessandra MUSSOLINI
1. Alessandra MUSSOLINI 9. Antonella DE PASQUALE
2. Adriano TILGHER 10. Paolo TABACCHI
3. Roberto FIORE 11. Marzio GOZZOLI
4. Ferdinando SIGNORELLI 12. Stefano CANNELLI
5. Augusto SINAGRA 13. Mairi Charon CARRATURO
6. Sergio NOVELLI 14. Mila BERNARDINI
7. Stelvio DAL PIAZ 15. 
b. LISTA CONSUMATORI
1. Carlo RIENZI 7. Alessandra CICCOTTI
2. Marco RAMADORI 8. Claudio D'ANGELI
3. Carla FALCINELLI 9. Patrizia MACCHINI
4. Silvia BARTOLINI 10. Mariacristina TABANO
5. Flavio BIRAGHI 11. Tiziana VIGNI
6. Annalaura CAVALSASSI 12. Claudio ZAPPAL
c. FIAMMA TRICOLORE
1. Luca ROMAGNOLI 8. Valentina FULLI
2. Alberto SIMONETTI 9. Mariaelena DEL BIANCO
3. Alfio DI MARCO 10. Claudio MARSILIO
4. Bruno BARIGELLI 11. Eleonora INGLESE
5. Bruno BERARDI 12. Francesco FALABELLA FONTANA
6. Mario EPIFANI 13. Fulvio Carlo MAIORCA
d. ABOLIZIONE SCORPORO VERDI VERDI
1. Laura SCALABRINI 6. Luca FAGGIONI
2. Roberto DE SANTIS 7. Glauco GARGANI
3. Giancarlo CAPOBIANCO 8. Roberto GIULI
4. Roberta CIBEI 9. Pietro PROVA
5. Raffaella D'ANTONIO 10. 
e. ALLEANZA LOMBARDA AUTONOMIA
1. Luigi CARTEI (Granducato di Toscana) 9. Angelo GAROFALO
2. Elidio DE PAOLI (lega per l’Autonomia Alleanza Lombarda) 10. Francesco CAVALLI
3. Gianluca FORIERI 11. Paola GHIGNONE
4. Luca MONTI 12. Gianpiero Carlo RIVA VERCELLOTTI
5. Antonio BALERI 13. Silvia BAISOTTI
6. Donatella NANNINI 14. Cristina SANDRINI
7. Filippo GABBRIELLI 15. Eva ROSSI (Lega Pensionati)
f. PAESE NUOVO
1. Alberto Rosario ALESSI 9. Catia MAZZUCCO
2. Cateno Roberto DE LUCA 10. Enrico BALDELLI
3. Sandro SAMBUCCI 11. Giulio Cesare BERTOCCHI
4. Rosario CACCAMO 12. Mario CARDILLO STAGNO
5. Maria CROCE 13. Giuseppe CURZI
6. Barbara GERMI 14. Franco REMONDINO
7. Beatrice Anna LOLLI 15. Vito ROMANO
8. Chiara MAMMOLITI 16. 

IV. ITALIE MERIDIONALE - 19 seats
(Abruzzes, Molise, Pouilles, Basilicate, Calabre, Campanie)
PARTIS REPRESENTES AU PE OU AFFILIES A L'UN DE SES GROUPES
a. FI - FORZA ITALIA (PPE-DE)
1. Silvio BERLUSCONI 11. Pasquale DI NARDO
2. Giuseppe GARGANI 12. Teresa CALDARULO IORIO
3. Generoso ANDRIA 13. Anna LA RANA
4. Nelida ANCORA 14. Valter LAVITOLA
5. Gerardo BRUSCO 15. Ermanno LISI
6. Maria Rosaria CAPECE MINUTOLO DEL SASSO 16. Pada PELINO
7. Domenico CILIBERTI 17. Rosa RUSSO
8. Francesco COVELLO 18. Riccardo VENTRE
9. Mario DE FALCO 19. Marcello VEMOLA
10. Elena DEL VECCHIO 20. 
b. UDC - UNIONE DEI DEMOCRATICI CRISTIANI E DEI DEMOCRATICI DI CENTRO(PPE-DE)
1. Rocco BUTTIGLIONE 11. Ciro ALFANO
2. Domenico ZINZI 12. Leonzio BOREA
3. Vitaliano GEMELLI 13. Lorenzo CESA
4. Aldo PATRICIELLO 14. Giovanni COPERTINO
5. Giampiero CATONE 15. Annamaria CORDOPATRI
6. Maria Teresa FAGA' 16. Giorgio DE MATTEIS
7. Antonio MATARRESE 17. Filomena DI BENEDETTO
8. Erminia MAZZONI 18. Laura SANTOCCHI
9. Giovanni MONGIELLO 19. Antonio Paolo SCALERA
10. Gaetano PELLEGRINO 20. 
c. AP-UDEUR - ALLEANZA POPOLARE - UNIONE DEMOCRATICI EUROPEI (PPE-DE)
1. Mario Clemente MASTELLA 11. Giovanni CANTELLI
2. Paolo Cirino POMICINO 12. Filomena CARUSO
3. Armando VENETO 13. Ada DE STEFANIS
4. Massimo OSTILLIO 14. Andrea DIDEDDA
5. Luigi PEPE 15. Rossella GRASSO
6. Antonio POTENZA 16. Bonaventura LAMACCHIA
7. Mahmoud (Mimmo) SROUR 17. Giuseppe MANZO
8. Franco ALBORE 18. Carmine NIGRO
9. Antonio BORRELLO 19. Antonio TORCHIA
10. Lorenzo CANCELLARIO 20. 
d. PARTITO PENSIONATI (PPE-DE)
1. Carlo FATUZZO 11. Sandra Maria GRASSI
2. Lino MISEROTTI 12. Concetta MONTERISI
3. Giuseppe ITALIA 13. Vincenzo TROTTA
4. Luigi FERONE 14. Carmela BOLDRINI
5. Egidio VERGINE 15. Emma TODESCATO
6. Alfonso ROMAN 16. Maria RAVA
7. Leonardo (Leo) BATTAGLIA 17. Franca CECCHETTI
8. Ciro ESPOSITO 18. Nicola SURIANO
9. Nicola IZZO 19. Ivana GOLA
10. Maria Stella TANA 20. 
e. UNITI NELL'ULIVO ( DS [PSE]- DL- La Margherita [PPE-DE /ELDR]- SDI [PSE] - MRE [ELDR])
1. Massimo D'ALEMA (DS) 11. Vincenzo (Enzo) LAVARRA (DS)
2. Ottaviano DEL TURCO (SDI) 12. Andrea LOSCO (La Margherita)
3. Michele SANTORO (Indépendat) 13. Leonilde MALONI
4. Giovanni PROCACCI (La Margherita [ELDR]) 14. Antonella MARCIANO (SDI)
5. Maria Grazia (Graziella) PAGANO (DS) 15. Giovanni PARISI (DS)
6. Alfonso ANDRIA (La Margherita) 16. Giovanni (Gianni) PITTELLA (DS)
7. Ilva BERTOLUCCI (Indépendante) 17. Antonella PROVVISIONATO (La Margherita)
8. Giuseppe BOVA (DS) 18. Cristiana SCARPITTI (La Margherita)
9. Roberto CANGIAMILA (MRE) 19. Donato Tommaso VERALDI (La Margherita)
10. Mario CONDORELLI (La Margherita) 20. 
f. SOCIETA' CIVILE DI PIETRO [ELDR] –OCCHETTO
1. Antonio DI PIETRO 11. Vita Gabriella GRAMEGNA
2. Achille OCCHETTO 12. Anna Maria LECCE
3. Giuseppe (Pino) ARLACCHI 13. Sara MANGIERI
4. Beniamino DONNICI 14. Antonio NICOLOSI
5. Cornelio (Elio) VELTRI 15. Annamaria NOVELLI
6. Francesco (Pancho) PARDI 16. Anacleto RICCI
7. Giulietto CHIESA 17. Rosario SENA
8. Giuseppina BATTISTA 18. Giovanni SOLINO
9. Maristella BUONSANTE 19. Angela Maria ZEOLI
10. Cristiano CERIELLO 20. 
g. SOCIALISTI UNITI PER L'EUROPA (ELDR): NPSI [ELDR] + Unità Socialista [no mep]
1. Gianni DE MICHELIS (NPSI) 11. Candeloro IMBALZANO (NPSI)
2. Francesco BRUNO (NPSI) 12. Maria Teresa LAURITO (NPSI)
3. Aldo CASILLO (NPSI) 13. Gaetano MAGARELLI (NPSI)
4. Adolfo Massimo COLLICE (NPSI) 14. Maria Lucia MASTROPAOLO in PERRONE (NPSI)
5. Antonio DEMITRY (Unità Socialista) 15. Luciano RACCO (NPSI)
6. Damiano DE PUNZIO (NPSI) 16. Rossella SILVESTRI (Unità Socialista)
7. Caterina DONADIO in PESCE (NPSI) 17. Sergio STANCATO (NPSI)
8. Adelina FABIANO (NPSI) 18. Pellegrino VENTRONE (NPSI)
9. Rossano FESTA (NPSI) 19. Maria Filomena ZANFARDINO(NPSI)
10. Ugo GIANNUNZIO (NPSI) 20. 
h. PRI – I Liberal SGARBI (ELDR)
1. Francesco NUCARA (PRI) 11. Vincenzo LETTINI (Liberal Sgarbi)
2. Vittorio SGARBI (Liberal Sgarbi) 12. Pietro Paolo MENNEA (sortant indépendant) (Liberal Sgarbi)
3. Vincenzo CESAREO (PRI) 13. Amodio MONTANO (PRI)
4. Giorgio CORBELLI (Liberal Sgarbi) 14. Aniello NATALE (PRI)
5. Nicoletta DE NITTIS (PRI) 15. Giuseppe PEZZIMENTI (Liberal Sgarbi)
6. Corrado DE RINALDIS SAPONARO (PRI) 16. Michele POCHIERO (PRI)
7. Antonella DI GIACINTO (Liberal Sgarbi) 17. Fernando PROCE (Liberal Sgarbi)
8. Santo FRASCOGNA (PRI) 18. Caterina SALERNO (PRI)
9. Pasquale GALLONE (PRI) 19. Emanuele SEMERARO (PRI)
10. Immacolata GARGIULO (Liberal Sgarbi) 20. 
i. RC - SINISTRA EUROPEA - RIFONDAZIONE COMUNISTA (GUE/NGL)
1. Fausto BERTINOTTI 11. Carmine MALINCONICO
2. Vittorio Emanuele AGNOLETTO 12. Agostino MERCURI
3. Ferdinando AIELLO 13. Rosina (Rossella) MORRONE
4. Francesco AITA 14. Simona RICCIARDELLI
5. Maria CAMPESE 15. Rocco RIVELLI
6. Renato DI NICOLA 16. Michele RIZZI
7. Italo DI SABATO 17. Maria Linda SANTILLI
8. Donatella DURANTI 18. Cinzia SPINIELLO
9. Corrado GABRIELE 19. Nicola (Nichi) VENDOLA
10. Bruno GORGOGLIONE 20. 
j. PdCI - COMUNISTI ITALIANI (GUE/NGL)
1. Armando COSSUTTA 11. Angelo DI ROSA
2. Luigi MARINO 12. Ada DONNO
3. Luigia (Gigetta) ALTOPIEDI 13. Antonio MACERA
4. Giulio AURIEMMA 14. Giacomo NARDIELLO
5. Mauro BERTINI 15. Angela RAVO
6. Maria CALOIARO 16. Girolamo TRIPODI
7. Tommaso COLANTINO 17. Giovanni VALENTE
8. Giacomo DE ANGELIS 18. Germana VASSALLO
9. Maria DE CHIARA 19. Riccardo VICO
10. Maria Maddalena (Marilena) DI LEVA 20. 
k. Fed. Verdi - FEDERAZIONE DEI VERDI (Verts/ALE)
1. Alfono PECORARO SCANIO 11. Giampiero CORVAGLIA
2. Amato LAMBERTI 12. Vincenzo FALCO
3. Domenico LOMELO 13. Maria FRANCAVILLA
4. Diego TOMMASI 14. Pietro INFUSINO
5. Francesco MOLLICA 15. Gelsomina LOMBARDO
6. Nadia TOMARO 16. Francesco LONGO
7. Pio RAPAGNA' 17. Domenico LUPPINO
8. Settimio NEGRO 18. Enzo Rosario MAGALDI
9. Rita PENNAROLA 19. Mara Maddalena PALMISANO
10. Donatella BRUNI 20. 
l. AN - ALLEANZA NAZIONALE (UEN)
1. Gianfranco FINI 10. Elvira GRIMALDI
2. Giovanni ALEMANNO 11. Carla MANNETTI
3. Maurizio GASPARRI 12. Marisa MARIANI
4. Adriana POLI BORTONE 13. Angela NAPOLI
5. Domenico BASILE 14. Vincenzo NESPOLI
6. Edmondo CIRIELLI 15. Umberto PIRILLI
7. Massimo DESIATI 16. Filippo RECCIA
8. Egidio DIGILIO 17. Marcello TAGLIALATELA
9. Angiolina FUSCO 18. Salvatore TATARELLA
m. PATTO SEGNI (UEN )- SCOGNAMIGLIO
1. Mariotto (Mario) SEGNI 10. Pierdonato COSTA
2. Salvatore Antonio NAPPI 11. Giuseppe DEL GIUDICE
3. Vesna Maria ALAGIA 12. Vincenzo DELLA VALLE
4. Vincenzo ARANGO 13. Roberto Mario FANELLI
5. Luigia (Gina) BARONE 14. Giulia FRESCA
6. Maurizio BELLOCCO 15. Maria Grazia GUARINO
7. Saverio Lucio BEVILACQUA 16. Giancarlo MALVESTITO
8. Renato BOVE 17. Vittorio SALVATORI
9. Dolores CEGLIA 18. Domenico TRIMBOLI
n. LISTA BONINO (NI)
1. Giacinto (Marco) PANNELLA 11. Maria CERZA
2. Emma BONINO 12. Viola DI CAPRIO
3. Sergio D'ELIA 13. Bruno FIMIANI
4. Maurizio TURCO 14. Maria Rosaria GRIECI
5. Massimo BORDIN 15. Maurizio PROVENZA
6. Rita BERNARDINI 16. Angelica RUSSOMANDO
7. Ilaria OCCHINI 17. Rosanna SIMONE
8. Maurizio BOLOGNETTI 18. Antonella SPOLAOR
9. Michele CAPANO 19. Ersilia TUFANO
10. Antonio CERRONE 20. 
o. LN - LEGA NORD (NI)
1. Umberto BOSSI 11. Giuseppe CERNELLI
2. Roberto CALDEROLI 12. Flavio CHIEREGHIN
3. Giacomo CHIAPPORI 13. Vincenzo COGLIANO
4. Vittorio DE STEFANO 14. Aniello DE LUCIA
5. Rocco PETRILLO 15. Quintino DESIDERIO
6. Tiziana BOVE FERRIGNO 16. Ellera FERRANTE
7. Patrizia BONELLI 17. Tommaso FRAGOMENI
8. Attilio BARONE 18. Giovanni Antonio GUGLIELMUCCI
9. Angelo GRILLO 19. Eduardo PANIZZA
10. Arianna CAVALLO 20. 
PARTIS NON REPRESENTES AU PE
a. ALTERNATIVA SOCIALE- con Alessandra MUSSOLINI
1. Alessandra MUSSOLINI 11. Alessandra GIORDANO
2. Roberto FIORE 12. Giovanna MASIELLO
3. Adriano TILGHER 13. Rossana CERBELLA
4. Antonio DEL PRETE 14. Antonio RECCIA
5. Marco GIANCOTTI 15. Antonio SANTACROCE
6. Pasquale MASTROIANNI 16. Zaccaria MIELE
7. Antonio TORRE 17. Giacinto AURITI
8. Carmine DI PAOLA 18. Damiano BERLINGIERI
9. Angela DI STEFANO 19. Mario Francesco MARCIULIANO
10. Elvira BARONE 20. 
b. FIAMMA TRICOLORE
1. Luca ROMAGNOLI 10. Anna FODARONI
2. Leonardo Rocco TAURO 11. Giuseppe DE ROSA
3. Salvatore Peppino BUONOCORE 12. Antonio Donato GERVASIO
4. Cristina CALVI 13. Luciano MARINOSCI
5. Cosimo SCHINAIA 14. Angela Anna LACAMERA
6. Franca Laura SPINA 15. Fulvio CAPORALE
7. Domenico SACCHETTI 16. Serafino STELLA
8. Eminda TURLI 17. Giuseppe Vittorio AGLIATA
9. Raffaele CRISCUOLO 18. Umberto DELLA ROCCA
c. ABOLIZIONE SCORPORO VERDI VERDI
1. Laura SCALABRINI 6. Nicola D'ELIA
2. Antonio BASILE 7. Manuela BARZAN
3. Maria Anna DADDIO 8. Carmine SAVASTANO
4. Michele DE FILIPPO 9. Giovanna VOLPE
5. Vanda DE GREGORIO 10. Antonio VISONE
d. ALLEANZA LOMBARDA AUTONOMIA
1. Leonardo MONTEMURRO (Lega Sud) 9. Angelo GAROFALO
2. Elidio DE PAOLI (Lega per l’Autonomia Alleanza Lombarda) 10. Silvia BAISOTTI
3. Angelo FIACCABRINO 11. Francesco CAVALLI
4. Antonio BALERI 12. Rosalia TARUFFI
5. Tommaso SCARDICCHIO 13. Giampaolo BATTISTELLA
6. Teresa Franca IANTORNO 14. Giorgio STECCANELLA
7. Franco IOELE 15. Cristina SANDRINI
8. Niccolò MACCONI 16. 
e. PAESE NUOVO
1. Cateno Roberto DE LUCA 11. Antonio D'ANDREA
2. Aniello DI VUOLO 12. Domenico D'ELENA
3. Rosario Alberto ALESSI 13. Rosa FEDERICI
4. Filippo DINACCI 14. Mariella FERRARA
5. Graziella DUCA ARCURI 15. Carmelo FORGIONE
6. Enzo BENVENGA 16. Filippo Latino IANNELLO
7. Francesco CASILLO 17. Massimo PIETRANGELI
8. Mario CAPALDI 18. Eva VACCARO
9. Pasquale COPPOLA 19. Rosanna VICEDOMINI
10. Paquale DE ROSA 20. 
f. MOVIMENTO IDEA SOCIALE RAUTI
1. Giuseppe Maria INCARDONA 6. Paolo SCAGLIARINI
2. Maurizio DIONISIO 7. Tecla TRICARICO
3. Salvatore MUSCUGLIO 8. Michele FALCONE
4. Immacolata LUNA 9. Vincenzo DE SIMONE
5. Maria Domenica CEGLIE 10. 

V. ITALIE INSULAIRE - 9 seats
(Sicile et Sardaigne)
PARTIS REPRESENTES AU PE OU AFFILIES A L'UN DE SES GROUPES
a. FI - FORZA ITALIA (PPE-DE)
1. Silvio BERLUSCONI 6. Vincenzo GAROFALO
2. Francesco MUSOTTO 7. Innocenzo LEONTINI
3. Maddalena CALIA 8. Eleonora LO CURTO
4. Giuseppe CASTIGLIONE 9. Piergiorgio MASSIDDA
5. Michele CIMINO 10. 
b. UDC - UNIONE DEI DEMOCRATICI CRISTIANI E DEI DEMOCRATICI DI CENTRO (PPE-DE)
1. Salvatore (Totò) CUFFARO 6. Francesco Paolo LUCCHESE
2. Raffaele LOMBARDO 7. Marina NOE'
3. Giorgio OPPI 8. Francesco PETRALIA
4. Giuseppe DRAGO 9. Sebastiano SANZARELLO
5. Carmelo LO MONTE 10. 
c. AP-UDEUR - ALLEANZA POPOLARE - UNIONE DEMOCRATICI EUROPEI (PPE-DE)
1. Stefano (Nuccio) CUSUMANO 6. Mario COPPA
2. Salvatore CARTA 7. Salvatore MUSCOLINO
3. Vincenzo ASSENZA 8. Maria Raffaella SINIS
4. Paola BARRANCA 9. Lorenzo TRICOLI
5. Angelo CAPITUMMINO 10. 
d. PARTITO PENSIONATI (PPE-DE)
1. Carlo FATUZZO 6. Giovanni SIOTTO
2. Lino MISEROTTI 7. Pietro DE TROVATO
3. Giuseppe ITALIA 8. Nicoletta VECCHI
4. Luigi FERONE 9. Jeannine MARADINI
5. Salvatore NUGHES 10. 
e. UNITI NELL'ULIVO ( DS [PSE]- DL- La Margherita [PPE-DE /ELDR]- SDI [PSE] - MRE [ELDR])
1. Luigi COCILOVO (DL-La Margherita [PPE-DE]) 6. Vincenzo GARRAFFA (MRE)
2. Gianni NIEDDU(DS) 7. Ferdinando LATTERI (DL-La Margherita)
3. M. Bruno MARZIANO (DS) 8. M. Salvatore SANZERI (SDI)
4. Sabina CONTU (DL-La Margherita) 9. Mme Alessandra SIRAGUSA (Emily)
5. M. Giovanni (Claudio) FAVA (DS) 10. 
f. SOCIETA' CIVILE DI PIETRO [ELDR] –OCCHETTO
1. Antonio DI PIETRO 6. Ivana CIDDA
2. Achille OCCHETTO 7. Adalgisa CUCE'
3. Barbara GRIMAUDO 8. Salvatore LIARDO
4. Nicolò MARINO 9. Vincenzo MANIGLIA
5. Federico PALOMBA 10. 
g. SOCIALISTI UNITI PER L'EUROPA (ELDR): NPSI [ELDR] + Unità Socialista [no mep]
1. Vittorio (Bobo) CRAXI(NPSI) 6. Laura MARINO (NPSI)
2. Raffaele FARIGU (NPSI) 7. Calogero (Lillo) SARDO (NPSI)
3. Silvia COSCIENZA (Unità Socialista) 8. Bartolo Crocifisso SCRIVANO (Unità Socialista)
4. Rosa ABATE (NPSI) 9. Biagio SUSINNI(NPSI)
5. Umberto BONANNO (NPSI) 10. 
h. PRI - I Liberal SGARBI (ELDR)
1. Giorgio LA MALFA (PRI) 6. Maria Dolores DESSI' (PRI)
2. Vittorio SGARBI (Liberal Sgarbi) 7. Pietro Paolo MENNEA (sortant indépendant) (Liberal Sgarbi)
3. Patrizia ALBANESE (Liberal Sgarbi) 8. Massimo RAIMONDI (PRI)
4. Biagio (Gino) CALVO (PRI) 9. Maurizio SINATRA (PRI)
5. Francesco DE LUCA (PRI) 10. 
i. RC - SINISTRA EUROPEA - RIFONDAZIONE COMUNISTA (GUE/NGL)
1. Fausto BERTINOTTI 6. Rosaria (Barbara) FRONTERRE’
2. Luisa MORGANTINI 7. Federico MARTINO
3. Giusto CATANIA 8. Paola OKROGLIC in ANTONIONI
4. Salvatore MARINO 9. Ignazio Paolo PISU
5. Gianguido BENNI 10. 
k. PdCI - COMUNISTI ITALIANI (GUE/NGL)
1. Oliviero DILIBERTO 6. Salvatore PETRUCCI
2. Salvatore CROCETTA 7. Giuseppe PISCHEDDA
3. Maria DEMURTAS 8. Lucia SORANO
4. Giuseppa (Pina) FERRARO 9. Elia (Elias) VACCA
5. Pietro INTERDONATO 10. 
k. Fed. Verdi - FEDERAZIONE DEI VERDI (Verts/ALE)
1. Alfonso PECORARO SCANIO 6. Maurizio ARCIGLI
2. Franca LEONARDI 7. Caterina STELLINO
3. Mauro BULGARELLI 8. Emanuele AMATO
4. Alberto MANGANO 9. Calogero (Lillo) MICCICHE'
5. Tiziana MELONI 10. 
n. AN - ALLEANZA NAZIONALE (UEN)
1. Gianfranco FINI 6. Giuseppe BONGIORNO
2. Sebastiano (Nello) MUSUMECI 7. Benedetto (Fabio) GRANATA
3. Mariano DELOGU 8. Raffaele STANCANELLI
4. Nicolò NICOLOSI 9. Domenico NANIA
5. Giuseppa Marcella BELLA 10. 
m. PATTO SEGNI (UEN)- SCOGNAMIGLIO
1. Mariotto (Mario) SEGNI 6. Maurizio ONORATO
2. Carlo Luigi SCOGNAMIGLIO PASINI 7. Giuseppe SPAMPINATO
3. Pietro CUNDARI 8. Lucina TOLU
4. Maria Giuseppa (Peppa) DEIALA 9. Alessandro Luigi TROIA
5. Anna Maria MACCARRONE 10. 
n. LISTA BONINO (NI)
1. Emma BONINO 6. Rita BERNARDINI
2. Giacinto (Marco) PANNELLA 7. Antonella CASU
3. Pietro MILIO 8. Donatella CORLEO
4. Gianfranco DELL'ALBA 9. Maria Isabella PUGGIONI
5. Maurizio TURCO 10. 
o. LN - LEGA NORD (NI)
1. Umberto BOSSI 6. Roberto CALDEROLI
2. Giacomo CHIAPPORI 7. Angelo TROIA
3. Vincenzo MAIORANA 8. Francesco CRUPI
4. Maria GIANCARO 9. Rocco DI GANGI
5. Angela Leorina MARAVENTANO 10. 
PARTIS NON REPRESENTES AU PE
a. ALTERNATIVA SOCIALE- con Alessandra MUSSOLINI
1. Alessandra MUSSOLINI 6. Barbara MICHELI
2. Roberto FIORE 7. Giuseppe BONANNO CONTI
3. Adriano TILGHER 8. Riccardo BODANO
4. Anna LO PRESTI 9. Raimondo INTERLANDI
5. Antonio MIGLIORE 10. 
b. LISTA CONSUMATORI
1. Carlo RIENZI 4. Angelo (Nino) MESSINA
2. Petrone Giovanni 5. Giuseppina Floriana PISANI
3. Stefano CARLI 6. 
c. FIAMMA TRICOLORE
1. Luca ROMAGNOLI 6. Domenico CAPPELLANO
2. Francesco CONDORELLI 7. Roberto CORRAO
3. Franco DESSI' 8. Lina Valeria MACALUSO
4. Giovanni ANTOCI 9. Grazia URZI'
5. Elettra BEVILACQUA 10. 
d. ABOLIZIONE SCORPORO VERDI VERDI
1. Laura SCALABRINI 4. Raffaella D'ANTONIO
2. Giovanni MANGANARO 5. Giuseppe CHERUBINI
3. Giancarlo CAPOBIANCO 6. Roberto GIULI
e. ALLEANZA LOMBARDA AUTONOMIA
1. Francesco Enea (Franco) PIRETTA (Partito sardo d'azione) 6. Nicolò BOI (Partito sardo d'azione)
2. Agnese DELOGU (Partito sardo d'azione) 7. Vittorio FALCHI (Partito sardo d'azione)
3. Pina CHERCHI (Partito sardo d'azione) 8. Battista PILI (Partito sardo d'azione)
4. Angela CARTA(Partito sardo d'azione) 9. Giuliano TAVERA (Partito sardo d'azione)
5. Giovanni Angelo COLLI (Partito sardo d'azione) 10. 
f. PAESE NUOVO
1. Cateno Roberto DE LUCA 6. Agata GIANNITTO
2. Alessandro MUSCO 7. Pietro PATTI
3. Annamaria ATZERI 8. Angelica PROVENZANO
4. Giovanni CAFEO 9. Agata SORTINO
5. Leonardo DENARO 10. 
f. LISTA CONSUMATORI
1. Carlo RIENZI 4. Angelo (Nino) MESSINA
2. Giovanni PETRONE 5. Giuseppina Floriana PISANI
3. Stefano CARLI 6.