skip to content

Euroopa Parlamendi Infobüroo Eestis veebilehe küpsisereeglistik.

Kasutame veebiküpsiseid teie kasutajakogemuse parendamiseks. Neid ei kasutata isikuandmete kogumiseks, vaid Google Analytics`i vahendusel statistilisel eesmärgil. Te võite veebiküpsiste seadeid igal hetkel muuta.

jätkama
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 

Elektroonilised maksed, turu avamine, mobiilimakse, internetimakse

08/10/2015

Elektrooniliste maksete turu avamine kulude ja pettuste vähendamiseks

Neljapäeval toimunud hääletusel andsid saadikud toetuse ELi makseteenuse reeglite muudatustele, mille eesmärk on vähendada maksetega seotud kulusid võimaldades uutel turuosalistel pakkuda internetimakse ja mobiilimakse teenuseid, ja muuta elektroonilised maksed turvalisemaks.

"ELi makseteenuste turg on jätkuvalt fragmenteeritud ja selle tõttu kaotatakse 130 miljardit eurot aastas," ütles raportöör Antonio Tajani (EPP, IT), lisades, et "uued reeglid vähendavad kulusid, tagavad turvalisemad maksed ja lihtsustavad uute teenusepakkujate turule tulemist."

Liikmesriigid peavad heakskiidetud reeglite kohaselt tagama, et makseteenuse kasutaja saab kasutada autoriseeritud teenusepakkuja poolt makseteenuse tarkvara, seadmeid ja rakendusi ja lubada enda nimel teenusepakkujal makseid sooritada.

Näiteks, makse sooritajad, kellel ei ole ei deebetkaarti või krediitkaarti saavad uute reeglite kohaselt lubada teenusepakkujatel nagu SOFORT Saksamaal, Trustly Skandinaavias või IDEAL Hollandis kasutada oma pangaandmeid, et sooritada makseid nendelt kontodelt.

Mis tahes kohaldatavad tasud ei tohi ületa otseseid kulusid, mis makse saaja kannab seoses konkreetse makseinstrumendi kasutamisega.

Krediidiasutused võivad teenusepakkujale maksekontole juurdepääsu andmisest keelduda vaid objektiivsetel turvalisusest lähtuvatel põhjendatud alustel, millest on teavitatud vastavat ametiasutust. See peaks tagama uutele teenusepakkujatele võimaluse takistusteta tegutseda.

Teenusepakkujatel tuleb omalt poolt tagada, et teenuse kasutaja isikustatud turvavolitused ei ole kättesaadavad teistele isikutele ning et teenuse pakkuja edastab need turvaliste ja tõhusate kanalite kaudu ja kasutaja andmeid jagatakse ainult kasutaja nõusolekul.

Maksja vastutus autoriseerimata maksetehingu korral, mis on tekkinud kaotatud või varastatud makseinstrumendi kasutamisest või makseinstrumendi väärkasutamisest ei tohiks üle 50 eurot.

Makseteenuse pakkuja võib osutuda vastutavaks makseinstrumendi kasutamisest tulenevate finantstagajärgede eest kui see on tekkinud teenusepakkuja tegevusetuse tõttu pärast seda kui maksja on võimalikust pettusest teavitanud või makseteenuse pakkuja ei kasuta tugevat kliendi autentimist.

*********************************

Eesti saadikute kommentaarid:

Urmas Paet: " ELi makseteenuste reeglite täiendamine vähendab makseteenustega seotud kulusid, parandab teenuste turvalisust ning on vajalik selleks, et innovatsiooniga sammu pidada."

Lisainfo

Vastuvõetud tekst (08.10.2015)

Video arutelust (07.10.2015)

Pressiteade kokkuleppe saavutamisest ELi Nõukoguga (05.05.2015) (ingl.k.)

Menetlusetapid

Raportöör Antonio Tajani (EPP, IT)

EPRS taustainfo