skip to content

Euroopa Parlamendi Infobüroo Eestis veebilehe küpsisereeglistik.

Kasutame veebiküpsiseid teie kasutajakogemuse parendamiseks. Neid ei kasutata isikuandmete kogumiseks, vaid Google Analytics`i vahendusel statistilisel eesmärgil. Te võite veebiküpsiste seadeid igal hetkel muuta.

jätkama
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
14/09/2015

Selgusid Sahharovi auhinna 2015. aasta nominendid

Euroopa Parlamendi jagatava Sahharovi auhinna 2015. aasta kuus nominenti tehti teatavaks neljapäeval, 10. septembril. Inimõiguspreemiale kandideerijate esitlemine toimub ametlikult 28. septembril, kui ühisistungile kogunevad EP väliskomisjon, arengukomisjon ja inimõiguste allkomisjon. Laureaat selgub oktoobris.

Sahharovi auhindSahharovi auhinda mõttevabaduse eest annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Selle tunnustuse on alates 1988. aastast pälvinud inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikud ja organisatsioonid.
Sahharovi auhind mõttevabaduse eest

Sahharovi auhind mõttevabaduse eest 2015 nominendid on:

Raif Badawi – Saudi Araabia blogija, kellele mõisteti 10 aastat vangistust, 1000 piitsahoopi ja kogukas trahv islami väärtuste solvamise eest omaloodud veebisaidil Free Saudi Liberals.

Nominatsiooni esitasid sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon, Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon ning Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsioon.

Venezuela demokraatlik opositsiooniliikumine ja riigi poliitvangid – opositsioonijõude koondav Mesa de la Unidad Democrática on 2008. aasta valimiste eel loodud koalitsioon, mille eesmärgiks on astuda vastu Hugo Chávezi parteile.

Nominatsiooni esitasid Euroopa Rahvapartei fraktsioon ning saadikud Fernando Maura Barandiarán ja Dita Charanzová.


Somaalimaa aktivist Edna Adan Ismail – endine minister, kelle eesmärgiks on teha lõpp naiste suguelundite moonutamisele. Ismail on Edna Adani nimelise sünnitushaigla direktor ja rajaja Hargeisas, Somaalimaal.

Nominatsiooni esitas Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioon.

Boriss Nemtsov – Venemaa füüsik, endine asepeaminister ja hilisem opositsioonipoliitik. Nemtsov mõrvati 2015. aasta veebruaris Moskvas.

Nominatsiooni esitas Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioon.


Nadija Savtšenko – Ukraina sõjaväelendur ja ülemraada liige, kuulub Ukraina delegatsiooni Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees. Savtšenko võeti vangi 18. juunil 2014 ja viidi ebaseaduslikult Venemaale, kus ta viibib senini vangistuses.

Nominatsiooni esitas Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon.


Kolm vilepuhujat – Edward Snowden, Antoine Deltour ja Stéphanie Gibaud


Snowden on USA rahvusliku julgeolekuameti (NSA) endine lepinguline töötaja, kes teavitas meediat ameti laialdasest veebipõhisest jälitustegevusest. Snowden oli Sahharovi auhinna nominent ka 2013. aastal.

Deltour on endine Price Waterhouse Coopersi audiitor, kes oli nn LuxLeaksi skandaali taga, paljastades ajakirjandusele salajased maksuotsused suurfirmade ja Luksemburgi riigi vahel.

Gibaud tõi avalikkuse ette pangandusettevõtte UBS AG maksudest kõrvalehoidmise ja rahapesu.

Nominatsiooni esitas Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete / Põhjamaade Roheliste Vasakpoolsete liitfraktsioon.

Sahharovi auhind

Sahharovi auhinda mõttevabaduse eest annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Selle tunnustuse on alates 1988. aastast pälvinud inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikud ja organisatsioonid. Mullu sai Sahharovi auhinna vägistamisohvrite ravile pühendunud kongolasest günekoloog Denis Mukwege.

Võitja selgitamine

Sahharovi auhinna kandidaadi ülesseadmiseks on vaja vähemalt 40 parlamendiliiget või ühte fraktsiooni. Parlamendi väliskomisjoni ja arengukomisjoni hääletuse tulemusel jäävad esitatud kandidaatidest sõelale kolm ning lõpuks valib nende hulgast laureaadi EP esimeeste konverents.

Lisainfo:
Jaan SOONE
Pressiteenistus
(+32) 2 28 32282 (BXL)
(+32) 3 881 73473 (STR)
(+32) 498 98 33 29
press-ET@europarl.europa.eu