skip to content
 
 .

Skoler, gymnasier og foreninger

Europa-Huset modtager gerne besøg af grupper. Det kan være skole- og gymnasieklasser eller foreninger og klubber, der har uddannelse som formål.

Tilbud til undervisere

Et besøg i Europa-Huset bliver skræddersyet efter behov og kan tilrettelægges, så det passer til årsplaner og uddannelsesbeskrivelser. Man kan kigge forbi som en kickstart til et EU-tema eller som en del af et forløb, hvor vi bidrager til at styrke elevernes viden om aktuelle emner, som f.eks. økonomi, flygtninge og asyl eller handelsaftalen med USA.

Vi lægger vægt på at eleverne bliver aktivt inddraget og giver dem konkrete eksempler på, hvordan EU påvirker deres hverdag. Vi belyser også beslutningsprocessen i EU - fra idé til direktiv. Og så udfordrer vi eleverne på nogle af de dilemmaer, som Europa-Kommissionen og medlemmerne af Europa-Parlamentet dagligt står overfor i deres arbejde. Endeligt slutter vi af med en lakridspibe og en munter quiz, hvor eleverne bliver testet i deres viden om EU, politikere, institutioner og historie.

Besøget varer typisk 1-1½ time, og vi modtager max. to klasser ad gangen. Mange vælger at kombinere Folketinget og Europa-Huset under et studiebesøg i København, og vi supplerer gerne vores eget undervisningsmateriale med Folketingets EU-oplysning.

Man kan løbende booke oplæg i Europa-Huset via e-mail til info@europa-huset.dk, på telefon 33 41 40 40 eller ved at udfylde formularen som linkes til nedenfor.

Uden for huset

I det omfang, det er muligt, møder vi også gerne op som oplægsholdere, paneldeltagere og lignende til relevante EU-arrangementer uden for Europa-Huset.

 

Foredrag 2016

05.01.16
Falkonergårdens Gymnasium

06.01.16
Sydskolen

14.01.16
Helms Skole

15.01.16
Høje Taastrup Gymnasium

19.01.16
Rotary Charlottenlund

20.01.16
Rotary Kastrup

22.01.16
Rotary Ørestad

29.01.16
Tårnby Gymnasium

29.01.16
Pædagogisk Assistent Uddannelse

02.03.16
Viborg Handelsskole

09.02.16
Rotary Langelinie

11.02.16
International Club Copenhagen

2015

12. januar 2015
Frederiksværk Gymnasium

21. januar 2015
Asmildkloster Landbrugsskole

27. januar 2015
Kalundborg Handels-tekniske skole

27. januar 2015
Musikalske Betragtninger

3. februar 2015
Store Maglebyskole, Dragør

11. februar 2015
Den lettiske ambassade

13. februar 2015
Den lettiske ambassade

18. februar 2015
DG Connect

19. februar 2015
DG Connect

20. februar 2015
Store Maglebyskole, Dragør

27. februar 2015
Hvidovre Gymnasium

4. marts 2015
Balletskolen Holstebro

9. marts 2015
Oehlenschlægersgade skole

9. marts 2015
Den lettiske ambassade

10. marts 2015
Det Frie Gymnasium

18. marts 2015
Sophienborgskolen

18. marts 2015
Journalisthøjskolen

26. marts 2015
KVUC

26. marts 2015
Den lettiske ambassade

8. april 2015
Usserød Skole

9. april 2015
Lindevangskolen

13. april 2015
Næstved Gymnasium og HF

16. april 2015
Tradium Handelsgymnasium, Hobro

17. april 2015
Professionshøjskolen Metropol

23. april 2015
Borup Skole

23. april 2015
Folkebevægelsen mod EU

11. maj 2015
Lyngby K Nord

11. maj 2015
Lyngby K Nord

19. maj 2015
Nordagerskolen

20. maj 2015
Højdevangensskole

21. maj 2015
Trørødskolen

26. maj 2015
Skolen Hjuldamperen

2. juni 2015
Campus Bornholm HHX

4. juni 2015
Campus Bornholm HTX

16. juni 2015
DK Diplomat

2. september 2015
Holbæk 10. klasses center

9. september 2015
Hørsholm Skole

16. september 2015
Grænseegnens Friskole

22 september
Campus Bornholm

23. september 2015
Europabevægelsen

28. september 2015
Rotary Birkerød

29. september 2015
Johannes Gymnasiet

1. oktober 2015
Ordrup Gymnasium

1. oktober 2015
Viborg Katedralskole

2. oktober 2015
Allerød Gymnasium

7. oktober 2015
Pædagogisk Assistent Uddannelse

7. oktober 2015
Lillebæltskolen

19. oktober 2015
København Nord

20. oktober 2015
Brøndbyøster skole

22. oktober 2015
Havdrup skole

23. oktober 2015
HF Center Efterslægten

26. oktober 2015
Filipskolen

27. oktober 2015
Brøndbyvester skole

28. oktober 2015
Kalundborg Handels-tekniske skole

28. oktober 2015
Københavns Åbne Gymnasium

29. oktober 2015
Rosborg Gymnasium

29. oktober 2015
Vejdirektoratets personaleforening

4. november 2015
Rotary Tåstrup

6. november 2015
Silkeborg Gymnasium

11. november 2015
Holbergskolen

11. november 2015
Vordingborg Gymnasium

12. november 2015
Skive Gymnasium

17. november 2015
Høje Taastrup Gymnasium

25. november 2015
Rotary Rotoract

26. november 2015
Næstved Gymnasium og HF

2. december 2015
Espergærde Gymnasium

7. december 2015
Silba

11. december 2015
Lindevangskolen

14. december 2015
Frederiksborg Gymnasium

14. december 2015
Sydskånska Gymnasium

Foredrag 2014

03. marts 2014
Europæisk Ungdom

04. marts 2014
VUC København

10. marts 2014
NTI-gymnasiet

12. marts 2014
Danmarks medie- og journalisthøjskole

18. marts 2014
KVUC

27. marts 2014
VUC Djursland

31. marts 2014
Himmelev Gymnasium

02. april 2014
Det kristne Gymnasium

09. april 2014
Folkebevægelsen mod EU

16. april 2014
AIACE

25. april 2014
Frederecia Gymnasium

28. april 2014
IUC visionsseminar

30. april 2014
Langelinieskolen

01. maj 2014
Europabevægelsen

14. maj 2014
EEAN og Europa-Huset

21. maj 2014
Rotaract Klub

26. maj 2014
Lyngby Gymnasium

16. maj 2014
Forbruger Europa

16. september 2014
Det kgl. Vajenshus

17. september 2014
Espergærde Gymnasium

06. oktober 2014
Danske Sonnenberg-kreds

07. oktober 2014
Brøndbyvester skole

07. oktober 2014
Høje Tåstrup Gymnasium

20. oktober 2014
Rugvængets skole

24. oktober 2014
Borup Skole

24. oktober 2014
Risskov Gymnasium

25. oktober 2014
Tømmerup Fri- og Efterskole

03. november 2014
KVUC

03. november 2014
Gribskov Gymnasium

05. november 2014
Danmarks medie- og journalisthøjskole

05. november 2014
EAPN Forening

10. november 2014
Europæisk Ungdom

28. november 2014
Lyngby Gymnasium K Nord

28. november 2014
Møn Skole

03. december 2014
Grindsted Gymnasium

2013

Torsdag den 17. januar 2013
Bakkegårdens Skole ved Sidsel Buhl

Tirsdag den 22. januar 2013
Heibergskolen ved Peter Bugge

Torsdag den 24. januar 2013
Nørresundby Gymnasium ved Niels Magnus Christensen

Onsdag den 30. januar 2013
Kalundborg Handels-tekniske Gymnasium

Tirsdag den 26. februar 2013
Stenhus Gymnasium og HF ved Leif Østerholt

Onsdag den 27. februar 2013
Ørestad Gymnasium II

Mandag den 4. marts 2013
Ørestad Gymnasium

Fredag den 8. marts 2013
Københavns Åbne Gymnasium ved Simon Larsen
11:00 Randers Statsskole

Fredag den 15. marts 2013
KVUC ved Mette Mølkær

Mandag den 18. marts 2013
Mulernes Legatskole Odense ved Anne Landtved & Finn Monsen

Torsdag den 11. april 2013
Atheneskolen

Mandag den 22. april 2013
Danish Worldwide ved Anne Mette Vestergaard

Foredrag 2012

Tirsdag den 10. januar 2012
Falkonergårdens Gymnasium

Mandag den 16. januar 2012
Grønnevangsskolen

Tirsdag den 17. januar 2012
Brøndby Gymnasium

Onsdag den 18. januar 2012
Grønnevangsskolen Hillerød + Ringsted Gymnasium

Torsdag den 19. januar 2012
Grønnevangsskolen Hillerød

Onsdag den 1. februar 2012
CPH North

Onsdag den 8. februar 2012
Vordingborg Gymnasium

Fredag den 10. februar 2012
Niels Brock Elitegymnasium

Onsdag den 15. februar 2012
8 lærerstuderende fra Zahle
Sankt Josefs Skole i Roskilde

Tirsdag den 21. februar 2012
Sorø Akademis Skole

Torsdag den 23. februar 2012
Mariendal Friskole

Fredag den 2. marts 2012
Christianshavn Gymnasium

Tirsdag den 10. april 2012
Himmelev Gymnasium ved Lotte Samsøe og Rune Garbers

Onsdag den 11. april 2012
Helsingør Gymnasium

Mandag den 16. april 2012
Falkonergårdens Gymnasium ved Signe Skov Christensen

Onsdag den 18. april 2012
København VUC ved Niels N.P

Fredag den 20. april 2012
Danes Worldwide

Torsdag den 26. april 2012
Silkeborg Handelsskole

Fredag den 27. april 2012
Frederiksborg Gymnasium i Hillerød

Onsdag den 2. maj 2012
Det Frie Gymnasium ved Tanja Kjær Andersen

Fredag den 4. maj 2012
Radikal Ungdom Vestegnen ved Thomas Nordahl

Mandag den 21. maj 2012
Niels Brock Handelskole ved Minna Stage

Tirsdag den 22. maj 2012
Køgebibliotekerne ved Janet Wilhjelm

Torsdag den 31. maj 2012
LOF ved Bent Jørgensen

Torsdag den 23. aug. 2012
Århus Købmandsskole ved Hanne Fihl Baier

Torsdag den 20. september 2012
Århus Købmandsskole ved Hanne Fihl Baier

Torsdag den 27. september 2012
Oure Gymnasium ved Eva Nørgaard

Torsdag den 4. oktober 2012
Videnscenter for Integration ved Anette Grunnet

Fredag den 5. oktober 2012
Videnscenter for Integration ved Anette Grunnet

Tirsdag den 23. oktober 2012
Rødovre Gymnasium ved Nina Liv Brøndum

Onsdag den 12. december 2012
Tømmerup Fri- og Efterskole ved Merle Thestrup

Torsdag den 13. december 2012
Tømmerup Fri- og Efterskole ved Merle Thestrup

Mandag den 17. december 2012
Bakkegårdsskolen Gentofte ved Sidsel Buhl

Tirsdag den 18. december 2012
Sølvgades Skole ved Morten Pedersen

Foredrag 2011

Mandag den 10. januar 2011
Humlebæk Skole

Fredag den 25. februar 2011
CBS ved Lars Abel

Fredag den 4. marts 2011
KVUC København

Mandag den 21. marts 2011
Ringsted Gymnasium

Onsdag den 23. marts 2011
Høje-Taastrup Gymnasium

Torsdag den 24. marts 2011
Rysensteen Gymnasium

Mandag den 28. marts 2011
Danmarks Lærerforening

Onsdag den 30. marts 2011
Det Kristne Gymnasium i Ringkøbing

Mandag den 4. april 2011
Nørre Gymnasium ved Kaj Jespersen

Onsdag den 6. april 2011
Sct Knuds Gymnasium

Onsdag den 13. april 2011
Næstved Gymnasium og HF

Torsdag den 14. april 2011
Rysensteen Gymnasium ved Mads Blom

Fredag den 15. april 2011
Egå Gymnasium

Fredag den 29. april 2011
Sct. Knuds Gymnasium

Mandag den 9. maj 2011
Vemmelev Folkeskole - 9. kl.

Fredag den 2. september 2011
Sorø Akademi

Torsdag den 15. september 2011
Langkær Gymnasium

Tirsdag den 11. oktober 2011
Københavns Universitet - Juridisk Institut

Torsdag den 27. oktober 2011
Mulernes Legatskole

Torsdag den 10. november 2011
Mercantec i Viborg

Mandag den 14. november 2011
Den Journalistiske Efteruddannelse

Mandag den 5. december 2011
Brøndby Gymnasium

Onsdag den 14. december 2011
VUC Lyngby