skip to content
 
 
 
 

JARNÍ SOUTĚŽ EUROSCOLA SKONČILA!

Děkujeme za hojnou účast!

V letošní jarní soutěži byli vylosování dva výherci! Srdečně gratulujeme!

  • Gymnázium Rumburk - Kupečková A.
  • Obchodní akademie Vinohradská - David Š.

S výherci se přes email spojíme a vyrozumíme vedení školy o termínu Euroscoly ve Štrasburku.

 .
 

10. dubna začíná nová soutěž Euroscola. Stačí odpovědět na deset online  otázek a můžete vyhrát cestu do Štrasburku! Soutěž probíhá do 20. května 2019

Kdo se může zúčastnit?

Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol (cca 16-18 let). Odpovědět na otázky může každý středoškolák pouze jednou. Ze správných odpovědí vybereme dva studenty, kteří pro svou třídu vyhrají hlavní cenu. Čím více studentů z jedné školy odpoví, tím se zvyšuje šance na úspěch.

Hlavní cena

Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu 24 studentů a dva pedagogické doprovody na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Setkání Euroscola se škola může zúčastnit jednou v kalendářním roce. Termíny setkání v Evropském parlamentu jsou plánované na podzim roku 2019. Škola může vyhrát pouze jednou.

Nápověda

Správné odpovědi můžete diskutovat ve třídě s vaším vyučujícím nebo se vydejte hledat odpovědi na následující stránky:

Stránky Kanceláře Evropského parlamentu v ČR
Instagramový profil Kanceláře EP v ČR
Stránky Evropského parlamentu
Facebookový profil Kanceláře EP v ČR

Jak postupovat?

  • Pročtěte si pravidla.
  • Přejděte na záložku "Kvíz" a odpovězte na 10 soutěžních otázek. (Kvíz bude otevřen od 10. dubna 2019)
  • Zapojte i své spolužáky a zvyšte šanci na výhru pro vaši školu.

Časový harmonogram soutěže

  • Začátek soutěže - od středy 10. dubna 2019 od 8:00 můžete vyplňovat vědomostní kvíz.
  • Konec soutěže - 20. května 2019 v 15:00
  • Výsledky budou oznámeny do konce května.

Podrobná pravidla

Pravidla nalezne zde.

Pravidla nalezne zde.
 .
 
 
 
 .
 .
 
 .
 .
 .
 

Wichterlovo gymnázium ve Štrasburku

Studenti Wichterlova gymnázia z Ostravy - Poruby navštívili štrasburské sídlo Evropského parlamentu. Přečtěte si, jak se jim zde líbilo!

 .
Zdroj: Archiv Wichterlova gymnázia
Zdroj: Archiv Wichterlova gymnázia
 

Seminaristé politické geografie v Evropském parlamentu

Dušan Kubečka | 4. 3. 2019 |

Euroscola je program Evropského parlamentu, který umožňuje mladým Evropanům ze všech členských zemí, aby se seznámili s činností a úlohou Evropského parlamentu. Hlavním cílem Euroscoly je umožnit studentům z celé EU zasednout v jednacím sále ve francouzském Štrasburku, kde se v běžném pracovním dni během plenárních zasedání europoslanci schází.

Programu Euroscola se lze zúčastnit po výhře v národním kole. Na podzim se to povedlo skupině pěti studentů 7.A, kteří tak získali finanční příspěvek na realizaci exkurze pro celkem 24 studentů. A protože to jsou seminaristé z politické geografie, účastníci exkurze byli právě z tohoto semináře. Během Euroscola dne 28. 2. 2019 se studenti v EP setkali s pěti sty vrstevníky z dalších 22 států EU, debatovali a vytvářeli stanoviska na aktuální problémy EU.

Celou exkurzi shrnuje Natálie Denková a Daniela Maděrová:

"Díky soutěži Euroscola  se nám naskytla vskutku výjimečná příležitost, a to navštívit Evropský parlament. Vyrazili jsme v pondělí 25. 2. večer autobusem, natěšení na nové zážitky. První zastávkou bylo muzeum Mercedez Benz, které si užila nejen chlapecká část naší skupiny.  Poté jsme měli možnost projít si centrum města Stuttgart. Doprovázelo nás teplé, slunné počasí, která s námi zůstalo celý výlet. Dopoledne druhého dne jsme strávili v poklidném lázeňském městě Baden Baden. Odpoledne jsme se přesunuli do centra Štrasburku, navštívili místní památky a projeli se lodí až k Evropskému parlamentu. Poslední den přišla řada na samotnou návštěvu Evropského parlamentu.  Měli jsme možnost vyzkoušet si proces hlasování poslanců, zeptat se na otázky týkající se aktuálních světových problémů a spolupracovat se studenty z cizích zemí a nacházet řešení na různorodou problematiku. Všichni jsme odjížděli nadšení, plní dojmů a nových zkušeností."

Mgr. Dušan Kubečka hodnotí den v Evropském parlamentu:

"Myslím, že na Euroscole byli naši studenti aktivní, tři mluvili před celým plénem. Věřím, že důstojně reprrezentovali ČR. Všichni studenti byli na své téma připravování v Aj učiteli Aj. K přípravě pomohly i brožury, které jsme z vaší kanceláře na podzim obdrželi. Tím, že se zúčastnili studenti semináře 3. ročníku z politické geografie, akce byla pro ně velmi vhodná. Děkujeme za možnost se zúčastnit!"

 .
 .
Reportáž z Moravskoslezského deníku si můžete přečíst zde.
Zdroj: Deník.cz ze dne 4.3.2019
Zdroj: Deník.cz ze dne 4.3.2019