skip to content
 
 
 
 .

Jarní soutěž Euroscola v dubnu 2018

 .
 .

Již brzy se můžete těšit na novou soutěž Euroscola. Sledujte prosím informace na této stránce. Těšíme se na vaši účast!

 .
 .
Euroscola
Euroscola
 .

Výsledky podzimního kola soutěže

Deset nejaktivnějších škol v projektu mapování "bílých míst" na mapách

 • Gymnázium a SOŠPg Čáslav
 • Obchodní akademie Písek
 • Gymnázium Karviná
 • Obchodní akademie Vlašim
 • Gymnázium Valašské Klobouky
 • Gymnázium J.V.Jirsíka
 • Střední odborná škola podnikání a obchodu, spol. s r.o Prostějov
 • Střední průmyslová škola stavební, Opava, příspěvková organizace
 • OA Hovorčovická
 • Gymnázium a Jazyková škola Zlín

Těchto deset škol vyhrává hlavní cenu, příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů ve Štrasburku. Všem školám blahopřejeme a děkujeme za účast na tomto jedinečném projektu! Na zadaný emailový kontakt Vám zašleme počet akcí za celou školu, počet akcí jednotlivých studentů a termín setkání Euroscoly ve Štrasburku.     

 .
23/10/2017
 .

V pondělí 23. října se otevřela v mobilní aplikaci Mapswipe mapovací mise MAPUJ. Tato mise reaguje na akutní potřebu organizace Lékařů bez hranic. Je nutné zmapovat cesty a silnice. 

 .
 .

Kde budeme mapovat?

Lékaři bez hranice pro mapovací misi MAPUJ vybrali mapovaní silniční site ve městě Gutu v Zimbabwe.
Gutu je venkovská oblast, ve které bude brzy spuštěna očkovací kampaň proti HPV (lidský papillomavirus, pohlavně přenosná infekce). Očkování má být prováděno v základních a středních školách.  V současnosti je zde zmapována jen velmi malá část silniční sítě, proto je k dispozici jen minimum údajů, které jsou potřebné pro plánování průběhu očkovací kampaně. Vzhledem k tomu, že očkování se bude provádět v celé oblasti, je velmi důležité, aby bylo provedeno co nejúčinněji a s nejlépe využitými náklady.

Na mapování oblasti v aplikaci MapSwipe navážou v listopadu mapathony v Praze a v Bruselu, jejichž cílem bude vytvořit podrobnou mapu. Data, která dostaneme od uživatelů aplikace MapSwipe v soutěži Euroscola, výrazně zvýší rychlost i přesnost práce dobrovolníků, kteří budou vytvářet podrobné mapy.

Zde je popis cíle mapovacího projektu

Co budeme mapovat?

V misi MAPUJ budeme mapovat silniční síť ve venkovské oblasti kolem města Gutu v Zimbabwe.

Jak mapovat?

Po otevření mapovací mise uvidíte části satelitního snímku. Na obrazovce vašeho telefonu bude část satelitního snímku rozdělena do šesti čtverečků. Vaším úkolem je hledat, jestli se v těchto čtverečkách vyskytují cesty a silnice.  

- Pokud při pohledu na satelitní snímek dojdete k závěru, že na nějakém čtverečku vidíte cestu, klikněte na čtvereček jednou prstem a tím odesíláte informaci, že na čtverečku „něco“ je. (zbarví se na zeleno).
- Jen v případě, že si nejste jistí, že objekt rozeznáváte, klikněte dvakrát (zbarví se žlutě).
- Pokud nevidíte opravdu nic, například kvůli mrakům na snímku, klikněte třikrát (zbarví se červeně). Je to pro nás znamení, že se satelitním snímkem není něco v pořádku.
- Při čtvrtém kliknutí se vrátíte do původní polohy.

Hotovo? Můžete udělat “Swipe” (posunout obrazovku doleva) a pokračovat na další části satelitního snímku.

My spočítáme, kolik “Swipů”, která škola udělala a zvěřejníme deset nejaktivnějších škol, které vyhrají hlavní cenu.

Zde naleznete specifika mapování silničních sítí

 .

 .
 
 .
 .

V úterý 3. října 2017 začíná po prázdninové odmlce opět soutěž Euroscola. Soutěže se mohou zúčastnit studenti druhých a třetích ročníků středních škol v České republice.  Tentokrát bude soutěž netradiční. Studenti budou mapovat "bílá místa" na mapách. Usnadní tím práci humanitárním pracovníkům. Jedinou věc, kterou budou v soutěži potřebovat, je chytrý telefon a pár minut času.

 .
 .

Mapuj a pomoz lidem v nouzi!

Potřeby humanitární pomoci ve světě stále narůstají  a velmi často se humanitární pracovníci do postižených oblastí nemohou dostat, protože nejsou zakreslené do mapy.  Jedná se o tzv. „bílá místa“ . Jsou to oblasti, které na komerčních mapách vypadají, jako by na nich nikdo nežil. Mapa ukazuje třeba jen státní silnici, která oblastí prochází, ale ve skutečnosti se jedná o území plné měst a či vesnic, v nichž žijí i desetitisíce lidí.

Prostřednictvím mobilní aplikace MapSwipe můžete pomoci najít místa, která je potřeba zmapovat. Podpoříte tak iniciativu „Missing Maps“, kterou společně založili Lékaři bez hranic, Americký a Britský Červený kříž a Humanitární tým OpenStreetMap. Jediná věc, kterou budete potřebovat, je váš mobilní telefon a pár minut času.

 .

Jak na to?

 • Stáhněte si zdarma do vašeho chytrého telefonu aplikace MapSwipe.
 • Vytvořte si účet a uživatelské jméno předejte své vyučující, aby vás mohla zařadit do soutěže. (Každý student si vytváří své uživatelské jméno)
 • Vyučující zašle za celou školu (tzn. 2. a 3. ročníky) registrační formulář s uživatelskými jmény studentů přihlášených do aplikace Mapswipe nejpozději do 20. října.
 • 23. října se v aplikaci MapSwipe objeví mapovací mise, která bude mít v názvu MAPUJ. Jakmile ji uvidíte, pusťte se do mapování. Čas máte až do 31. října.

Registrace

Registrační formulář zašlete na adresu: eppraha@europarl.europa.eu

 .

Hlavní cena

Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii. Finanční příspěvek je pro 24 studenů + 2 doprovody. Setkání Euroscola ve Štrasburku se škola může zúčastnit pouze 1x v kalendářním roce. Termíny setkání Euroscola ve Štrasburku jsou předběžně naplánované na jaro 2018.  

 .

Vyhodnocení

Školy, jejichž týmy toho zmapují v mobilní aplikaci Mapswipe nejvíce (počítá se počet "swipes", tedy posunutí obrazovky), vyhrávají finanční příspěvek na celoevropské setkání Euroscola ve Štrasburku. Počet akcí provedených jednotlivými studenty budeme sčítat za celou školu.

 .

Časový harmonogram soutěže

 • Registrace škol / uživatelských jmen - 3.října - 20. října 2017
 • Soutěž probíhá od 23. října (9:00) - 31. října 2017 (00:00)

Podrobné informace naleznete v sekci Pravidla.

 .
 
 .
 .
 .
 .
 

Často kladené otázky

K čemu je to dobré?

Na práci, kterou uděláte, navážou dobrovolníci u počítačů. Ti zakreslují přesnou polohu jednotlivých objektů i jejich velikost. Přesnější mapování je časově náročnější. Proto je vaše práce v MapSwipe tak důležitá. Ukazujete, které oblasti stojí za to podrobněji zmapovat a které lze ignorovat, protože na nich nic není.

Co když někdo jiný bude hledat ve stejné oblasti, jako já? Není to zbytečná práce?

Každý mapovací úkol v MapSwipe se zaměřuje na jednu oblast, kterou vymezili humanitární pracovníci v terénu. Může se stát, že víc lidí mapuje stejnou část této oblasti. Vůbec to ale nevadí, naopak. Když oblast zmapuje víc lidí, pomáhá to ještě více zpřesnit výsledky vyhledávání. Při vyhodnocování dat z MapSwipe se totiž odpovědi jednotlivých uživatelů „překryjí“ a hledá se největší shoda.

Jak se pozná, že některé místo není zmapované?

Prosba o zmapování přichází vždy od týmů humanitárních organizací, které se v terénu pohybují. Pokud na místě jsou a porovnávají situaci, kterou vidí na vlastní oči s tím, co se jim ukazuje na dostupných mapách, snadno poznají, že něco chybí. Pak žádají dobrovolníky o mapování.

Funguje aplikace Mapswipe v jiných jazycích než v angličtině?

Bohužel ne. Pro hledání budov na satelitních snímkách ale angličtinu potřebovat nebudete a všechny instrukce najdete v tomto návodu.

K čemu je dobré mapování a proč nestačí jen satelitní snímky?

Mapy, které vznikají v projektu Missing Maps, využívají geoinformatici, logistici, epidemiologové a další pracovníci humanitárních organizací. Vytvořené mapy slouží často k plánování dopravy (hledání ideální cesty mezi dvěma body, možné zastávky pro doplnění paliva) a analýzám mnoha různých druhů (např. šíření epidemií, plánování zdravotnických aktivit mobilních klinik podle analýzy hustoty obyvatelstva).

Co dělají humanitární pracovníci, když mapy nemají?

Když mapy nejsou, musí pracovníci v terénu improvizovat. Mapy kreslí například při přeletu oblasti vrtulníkem, nebo poprosí předáka vesnice, aby mapu nakreslil. Takové mapy jsou ale nepřesné a není možné s nimi pracovat jakkoliv sofistikovaně (například je využívat na monitorování výskytu nových případů nakažlivé nemoci)