Change language
 
 
Komunikaty prasowe
prawa człowieka

Wypowiedź przewodniczącego Jerzego Buzka z okazji Dnia Praw Człowieka

Bruksela -
sobota 10/12/2011

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożył następujące oświadczenie z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Praw Człowieka:

”W dzisiejszym Dniu Praw Człowieka oczy całego świata skierowane są na Syrię. Nie możemy pozostawać obojętni, gdy co dnia aresztowani, torturowani i mordowani są niewinni obywatele.

Wielokrotnie wzywaliśmy syryjski reżim do zaprzestania ataków i ustąpienia, w czym wspierały nas inne głosy wspólnoty międzynarodowej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę dążenia obywateli do wprowadzania zmian na drodze pokojowej.

W tym roku Dzień Praw Człowieka poświęcony jest w szczególności niezliczonym młodym kobietom i mężczyznom, którzy tworzyli historię arabskiej wiosny. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Tawakel Karman jest prawdziwą reprezentantką tych tłumów ludzi, którzy walczą o swoją godność i swoje prawa.

Ich wielkie poświęcenie powinno przypominać nam, Europejczykom, o naszej odpowiedzialności w zakresie wspierania podstawowych wolności, mianowicie wolności słowa i wolności zgromadzeń. Odwaga tych ludzi powinna zachęcać nas do bronienia praw człowieka, do zwalczania dyskryminacji, tortur, arbitranych zatrzymań i cenzury.

Łączę się w myślach również z innymi obrońcami praw człowieka na świecie, którzy nadal cierpią z powodu prześladowań i utrudnień. Ponawiam wezwanie do uwolnienia laureata ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo przebywającego w więzieniu w Chinach i zdecydowanie potępiam nałożenie aresztu domowego na jego żonę Liu Xia. Nie zapominamy o nich i będziemy nadal ich wspierać.

Ochrona i promowanie praw człowieka muszą znajdować się w centrum działań zewnętrznych UE. Bez poszanowania podstawowych wolności długoterminowa stabilność nie jest możliwa. Oczekuję na przegląd strategii UE w zakresie praw człowieka, który ma zostać wkrótce przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu przez Wysoką Przedstawiciel Catherine Ashton.

Konieczne jest, by obrońcy praw człowieka tak w Syrii, jak i każdym innym kraju na świecie mogli liczyć na wsparcie UE w swoich wysiłkach. Chciałbym wyrazić mój najgłębszy szacunek wszystkim tym, którzy ryzykują życiem, walcząc w obronie ludzkiej godności i praw człowieka, walcząc za wolność i demokrację.Informacja dla redakcji:

Przewodniczący PE Jerzy BUZEK spotkał się z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Tawakel Karman w dniu 30 listopada 2011 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

http://www.europarl.europa.eu/president/en/press/press_release/2011/2011-November/press_release-2011-November-24.html

Dodatkowych informacji udzielają:

  • Marcin Grajewski
    szef zespołu prasowego
    Tel. kom.: +32 498 98 15 50
  • Friedrich Bokern
    Doradca prasowy
    Mobile: +32 498 981 348