Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

NOT FOUND !Jonathan Hill

Slyšení

 

Jonathan Hill

Portfolium: Finanční stabilita, finanční služby a unie kapitálových trhů
 
3. den , Středa 1 říjen 2014 - 13:30 , Brusel  
 
Výbory/orgány pověřené pořádáním slyšení
 Příslušné výbory/orgány  Přidružené výbory/orgány
 
Otázky a odpovědi
 
1. Celková způsobilost, proevropské smýšlení a osobní nezávislost

Které aspekty Vaší kvalifikace a osobních zkušeností hovoří pro Vaše zvolení komisařem a jsou obzvláště relevantní z hlediska obecného evropského zájmu, a to zejména v oblasti, za niž ponesete odpovědnost? Co Vás motivuje? Jak přispějete k vytváření strategického programu Komise?


Jak můžete Evropskému parlamentu prokázat svou nezávislost a jak hodláte zajistit, aby žádná z Vašich minulých, současných či budoucích aktivit nezpochybnila plnění Vašich povinností v rámci Komise?


Zhruba polovinu své profesní dráhy jsem strávil v soukromém sektoru a druhou polovinu ve státní správě, nejprve jako poradce v 80. a 90. letech a od roku 2010 jako ministr. Jako podnikatel mající malou firmu jsem se zejména seznámil s výzvami, které jsou se založením a rozvojem malého podniku v konkurenčním prostředí spojeny. Jako poradce jsem se zabýval řadou ekonomických a sociálních záležitostí – od boje s nezaměstnaností, přes podporu podnikání po hledání řešení problémů, s kterými se potýkají centra měst. Jako ministr jsem byl odpovědný za uskutečnění největších strukturálních reforem ve vzdělávání v této generaci. V poslední době jsem působil v kabinetu britské vlády jako předseda Sněmovny lordů – druhé komory britského parlamentu. Jedním z hlavních přínosů Sněmovny lordů je zlepšovat kvalitu legislativy podáváním pozměňovacích návrhů. Jako člověk, který byl odpovědný za realizaci legislativního programu vlády Spojeného království, jsem pevně přesvědčen o důležitosti kontroly právních předpisů v předlegislativní i polegislativní fázi. Parlament také při své práci usiluje o dosažení konsensu, využívá rozmanité zdroje odborných znalostí svých členů a uzavírá aliance napříč stranami. Věřím, že jsem v rámci své profesní dráhy prokázal, že přesně takto pracuji. Dosahování konsensu je životně důležitým prvkem práce všech komisařů, jejichž úkolem je prosazovat za každé situace evropské zájmy, nikoli své osobní zájmy nebo zájmy své politické strany či své země.


Tento souhrn zkušeností ukazuje, že chápu důležitost zaměstnanosti a růstu z praktického hlediska a že jsem také schopen uskutečnit náročnou a složitou reformu v politickém prostředí. Díky zkušenostem z politiky jsem si osvojil následující zásady, které bych uplatňoval při své práci. Dobrá právní úprava musí být konzistentní, transparentní a spravedlivá. Měli bychom posílit jednotlivce tím, že jim dáme nejlepší dostupné informace a rozšíříme možnosti volby. Pravidla by měla být pečlivě promyšlena a řádně zhodnocena, a to jak před přijetím, tak i následně. Jakmile jsou v platnosti, měla by být řádně prováděna a prosazována a jejich porušování tvrdě sankcionováno.


Pokud jde o mou motivaci, funkce komisaře by mi umožnila podílet se na řešení tří hlavních výzev, před kterými EU stojí a které určil nově zvolený předseda Juncker. Nejprve se jedná o politickou či demokratickou výzvu. Účast voličů v květnových volbách do Evropského parlamentu byla zklamáním. Navzdory maximálnímu úsilí kandidátů a stran se v 18 z 28 členských států účast snížila. Důvěra veřejnosti ve vládu a politiky je na historickém minimu. Tím je třeba se zabývat. Zadruhé se jedná o ekonomickou výzvu. Jak podnítíme evropskou ekonomiku k potřebnému růstu a investicím, zejména v době, kdy čelíme novým globálním ekonomickým výzvám? Jak vymaníme z nezaměstnanosti miliony osob, zejména mladých lidí, kteří nemají práci, což je příčinou rozsáhlého sociálního strádání? V institucích EU bychom měli mít za cíl zajistit příští generaci světlejší budoucnost – budoucnost, v níž je kladen důraz na příležitosti. To znamená obnovit dynamiku evropské ekonomiky, aby se opět stala vzorem pro zbytek světa. Tyto výzvy spolu samozřejmě souvisí. Tvorbou pracovních míst, vyšším růstem a investicemi a zajištěním hmatatelných přínosů pro naše občany si instituce i EU jako celek mohou získat větší důvěru. Zatřetí, tato Komise se ujímá úřadu v kritickém okamžiku, pokud jde o vztah mezi EU a Spojeným královstvím. Na kdysi rozděleném kontinentu zajistila Evropská unie mír, prosperitu, svobodu a právní stát, vytvořila jednotný trh zahrnující 500 milionů lidí a disponující nástroji na podporu spravedlnosti a hospodářské soutěže, umožnila občanům pracovat a cestovat po celé EU a v rámci toho, že nám dává silnější postavení na světové scéně, přinesla možnost uzavírat obchodní dohody v evropském měřítku. To jsou jen některé z oblastí, kde Evropská komise hraje zásadní úlohu, a vývoj situace na východních hranicích EU nám to pravidelně připomíná. Rád tedy sehraji svou roli a pomohu ukázat, že Spojené království je silnější, když je součástí silnější EU.


Jsem proto pyšný, že jsem byl nominován na člena Komise Jeana-Clauda Junckera, a těší mě, že portfolio, které mi navrhl, mi umožní přímo řešit výzvy spojené se zaměstnaností a růstem. Na těchto úkolech budu pracovat se dvěma vedoucími týmu v mé oblasti, místopředsedy Jyrki Katainenem a Valdisem Dombrovskisem, a s komisařem Pierrem Moscovicim. Musíme podpořit výrazné a trvalé hospodářské oživení, potřebujeme velké investice do všech oblastí ekonomiky a musíme postoupit vzhůru v žebříčku mezinárodní konkurenceschopnosti.


Obecněji budu ve funkci člena sboru komisařů pracovat v týmu nově zvoleného předsedy Junckera tak, abychom splnili své priority jako celek, což Evropský parlament silně podporuje. Pokud jde o nezávislost, rozumím příslušným pasážím Smluv a budu je plně dodržovat. Samozřejmě budu dodržovat přísahu, kterou složím před Soudním dvorem Evropské unie. Zejména se budu řídit nejvyššími etickými normami stanovenými v čl. 17 odst. 3 SEU a článku 245 SFEU a v kodexu chování komisařů. Jak vyplývá z mého prohlášení o zájmech, nenacházím se ve střetu zájmů. Potvrzuji, že mé prohlášení je úplné a plně přístupné veřejnosti a že jej budu aktualizovat, pokud by se jakákoli z významných okolností změnila. Ačkoli je mé jmenování do Sněmovny lordů doživotní, na dobu výkonu funkce evropského komisaře si zařídím uvolnění. Během svého funkčního období neučiním nic, čím bych se dostal do pozice nebo situace, kdy by mohla být zpochybněna má nezávislost či nestrannost nebo disponibilita pro Komisi. Plně podporuji nový závazek transparence stanovený v politických směrech nově zvoleného předsedy. Zavazuji se zveřejnit všechny své kontakty a setkání s profesními organizacemi či samostatně výdělečně činnými osobami ve všech věcech týkajících se tvorby a provádění politik EU. Budu klást důraz na důležitost rejstříku transparentnosti. Pokud jde o mou budoucnost, zatím nevím, čím se budu zabývat, až skončí funkční období příští Komise. Jsem však přesvědčen, že je důležité, abychom měli pevná pravidla o zaměstnávání odcházejících komisařů, a ještě jednou zdůrazňuji, že plně podporuji ustanovení o střetu zájmů. Zavazuji se dodržovat ducha i literu všech stávajících i v budoucnu dohodnutých pravidel považovaných za patřičná pro komisaře.

 
 
2. Výkon funkce ve svěřeném portfoliu a spolupráce s Evropským parlamentem

Jak vnímáte svou úlohu člena sboru komisařů? Jakou podle Vás nesete odpovědnost za výkon své funkce a za činnost Vašich útvarů a jak se budete ze své činnosti zodpovídat Parlamentu?


Jaké konkrétní přísliby jste ochoten dát, pokud jde o větší transparentnost, intenzivnější spolupráci s Parlamentem a skutečné zohledňování postojů Parlamentu a vstřícnost k jeho žádostem o legislativní podněty? Pokud jde o zamýšlené iniciativy nebo probíhající postupy, budete Parlamentu poskytovat stejné informace a dokumenty jako Radě?


Jsem pevně přesvědčen, že jako člen sboru komisařů musím být týmovým hráčem a usilovat o dosažení konsensu. Kolegialita by měla být podstatou práce Komise. Nově zvolený předseda Jean-Claude Juncker určil, jak bude nová Komise fungovat, zejména jak spolu budou jednat místopředsedové a komisaři. Tyto nové způsoby užší spolupráce plně podporuji. Věřím, že přispějí k odstranění všech bariér, které možná v současné době existují, a zajistí, že spojíme své síly. A nejdůležitější možná je, že nám pomohou soustředit se na splnění klíčových priorit, které nově zvolený předseda Juncker stanovil. Podporuji jeho slova o Komisi, která má být „větší a ambicióznější ve významných záležitostech, a naopak menší a skromnější u témat méně významných“. Budu-li potvrzen ve funkci komisaře, nad rámec kolektivní odpovědnosti sboru komisařů přijmu politickou odpovědnost za všechny činnosti spadající do mé oblasti kompetence. Budu vždy úzce spolupracovat s Evropským parlamentem, zejména s Hospodářským a měnovým výborem a jeho předsedou Robertem Gualtierim, a samozřejmě se všemi dalšími výbory zainteresovanými v oblasti mé kompetence. Budu otevřený a transparentní, abychom mohli společně pracovat v prostředí vzájemné důvěry. Rád bych měl možnost pravidelně navštěvovat Hospodářský a měnový výbor, abych mohl pokračovat ve strukturovaném politickém dialogu, který úspěšně rozvinul místopředseda Michel Barnier. Rovněž se zavazuji osobně se účastnit důležitých jednání v rámci trialogu. Zajistím, aby se týmiž zásadami řídil můj kabinet a úředníci v novém Generálním ředitelství pro finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů, aby demokratický dohled mohl probíhat efektivním způsobem. Výměna informací a spolupráce by nám měly umožnit společně splnit, co evropští občané očekávají. Také nám pomohou vytvořit na úrovni EU odpovědný, legitimní, efektivní a kvalitní rozhodovací postup. Budu uplatňovat všechna ustanovení rámcové dohody. Rovné jednání s Evropským parlamentem a Radou není jen požadavkem právních předpisů, ale také politickou nutností. Pokud jde o žádosti o nové legislativní postupy, nemohu se jednostranně zavázat k předložení žádné konkrétní iniciativy. Jak vysvětlil nově zvolený předseda Juncker, program budoucí Komise bude dílem sboru komisařů jako celku. Pokud jde o návaznost na stanoviska a požadavky Evropského parlamentu, budu ve svém resortu zajišťovat, aby Komise reagovala na usnesení či požadavky Parlamentu podle článku 225 SFEU do tří měsíců od jejich přijetí. V této souvislosti podporuji závazek nově zvoleného předsedy Junckera, že budoucí Komise bude věnovat obzvláštní pozornost legislativním zprávám z vlastního podnětu. Budu dbát na to, abych při všem, co budu činit, nikdy nezapomněl, že jsem odpovědný přímo voleným poslancům Evropského parlamentu.

 
 
Otázky Hospodářského a měnového výboru:

3. Finanční služby a bankovní unie


Jaké by měly být hlavní politické cíle budoucí regulace finančního sektoru v průběhu příštího mandátu Komise? Bankovní unie je téměř dokončena a je jedním z nejdůležitějších projektů pro budoucnost eurozóny. Jaké je Vaše hodnocení bankovní unie a jaké jsou další kroky k jejímu dokončení?


Mým výchozím bodem je finanční krize nebývalého rozsahu, která začala v roce 2008 a vedla k hluboké hospodářské recesi, jež napáchala značné škody, zničila v Evropě miliony pracovních míst a způsobila rozsáhlé sociální strádání. Následné kroky Evropské unie byly nezbytné ke stabilizaci finančního systému, zmírnění nejhorších dopadů krize a snížení rizika, že se bude opakovat. Tyto úspěšné kroky by se podle mého názoru neuskutečnily bez silného vedení, kterého se ujaly Evropská komise obecně a konkrétně místopředseda Michel Barnier, jakož i Evropský parlament a tento výbor. Takže pokud budu potvrzen ve funkci komisaře, bude mým prvním úkolem navázat na vykonanou práci, stabilizovat finanční systém a zajistit, abychom měli dobře regulované odvětví finančních služeb, které pracuje v zájmu celé evropské ekonomiky a evropských občanů. Nemůžeme se vracet do předkrizových let, kdy lidé nevěděli, kde spočívá či dokonce narůstá riziko, a kdy v konečném důsledku museli selhání finančních institucí zaplatit evropští daňoví poplatníci. Současně mi nově zvolený předseda Jean-Claude Juncker stanovil naprosto jasný politický cíl: přispět svým dílem k našemu společnému programu na podporu zaměstnanosti a růstu, a to rozvojem unie kapitálových trhů. Můj přístup je prostý: ve spolupráci s členy sboru komisařů a zejména s místopředsedou Jyrki Katainenem udělám vše, co budu moci, abych zajistil bezpečný a odolný finanční systém fungující v zájmu celé Evropy, a to uvolněním a rozvojem správných pobídek pro investice, zejména do malých a středních podniků. Rovněž chci, aby spotřebitelům odvětví nabídlo výběr bezpečných, dobře regulovaných a transparentních finančních produktů.


Během posledních pěti let jsme nutně prošli obdobím obrovských, extrémně rychle prováděných regulačních změn. Byli jsme svědky kompletní přestavby regulačního a kontrolního finančního rámce. Je to pozoruhodný úspěch – tím spíše, že jsme jej museli dosáhnout uprostřed zuřící krize. Nyní vstupujeme do nové fáze. I když se musíme mít na pozoru před výskytem nových rizik v našem systému a být připraveni přijmout vhodná opatření, není pravděpodobné, že bychom během následujících pěti let museli znovu přijímat nové právní předpisy v takovém rozsahu. Práce odvedená poslední Komisí tedy představuje jasný rámec pro příští Komisi: regulace musí být stabilní a důsledná. Prioritou tedy bude provádění, prosazování a hodnocení. Pokud se v tomto procesu objeví důkazy, že něco není úplně správné, neměli bychom se bát provést rychlé a účinné úpravy – které bychom samozřejmě s vámi rádi předem formálně i neformálně projednali. Ve všem, co činíme, zejména s ohledem na výzvy, kterým Evropa čelí na poli zaměstnanosti a růstu, musíme najít komplexní rovnováhu mezi efektivní regulací a navyšováním financování v ekonomice. Konkrétněji se zaměřím na tyto oblasti:


– Provádění: to bude bezprostřední úkol, který bude mít formu aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů se značným přispěním evropských orgánů dohledu.


– Prosazování: budu dbát, aby pravidla byla respektována, a učiním rázné kroky, pokud nebudou.


– Dokončení bezpečného a odolného finančního rámce: bude rovněž třeba dokončit v některých oblastech finanční reformu, abychom vyřešili zbývající hlavní zdroje rizik. Některé důležité návrhy stávající Komise se stále projednávají – například strukturální reforma bankovnictví, referenční hodnoty, balíček o platebních službách (včetně mobilních plateb) a fondy peněžního trhu, které jsou důležitými hráči v oblasti tzv. stínového bankovnictví. Regulace stínového bankovnictví se rovněž projednává ve skupině G20: v těchto diskusích budu jednat tak, aby byly zavedeny silné mezinárodní normy, které pak bude třeba provést na úrovni EU. Jednou z mých prvních priorit bude pokročit v práci na tvorbě rámce pro ozdravné postupy a řešení problémů nebankovních finančních institucí, především ústředních protistran (CCP).


– Zřízení unie kapitálových trhů: v souladu s politickými směry Jeana-Claude Junckera budu pracovat na zřízení unie kapitálových trhů. Tato iniciativa by se měla rozšířit do celé Unie a poskytnout nám hlubší, bezpečnější, likvidnější a integrovanější kapitálový trh, který může mnohem lépe posloužit ekonomice a snížit naši závislost na financování zprostředkovaném bankami. Se všemi stranami, samozřejmě včetně Parlamentu, budeme konzultovat, jaký bude nejvhodnější další postup. Bude třeba to zahájit rychle, neboť je naléhavě nutné posílit a diverzifikovat financování naší ekonomiky.


– Mezinárodní rozměr: Budu pracovat na konzistentním provádění mezinárodních norem a zásad ve všech klíčových jurisdikcích. Musíme zacelit mezery, které jsou rizikem pro finanční stabilitu, a zajistit rovné podmínky na světové úrovni. Budu usilovat o prohloubení regulační spolupráce se Spojenými státy v oblasti finančních služeb, zejména abychom se vyhnuli situaci, kdy společnosti musí dodržovat dva soubory podobných, ale nikoli totožných pravidel. Podobně bychom měli pracovat s ostatními zeměmi skupiny G20 a dalšími jurisdikcemi, zejména těmi, v nichž jsou důležité finanční trhy.


Bankovní unie je pro mě důkazem, že lze najít konsensus i v nejobtížnějších situacích, pokud všichni usilujeme o dosažení stejného cíle a jsme ochotni v zájmu vyššího dobra činit kompromisy. Bankovní unie je především základním prvkem stability nejen eurozóny, ale – vzhledem k propojení finančních trhů EU – také všech 28 členských států. Finanční stabilita je nutnou podmínkou zaměstnanosti a růstu. Bankovní unie se nyní stává realitou. Nařízeními o jednotném mechanismu dohledu a jednotném mechanismu pro řešení krizí byly zavedeny potřebné nástroje pro účinný dohled a řešení krizí v bankovní unii. Dne 4. listopadu se Evropská centrální banka plně ujme své úlohy vykonavatele jednotného dohledu. ECB bude moci dokončit své přípravy zpracováním komplexního hodnocení 120 největších bank v eurozóně. Zřizuje se také jednotný výbor pro řešení krizí. V souladu s nařízením o jednotném mechanismu pro řešení krizí se tohoto procesu bude plně účastnit Evropský parlament. Komise k tomuto účelu zřídila specializovanou pracovní skupinu, která s přípravami pomáhá. Jednotný fond pro řešení krizí bude plně financován z příspěvků bank. Probíhají přípravné práce na prováděcím aktu a aktu v přenesené pravomoci a vím, že tento výbor se toho plně účastní. Pokrok v těchto přípravách považuji za prioritu. Stále nejsou dokončeny mechanismy veřejného jištění. Ty přispějí k důvěryhodnosti a síle jednotného mechanismu pro řešení krizí. Na dosažení tohoto cíle budu úzce spolupracovat se svým kolegou Pierrem Moscovicim, s Evropským parlamentem a Radou. Nakonec je důležité mít na paměti, že bankovní unie je založena na jednotném souboru pravidel, který byl zaveden proto, aby zajistil, že dohled a řešení krizí se budou v celé EU řídit stejnými hlavními zásadami. Potřebnou koordinaci v otázkách bankovnictví napříč všemi 28 členskými státy zajišťuje Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). S EBA budu úzce spolupracovat, stejně jako s místopředsedou Michelem Barnierem.


4. Finanční služby: členské státy eurozóny versus členské státy mimo eurozónu


Jak si představujete v rámci Vaší odpovědnosti za důležitou oblast hospodářství vztah mezi členskými státy eurozóny a členskými státy mimo eurozónu v kontextu jednotného trhu? Jakým způsobem, z hlediska bankovní unie a finančních služeb, hodláte řešit nejpravděpodobnější rozpory a problémy, které vyvstanou mezi členskými státy eurozóny a členskými státy mimo eurozónu, a současně zajistit soulad mezi měnovou unií a jednotným trhem?


Mým cílem bude chránit finanční stabilitu, dále rozvíjet jednotný trh v oblasti finančních služeb a zajistit, aby finanční systém přispíval k růstu a tvorbě pracovních míst v celé Evropě. Krize eurozóny si vyžádala zásadní přehodnocení způsobu, jakým funguje měnová unie. Součástí naší reakce byl integrovanější přístup k dohledu a řešení krizí bank v rámci eurozóny. Proto byla zřízena bankovní unie a já to plně podporuji. Bankovní unie je nadále otevřena všem členským státům, které projeví zájem. Její vytvoření je velikým úspěchem a já – zejména ve spolupráci s místopředsedy Jyrki Katainenem a Valdisem Dombrovskisem – zajistím, aby byla řádně provedena. Úspěch bankovní unie je důležitý jak pro členské státy eurozóny, tak pro členské státy mimo eurozónu. Ze stabilnější a integrovanější bankovní unie má prospěch jednotný trh jako celek. Samozřejmě, členské státy v bankovní unii si mohou přát hlubší integraci, ale tato integrace by měla být i nadále prospěšná pro jednotný trh jako celek a zabránit jeho roztříštění. V tomto směru je jednotný soubor pravidel efektivní zárukou, že v celé EU musí vždy platit společná pravidla. Jako evropský komisař budu mít za úkol vybudovat v zájmu celé EU větší důvěru mezi státy eurozóny a státy mimo ni. V tomto směru bude nadále hrát ústřední úlohu Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) jako orgán, který vypracovává podrobná pravidla a koordinuje dohled nad bankami. Sem patří i způsob hlasování založený na dvojí většině, který přijali společní normotvůrci. Tyto mechanismy přispívají ke zmíněné důvěře a zaručují, že práce EBA zohledňuje zájmy všech členských států. Tyto mechanismy jsou již zavedeny a v této fázi se zdá, že fungují správně, aniž by omezovaly efektivitu EBA.


5. Metoda Společenství


Jak hodláte zajistit dodržování metody Společenství i úlohu Evropského parlamentu ve finančních právních předpisech, včetně kontroly aktů v přenesené pravomoci / prováděcích aktů, s ohledem na to, že Váš domovský členský stát se staví proti stávajícím právním předpisům Evropské unie, zejména pokud jde o otázku bonusů? Jaký postup navrhujete v případě členských států, které nedodržují přísné uplatňování nových pravidel pro dohled a řešení problémů nebo se mu snaží vyhnout?


Metoda Společenství umožnila Evropské unii přijmout nejambicióznější finanční reformu za desetiletí. Ukázalo se, že může být velmi efektivní. Jako komisař se jí budu striktně držet. Do své funkce přináším zkušenosti člena Sněmovny lordů Spojeného království, kde je základem každodenní práce hledání konsensu napříč stranickými liniemi a pečlivé prověřování právních předpisů. Mou první prioritou je provedení finanční reformy. V tomto ohledu budu plně dodržovat právní rámec a pravomoci jednotlivých orgánů stanovené ve Smlouvách. Právní předpisy přijaté Parlamentem a Radou zahrnují velký počet aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů. Zajistím, že příprava a přijetí těchto opatření bude respektovat nejlepší administrativní standardy a bude v souladu se zněním platných předpisů. Při přípravě těchto aktů je zásadní úloha evropských orgánů dohledu, přičemž celkovou odpovědnost za přijetí těchto opatření a jejich předložení ke schválení či odmítnutí Parlamentu a Radě má samozřejmě Komise. Při provádění právních předpisů druhého stupně prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů budu připraven podat Parlamentu a Radě vysvětlení, pokud se budeme chtít odchýlit od návrhů evropských orgánů dohledu, a budu připraven to s vámi projednat. V každém případě pak zajistím, že proces bude plně transparentní a umožní včasné zapojení Parlamentu, jak stanoví rámcová dohoda, aby z procesu provádění nebyl nikdo vyloučen. Společně musíme najít přístup, který bude nejlépe respektovat technickou povahu těchto opatření a přitom zohlední jejich dopad na fungování finančního systému.


Totéž platí pro bonusy. Tato záležitost bude patřit do oblasti odpovědnosti mé kolegyně Věry Jourové. Obecněji je politikou Komise dodržování práva. Jsem si vědom, že Spojené království v této záležitosti právně napadlo směrnici o kapitálových požadavcích u Soudního dvora Evropské unie. Naše instituce budou legislativu obvyklým způsobem bránit. Až bude vynesen rozsudek, všichni jej pečlivě prostudujeme a pod vedením komisařky Věry Jourové a za koordinace nominovaného místopředsedy Franse Timmermanse zvážíme případné další kroky, které mohou být nutné. Pokud nějaký členský stát nedodržuje pravidla EU nebo se je snaží obejít, zajistím, aby byly v plné míře využity různé dostupné nástroje prosazování práva. Kdykoli bude třeba, podpořím šetření údajných porušení práva EU vedená evropským orgánem dohledu. Podpořím kroky ze strany Komise, nejprve ve formě řízení v systému EU Pilot a v případě nutnosti ve formě formálních řízení o nesplnění povinnosti. Jako strážce Smluv nebudu váhat tato opatření použít, pokud by byla ohrožena integrita právního rámce. Metoda Společenství je správný způsob, jak jednat v naší složité demokracii, ale současně i nejefektivnější způsob, jak se dopracovat k výsledkům. Důkazem je uplynulých 60 let fungování Evropské unie. Nástupem Evropské rady a významnější úlohou vnitrostátních parlamentů byl rozšířen – avšak nikoli nahrazen – základní trojúhelník tvořený Parlamentem, Radou a Komisí, které jednají společně podle práva.