Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

NOT FOUND !Jyrki Katainen

Slyšení

 

Jyrki Katainen

Portfolium: Pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost - Místopředseda
 
6. den , Úterý 7 říjen 2014 - 10:00 , Brusel  
 
Otázky a odpovědi
 
1. Celková způsobilost, proevropské smýšlení a osobní nezávislost

Které aspekty Vaší kvalifikace a osobních zkušeností hovoří pro Vaše zvolení komisařem a jsou obzvláště relevantní z hlediska obecného evropského zájmu, a to zejména v oblasti, za niž ponesete odpovědnost? Co Vás motivuje? Jak přispějete k vytváření strategického programu Komise?


Jak můžete Evropskému parlamentu prokázat svou nezávislost a jak hodláte zajistit, aby žádná z Vašich minulých, současných či budoucích aktivit nezpochybnila plnění Vašich povinností v rámci Komise?


Po celý svůj profesionální život jsem byl přesvědčeným Evropanem, který pevně věří v přidanou hodnotu evropského projektu. Zejména během studentské výměny v rámci programu Erasmus v roce 1995 jsem si uvědomil význam evropské integrace. Tato neocenitelná zkušenost, kterou mi umožnila EU, je jedním z nejviditelnějších příkladů toho, jak EU dala našim občanům bezprecedentní příležitost žít, pracovat a cestovat po celém našem kontinentu. Především je však třeba mít stále na paměti, že Unie podporuje mír, stabilitu a kvalitní životní podmínky v Evropě a že nám zajistila globální vliv i odpovědnost. Základem naší spolupráce jsou naše společné hodnoty stanovené ve Smlouvách. Tyto hodnoty musí být nadále dodržovány a prosazovány ve všech politikách EU. Naším hlavním úkolem musí být vytváření takové Evropské unie, která se zabývá problémy a prioritami občanů. To je má hlavní zásada a nejdůležitější motivace.


Jako ministr financí v letech 2007 až 2011 jsem intenzivně hledal řešení bezprecedentní finanční a hospodářské krize. K utváření politik EU jsem aktivně přispíval zvláště jako činný člen Evropské rady a zároveň ve funkci předsedy vlády Finska, kterou jsem měl tu čest vykonávat od roku 2011 do června 2014. Díky této praxi, spolu s patnáctiletým působením jako poslanec finského parlamentu, jsem získal bohaté zkušenosti v tvorbě politik na národní i evropské úrovni. Jsem nyní dobře připraven a rád bych tyto znalosti a zkušenosti využil ve službě evropským občanům jako člen Evropské komise.


Mou ambicí je a bude i nadále působit jako „stavitel mostů“. Jako finský premiér jsem vedl vládu šesti stran z levé i pravé části politického spektra. V tomto dosahování konsenzu chci pokračovat a usilovat o nalezení společných východisek k řešení úkolů, které je na úrovni EU třeba řešit. Na základě svých zkušeností jsem přesvědčen, že nejlepší metodou, jak se Evropa může dostat z krize, je společné řešení našich problémů napříč hranicemi, institucemi a politickým spektrem.


V nové Komisi budu zastávat úlohu vedoucího týmu, koordinátora a prostředníka, který konstruktivně a spravedlivě spolupracuje s ostatními členy týmu v duchu kolegiality a vzájemné závislosti. Mým hlavním úkolem jako místopředsedy pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost by bylo napomáhat podpoře robustnějšího a trvalého hospodářského oživení, vytvářet více pracovních míst, stimulovat investice do reálné ekonomiky a zvyšovat konkurenceschopnost Evropy. Klíčovou prioritou v krátkodobém i dlouhodobém horizontu je přitom položit důraz na vytváření správných rámcových podmínek a politických opatření pro udržitelný růst a tvorbu pracovních míst. Nově zvolený předseda Komise Jean-Claude Juncker navrhl v Evropské komisi velké změny. Komise se zaměří na prioritní projekty v oblasti pracovních míst a růstu, na nichž budou členové sboru komisařů spolupracovat jako týmy koordinované místopředsedy. Mám za to, že se tím Evropské komisi a institucím EU jako celku naskýtá dobrá příležitost zaměřit se na to, co je pro všechny občany v celé EU nejdůležitější. Bylo by mi ctí se na tomto novém začátku podílet. Stojí před námi velká výzva a já bych učinil, co bude v mých silách, abych k tomuto novému způsobu spolupráce konstruktivně přispěl. V této souvislosti bych rád vedl pravidelný dialog s Evropským parlamentem, který představuje hlas občanů, k prosazování této agendy pro pracovní místa a růst.


Při plnění svých úkolů se zavazuji plně dodržovat povinnosti podle Smlouvy týkající se nezávislosti a integrity, nestrannosti a disponibility (definované v čl. 17 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii a v článku 245 Smlouvy o fungování Evropské unie). Slavnostně prohlašuji, že nadále budu dodržovat etické normy obsažené ve výše uvedených ustanoveních, stejně jako Kodex chování komisařů.


V souladu s pravidly stanovenými v Kodexu chování komisařů jsem obnovil a zveřejnil své prohlášení o zájmech. V případě změn toto prohlášení ihned aktualizuji.


Stejně tak se zavazuji, že se nadále budu vyhýbat jakékoli pozici či situaci, které by mohly zpochybnit mou nezávislost, nestrannost a disponibilitu pro Komisi. Nebudu zastávat žádnou jinou veřejnou funkci a nebudu vykonávat žádnou jinou profesní činnost, ať už placenou, či neplacenou. Zavazuji se, že budu předsedu Evropské komise neprodleně informovat o každé situaci, která by mohla představovat střet zájmů při výkonu mých úředních povinností.

 
 
2. Výkon funkce ve svěřeném portfoliu a spolupráce s Evropským parlamentem

Jak vnímáte svou úlohu člena sboru komisařů? Jakou podle Vás nesete odpovědnost za výkon své funkce a za činnost Vašich útvarů a jak se budete ze své činnosti zodpovídat Parlamentu?


Jaké konkrétní přísliby jste ochoten dát, pokud jde o větší transparentnost, intenzivnější spolupráci s Parlamentem a skutečné zohledňování postojů Parlamentu a vstřícnost k jeho žádostem o legislativní podněty? Pokud jde o zamýšlené iniciativy nebo probíhající postupy, budete Parlamentu poskytovat stejné informace a dokumenty jako Radě?


Junckerova Komise bude Komisí silnou a zaměřenou na řešení priorit. Bude založena na značných politických zkušenostech a odhodlání dosáhnout změny. Nová Komise bude klást silný důraz na kolegialitu a cíl „být důraznější a ambicióznější ve významných záležitostech a menší a skromnější v méně významných záležitostech“. Místopředseda pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost hraje v tomto směru zásadní úlohu a mé předešlé politické zkušenosti – včetně role předsedy vlády v čele koalice šesti stran – mi pomohou tuto úlohu naplnit.


Budu-li ve své funkci potvrzen, byla by mi svěřena koordinace projektů, které skutečně odrážejí evropské priority a priority sboru komisařů. Společně s příslušnými kolegy zajistím, aby úsilí směřovalo tam, kde je ho nejvíce potřeba. Za svou roli v tomto procesu považuji úlohu vedoucího týmu, koordinátora a prostředníka. Na základě svých minulých zkušeností oceňuji kolektivní rozhodování jako prostředek pro zohlednění všech názorů a zajištění toho, že všichni příslušní aktéři přijatá rozhodnutí přijmou za svá.


Usiloval bych o podporu vzájemného porozumění mezi jednotlivými komisaři ohledně programu, který je třeba naplnit, shromažďoval bych různé názory, zjišťoval možné nedostatky a zajišťoval, aby byl nalezen společný přístup k našim návrhům a aktivitám směřujícím do budoucna a jejich společné chápání. Snažil bych se, aby nejvyšší priorita pro Evropu, tedy podpora pracovních míst, růstu, investic a konkurenceschopnosti, získala co největší možnou viditelnost a ambice.


Interinstitucionální uspořádání EU vyžaduje vzájemnou důvěru a otevřenost. Pro Parlament je to zásadní, neboť mu to umožňuje účinně vykonávat demokratickou kontrolu. Proto se zavazuji, že s Evropským parlamentem povedu pravidelný konstruktivní dialog.


S Evropským parlamentem a jeho výbory hodlám rozvinout velmi úzký pracovní vztah. Tento vztah by se projevoval pravidelnou účastí na plenárních zasedáních a zasedáních výborů, častým a přímým předáváním informací, zejména s předsedy příslušných parlamentních výborů, a připraveností k neformálním diskusím a dvoustranným kontaktům s členy Evropského parlamentu.


V oblastech spadajících do mé kompetence bych řídil a organizoval vysílání zástupců Komise tak, aby Komise měla na zasedáních výborů a jednáních trialogu co největší politické zastoupení. Nové pracovní metody Komise a role koordinujících místopředsedů by v tomto směru měly do zvláštního vztahu mezi Evropským parlamentem a Komisí přinést značnou přidanou hodnotu.


Evropský parlament zastupuje občany Unie, a je proto významným zdrojem legitimity. Komise je Evropskému parlamentu odpovědná a je závislá na jeho politické podpoře. Této odpovědnosti si velmi vážím, a budu-li ve své funkci potvrzen, budu i nadále jako člen Komise brát tuto odpovědnost velmi vážně. Aniž je dotčena zásada kolegiality, kterou se tato Komise a funkce místopředsedů snaží posílit, přijímám také v souladu s rámcovou dohodou mezi Evropským parlamentem a Komisí svou osobní politickou odpovědnost za oblasti, které jsou mi svěřeny.


Co se týče kroků navazujících na názory a žádosti Evropského parlamentu, budu v oblastech v mé kompetenci uplatňovat ustanovení rámcové dohody a zajistím, aby Komise na usnesení či žádost Parlamentu učiněné podle článku 225 SFEU reagovala do tří měsíců od jejich přijetí. V této souvislosti podporuji a plně stvrzuji závazek nově zvoleného předsedy Komise, že budoucí Komise bude věnovat zvláštní pozornost legislativním zprávám z vlastního podnětu Parlamentu. Podporuji a zavazuji se zcela uplatňovat zásadu rovného zacházení s Evropským parlamentem a Radou, pokud jde o možnost účasti na zasedáních či tok informací, v souladu s ustanoveními rámcové dohody.

 
 
Otázky Hospodářského a měnového výboru

3. Investiční balíček


Jakým způsobem zajistíte v příštích 3 měsících dodržení investičního balíčku, jenž byl ohlášen v hlavních politických směrech, které představil zvolený předseda Komise? Jaké konkrétní kroky plánujete učinit? Jaké nástroje v této souvislosti použijete nebo vytvoříte? Jakým způsobem zapojíte Evropský parlament?


Zahájení ambiciózního balíčku týkajícího se zaměstnanosti, růstu a investic bude pro novou Komisi první prioritou.


Investice během krize drasticky poklesy a stále zůstávají omezené. Nedostatek investic odráží opatrnější poskytování úvěrů v oslabeném bankovním systému, nejistotu ohledně politik a určité oslabení agregátní poptávky. Je nutné rozhodně jednat, aby se jednak vytvořily správné finanční podmínky a regulatorní prostředí pro jednotlivá odvětví, a jednak zajistilo co nejlepší využití vnitrostátních veřejných prostředků a prostředků EU.


Nabídka ani poptávka nemohou tento problém samy o sobě vyřešit. Zmíněný balíček by měl přinést ucelené řešení, jež by mělo povzbudit investice veřejného i soukromého sektoru jak na úrovni EU, tak na úrovni vnitrostátní.


Tento balíček proto hodlám realizovat mobilizací všech dostupných nástrojů na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU, jež by nám umožnily řešit tento problém směle a odhodlaně. Balíček by se musel zaměřit na investice, které zajišťují vysokou ekonomickou a sociální návratnost. Bylo by nutné identifikovat ty správné projekty a urychlit provádění projektů současných.


Co se týče lepšího využívání dostupných veřejných prostředků na úrovni Unie i jednotlivých států, mám v úmyslu podporovat lepší využití prostředků z rozpočtu EU, zlepšit a co nejvíce posílit úlohu EIB a vnitrostátních veřejných investičních bank a zajistit, aby struktura fiskální konsolidace podporovala investice:


˜— Na úrovni EU potřebujeme zabezpečit, aby dostupné finanční prostředky byly při podpoře investic používány efektivně, což by mohlo zahrnovat využití inovativních finančních nástrojů. Komise nyní dokončuje plánování a já bych společně s kolegy a členskými státy usiloval o to, abychom se více soustředili na růst vytvářející pracovní místa. Přezkum víceletého finančního rámce v polovině období v roce 2016, při němž bych byl nápomocen místopředsedkyni pro rozpočet a lidské zdroje, bude významnou příležitostí, aby se zaměření rozpočtu EU na pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost dále posílilo. Rovněž bych chtěl úzce spolupracovat s EIB, abychom nalezli možné způsoby, jak zlepšit její roli při podpoře investic.


— Na vnitrostátní úrovni je třeba, abychom hledali způsoby, jak zlepšit kvalitu veřejných výdajů a dalších nástrojů, jako jsou vnitrostátní veřejné investiční banky. Pokud jde o využívání vnitrostátních rozpočtů pro účely růstu a investic, společně s budoucími kolegy bych usiloval o to, aby členské státy dodržovaly Pakt o stabilitě a růstu a zároveň co nejlépe využívaly flexibilitu, která je v současném paktu obsažena.


Rovněž hodlám pomoci vytvořit správné regulatorní pobídky pro soukromé investice. Za tímto účelem bych v úzké spolupráci s ostatními odpovědnými místopředsedy podněcoval provedení správných reforem na vnitrostátní úrovni k odstranění překážek pro investice a podporoval dokončení jednotného trhu v klíčových odvětvích od energetiky po digitální ekonomiku. Taková opatření by poskytla správné pobídky růstu a tvorbě pracovních míst. Rovněž bych úzce spolupracoval se svými kolegy komisaři na vytváření unie kapitálových trhů, abychom zajistili, že regulace finančního sektoru napomáhá usnadňovat lepší financování reálné ekonomiky. To by konkrétně zahrnovalo tyto prvky:


— Provádění reforem napomáhajících růstu a zaměstnanosti, včetně dalšího dokončování jednotného trhu: Správné reformy mohou přispět k vytvoření rámcových podmínek pro soukromé investice a obnovení důvěry investorů. Důležitými faktory jsou konkurenční trhy, dobrý mechanismus správy a dobře fungující systém zadávání veřejných zakázek a administrativa. Zavedení spravedlivého, účinného a předvídatelného regulačního rámce má klíčový význam, zvláště pro síťová odvětví, pro něž jsou typické dlouhodobé investiční výhledy a rozsáhlé počáteční investice. Společně se svými budoucími kolegy hodlám přispět ke konkrétním návrhům na odstranění regulatorních překážek, zvýšení jistoty a zlepšení důvěry, aby se odblokovaly investice v klíčových odvětvích, jako je energetika, telekomunikace a doprava. Dále mám v úmyslu přispět k prohloubení rámce EU pro správu věcí veřejných, aby si členské státy takové reformy lépe přisvojovaly a více se zavazovaly k jejich provádění.


— Dokončení bankovní unie a vytvoření unie kapitálových trhů: Důležitým krokem k překonání roztříštěnosti finančního trhu a k zajištění, že dobré projekty získají finance, jež si zaslouží, bude zavedení bankovní unie, na němž bych úzce spolupracoval s navrženým komisařem pro finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů. K rozvoji diverzifikovanějšího finančního systému potřebujeme odstranit překážky, které brání financování v rámci kapitálového trhu. Významnou roli zde může hrát nastartování vysoce kvalitní sekuritizace.


Všechny tyto kroky dohromady, jež je třeba rozvíjet a přetavit do konkrétních iniciativ na základě důkladného vypracování a diskuse v rámci Komise, tvoří ambiciozní projekt pro stimulaci investic v Evropě. Budou zahrnovat legislativní i nelegislativní opatření v široké škále oblastí. Evropský parlament bude při převádění tohoto zastřešujícího přístupu do praxe klíčovým partnerem. Stimulace investic v Evropě vyžaduje rozsáhlý konsenzus a řádnou demokratickou legitimitu a odpovědnost. Hodlám si s Evropským parlamentem pravidelně vyměňovat názory jak ohledně celého balíčku, tak konkrétních iniciativ, jež z něj budou vycházet.


4. Konkurenceschopnost


Pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost jsou jádrem doporučení pro jednotlivé země, ale členské státy tato doporučení provádějí pomalu. Co je nezbytné v této oblasti učinit? Jakým způsobem zlepšíte konkurenční postavení Evropy v globální ekonomice? S ohledem na tento cíl, jak vidíte svou roli, pokud jde o jednotlivé oblasti odpovědnosti, které spadají do Vašeho portfolia, mimo jiné při vytváření podmínek pro podnikání, které je nezbytným předpokladem pro vytváření pracovních míst v rámci Evropské unie? Jaká konkrétní opatření přijmete na podporu prostředí příznivého pro podnikání?


V uplynulých několika letech patřily některé země Evropy k zemím, kde probíhá nejvíce reforem na světě. Byly zavedeny nebo probíhají rozsáhlé reformy, které věrně odrážejí každoroční doporučení pro jednotlivé země navrhovaná Komisí v rámci evropského semestru. Doporučení pro jednotlivé země jsou v mnoha členských státech klíčovým politickým měřítkem. Toto úsilí již přináší své první ovoce. Makroekonomická stabilita je základním předpokladem pro jakékoli investiční rozhodnutí či rozhodnutí o pracovních místech, a proto se jedná o významný úspěch. Hmatatelného pokroku bylo dosaženo zejména v udržování fiskální konsolidace. Je to patrné na počtu členských států, které úspěšně dokončily postup při nadměrném schodku. Počet členských států, na něž se postup při nadměrném schodku dosud vztahuje, se tak od roku 2011 snížil o polovinu, tj. z 24 na 11. Byly rovněž podniknuty kroky k reformě zaměstnaneckých politik, například spuštěním aktivních politik na trhu práce a zavedením systému záruk pro mladé lidi.


Podle mého názoru bylo reformní úsilí omezenější v oblasti daní, zejména co se týče snížení daňového zatížení práce, dále v oblasti trhu výrobků a služeb a síťových odvětví, a stejně tak pokud jde o opatření ke zlepšení podnikatelského prostředí a rámcových podmínek pro výzkum, vývoj a inovace. Členské státy by mohly učinit více, pokud jde o rozsah a výsledky vzdělávacího systému a systému sociálního zabezpečení, a rovněž zlepšit efektivitu veřejné správy. Dopad krize na zaměstnanost a sociální soudržnost je dalekosáhlý. Svědčí o tom nepřijatelně vysoká míra nezaměstnanosti, zejména mezi mladými lidmi, ale také rostoucí míra chudoby a sociálního vyloučení v mnoha zemích. Úroveň veřejného i soukromého dluhu je v několika zemích nadále velmi vysoká a stejně je na tom i mnoho hospodářských odvětví. Kromě toho v mnoha částech Evropy přetrvávají velmi obtížné podmínky financování, zvláště pro malé, střední a začínající podniky, a úvěrový trh v eurozóně je i nadále značně roztříštěný. V budoucnu bude klíčovou záležitostí učinit z doporučení pro jednotlivé země účinnější nástroj.


Větší konkurenceschopnost nepřinese jedna jediná akce či jedna jediná oblast. Bude výsledkem sloučení a směřování všeho našeho úsilí o reformy na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU, které zajistí předvídatelné makroekonomické prostředí, posílí jednotný trh, rozvine podnikání, podpoří investice do vzdělávání, infrastruktury a nových technologií a zajistí atraktivitu EU jako místa pro výrobu a investice. Prostřednictvím rozličných opatření potřebujeme propagovat podnikatelské prostředí příznivé pro růst, zejména pro malé a střední podniky, a moderní veřejnou správu. Podnikům musíme napomoci co nejlépe využít přeshraničních příležitostí, jak na jednotném trhu, tak vně EU, aby získaly lepší možnost vytvářet pracovní místa. Je třeba, abychom podporovali obchodní politiky orientované na budoucnost a mezinárodní sbližování norem a právních předpisů. Jelikož podle odhadů bude do roku 2015 90 % světového růstu vznikat v zámoří, bude přístup na trhy mimo EU nadále klíčovým faktorem pro konkurenceschopnost Evropy. Odstraňování necelních překážek obchodu má rostoucí význam pro otevírání trhů, ale též při obraně zájmů EU a aktivní podpoře rovných podmínek na jiných trzích.

 
 
Otázky Výboru pro zaměstnanost a sociální věci

5. Metody práce


Jak se podle Vašeho názoru bude úloha místopředsedy pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost vyvíjet v průběhu mandátu? Jak využijete svého práva ovlivňovat iniciativy předložené komisařem pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu? [viz dopis, v němž se na Vás obrací pan Juncker: „Jako obecné pravidlo nebudu zařazovat novou iniciativu do pracovního programu Komise nebo na pořad jednání sboru komisařů, pokud mi to nedoporučí jeden z místopředsedů na základě řádných argumentů a jasného výkladu, že je to v souladu s prioritními projekty politických hlavních směrů.“] Jak hodláte zlepšit zapojení Evropského parlamentu do přípravy aktů v přenesené pravomoci, zejména pokud jde o informace o schůzích odborníků a přístup na tyto schůze? Zavážete se zlepšit předávání sekundární legislativy a komitologických dokumentů?


Společnou úlohou místopředsedů a komisařů bude provádět agendu pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu, kterou představil nově zvolený předseda. Každému místopředsedovi byla přidělena přesně vymezená oblast odpovědnosti, v níž bude muset zajistit účinnou koordinaci a spolupráci v rámci sboru komisařů. Chceme pracovat jako tým v duchu kolegiality a v zájmu Evropy. Touto základní zásadou se budeme řídit po celé funkční období. Budu úzce spolupracovat se všemi příslušnými komisaři, abych pomohl posílit zaměstnanost a růst v celé Evropské unii.


Budu-li ve funkci místopředsedy pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost potvrzen, zaměřil bych se na soudržnost a efektivitu a jednal bych jako prostředník. Jako finský premiér jsem vedl vládu velmi široké koalice z levé i pravé části politického spektra. Chci pokračovat v tomto druhu dosahování konsenzu a usilovat o nalezení nejvhodnějších odpovědí na problémy, které vyžadují řešení na úrovni EU. Na základě své osobní zkušenosti jsem přesvědčen, že sloužit zájmu evropských občanů vyžaduje práci napříč hranicemi, institucemi a politickým spektrem.


Usiloval bych o to, aby bylo zajištěno, že všechny příslušné parlamentní výbory, včetně Výboru pro zaměstnanost a sociální věci, budou o zásadním vývoji plně informovány zároveň s Radou. Byl bych rovněž připraven se pravidelně účastnit jednání vašeho výboru. Rovněž bych se snažil vám být co nejvíce k dispozici pro dvoustranná jednání. Své spolupracovníky požádám, aby vám pomáhali a poskytovali podrobná vysvětlení legislativních a nelegislativních aktů, aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů, včetně jejich provádění.


Jsem si vědom toho, že rozlišení na akty v přenesené pravomoci a prováděcí akty vedlo v uplynulých letech v rámci legislativního postupu k jistým sporům mezi institucemi. Na této záležitosti mají společný zájem všechny instituce a je třeba, abychom společná řešení vyhovující smlouvám v těchto otázkách hledali společně. Hledají se cesty, jak zajistit více osvojení a transparentnosti. Tyto snahy plně podporuji. Mám za to, že tyto záležitosti by se měly v Komisi přenést na horizontální úroveň, neboť se týkají všech portfolií a mají interinstitucionální povahu.


V oblastech, které spadají do mé pravomoci, společně s kolegy zajistíme, aby stávající závazky Komise byly v souladu s obecnou shodou o aktech v přenesené pravomoci a rámcová dohoda s Evropským parlamentem byla plně respektována. Jedná se zejména o závazek provádět řádné a transparentní konzultace na odborné úrovni při přípravě aktů v přenesené pravomoci a zajistit, aby Parlament a členské státy dostávaly relevantní informace. Rovněž to znamená plně respektovat ustanovení rámcové dohody týkající se účasti odborníků z Parlamentu na jednáních odborných skupin. Měla by se tím rovněž Parlamentu usnadnit kontrola, zvláště u aktů v přenesené pravomoci, u nichž má Parlament právo kontroly ex post. U prováděcích aktů je třeba dodržovat pravidla stanovená nařízením (EU) č. 182/2011 a zajistit jejich transparentnost prostřednictvím rejstříku postupu projednávání ve výborech.


6. Priority


Jaké jsou hlavní priority, jež hodláte prosazovat jako součást své odpovědnosti s ohledem na sociální krizi a krizi nezaměstnanosti, zejména nezaměstnanosti mládeže, která postihuje některé členské státy? Co učiníte pro zlepšení sociálního a pracovního rozměru strategie Evropa 2020 a pro dosažení jejího cíle, jímž je efektivní vytváření kvalitních pracovních míst? Jak si představujete rovnováhu mezi hospodářskými svobodami a základními sociálními právy v Evropě? Jak zajistíte, aby prohlášení předsedy Komise Junckera v jeho hlavních politických směrech, že „sociální dumping nemá v Evropské unii místo“ a že „za stejnou práci na stejném postu by měla být obdržena stejná odměna“ bylo dodrženo? Jaké konkrétní legislativní a nelegislativní iniciativy v oblasti zaměstnanosti, sociálních věcí, dovedností a pracovní mobility zamýšlíte předložit spolu s nominovanou kandidátkou na komisařku Thyssenovou, a podle jakého časového harmonogramu?


Nezaměstnanost je vysoká a v mnoha částech Evropy zůstává na nepřijatelné úrovni. Zejména mě znepokojuje počet mladých lidí, kteří jen obtížně nalézají zaměstnání a zjišťují, že jim chybí správné dovednosti, odborná příprava a vzdělání. Rovněž jsem velmi znepokojen situací těch, kdo se ocitli v dlouhodobé nezaměstnanosti. Chtěl bych vytrvale pracovat na zvrácení těchto trendů. Evropa si nemůže dovolit plýtvat nadáním.


Vysoce konkurenční sociální tržní ekonomika usilující o plnou zaměstnanost a sociální pokrok je pro Evropu cílem výslovně vyplývajícím ze smluv, který se odráží v cíli strategie Evropa 2020, jenž spočívá v 75% míře zaměstnanosti v celé Unii. Posílení tvorby pracovních míst je nejvyšší prioritou v mém portfoliu a první prioritou, kterou Jean-Claude Juncker zmínil ve svých politických směrech. Naší odpovědností je těchto cílů dosáhnout.


Úroveň zaměstnanosti se z velké části odvíjí od makroekonomických faktorů a smlouvy poskytují Unii v oblasti politik zaměstnanosti omezenou pravomoc. Proto je má role koordinátora v oblasti pracovních míst, růstu, investic a konkurenceschopnosti obzvláště důležitá. K tomu, abychom přinesli občanům výsledky, je třeba, abychom mobilizovali všechny možné nástroje. Naší primární odpovědností v oblasti zaměstnanosti je lépe koordinovat a podporovat snahy členských států s využitím rámce správy, jenž byl nedávno posílen. To se týká zejména témat spojených se zaměstnaností v rámci evropského semestru a doporučení pro jednotlivé země.


Vidím zde čtyři bezprostřední priority:


— Potřebujeme investovat do lidského kapitálu, modernizovat naše systémy vzdělávání a odborné přípravy, a to i na úrovni středních škol a učilišť, aby byli občané EU vybaveni vysoce kvalitními znalostmi. Potřebujeme podpořit kulturu podnikání, včetně sociálního podnikání, a podpořit konkurenceschopnost prostřednictvím vysoce kvalitních pracovních míst vyžadujících vysokou kvalifikaci.


— Potřebujeme zajistit, aby vzdělávání a odborná příprava odpovídaly současným a budoucím potřebám našich podniků a celé společnosti. Měli bychom také dále vystupňovat snahy, aby byl usnadněn přechod od vzdělávání do pracovního procesu. Systém záruk pro mladé lidi je klíčovým nástrojem, který má pomoci v boji proti nezaměstnanosti mladých lidí. Rozvoj a uskutečňování systému záruk pro mladé lidi po celé EU vyžaduje rozhodnou spolupráci mezi všemi klíčovými zúčastněnými stranami. Je třeba zajistit, aby provádění systému záruk pro mladé lidi s finanční podporou ze strany Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí bylo účinné a přinášelo hmatatelné výsledky. Jeho provádění se tedy musí urychlit a postupně rozšiřovat, aby bylo zajištěno, že bude k dispozici tam, kde je ho nejvíce potřeba.


— Potřebujeme propagovat lépe reagující, otevřenější pracovní trh podporující začlenění. Znamená to zlepšit efektivnost aktivních politik na trhu práce a veřejných služeb zaměstnanosti, vypořádat se s roztříštěností pracovního trhu modernizací právních předpisů na ochranu pracovníků a podporou vzestupné pracovní a zaměstnanecké mobility. Naše politiky musí být pozorné vůči potřebám našich občanů a vyhýbat se sociálnímu vyloučení.


— Potřebujeme finančně a sociálně udržitelné systémy sociálního zabezpečení, aby občanům EU byla poskytnuta účinná ochrana, kdy a kde ji potřebují. Sociální zabezpečení je investicí do naší prosperity a udržuje sociální spravedlnost. Stárnutí obyvatelstva však zároveň vyvíjí na systémy sociálního zabezpečení nesmírný tlak. Je třeba naše systémy sociálního zabezpečení modernizovat, lépe je zaměřit a učinit je efektivnějšími do budoucna. Chci také zajistit, aby v agendě Komise měla jedno z předních míst podpora politik, jež pomáhají zranitelným skupinám a boji proti sociálnímu vyloučení a chudobě.


EU si zachovává významné sociální cíle, jako je „neustálé zlepšování životních a pracovních podmínek svých národů“ a zajišťování sociálního pokroku. Konkrétněji se pracovního práva a pracovních podmínek přímo týká řada práv a zásad stanovených v Chartě základních práv.


Nově zvolený předseda Jean-Claude Juncker v červenci prohlásil, že „v Evropské unii [není] místo pro sociální dumping“. V této souvislosti bude zásadní účinné provádění a uplatňování nedávno přijaté směrnice o prosazování předpisů v oblasti vysílání pracovníků, jež značně rozšiřuje a posiluje stávající nástroje a mechanismy v boji proti zneužívání a obcházení platných pravidel. Jean-Claude Juncker rovněž ohlásil, že proběhne cílený přezkum této směrnice. Další významný prostředek ke zlepšení pracovních podmínek, který budu podporovat, představuje boj s nehlášeným zaměstnáváním.


Pokud jde o odměnu, nesmíme zapomenout, že „stejná odměna za stejnou práci“ je jednou ze základních zásad, která byla stanovena již ve smlouvách z roku 1957. Klíčové je rovněž zajistit, aby všichni dostali na pracovním trhu spravedlivou a rovnou příležitost. Plně podporuji výzvu nového předsedy, abychom v této oblasti usilovali o pokrok.


Dalším z hlavních cílů Komise bude využít veškeré politické, právní a finanční nástroje, abychom dali nový impuls k naplnění cílů stanovených v roce 2010 ve strategii Evropa 2020. Abychom dosáhli hmatatelných výsledků, je třeba hledat iniciativy, které by pobízely společnosti k tvorbě pracovních míst, řešily nesoulad nabytých a požadovaných dovedností a zlepšily konkurenceschopnost. Jedním z prvních kroků nové Komise bude ambiciózní balíček pro pracovní místa, růst a investice, který shromáždí veřejné a soukromé zdroje. Je třeba postupovat rychle a chytře. Přezkum strategie Evropa 2020 v polovině období bude založen na probíhající veřejné konzultaci, vlastních úvahách Komise a obdržených příspěvcích.


Odcházející Komise předložila sdělení o posílení sociálního rozměru Evropské měnové unie. Pokračovali bychom v rozvoji faktické základny prostřednictvím srovnávacího přehledu ukazatelů zaměstnanosti a sociálních ukazatelů, posílili bychom spolupráci s vnitrostátními parlamenty, sociálními partnery a všemi příslušnými zúčastněnými stranami, aby si všichni opatření lépe přisvojovali a dosáhli výsledků. Jak uvedl předseda Juncker ve svých politických směrech, klíčové je, že v budoucnu by programy podpory a reforem pro země eurozóny v obtížích procházely nejen posouzením fiskální udržitelnosti, ale také posouzením sociálního dopadu.


Dávám plně za pravdu nově zvolenému předsedovi Komise v tom, že volný pohyb pracovníků vždy byl jedním z hlavních pilířů vnitřního trhu a skýtá obrovské příležitosti pro naše občany i pro ekonomiku. Větší pracovní mobilita v rámci EU bude také mít pozitivní dopad na naši mezinárodní konkurenceschopnost. Proto bych usiloval o modernizaci a reformu našich nástrojů na podporu zaměstnanosti a zprostředkování práce prostřednictvím mobility. Já i mí kolegové bychom spolupracovali s vnitrostátními orgány, abychom zajistili správné pochopení a provádění současných pravidel a pomáhali bychom v boji proti zneužívání či podvodným žádostem.


Těším se na úzkou spolupráci s kolegy ve sboru komisařů, díky níž společně zajistíme, aby sociální a ekonomické politiky byly dobře sladěny.

 
 
Otázky Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku

7. Priority


Jaké budou Vaše hlavní priority v rámci Vašeho navrhovaného portfolia, vezmeme-li v úvahu důraz na pracovní místa, růst, konkurenceschopnost a udržitelný rozvoj? V jakém časovém horizontu budou podle Vašeho předpokladu tyto priority naplněny? Jaké zvláštní legislativní a nelegislativní iniciativy hodláte navrhnout a v jakém časovém horizontu? Jak osobně zajistíte kvalitu legislativních návrhů, plnou transparentnost lobbistické činnosti (cílené na Vás a Vaše útvary) a systematické a vyvážené konzultace se všemi zainteresovanými stranami, a to rovněž s přihlédnutím k nutnosti provádět podrobná posouzení dopadu?


Mými dvěma bezprostředními prioritami je rychlé provedení ambiciózního balíčku týkajícího se pracovních míst, růstu a investic a přezkum strategie Evropa 2020 v polovině období provádění. Jak již bylo uvedeno výše, tyto priority vyžadují mobilizaci všech dostupných nástrojů, včetně reforem, jež by uvolnily potenciál růstu, inteligentních a udržitelných fiskálních politik a opatření, která by se zabývala regulačními nedostatky v klíčových sektorech.


Cílem balíčku pro pracovní místa, růst a investice je navrhnout ucelený plán, který řeší opatření jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. Musí představovat společné úsilí a kroky přijímané na evropské i vnitrostátní úrovni a měl by využívat veřejné i soukromé prostředky. Balíček by se musel zaměřit na investice, které zajišťují vysokou ekonomickou a sociální návratnost. Bylo by nutné identifikovat správné projekty a urychlit provádění projektů současných. Rovněž potřebujeme lépe využívat finanční zdroje EU. Unie má řadu finančních nástrojů na podporu zaměstnanosti a růstu na celém kontinentu, mimo jiné i podněcováním soukromých investic. Budu-li ve své funkci potvrzen, společně s kolegy komisaři a Evropskou investiční bankou bych usiloval o to, aby se účinek těchto nástrojů maximalizoval a aby se plně rozvinul jejich evropský rozměr, se zaměřením na růst příznivý pro tvorbu pracovních míst. Tento ucelený plán by dále zahrnoval další priority nové Komise, například postup při dokončování jednotného trhu. Klíčovým prvkem by byla práce na vytvoření unie kapitálových trhů a stabilní bankovní sektor s cílem dále zlepšit schopnost finančního systému přispět k financování dlouhodobých investic. Společnosti potřebují snadnější přístup k alternativním zdrojům financí. Je nutné umožnit, aby se kapitál mohl v Unii pohybovat v závislosti na poptávce. V souladu s politickými směry nově zvoleného předsedy by mým cílem bylo v prvních třech měsících našeho funkčního období uskutečnit balíček týkající se pracovních míst, růstu a investic.


Pokud jde o přezkum strategie Evropa 2020 v polovině období, východiskem zde bude výsledek probíhající konzultace, jež má být ukončena na konci října. V této souvislosti vřele uvítám příspěvek Evropského parlamentu a těším se na vzájemnou spolupráci s cílem zvýšit naše společné úsilí o inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění. Společně s kolegy výsledky konzultace pozorně zhodnotím, vyvodím závěry ohledně provádění této strategie a prozkoumám možné směry jejího dalšího vývoje. Komise rovněž zhodnotí provádění balíčku šesti právních aktů týkajících se správy ekonomických záležitostí a následného balíčku dvou právních aktů v téže oblasti a svá zjištění postoupí dále. Přesné načasování přezkumu bude třeba dohodnout ve sboru komisařů, ale bude jistě jednou z priorit v prvních měsících fungování nové Komise.


Zastřešující prioritou v krátkodobém i dlouhodobém horizontu je přitom položit důraz na vytváření správných rámcových podmínek a politických opatření pro udržitelný růst a tvorbu pracovních míst. Základním prvkem reakce Unie na krizi je dobře navržený a účinný program strukturálních reforem. Mezi mé priority v této oblasti patří podpora podnikatelského prostředí příznivého pro růst a podmínek napomáhajících podnikání, další prohloubení vnitřního trhu s výrobky a službami, další pokrok směrem k uskutečnění jednotného digitálního trhu a vnitřního trhu s energií, daňový systém podporující růst a motivující k práci a udržitelným rozhodnutím, efektivnější veřejná správa více zaměřená na občany a konkurenceschopnost průmyslu. Evropa se musí stát a zůstat atraktivnějším místem pro investování, práci a výrobu. Při provádění těchto a dalších reforem bych věnoval největší pozornost tomu, jaké mají návrhy Komise účinky na zaměstnanost a dopad na udržitelná pracovní místa a růst v dlouhodobém horizontu. Rovněž bych usiloval o to, aby bylo zajištěno, že záležitosti týkající se lepší regulace a konkurenceschopnosti patří v Komisi systematicky k hlavním tématům, na čemž budu úzce spolupracovat s ostatními místopředsedy.


Budu nápomocen místopředsedkyni pro rozpočet a lidské zdroje při přípravě přezkumu víceletého finančního rámce v roce 2016. Rozpočet EU je hlavním finančním nástrojem Unie na podporu růstu. Usiloval bych o to, aby bylo zajištěno, že dopad výdajů na podporu pracovních míst, růstu, investic a konkurenceschopnosti v rámci rozpočtu bude maximalizován.


Všechna legislativní i nelegislativní opatření by podléhala rozhodovacímu procesu ve sboru komisařů. Důležitými vodítky pro mou práci by byla zásada vytváření politik na základě důkazů a zásada lepší regulace a své spolupracovníky poprosím o totéž. V úzké spolupráci s místopředsedou odpovědným za zlepšování právní úpravy, interinstitucionální vztahy, právní stát a Listinu základních práv a dalšími kolegy bych chtěl zajistit, aby právní předpisy byly příznivé pro inovace, posilovaly udržitelnou konkurenceschopnost a nepřiměřeně nezatěžovaly malé a střední podniky. Kvalita právních předpisů založených na spolehlivém posouzení dopadů a zásady subsidiarity a proporcionality by byly určující pro má rozhodnutí, zda doporučit, aby daná iniciativa byla zahrnuta do pracovního programu Komise či na pořad jednání ve sboru komisařů.


Kvalita politik a právních předpisů též závisí na spolehlivé znalostní základně a vyvážené konzultaci se zúčastněnými stranami. Chápu, jaký význam mají rozsáhlé a včasné diskuse se zúčastněnými stranami. Zúčastněné strany z řad podniků i mimo ně jsou konečnými adresáty právních předpisů EU. Jejich odezvu a požadavky je třeba vyslechnout a pečlivě zvážit. Proto bych chtěl jednat se všemi oprávněnými zúčastněnými stranami, mimo jiné zástupci podnikatelské sféry, spotřebiteli, zaměstnanci, nevládními organizacemi, občanskou společností a akademickou obcí, jak bude potřeba. Tento proces musí být transparentní a bude motivován jediným cílem, a sice nalézt nejlepší řešení v evropském zájmu. Plně podporuji cíl Jeana-Clauda Junckera jít příkladem jako moderní, efektivní a transparentní veřejná správa a rád bych na své internetové stránce zveřejnil všechny kontakty a schůze, které budu mít s odbornými organizacemi či samostatně výdělečně činnými jednotlivci s ohledem na jakoukoli záležitost týkající se tvorby a provádění politik EU.


8. Spolupráce/kontrola


Jak budete – jako místopředseda odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost – zajišťovat koordinaci s komisaři ve Vašem týmu a s ostatními místopředsedy, jejichž oblasti působnosti mají dopad na oblast, za niž odpovídáte Vy, nebo jí jsou naopak samy ovlivněny? Kromě toho, jak zajistíte posílenou spolupráci s Výborem pro průmysl, energetiku a výzkum? Konkrétně jaké kroky učiníte, abyste usnadnil kontrolu legislativních a nelegislativních postupů (včetně přípravy právních aktů, aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů) a kontrolu jejich provádění ze strany tohoto výboru?


Výše nastíněné priority vyjadřují důležité celkové priority této Komise, kterých můžeme dosáhnout jen ve vzájemné spolupráci s ostatními místopředsedy a komisaři. Svým působením bych rád dal nový impuls, směřoval úsilí tam, kde je ho pro naše společné cíle nejvíce potřeba, a pomohl zajistit celkovou soudržnost a zaměření na nezbytně nutnou podporu růstu, pracovních míst a konkurenceschopnosti.


Byl bych ve stálém kontaktu s komisaři, kteří budou pracovat na našich cílech v oblasti pracovních míst, růstu, investic a konkurenceschopnosti, na dvoustranném či kolektivním základě. Rovněž bych úzce spolupracoval s ostatními místopředsedy, s nimiž společně vytvořím v Komisi silný hlas ve prospěch toho, abychom úvahy o pracovních místech, růstu, investicích a konkurenceschopnosti kladli na první místo.


Úzká spolupráce je naprosto nutná nejen uvnitř Komise, ale také mezi Evropskými institucemi, abychom dosáhli našich společných priorit ku prospěchu občanů. Usiloval bych o to, aby bylo zajištěno, že všechny příslušné parlamentní výbory, včetně Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, budou o zásadním vývoji plně informovány zároveň s Radou.


Pokud jde o otázku týkající se konzultací s odborníky, viz mou odpověď na otázku číslo 5.