Tiesioginė prieiga prie pagrindinės paieškos (Spauskite mygtuką „Enter“)
Prieiga prie puslapio turinio (spauskite „Įeiti“)
Tiesioginė prieiga prie kitų svetainių sąrašo (Spauskite mygtuką „Enter“)

NOT FOUND !Andrus Ansip

Klausymas

 

Andrus Ansip

Portfelis: Bendroji skaitmeninė rinka - Pirmininko pavaduotojas
 
5 diena , Pirmadienis 6 Spalio 2014 - 18:30 , Briuselis  
 
Klausimai / atsakymai
 
1. Bendroji kompetencija, įsipareigojimai Europai ir asmeninis nepriklausomumas

Kurie Jūsų asmeninės kvalifikacijos ir patirties aspektai ypač svarbūs norint eiti Komisijos nario pareigas ir užtikrinti, kad būtų siekiama bendrojo Europos Sąjungos intereso, ypač srityje, už kurią būtumėte atsakingas? Kas skatina Jus siekti šių pareigų? Kaip Jūs prisidėsite rengiant Komisijos strateginę darbotvarkę?


Kaip galėtumėte įtikinti Europos Parlamentą, jog esate nepriklausomas? Kaip užtikrintumėte, kad dėl Jūsų ankstesnės, dabartinės ar būsimos veiklos nekils jokių abejonių, kad galite tinkamai eiti pareigas Komisijoje?


Aktyvia politine veikla užsiimu jau 16 metų, iš kurių devynerius ėjau ministro pareigas. Ši patirtis suteikė man pasitikėjimo priimti išrinktojo Pirmininko pasiūlymą kandidatuoti į Pirmininko pavaduotojo pareigas. Kaip ministrui pirmininkui, man buvo patikėta vadovauti trijų skirtingų koalicijų vyriausybėms, kurias sudarė ir centro dešinės, ir centro kairės partijos. Visiems savo ministrų kabinetams vadovavau suvokdamas, kad norint pasiekti bendrų tikslų reikia rasti konsensusą ir tiesti supratimo tiltus. Jei būčiau paskirtas Pirmininko pavaduotoju, ir toliau laikyčiausi šios nuostatos.


Kaip pilietis ir politikas, visada rėmiau demokratinėmis vertybėmis pagrįstą Europos projektą. Man atrodė savaime suprantama, kad norėdamas tapti kandidatu į Komisijos nario pareigas turiu siekti demokratiškai laimėti įgaliojimus 2014 m. gegužės mėn. Europos Parlamento rinkimuose. Man didelė garbė pelnyti rinkėjų pasitikėjimą. Visada maniau, kad Europos ir nacionaliniai tikslai vieni kitus papildo: niekada nekaltinau „Briuselio“ ir nesitaiksčiau su savo ministrų polinkiu taip elgtis. Nepaprastai didžiuojuosi, kad 2011 m., per patį krizės įkarštį, šalis, kurią pažįstu geriausiai, tapo septynioliktąja ekonominės ir pinigų sąjungos nare ir taip davė pasitikėjimo Europos projektu signalą. Tuo metu, kai atsistatydinau iš ministro pirmininko pareigų, 80 proc. estų pritarė eurui (tai didžiausias paramos procentas Europos Sąjungoje, žr. 1 pastabą). Taip pat esu įsitikinęs, kad Europa turi branginti solidarumą ir mano vyriausybė rėmė šį principą, kai buvo deramasi dėl dviejų finansinių programų ir kai Konstitucinis teismas svarstė Europos stabilumo mechanizmo teisėtumą, ir taikė jį labiausiai nuo pasaulinių finansų krizių nukentėjusių šalių atžvilgiu.


Jei mano kandidatūra bus patvirtinta, tikiuosi, kad galėsiu prisidėti prie Europos projekto eidamas už skaitmeninę bendrąją rinką atsakingo Komisijos pirmininko pavaduotojo pareigas. Man teko proga dirbti per patį šalies, kuri šiandien pirmauja daugelyje e. vyriausybės ir saugių privačiųjų bei viešųjų skaitmeninių sprendimų sričių ir rimtai rūpinasi kibernetiniu saugumu ir duomenų apsauga, skaitmeninės transformacijos įkarštį. Keli pavyzdžiai: per pastaruosius EP rinkimus 33 proc. balsų Estijoje atiduota internetu e. balsavimo sistema, kuri pirmą kartą pasaulyje pritaikyta per 2005 m. šalies Parlamento rinkimus. Apskaičiuota, kad pradėjus plačiai naudoti skaitmeninį parašą viešiesiems ir privatiesiems sandoriams Estijos ekonomika kasmet sutaupo visą darbo savaitę (šalyje gyventojų – 1,3 mln., o elektroniškai pasirašyta jau daugiau kaip 175 mln. kartų). Eidamas ministro pirmininko pareigas, kartu su kolegomis iš Suomijos, Danijos ir Nyderlandų taip pat inicijavau raštą 2010 m. birželio mėn. Europos Vadovų Tarybai, kuriame raginome iki 2015 m. Europos Sąjungoje sukurti bendrąją skaitmeninę rinką. Buvau karštas šio tikslo šalininkas visuose Europos Vadovų Tarybos posėdžiuose iki 2013 m. spalio mėn., kai ta tema buvo diskutuota paskutinį kartą.


Pats nesu vykęs programuotojas, nors to esu išmokęs, vis dėlto puikiai žinau, kad geri IT įgūdžiai turės Europai vis didesnę reikšmę. Žinau, ko tikisi piliečiai ir vartotojai ir ko reikia verslui. Noriu, kad veiktų tokia skaitmeninė bendroji rinka, kurioje vartotojai būtų apsaugoti ir galėtų rinktis prekes ir paslaugas iš kitų šalių, o rinka orientuotųsi į vartotojų pasirinkimus, ir novatoriškos bendrovės turėtų realių galimybių laimėti, užuot atsimušusios į laiko dvasios neatitinkančias sienas ir tradicines įtakos sferas. Tikiu visuomene, kurioje vyriausybės ir savivaldybės turi stengtis, kad piliečiai galėtų su jomis bendrauti sklandžiai, lengvai ir, jei piliečiai pasirenka, saugiu skaitmeniniu būdu.


Europoje apstu puikių vartotojams ir įmonėms naudingų skaitmeninių sprendimų ir skaitmeninių galimybių, kurios palaikytų darbo vietų kūrimą ir ūkio augimą, jei mums pavyktų pašalinti kliūtis, įveikti nacionalines ribas ir susieti mūsų skirtingas reglamentavimo aplinkas. Būtent tai ir ketinu daryti, remdamasis išrinktojo Pirmininko J. C. Junckerio duotomis politinėmis gairėmis.


Siekdamas kuo geriau tarnauti Europos piliečių interesams, veiksiu nepriklausomai ir sąžiningai. Dirbsiu taip nešališkai ir atsidavęs, kaip iš manęs tikimasi pagal Europos Sąjungos sutarties 17 straipsnio 3 dalį ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 245 straipsnį. Laikysiuosi etikos standartų, kurių tikimasi iš kiekvieno Komisijos nario, kaip aiškiai išdėstyta Sutartyse ir Komisijos narių elgesio kodekse. Todėl nepriimsiu nurodymų iš jokios vyriausybės ar kitų įstaigų. Esu lojalus Europos Komisijai ir išrinktojo Pirmininko sampratai apie Europos Komisiją kaip apie modernią, efektyvią ir skaidrią viešąją administraciją.


Jei mano kandidatūra bus patvirtinta, visapusiškai laikysiuosi išrinktojo Pirmininko gairėse nustatytų reikalavimų.


Užpildžiau Komisijos narių elgesio kodekse numatytą interesų deklaraciją ir ją paskelbiau viešai. Jeigu įvyktų pokyčių, apie tai nedelsdamas informuosiu išrinktąjį Pirmininką ir deklaraciją atnaujinsiu. Taip pat informuosiu Pirmininką apie bet kokią padėtį, dėl kurios galėtų nukentėti mano nepriklausomumas, nešališkumas ir atsidavimas Komisijai. Nesiimsiu jokios profesinės veiklos, išskyrus tas užduotis, kurių atlikimo iš manęs tikimasi.

 
 
2. Skiriamos pareigos ir bendradarbiavimas su Europos Parlamentu

Kaip vertintumėte savo vaidmenį Komisijos narių kolegijoje? Kaip apibrėžtumėte savo atsakomybę ir atskaitomybę Parlamentui už savo ir Jums pavaldžių departamentų veiklą?


Kokius konkrečius įsipareigojimus esate pasirengęs prisiimti, kad būtų didinamas skaidrumas, gerinamas bendradarbiavimas ir imamasi tolesnių veiksmingų priemonių siekiant įgyvendinti Parlamento pozicijas ir raginimus imtis teisėkūros iniciatyvų? Ar esate pasirengęs tomis pačiomis sąlygomis kaip ir Tarybai teikti Parlamentui informaciją ir dokumentus, susijusius su planuojamomis iniciatyvomis ar vykdomomis procedūromis?


Jei mano kandidatūra bus patvirtinta, koordinuosiu vieną iš dešimties J. C. Junckerio vadovaujamos Komisijos prioritetų – sujungtos skaitmeninės bendrosios rinkos prioritetą. Mano supratimu, būdamas Pirmininko pavaduotoju, turiu būti komandos lyderiu, kuris vadovauja veiksmams skirtingose srityse ir sujungia į viena visas reikiamas politikos iniciatyvas, kurių reikia norint atlikti didelio užmojo uždavinius, kuriuos man norėtų patikėti išrinktasis Pirmininkas J. C. Junckeris. Tokiam prioritetiniam projektui įgyvendinti neišvengiamai tektų palaikyti ryšius su daugeliu kitų Komisijos narių siekiant pasinaudoti visos Komisijos žiniomis.


Norėdami, kad mūsų žemynas taptų sujungtas, turime patys labiau nei kada nors anksčiau veikti jungtinėmis pastangomis, toldami nuo siaurų sektorinių perspektyvų, kurios tebevyrauja daugelyje ne tik viešųjų, bet ir privačiųjų organizacijų. Pasiūlytas naujos Komisijos bendradarbiaujamasis performavimas yra logiškas žingsnis šia linkme, ir ketinu kartu su kolegomis Komisijos nariais tuo visapusiškai pasinaudoti. Svarbu paminėti, kad, mano manymu, mums šioje srityje padės išmanesnis bendradarbiaujamųjų IT priemonių naudojimas.


Gerai suprantu, kad, siekdamas sėkmės, turiu atidžiai įsiklausyti į pilietinę visuomenę, vartotojus, verslininkus ir tyrėjus, atsižvelgti į jų poreikius ir lūkesčius. Parlamentas man svarbus kaip vienas svarbiausių mūsų visuomenių nuomonių tarpininkas. Jei mano kandidatūra būtų patvirtinta, ketinu pirmaisiais savo kadencijos mėnesiais nedelsdamas pradėti visapusiškai bendrauti su įvairiausiais suinteresuotaisiais subjektais.


Man pavesta kupina iššūkių užduotis – per pirmuosius šešis savo kadencijos mėnesius parengti didelio užmojo veiksmus, kuriais būtų įgyvendinta skaitmeninė bendroji rinka. Padedamas kolegų Komisijos narių rengiuosi pateikti tas teisėkūros priemones gerbiamiesiems Europos Parlamento nariams. Vertinu Europos Parlamento vaidmenį užtikrinant rezultatus, kurie prilygsta žmonių lūkesčiams. Todėl palaikysiu ir, kai bus įmanoma, stiprinsiu konstruktyvų ir atvirą dialogą su Europos Parlamentu. Tikiu galimybe nuoširdžiai ir atvirai diskutuoti su Europos Parlamentu darbinius santykius grindžiant abipusiu pasitikėjimu. Ketinu dalyvauti Parlamento plenariniuose posėdžiuose ir atitinkamų komitetų posėdžiuose ir asmeniškai užtikrinsiu, kad Komisija būtų deramai atstovaujama, jei dėl nenumatytų priežasčių pats kartais dalyvauti negalėčiau.


Nepažeisdamas kolegialumo principo, kuris, mano galva, bus sustiprintas išrinktojo Pirmininko J. C. Junckerio pasiūlytąja struktūra, laikau save atsakingu už savo veiksmus Europos Sąjungos piliečių atstovų akivaizdoje pagal Europos Parlamento ir Komisijos pagrindų susitarimą.


Europos Komisija priklauso nuo Europos Parlamento politinės paramos. Todėl Parlamento pozicijos turi būti rūpestingai apsvarstytos ir į jas turi būti tinkamai atsižvelgta, ir užtikrinsiu, kad to būtų laikomasi mano kompetencijos srityje, ypač dėmesingai vertinant Parlamento prašymus pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 225 straipsnį. Taip pat užtikrinsiu, kad į su mano kompetencijos sritimi susijusias Parlamento rezoliucijas būtų atsakyta per Pagrindų susitarime nustatytą terminą. Kalbant apie tebesvarstomus pasiūlymus, išnagrinėsiu, kokia pažanga pasiekta jų atžvilgiu, ir kolegiškai apsvarstysiu Komisijoje, laikydamasis iš Pagrindų susitarimo kylančių įsipareigojimų. Manau, kad reikia konsultuotis su įvairiausiais suinteresuotaisiais subjektais ir atlikti griežtą poveikio vertinimą, ir tai užtikrinsiu, nes teisėkūros kokybės ir tinkamos reglamentavimo aplinkos siekiame mes visi, ir glaudžiai bendradarbiausiu su pirmuoju Pirmininko pavaduotoju, kuriam pavesta tai įgyvendinti.


Užtikrinu savo paramą Europos Parlamentui ir įsipareigoju, suteikdamas galimybę dalyvauti posėdžiuose ir gauti informaciją, laikytis principo vienodai vertinti Europos Parlamentą ir Tarybą pagal Pagrindų susitarimo nuostatas.

 
 
Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto klausimai:

3. Ekonomikos augimas, konkurencingumas ir darbo vietų kūrimas


Kokių priemonių imsitės siekdamas bendrojoje rinkoje padidinti ekonomikos augimą, pagerinti konkurencingumą ir darbo vietų kūrimą? Kokią visapusišką strategiją numatote taikyti, kad bendroji rinka vystytųsi harmoningai ir būtų pajėgi teikti konkrečią naudą verslui, vartotojams ir darbuotojams? Kokių žingsnių imsitės, kad verslas, ypač MVĮ, galėtų patekti į bendrąją rinką ir naudotis jos privalumais?


Kaip numatote tęsti politikos procesą, pradėtą su Bendrosios rinkos aktu? Ar numatote Bendrosios rinkos aktą susieti su bendrosios rinkos valdymu ir bendrosios rinkos integravimo į Europos semestrą vaidmeniu?


Pasaulinė ekonomika transformuojasi į skaitmeninę ekonomiką. Informacijos ir ryšių technologijos (IRT) nėra vienas ekonomikos sektorių – tai ir modernios novatoriškos visuomenės pagrindas, persmelkiantis beveik visas jos dalis. Skaitmeninės technologijos atneša naujų prekių gamybos ir paslaugų teikimo būdų įvairiausiose srityse: nuo automobilių ir cheminių medžiagų iki sveikatos, nuo mažmeninės prekybos iki energetikos. IRT diegimas sudarė sąlygas suskaitmeninti vis daugiau žinių, prekių, paslaugų ir procesų. Taigi skaitmeninė ekonomika yra kertinis ES pastangų atkurti ūkio augimą, skatinti inovacijas ir kurti naujas darbo vietas elementas. Bendroji rinka – Europos integracijos ir gerovės šerdis – turi būti palaipsniui performuota ir išplėsta į skaitmeninę bendrąją rinką. Neįveikus susiskaidymo ir trumpalaikių savanaudiškų interesų, kyla grėsmė užleisti pozicijas pasaulinėse rinkose, kuriose Europa visada pirmavo (automobilių ir mašinų gamybos, vaistų ir biotechnologijų, mažmeninės prekybos, logistikos ir kitų paslaugų sektorių).


Iniciatyvų, kurias pateiks Komisija, tikslai – tai sukurti tinkamas pamatines ūkio augimo ir darbo vietų kūrimo sąlygas, ir esu įsitikinęs, kad mes galime ir turime daryti daugiau. Remiantis jau padarytais žingsniais, kartu su atitinkamais kolegomis suformuosiu holistinę strategiją, kuri taps gairėmis siekiant pašalinti kliūtis, ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms, kad būtų panaudotos skaitmeninės bendrosios rinkos galimybės. Iki šio internetu prekiauja tik 14 proc. mažųjų ir vidutinių įmonių. Rinka yra suskaidyta. Vartotojai nusivilia, negalėdami gauti skaitmeninių paslaugų kitoje valstybėje narėje dėl ribojamosios verslo praktikos, teisinių kliūčių arba galiojančių taisyklių sudėtingumo ir neskaidrumo. Mums tenka galimybė ir pareiga padėtį pakeisti iš esmės: sukurti investavimo sąlygas, skatinti ir pasiūlą, ir paklausą, t y. padėti sukurti dinamišką skaitmeninę ekonomiką, o kartu maksimaliai padidinti skaitmeninių technologijų diegimo potencialą.


Ketinu užtikrinti, kad pagrindinės mūsų politikos kryptys ir sistemos vienos kitas stiprintų. Kartu su tiksliniais moksliniais tyrimais ir inovacijomis jos atneš konkrečios naudos vartotojams, verslui ir viešajai administracijai. Konkurencija stiprės ne dėl vienintelio veiksmo ir vienintelės srities. Ji stiprės, kai visos mūsų pastangos ES ir nacionaliniu lygmenimis bus kreipiamos bendrajai rinkai stiprinti, jos skaitmeninei dimensijai plėsti, skaitmeniniam verslumui paremti, investicijoms į skaitmenines infrastruktūras ir naujas technologijas, taip pat turinio kūrimui skatinti ir ES, kaip gamybos ir investavimo vietos, patrauklumui užtikrinti. Mes turime padėti įmonėms visapusiškai pasinaudoti tarpvalstybinėmis galimybėmis ir bendrojoje rinkoje, ir už ES ribų. Vienas svarbiausių mano skaitmeninės bendrosios rinkos strategijos prioritetų – sukurti tinkamas paskatas ir viešosioms, ir privačiosioms investicijoms į infrastruktūrą (ypač plačiajuosčio ryšio), technologijas ir novatoriškas paslaugas.


Kurti sujungtą skaitmeninę bendrąją rinką padeda labai įvairių sričių politika, įvairios iniciatyvos ir programos, kaip antai tos, kurios susijusios su didelės spartos (plačiajuostį) ryšį užtikrinančia skaitmenine infrastruktūra, autorių teisėmis, saugumu, IRT standartizavimu, debesijos kompiuterija, skaitmeninių paslaugų infrastruktūromis, skaitmenine gamyba, skaitmeniniu transportu, skaitmeniniais miestais, pažangiaisiais tinklais, skaitmeninėmis medijomis (išsamiau aptarta atsakyme į ketvirtąjį klausimą). Jei mano kandidatūra bus patvirtina, sieksiu užtikrinti, kad skaitmeninis politikos sričių aspektas būtų ne šiaip iniciatyvų prielipas, bet neatsiejama jų formavimo dalis. Mums reikalingas naujas kompleksiškas požiūris į visą vertės grandinę ir iš tiekėjų, ir iš vartotojų perspektyvos.


Pastaraisiais metais kasmet skelbiamos konkrečiai šaliai skirtos rekomendacijos, kurias siūlo Komisija Europos semestro procese, daugelyje valstybių narių naudotos kaip paskata dėti dideles pastangas vykdant reformas. Tos pastangos pradeda nešti vaisių. Taip pat esu tikras, kad į Europos semestrą tikslinga įtraukti bendrosios rinkos integravimo dimensiją. Metinė bendrosios rinkos veikimo ataskaita ir politikos krypčių nustatymas atliekant metinę augimo apžvalgą turėtų likti pagrindinėmis pažangos ir užsilikusių spragų įvertinimo priemonėmis.


4. Bendrosios skaitmeninės rinkos vartotojams ir verslui kūrimo skatinimas


Kokių konkrečių veiksmų siūlote imtis siekiant užbaigti kurti bendrąją skaitmeninę rinką vartotojams ir verslui? Kuriems bendrosios skaitmeninės rinkos sektoriams skirtumėte daugiausiai dėmesio siekdamas sumažinti vartotojams ir verslui iškylančias kliūtis ir kodėl?


Kaip planuojate dirbti kartu su kitais Komisijos nariais, kad didesnis skaitmeninių technologijų ir internetu teikiamų paslaugų naudojimas taptų horizontaliąja politika, apimančia visus ūkio sektorius?


Nauji rinkos įvykiai skaitmeninėje erdvėje iškėlė svarbių papildomų problemų vartotojų apsaugos srityje. Kaip ketinate spręsti šias problemas?


Kaip planuojate sumažinti kliūtis, dėl kurių vartotojai ir verslas negali visapusiškai naudotis skaitmeninių technologijų teikiamomis galimybėmis? Kaip ketinate pagerinti saugumą ir informuotumą apie internetines vartotojų ir mažmeninės prekybos atstovų teises ir prievoles?


Jei mano kandidatūra bus patvirtinta, pirmiausia turėsiu suformuluoti aiškią ilgalaikę strategiją, kuri aprėptų įvairius Komisijos įgaliojimus ir išreikštų nuoseklią skaitmeninės bendrosios rinkos, ekonomikos ir visuomenės viziją. Tvarkysiu ir koordinuosiu prioritetinių veiksmų programą, kuri gali padidinti bendrosios skaitmeninės ekonomikos mastą. Mums reikia aiškiai įvertinti pagrindines kliūtis, kurias dar reikia pašalinti. Per pirmuosius šešis mėnesius sutelksiu ES institucijų, suinteresuotųjų subjektų ir viešosios nuomonės paramą, užtikrinsiu didelio užmojo programų parengimą ir nustatysiu aiškius jų įgyvendinimo terminus. Pirmiausia stengsiuosi šalinti kliūtis ir sudaryti sąlygas skleistis bendrosios skaitmeninės ekonominės erdvės potencialui. Daugelis iššūkių jau žinomi: suskaidytas reglamentavimas, teisinis netikrumas ir didelės atitikties užtikrinimo išlaidos, pasitikėjimo stygius, nepakankamas saugumas internetinėje aplinkoje, skaitmeninėmis technologijomis grįstam darbui tinkamai parengtos darbo jėgos ir vartotojų stoka.


Kai kuriais veiksmais bus duotas naujas postūmis jau pateiktiems pasiūlymams. Europos telekomunikacijų sektorius, kuris teikia pagrindinę skaitmeninės ekonomikos infrastruktūrą, lieka suskaidytas nacionalinių sienų, ir stinga nuoseklaus visą ES aprėpiančio požiūrio. Tai reiškia, kad prarandama daug galimybių. Remdamasis jau nuveiktu darbu, bendradarbiausiu su kolegomis, kad vykdoma telekomunikacijų taisyklių reforma įgytų didesnį užmojį.


Norėčiau, kad Europos medijų ir turinio sektorius veiktų sėkmingai, atsiliepdamas į vartotojų poreikius, pliuralistiškai ir paisydamas pagrindinių teisių, tokių kaip išraiškos laisvė ir kultūros įvairovė, ir kurdamas tinkamą aplinką tarpvalstybinėms paslaugoms. Taip pat siekiu baigti derybas dėl bendrų europinių duomenų apsaugos taisyklių ir „Saugaus uosto“ susitarimo peržiūros. Atkreipsiu dėmesį ir į tai, kad reikia skubiai pateikti naujas iniciatyvas, kuriomis atsižvelgiant į skaitmeninę revoliuciją būtų modernizuotos autorių teisių taisyklės ir supaprastintos vartotojų taisyklės perkant internetu ir skaitmenines prekes.


Skaitmeninė bendroji rinka reiškia ne keletą sektorių. Skaitmeninė bendroji rinka turėtų būti sritimi, kurioje asmenys ir įmonės galėtų patikimoje aplinkoje sklandžiai įsitraukti į internetu vykdomą veiklą ir kurioje būtų užtikrintas aukštas vartotojų ir duomenų apsaugos lygis, kad ir kokia būtų vartotojų pilietybė ar gyvenamoji vieta. Taigi bendras tikslas turėtų būtų „skaitmeninei epochai parengta bendroji rinka“, kurioje skaitmeninės technologijos suintensyvina laisvą prekių, asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimą. Internetinė erdvė yra pasaulinė, ir joje nėra jokių sienų tradicine reikšme. Daugelis klausimų, tokių kaip atviras internetas ar netgi interneto valdymas, gali būti tinkamai sprendžiami tik platesniame pasauliniame kontekste. Esu pasirengęs koordinuoti bendrąsias Komisijos pastangas šioje srityje.


Jei mano kandidatūra į Pirmininko pavaduotojo pareigas bus patvirtinta, mano pirmiausia užduotis bus tvarkyti ir koordinuoti Komisijos darbą SKAITMENINĖS BENDROSIOS RINKOS srityje, naudojantis kitų Komisijos narių ir tarnybų įnašais. Tikslas – pasiekti kolektyvinių rezultatų remiantis abipusiais bendrais strateginiais tikslais. IRT nėra atskiras reikšmingas sektorius – tai kompleksinio poveikio struktūrinis veiksnys, kurio prietaikos yra būtinos visiems mūsų ekonomikos sektoriams Siekdami užtikrinti skaitmeninio aspekto įtvirtinimą atitinkamų iniciatyvų rengimo procese nuo pat jo pradžios, turime užtikrinti, kad skaitmeninis aspektas būtų iki galo įtrauktas į Komisijos pažangiojo reglamentavimo priemones, tokias kaip poveikio vertinimas.


Užtikrinsiu efektyvų koordinavimą šioje srityje, siekdamas sujungti duomenis, žinias ir infrastruktūras, kad Komisijoje būtų daugiau sinergijos ir veiksmai taptų stipresni. Noriu užtikrinti, kad perkeičiamasis skaitmeninių technologijų poveikis Kolegijai taptų horizontaliąja tema ir kad sukurtume užsisklendimą įveikiančius mechanizmus. Tokiu atveju skirtingus generalinius direktoratus atstovaujančios projektinės darbo grupės turėtų būti ne išimtimi, o norma, ir kiekvienos grupės darbas turėtų remtis moderniomis projektinėmis IT priemonėmis, kurios palengvintų bendradarbiavimą ir padėtų siekti konkrečių tikslų. Tai reikštų, kad Komisija ir savo pačios darbe turi rodyti skaitmeninių technologijų naudojimo pavyzdį.


Pasitikėjimo internetu ir skaitmenine ekonomika pagrindas yra saugumas. Mes matėme, kaip vis dažniau atsiskleidžia didžiulės saugumo spragos, vykdomi intensyvūs kibernetiniai išpuoliai, o kibernetinis saugumas ir interneto stebėjimas sulaukia precedentų neturinčio dėmesio. Be to, nauja technologijų raida, tokia kaip debesijos kompiuterija ir dideli duomenų kiekiai, veikiausiai nulems naujus iššūkius saugumui. Tikiu, kad galime baigti derybas dėl Tinklų ir informacijos saugumo direktyvos ir paskatinti jos spartų įgyvendinimą. Ji bus mūsų kibernetinio saugumo strategijos kertinis akmuo.


Kibernetinis nusikalstamumas yra grėsmė, kurios nė viena valstybė narė negali įveikti pati viena, ir turi didelį poveikį ekonomikai ir pagrindinėms teisėms, kurio mes negalime nepaisyti. Taigi valstybėms narėms būtina koordinuoti veiklą ir bendradarbiauti. ES veiksmai gali sudaryti būtinas sąlygas, kurios padėtų vykdyti ir stiprinti abu šiuos veiksmus. Sieksiu internetą padaryti ES piliečiams saugesne vieta, kurioje jie galėtų pasitikėdami naudotis savo pagrindinėmis teisėmis ir vykdyti socialinio ar komercinio pobūdžio veiklą; to sieksiu ir įmonėms.


Skaitmeninei bendrajai rinkai vartotojų pasitikėjimas yra būtinas. Noriu, kad vartotojai lengvai apsipirktų internete, nevaržomi sienų. Vartotojams pasiekti skaitmeninę paslaugą (viešąją ar privačiąją) arba skaitmeninį turinį kitoje valstybėje narėje neturėtų būti sunkiau nei jų pačių valstybėje narėje. Noriu, kad vartotojai pasitikėtų svetainėmis ir skaitmeninėmis paslaugomis, kurių kilmė – bet kuri ES vieta. Noriu, kad internete jie jaustųsi saugūs žinodami, kad jų asmens duomenys patikimai saugomi. Šiuo metu suskaidytas reglamentavimas ir tarpusavyje besikertantys įstatymai bei jurisdikcijos kelia daug rūpesčių. Naujai kuriami verslo modeliai turi paisyti galiojančių vartotojų teisių. Vienas svarbiausių mano skaitmeninės bendrosios rinkos strategijos elementų bus vartotojų taisyklių, taikomų apsiperkant internete ir įsigyjant skaitmeninius pirkinius, modernizavimas ir supaprastinimas.


Dirbant su kitais Komisijos nariais, vienas iš mano artimiausių tikslų bus sparčiai baigti derybas dėl bendrų europinių duomenų apsaugos taisyklių, kurios yra būtina skaitmeninės bendrosios rinkos veikimo ir sukūrimo sąlyga. Todėl sieksiu, kad reformos dokumentų rinkinys būtų priimtas per pirmuosius šešis mano kadencijos mėnesius. Debesijos paslaugų teikėjų ir vartotojų sutartyse pernelyg dažnai rizika tenka vartotojui, o tiekėjai gauna didžiumą naudos. Taip pat dirbsiu su kitais Komisijos nariais, kad būtų pasiūlytos taisyklės, leidžiančios vartotojams ir mažosioms bei vidutinėms įmonėms pasitikėti debesija ir pernelyg neapsunkinančios debesijos paslaugų teikėjų.


Taip pat noriu užtikrinti, kad Europos piliečiai būtų pasirengę visapusiškai pasinaudoti skaitmenine erdve. Prognozuojama, kad beveik visoms darbo vietoms ateityje reikės bent šiokių tokių pamatinių skaitmeninių įgūdžių. Daugelis suaugusių europiečių neturi jokių skaitmeninių įgūdžių. Nors vaikai plačiai naudojasi skaitmeninėmis technologijomis, jaunimui dažnai nėra prieinamos šviečiamosios technologijos ir turinys, kurie suteiktų efektyvesnę, patrauklesnę ir asmeniškesnę mokymosi patirtį.


Skaitmeninės bendrosios rinkos strategijoje, kaip Pirmininko pavaduotojas, noriu suintensyvinti visų suinteresuotųjų subjektų diskusiją dėl politikos: kokie darbo rinkos poreikiai, kokia mokymosi skaitmeniniame amžiuje ateitis, kaip tai atsilieps užimtumui, įgūdžiams, ūkio augimui ir darbo vietoms Europoje per vidutinės trukmės laikotarpį ir ilgalaikėje perspektyvoje. Taip pat turėtume remtis tokiomis iniciatyvomis kaip „Didžioji koalicija užimtumui skaitmeniniame sektoriuje skatinti“ ir tam tikslui sutelkti visas su tuo susijusias finansavimo programas.


Skaitmeninės bendrosios rinkos strategijoje taip pat turi būti numatyti būdai, kaip, visose valstybėse narėse ir Komisijoje populiarinant skaitmeninius ir e. vyriausybės modelius, mūsų viešąją administraciją padaryti atviresne ir efektyvesne. Bendradarbiaudamas su už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius atsakinga Komisijos pirmininko pavaduotoja ieškosiu būdų, kaip patobulinti sąveiką su valstybių narių administracija, pavyzdžiui, ataskaitų teikimo ir informacijos mainų, ES veikimui užtikrinti reikalingų sistemų srityse, ir kaip pagerinti administracijos įstaigų tarpvalstybinę sąveiką.


5. Pažangus reglamentavimas


Kaip gerinsite ex ante ir ex post poveikio vertinimą siekiant užtikrinti visapusišką ir harmoningą naujų pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų ir esamų teisės aktų bendrojoje skaitmeninėje rinkoje vertinimą? Visų pirma, kaip užtikrinsite, kad šie vertinimai būtų grindžiami faktais ir rengiami remiantis platesnės apimties geresniais VMĮ ir vidaus rinkos tyrimais?


Ką pasiūlytumėte siekdamas pagerinti Parlamento komitetų dalyvavimą parengiamajame teisėkūros etape, ypač susijusiame su pagal SESV 225 straipsnį vykdomomis teisėkūros iniciatyvomis? Kokių priemonių imsitės siekdamas užtikrinti visapusiškas ir tinkamas konsultacijas su suinteresuotaisiais subjektais visomis oficialiosiomis ES kalbomis norint užtikrinti, kad teisės aktai būtų tinkami siekiant skatinti ekonomikos augimą, darbo vietų kūrimą, inovacijas ir konkurencingumą?


Kaip užtikrinsite geresnį bendrosios skaitmeninės rinkos teisės aktų įgyvendinimą ir taikymą, taip pat, kaip užtikrinsite, kad valstybės narės vykdytų savo įsipareigojimus?


Siekti geresnio reglamentavimo – naujosios Komisijos prioritetas, ir asmeniškai įsipareigoju to laikytis savo politikos srityje. Komisija nuolat tobulina ir stiprina geresnio reglamentavimo priemones – poveikio vertinimą, konsultacijas su suinteresuotaisiais subjektais ir vertinimą. Šios priemonės bus naudojamos integruotai nagrinėjant skaitmeninės bendrosios rinkos priemonių ekonominį bei socialinį poveikį ir jos poveikį aplinkai pagal patikimiausius duomenis. Dėsiu darnias pastangas siekdamas užtikrinti, kad mano atsakomybės srityje siūloma arba vertinama politika atitiktų geresnio reglamentavimo principus.


Geresniam reglamentavimui teikiamą reikšmę rodo tai, kad skiriamas pirmasis Pirmininko pavaduotojas. Glaudžiai ir iniciatyviai bendradarbiausiu su juo, kai bus persvarstomas geresnio reglamentavimo modelis. Padėsiu jam nustatyti sritis, kuriose galima patobulinti galiojančius teisės aktus ir užtikrinti, kad naujos iniciatyvos atitiktų subsidiarumo ir proporcingumo principus ir duotų vaisių kuo mažiau apsunkindamos įmones ir ypač MVĮ.


Komisija palankiai vertina ankstyvą įnašą į parengiamuosius teisėkūros procesus, kaip galima spręsti iš to, kad ji reguliariai perduoda Europos Parlamentui pagrindinius programavimo dokumentus ir juos skelbia. Tai ypač svarbu 225 straipsnio iniciatyvų atveju – joms išrinktasis Pirmininkas skiria ypatingą dėmesį. Komisija susitarė su Europos Parlamentu, kad į tuos prašymus bus atsakoma per tris mėnesius. Kai pateikiamos iniciatyvos, Komisija laikosi gero reglamentavimo praktikos (vertina poveikį ir konsultuojasi su suinteresuotaisiais subjektais). Tai turėtų sudaryti sąlygas Europos Parlamentui iš anksto įsitraukti į parengiamąjį procesą.


Konsultavimosi su suinteresuotaisiais subjektais suaktyvinimas buvo viena svarbiausių Komisijos pastarojo meto pastangų gerinant Europos valdymą ir užtikrinant geresnį ir pažangesnį reglamentavimą, kuris būtų palankus ūkio augimui, darbo vietų kūrimui, inovacijoms ir konkurencingumui. Prieš pateikdamas naujus politikos pasiūlymus, įskaitant tuos, kurie gali būti parengti atsiliepiant į Europos Parlamento priimtą rezoliuciją dėl teisėkūros iniciatyvos, sieksiu užtikrinti plačias konsultacijas. Taip pat parengsiu konsultacijoms su suinteresuotaisiais subjektais taikomų vidaus gairių peržiūrą ir užtikrinsiu, kad konsultacijose su suinteresuotaisiais subjektais visa Komisija nuosekliai laikytųsi minimalių standartų ir principų.


Sąjungos teisė bus naudinga piliečiams, įmonėms ir plačiajai visuomenei tik tuo atveju, jei tie įstatymai bus efektyviai taikomi vietose. Norint tai pasiekti reikia kolektyvinės veiklos. Dirbsiu su už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius atsakinga Komisijos pirmininko pavaduotoja siekdamas užtikrinti, kad ilgainiui Komisija rengtų pasiūlymus taip, kad jų įgyvendinimas būtų paprastesnis, pigesnis ir mažiau apsunkinantis, kaip numato pažangaus reglamentavimo principai.


Taip pat raginsiu valstybes nares rimčiau vertinti savo pareigą įgyvendinti Sąjungos teisę. Komisija gali padėti rengdama gaires ir įgyvendinimo planus, kuriuose taisyklės paaiškinamos ir iš anksto numatomi problemų sprendimai. Užtikrinsiu, kad mano kompetencijai priskirtose politikos srityse Komisija būtų pasirengusi spręsti problemas iš anksto, taikydama „EU Pilot“ sistemą, kuri padeda valstybėms narėms greičiau rasti sprendimų – šiuo metu taip išsprendžiama 70 proc. problemų. Tačiau, jei tektų išreikalauti, kad valstybės narės laikytųsi įsipareigojimų, neabejodamas pritarsiu oficialioms pažeidimo nagrinėjimo procedūroms arba pats jų sieksiu.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


1 pastaba: Standartinė „Eurobarometro“ Nr. 81 apklausa.