Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

NOT FOUND !Carlos Moedas

Przesłuchanie

 

Carlos Moedas

Zakres odpowiedzialności: Badania, nauka i innowacyjność
 
Dzień 2 , wtorek 30 wrzesień 2014 - 09:00 , Bruksela  
 
Organizatorzy wysłuchania
 Odpowiedzialni za wysłuchanie  Organy powiązane
 
Pytania / odpowiedzi
 
1. Ogólne kompetencje, zaangażowanie w sprawę europejską, niezależność osobista.

Jakie aspekty Pańskich kwalifikacji i doświadczenia mają szczególne znaczenie dla sprawowania obowiązków komisarza i promowania ogólnego interesu europejskiego, zwłaszcza w obszarze, za który byłby Pan odpowiedzialny. Co skłania Pana do ubiegania się o to stanowisko? W jaki sposób przyczyni się Pan do realizacji strategicznego programu działań Komisji?


W jaki sposób może Pan wykazać przed Parlamentem Europejskim swoją niezależność oraz zapewnić, że żadna działalność prowadzona w przeszłości, w chwili obecnej oraz w przyszłości nie będzie podawać w wątpliwość Pańskiej rzetelności w wywiązywaniu się z obowiązków komisarza?


Pracowałem w rządzie mojego kraju w trakcie jednego z głębszych kryzysów gospodarczych ostatnich kilkudziesięciu lat. Jako bezpośredni podwładny premiera odpowiadałem za portugalski program dostosowań uzgodniony z UE i MFW (wart 78 mld euro). Skala kryzysu, poziom towarzyszącej mu presji społecznej i politycznej, jak również poziom trudności politycznej właściwej dla tego procesu, w którym każdy krok był uważnie obserwowany przez globalne rynki finansowe, umożliwiły mi głęboki i rzeczywisty wgląd w aktualne wyzwania, stojące przed Europą.


Kierowany przeze mnie zespół działał przekrojowo, we wszystkich dziedzinach polityki, negocjował z najróżniejszymi zainteresowanymi stronami wdrożenie trudnego programu dostosowań, a równolegle - ambitnego programu strukturalnych reform. Te reformy były niezbędne dla utworzenia otoczenia, w którym mogłyby rozkwitać nowe formy innowacji, twórczości i przedsiębiorczości. Moje doświadczenia w działalności ponad sektorami, zorientowanej na konkretne wyniki, również te z mojej uprzedniej działalności w sektorze prywatnym, mogą być szczególnie cenne w obszarze, gdzie podejście interdyscyplinarne jest nieodzownym warunkiem skuteczności.


Chcę przyczynić się do budowy Unii Europejskiej, coraz lepiej wyposażonej w narzędzia pozwalające zażegnać wszelkie kryzysy. W szczególności chętnie podejmę zadanie wspierania badań, nauki i innowacji w całej Europie, będąc głęboko przekonany o ich kluczowym znaczeniu dla budowy zrównoważonej, prężnej gospodarki europejskiej, opartej na wiedzy i kreatywności, a nie na długach i tradycyjnych modelach przedsiębiorstw popadających w zastój.


Moim najważniejszym wkładem w strategiczny program Komisji byłoby ustrukturyzowanie prac resortu według priorytetów wytycznych politycznych przedstawionych przed Parlamentem Europejskim przez nowo wybranego przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera, ze szczególnym uwzględnieniem nowego bodźca dla zatrudnienia, wzrostu i inwestycji. Zwłaszcza co do tej kwestii, jestem pewien, że bardzo ważne okażą się moje doświadczenia zdobyte w sektorze prywatnym: przez osiemnaście lat pracowałem w rozmaitych sektorach, od środowiska, zaopatrywania w wodę i oczyszczania ścieków, po branżę finansową i nieruchomości. Zamierzam również, za pośrednictwem międzynarodowej współpracy naukowej, w wymierny sposób przyczynić się do innych pokrewnych priorytetów, jak jednolity rynek cyfrowy, unia energetyczna, unia walutowa oraz dialog społeczny, a nawet wzmocnienie pozycji Europy na arenie światowej. Wymóg doskonałości w nauce i badaniach, w połączeniu z innowacyjnością ponad granicami sektorów, także w rozwiązywaniu wyzwań natury społecznej to kluczowe czynniki budzące optymizm i przywracające dobrobyt w Europie.


Bardzo poważnie traktuję obowiązek pełnej niezależności, wypływający w szczególności z artykułu 17 Traktatu o Unii Europejskiej, z artykułów 245 i 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Kodeksu postępowania komisarzy. Moje oświadczenie o braku konfliktu interesów jest kompletne i w całości publicznie dostępne. Jeżeli Parlament zatwierdzi moją nominację, będę bronił wspólnego interesu Unii Europejskiej i czuwał nad stosowaniem Traktatów. Ufam, że moja dotychczasowa działalność świadczy o zdolności, jak również woli pracy na rzecz rozwoju projektu europejskiego i przestrzegania jego zasad. Również osobiście uważam się za bezpośredniego beneficjenta wielu zdobyczy Unii Europejskiej, począwszy od programu Erasmus, a na swobodzie przepływu pracowników skończywszy.

 
 
2. Kierowanie resortem oraz współpraca z Parlamentem Europejskim.

Jak oceniłby Pan swoją rolę jako członka kolegium komisarzy? W jakim zakresie jest Pan gotów odpowiadać przed Parlamentem za podejmowane przez siebie działania oraz za działania podległych Panu departamentów?


Jakie konkretne zobowiązania jest Pan gotowy poczynić w zakresie zwiększenia przejrzystości, zacieśnienia współpracy oraz podejmowania skutecznych działań w związku ze stanowiskami Parlamentu oraz składanymi przez niego wnioskami w sprawie inicjatyw ustawodawczych? W związku z planowanymi inicjatywami lub procedurami w toku – czy jest Pan gotowy udostępniać Parlamentowi informacje i dokumenty w równym stopniu, co Radzie?


Jak podkreślił nowo wybrany przewodniczący Jean-Claude Juncker, stojące przed Europą skomplikowane problemy wymagają nowej formy pracy w Komisji Europejskiej. W dotychczasowej pracy w administracji rządowej nauczyłem się, że pokonywanie poważnych przeszkód i wdrażanie reform wymaga przełamywania sztucznych barier między resortami i ścisłej współpracy zespołowej. Za moje najważniejsze zadanie będę uznawał zaangażowanie, wspólnie z całym kolegium, w niezachwiane dążenie do realizacji ogólnego interesu Unii Europejskiej.


Kardynalne znaczenie ma również nadanie priorytetowego charakteru tym dziedzinom, w których faktycznie możliwe jest osiągnięcie rzeczywistych zmian, i skoncentrowanie wysiłków na tych dziedzinach. Mój resort wymaga szczególnie ścisłej koordynacji i współpracy przekrojowej, toteż, jeśli moja nominacja zostanie potwierdzona, będę miał zaszczyt pracować na co dzień z czterema wiceprzewodniczącymi i grupą komisarzy, w ramach koordynacji polityki badań i innowacji we wszystkich dziedzinach, zgodnie z pismem przewodnim.


Odnosi się to oczywiście również do kontaktów z Parlamentem Europejskim. W tym kontekście jestem gotów zaangażować się w ścisłą współpracę z Parlamentem Europejskim zmierzającą do skutecznej odpowiedzi na poważne problemy gospodarcze i społeczne, z jakimi zmaga się Unia Europejska, i których rozwiązanie można osiągnąć poprzez badania, naukę i innowacje. Wierzę, że dzięki regularnej wymianie idei między obiema instytucjami możemy osiągnąć o wiele więcej. W szczególności zaangażuję się w istotne debaty, które będą konieczne, i będę regularnie uczestniczył w obradach komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, dbając o bezpośrednią wymianę informacji z jej przewodniczącym. W trosce o rozliczalność oczywiście zamierzam stanąć przed posłami z Komisji Kontroli Budżetowej, w szczególności podczas procedury udzielania absolutorium. Jestem również do dyspozycji w przypadku spotkań dwustronnych z posłami do Parlamentu Europejskiego, których polityczne żądania będę rozpatrywał rzetelnie, wszechstronnie i bezstronnie.


Niniejszym pragnę potwierdzić zdecydowane poparcie dla wyrażonej przez nowo wybranego przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera intencji wzmocnienia specjalnych relacji łączących Parlament z Komisją, mój zamiar osobistego uczestnictwa w istotnych negocjacjach trójstronnych oraz zobowiązanie do ścisłej współpracy z Parlamentem na podstawie porozumienia ramowego.


Nowo wybrany prezydent wyraził się również bardzo jasno i jednoznacznie o potrzebie zwiększenia przejrzystości. Zobowiązuję się do pełnego wdrożenia całego szeregu środków i przepisów w dziedzinie przejrzystości i przepływu informacji między obiema instytucjami określonego w porozumieniu ramowym, zapewniając wszelką możliwą współpracę, włącznie z ujawnieniem wszelkich spotkań z zainteresowanymi stronami i lobbystami, i dokładając starań w dążeniu do opracowania nowego porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie obowiązkowego rejestru lobbystów.


Co do działań następujących po wydanych przez Parlament stanowiskach lub wezwaniach do przedłożenia wniosków prawodawczych, zamierzam w pełni wdrażać postanowienia traktatu lizbońskiego oraz porozumienia ramowego w obszarze moich kompetencji zapewniając przy tym, że Komisja będzie udzielała odpowiedzi na wszelkie rezolucje bądź wezwania parlamentarne na podstawie art. 225 TFUE w ciągu trzech miesięcy od ich przyjęcia. Nie tylko popieram, ale również podejmuję się zobowiązania złożonego przez nowo wybranego przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera, wedle którego Komisja dołoży szczególnych starań w kontekście uwzględnienia sprawozdań z własnej inicjatywy w kwestiach ustawodawczych.


Ponadto moim priorytetem będzie pełne uszanowanie i wdrażanie postanowień porozumienia ramowego w odniesieniu do planowanych inicjatyw i procedur w toku, poprzez zachowanie zasady równego traktowania w relacjach z Parlamentem i z Radą, w przypadkach równych kompetencji.

 
 
Pytania przygotowane przez komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Pytania dotyczące polityki przyjęte przez komisję ITRE.


3.      Jakie główne priorytety zamierza Pan przyjąć za cel w ramach podlegającego Panu resortu, szczególnie w sprawach takich jak zatrudnienie, wzrost, konkurencyjność i zrównoważony rozwój? Jaki przewiduje Pan harmonogram realizacji tych priorytetów?


Moim naczelnym zadaniem na stanowisku Komisarza będzie wprowadzanie takich warunków ramowych, które uwolnią pełen potencjał europejskich badań, nauki i innowacji. Musimy ukończyć projekt europejskiej przestrzeni badawczej, poprawić koordynację polityki w tej sferze i zagwarantować możliwie szerokie uczestnictwo, w trosce o postęp w państwach członkowskich. Z tego względu będę popierał dokończenie tworzenia europejskiej przestrzeni badawczej, przyspieszając jednocześnie działania na rzecz Unii Innowacji. Za swoje priorytety uznaję również wzmocnienie potencjału badawczego i dopracowanie strategii innowacji we wszystkich państwach członkowskich. W tym kontekście, ściślejsze monitorowanie działań na szczeblu krajowym może być pożądane w ramach europejskiego semestru na rzecz koordynacji polityki gospodarczej. Jednocześnie pozwoli ono usprawnić inwestycje infrastrukturalne na polu edukacji, badań i innowacji, w dążeniu do maksymalnej synergii w wykorzystaniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na szczeblu krajowym i regionalnym.


Moim głównym priorytetem będzie zapewnienie jak najskuteczniejszej i możliwie oszczędnej realizacji 80-miliardowego budżetu programu „Horyzont 2020”, poświęcając szczególną uwagę sprostaniu wyzwaniom społecznym, konstrukcji „schodów do doskonałości”, propagowaniu partnerstw publicznych i prywatnych (w tym MŚP) w ramach pakietu inwestycji w innowacje, kwestii efektywności energetycznej oraz konkurencyjnej energii niskoemisyjnej, w szczególności ze źródeł odnawialnych. Są to priorytety Parlamentu Europejskiego o kluczowym znaczeniu dla realizacji głównego celu nowo wybranego Przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera, jakim jest pobudzenie rynku pracy, wzrostu i inwestycji.


Kolejnym głównym priorytetem jest zadbanie o uszanowanie wartości doskonałości w nauce i badaniach tak w naszej polityce, jak i w strategii finansowania. Fundament pozycji światowej i potencjału badawczego, naukowego i innowacyjnego Europy opiera się na doskonałości oraz twórczej wolności naszych naukowców i badaczy. W tym kontekście kardynalne znaczenie ma Europejska Rada ds. Badań Naukowych i inne istotne inicjatywy. Musimy również podnieść poprzeczkę w odniesieniu do zaangażowania we współpracę z resztą świata poprzez nasilenie naukowej dyplomacji i współpracy międzynarodowej.


4.      Jakie konkretne inicjatywy ustawodawcze i nieustawodawcze zamierza Pan przedstawić i według jakiego harmonogramu? W jaki sposób osobiście zapewni Pan dobrą jakość wniosków ustawodawczych, pełną przejrzystość działalności lobbystycznej (skierowanej do Pana i podlegających Panu służb) oraz prowadzenie stałych i wyważonych konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, biorąc pod uwagę również potrzebę dokonywania dogłębnych ocen skutków?


Pełne poparcie Parlamentu uzyskały ostatnio dwie duże inicjatywy ustawodawcze: „Horyzont 2020” oraz pakiet dotyczący inwestycji w innowacje.


Jeżeli moja nominacja zostanie potwierdzona, priorytetem stanie się wprowadzenie w życie tych imponujących inicjatyw, i liczę przy tym na stałe poparcie Parlamentu. Obie te inicjatywy będą poddane przeglądowi, – na przykład ocenie śródokresowej „Horyzontu 2020”–, i moim zamiarem będzie pełne zaangażowanie Parlamentu w ten proces.


Co do przyszłych inicjatyw, będę z pewnością rozważał możliwości opracowania nowych projektów, pozwalających na poparcie programu nowo wybranego przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera, w szczególności w dziedzinie innowacyjnego finansowania dla MŚP, zwiększania potencjału produkcyjnego Europy, efektywności energetycznej i konkurencyjnej energii niskoemisyjnej, w szczególności ze źródeł odnawialnych, które to dziedziny według mojej wiedzy są ważne również dla Parlamentu.


Będę również rozważał konieczność podjęcia ewentualnych nowych inicjatyw w celu wypełniania zobowiązań Unii Innowacji oraz pełnego urzeczywistnienia europejskiej przestrzeni badawczej.


Wszelkie nowe inicjatywy będą musiały przejść gruntowną ocenę wpływu dla zapewnienia, że przewidywane działania przyniosą Europie wartość dodaną, z pełnym poszanowaniem zasady pomocniczości, i że będą skuteczne i oszczędne w realizacji. W trakcie opracowywania każdego nowego projektu bądź instrumentu przeprowadzane będą konsultacje zainteresowanych stron. Mając na względzie wymienione cele, zamierzam bardzo ściśle współpracować z kandydatem na wiceprzewodniczącego Fransem Timmermansem.


W trakcie opracowywania każdego nowego projektu przeprowadzane będą konsultacje zainteresowanych stron. Tego rodzaju konsultacje przyczyniają się do zwiększonej przejrzystości procesu kształtowania polityki UE, jego ukierunkowania i konsekwencji. Konsultacje te, obok ocen, m.in. - wpływu, oraz ekspertyz, są fundamentalnym narzędziem przejrzystego i świadomego tworzenia polityki.


Szeroko zakrojonym konsultacjom, poprzedzającym wystosowanie projektu politycznego Komisji, towarzyszy zastosowanie zasad otwartości i przejrzystości. W dobrze pojętym interesie Komisji leży jak najszerzej zakrojone konsultowanie zainteresowanych stron, przy zapewnieniu, że ich głos zostanie należycie uwzględniony przez twórców polityki unijnej. Służy to nie tylko poprawie wyników politycznych, ale również dodatkowo legitymizuje działania UE z perspektywy zainteresowanych stron i ogółu obywateli.


Zamierzam publikować informacje o wszystkich spotkaniach z zainteresowanymi i lobbystami, i przyczynić się do opracowania nowego porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie obowiązkowego rejestru lobbystów.


5.        W jaki sposób zapewni Pan – jako komisarz odpowiedzialny za badania, naukę i innowacyjność – koordynację z wiceprzewodniczącymi, których zespoły zajmują się sprawami wchodzącymi w zakres Pańskich kompetencji, i z innymi komisarzami w Pańskich zespołach oraz w jaki sposób zapewni Pan wzmocnioną współpracę z Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii? W szczególności, jakie działania podejmie Pan, aby ułatwić komisji ITRE kontrolę procedur ustawodawczych i nieustawodawczych (w tym przygotowywanie wniosków ustawodawczych oraz aktów delegowanych i wykonawczych) oraz kontrolę ich wdrażania? W jaki sposób zamierza Pan zapewnić odpowiednie informowanie komisji ITRE na temat wszelkich porozumień międzynarodowych dotyczących podlegającego Panu obszaru polityki, biorąc pod uwagę doświadczenia zdobyte w związku z negocjacjami w sprawie TTIP??


Badania, nauka i innowacja mają potencjał w dziedzinie usprawnienia wszystkich dziedzin gospodarki i grup społecznych, co pomoże nam również w uporaniu się z najważniejszymi wyzwaniami społecznymi. Praca w osobnych przegródkach resortów nie wchodzi w grę.


Doświadczenia w pracy rządowej nauczyły mnie łamania sztucznych podziałów i pracy zespołowej, skupionej na najważniejszych zadaniach, przezwyciężaniu najpoważniejszych przeszkód i wdrażaniu reform. Kardynalne znaczenie ma również nadanie priorytetowego charakteru tym dziedzinom, w których faktycznie możliwe jest osiągnięcie rzeczywistych zmian, i skoncentrowanie wysiłków na tych dziedzinach.


Mój resort wymaga w szczególności silnej koordynacji prac całej Komisji wokół kwestii badań, nauki i innowacji, dla zapewnienia solidnych podstaw dowodów naukowych wszystkim działaniom i inicjatywom Komisji przyczyniającym się do naszej strategii wzrostu i rozwoju rynku pracy. Po zatwierdzeniu mojej kandydatury na komisarza, będę miał zaszczyt pracować na co dzień z czterema wiceprzewodniczącymi (ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, ds. euro i dialogu społecznego, ds. jednolitego rynku cyfrowego, i ds. unii energetycznej) oraz z grupą komisarzy koordynujących politykę badań i innowacji we wszystkich dziedzinach.


W zakresie innych inicjatyw, zasadniczo zamierzam ściśle współpracować z wiceprzewodniczącym ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności.


Dołożę wszelkich starań, aby wszystkie zainteresowane komisje były wyczerpująco informowane, równocześnie z Radą, o wszelkich istotnych postępach prac. Z przyjemnością będę również uczestniczył w regularnych obradach komisji ITRE i zrobię wszystko co w mojej mocy, by być obecnym również na spotkaniach dwustronnych. Moi współpracownicy będą wspomagali komisję, udzielając jej szczegółowych wyjaśnień na temat wszelkich aktów ustawodawczych, nieustawodawczych, delegowanych i wykonawczych, w tym również w sprawie ich wdrażania.


Mam świadomość, że w ostatnich latach rozróżnienie między aktami delegowanymi i wykonawczymi było przyczyną pewnych kontrowersji interinstytucjonalnych w toku procesu ustawodawczego. Sprawa jest przedmiotem zainteresowania wszystkich instytucji, toteż wspólnie musimy opracować ogólne, zgodne z traktatem rozwiązanie. Trwają analizy nad najlepszymi sposobami zapewnienia większej przejrzystości i współodpowiedzialności. Starania te mają moje pełne poparcie. Uważam, że muszą one być rozwinięte horyzontalnie, na szczeblu Komisji, jako że dotyczą wszystkich resortów i mają charakter międzyinstytucjonalny.


Wspólnie z moimi współpracownikami, w powierzonych mi dziedzinach, zapewnimy pełne poszanowanie dotychczasowych zobowiązań Komisji, zgodnie ze wspólnym porozumieniem w sprawie aktów delegowanych i porozumieniem ramowym. Dotyczy to w szczególności zobowiązania do prowadzenia adekwatnych i przejrzystych konsultacji na poziomie eksperckim w trakcie przygotowań aktów delegowanych i do zadbania o dostarczenie odpowiednich informacji Parlamentowi i państwom członkowskim. Oznacza to również pełne poszanowanie postanowień porozumienia ramowego w odniesieniu do uczestnictwa ekspertów Parlamentu w spotkaniach grup ekspertów. Powinno to również ułatwić kontrolę Parlamentu, w szczególności w przypadku aktów delegowanych, gdzie dysponuje on prawem kontroli ex post. Co do aktów wykonawczych, obowiązują nas przepisy rozporządzenia (UE) nr182/2011, a należytą przejrzystość zapewnia rejestr dokumentów procedury komitetowej.


Kończąc, przypomnę tylko oświadczenie Komisji w czasie przyjęcia „Horyzontu 2020”, w którym deklarowała, że na żądanie będzie przedkładać przyjęte programy prac odpowiednim komisjom Parlamentu Europejskiego.


W odniesieniu do umów międzynarodowych w powierzonych mi obszarach polityki również zamierzam konsekwentnie przestrzegać porozumienia ramowego. Parlament Europejski będzie w dalszym ciągu bezzwłocznie i wszechstronnie informowany o wszystkich etapach negocjacji i zawierania umów międzynarodowych leżących w zakresie moich kompetencji.


Co zaś do umów handlowych, zakładam, że odpowiednie komisje Parlamentu będą zaangażowane w stosownych przypadkach, zwłaszcza w kontekście szeroko zakrojonych negocjacji w sprawie TTIP. Ze swej strony zamierzam przykładać szczególną uwagę do niezbędnych warunków ramowych, pozwalających na konstruktywną współpracę w dziedzinie badań, nauki i innowacji.