Evropský parlament
v akci
Nejvýznamnejší úspechy v letech 1999-2004

 
Evropský parlament
Reforma EU
Rozšírení
Obcanská práva
Justice a vnitrní záležitosti
Vnejší vztahy
Ochrana životního prostredí / spotrebitelu
Odpovednost za škody
na životním prostredí
Znecištení ovzduší
Skleníkové plyny
Program "Auto Oil II"
Elektronický odpad
Odpad z obalu
Bezpecnost potravin
GMO
Tabák
Boj s hlukem
Kosmetické výrobky
Lidské tkáne a bunky
Doprava / Regionální politika
Zemedelství / Rybolov
Hospodárská a menová unie
Sociální politika / Zamestnanost /
Ženská práva
Jednotný vnitrní trh / Prumysl / Energetika / Výzkum
 

EPP-ED PSE Group ELDR GUE/NGL The Greens| European Free Alliance UEN EDD/PDE

> ELDR Single Market


Záruka bezpecnosti bunecných a tkánových transplantátu

Transplantace lidských bunek a tkání je rychle se rozvíjející oblastí medicíny. Riziko infekce je však vyšší než v prípade krevních transfúzí. Jelikož se bunky a tkáne prepravují pres hranice, byly zavedeny právní predpisy EU týkající se standardu kvality a bezpecnosti. Evropský parlament predpisy zprísnil, címž se pokusil zajistit, aby možnost zisku neovlivnovala ani potenciální dárce, ani zarízení, kde jsou tkáne a bunky odebírány.

Nárust poctu bunecných a tkánových transplantací je z hlediska nových lécebných metod vítaným jevem. Predstavuje vhodnou možnost pro pacienty s dosud nevylécitelnými chorobami a velký potenciál ekonomického rozvoje. Je však nutno zajistit dodržování standardu kvality a bezpecnosti. Mnozí si pamatují na skandál s krevními produkty kontaminovanými HIV. S ohledem na to, že celý tento proces je nový a obecne neexistují postupy pro nicení patogenu, je riziko nákazy z bunek a tkání vetší. Došlo k úmrtím, kterým bylo možno predejít, kdyby byly dodržovány prísnejší normy. Protože se mnoho bunek a tkání k transplantacím zasílá pres hranice – ve Francii se dováží 25 % rohovkových transplantátu – je nutno v celé Evrope postupovat stejne. To by melo obcanum EU poskytnout duveru v transplantáty dovezené z jiných clenských státu.

Návrh smernice Evropské komise stanovuje, že cinnosti spojené se zpracováním, uchováváním, skladováním a distribucí lidských tkání a bunek urcených k transplantaci by v budoucnu mela vykonávat zarízení zmocnená príslušnými úrady, které by provádely pravidelné kontroly. Reditel a pracovníci techto zarízení by meli mít príslušnou kvalifikaci. Mel by existovat systém, který by v prípade nehody umožnoval vysledovat bunky a dárce, a všechny nepredvídané události by se mely hlásit. K ochrane pred infekcními chorobami, jako je napr. HIV/AIDS je nutno provádet príslušné testy. Stejné normy by se mely týkat bunek a tkání dovezených ze zemí mimo EU.

Dobrovolné neplacené dárcovství

Parlament podporil cíl smernice, obával se však, že platby za tkáne a bunky – at už dárcum nebo zarízením, v nichž jsou tkáne odebírány – by mohly ohrozit normy týkající se zdraví a bezpecnosti.

Výsledkem bylo, že ackoli návrh smernice Komise ríkal, že clenské státy by mely „podporovat“ neplacené dárcovství, konecný text na výzvu Parlamentu zní „clenské státy se zasadí o to, aby zajistily dobrovolné a neplacené dárcovství tkání a bunek“, pricemž financní odmena bude zohlednovat pouze náklady a nepríjemnosti spojené s odberem a muže zahrnovat napr. cestovní výdaje.

Stejné dohody bylo dosaženo s ohledem na zarízení, v nichž se odbery provádejí: „clenské státy se zasadí o to, aby zajistily, že tkáne a bunky budou získávány bez nároku na zisk“. Parlament zároven prosadil, že soukromé spolecnosti, pokud budou splnovat normy, mohou získat osvedcení jako "zarízení na odber tkání".

Informace, vysledovatelnost a anonymita

Poslancum se do smernice podarilo zapracovat pomerne podrobná ustanovení týkající se informovaného souhlasu, což má zajistit, aby dárci získali patricné informace.

Parlament dále zprísnil ustanovení o vysledovatelnosti a jasne stanovil, že údaje, které umožní dokonalé vysledování vzorku, musejí být uchovávány alespon 30 let po použití. Na druhé strane poslanci úspešne prosadili, že obecne musejí dárci zustat anonymní, pricemž clenské zeme budou moci od požadavku anonymity upustit pouze ve výjimecných prípadech, jako napr. pri darování gamet. (To by melo umožnit detem zjistit, kdo jsou jejich genetictí rodice.)

Etické otázky v kompetenci clenských zemí

Mnoho poslancu melo obavy o etickou stránku problému a chtelo pridat ustanovení, jenž splnuje minimální etická pravidla, vcetne zákazu klonování lidí a záruk proti provádení potratu za úcelem získání zárodecných tkání. To se však ukázalo být mimo rozsah projednávané smernice. Etické otázky budou proto ponechány v kompetenci jednotlivých clenských státu. V prípade klonování smernice jasne stanovuje, že nebude zasahovat do rozhodování clenských státu o použití ci nepoužití specifických typu lidských bunek, vcetne zárodecných bunek a embryonálních kmenových bunek.



  
Zpravodaj:
  
Standardy kvality a bezpecnosti lidských tkání a bunek: Peter Liese (EPP-ED, D)
  
Úrední vestník - konecné znení aktu:
  
Standardy kvality a bezpecnosti lidských tkání a bunek – text prijatý Parlamentem

 

 

 
  Publishing deadline: 2 April 2004