Parlament Europejski w dzialaniu
Najwazniejsze
wydarzenia 1999-2004

 
Parlament Europejski (PE)
Reforma UE
Rozszerzenie
Prawa obywatelskie
Wymiar Sprawiedliwosci
i Sprawy wewnetrzne
Stosunki zewnetrzne
Srodowisko
i ochrona konsumenta
Odpowiedzialnosc srodowiskowa
Zanieczyszczenie powietrza
Gazy cieplarniane
Program Auto Oil II
Odpady elektroniczne
Odpady opakowaniowe
Bezpieczenstwo zywnosciowe
Organizmy modyfikowane genetycznie
Nikotyna
Ochrona srodowiska przed halasem
Kosmetyki
Tkanki i komórki ludzkie
Transport /
Polityka regionalna
Rolnictwo / Rybolówstwo
Polityka gospodarcza
i walutowa
Polityka spoleczna
i zatrudnienia / Prawa kobiet
Rynek wewnetrzny / Przemysl / Energia / Badania i Rozwój
 

EPP-ED PSE Group ELDR GUE/NGL The Greens| European Free Alliance UEN EDD/PDE

> ELDR on Cosmetics


Zakaz testowania produktów kosmetycznych na zwierzetach

Testy na zwierzetach wzbudzaja wiele emocji. Kwestia ta dotyczy zarówno bezpieczenstwa konsumentów, dobra zwierzat, zasad handlu miedzynarodowego jak i konkurencyjnosci przedsiebiorstw kosmetycznych z UE. Pierwsza, wprowadzona w latach dziewiedziesiatych dyrektywa zakazujaca sprzedazy testowanych na zwierzetach skladników kosmetycznych nie przyniosla spodziewanych efektów. Obecnie uchwalono nowe przepisy ustalajace harmonogram wprowadzenia w UE zakazu testowania kosmetyków na zwierzetach. Dzieki Parlamentowi Europejskiemu zabraniaja one równiez sprzedazy wszelkich testowanych na zwierzetach produktów kosmetycznych i ich skladników, takze tych spoza UE.

Kosmetyki do makijazu, pomadki, zele pod prysznic i szampony musza byc oczywiscie przetestowane pod wzgledem ich wplywu na zdrowie i bezpieczenstwo czlowieka, jednak eksperymenty na zwierzetach sa przedmiotem coraz wiekszej krytyki. Wedlug informacji organizacji ochrony zwierzat rocznie wykorzystuje sie w UE 38.000 zwierzat do opracowywania i testowania nowych produktów kosmetycznych i ich skladników. Niektórzy twierdza, ze skoro 9.000 skladników kosmetycznych zostalo juz przetestowanych i jest dostepnych dla przemyslu, nie ma koniecznej potrzeby testowania na zwierzetach nowych substancji.

Unijna dyrektywa miala zabronic od 1998 roku sprzedazy skladników kosmetycznych testowanych na zwierzetach, jednak zakaz ten nie wszedl w zycie. Podstawowym powodem byl brak alternatywnych metod testowania i koniecznosc przestrzegania zasad Swiatowej Organizacji Handlu zapobiegajacych dyskryminacji produktów pochodzacych spoza UE. Chcac mimo wszystko znalezc rozwiazanie tego problemu Komisja wystapila z kolejna propozycja, by zabronic prowadzenia testów na zwierzetach, ale nie zakazywac sprzedazy produktów testowanych na zwierzetach. Zakaz testowania mial dotyczyc produktów finalnych i skladników.

Parlament uznal jednak, ze zakaz testów na zwierzetach nie wystarczy. Zdaniem deputowanych powinny zostac przywrócone zapisy poprzedniej dyrektywy zabraniajace sprzedazy produktów testowanych na zwierzetach na terenie UE a pochodzacych z calego swiata, a wiec równiez produktów testowanych w krajach nie nalezacych do UE. Zapobiegloby to importowi takich produktów do Europy lub przeniesieniu eksperymentów na zwierzetach do krajów spoza UE oraz dyskryminacji, ze wzgledu na powyzsze przepisy, przedsiebiorstw kosmetycznych z UE w stosunku do przedsiebiorstw spoza Unii.

Konkretna data wprowadzenia zakazu eksperymentów na zwierzetach

W negocjacjach miedzy Parlamentem a Rada Ministrów, co do koniecznosci ustalenia konkretnej daty wprowadzenia zakazu, stanowiska miedzy obu stronami mocno sie róznily. Ministrowie uwazali, ze najwazniejsze jest zdrowie i bezpieczenstwo konsumentów i nie mozna wprowadzac szybko restrykcyjnej daty zakazu, jezeli brak jest alternatywnych metod. Z kolei Parlament nalegal na konkretna date zakazu, od której testowanie i sprzedaz powinny byc zabronione, uwazajac, ze jest to najlepsza droga szybszego opracowania alternatywnych metod testowania.

Po zacietych negocjacjach Parlament i Rada zgodzily sie ostatecznie na wprowadzenie zakazu testowania na zwierzetach dla finalnych produktów kosmetycznych na obszarze UE od 2004 roku. Dodatkowo strony uzgodnily stopniowe wprowadzenie zakazu testowania skladników kosmetycznych na zwierzetach oraz - by zapewnic objecie tymi przepisami równiez importu - wszelkiej sprzedazy w UE produktów i skladników testowanych na zwierzetach. Zakaz wprowadzany bedzie stopniowo, kiedy opracowane zostana alternatywne metody testowania, jednak nie pózniej niz do 2009 roku.

Trzy rodzaje testów, które trudno zastapic, beda mogly byc wykonywane do roku 2013, jednak wówczas zabroniona zostanie sprzedaz produktów, dla których korzystano z tych testów, bez wzgledu na to, czy opracowano juz metody alternatywne czy nie. Termin ten - rok 2013 - moze byc przedluzony, ale stanowisko Parlamentu bedzie w tej kwestii wiazace w ramach procedur wspóldecydowania. Nowe alternatywne metody beda obowiazywac w UE, musza jednak odpowiadac równiez zasadom handlu miedzynarodowego i w zwiazku z tym uwzgledniac rozwój sytuacji w OECD.

Ustawowo zabrania sie równiez stosowania innych substancji, dzialajacych rakotwórczo, mutagennie czy toksycznie na ludzki system rozrodczy. Dzieki Parlamentowi udoskonalono tez zasady znakowania, by konsumenci znali skladniki i droge powstawania produktów kosmetycznych i byli swiadomi wszelkich potencjalnych reakcji alergicznych.

Organizacje ochrony zwierzat wezwaly do jeszcze szybszego wprowadzenia zakazu testowania produktów na zwierzetach. Majac jednak na uwadze ogromny opór stawiany przez Rade w sprawie wprowadzenia daty zakazu i uwzgledniajac jednoczesnie fakt, ze przemysl kosmetyczny musi miec czas, by dostosowac sie do nowych zasad, deputowani uwazaja, iz wynik koncowy jest ogromnym krokiem do przodu.

 



  
Sprawozdawca:
  
Produkty kosmetyczne: testy na zwierzetach: Dagmar Roth-Behrendt (PES, D)
  
Przeglad procedury legislacyjnej
  
Produkty kosmetyczne: testy na zwierzetach
  
Dziennik urzedowy - akt koncowy
  
Produkty kosmetyczne: testy na zwierzetach

 

 

 
  Publishing deadline: 2 April 2004