skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments apstiprina digitālajam laikmetam piemērotus noteikumus

14/04/2016

Eiropas Parlaments ceturtdien atbalstīja jaunos ES datu aizsardzības tiesību aktus, kas atgriež iedzīvotājiem kontroli pār viņu privātajiem datiem, radīs vienotus un digitālajam laikmetam pielāgotus noteikumus visā ES. Jaunie noteikumi arī nosaka minimālos noteikumus datu izmantošanai policijas un tiesu darba  vajadzībām.

Parlamenta šodienas balsojums noslēdz četrus gadus ilgušo darbu pie ES datu aizsardzības noteikumu pārrakstīšanas. Jaunie tiesību akti aizvietos ES pašreizējos datu aizsardzības noteikumus, kas izstrādāti 1995.gadā, kad internets vēl bija "bērna autiņos", un sniegs iedzīvotājiem vairāk kontroles pār viņu privāto informāciju digitalizētajā pasaulē, ko veido viedtālruņi, sociālie plašsaziņas līdzekļi un internetbankas.

“Vispārējā datu aizsardzības regula iedzīvina augstu un vienotu datu aizsardzības līmeni visā Eiropā. Šis ir ievērojams Eiropas Parlamenta panākums un nepārprotams Eiropas “jā” spēcīgām patērētāju tiesībām un konkurencei digitālajā laikmetā. Iedzīvotāji paši varēs izlemt, ar kādu personisku informāciju viņi vēlas dalīties”, norādīja EP ziņotājs par datu aizsardzības regulu Jans Filips Albrehts (Zaļie/EFA, Vācija).

“Vienlaikus noteikumi sniegs arī paredzamību uzņēmumiem, izveidojot vienotus noteikumus visā ES. Jaunais likums rada uzticēšanos, tiesisko noteiktību un veicina taisnīgāku konkurenci,” viņš piebilda.

Jaunie noteikumu ietver:

·    Tiesības tikt aizmirstam;

·    Prasību saņemt “skaidri apstiprinošu piekrišanu” privāto datu apstrādei;

·    tiesības zināt, ja jūsu dati ir uzlauzti;

·    prasību sniegt informāciju vienkāršā valodā un viegli izlasāmā drukā;

·    Stingrākus naudas sodus -  līdz 4% no uzņēmuma apgrozījuma pasaulē par datu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu;

Jauni noteikumi par datu pārsūtīšanu policijas sadarbībai

Datu aizsardzības pakete ietver arī direktīvu par datu pārsūtīšanu policijas un tiesu darba vajadzībām. Tā attieksies uz datu pārsūtīšanu starp ES dalībvalstīm, kā arī pirmoreiz noteiks obligātos standartus datu apstrādei policijas vajadzībām katras dalībvalsts iekšienē.

Jaunie noteikumi aizsargā indivīdus – kā upurus, tā noziedzniekus un lieciniekus, izveidojot skaidras tiesības un ierobežojumus datu pārsūtīšanai novēršanas, izmeklēšanas, atklāšanas vai kriminālvajāšanas nolūkos, sodu izpildes nolūkos, kā arī ar mērķi novērs draudus sabiedrības drošībai.

“Galvenā problēma ar teroristu uzbrukumiem un citiem pārnacionāliem noziegumiem ir, ka dalībvalstu tiesībsargājošās iestādes ļoti negribīgi apmainās ar vērtīgu informāciju”, teica EP  ziņotāja par direktīvu Marju Lauristin (S&D, Igaunija). “Izveidojot ES informācijas apmaiņas standartus starp tiesībsargājošajām iestādēm, šī direktīva kļūst par nozīmīgu instrumentu, kas palīdzēs iestādēm vienkārši un efektīvi pārsūtīt privātos datus, vienlaikus ievērojot pamattiesības uz privātumu,” viņa piebilda.

Tālākie soļi

Regula stāsies spēkā 20 dienas pēc publicēšanas ES Oficiālajā vēstnesī. Tā būs jāpiemēro 2 gadu laikā.

Saites

Pieņemtie teksti būs pieejami šeit (klikšķiniet 14.04.2016.)
Debašu video ieraksts (klikšķiniet 13.04.2016.)
Preses konferences video (12.04.2016)
EP Audiovizuālais materiāls mediju profesionāļiem
EP pētījums: Datu aizsardzības reformas pakete: noslēdzošie soļi
Faktu lapa – Eirobarometrs par datu aizsardzību (2015.gada jūnijs)
Ziņotāji: Jan Philipp Albrecht (Greens, Vācija)
Ziņotāji: Marju Lauristin (S&D, Igaunija)

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu