skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti prasa samazināt cukura saturu zīdaiņu un mazu bērnu pārtikā

20/01/2016

Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā lēma izmantot savas veto tiesības un bloķēt Komisijas noteikumus, kas joprojām ļautu zīdaiņu pārtikai saturēt līdz pat trim reizēm vairāk cukura, nekā to rekomendē Pasaules Veselības organizācija (PVO). Deputāti noraidīja ierosinātos deleģētos noteikumus, kuros pieļaujamais cukura sastāvs bija atstāts iepriekšējā līmenī, raizējoties par to, ka tas neļautu pietiekami pasargāt bērnus no aptaukošanās.

Iebildumu EP deputāti pieņēma, 393 deputātiem balsojot par, 305 pret un 12 atturoties, tādējādi noteikumi ir nosūtīti atpakaļ pārstrādāšanai Komisijā.

"Šodienas balsojums ir nozīmīgs solis, lai palīdzētu nodrošināt, ka ES zīdaiņu pārtikas noteikumu pamatā pirmkārt ir veselības apsvērumi. Komisijas ierosinājumā spēkā bija atstāti līdzšinējie noteikumi, kas pieļauj daudz lielāku cukura saturu zīdaiņu pārtikā, nekā to iesaka PVO. Tik augsts cukura līmenis diētā jau tik agrīnā vecumā būtu veicinājis jau augošo bērnu aptaukošanos un var ietekmēt arī bērnu izvēli par to, kas viņiem labāk garšo. Zīdaiņu un mazu bērnu pārtikā pievienotā cukura līmenis ir jāsamazina līdz minimumam," teica ziņotājs Keith Taylor (Zaļie, Lielbritānija).

Pamatojums

EP deputāti uzskata, ka Komisijas noteikumi ir "pretēji visiem Pasaules Veselības organizācijas un dalībvalstu zinātnisko komiteju veselības ieteikumiem, kuros bija ieteikts ievērojami samazināt kopējā cukura devu".
PVO iesaka ierobežot cukura līmeni līdz 10% no kopējās enerģētiskās vērtības, savukārt Komisijas priekšlikums atļāva bērnu pārtikā 30 % no enerģētiskās vērtības nodrošināt ar cukuru (7,5g cukurs/100 kcal ir līdzvērtīgs 30kcal no cukura 100 kcal enerģijas).

Tā kā neveselīgi ēšanas paradumi "patlaban ir galvenais slimību un nāves cēlonis visā pasaulē, gadījumu skaita ziņā apsteidzot tabaku, alkoholu un fiziskās aktivitātes trūkumu kopā", EP deputāti uzskata, ka maksimāli pieļaujamais cukura līmenis būtu ievērojami jāsamazina atbilstoši PVO ieteikumiem.

EP deputāti arī uzskata, ka saskaņā ar piesardzības principu minētajos pārtikas produktos būtu jāaizliedz izmantot ĢMO un nanotehnoloģijas, kuru ilgtermiņa riski nav zināmi.

Marķējums

EP deputāti arī uzskata, ka mazu bērnu pārstrādātās pārtikas produktu marķēšanā un mārketingā būtu skaidri jānorāda, ka šie produkti nav piemēroti bērniem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, un ar tiem nedrīkst darboties pretēji ieteikumam bērnus līdz 6 mēnešu vecumam zīdīt ar krūti.

Piezīme redaktoriem

Noraidītie deleģētie noteikumi attiecas konkrēti uz apstrādātu graudaugu pārtiku un zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētu pārtiku, un tie bija paredzēti kā papildinājums ES regulai No 609/2013, ar atsauci uz tās 11.pantu, kas ļauj Eiropas Komisijai pieņemt deleģētus aktus par specifiskām sastāva un informācijas prasībām.

Papildinformācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (20.01.2016)
Paziņojums presei pēc balsojuma komitejā (14.01.2016)
Foto, audio un video materiāli žurnālistiem

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu