skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

ES Daudzgadu budžets: eiroparlamentārieši prasa rezervi iespējamām krīzēm

26/10/2016
Eiro naudaszīmes
Eiro naudaszīmes

Eiropas Savienībai jāpapildina tās Daudzgadu finanšu plāns (MFF), lai spētu tikt galā ar neparedzētām krīzēm - šādu pozīciju MFF pārskatīšanai trešdien apstiprināja eiroparlamentārieši. Eiropas Parlamenta deputāti atzīst, ka Eiropas Komisijas piedāvājums drīzumā gaidāmajai ES Daudzgadu budžeta pārskatīšanai atbilst EP jūlija prasībai pēc lielākas elastības un ES krīžu rezerves. Tomēr viņi vīlušies, ka nav izmaiņu resursu daļā.

EP prasa, lai ES Daudzgadu budžeta pārskatīšana nebūtu “ķeksīša pēc”, bet gan - izvērtējot tā izpildi. “Mēs esam gandarīti, ka Eiropas Komisija ir līdzīgās domās un redz vajadzību pārskatīt MFF,” teica vadošais ziņotājs Jan Olbrycht (EPP, Polija).

“EP piedāvā palielināt finansējumu ES prioritātēm (un tas jau daļēji atspoguļojas 2017.gada budžetā), kā arī - pārskatīt pašus ES Daudzgadu budžeta noteikumus. EP ir gatavs pēc iespējas ātrāk sākt sarunas ar ES Padomi un vēl vairāk - vienoties par labu naudas izmantošanas plānu nākamajiem četriem gadiem,” viņš piebilda.

“Pēc mūsu jūlija balsojuma EK nāca ar MFF pārskata piedāvājumu, kas nodrošina elastīgumu, bet netiek runāts par budžeta griestu pārskatīšanu. Tas ir nepieciešams! Mēs esam vienojušies, ka sarunām par ES Daudzgadu budžeta pārskatīšanu un ES 2017.gada budžetu jānotiek vienlaikus. Tāpēc ES Padomei tagad ātri jāvienojas par savu skatu uz MFF reformu,” norāda otra vadošā ziņotāja Isabelle Thomas (S&D, Francija).

“Mēs esam noskaņoti uz ātrām starpinstitūciju sarunām, lai izvairītos no budžeta krīzes, kas savukārt apdraud ES,” viņa piebilda.

Nepietiekami līdzekļi, lai atbildētu izaicinājumiem

ES Daudzgadu budžets 2014.-2020.gadam neļauj Eiropas Savienībai tikt galā ar daudzām jaunajām krīzēm un prioritātēm, attiecīgi - sasniegt tās ilgtermiņa mērķus un izpildīt politiskās saistības. Tas ir jāpadara elastīgāks, lai ātri stātos pretim tādiem izaicinājumiem kā bēgļu krīze, terorisms un iekšējās drošības lietas, sarežģījumi lauksaimniecības sektorā vai nemainīgi augstais bezdarbs, īpaši - jauniešu grupā, teikts EP rezolūcijā.

Pēc eiroparlamentāriešu domām, jāizmanto katrs ES budžeta eiro. Jebkurš pārpalikums jāatstāj “Eiropas makā”, novirzot prioritātēm vai nodrošinot, ka nekrājas neapmaksāti rēķini - kā tas notika ar iepriekšējo MFF.

 

EP atbilde uz pārskata piedāvājumu

EP jūlija prasība ES budžetā izveidot pastāvīgu krīzes rezervi (lai izvairītos no tādiem ārkārtas risinājumiem kā ārpus budžeta trasta fondi) iekļauta EK septembra priekšlikumā, bet EP deputāti uzstāj uz tās pienācīgu finansēšanu.

Deputāti atzinīgi novērtēja EK centienus vienkāršot finanšu noteikumus, bet pauda nožēlu, ka tā nepiedāvā palielināt budžeta griestus, lai atbilstīgi reaģētu uz vajadzībām.

Viņuprāt, MFF pārskata piedāvājumā arī jābūt atsaucei uz saistībām pēc 2020.gada, piemēram, pārskatot pašu resursu sistēmu vai pakāpeniski atsakoties no atlaidēm.

Nākamie soļi

Rezolūcijā tiek uzsvērts, ka ES daudzgadu budžeta izmaiņām jāatspoguļojas jau 2017.gada ES budžetā. Deputāti prasa ES Padomei nākt klajā ar savu skatījumu uz EK piedāvājumu un sākt sarunas ar EP, lai vienošanās par abiem dokumentiem tiktu panākta vēl šogad.

Saites

Pieņemtais teksts būs pieejams te (26.10.2016)
Debašu videoieraksts (meklēt pēc 25.10.2016)
Preses konferences video (26.10.2016)
EP Think Tank: ES Daudzgadu finanšu plāna pārskatīšana: pamatjautājumi
Procedūras fails
EP rezolūcija: Gatavošanās ES Daudzgadu budžeta 2014-2020 pārskatīšanai - EP ieguldījums topošajā EK piedāvājumā (06.07.2017.)
Ziņotājs Jan Olbrycht (EPP, Polija)
Ziņotāja Isabelle Thomas (S&D, Francija)

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu