skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Cilvēktiesības: A. Navaļnijs Krievijā, aresti Baltkrievijā un laulības ar bērniem Bangladešā

06/04/2017

Eiropas Parlaments mudina Krievijas varasiestādes atbrīvot opozīcijas politiķi Alekseju Navaļniju un citus aizturētos demonstrantus, nosoda miermīlīgo protestētāju apspiešanu, cilvēktiesību aizstāvju un žurnālistu arestus Baltkrievijā, kā arī prasa Bangladešas valdībai novērst trūkumus jaunajā likumdošanā, kas legāli pieļauj laulības ar bērniem, teikts trīs rezolūcijās, par ko EP balsoja ceturtdien.

Krievija: deputāti prasa atbrīvot opozīcijas politiķi Alekseju Navaļniju

EP deputāti nosoda opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija un simtiem citu protestētāju aizturēšanu 2017. gada 26. martā. Tie bija lielākie protesti Krievijā kopš demonstrācijām, kas bija vērstas pret Kremļa rīcību 2011. un 2012. gadā. Viņi prasa Krievijas varasiestādēm atbrīvot visus aizturētos un izbeigt “politiski motivētās” lietas, kā arī atbalstīt pamatbrīvības: brīvību paust viedokli un miermīlīgu pulcēšanos.

Alekseja Navaļnija organizācija rosināja pretkorupcijas demonstrācijas, kur piedalījās no 33 000 līdz 93 000 cilvēkiem vairāk nekā 80 pilsētās. Eiropas Parlaments pauž atbalstu Navaļnija iniciatīvai cīnīties ar korupciju un nosoda „pastāvīgus mēģinājumus apklusināt viņu”, kā arī prasa Eiropas Komisijai, Eiropas Ārējās darbības dienestam un dalībvalstīm rīkoties pret jebkuru mēģinājumu atmazgāt naudu vai nelegālos līdzekļus ES teritorijā un sūtīt „stingru vienotu vēstījumu” par cilvēktiesību nozīmi ES – Krievijas attiecībās.

EP deputāti pauž bažas par Krievijas Federācijas tiesību iestāžu neatkarību un objektivitāti, un mudina tās pildīt pienākumus bez politiskās iejaukšanās. Viņi aicina Krievijas varasiestādes izbeigt iejaukšanos dažādu līmeņu, t.sk., tiesību speciālistu, žurnālistu, politisko oponentu, kā arī politisko un sabiedrisko aktīvistu darbā, un tādējādi pilnībā respektēt starptautiskās cilvēktiesības un tiesiskumu.

Baltkrievija: EP protestē pret masu arestiem

Eiropas Parlaments nosoda „miermīlīgo protestētāju apspiešanu” masu demonstrācijās, kur piedalījās tūkstošiem pilsoņu dažādās Baltkrievijas vietās, jo īpaši Brīvības dienā 25. martā, kad drošības iestādes vardarbīgi uzbruka protestētājiem un viņus piekāva, kā arī arestēja simtiem cilvēkus. Viņu vidū bija vietējie un ārvalstu žurnālisti, kas ziņoja par notikušo. Protesti bija vērsti pret Prezidenta Dekrēta pieņemšanu, ieviešot t.s. „sociālo parazītu nodokli”, kas sodītu bezdarbniekus ar naudas sodiem un piespiedu darbu.

EP deputāti pauž bažas par nesenajiem notikumiem un „jaunu represiju vilni” Baltkrievijā, kas ietver vēršanos pret pilsoniskās sabiedrības organizācijām un opozīcijas pārstāvju „preventīviem” arestiem pirms protestiem. Viņi saredz „skaidru nepieciešamību pēc plašāka demokratizācijas procesa valstī” un prasa Baltkrievijas varasiestādes atbrīvot ikvienu, kas protestu laikā aizturēts, pārtraukt neatkarīgo plašsaziņas līdzekļu un pilsoniskās sabiedrības apspiešanu un atļaut sabiedriskajām organizācijām pilnībā funkcionēt.

Parlaments atgādina, ka ES 2016. gada februārī ir atcēlis vairumu ierobežojošo pasākumu Baltkrievijas amatpersonām „kā labas gribas žestu, lai veicinātu Baltkrieviju uzlabot cilvēktiesības, demokrātiju un tiesiskumu”, kā arī brīdina, ka gadījumā, ja neizdosies īstenot rūpīgu un objektīvu izmeklēšanu visās apsūdzībās, kas saistītas ar nesenajām demonstrācijām, ES var ieviest jaunus ierobežojumus.

Bangladeša: jaunajam likumam jāpasludina visas laulības ar bērniem par nelikumīgām, saka deputāti

EP deputāti ar bažām norāda, ka pieņemtais Bērnu laulību ierobežojumu akts satur nepilnības, legāli pieļaujot laulības ar bērniem Bangladešā. Šai valstī ir augstākais bērnu precību skaits Āzijā. Jaunais tiesību akts ietver minimālo vecumu - 18  gadi sievietēm un 21 gads vīriešiem – „īpašos gadījumos”, rīkojoties pusaudžu „interešu labā”, tomēr nemaz nav definēti paši kritēriji un trūkst prasības saņemt obligātu piekrišanu no paša pusaudža.

Parlaments atkārtoti pauž savu nosodījumu visiem piespiedu laulību un bērnu laulību gadījumiem un prasa Bangladešas valdībai grozīt likumu, lai novērstu „caurumus” likumā un pasludinātu par nelikumīgām laulības ar bērniem. EP ir satraukts par „Bangladešas soli atpakaļ tās centienos izskaust bērnu laulības” un mudina Bangladešas valdību īstenot Ilgtspējīgas attīstības mērķus, tai skaitā attiecībā uz dzimumu vienlīdzību un sieviešu tiesībām.

Saites

Pieņemtie teksti būs pieejami šeit (spiediet uz 06.04.2017)
Debašu video (spiediet uz 06.04.2017)
Procedūras fails: Krievija, Alekseja Navaļnija un citu protestētāju aresti
Procedūras fails: Baltkrievija
Procedūras fails: Bangladeša, t.sk., laulības ar bērniem

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu