skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Vienkāršāka un taisnīgāka ES lauksaimniecības politika

12/12/2017

ĪSUMĀ:

  • Vairāk iespēju lauksaimniekiem panākt izdevīgākus nosacījumus sarunās ar lielveikalu ķēdēm;
  • Uzlabota noturība pret ražošanas un tirgus riskiem;
  • Elastīgāki nosacījumi dalībvalstīm, sniedzot atbalstu gados jauniem lauksaimniekiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien apstiprināja noteikumus, kas padarīs vienkāršāku ES lauksaimniecības politiku, stiprinās lauksaimnieku iespējas panākt izdevīgus nosacījumus sarunās ar tirgotājiem un palīdzēs tiem labāk sagatavoties neparedzētām situācijām.  

Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reforma, kam jāstājas spēkā nākamgad, tika apstiprināta ar 503 balsīm pret 87, 13 deputātiem atturoties.

 

Stiprākas lauksaimnieku pozīcijas taisnīgākā piegādes ķēdē

Jaunie noteikumi ļaus visām oficiālajām lauksaimnieku organizācijām plānot ražošanas apmēru un biedru vārdā piedalīties sarunās par piegādes līgumiem, nepārkāpjot konkurences noteikumus. Līdz šim kolektīvas sarunas bija atļautas tika atsevišķās nozarēs, piemēram, piena, olīveļļas, liellopu gaļas un graudu ražošanā.

 

Labāki instrumenti aizsardzībai no tirgus krīzēm un ražošanas riskiem

Noteikumi uzlabos lauksaimnieku aizsardzību no tirgus satricinājumiem un laikapstākļu, kaitēkļu un dzīvnieku slimību radītiem zaudējumiem. Ienākumu stabilizācijas instrumenti tiks labāk pielāgoti lauksaimnieku vajadzībām. Eiropas Komisija varēs ātrāk reaģēt uz krīzēm, izmantojot ārkārtas atbalsta mehānismus.

 

Aktīvie un jaunie lauksaimnieki: elastīgāki noteikumi

Dalībvalstīm būs plašākas pilnvaras noteikt “aktīva lauksaimnieka” kritērijus, kas ļauj pretendēt uz ES atbalsta maksājumiem. Tāpat valstis varēs ievērojami palielināt maksājumus gados jauniem lauksaimniekiem, lai piesaistītu viņus nozarei – no pašreiz atļautajiem papildu 25% līdz 50% pamatmaksājumu par 25-90 hektāriem zemes.

 

Citāts: “Šodien mēs ievērojami stiprinājām lauksaimnieku pozīcijas piegādes ķēdē, devām viņiem iespēju veiksmīgāk pretoties tirgus un ražošanas riskiem, kā arī palielinājām atbalstu gados jauniem lauksaimniekiem. Tas mūsu lauksaimniecības politiku padarīs taisnīgāku, vienkāršāku un labāk pielāgotu zemnieku vajadzībām, vienlaikus stiprinot ES iedzīvotāju pārtikas nodrošinājumu,” sacīja EP ziņotājs Albert Dess (EPP, Vācija).

 

Nākamie soļi: Lai pārskatītie noteikumi stātos spēkā 2018. gada 1. janvārī, tie vēl jāapstiprina ES Padomei. Vairāk informācijas par reformu atrodams šeit.

 

Papildu informācija

 .

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

+ 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu